Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

17 kwietnia 2008 r.
12:00
Edytuj ten wpis

Wielkie czyszczenie

Marek Błaszczak, lubelski kurator oświaty pożegnał się w poniedziałek ze stanowiskiem.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Trzy dni wcześniej ten sam los spotkał Andrzeja Pruszkowskiego, dyrektora oddziału Agencji Nieruchomości Rolnych. Jak widać koalicja PO-PSL nie ustępuje poprzednikom w obsadzaniu stanowisk swoimi ludźmi.

Decyzja zaskoczyła Marka Błaszczaka kilka tygodni przed maturami. Ze stanowiska odwołała go wojewoda Genowefa Tokarska (PSL) po konsultacjach z ministerstwem. - Wojewoda ma nadzieję, że nowy kurator wybrany w konkursie będzie pracował w jej imieniu z jeszcze większym zaangażowaniem - tłumaczy Małgorzata Tatara rzecznik wojewody.

Tymczasem Błaszczak nie ma sobie merytorycznie nic do zarzucenia. Zawsze zresztą cieszył się dobrą opinią w środowisku. Były kurator przyznaje jednak, że był przygotowany na to, że może zostać odwołany. - Niestety, nie poznałem żadnej argumentacji - komentował wyraźnie zdenerwowany Błaszczak.

- Nie rozumiem tego posunięcia, to był bezpartyjny kurator, powołany kiedy urząd chciała upartyjnić LPR - dodaje Wojciech Żukowski, były wojewoda, a teraz poseł PiS.

Panom prezesom dziękujemy

Dla odwołanego w piątek Andrzeja Pruszkowskiego sprawa jest jasna: zaważyła jego przynależność partyjna. Były dyrektor podkreśla, że ubiegłoroczny budżet wykonał wzorowo, a co kwartał dostawał nagrody za dobrą pracę. - Nie podajemy powodów ani powołania, ani odwołania dyrektorów - stwierdza tymczasem Grażyna Kapelko, rzecznik prasowy ANR.

Tego samego dnia rada nadzorcza Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zawnioskowała do zarządu województwa o odwołanie prezesa Piotra Kowalczyka (wiceszefa PiS na Lubelszczyźnie) oraz wiceprezesa Zbigniewa Targońskiego (też związany z PiS), a większość członków rady jest przychylna rządzącej koalicji.

- Nie mam do nikogo żalu, PiS już nie rządzi województwem, a ja znam zasady gry - komentuje krótko Kowalczyk.

PO niepocieszona

Pod nóż poszli inni politycy PiS. W styczniu odwołany został marszałek województwa Jarosław Zdrojkowski. Zastąpił go Krzysztof Grabczuk (PO).

Stanowiska stracili ludzie związani z Samoobroną. Wiesław Marzec pożegnał się z dyrektorskim fotelem Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Ludowcy mają wojewodę Genowefę Tokarską i z tą partią kojarzony jest nowy dyrektor generalny urzędu Jarosław Szymczyk. W ślad za jego powołaniem do wymiany poszło też kilku zastępców i dyrektorów wydziałów.

W Urzędzie Marszałkowskim szefem jednego z departamentów został Sławomir Struski. To zaufany człowiek Edwarda Wojtasa (byłego marszałka, dziś posła PSL). Był szefem jego gabinetu.

- PSL sprawnie zabrał się za obsadzanie stanowisk. Tymczasem mijają miesiące od wyborów, a nasi ludzie nie są zatrudniani w urzędach - narzeka jeden z działaczy PO z Lublina. Możliwe, że ekspresowe zmiany w urzędach dadzą partyjnym dołom PO dodatkowe miejsca do obsadzenia.

Wracają do znanych twarzy

Jeśli chodzi o państwowe spółki, to nowe władze postawiły na stare, sprawdzone nazwiska. Na pierwszy ogień w styczniu tego roku poszedł prezes Bogdanki.

Waldemar Pietryka, rządził kopalnią jedynie pół roku. Nikt nie miał wątpliwości, że człowiek, który nigdy nie pracował w kopalni, przyszedł z politycznego nadania PiS.

Dlatego po wygranych PO nie trzeba było długo czekać na zmianę. Pietrykę zastąpił Mirosław Taras, były rzecznik Bogdanki, znający kopalnię od podszewki. Tę decyzję górnicy przyjęli z entuzjazmem. Zamiast politycznego "nadania” dostali raczej polityczne "zdjęcie”. A na tym Bogdanka może tylko zyskać.

Druga potężna spółka należąca do Skarbu Państwa też nie czekała długo na zmiany. 10 marca nowym szefem Azotów został Paweł Jarczewski, który 7 lat przepracował w spółce. Zastąpił Krzysztofa Lewickiego, który rządził ZA półtora roku.

W skarbówce czystek nie będzie

Także w marcu nowy minister finansów odwołał dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie. I tu ciekawostka - nowym szefem skarbówki został Tadeusz Gawda, zdjęty za rządów PiS ze stanowiska naczelnika US w Biłgoraju. To on, jako pierwszy zaskarżył tę decyzję do sądu. Sprawę ostatecznie przegrał, ale doczekał się awansu za nowych rządów.

- Cóż, do pewnego stopnia spodziewałem się tego, że mogę zostać odwołany - mówi Piotr Migielski, były dyrektor IS. - Wskazywały na to decyzje związane z szefami Izb Skarbowych w innych miastach. Ale ministerstwo finansów ma prawo dobierać kadry wedle własnej koncepcji.

Czy w ślad za zmianą dyrektora pójdą roszady na podległych mu stanowiskach? - Nie zacznę swoich rządów od czystek. Będę natomiast przyglądał się pracy podległych sobie ludzi - zapowiadał w rozmowie z nami Tadeusz Gawda tuż po swoim awansie.

Tymczasem w minioną środę ze swoimi stanowiskami pożegnali się dwaj zastępcy Gawdy, powołani za starych rządów.

A tak czyścił PiS

Na pierwszy ogień poszły dwie spółki należące do państwa - Zakłady Azotowe Puławy i Lubelskie Zakłady Energetyczne w Lublinie. Zaraz po wygranych przez PiS wyborach Minister Skarbu wymienił tam rady nadzorcze, a w ślad za tym poszły zmiany w zarządach firm.

W marcu 2006 ze stanowiskiem pożegnał się Marek Palonka, prezes Zamojskiej Korporacji Energetycznej, którego zastąpił Mieczysław Nizio.

Miesiąc później przyszła pora na kolejną państwową spółkę - FS Holding Korporację Finansową-Przemysłową w Lublinie. Na miejsce Krzysztofa Mikuły wskoczył Jerzy Frąckiewicz. Kilka dni wcześniej posadę stracił prezes zamojskiej Linii Hutniczej

Szerokotorowej, jednej z najbardziej dochodowych spółek PKP. Po 17 latach ze stanowiska został odwołany Wojciech Włodarczyk, prezes Lubelskiego Rynku Hurtowego w Elizówce. Ministerstwo Finansów nie pozostało w tyle w wymianie kadr podległych sobie instytucji.

Ze stanowiskiem pożegnał się Piotr Witkowski, dyrektor Izby Celnej w Białej Podlaskiej. Potem Stanisław Pawlonka, dyrektor lubelskiej Izby Skarbowej. Jego następca Jerzy Tchórzewski, brat Krzysztofa, posła PiS wymienił 18 z 22 naczelników urzędów skarbowych. Po tych spektakularnych czystkach awansował na dyrektorskie stanowisko do Ministerstwa Finansów. Nie mniej gorąco było w publicznych mediach w Lublinie.

W 2006 nowym prezesem Radia Lublin został Mariusz Deckert, którego na to stanowisko zaproponował Piotr Dreher, członek władz lubelskiego PiS. Dyrektorem lubelskiej telewizji został zaś Tomasz Rakowski, wcześniej rzecznik i zaufany człowiek prezydenta Andrzeja Pruszkowskiego.
(MB)

Pozostałe informacje

Bartosz Śpiączka po raz trzeci w karierze został piłkarzem Górnika Łęczna

Bartosz Śpiączka w Górniku Łęczna czyli do trzech razy sztuka

Górnik Łęczna szybko zapełnił lukę po Przemysławie Banaszaku. W środę wieczorem zielono-czarni poinformowali, że kontrakt z klubem podpisał Bartosz Śpiączka, dla którego będzie to już trzecie podejście do gry na stadionie przy Alei Jana Pawła II

16 lipca 2025: Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen przedstawia propozycję Wieloletnich Ram Finansowych (WRF) opiewającą na prawie dwa bilionów euro

Miliardy dla Polski. Będziemy największym beneficjentem w nowym budżecie UE?

Unijny komisarz ds. budżetu Piotr Serafin poinformował w środę, że Polska, mimo że przez ostatnie lata bardzo szybko się rozwijała, pozostanie największym beneficjentem narodowych programów w przyszłym wieloletnim budżecie Unii Europejskiej. Chodzi przede wszystkim o politykę spójności i rolnictwo.

Nazwisko nowego dyrektora CKF Stylowy w Zamościu powinniśmy poznać przed końcem wakacji

Będzie w kim wybierać. Siedmioro chętnych do kierowania kinem

Aż tylu kandydatów zgłosiło się do konkursu na stanowisko dyrektora Centrum Kultury Filmowej w Zamościu. Rozstrzygnięcie powinno nastąpić przed końcem wakacji.

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Przed nami początek sezonu 2025/2026. W pierwszym meczu piłkarze Motoru Lublin przed swoimi kibicami zmierzą się z Arką Gdynia. Po spotkaniu do domu będzie można wrócić autobusem.

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie
19 lipca 2025, 19:30

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie

W zeszłym roku potańcówki w Skansenie były prawdziwym hitem. W tym roku organizatorzy również zapraszają na taneczny parkiet.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski – Radosław Sikorski (w środku), Litwy – Kęstutis Budrys (z prawej strony) i Ukrainy – Andrij Sybiha podczas konferencji prasowej po spotkaniu z okazji obchodów 5. rocznicy powołania Trójkąta Lubelskiego
galeria

Sikorski: Trójkąt Lubelski udziela i będzie udzielał wsparcia bohatersko walczącej Ukrainie

Szef MSZ Radosław Sikorski podkreślił w środę w Lublinie, że Polska zapewniła Ukrainie już 45 pakietów różnego rodzaju uzbrojenia i amunicji. – Pracujemy nad kolejnymi dostawami – dodał minister.

Plażowicze nad Zalewem Zemborzyckim w pierwszych latach jego istnienia
STARE ZDJĘCIA
galeria

Zalew Zemborzycki ma już 51 lat. Wspomnienia z budowy i wielkiego otwarcia

Plany jego powstania pojawiły się już kilkanaście lat po II wojnie światowej, ale wtedy inne inwestycje miały pierwszeństwo. Jednak po wielkiej powodzi w latach 60. wrócono do nich. Ostatecznie budowę Zalewu Zemborzyckiego ukończono w lipcu 1974 roku i dziś to "lubelskie morze" kończy 51 lat.

Hrubieszów, liczący obecnie ponad 17 tys. mieszkańców to najdalej wysunięte na wschód miasto Polski. Jest położony nad Huczwą, dopływem Bugu, w odległości zaledwie 5 km od granicy z Ukrainą

Trzy lata na wydanie 80 mln. W mieście wiele się zmieni i sporo przybędzie

Łatwiej chyba powiedzieć, czego w Hrubieszowie nie będzie za trzy lata, niż wymienić długą listę przedsięwzięć zaplanowanych do realizacji z funduszy szwajcarskich. Projekt miasta został tak wysoko oceniony, że samorząd będzie miał do wydania ponad 80 mln zł.

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Koniec oczekiwania na nowego selekcjonera. W środę Polski Związek Piłki Nożnej oficjalnie potwierdził, że naszą kadrę narodową poprowadzi Jan Urban

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca
22 sierpnia 2025, 0:00

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca

To jeden z największych festiwali kultury tradycyjnej w Polsce. W dniach od 22 do 24 sierpnia będą koncerty, warsztaty taneczne i muzyczne i wystawy z dziełami sztuki ludowej z różnych krajów. 19 edycja Festiwalu Re:tradycja - Jarmark Jagielloński będzie odsłoną związana z tańcem tradycyjnym.

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a z pewnością ucieszy mieszkańców, zwłaszcza działkowiczów korzystających z przystanku w Styrzyńcu. Gmina postawi tu wiatę przystankową.

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie
galeria

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie

Były odznaczenia i awanse na wyższe stopnie, a 35 nowo przyjętych do służby funkcjonariuszy złożyło ślubowanie – tak w środę zakończyły się Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie.

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

29-latek z powiatu parczewskiego miał w pomieszczeniach gospodarczych arsenał broni i amunicji. Teraz grozi mu za to nawet 8 lat więzienia.

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

W środę rano na drodze między Końskowolą a Sielcami spacerowały sobie trzy konie. Za ich nie dopilnowanie właściciel dostał mandat.

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie
galeria

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie

W środę przed południem po centrum Lublina poruszało się kilka kolumn rządowych. Do miasta zjechali ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy, którzy spotkali się na lubelskim zamku w ramach 5. rocznicy powołania „Trójkąta Lubelskiego”.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium