Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

14 grudnia 2012 r.
13:10
Edytuj ten wpis

Telewizja cyfrowa w Lublinie i woj. lubelskim. Jak odbierać?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga

Już teraz w Lubelskiem można korzystać z dobrodziejstw naziemnej telewizji cyfrowej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Warto odpowiednio wcześnie zapewnić sobie możliwość jej odbioru. Sygnał z nadajników analogowych zostanie wyłączony 17 czerwca przyszłego roku. Jak się do tego przygotować?

W województwie lubelskim można odbierać sygnał cyfrowy z ośmiu nadajników, choć niektóre z nich znajdują się już poza granicami naszego regionu. Mowa o tych samych masztach, które służą do rozsiewania sygnału analogowego.

– Najsilniejszy jest nadajnik w Piaskach, który zapewnia odbiór na bardzo dużym obszarze województwa – mówi Andrzej Kaczor z lubelskiej delegatury Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Kolejne nadajniki znajdują się w Tarnawatce koło Zamościa, w Rykach koło Dęblina, Łosicach koło Siedlec, na Świętym Krzyżu koło Kielc, a niektórzy mieszkańcy okolic Biłgoraja i Janowa Lubelskiego mogą też odbierać w swych domach sygnał z nadajnika zlokalizowanego w Leżajsku.

Co płynie z nadajnika?

Wszystkie wspomniane nadajniki zapewniają odbiór pierwszego i drugiego multipleksu (MUX-1, MUX-2). Jedynie sygnał docierający do nas z Tarnobrzega umożliwia odbiór tylko pierwszego multipleksu.

Jest też multipleks trzeci (MUX-3), ale na razie możliwości jego odbioru są w naszym regionie bardzo ograniczone. – Dostępny jest na terenie samego Lublina i to od strony Biłgoraja, Piask i Zamościa. Od strony warszawskiej troszeczkę mniej – mówi Kaczor. Zasięg MUX-3 ma się zwiększyć dopiero po wyłączeniu tradycyjnego analogowego sygnału. Eksperci tłumaczą, że spowoduje to uwolnienie częstotliwości, które znajdują się zbyt blisko tych potrzebnych MUX-3, by jego zasięg zwiększyć już teraz.

Multipleks, czyli co?

To nic innego, jak cyfrowy pakiet kilku programów telewizyjnych. Ci, którzy mają dostęp do MUX-1 i MUX-2, mogą odbierać wszystkie programy, które teraz znajdują się w ofercie ogólnodostępnej i bezpłatnej analogowej telewizji naziemnej. Ale nie tylko, bo zyskamy dostęp do kanału TVP1 HD nadawanego w większej rozdzielczości, czy np. muzycznej stacji ESKA TV.

Jakie programy znajdziemy w multipleksach

w MUX-1: TVP1 HD, TVP2, TVP INFO, Polo TV, ESKA TV, ATM Rozrywka TV, TTV
w MUX-2: Polsat, Polsat Sport News, TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls 2, TV4, TV6
w MUX-3: TVP1, TVP2 HD, TVP INFO, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia

Poza programami telewizyjnymi dostępny będzie też elektroniczny przewodnik po programach. Używając pilota, będzie można sprawdzić na ekranie, jakie audycje oferują w tym samym czasie inne stacje, do których mamy dostęp. Telewizja cyfrowa daje też nadawcom możliwość świadczenia usługi VOD, czyli wideo na życzenie.

Jaki to ma zasięg?

Urząd Komunikacji Elektronicznej nie przewiduje występowania w naszym województwiebiałych plam w zasięgu telewizji cyfrowej. – Białych plam, jako takich nie ma. Mogą być obszary o wyższym lub niższym poziomie sygnału.

Tam, gdzie sygnał jest słabszy wystarczy zastosowanie nieco wyższych lub mocniejszych anten odbiorczych – stwierdza Władysław Zwierzchowski, dyrektor lubelskiej delegatury Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Taka konieczność może wystąpić na obszarach znajdujących się dalej od nadajników, m.in. na wschodnich krańcach województwa.

O tym, że nie będzie obszarów pozbawionych odbioru telewizji zapewnia spółka TP Emitel, która zajmuje się rozsyłaniem sygnału z nadajników. Urzędnicy sprawdzają teraz te zapewnienia, krążąc po regionie ze specjalistycznym sprzętem. Do tej pory sprawdzili ponad 20 proc. powierzchni województwa. – Okazało się, że dobry odbiór jest możliwy nawet przy nieco niższym poziomie sygnału od tego, który był przyjmowany do obliczeń – dodaje Zwierzchowski.

Pełne rozeznanie w terenie inspektorzy z Urzędu Komunikacji Elektronicznej powinni mieć do kwietnia przyszłego roku.

Kiedy zniknie stary sygnał

W województwie lubelskim analogowe nadajniki telewizji naziemnej mają być wyłączone 17 czerwca 2013 r. – Z jednym małym wyjątkiem. Ci, którzy odbierają sygnał z nadajnika w Leżajsku będą go mieć jeszcze do 23 lipca przyszłego roku – dodaje Andrzej Kaczor.

Do tego czasu trzeba zapewnić sobie możliwość odbioru telewizji cyfrowej.

Jak odbierać nową telewizję

Potrzebujemy anteny i ekranu, na który będziemy patrzeć. Jeśli już teraz mamy sprawną antenę, to nowa nie będzie nam potrzebna. – Używamy tej samej, co teraz – mówi Zwierzchowski. Nie potrzeba żadnego talerza do odbioru satelitarnego. Wystarczy zwykła antena z drutu. Niektórzy będą mogli zadowolić się nawet anteną pokojową, stawianą np. na regale, ale tego eksperci nie polecają. – Taka antena jest bardzo podatna na wszelkie zakłócenia, np. od suszarki. Przez kilka dni odbiór może być dobry, a później okaże się, że widzimy kwadraty. Zalecamy raczej stosowanie anten zewnętrznych, skierowanych w stronę nadajnika – radzi Zwierzchowski.

Antena może być też wyposażona dodatkowo we wzmacniacz. – Ale zalecamy używanie tych bez wzmacniacza, bo takie urządzenie zwiększa podatność na zakłócenia, podobnie jak zbyt długi kabel. Przewód powinien być dobrej jakości. Odbiór może być też realizowany za pomocą komputera wyposażonego w tzw. kartę telewizyjną lub ze specjalną przystawką. W tuner telewizyjny wyposażone są też niektóre monitory komputerowe – mówi szef lubelskiej delegatury UKE.

Urzędnicy podpowiadają też, by w sklepie nie ekscytować się napisami na opakowaniach anten, na których producenci kuszą, że jest to urządzenie umożliwiające odbiór telewizji cyfrowej. Napis można traktować tylko jako ozdobę, bo tak samo sygnał odbiera antena, która nie jest w ten sposób reklamowana, a może okazać się, że jest też tańsza.

Co z telewizorem?

Nieważne, czy używamy starej anteny, czy kupiliśmy nową, bo liczy się to, czy telewizor "zrozumie” sygnał, który będzie od niej dostawał. Jeśli odbiornik ma tuner DBVT- MPEG4, wtedy możemy być spokojni, że nic nas nie zaskoczy. Do telewizora, który takiego oznaczenia nie ma powinniśmy dokupić dekoder. Takie urządzenia kosztują kilkadziesiąt złotych i można je bez problemu kupić w każdym sklepie ze sprzętem RTV. Można kupić, ale nie wiadomo jak długo, bo… trzeba uważać na zagrożenia

Im bliżej do wyłączenia sygnału analogowego, tym więcej będzie chętnych na dekodery i może się tu odezwać klasyczny polski syndrom odwlekania wszystkiego na ostatnią chwilę. Tak, jak w ostatnim dniu kwietnia tuż przed północą na poczcie głównej ustawiają się kolejki tych, którzy chcą zdążyć ze złożeniem zeznania podatkowego, tak samo możemy stać w sklepach ze sprzętem RTV. A wtedy dekoderów może zwyczajnie zabraknąć. Takie problemy mieli już mieszkańcy woj. lubuskiego, które jako pierwsze pożegnało się z analogowym sygnałem telewizyjnym.

Drugie zagrożenie to oszuści, którzy w Lubuskiem okazali się plagą. Policja zanotowała już pierwszy przypadek w Lublinie. 26-letni mężczyzna krążył po domach na Kalinowszczyźnie, tłumacząc, że od 2013 r. mieszkańcy stracą dostęp do telewizji, o ile nie podpiszą umowy na montaż telewizji satelitarnej. Oczywiście, było to nieprawdą. Dzięki trzeźwości umysłu jednej z mieszkanek oszust wpadł w ręce policji. Usłyszał dwa zarzuty.
Naciągacze mogą też proponować wadliwy sprzęt lub sprzedawać go po zawyżonych cenach, mówiąc, że to promocja i roztaczając wizje korzyści.

Tu szukaj pomocy

Masz jakiekolwiek wątpliwości co do "superoferty”, którą ktoś Ci przedstawia? Czujesz, że ktoś próbuje tobą manipulować? Nie wiesz, jaki sprzęt kupić, by móc oglądać telewizję? W dni robocze w godz. 8.15–16.15 możesz zadzwonić do ekspertów Urzędu Komunikacji Elektronicznej pod numer 81 743 40 43.

Z jakich nadajników odbieramy sygnał

Piaski: MUX-1 – kanał 33, MUX-2 – kanał 21
Tarnawatka: MUX-1 – kanał 50, MUX-2 – kanał 52
Ryki: MUX-1– kanał 22, MUX-2 – kanał 24
Łosice: MUX-1– kanał 36, MUX-2 – kanał 24
Święty Krzyż: MUX-1– kanał 62, MUX-2 – kanał 36
Leżajsk: MUX-1– kanał 37, MUX-2 – kanał 67
Tarnobrzeg: MUX-1– kanał 37

Pozostałe informacje

Przełom w leczeniu otyłości w Zamościu – pierwsza operacja bariatryczna w szpitalu wojewódzkim

Przełom w leczeniu otyłości w Zamościu – pierwsza operacja bariatryczna w szpitalu wojewódzkim

W Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim im. Jana Pawła II w Zamościu rozpoczęła się nowa era w leczeniu chorób cywilizacyjnych. W marcu przeprowadzono tam pierwszą operację bariatryczną – uznaną na świecie metodę leczenia ciężkiej i olbrzymiej otyłości.

Młodzież wzięła dobry przykład. Motor Lublin wygrywa na inaugurację Ekstraligi U-24

Młodzież wzięła dobry przykład. Motor Lublin wygrywa na inaugurację Ekstraligi U-24

Od zwycięstwa do zwycięstwa kroczy w PGE Ekstralidze Orlen Oil Motor Lublin, a we wtorek przykład ze starszych kolegów wzięła lubelska młodzież. Na inaugurację Ekstraligi U-24 Motor Lublin nie dał na swoim torze żadnych szans Impakt Włókniarzowi Częstochowa

Ponad tysiąc stypendiów dla najzdolniejszych uczniów z Lubelszczyzny

Ponad tysiąc stypendiów dla najzdolniejszych uczniów z Lubelszczyzny

Najlepsi uczniowie z regionu przez najbliższe dziesięć miesięcy będzie otrzymywać dodatkowy zastrzyk gotówki. Pieniądze mogą przeznaczyć m.in. na rozwój swoich pasji, czy zakup sprzętu.

Emmanuel Lecomte to jeden z liderów PGE Start Lublin

Czas na energetyczne derby. PGE Start kontra PGE Spójnia

Sponsorem Startu i Spójni jest PGE, dlatego w środowisku mówi się o „energetycznych” derbach. I właśnie energia będzie słowem kluczowym tej rywalizacji, która rozpocznie się o godz. 17.30.

Zdjęcie ilustracyjne

Wypadek na drodze wojewódzkiej. Trzy osoby poszkodowane

Na ten moment wiadomo, że jedna z osób poszkodowanych trafiła do szpitala. Nie miejscu trwają utrudnienia w ruchu.

Centrum nieprzejezdne. Idzie barwny korowód z okazji 3 maja
UTRUDNIENIA W RUCHU

Centrum nieprzejezdne. Idzie barwny korowód z okazji 3 maja

W sobotę 3 maja w Lublinie odbędzie się barwny korowód tańczący poloneza. Na kierowców w czasie obchodów święta czekają utrudnienia.

Zdjęcie ilustracyjne

Cień Sahrynia nad Tomaszowem. Pamięć kpt. Jachymka na celowniku

W lokalnej społeczności jest uważany za bohatera, który bronił polskiej ludności przed atakami UPA. Jednak jego działalność budzi kontrowersje wśród mniejszości ukraińskiej. Sprawą zajęli się radni Tomaszowa Lubelskiego.

Już w półfinale play-off Bogdanka LUK Lublin sprawiła niespodziankę eliminując mistrza Polski JSW Jastrzębski Węgiel. W finale zagra z wicemistrzem z Zawiercia

Bogdanka LUK Lublin zaczyna walkę o złoto z Aluron CMC Wartą Zawiercie

W pierwszym meczu finałowym play-off o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin zmierzy się na wyjeździe z Aluron CMC Wartą Zawiercie. Pierwszy gwizdek środowego spotkania o godzinie 18.

Magda Balsam zaliczyła kolejny, niezły występ

PGE MKS FunFloor Lublin rozgromił Piotrcovię

Zgodnie z planem przebiegał wtorkowy mecz PGE MKS FunFloor z Piotrcovią. Lublinianki do przerwy prowadziły 16:8, a ostatecznie pokonały rywalki 34:19.

Po dwóch dniach imprezy w Lublinie AZS UMCS ma na koncie siedem medali

Mistrzostwa Polski w pływaniu: Są pierwsze złote medale dla AZS UMCS Lublin

Drugiego dnia mistrzostw Polski w pływaniu zawodnicy AZS UMCS wywalczyli dwa złote medale i jeden srebrny. W sumie, po dwóch dniach imprezy, która rozgrywana jest na Aqua Lublin mają na koncie siedem krążków.

Bartosz Wolski zostaje w Motorze

Motor Lublin przedłużył kontrakt z ważnym piłkarzem

Kolejny ważny zawodnik zostaje w Motorze na dłużej. We wtorek klub z Lublina poinformował, że kontrakt Bartosza Wolskiego został automatycznie przedłużony o jeden sezon, czyli do końca rozgrywek 25/26.

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski

Polak leci w kosmos. Jest oficjalna data startu misji

Dokładnie za miesiąc – 29 maja – Sławosz Uznański-Wiśniewski zostanie drugim Polakiem w Kosmosie. Będzie tam testował między innymi specjalny „hełm” z Lublina.

Na zdjęciu ekipa LSM, która wystąpi na tegorocznych Marleykach.
10 maja 2025, 21:00

Święto muzyki reggae – Marleyki 2025

Marleyki to bez wątpienia najweselsza stypa świata! To coroczne święto muzyki reggae i muzyczny hołd dla ojca założyciela, Roberta Nesty Marleya, znanego szerzej jako Bob Marley.

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Agencja Mienia Wojskowego ogłasza przetarg na sprzedaż powojskowego sprzętu i pojazdów. Kiedy? 8 maja. Na kupców czekają 152 pozycje o łącznej wartości blisko 500 tys. zł. Są samochody, łódź, maszyny, części zamienne, instrumenty muzyczne oraz drewno opałowe. Zyski ze sprzedaży trafią na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego kupowane są nowoczesne urządzenia dla polskiej armii.

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

Wielu mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny już w czwartek, 1 maja, rozpoczyna długi weekend. Teoretycznie 2 maja jest dniem pracującym, ale urzędy informują, że tego dnia nic nie załatwimy.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium