Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

13 lutego 2003 r.
17:50
Edytuj ten wpis

Wojna coraz bliżej

0 0 A A

Kiedy w ostatni piątek podwyższony został wskaźnik zagrożenia terroryzmem, Stany Zjednoczone rozpoczęły ostatni etap przygotowań do wojny z Irakiem. Kod „pomarańczowy” jest tylko o jedną skalę niższy od maksymalnego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

d
Oficjalnym powodem do alarmu były przechwycone depesze al-Qaidy, które wzywały do aktów terroru pod koniec pięciodniowego święta muzułmanów „Hadż”. Siatka terrorystów w Ameryce, licząca podobno 31 osób, miałaby zaatakować różnego rodzaju obiekty, nie wyłączając hoteli i szpitali. Ataki mogłyby być przeprowadzone z wykorzystaniem substancji chemicznych, biologicznych lub radioaktywnych. FBI wysłała już list gończy za 36-letnim Pakistańczykiem, Mohammedem Sher Khan, który prawdopodobnie przebywa obecnie w USA i nadzoruje działania siatki.
Prawdziwym jednak powodem wprowadzenia kodu „pomarańczowego” jest wejście wojskowej maszynerii w ostatnią fazę przygotowań.
– Wszystkie oddziały będą gotowe do działań pod koniec lutego, a
wojna rozpocznie się najpóźniej w marcu
– twierdzi pułkownik ze sztabu Central Command. – Później warunki klimatyczne będą niesprzyjające zarówno dla ludzi, jak i dla sprzętu.
W rejon zatoki Perskiej wysyłane są ostatnie oddziały rezerwistów. Jedną z takich grup jest 107 Zmotoryzowana Jednostka z St. Augustine na Florydzie. Zadaniem dwudziestu żołnierzy tego oddziału, którzy w cywilu są specjalistami od spraw kontaktów z mediami, jest opieka nad dziennikarzami – korespondentami wojennymi.
Większość rezerwistów powołanych w ostatnim czasie pod broń to osoby w starszym wieku. Ponad jedna trzecia jest już po czterdziestce, wielu z nich to weterani wojny wietnamskiej. Ich obecność na polu walki będzie mieć duże znaczenie dla młodych, niedoświadczonych żołnierzy.
Ostatnia faza przygotowań obejmuje szereg działań wewnątrz kraju. Gazety drukują wskazówki, jak przygotować się na wypadek ataku i dezorganizacji zaopatrzenia. Zaleca się zrobienie zapasów konserw, wody, baterii i lekarstw. Trzeba przyznać, że Amerykanie z właściwym sobie optymizmem i beztroską niewiele się przejmują nadchodzącą wojną.
– Nie zrobiłam żadnych zapasów, zawsze coś tam jest w domu – uśmiecha się Susan, urzędniczka banku w Atlancie. Jej koleżanka nawet... nie wie, że szykuje się wojna.
Więcej przezorności wykazują władze.
Departament Zdrowia planuje ogólnokrajową akcję szczepień przeciwko ospie. To na wypadek użycia przez terrorystów broni bakteriologicznej. Przed 30 laty uznano, że ospa została wyeliminowana i zaprzestano szczepień ochronnych. Obecnie wznowiono produkcję lekarstw na wieść, że Irak posiada tony amunicji zawierającej bakterie tej choroby.
Po raz pierwszy w historii terminu „cyberwojna” użyto w dokumencie państwowym, zamiast w książce z dziedziny fantastyki. Biały Dom ujawnił, że prezydent Bush polecił opracować wytyczne dla wojska, na jakich zasadach ma być przeprowadzony
atak na urządzenia komputerowe przeciwnika.
Podobne wytyczne zostały opracowane w przeszłości na wypadek konieczności użycia broni strategicznej, jak rakiety nuklearne. Pentagon pracuje intensywnie nad sposobami penetracji wrogich systemów komputerowych, zniszczenia komputerowych środków łączności, stacji telefonicznych, a nawet linii energetycznych. Powoli do użycia wchodzą nowe słowa jak cyberbroń, cyberatak, cyberżołnierz. Stratedzy wojskowi uważają, że nadejdzie taki dzień, że oficer przed komputerem skuteczniej (i taniej!) zniszczy stację radarową przeciwnika, niż oddział komandosów.
Nowe technologie wkraczają do medycyny wojskowej. Żołnierze wyposażeni zostali w
nowy typ bandaży,
który umożliwia zatamowanie krwi w ciągu dwóch minut. Bandaż nasycony jest substancją, która powoduje szybkie krzepnięcie krwi płynącej z przerwanej tętnicy. W razie nadmiernego wykrwawienia się, sanitariusz może zaaplikować sztuczną krew. Zaletą sztucznej krwi jest to, że nie musi być przechowywana w lodówce. Nad problemem udzielenia pierwszej pomocy na polu walki pracowano intensywnie od wielu lat. Lekarze wojskowi uważają bowiem, że większość zgonów powodowanych jest przez utratę krwi z ran, które wcale nie są śmiertelne. Chodzi tylko o przetrwanie kilku godzin w celu przetransportowania rannego do szpitala. Planuje się również wyposażenie sanitariuszy w kieszonkowe komputery, które służyłyby informacjami na tematy medyczne i pomogły w zastosowaniu odpowiedniego leczenia i doboru lekarstw.
Społeczeństwo amerykańskie jest podzielone w swojej opinii co do wojny z Irakiem, ale
większość popiera rozwiązanie siłowe.
Mówi Robert, 40-letni lekarz:
– Trzeba skończyć wreszcie z Husajnem i jego zapasami broni masowego rażenia. Jeżeli używał jej przeciwko swoim własnym obywatelom, to pewnego dnia nie zawaha się użyć także przeciwko nam.
Najwięcej rozterki przeżywają rodziny żołnierzy.
– Mój jedyny syn przebywa teraz w Afganistanie. Tak się boję o niego! – mówi 50-letnia Beth, księgowa. – Od trzech miesięcy zażywam pigułki na uspokojenie, inaczej nie mogłabym nawet pójść do pracy...
W telewizji często pokazywane są pożegnania coraz to nowych oddziałów wyruszających na drugą półkulę. Armia amerykańska składa się z zawodowców. Wielu żołnierzy ma żony i dzieci. Rozstanie nie należy do łatwych. Przygnębiające wrażenie sprawiła wiadomość, że ciała zabitych żołnierzy być może trzeba będzie spalić, w przypadku gdy dojdzie do użycia broni chemicznej lub bakteriologicznej. Aby wykluczyć możliwość przeniesienia chorób do Ameryki,
nie będzie można sprowadzić zwłok do kraju,
by tu je pogrzebać. Może to stanowić wyłom w dotychczasowej tradycji. Od czasów wojny wietnamskiej armia czyniła wszystko co możliwe, żeby przekazać rodzinie szczątki poległych. Według przepisów wojskowych, powinno to nastąpić w ciągu siedmiu dni. Wśród żołnierzy istnieje niepisane prawo, że na polu bitwy ryzykuje się nawet życie, aby wydostać poległych towarzyszy broni i zapewnić im godny pochówek.
ONZ – plama za plamą
Szeregi przeciwników wojny topnieją z dnia na dzień po wiadomościach dochodzących z ONZ. Niekończące się debaty, rezolucje nie przynoszące efektów, są zupełnie niezrozumiałe dla przeciętnego Amerykanina. Prasa lubuje się w doniesieniach ośmieszających ONZ-owską biurokrację. Wiele szumu narobiła wiadomość, że... Irak ma przewodniczyć konferencji do spraw rozbrojenia, która odbędzie się w maju tego roku. Niemniej zdziwienia wywołał fakt, że Libia... została wybrana przewodniczącym Komisji Praw Człowieka. O prawach człowieka będzie decydować kraj, którego rząd od wielu lat więzi, torturuje i zabija członków opozycji i którego agenci podłożyli bombę w samolocie Panamu i w dyskotece w Berlinie!
Z przykrością przyjmowane są głosy dochodzące z Europy,
zwłaszcza z Francji i Niemiec, zarzucające Stanom Zjednoczonym prowadzenia polityki neokolonialnej. Łatwo zrozumieć gorycz Amerykanów, którzy w minionym stuleciu trzykrotnie ratowali Europejczyków od utraty niezależności i wydali miliardy dolarów na pomoc po pierwszej i drugiej wojnie światowej.
Perspektywa wojny, szok po stracie promu kosmicznego, spadek kursu akcji na giełdzie przyczyniają się do wzrostu nastroju pesymizmu. Przedsiębiorstwa odkładają nowe inwestycje na później i znacznie chętniej zwalniają pracowników niż zatrudniają nowych. Inflacja jest ciągle bardzo niska, ale może łatwo się zwiększyć, gdy będzie rosła cena ropy naftowej. Od nowego roku cena benzyny wzrosła już o 8 procent i może łatwo podskoczyć w przypadku wojny. Linie lotnicze stoją na granicy bankructwa z powodu rosnących cen paliw i malejącej liczby pasażerów. Bardziej ostrożni ekonomiści nie przewidują nawet, żeby zwiększone wydatki wojskowe i koszty wojny ożywiły tak potężną gospodarkę jak amerykańska. Oblicza się, że wojna w Afganistanie i zamówienia sprzętu wojskowego podwyższyły produkt globalny o zaledwie pół procenta.
Jak może wyglądać wojna z Irakiem?
Według anonimowego eksperta, plany amerykańskie zakładają gigantyczny desant komandosów na stolicę i inne ważne punkty. W drugiej fazie przywieziono by do Bagdadu nowy iracki rząd uformowany na emigracji. Jego ochronę zapewniłyby arabskie oddziały wojskowe, które szkolone są obecnie w obozach na Węgrzech. Armia amerykańska posiada około 48 tysięcy żołnierzy sił specjalnych znanych jako Zielone Berety, Delta Force i Navy Seals. Działając z baz lotniczych na półwyspie Arabskim i z siedmiu lotniskowców mogłyby błyskawicznie opanować cały kraj i doprowadzić do upadku reżimu Husajna

Komentarze 0

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.
Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Budżet Lublina na 2019 rok. Na jakie inwestycje możemy liczyć?

Budżet Lublina na 2019 rok. Na jakie inwestycje możemy liczyć? 0 0

W czwartek poznaliśmy projekt miejskiego budżetu na przyszły rok. – Rewolucji nie będzie, bo musimy kontynuować to, co już zaczęliśmy – przyznaje prezydent Lublina. Zamierza wydać nieco mniej, niż w tym roku, bo nieco mniejsze mają być również dochody miasta. Na jakie inwestycje możemy liczyć?

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 16 listopada 2018 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 16 listopada 2018 roku 0 2

Kolejne wycinki drzew w Lublinie. Ks.: "W hierarchii stworzenia najpierw jest człowiek, potem przyroda"

Kolejne wycinki drzew w Lublinie. Ks.: "W hierarchii stworzenia najpierw jest człowiek, potem przyroda" 1 24

Przed kościołem przy ul. Staszica jeszcze w zeszłym tygodniu rosło pięć drzew. Zostało jedno. – W hierarchii stworzenia najpierw jest człowiek, potem przyroda – tłumaczy ksiądz rektor

Nowa technologia zamiast lamp w kopalni Bogdanka

Nowa technologia zamiast lamp w kopalni Bogdanka 0 3

Bogdanka testuje pod ziemią nowy, bezprzewodowy system komunikacji. Ma to poprawić wydajność pracy maszyn i zwiększyć bezpieczeństwo pracowników.

Polska - Czechy 0:1. Porażka w akompaniamencie gwizdów
film

Polska - Czechy 0:1. Porażka w akompaniamencie gwizdów 1 3

Reprezentacja Polski uległa w Gdańsku Czechom 0:1. Tym samym przed ostatnim meczem w Lidze Narodów z Portugalią Biało-Czerwoni wciąż pozostają bez zwycięstwa pod wodzą selekcjonera Jerzego Brzęczka

To już pewne. Będzie podwyżka opłat za wywóz śmieci w Lublinie

To już pewne. Będzie podwyżka opłat za wywóz śmieci w Lublinie 52 29

To już pewne: mieszkańców Lublina czeka podwyżka opłat za wywóz śmieci. Ratusz zgodził się na ceny zaproponowane przez firmy startujące w przetargu na obsługę dzielnic, w których dotychczas nie udało się wprowadzić nowych zasad segregacji odpadów. Od stycznia nowe zasady mają dotyczyć całego miasta

Szpital Dziecięcy: Nowy kącik zabaw czeka na małych pacjentów [zdjęcia]
galeria

Szpital Dziecięcy: Nowy kącik zabaw czeka na małych pacjentów [zdjęcia] 0 2

W Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym działa już słONICOwy kącik zabaw ufundowany przez Fundację ONICO.

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 16-18 listopada

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 16-18 listopada 1 1

Piłkarze kończą w weekend rundę jesienną. W III lidze odbędą się dwa mecze derbowe: Podlasie Biała Podlaska gra z Wisłą Puławy, a Orlęta Spomlek podejmują Stal Kraśnik. Czwartoligowcy awansem zagrają już za to kolejkę rundy wiosennej

Nowy marszałek województwa lubelskiego. Znamy też wicemarszałków i członków zarządu
galeria

Nowy marszałek województwa lubelskiego. Znamy też wicemarszałków i członków zarządu 190 69

Jarosław Stawiarski będzie nowym marszałkiem województwa lubelskiego. Jego kandydatura została wskazana podczas czwartkowego posiedzenia Komitetu Politycznego Prawa i Sprawiedliwości. Polityk jest obecnie wiceministrem sportu i turystyki w rządzie PiS.

Lubelskie: Dwie osoby zginęły w wypadku. Czołowe zderzenie samochodów
Aktualizacja
film

Lubelskie: Dwie osoby zginęły w wypadku. Czołowe zderzenie samochodów 20 7

Tragiczny wypadek w miejscowości Niewęgłosz (pow. radzyński). Zginął 37-latek i 53-latka.

Jest praca w Straży Miejskiej w Lublinie. Ile można zarobić?

Jest praca w Straży Miejskiej w Lublinie. Ile można zarobić? 74 18

Siedemnaście etatów zwolniło się w lubelskiej Straży Miejskiej, bo funkcjonariusze znaleźli sobie inne miejsce pracy. Zainteresowani mundurem mogą się zgłaszać do wtorku włącznie. Zarobki nie są imponujące: na początek 2400 zł brutto. Dyskont płaci lepiej

Spotkanie z alpinistami Rafałem Fronią i Piotrem Tomalą
19 listopada 2018, 19:00

Spotkanie z alpinistami Rafałem Fronią i Piotrem Tomalą 2 0

Co Gdzie Kiedy. Katolicki Uniwersytet Lubelski zaprasza na spotkanie Piotrem Tomalą oraz Rafałem Fronią - alpinistami i himalaistami, uczestnikami wielu wypraw. Wydarzenie odbędzie się 19 listopada o godz. 19 w sali 113 Centrum Transferu Wiedzy KUL.

Nowy burmistrz Bełżyc: Mieszkańcy chcą i oczekują zmian

Nowy burmistrz Bełżyc: Mieszkańcy chcą i oczekują zmian 27 6

Rozmowa z Ireneuszem Łucką, nowym burmistrzem Bełżyc

Lublin: Kolejka przed Getin Bankiem, klienci chcą wycofać pieniądze. "Jestem przerażona..."

Lublin: Kolejka przed Getin Bankiem, klienci chcą wycofać pieniądze. "Jestem przerażona..." 97 40

Klienci Getin Banku coraz liczniej odwiedzają lubelską placówkę, by wycofać swoje pieniądze. Obawiają się, że „afera podsłuchowa” sprawi, że zostaną odcięci od swoich oszczędności. Bank uspokaja i zapewnia, że ich lokaty są w pełni bezpieczne

Paweł Miesiąc (Speed Car Motor): Nie boję się rywalizacji

Paweł Miesiąc (Speed Car Motor): Nie boję się rywalizacji 125 1

ROZMOWA Z Pawłem Miesiącem, żużlowcem Speed Car Motoru Lublin

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.