Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

13 lutego 2003 r.
17:50
Edytuj ten wpis

Wojna coraz bliżej

0 0 A A

Kiedy w ostatni piątek podwyższony został wskaźnik zagrożenia terroryzmem, Stany Zjednoczone rozpoczęły ostatni etap przygotowań do wojny z Irakiem. Kod „pomarańczowy” jest tylko o jedną skalę niższy od maksymalnego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

d
Oficjalnym powodem do alarmu były przechwycone depesze al-Qaidy, które wzywały do aktów terroru pod koniec pięciodniowego święta muzułmanów „Hadż”. Siatka terrorystów w Ameryce, licząca podobno 31 osób, miałaby zaatakować różnego rodzaju obiekty, nie wyłączając hoteli i szpitali. Ataki mogłyby być przeprowadzone z wykorzystaniem substancji chemicznych, biologicznych lub radioaktywnych. FBI wysłała już list gończy za 36-letnim Pakistańczykiem, Mohammedem Sher Khan, który prawdopodobnie przebywa obecnie w USA i nadzoruje działania siatki.
Prawdziwym jednak powodem wprowadzenia kodu „pomarańczowego” jest wejście wojskowej maszynerii w ostatnią fazę przygotowań.
– Wszystkie oddziały będą gotowe do działań pod koniec lutego, a
wojna rozpocznie się najpóźniej w marcu
– twierdzi pułkownik ze sztabu Central Command. – Później warunki klimatyczne będą niesprzyjające zarówno dla ludzi, jak i dla sprzętu.
W rejon zatoki Perskiej wysyłane są ostatnie oddziały rezerwistów. Jedną z takich grup jest 107 Zmotoryzowana Jednostka z St. Augustine na Florydzie. Zadaniem dwudziestu żołnierzy tego oddziału, którzy w cywilu są specjalistami od spraw kontaktów z mediami, jest opieka nad dziennikarzami – korespondentami wojennymi.
Większość rezerwistów powołanych w ostatnim czasie pod broń to osoby w starszym wieku. Ponad jedna trzecia jest już po czterdziestce, wielu z nich to weterani wojny wietnamskiej. Ich obecność na polu walki będzie mieć duże znaczenie dla młodych, niedoświadczonych żołnierzy.
Ostatnia faza przygotowań obejmuje szereg działań wewnątrz kraju. Gazety drukują wskazówki, jak przygotować się na wypadek ataku i dezorganizacji zaopatrzenia. Zaleca się zrobienie zapasów konserw, wody, baterii i lekarstw. Trzeba przyznać, że Amerykanie z właściwym sobie optymizmem i beztroską niewiele się przejmują nadchodzącą wojną.
– Nie zrobiłam żadnych zapasów, zawsze coś tam jest w domu – uśmiecha się Susan, urzędniczka banku w Atlancie. Jej koleżanka nawet... nie wie, że szykuje się wojna.
Więcej przezorności wykazują władze.
Departament Zdrowia planuje ogólnokrajową akcję szczepień przeciwko ospie. To na wypadek użycia przez terrorystów broni bakteriologicznej. Przed 30 laty uznano, że ospa została wyeliminowana i zaprzestano szczepień ochronnych. Obecnie wznowiono produkcję lekarstw na wieść, że Irak posiada tony amunicji zawierającej bakterie tej choroby.
Po raz pierwszy w historii terminu „cyberwojna” użyto w dokumencie państwowym, zamiast w książce z dziedziny fantastyki. Biały Dom ujawnił, że prezydent Bush polecił opracować wytyczne dla wojska, na jakich zasadach ma być przeprowadzony
atak na urządzenia komputerowe przeciwnika.
Podobne wytyczne zostały opracowane w przeszłości na wypadek konieczności użycia broni strategicznej, jak rakiety nuklearne. Pentagon pracuje intensywnie nad sposobami penetracji wrogich systemów komputerowych, zniszczenia komputerowych środków łączności, stacji telefonicznych, a nawet linii energetycznych. Powoli do użycia wchodzą nowe słowa jak cyberbroń, cyberatak, cyberżołnierz. Stratedzy wojskowi uważają, że nadejdzie taki dzień, że oficer przed komputerem skuteczniej (i taniej!) zniszczy stację radarową przeciwnika, niż oddział komandosów.
Nowe technologie wkraczają do medycyny wojskowej. Żołnierze wyposażeni zostali w
nowy typ bandaży,
który umożliwia zatamowanie krwi w ciągu dwóch minut. Bandaż nasycony jest substancją, która powoduje szybkie krzepnięcie krwi płynącej z przerwanej tętnicy. W razie nadmiernego wykrwawienia się, sanitariusz może zaaplikować sztuczną krew. Zaletą sztucznej krwi jest to, że nie musi być przechowywana w lodówce. Nad problemem udzielenia pierwszej pomocy na polu walki pracowano intensywnie od wielu lat. Lekarze wojskowi uważają bowiem, że większość zgonów powodowanych jest przez utratę krwi z ran, które wcale nie są śmiertelne. Chodzi tylko o przetrwanie kilku godzin w celu przetransportowania rannego do szpitala. Planuje się również wyposażenie sanitariuszy w kieszonkowe komputery, które służyłyby informacjami na tematy medyczne i pomogły w zastosowaniu odpowiedniego leczenia i doboru lekarstw.
Społeczeństwo amerykańskie jest podzielone w swojej opinii co do wojny z Irakiem, ale
większość popiera rozwiązanie siłowe.
Mówi Robert, 40-letni lekarz:
– Trzeba skończyć wreszcie z Husajnem i jego zapasami broni masowego rażenia. Jeżeli używał jej przeciwko swoim własnym obywatelom, to pewnego dnia nie zawaha się użyć także przeciwko nam.
Najwięcej rozterki przeżywają rodziny żołnierzy.
– Mój jedyny syn przebywa teraz w Afganistanie. Tak się boję o niego! – mówi 50-letnia Beth, księgowa. – Od trzech miesięcy zażywam pigułki na uspokojenie, inaczej nie mogłabym nawet pójść do pracy...
W telewizji często pokazywane są pożegnania coraz to nowych oddziałów wyruszających na drugą półkulę. Armia amerykańska składa się z zawodowców. Wielu żołnierzy ma żony i dzieci. Rozstanie nie należy do łatwych. Przygnębiające wrażenie sprawiła wiadomość, że ciała zabitych żołnierzy być może trzeba będzie spalić, w przypadku gdy dojdzie do użycia broni chemicznej lub bakteriologicznej. Aby wykluczyć możliwość przeniesienia chorób do Ameryki,
nie będzie można sprowadzić zwłok do kraju,
by tu je pogrzebać. Może to stanowić wyłom w dotychczasowej tradycji. Od czasów wojny wietnamskiej armia czyniła wszystko co możliwe, żeby przekazać rodzinie szczątki poległych. Według przepisów wojskowych, powinno to nastąpić w ciągu siedmiu dni. Wśród żołnierzy istnieje niepisane prawo, że na polu bitwy ryzykuje się nawet życie, aby wydostać poległych towarzyszy broni i zapewnić im godny pochówek.
ONZ – plama za plamą
Szeregi przeciwników wojny topnieją z dnia na dzień po wiadomościach dochodzących z ONZ. Niekończące się debaty, rezolucje nie przynoszące efektów, są zupełnie niezrozumiałe dla przeciętnego Amerykanina. Prasa lubuje się w doniesieniach ośmieszających ONZ-owską biurokrację. Wiele szumu narobiła wiadomość, że... Irak ma przewodniczyć konferencji do spraw rozbrojenia, która odbędzie się w maju tego roku. Niemniej zdziwienia wywołał fakt, że Libia... została wybrana przewodniczącym Komisji Praw Człowieka. O prawach człowieka będzie decydować kraj, którego rząd od wielu lat więzi, torturuje i zabija członków opozycji i którego agenci podłożyli bombę w samolocie Panamu i w dyskotece w Berlinie!
Z przykrością przyjmowane są głosy dochodzące z Europy,
zwłaszcza z Francji i Niemiec, zarzucające Stanom Zjednoczonym prowadzenia polityki neokolonialnej. Łatwo zrozumieć gorycz Amerykanów, którzy w minionym stuleciu trzykrotnie ratowali Europejczyków od utraty niezależności i wydali miliardy dolarów na pomoc po pierwszej i drugiej wojnie światowej.
Perspektywa wojny, szok po stracie promu kosmicznego, spadek kursu akcji na giełdzie przyczyniają się do wzrostu nastroju pesymizmu. Przedsiębiorstwa odkładają nowe inwestycje na później i znacznie chętniej zwalniają pracowników niż zatrudniają nowych. Inflacja jest ciągle bardzo niska, ale może łatwo się zwiększyć, gdy będzie rosła cena ropy naftowej. Od nowego roku cena benzyny wzrosła już o 8 procent i może łatwo podskoczyć w przypadku wojny. Linie lotnicze stoją na granicy bankructwa z powodu rosnących cen paliw i malejącej liczby pasażerów. Bardziej ostrożni ekonomiści nie przewidują nawet, żeby zwiększone wydatki wojskowe i koszty wojny ożywiły tak potężną gospodarkę jak amerykańska. Oblicza się, że wojna w Afganistanie i zamówienia sprzętu wojskowego podwyższyły produkt globalny o zaledwie pół procenta.
Jak może wyglądać wojna z Irakiem?
Według anonimowego eksperta, plany amerykańskie zakładają gigantyczny desant komandosów na stolicę i inne ważne punkty. W drugiej fazie przywieziono by do Bagdadu nowy iracki rząd uformowany na emigracji. Jego ochronę zapewniłyby arabskie oddziały wojskowe, które szkolone są obecnie w obozach na Węgrzech. Armia amerykańska posiada około 48 tysięcy żołnierzy sił specjalnych znanych jako Zielone Berety, Delta Force i Navy Seals. Działając z baz lotniczych na półwyspie Arabskim i z siedmiu lotniskowców mogłyby błyskawicznie opanować cały kraj i doprowadzić do upadku reżimu Husajna

Pozostałe informacje

Orlen Oil Motoru Lublin nie dał szans ebut.pl Stali Gorzów

Orlen Oil Motoru Lublin nie dał szans ebut.pl Stali Gorzów

Pełny stadion, wspaniała atmosfera i pierwsze domowe zwycięstwo Orlen Oil Motoru Lublin w nowym sezonie. „Koziołki” rozbiły w piątkowy wieczór ebut.pl Stal Gorzów Wielkopolski 55:35, a goście z 15 biegów byli w stanie wygrać ledwie jeden

Kibice Orlen Oil Motor Lublin - tak świętowali (ZDJĘCIA)
galeria

Kibice Orlen Oil Motor Lublin - tak świętowali (ZDJĘCIA)

Lubelscy kibice wypełnili po brzegi trybuny przy Al. Zygmuntowskich

Disco ponad wszystko. Zdjęcia z koncertu Defis
foto
galeria

Disco ponad wszystko. Zdjęcia z koncertu Defis

Zapraszamy do obejrzenia niezwykłej fotorelacji z wieczoru pełnego muzyki, w wykonaniu zespołu DEFIS, który rozgrzał klub Serce do czerwoności.

galeria

Trzynastego wszystko zdarzyć się może, trzynastego świat w różowym kolorze (...) - nie inaczej było w Pięknej Pszczole. Zobaczcie, jak szalał Lublin i co się działo na parkiecie!

Party jak w roku 2000!
foto
galeria

Party jak w roku 2000!

W ubiegły piątek odbyła się w klubie Helium szalona impreza w stylu R&B z lat 2000! To było prawdziwe odegranie wspomnień, gdy Beyoncé, Usher, Destiny's Child i inni rządzili na listach przebojów! Zobaczcie, jak się bawił Lublin.

Kto w Lubelskiem znajdzie się na liście KO w wyborach do Parlamentu Europejskiego?
WYBORY 2024

Kto w Lubelskiem znajdzie się na liście KO w wyborach do Parlamentu Europejskiego?

9 czerwca odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Do poniedziałku (22 kwietnia) partie mają czas na poinformowanie Państwowej Komisji Wyborczej o utworzeniu komitetu wyborczego. Do 2 maja powinny z kolei zgłosić listy kandydatów na posłów do Europarlamentu. Platforma Obywatelska w województwie lubelskim kandydatów na listę już ma. Zarekomendowała ich Zarządowi Krajowemu PO. Ten decyzję o ostatecznym jej kształcie podejmie w przyszłym tygodniu.

Orlen Oil Motor Lublin rozbija ebut.pl Stal Gorzów (zapis relacji na żywo)

Orlen Oil Motor Lublin rozbija ebut.pl Stal Gorzów (zapis relacji na żywo)

O godzinie 20.30 mistrzowie Polski po raz pierwszy w tym sezonie zaprezentują się lubelskiej publiczności. Orlen Oil Motor Lublin rywalizować będzie z ebut.pl Stalą Gorzów Wielkopolski

Piąteczek, piątunio z Trzydziestką
foto
galeria

Piąteczek, piątunio z Trzydziestką

Wiadomo, że Lublin lubi i potrafi się bawić, jak mało które miasto w Polsce. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii z imprezki w popularnym lubelskim klubie 30. Jesteście ciekawi co się działo na parkiecie? Tego dowiecie się oglądając naszą fotorelację.

Zmiany w Radzie Społecznej Wyszyńskiego

Zmiany w Radzie Społecznej Wyszyńskiego

Konrad Sawicki nie tylko nie będzie w najbliższej kadencji ponownie zasiadał w Sejmiku Województwa Lubelskiego, ale także w Radzie Społecznej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego SPZOZ w Lublinie.

Usłysz wiosnę! Koncert z balladami w Domu Kultury LSM
23 kwietnia 2024, 18:00

Usłysz wiosnę! Koncert z balladami w Domu Kultury LSM

Dom Kultury LSM oraz Szkoła Muzyczna Rytm i Melodia zapraszają na koncert "Wiosenne ballady", który odbędzie się w najbliższy wtorek 23 kwietnia o godzinie 18.00. Wstęp wolny!

Jeżyny z larwami

Jeżyny z larwami

Ponad 7,5 mrożonych jeżyn importowanych z Serbii nie trafi na rynek do sklepów na Lubelszczyźnie. W czwartek Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Lublinie wydała decyzję o zakazie wprowadzenia tej partii owoców do obrotu. Przyczyną: larwy i pleśń

VI kadencja Sejmiku dobiegła końca. Była zdecydowanie inna niż poprzednie
Zdjęcia
galeria

VI kadencja Sejmiku dobiegła końca. Była zdecydowanie inna niż poprzednie

57 sesji, w tym także prowadzone w okresie pandemii sesje zdalne, 836 podjętych uchwał, 15 stanowisk i apeli, 365 posiedzeń komisji oraz 787 opinii i wniosków. Dobiegła końca VI kadencja Sejmiku Województwa Lubelskiego.

Alergia. Jak wykryć i jak leczyć

Alergia. Jak wykryć i jak leczyć

Sezon alergiczny w pełni. Jak powinniśmy postępować i jakie są metody leczenia alergii, rozmawiamy z dr n. med. Markiem Michnarem z Oddziału Pneumonologii, Onkologii i Alergologii SPSK nr 4 w Lublinie.

Bogdanka LUK Lublin pożegnała się z halą Globus w wielkim stylu [zdjęcia kibiców]
DUŻO ZDJĘĆ
galeria

Bogdanka LUK Lublin pożegnała się z halą Globus w wielkim stylu [zdjęcia kibiców]

W czwartek kibice Bogdanki LUK mieli ostatnią okazję, żeby w tym sezonie obejrzeć swoich pupili w Lublinie. Drużyna Massimio Bottiego pożegnała się z fanami w bardzo dobrym stylu, bo w pierwszym meczu o piąte miejsce pokonała Trefla Gdańsk 3:0.

W tych trzech gminach mieszkańcy ponownie pójdą do urn

W tych trzech gminach mieszkańcy ponownie pójdą do urn

W powiecie opolskim wyborcza rozgrywka dalej się toczy. Już 21 kwietnia mieszkańcy trzech gmin będą musieli ponownie zadecydować o tym, kogo widzą na stanowisku wójta lub burmistrza.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!