Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

12 września 2021 r.
11:48

W ośrodkach marzą o ciepłych swetrach. Apel o pomoc Afgańczykom

Autor: Zdjęcie autora (BUM)
75 9 A A

Rozmowa z Ewą Kozdraj ze Stowarzyszenia „Dla Ziemi” – organizacji, która od 13 lat pomaga uchodźcom na Lubelszczyźnie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
  • Uruchomiliście zbiórkę pieniędzy na „pierwsze potrzeby rodzin z Afganistanu”.

– To odpowiedź na najpilniejsze potrzeby osób, które w ostatnich tygodniach przyjechały z Afganistanu do Polski. Przeszły już kwarantannę, są pod ochroną międzynarodową, aktualnie przebywają m.in. ośrodkach dla cudzoziemców na Lubelszczyźnie. Kilka dni temu zawożąc wyprawkę dla tej jednej z mam, podjechałam pod bramę pewnego ośrodka. Młody mężczyzna, ubrany jak w środku lata, zapytał czy nie mam możliwości dostarczenia ciepłego swetra. Na szczęście zabrałam ze sobą torbę z ciepłymi rzeczami. Inny z mężczyzn wyjął z niej damską, podszytą futerkiem kurteczkę i nienaganną angielszczyzną zapytał czy może ją sobie wziąć. Wtedy poczułam, że potrzebna jest pomoc.

  • Kim są ci ludzie?

– Z tego co słyszymy, to głównie afgańska inteligencja; w tym naukowcy, studenci, urzędnicy, pracownicy organizacji pozarządowych. Część osób mówi po angielsku, choć nie wszyscy. Od jednej z organizacji dostałam sygnał, że w szpitalu w Białej Podlaskiej jest kobieta z Afganistanu, która potrzebuje pomocy. Pojechałam sprawdzić (z tłumaczem na linii telefonu). Dostawała tam na śniadania tradycyjną u nas szpitalną mortadelę i chleb, ale zapewniała, że niczego nie potrzebuje. Dzięki moim cudownym sąsiadkom błyskawicznie udało się nam zorganizować wyprawkę dla niemowlęcia.

Teraz właśnie jestem w drodze do marketu po pieluchy, na które jest tam właśnie znaczna obniżka. Dlatego wolimy, by ktoś wpłacił nam 15 złotych niż przesyłał pieluchy czy inne rzeczy. Łatwiej nam jest kupić te najpotrzebniejsze rzeczy w sklepie w pobliżu jednego z ośrodków, niż wieźć je kilkadziesiąt lub kilkaset kilometrów.

  • Co, oprócz pieluch, kupicie za zebrane pieniądze?

– Bieliznę, naczynia, pantofle, czasem słuchawki do telefonu – mam listę co konkretnie dana rodzina potrzebuje. Wyliczyłam, że np. taki komplet bielizny dla jednej osoby to koszt około 60 zł.

  • Rzeczywiście w ośrodkach jest tak źle? Ludzie chodzą głodni?

– Na pewno nie. A na pewno nie obwiniałabym pracowników/pracowniczek ośrodków. W takim miejscu do tej pory było 100 czy 150 mieszkańców. Nagle dojechała duża grupa nowych, a liczba osób z administracji jest taka sama. W ośrodkach pracują ludzie naprawdę zaangażowani w swoją pracę. Ale mają wyznaczone procedury, którymi muszą się kierować. Trzeba to zrozumieć. A nowoprzybyli znaleźli się w kompletnie nieznanej im dotąd rzeczywistości. Każdy ma jakieś swoje potrzeby, ma pytania. To wszystko nie jest proste. Na pewno taka sytuacja nie będzie trwała długo, nasz rząd niedługo zorganizuje fachową pomoc. Ale zanim ta rządowa pomoc ruszy, musimy działać.

  • Stawka w ośrodkach dla uchodźców to 9 zł dziennie na wyżywienie jednej osoby?

– To bardzo smutne. 9 zł dziennie jest na dzieci do 6. roku życia oraz dla dzieci realizujących obowiązek szkolny. Człowiek dorosły dostaje pełną porcję żywnościową w stołówce. W 2016 roku robiłyśmy prezentację na temat przyznawanej pomocy w ośrodkach. Minęło 5 lat i nadal nie musimy jej aktualizować.

* Link do zbiórki: https://zrzutka.pl/v89hmm

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Konstytucja / 12 września 2021 r. o 14:12
Pani lewaczko proszę pomagać za swoje. Wtedy pomoc jest najlepsza a nie za cudze.
Avatar
Robik / 12 września 2021 r. o 12:50
Zacznijmy od tego, że Polska jako taka nie ma nic do spraw Afganistanu. Wysyłaliśmy tam wojska, aby przymilać się władzom USA i licząc na bliżej nieokreśloną ich życzliwość (nawet taki p. Michalkiewicz wielokrotnie pisał, żeby od razu domagać się od Amerykanów zobowiązań, co nam dadzą w zamian). Teraz niech się uchodźcami zajmą raczej Amerykanie - z kraju o tradycjach "imigracji" i ci, którzy rozpoczęli walki Zachodu z tamtejszymi skrajnościami muzułmańskimi.
Avatar
peterd434 / 12 września 2021 r. o 12:08
NIE DLA UCHODZCÓW W NASZYM KRAJU! Przestańcie pisać takie brednie!
Avatar
TECZOWY_ZSL / 12 września 2021 r. o 13:32
... ile wynosi stawka dzienna dla Chorego POLAKA szpitalu????
Avatar
TECZOWY_ZSL / 12 września 2021 r. o 13:34
....3,1415epszona lewacka propaganda.
Avatar
TECZOWY_ZSL / 12 września 2021 r. o 19:40
Człowieczeństwo, a "człowieczeństwo" to dwie ekstremalne skrajności! Nie jestem osobą religijną i może dlatego >głodnego nakarm, a spragnionego napój< traktuję z najwyższą powagą!  Ta krótka fraza nie nosi dla mnie znamion bezrefleksyjnego sloganu ale właśnie przekazu o pojmowaniu człowieczeństwie!
 „Gdyby gospodarz wiedział, o której porze nocy złodziej ma przyjść, na pewno by czuwał i nie pozwoliłby włamać się do swego domu”.... oby GOSPODARZ CZUWAŁ....
Avatar
_XD_ / 13 września 2021 r. o 08:35
Od tej katolickiej miłości bliźniego wylewającej się na tym forum aż rzygać się chce. A potem pędźcie do pierwszych ławek w kościele, żeby pokazać jacy to jesteście bogobojni i wypełniacie przykazania. Pieprzeni hipokryci. Na szczęście wpisałem się z tej sekty oszustów naciągaczy i pedofilów i moje córki nie będą indoktrynowane tą hipokryzją.
Avatar
Max... / 12 września 2021 r. o 19:26
Człowieczeństwo, a "człowieczeństwo" to dwie ekstremalne skrajności! Nie jestem osobą religijną i może dlatego >głodnego nakarm, a spragnionego napój< traktuję z najwyższą powagą! Ta krótka fraza nie nosi dla mnie znamion bezrefleksyjnego sloganu ale właśnie przekazu o pojmowaniu człowieczeństwie!
Avatar
Janusz_Paliwas / 12 września 2021 r. o 13:34
A gdzie możemy złożyć się dla nich na bilety powrotne? Zresztą nie rozumiem czemu nie uciekają do watykanu, tam jest główna siedziba ludzi co nauczają o miłości i dzieleniu się z biednymi, to może pokażą jak wygląda to w praktyce ?
Avatar
_XD_ / 13 września 2021 r. o 08:35
Od tej katolickiej miłości bliźniego wylewającej się na tym forum aż rzygać się chce. A potem pędźcie do pierwszych ławek w kościele, żeby pokazać jacy to jesteście bogobojni i wypełniacie przykazania. Pieprzeni hipokryci. Na szczęście wpisałem się z tej sekty oszustów naciągaczy i pedofilów i moje córki nie będą indoktrynowane tą hipokryzją.
Avatar
TECZOWY_ZSL / 12 września 2021 r. o 19:40
Człowieczeństwo, a "człowieczeństwo" to dwie ekstremalne skrajności! Nie jestem osobą religijną i może dlatego &gt;głodnego nakarm, a spragnionego napój&lt; traktuję z najwyższą powagą!  Ta krótka fraza nie nosi dla mnie znamion bezrefleksyjnego sloganu ale właśnie przekazu o pojmowaniu człowieczeństwie!
 „Gdyby gospodarz wiedział, o której porze nocy złodziej ma przyjść, na pewno by czuwał i nie pozwoliłby włamać się do swego domu”.... oby GOSPODARZ CZUWAŁ....
Avatar
Max... / 12 września 2021 r. o 19:26
Człowieczeństwo, a "człowieczeństwo" to dwie ekstremalne skrajności! Nie jestem osobą religijną i może dlatego >głodnego nakarm, a spragnionego napój< traktuję z najwyższą powagą! Ta krótka fraza nie nosi dla mnie znamion bezrefleksyjnego sloganu ale właśnie przekazu o pojmowaniu człowieczeństwie!
Avatar
Konstytucja / 12 września 2021 r. o 14:12
Pani lewaczko proszę pomagać za swoje. Wtedy pomoc jest najlepsza a nie za cudze.
Avatar
Janusz_Paliwas / 12 września 2021 r. o 13:34
A gdzie możemy złożyć się dla nich na bilety powrotne? Zresztą nie rozumiem czemu nie uciekają do watykanu, tam jest główna siedziba ludzi co nauczają o miłości i dzieleniu się z biednymi, to może pokażą jak wygląda to w praktyce ?
Avatar
TECZOWY_ZSL / 12 września 2021 r. o 13:34
....3,1415epszona lewacka propaganda.
Avatar
TECZOWY_ZSL / 12 września 2021 r. o 13:32
... ile wynosi stawka dzienna dla Chorego POLAKA szpitalu????
Avatar
Robik / 12 września 2021 r. o 12:50
Zacznijmy od tego, że Polska jako taka nie ma nic do spraw Afganistanu. Wysyłaliśmy tam wojska, aby przymilać się władzom USA i licząc na bliżej nieokreśloną ich życzliwość (nawet taki p. Michalkiewicz wielokrotnie pisał, żeby od razu domagać się od Amerykanów zobowiązań, co nam dadzą w zamian). Teraz niech się uchodźcami zajmą raczej Amerykanie - z kraju o tradycjach "imigracji" i ci, którzy rozpoczęli walki Zachodu z tamtejszymi skrajnościami muzułmańskimi.
Avatar
peterd434 / 12 września 2021 r. o 12:08
NIE DLA UCHODZCÓW W NASZYM KRAJU! Przestańcie pisać takie brednie!
Zobacz wszystkie komentarze 9

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Prezydent Maj chciał podwyżki, ale radni nie chcą droższych śmieci w Puławach. Jest decyzja

Prezydent Maj chciał podwyżki, ale radni nie chcą droższych śmieci w Puławach. Jest decyzja

Nadal nie wiemy, ile będzie wynosić nowa opłata za wywóz i zagospodarowanie odpadów. Podczas ostatniej sesji radni odrzucili dwa projekty uchwał przygotowane przez prezydenta, krytykując brak przedstawienia im wyliczeń tłumaczących skalę podwyżki.

Zamość. Bajkowe mikołajki w CKF Stylowy
6 grudnia 2022, 15:00

Zamość. Bajkowe mikołajki w CKF Stylowy

Kino w Zamościu szykuje specjalny mikołajkowy repertuar. 6 grudnia na ekranie Centrum Kultury Filmowej w Zamościu do obejrzenia będą aż cztery filmy adresowane do najmłodszych.

Trzy damy polskiego malarstwa już na Zamku. Te obrazy kosztowały ponad 1 mln zł. Zdjęcia
zdjęcia
galeria

Trzy damy polskiego malarstwa już na Zamku. Te obrazy kosztowały ponad 1 mln zł. Zdjęcia

Cztery obrazy trzech polskich artystek z przełomu XIX i XX wieku nabyło Muzeum Narodowe w Lublinie. Najnowsze zakupy, warte ponad milion złotych, można już oglądać w muzealnej ekspozycji.

80. rocznica wysiedleń Zamojszczyzny. Zaczęło się w Skierbieszowie, skończyło w Zamościu
zdjęcia
galeria

80. rocznica wysiedleń Zamojszczyzny. Zaczęło się w Skierbieszowie, skończyło w Zamościu

Uroczystościami zorganizowanymi w poniedziałek w Zamościu zakończyły się tegoroczne, trzydniowe obchody 80. rocznicy wysiedleń Zamojszczyzny.

Prosta sprawa. Dzieci zatroszczyły się o jeże i zrobiły im domki na zimę

Prosta sprawa. Dzieci zatroszczyły się o jeże i zrobiły im domki na zimę

Specjalne kopce dla śpiących jeży powstały przy niemal 30 miejskich przedszkolach na terenie Lublina. Za usypywanie kopców zabrały się same dzieci.

Portal with RTX: Kiedy premiera i jakie są wymagania sprzętowe? (wideo)
film

Portal with RTX: Kiedy premiera i jakie są wymagania sprzętowe? (wideo)

Dobre wiadomości: Portal with RTX będzie darmowy dla sporej liczby graczy, a premiera już lada tydzień. Zła wiadomość: żeby w ogóle zagrać będziemy potrzebowali karty graficznej RTX 3060.

Świąteczne targi w Centrum Kultury
4 grudnia 2022, 10:00

Świąteczne targi w Centrum Kultury

Pracownia "Takie Rzeczy" zaprasza w niedzielę do Centrum Kultury (ul. Peowiaków 12) na świąteczne targi. Start o godz. 10.

Matematyka nie kłamie, czyli zamojska klasa okręgowa w liczbach

Matematyka nie kłamie, czyli zamojska klasa okręgowa w liczbach

Przerwa w rozgrywkach to doskonały moment na ich podsumowanie. Oto jak w naszej subiektywnej opinii przedstawiają się liczby zamojskiej „okręgówki”

W czwartek spotkanie z architektami nowego stadionu w Lublinie
galeria

W czwartek spotkanie z architektami nowego stadionu w Lublinie

Od czwartku można będzie zgłaszać uwagi do planów budowy stadionu żużlowego na części terenów po klubie jeździeckim. Na ten sam dzień zaplanowano otwarte spotkanie z architektami, którzy przygotowali wstępną koncepcję obiektu sportowego.

"Inny wymiar" w Chatce Żaka. Weekend gier i fantastyki. Program
2 grudnia 2022, 9:00

"Inny wymiar" w Chatce Żaka. Weekend gier i fantastyki. Program

Przed nami kolejna edycja projektu "Inny Wymiar" w Chatce Żaka (ul. Radziszewskiego 16). W sobotę i niedzielę wielbiciele gier będą mogli przetestować popularne tytuły, wziąć udział w turniejach, prelekcjach czy warsztatach.

Nagły telefon na 112 i krótka wiadomość: Bomba na lotnisku

Nagły telefon na 112 i krótka wiadomość: Bomba na lotnisku

Ładunek miał się znajdować na lotnisku w Warszawie. Kiedy sprawą zajęła się policja, trop doprowadził ich do Lublina.

Niespodziewana zmiana na ławce trenerskiej MKS FunFloor Lublin

Niespodziewana zmiana na ławce trenerskiej MKS FunFloor Lublin

Monika Marzec przestała pełnić funkcję trenerki MKS FunFloor. W nadchodzących spotkaniach zespół poprowadzi Piotr Dropek.

Zaczyna się sezon jarmarków świątecznych. Startuje w Zamościu
3 grudnia 2022, 10:00

Zaczyna się sezon jarmarków świątecznych. Startuje w Zamościu

Jak na jarmark przystało, będzie co kupić, ale wydarzenie planowane na nadchodzący weekend w Zamościu (3-4 grudnia) to nie tylko handlowanie. Będzie też dużo muzyki, zwłaszcza kolęd i sporo innych atrakcji.

Żywność tańsza o VAT na dłużej. Za co mamy płacić mniej?
wideo
film

Żywność tańsza o VAT na dłużej. Za co mamy płacić mniej?

Wprowadzamy nowe, inne mechanizmy osłonowe od 1 stycznia 2023 roku, by chronić Polaków przed skutkami inflacji - przekazał premier Mateusz Morawiecki.

Puławy. Radni zmienią plan, by hotel urósł

Puławy. Radni zmienią plan, by hotel urósł

Rada miasta wyraziła zgodę na przystąpienie do zmiany planu zagospodarowania, której celem ma być przekształcenie fragmentu miejskiej działki przy hotelu Pikul z pasa drogowego na usługi. Inwestor jest gotowy kupić grunt, co ułatwiłoby mu planowaną nadbudowę obiektu

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!