Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

13 lutego 2003 r.
17:50
Edytuj ten wpis

Wojna coraz bliżej

0 0 A A

Kiedy w ostatni piątek podwyższony został wskaźnik zagrożenia terroryzmem, Stany Zjednoczone rozpoczęły ostatni etap przygotowań do wojny z Irakiem. Kod „pomarańczowy” jest tylko o jedną skalę niższy od maksymalnego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

d
Oficjalnym powodem do alarmu były przechwycone depesze al-Qaidy, które wzywały do aktów terroru pod koniec pięciodniowego święta muzułmanów „Hadż”. Siatka terrorystów w Ameryce, licząca podobno 31 osób, miałaby zaatakować różnego rodzaju obiekty, nie wyłączając hoteli i szpitali. Ataki mogłyby być przeprowadzone z wykorzystaniem substancji chemicznych, biologicznych lub radioaktywnych. FBI wysłała już list gończy za 36-letnim Pakistańczykiem, Mohammedem Sher Khan, który prawdopodobnie przebywa obecnie w USA i nadzoruje działania siatki.
Prawdziwym jednak powodem wprowadzenia kodu „pomarańczowego” jest wejście wojskowej maszynerii w ostatnią fazę przygotowań.
– Wszystkie oddziały będą gotowe do działań pod koniec lutego, a
wojna rozpocznie się najpóźniej w marcu
– twierdzi pułkownik ze sztabu Central Command. – Później warunki klimatyczne będą niesprzyjające zarówno dla ludzi, jak i dla sprzętu.
W rejon zatoki Perskiej wysyłane są ostatnie oddziały rezerwistów. Jedną z takich grup jest 107 Zmotoryzowana Jednostka z St. Augustine na Florydzie. Zadaniem dwudziestu żołnierzy tego oddziału, którzy w cywilu są specjalistami od spraw kontaktów z mediami, jest opieka nad dziennikarzami – korespondentami wojennymi.
Większość rezerwistów powołanych w ostatnim czasie pod broń to osoby w starszym wieku. Ponad jedna trzecia jest już po czterdziestce, wielu z nich to weterani wojny wietnamskiej. Ich obecność na polu walki będzie mieć duże znaczenie dla młodych, niedoświadczonych żołnierzy.
Ostatnia faza przygotowań obejmuje szereg działań wewnątrz kraju. Gazety drukują wskazówki, jak przygotować się na wypadek ataku i dezorganizacji zaopatrzenia. Zaleca się zrobienie zapasów konserw, wody, baterii i lekarstw. Trzeba przyznać, że Amerykanie z właściwym sobie optymizmem i beztroską niewiele się przejmują nadchodzącą wojną.
– Nie zrobiłam żadnych zapasów, zawsze coś tam jest w domu – uśmiecha się Susan, urzędniczka banku w Atlancie. Jej koleżanka nawet... nie wie, że szykuje się wojna.
Więcej przezorności wykazują władze.
Departament Zdrowia planuje ogólnokrajową akcję szczepień przeciwko ospie. To na wypadek użycia przez terrorystów broni bakteriologicznej. Przed 30 laty uznano, że ospa została wyeliminowana i zaprzestano szczepień ochronnych. Obecnie wznowiono produkcję lekarstw na wieść, że Irak posiada tony amunicji zawierającej bakterie tej choroby.
Po raz pierwszy w historii terminu „cyberwojna” użyto w dokumencie państwowym, zamiast w książce z dziedziny fantastyki. Biały Dom ujawnił, że prezydent Bush polecił opracować wytyczne dla wojska, na jakich zasadach ma być przeprowadzony
atak na urządzenia komputerowe przeciwnika.
Podobne wytyczne zostały opracowane w przeszłości na wypadek konieczności użycia broni strategicznej, jak rakiety nuklearne. Pentagon pracuje intensywnie nad sposobami penetracji wrogich systemów komputerowych, zniszczenia komputerowych środków łączności, stacji telefonicznych, a nawet linii energetycznych. Powoli do użycia wchodzą nowe słowa jak cyberbroń, cyberatak, cyberżołnierz. Stratedzy wojskowi uważają, że nadejdzie taki dzień, że oficer przed komputerem skuteczniej (i taniej!) zniszczy stację radarową przeciwnika, niż oddział komandosów.
Nowe technologie wkraczają do medycyny wojskowej. Żołnierze wyposażeni zostali w
nowy typ bandaży,
który umożliwia zatamowanie krwi w ciągu dwóch minut. Bandaż nasycony jest substancją, która powoduje szybkie krzepnięcie krwi płynącej z przerwanej tętnicy. W razie nadmiernego wykrwawienia się, sanitariusz może zaaplikować sztuczną krew. Zaletą sztucznej krwi jest to, że nie musi być przechowywana w lodówce. Nad problemem udzielenia pierwszej pomocy na polu walki pracowano intensywnie od wielu lat. Lekarze wojskowi uważają bowiem, że większość zgonów powodowanych jest przez utratę krwi z ran, które wcale nie są śmiertelne. Chodzi tylko o przetrwanie kilku godzin w celu przetransportowania rannego do szpitala. Planuje się również wyposażenie sanitariuszy w kieszonkowe komputery, które służyłyby informacjami na tematy medyczne i pomogły w zastosowaniu odpowiedniego leczenia i doboru lekarstw.
Społeczeństwo amerykańskie jest podzielone w swojej opinii co do wojny z Irakiem, ale
większość popiera rozwiązanie siłowe.
Mówi Robert, 40-letni lekarz:
– Trzeba skończyć wreszcie z Husajnem i jego zapasami broni masowego rażenia. Jeżeli używał jej przeciwko swoim własnym obywatelom, to pewnego dnia nie zawaha się użyć także przeciwko nam.
Najwięcej rozterki przeżywają rodziny żołnierzy.
– Mój jedyny syn przebywa teraz w Afganistanie. Tak się boję o niego! – mówi 50-letnia Beth, księgowa. – Od trzech miesięcy zażywam pigułki na uspokojenie, inaczej nie mogłabym nawet pójść do pracy...
W telewizji często pokazywane są pożegnania coraz to nowych oddziałów wyruszających na drugą półkulę. Armia amerykańska składa się z zawodowców. Wielu żołnierzy ma żony i dzieci. Rozstanie nie należy do łatwych. Przygnębiające wrażenie sprawiła wiadomość, że ciała zabitych żołnierzy być może trzeba będzie spalić, w przypadku gdy dojdzie do użycia broni chemicznej lub bakteriologicznej. Aby wykluczyć możliwość przeniesienia chorób do Ameryki,
nie będzie można sprowadzić zwłok do kraju,
by tu je pogrzebać. Może to stanowić wyłom w dotychczasowej tradycji. Od czasów wojny wietnamskiej armia czyniła wszystko co możliwe, żeby przekazać rodzinie szczątki poległych. Według przepisów wojskowych, powinno to nastąpić w ciągu siedmiu dni. Wśród żołnierzy istnieje niepisane prawo, że na polu bitwy ryzykuje się nawet życie, aby wydostać poległych towarzyszy broni i zapewnić im godny pochówek.
ONZ – plama za plamą
Szeregi przeciwników wojny topnieją z dnia na dzień po wiadomościach dochodzących z ONZ. Niekończące się debaty, rezolucje nie przynoszące efektów, są zupełnie niezrozumiałe dla przeciętnego Amerykanina. Prasa lubuje się w doniesieniach ośmieszających ONZ-owską biurokrację. Wiele szumu narobiła wiadomość, że... Irak ma przewodniczyć konferencji do spraw rozbrojenia, która odbędzie się w maju tego roku. Niemniej zdziwienia wywołał fakt, że Libia... została wybrana przewodniczącym Komisji Praw Człowieka. O prawach człowieka będzie decydować kraj, którego rząd od wielu lat więzi, torturuje i zabija członków opozycji i którego agenci podłożyli bombę w samolocie Panamu i w dyskotece w Berlinie!
Z przykrością przyjmowane są głosy dochodzące z Europy,
zwłaszcza z Francji i Niemiec, zarzucające Stanom Zjednoczonym prowadzenia polityki neokolonialnej. Łatwo zrozumieć gorycz Amerykanów, którzy w minionym stuleciu trzykrotnie ratowali Europejczyków od utraty niezależności i wydali miliardy dolarów na pomoc po pierwszej i drugiej wojnie światowej.
Perspektywa wojny, szok po stracie promu kosmicznego, spadek kursu akcji na giełdzie przyczyniają się do wzrostu nastroju pesymizmu. Przedsiębiorstwa odkładają nowe inwestycje na później i znacznie chętniej zwalniają pracowników niż zatrudniają nowych. Inflacja jest ciągle bardzo niska, ale może łatwo się zwiększyć, gdy będzie rosła cena ropy naftowej. Od nowego roku cena benzyny wzrosła już o 8 procent i może łatwo podskoczyć w przypadku wojny. Linie lotnicze stoją na granicy bankructwa z powodu rosnących cen paliw i malejącej liczby pasażerów. Bardziej ostrożni ekonomiści nie przewidują nawet, żeby zwiększone wydatki wojskowe i koszty wojny ożywiły tak potężną gospodarkę jak amerykańska. Oblicza się, że wojna w Afganistanie i zamówienia sprzętu wojskowego podwyższyły produkt globalny o zaledwie pół procenta.
Jak może wyglądać wojna z Irakiem?
Według anonimowego eksperta, plany amerykańskie zakładają gigantyczny desant komandosów na stolicę i inne ważne punkty. W drugiej fazie przywieziono by do Bagdadu nowy iracki rząd uformowany na emigracji. Jego ochronę zapewniłyby arabskie oddziały wojskowe, które szkolone są obecnie w obozach na Węgrzech. Armia amerykańska posiada około 48 tysięcy żołnierzy sił specjalnych znanych jako Zielone Berety, Delta Force i Navy Seals. Działając z baz lotniczych na półwyspie Arabskim i z siedmiu lotniskowców mogłyby błyskawicznie opanować cały kraj i doprowadzić do upadku reżimu Husajna

Komentarze 0

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.
Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Zamość pożegnał prezydenta Adamowicza [zdjęcia]
galeria

Zamość pożegnał prezydenta Adamowicza [zdjęcia] 0 1

Na Rynku Solnym mieszkańcy Zamościa ułożyli w piątek znicze w kształt serca. Tym symbolicznym gestem solidaryzowali się z uczestnikami mszy odprawianej w Bazylice Mariackiej w Gdańsku w intencji zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.  

Studniówka 2019 ZS Energetycznych w Lublinie [zdjęcia]
galeria

Studniówka 2019 ZS Energetycznych w Lublinie [zdjęcia] 0 1

Studniówka 2019 ZS Energetycznych w Lublinie

Studniówki 2019: Bal maturzystów Zespołu Szkół nr 1 w Lublinie [zdjęcia]
galeria

Studniówki 2019: Bal maturzystów Zespołu Szkół nr 1 w Lublinie [zdjęcia] 37 0

W piątek młodzież z Zespołu Szkół nr 1 im. W. Grabskiego bawiła się na balu maturalnym. Odbył się on w hotelu In Between

Nie będzie remontu alejek w wąwozie między Czubami a LSM?

Nie będzie remontu alejek w wąwozie między Czubami a LSM? 42 63

Wszystko wskazuje na to, że możemy zapomnieć o remoncie alejek w wąwozie między Czubami a osiedlami LSM, choć był to jeden ze zwycięskich projektów budżetu obywatelskiego. Ratusz zapowiada cięcie w projekcie: stary asfalt zostanie, nowy będzie tylko w jednym miejscu

Nowoczesne przedszkole w gm. Jastków już działa. "To jest przejście do innego świata"
ZDJĘCIA
galeria

Nowoczesne przedszkole w gm. Jastków już działa. "To jest przejście do innego świata" 92 1

Było oryginalnie, bo dziecko, chłopiec o imieniu Oskar przeciął wstęgę podczas uroczystego otwarcia Samorządowego Przedszkola w podlubelskiej Panieńszczyźnie. To druga, po żłobku tak nowoczesna placówka oświatowa w gminie Jastków, w której dzieci się bawią i uczą języka francuskiego. Mają też salę doświadczania świata.

W Lubelskiem będzie stacjonować 3,5 tys. zawodowych żołnierzy. Wkrótce nabór

W Lubelskiem będzie stacjonować 3,5 tys. zawodowych żołnierzy. Wkrótce nabór 166 12

Wkrótce ruszy nabór do zawodowego wojska w Lublinie, Chełmie i Zamościu. Pod koniec roku wojskowi zaczną rekrutować do Białej Podlaskiej. W Lubelskiem będzie stacjonować 3500 żołnierzy uzbrojonych w najnowszy sprzęt – Rosomaki, moździerze Rak, haubice Krab i zestawy przeciwlotnicze Poprad

Utrzymać właściwy rytm – TBV Start gra z Legią

Utrzymać właściwy rytm – TBV Start gra z Legią 0 0

W sobotę TBV Start zmierzy się na wyjeździe z Legią Warszawa. Spotkanie pokaże Polsat Sport Extra

Trumna z ciałem Pawła Adamowicza w Bazylice Mariackiej. Nieśli ją prezydenci miast [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Trumna z ciałem Pawła Adamowicza w Bazylice Mariackiej. Nieśli ją prezydenci miast [zdjęcia, wideo] 531 31

Kondukt żałobny wyruszył z Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku około godz. 17. Trumna prezydenta Pawła Adamowicza została odprowadzona ulicami Gdańska do Bazyliki Mariackiej. Konduktowi towarzyszyły tłumy ludzi

Nowy sondaż CBOS. Przewaga PiS, tylko 4 partie w Sejmie

Nowy sondaż CBOS. Przewaga PiS, tylko 4 partie w Sejmie 0 35

Według najnowszego sondażu CBOS-u, gdyby wybory odbyły się w najbliższy weekend, PiS zdobyłoby 39 procent głosów

Wrze w Azotach Puławy. Pracownicy przeciwko marginalizacji zakładów

Wrze w Azotach Puławy. Pracownicy przeciwko marginalizacji zakładów 23 35

„Puławy nie mogą być dojną krową”, „Zostaliśmy zmarginalizowani ekonomicznie i w decyzyjności”, „Mrówka połknęła słonia” - takie sformułowania padały podczas posiedzenia plenarnego Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego, która zajęła się sytuacją w Zakładach Azotowych „Puławy”. Prezes spółki uspokajał, że nie należy wyciągać pochopnych wniosków

Robert Góralczyk (Motor Lublin): Nutka optymizmu na przyszłość

Robert Góralczyk (Motor Lublin): Nutka optymizmu na przyszłość 3 5

ROZMOWA Z Robertem Góralczykiem, trenerem Motoru Lublin

Gdzie na narty w woj. lubelskim? Nowe wyciągi, nowe urządzenia [raport, zdjęcia]
galeria

Gdzie na narty w woj. lubelskim? Nowe wyciągi, nowe urządzenia [raport, zdjęcia] 33 9

Nie brakuje ani śniegu, ani turystów. Sprawdziliśmy, jak działają i czym, kuszą stoki narciarskie w naszym regionie.

Lubartów: Nowy blok na planie litery L

Lubartów: Nowy blok na planie litery L 0 2

Przy ul. Cichej stanie nowy blok. Budynek powstanie na planie litery „L”. Inwestorem jest Spółdzielnia Mieszkaniowa w Lubartowie.

Nasze szkoły wśród najlepszych. Jak wypadły licea i technika z Puław?

Nasze szkoły wśród najlepszych. Jak wypadły licea i technika z Puław? 13 7

Czołowe puławskie licea znalazły się w trzeciej setce najnowszego rankingu magazynu „Perspektywy”. Najlepszą szkołą ogólnokształcącą w mieście ponownie zostało II LO im. KEN. Drugie miejsce zajęło I LO im. ks. A. J. Czartoryskiego. Wśród techników prowadzi „Chemik”

MKS Perła jedzie do Chorzowa. Zabraknie kluczowej zawodniczki

MKS Perła jedzie do Chorzowa. Zabraknie kluczowej zawodniczki 0 1

MKS Perła Lublin w sobotę w Chorzowie zagra bez Kingi Achruk. Rozgrywająca mistrzyń Polski wciąż leczy kontuzjowany bark

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.