Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

30 października 2016 r.
20:41

Tworzą polsko-ukraiński podręcznik

Magda Siczek, wolontariuszka Fundacji Nowy Staw. Fot. Wojciech Nieśpiałowski
Magda Siczek, wolontariuszka Fundacji Nowy Staw. Fot. Wojciech Nieśpiałowski

Pochodzą z Polski i Ukrainy. Poznali się kilka dni temu. Efektem ich tygodniowej pracy będzie dwujęzyczny podręcznik dla osób, które w przyszłości będą prowadzić wymiany polsko-ukraińskie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W Europejskim Domu Spotkań Fundacji Nowy Staw w podlubelskim Nasutowie przebywa 30 osób z Polski i Ukrainy. Uczestniczą w organizowanym przez fundację seminarium „Udana wymiana młodzieży dziś - gwarancja dobrego sąsiedztwa jutro”.

Jest to jedno z przedsięwzięć finansowanych przez Polsko-Ukraińską Radę Wymiany Młodzieży. W ich ramach odbywa się 50 spotkań w Polsce i 6 na Ukrainie, w których uczestniczy ok. półtora tysiąca osób.

Uczestnicy projektu podczas spotkania w Konsulacie Generalnym Ukrainy w Lublinie. Fot. Wojciech Nieśpiałowski

Podręcznik, jakiego nie ma

Projekt realizowany przez lubelską fundację jest szczególny, bo nie polega tylko na typowej wymianie.
- W seminarium biorą udział pracownicy młodzieżowi, którzy organizowali już wymiany, uczestniczyli w nich, działają jako wolontariusze w różnych organizacjach. W trakcie tego tygodnia uczestniczą w szkoleniach, pracują też nad metodami, ćwiczeniami praktycznymi. Przekazują także swoje doświadczenia, które na bieżąco spisujemy w formie kompletnego podręcznika. Zostanie on wydany w listopadzie w dwóch językach: polskim i ukraińskim i będzie bardzo praktycznym przykładem, z którego każdy organizator wymiany będzie mógł skorzystać - mówi Michał Wójcik, prezes zarządu Fundacji Nowy Staw. - Znajdzie się w nim miedzy innymi śpiewnik z polskimi i ukraińskimi piosenkami wraz z chwytami gitarowymi, które będzie można wykorzystać na przykład przy ognisku.

Będą też konkretne przykłady gier i zabaw integracyjnych oraz metody i wskazówki dotyczące efektywnego upowszechniania rezultatów wymiany. Wydawnictwo będzie skierowane dla młodzieży. To jest bardzo potrzebne, bo nie ma takich materiałów w języku ukraińskim. Polska w europejskich programach edukacyjnych i wymiany uczestniczy od 1998 roku, a Ukraina nie.

Czegoś takiego potrzebują animatorzy i przyszli organizatorzy wymian.

Julia Jelfimova z Centrum Inicjatyw Europejskich. Fot. Wojciech Nieśpiałowski

Przesuwać bariery

W projekcie uczestniczy 30 osób. Połowa z nich pochodzi z Polski, a połowa z Ukrainy. W trakcie seminarium uczestniczą w sesjach warsztatowych i szkoleniowych. Sami wykonują zdjęcia ilustrujące każdy z rozdziałów podręcznika oraz materiały wideo. Wzięli też udział w grze miejskiej „Śladami Lublina”, podczas której mieli okazję poznać Lublin. Kulturę obu krajów poznawali z kolei podczas wieczorków tematycznych.

- Przyjechałam tu, bo uważam, że integracja młodzieży z Polski i Ukrainy jest bardzo ważna. Takie wymiany są niewątpliwie bardzo atrakcyjne dla młodych Ukraińców. Ponad 80 proc. z nich nigdy nie przekroczyło granicy swojego obwodu. To dla nich szansa na przesunięcie pewnych barier, ale też na zdobywanie nowych doświadczeń i rozwój - mówi Julia Jelfimova, pracowniczka Centrum Inicjatyw Europejskich w mieście Sumy we wschodniej Ukrainie. - Taki podręcznik jest bardzo ważny. Organizacją wymian zajmują się nowe organizacje, które nie mają jeszcze doświadczenia w tego typu projektach. Dzięki temu będą dysponowały narzędziem, z którego będą mogły dowiedzieć się, jak efektywnie organizować takie wyjazdy

- To świetna okazja, żeby połączyć moją pasję, jaką jest ukrainistyka z tym, że można zrobić coś dobrego. Wydaje mi się, że ten podręcznik jest naprawdę potrzebny - mówi Magda Siczek, wolontariuszka Fundacji Nowy Staw. - Tworzenie podręcznika to dopiero pierwszy etap. Później kolejne projekty będą odbywać się w obu krajach. Takie wymiany to bardzo ciekawe doświadczenie przede wszystkim można poznać kulturę, bo nam Polakom wydaje się, że wiemy dużo o Ukraińcach, a to nieprawda. Możemy też przełamać pewne panujące w naszym kraju stereotypy i przede wszystkim porozmawiać.

 

Udana wymiana młodzieży dziś - gwarancja dobrego sąsiedztwa jutro
Projekt jest finansowany przez Polsko - Ukraińską Radę Wymiany Młodzieży. Rada przyznaje granty od 2016 roku i stanowi nową platformę współpracy między Polską i Ukrainą powołaną na mocy Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej, a Gabinetem Ministrów Ukrainy. W tym roku na spotkania młodzieży z Polski i Ukrainy przeznaczono 3 mln 800 tys. zł. Kolejny nabór wniosków ogłoszony będzie w pierwszym kwartale 2017 roku.

Pozostałe informacje

Bogdanka LUK Lublin przegrała 1:3 z Aluron CMC Wartą Zawiercie w trzecim meczu o mistrzostwo Polski i konieczny będzie co najmniej jeszcze jeden mecz
galeria

Jeszcze nie ma mistrzostwa. Bogdanka LUK Lublin gorsza od Aluron CMC Warty Zawiercie

W trzecim meczu o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin przegrała na wyjeździe z Aluron CMC Wartą Zawiercie 1:3. Tym samym stan rywalizacji do trzech wygranych to 2-1 dla lublinian. Czwarte stracie w sobotę w Lublinie. Początek o godzinie 17:30

 Działania służb na terenie Kampusu Głównego UW w Warszawie

Zabójstwo na UW: nie żyje portierka, ochroniarz w stanie krytycznym

Portierka zaatakowana przez 22-letniego sprawcę na kampusie UW miała ponad 60 lat. Ranny został także ochroniarz, który jest w stanie krytycznym. Zabójca został zatrzymany.

Czarny dym z komina Kaplicy Sykstyńskiej
film

Konklawe: Czarny dym z komina Kaplicy Sykstyńskiej (wideo)

Tuż po godzinie 21 z komina Kaplicy Sykstyńskiej wydobył się czarny dym. To oznacza, że w pierwszym głosowaniu kardynałowie nie wybrali nowego papieża.

Dwudniowe święto muzyki niezależnej. Ultra Chaos Piknik 2025
Patronat
27 czerwca 2025, 12:00

Dwudniowe święto muzyki niezależnej. Ultra Chaos Piknik 2025

Ultra Chaos Piknik to jeden z największych i najciekawszych polskich festiwali hc/punk w formule DIY (zrób to sam) w Polsce, odbywający się corocznie w miejscowości Żelebsko k. Biłgoraja. XVI edycja Ultra Chaos Piknik odbędzie się w dniach 27 i 28 czerwca 2025 r. Największą gwiazdą tej edycji festiwalu będzie angielska legenda street punku – GBH.

Sensacyjne odkrycie pod Tomaszowem Lubelskim. Odnaleziono sztandar i proporzec legendarnego pułku
ZDJĘCIA
galeria

Sensacyjne odkrycie pod Tomaszowem Lubelskim. Odnaleziono sztandar i proporzec legendarnego pułku

Historyczne odkrycie w lasach Nadleśnictwa Zwierzyniec. Podczas majowego weekendu, w rejonie miejscowości Zielone, odnaleziono sztandar 4. Pułku Strzelców Podhalańskich oraz proporzec mistrzowski 21. Dywizji Piechoty Górskiej – bezcenne pamiątki polskiego oręża, ukryte we wrześniu 1939 roku.

Do złotego medalu Bogdankce LUK Lublin potrzeba jeszcze tylko jednej wygranej

Bogdanka LUK Lublin gra trzeci mecz o złoto mistrzostw Polski

W trzecim spotkaniu finału play-off o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin zagra w Sosnowcu z Aluron CMC Wartą Zawiercie. Wygrana lublinian zapewni im historyczny złoty medal. Pierwszy gwizdek, o godzinie 20.30

W Lublinie zadbają o drzewa. Wybrano 30 projektów Zielonego Budżetu
LISTA

W Lublinie zadbają o drzewa. Wybrano 30 projektów Zielonego Budżetu

W ósmej edycji Zielonego Budżetu Lublina wybrano 30 projektów, które pomogą poprawić kondycję drzew w różnych częściach miasta. Ich realizacja ruszy jeszcze w tym sezonie.

W nowej strażnicy jest m.in. przestronny garaż z 12 stanowiskami, nowoczesne zaplecze socjalne z czystymi i brudnymi strefami, 35-metrowy masz radiowy, a na dachu - panele fotowoltaiczne. Wykonawcą zadania była firma Now-Bud
Puławy

Nowa komenda już czeka na strażaków. Niedługo przeprowadzka

Lada dzień strażacy przeniosą się z puławskiego technoparku przy ul. Mościckiego do nowej komendy PSP na rogu Słowackiego i Lubelskiej. Obiekt jest już prawie gotowy. Jego oficjalne otwarcie już za miesiąc.

Umowę podpisali w środę w zamojskim ratuszu Marcin Górski, dyrektor ds. produktu i sprzedaży w MAN Polska, prezydent Rafał Zwolak i prezes Sławomir Ożgo

Tylu takich elektryków nie ma nikt. Nowe autobusy dla Zamościa

Za 330 dni, może ciut wcześniej MAN Polska dostarczy do Zamościa kolejnych 14 autobusów elektrycznych. Dołączą do takiej samej liczby już jeżdżących po mieście tej samej firmy. Prezydentowi marzy się, by były w barwach miasta.

Święto literatury w Nałęczowie. Majówka z Prusem
Nasz Patronat
11 maja 2025, 10:00

Święto literatury w Nałęczowie. Majówka z Prusem

Już 11 maja, jak zawsze w Nałęczowie, odbędzie się tradycyjna Majówka z Panem Prusem. Kuracjusze, turyści oraz mieszkańcy Nałęczowa będą mogli wziąć udział w dorocznym święcie literatury. Uczestnicy wydarzenia wraz z pisarzem oraz zaproszonymi zespołami muzycznymi, grupami aktorskimi, miłośnikami twórczości pisarza i uczniami lokalnych szkół przenoszą się do przełomu XIX i XX wieku, kiedy to Nałęczów nazywano polską kolonią literacką.

Mozliwe trajektorie lotu sondy Cosmos 482

Radziecka sonda przeleci nad Polską? A gdzie spadnie?

Radziecka sonda COSMOS 482, wystrzelona w przestrzeń kosmiczną w 1972 roku, po 53 latach ponownie wejdzie w atmosferę ziemską. Cały obiekt lub jego fragmenty mogą dotrzeć do powierzchni Ziemi. Moment wejścia sondy w atmosferę ziemską przewiduje się na noc z 9 na 10 maja – informuje POLSA.

9-latka zadławiła się cukierkiem i zmarła. Rzecznik dyscyplinarny chce wyjaśnień od szkoły

9-latka zadławiła się cukierkiem i zmarła. Rzecznik dyscyplinarny chce wyjaśnień od szkoły

9-letnia dziewczynka zakrztusiła się w szkole cukierkiem i zmarła. Sprawą zajmuje się prokuratura i rzecznik dyscyplinarny przy wojewodzie lubelskim.

Konstytucja, flagi i maskotki. Polska ma 11 nowych obywateli
ZDJĘCIA
galeria

Konstytucja, flagi i maskotki. Polska ma 11 nowych obywateli

11 osób - w tym dwójka dzieci - od środy może nazywać się Polakami. Akty obywatelstwa odebrali z rąk wicewojewody Wojciecha Wołocha.

Motor Lublin kontra Piast Gliwice. Kibiców po meczu zabierze komunikacja miejska

Motor Lublin kontra Piast Gliwice. Kibiców po meczu zabierze komunikacja miejska

W piątek, 9 maja, piłkarze Motoru Lublin zmierzą się Piastem Gliwice. Po meczu kibice będą mogli wrócić autobusami, których będzie więcej.

Stare Miasto w Zamościu

Pieniądze, pomysły i projekty. Startuje budżet obywatelski

Do podziału są ponad 3 mln zł. O tym, na co zostaną wydane, zdecydują mieszkańcy. Oni też mogą zgłaszać swoje propozycje do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego Zamościa.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium