Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

4 września 2003 r.
10:41
Edytuj ten wpis

Więzienna mydelniczka z Lublina

0 0 A A

W budowie celi pomagali Pawłowi koledzy. Oni też wiedzieli, że Paweł Borzęcki pójdzie siedzieć. Dlatego wszyscy bardzo się starali, żeby jego cela była zrobiona porządnie, bez żadnej fuszerki. W końcu pryczę Pawła będzie oglądać cała Polska.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować


d
Co Paweł przeskrobał? W sumie niewiele. Za studiowanie na Akademii Rolniczej wyroku się nie daje. Więc za co? Ano – za własną pomysłowość pójdzie siedzieć.
– To mój pierwszy raz – zapewnia Paweł.
Razem z Maciejem Wilewskim, studentem Politechniki Lubelskiej i jeszcze jednym studentem z tej uczelni, Radosławem Stadnikiem pracuje od kilku dni w swoim garażu.
– Zobaczyłem reklamę w telewizji i postanowiłem się zgłosić.
Reklama zapowiadała wielki wyścig mydelniczek Red Bulla. Zasady są proste: trzeba skonstruować dowolny pojazd, nie przekraczający określonych rozmiarów. Pojazd trzeba dowieźć na niedzielę, 7 września, do Warszawy, na Agrykolę. Tu odbędzie się Pierwszy Wyścig Mydelniczek. Zgłosiło się blisko... 1400 zespołów! Do startu zakwalifikowano 120. Drinken Team Pawła Borzęckiego to jedyna ekipa z Lublina.
Najpierw latryna, potem cela
– Nie mieliśmy żadnych planów ani obliczanych komputerowo wykresów – śmieje się Maciej Wilewski. – Wszystko robiliśmy właściwie naraz. Co sobie wymyśliliśmy, to próbowaliśmy zrobić.
Pierwszy pomysł zakładał skonstruowanie wielkiej, jeżdżącej butelki po piwie. Potem miała być miniatura samochodu, a wreszcie latryna. Ostatecznie rozbudowana wersja latryny przypomina celę więzienną.
– Będzie w niej prycza z kocem, sedes i, oczywiście, kraty naokoło – precyzuje Radosław Stadnik.
Całą celę lubelska ekipa buduje na prostokątnej podstawie z płyt pliśniowych na drewnianej ramie. Rama porusza się na czterech kołach od starych motorynek.
– Najtrudniejszym elementem w naszej celi jest układ kierowniczy. Przednie koła skręcają się – tłumaczy Paweł. – Trochę kłopotu sprawiło nam też zbudowanie hamulca. Reszta była już bardzo prosta.
Lubelska ekipa szacuje, ze koszt zbudowania całego pojazdu nie przekroczy... 100 złotych. Większość materiałów znaleźli w swoich garażach. To, czego im brakowało, dokupili na złomowisku.
Przez trzy dni budowali „płytę podłogową” z układem kierowniczym i hamulcami. Ich praca polegała głównie na wymyślaniu nowatorskich rozwiazań i ich realizowaniu. A potem na wbijaniu gwoździ i szlifowaniu powierzchni. Wreszcie, kilka dni temu, po zamontowaniu siedzenia kierowcy, czyli sedesu, przeprowadzili pierwszą próbę sprawności technicznej pojazdu. Wszystko działa bez zarzutu!
Żadnych silników
Wszystkie mydelniczki, które już w niedzielę, 7 września, pojawią się Warszawie, na Agrykoli, muszą spełniać kilka podstawowych zasad. Nie mogą przekraczać określonych wymiarów ani wagi (do 80 kg – żeby, w razie awarii czy kolizji, można je było szybko sciągnąć z toru). Każda mydelniczka musi mieć układ kierowniczy i sprawne hamulce. Te sprawy szczegółowo będzie badać komisja techniczna, która zadecyduje o dopuszczeniu załogi do startu. Mmydelniczki nie mogą mieć żadnego napędu: ani pedałów rowerowych, ani śmigła, ani żagli czy silników. Mydelniczka staje na starcie, zjeżdża z podestu i najzwyczajniej w świecie zjeżdża z góry po specjalnie przygotowanym torze. To na nim przyda się układ kierowniczy i ewentualnie hamulce.
Czas zjazdu jest jednym z trzech elementów decydujących o zwycięstwie. Drugi element to pomysłowość konstruktorów pojazdu i jego wykonanie. Na koniec specjalne jury oceni efektowność startu i przejazdu, biorąc pod uwagę m.in. strój załogi.
– Dlatego wystartuję w więziennym pasiaku – dodaje Paweł Borzęcki. – A reszta załogi będzie przebrana za policjantów.
Czy jedyna lubelska ekipa liczy na zwycięstwo?
– Może... Na pewno w przyszłości będziemy startować w takich imprezach – mowi Paweł Borzęcki A jak zajmiemy dobre miejsce, to pewnie pójdziemy na piwo. Zgodnie z nazwą naszego zespołu.

O CO WALCZĄ


1. miejsce
Nagrodą główną jest wyjazd do Niemiec na tor Hockenheimring, gdzie odbywają się wyścigi sportowych bolidów klasy DTM. Po zawodach na zwycięską ekipę czeka przejażdżka po torze prawdziwym samochodem wyścigowym z zespołu Red Bull Sony Playstation Abt-Audi w roli pasażera.
2. miejsce
Wyjazd na tor Monza na Grand Prix Włoch Formuły 1. Na członków drużyny mydelniczki, która zajmie drugie miejsce czekają miejsca na trybunie dla VIP-ów.
3. miejsce
Nagrodą jest weekend z ekipą wielokrotnego Mistrza Polski Krzysztofa Hołowczyca i jazda po trasie odcinka specjalnego Rajdu Kormoran

Pozostałe informacje

Karol Kręt rozpoczął starty w Porsche Sixt Carrera Cup od rywalizacji na torze Imola

Karol Kręt rozpoczął starty w Porsche Sixt Carrera Cup od rywalizacji na torze Imola

Pochodzący z Biłgoraja 19-latek to wchodząca gwiazda sportów motorowych. Juz w poprzednim sezonie zwyciężył w Sports Cup. Teraz zaliczył sportowy awans i przeszedł do prestiżowej serii Porsche Sixt Carrera Cup.

HI DESIGN

HI DESIGN

Cześć i czołem, drodzy czytelnicy! Dziś mam dla was gorący temat, który może wprawić w ruch serca każdego przedsiębiorcy: rebranding. A dokładniej, dlaczego warto zmienić logo i kiedy jest ten moment.

11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy wiedzą jakiej są produkcji

11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy wiedzą jakiej są produkcji

Niewybuchy odnalezione w Białej Podlaskiej są radzieckie. Potwierdza to dowódca patrolu saperskiego.

Artykuły do rehabilitacji - poznaj sklep e-Orteza!

Artykuły do rehabilitacji - poznaj sklep e-Orteza!

Rehabilitacja odgrywa kluczową rolę w procesie powrotu do zdrowia po kontuzji lub operacji. Wsparcie w postaci odpowiednich artykułów do rehabilitacji może znacznie przyspieszyć ten proces, umożliwiając pacjentom skuteczną i bezpieczną rekonwalescencję. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się sklepowi e-Orteza, specjalizującemu się w dostarczaniu wysokiej jakości artykułów rehabilitacyjnych.

Szyna CPM: klucz do skutecznej rehabilitacji pooperacyjnej

Szyna CPM: klucz do skutecznej rehabilitacji pooperacyjnej

Szyna CPM to kluczowy element wspierający proces rekonwalescencji po operacjach ortopedycznych (np. po endoprotezie stawu biodrowego lub kolanowego) oraz urazach stawów. Dzięki innowacyjnej technologii ciągłego ruchu biernego (CPM), pacjenci mają możliwość szybkiego powrotu do pełnej sprawności, minimalizując ryzyko powikłań i ograniczeń ruchowych.

Kultowe cacka z PRL zjadą do Zamościa. Będzie na co patrzeć
1 maja 2024, 10:00
galeria

Kultowe cacka z PRL zjadą do Zamościa. Będzie na co patrzeć

W środę 1 maja, w Święto Pracy zamojskie Roztoczańskie Muzeum PRL zainauguruje swój piąty sezon turystyczny wyjątkowym wydarzeniem. W zlocie starych, klasycznych pojazdów udział może wziąć ok. 200 załóg.

"Nyje, drzuźni, tornieje". Szef oddziału rehabilitacji o tym, co robi z nami ból
Dzień Wschodzi
film

"Nyje, drzuźni, tornieje". Szef oddziału rehabilitacji o tym, co robi z nami ból

O bólu i zdrowym starzeniu się w dzisiejszej porannej rozmowie Dzień Wschodzi, Krzysztof Kot rozmawia z prof. Tomaszem Blicharskim — szefem Kliniki Rehabilitacji i Ortopedii Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie.

W Parczewie odbędzie się kolejna edycja maratonu kolarskiego Piękny Wschód

W Parczewie odbędzie się kolejna edycja maratonu kolarskiego Piękny Wschód

Piękny Wschód to prawdziwy symbol parczewskiego kolarstwa i jedna z najważniejszych imprez dla miłośników rowerów. Od poprzedniego roku ma jednak  dodatkowe znaczenie. Ten ultramaraton jest połączony z Dniem Sportu i Zdrowego Trybu Życia w Wojsku Polskim, stąd jednym z partnerów jest Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Polskiego.

Ten system ma rozładować kolejki do przejść granicznych
Wideo

Ten system ma rozładować kolejki do przejść granicznych

Elektroniczny system na granicy ma rozładować kolejki TIR-ów. Taki plan ma lubelski urząd wojewódzki.

Politechnika Lubelska na krajowym podium. A jak wypadła w skali świata?

Politechnika Lubelska na krajowym podium. A jak wypadła w skali świata?

553 uczelni technicznych z 50 krajów. W III edycji rankingu Research.com, Politechnika Lubelska zajęła 3. miejsce w Polsce i 262. na świecie w dziedzinie inżynierii mechanicznej i lotniczej.

Motor gra dzisiaj z Chrobrym Głogów. „Musimy pokazać, że w Legnicy to był wypadek przy pracy”

Motor gra dzisiaj z Chrobrym Głogów. „Musimy pokazać, że w Legnicy to był wypadek przy pracy”

Na finiszu sezonu każdy punkt może się okazać bezcenny. Dlatego w czwartek wszyscy liczą na zwycięstwo z niżej notowanym rywalem. Motor zmierzy się na Arenie Lublin z Chrobrym Głogów. Goście też mają jednak o co grać, bo ich przewaga nad strefą spadkową jest niewielka. Początek spotkania zaplanowano na godz. 18. Transmisja na kanale Polsat Sport Premium 1.

Przez lata miała piekło w domu. Kobieta w końcu pękła

Przez lata miała piekło w domu. Kobieta w końcu pękła

33-latek był w domu tyranem. Znęcał się nad żoną, groził nożem. Kobieta w końcu pękła.

Kapral Robert i sierżant Mateusz zginęli na poligonie. Prokuratura ma wyniki sekcji zwłok

Kapral Robert i sierżant Mateusz zginęli na poligonie. Prokuratura ma wyniki sekcji zwłok

Prokuratura wojskowa ma już wyniki sekcji zwłok żołnierzy, którzy w marcu zginęli na poligonie w Drawsku Pomorskim. Robert i Mateusz pochodzili z województwa lubelskiego.

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium