Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

17 kwietnia 2008 r.
14:14
Edytuj ten wpis

Z Dodą przelecimy wszystkich

1 czerwca kilkadziesiąt tysięcy osób na własne oczy zobaczy, jak Doda ląduje w czeluściach Jeziora Maltańskiego w Poznaniu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Do wody wrzuci ją czterech studentów z Lublina. - Będzie ostro - zapowiadają.

Wszystko w ramach 4 Konkursu Lotów Red Bull. 46 najlepszych, latających ekip z całego kraju zmierzy się na poznańskiej Malcie. Zespoły składające się z pilota i maksymalnie trzech konstruktorów będą startować z 6-metrowej rampy wzniesionej tuż nad lustrem wody.

Jezioro będzie miejscem lądowania. Jurorzy ocenią długość lotu, jego styl oraz oryginalność konstrukcji. Specjalna nagroda czeka też na tych, którzy polecą najdalej.

Dla dziewczyny

Impreza jest nietypowa, ale i bardzo prestiżowa. Na trybunach zasiądą tysiące widzów. Popisy uczestników obiegną Internet i telewizje całego świata.

Nic zatem dziwnego, że do konkursu zgłosiła się rekordowa liczba 1,1 tys. zespołów, w tym - 33 z województwa lubelskiego. Wśród nich znalazła się m.in. ekipa Mikołaja Chełstowskiego, która chciała wystartować na nietypowym rowerze.

-Nasza maszyna to połączenie trójkołowego roweru i latającego spodka. Chcieliśmy nią jak najdalej polecieć i pobić światowy rekord w długości lotu - wyjaśnia Chełstowski. - Nigdy wcześniej nie latałem i z lotnictwem nie mam nic wspólnego, ale chciałem wystartować w konkursie i wygrać go dla dziewczyny - dodaje.

Jedna z 33

Niestety, Chełstowski musi odłożyć marzenia do kolejnej edycji. Jego ekipa nie zakwalifikowała się do grona 46 zespołów, które wezmą udział w finale.

- Projekty maszyn nadesłane przez drużyny były oceniane przez jury, które decydowało o dopuszczeniu danego zespołu do startu w Poznaniu - tłumaczy Maja Świerszcz, reprezentująca organizatorów konkursu. - Głównym kryterium wyboru była oryginalność maszyn zaprezentowanych w szkicach przez uczestników zabawy.

Ostatecznie w finale wystartuje 46 ekip, w tym jedna nasz. Tworzy ją czterech studentów Politechniki Lubelskiej: Maciej Wilewski, Paweł Borzęcki, Radosław Stadnik i Michał Wiedro, kapitan i główny konstruktor.

Z Dodą w powietrzu

Lublinianie wystartują w konkursie na "Dodolocie”. Skąd taki pomysł? - A kto by nie chciał zobaczyć Dody (Doroty Rabczewskiej - przyp. red.) unoszącej się w powietrzu na skrzydłach? - pyta Michał Wiedro. - My to wszystkim umożliwimy. Mało tego. Sami z nią polecimy.

Jak lublinianie zamierzają to zrobić? - Cały czas pracujemy nad konstrukcją - tłumaczy kapitan lubelskiej załogi. - Na pewno będzie to duża postać Dody. Jej trzon musi stanowić jakiś szkielet, prawdopodobnie metalowy. Sprawą otwartą jest jeszcze tzw. obudowa. Rozważamy nawet wypełnienie konstrukcji pianką.

A jak z pianki zrobić Dodę? - Wyrzeźbić - wyjaśnia Wiedro. - Można też przymocować mikro-skany z elementami postaci naszej bohaterki. Szukamy najlepszego rozwiązania.

To właśnie prace koncepcyjne zajmują teraz najwięcej czasu członkom lubelskiej drużyny. - Mamy projekt naszej maszyny, udoskonalamy technologię - wylicza konstruktor. - Ale lada moment zaczynamy realne działania. W tym tygodniu uporządkowaliśmy nawet garaż: nasz główny warsztat. Do 1 czerwca niedużo czasu.

Butelka też dobra

Tym bardziej, że konkurencja nie śpi. Lublinianie będą rywalizować m.in. z zespołem z Gdyni. - Startujemy w pojeździe, który nazwaliśmy "Piwo-lot” - tłumaczy Jakub Tymczyszyn, kapitan gdyńskiego drużyny. - Po prostu bardzo lubimy piwko. Więc na zawodach zasiądziemy w butelce naszego ulubionego trunku.

Co ciekawiej chlupnie do wody: postać Dody czy butelka piwa?
- To się okaże 1 czerwca - mówi ostrożnie Tymczyszyn. - Życzymy powodzenia naszym lubelskim kolegom. Ale sami liczymy na zwycięstwo.

Ich nie pierwszy raz

Kilka lat temu Wiedro i spółka startowali w wyścigu mydelniczek Red-Bulla. Jechali w mydelniczce więziennej. Za sterami, na więziennym sedesie, siedział więzień. -

Dostaliśmy całkiem przyzwoite oceny od jurorów za styl - wspomina lublinianin. - Niestety nie dojechaliśmy do mety. Na jednym z zakrętów nie wytrzymały kółka, zaadoptowane od dziecięcego rowerka.

Co jest do wygrania:

* I nagroda - wyjazd dla całego zespołu na dowolne zawody z cyklu Red Bull Air Race 2008, odbywające się w Europie lub 25 tys. zł

* II nagroda - spotkanie całego zespołu z ekipą The Flying Bulls Aerobatics Team i akrobatyczny przelot w dwumiejscowym samolocie lub 15 tys. zł

* III nagroda - skok w tandemie ze spadochronem dla wszystkich członków zespołu lub 10 tys. zł brutto.

* Nagrodą specjalną będzie wizyta w Salzburgu w Hangarze 7 - siedzibie zabytkowej floty samolotów Red Bull

Pozostałe informacje

16 lipca 2025: Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen przedstawia propozycję Wieloletnich Ram Finansowych (WRF) opiewającą na prawie dwa bilionów euro

Miliardy dla Polski. Będziemy największym beneficjentem w nowym budżecie UE?

Unijny komisarz ds. budżetu Piotr Serafin poinformował w środę, że Polska, mimo że przez ostatnie lata bardzo szybko się rozwijała, pozostanie największym beneficjentem narodowych programów w przyszłym wieloletnim budżecie Unii Europejskiej. Chodzi przede wszystkim o politykę spójności i rolnictwo.

Nazwisko nowego dyrektora CKF Stylowy w Zamościu powinniśmy poznać przed końcem wakacji

Będzie w kim wybierać. Siedmioro chętnych do kierowania kinem

Aż tylu kandydatów zgłosiło się do konkursu na stanowisko dyrektora Centrum Kultury Filmowej w Zamościu. Rozstrzygnięcie powinno nastąpić przed końcem wakacji.

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Przed nami początek sezonu 2025/2026. W pierwszym meczu piłkarze Motoru Lublin przed swoimi kibicami zmierzą się z Arką Gdynia. Po spotkaniu do domu będzie można wrócić autobusem.

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie
19 lipca 2025, 19:30

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie

W zeszłym roku potańcówki w Skansenie były prawdziwym hitem. W tym roku organizatorzy również zapraszają na taneczny parkiet.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski – Radosław Sikorski (w środku), Litwy – Kęstutis Budrys (z prawej strony) i Ukrainy – Andrij Sybiha podczas konferencji prasowej po spotkaniu z okazji obchodów 5. rocznicy powołania Trójkąta Lubelskiego
galeria

Sikorski: Trójkąt Lubelski udziela i będzie udzielał wsparcia bohatersko walczącej Ukrainie

Szef MSZ Radosław Sikorski podkreślił w środę w Lublinie, że Polska zapewniła Ukrainie już 45 pakietów różnego rodzaju uzbrojenia i amunicji. – Pracujemy nad kolejnymi dostawami – dodał minister.

Plażowicze nad Zalewem Zemborzyckim w pierwszych latach jego istnienia
STARE ZDJĘCIA
galeria

Zalew Zemborzycki ma już 51 lat. Wspomnienia z budowy i wielkiego otwarcia

Plany jego powstania pojawiły się już kilkanaście lat po II wojnie światowej, ale wtedy inne inwestycje miały pierwszeństwo. Jednak po wielkiej powodzi w latach 60. wrócono do nich. Ostatecznie budowę Zalewu Zemborzyckiego ukończono w lipcu 1974 roku i dziś to "lubelskie morze" kończy 51 lat.

Hrubieszów, liczący obecnie ponad 17 tys. mieszkańców to najdalej wysunięte na wschód miasto Polski. Jest położony nad Huczwą, dopływem Bugu, w odległości zaledwie 5 km od granicy z Ukrainą

Trzy lata na wydanie 80 mln. W mieście wiele się zmieni i sporo przybędzie

Łatwiej chyba powiedzieć, czego w Hrubieszowie nie będzie za trzy lata, niż wymienić długą listę przedsięwzięć zaplanowanych do realizacji z funduszy szwajcarskich. Projekt miasta został tak wysoko oceniony, że samorząd będzie miał do wydania ponad 80 mln zł.

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Koniec oczekiwania na nowego selekcjonera. W środę Polski Związek Piłki Nożnej oficjalnie potwierdził, że naszą kadrę narodową poprowadzi Jan Urban

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca
22 sierpnia 2025, 0:00

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca

To jeden z największych festiwali kultury tradycyjnej w Polsce. W dniach od 22 do 24 sierpnia będą koncerty, warsztaty taneczne i muzyczne i wystawy z dziełami sztuki ludowej z różnych krajów. 19 edycja Festiwalu Re:tradycja - Jarmark Jagielloński będzie odsłoną związana z tańcem tradycyjnym.

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a z pewnością ucieszy mieszkańców, zwłaszcza działkowiczów korzystających z przystanku w Styrzyńcu. Gmina postawi tu wiatę przystankową.

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie
galeria

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie

Były odznaczenia i awanse na wyższe stopnie, a 35 nowo przyjętych do służby funkcjonariuszy złożyło ślubowanie – tak w środę zakończyły się Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie.

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

29-latek z powiatu parczewskiego miał w pomieszczeniach gospodarczych arsenał broni i amunicji. Teraz grozi mu za to nawet 8 lat więzienia.

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

W środę rano na drodze między Końskowolą a Sielcami spacerowały sobie trzy konie. Za ich nie dopilnowanie właściciel dostał mandat.

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie
galeria

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie

W środę przed południem po centrum Lublina poruszało się kilka kolumn rządowych. Do miasta zjechali ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy, którzy spotkali się na lubelskim zamku w ramach 5. rocznicy powołania „Trójkąta Lubelskiego”.

zdjęcie ilustracyjne

Temat hejnału powróci. Radny proponuje konkurs, ale urząd go nie chce

Na ostatniej sesji rady temat hejnału miasta zdjęto z porządku obrad. Ale urząd pomysłu nie porzuca. Nie ogłosi jednak konkursu, jak sugerował radny Marek Dzyr.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium