Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

3 marca 2011 r.
21:06
Edytuj ten wpis

Zawsze drugi, czyli jak szukałem pracy w urzędach

0 177 A A
 (Infografika: Tomasz Piekut-Jóźwicki)
(Infografika: Tomasz Piekut-Jóźwicki)

Na korytarzach często spotykałem te same twarze. Wykształceni, mądrzy ludzie z nadzieją na stałą, spokojną pracę. Naprawdę im kibicuję. Chciałbym, żeby wreszcie dostał się tam ktoś z zewnątrz. To temat stary jak świat. Ale dla mnie zupełnie nowy

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Udostępnij na Facebook


Przez ponad cztery lata pracowałem w jednym z urzędów centralnych w Warszawie. Typowa kariera. Gdy odchodziłem, zajmowałem stanowisko starszego specjalisty w jednym z departamentów. Na dziewięć możliwych służbowych stopni urzędnika służby cywilnej, mam dwa.

Postanowiłem wrócić do swojego rodzinnego miasta. Gdy nie udało mi się przenieść do Lublina ścieżką oficjalną, nie przejąłem się tym. Pomyślałem: wystartuję w paru konkursach i szybko znajdę pracę.

To było półtora roku temu. Dziś mam za sobą dziesięć konkursów w różnych lubelskich urzędach . W większości z nich dochodzę do ostatniego etapu. A potem okazuje się, że jestem drugi.

Drugi po raz pierwszy

Kwiecień - Czerwiec 2009: Lubelski Urząd Wojewódzki szuka osoby ds. obsługi spotkań kierownictwa. Test napisałem najlepiej ze wszystkich kandydatów; na rozmowie też chyba wypadłem nieźle. Byłem drugi.

Wtedy specjalnie mnie to nie zdziwiło. Ktoś może mieć przecież gorsze kwalifikacje, ale z różnych innych względów lepiej pasować to tej konkretnej urzędniczej maszyny.

W tym czasie starałem się też o stanowisko w Departamencie Strategii i Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego. Po teście byłem w pierwszej piątce. Ale przegrałem z pracownikiem sekretariatu tego departamentu. To dało mi trochę do myślenia. Ale nie na tyle, by nie próbować dalej.

Do 15 różnych urzędów wysłałem pisma z ogólną propozycją współpracy. Na połowę z nich dostałem odpowiedzi. Standardowe – że w najbliższym nie szykują się żadne wakaty.

Zadzwoniła do mnie jedna osoba: Komendant Straży Pożarnej. Powiedział, że aktualnie potrzebują księgowych i zapytał, ile mam lat. Gdy odpowiedziałem, zasugerował mi wstąpienie do służb mundurowych. Podziękowałem. To nie dla mnie.
Znów drugi

Szukanie pracy to ciężka praca. Do testu przygotowuję się około tygodnia. Pytania są dość trudne, za każdym razem dotyczą różnych ustaw. Nie startuję więc wszędzie. Wybieram stanowiska, gdzie rzeczywiście mogę coś z siebie dać.

W lipcu ogłoszono konkurs na inspektora ds. mediów w Kancelarii Marszałka. Test nie poszedł mi najlepiej. Miałem 52 proc., byłem w pierwszej siódemce. Tym razem wygrał chłopak, który był na stażu w urzędzie.

Może dla niektórych to dziwne, ale zawsze staram się skontaktować z kimś z komisji konkursowej. Jestem ciekaw, dlaczego znów przegrałem. Sprawdzam też w sieci osoby, które okazały się lepsze ode mnie. Facebook i Nasza-Klasa nie kłamią.

Teraz też spotkałem się z jednym z członków komisji. Tak dowiedziałem się, że po rozmowie byłem drugi. Znowu... Zapytałem wprost, jak mógłbym dostać się do urzędu w sposób legalny. Bo w mojej sytuacji nie mam szans na staż. Może dopiero gdybym się rozwiódł, to jako ojciec samotnie wychowujący dziecko miałbym szansę się załapać?

Próbuję nadal

Jeszcze w lipcu spróbowałem swoich sił w Urzędzie Miasta w Lublinie. Tak kiepsko przeprowadzonego konkursu nie widziałem już dawno. Miały być trzy etapy, były cztery. Nie lubię, jak w trakcie zmienia się zasady. Zresztą chyba nie tylko ja.

Pierwsze dwa etapy przeszli wszyscy. Kolejny to rozmowa po angielsku, ale... nikt z członków komisji nie podjął się jej przeprowadzenia. W końcu poproszono kogoś z zewnątrz. Na pytanie, czy znam jakichś dziennikarzy z Lublina, odpowiedziałem zgodnie z prawdą: nie, ale skompletowanie pełnej listy zajmie mi kilka dni. Moja odpowiedź nie zadowoliła komisji. Trudno... Konkurs wygrał pracownik biura prasowego kancelarii Prezydenta.

W sierpniu się trochę podłamałem, ale złożyłem papiery do Centrum Promocji Województwa Lubelskiego. Po teście byłem w pierwszej piątce. Zresztą jako jedyny mężczyzna. Tym razem pracę dostały dwie dziewczyny, które wcześniej pracowały w Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Pewnie miały wyższe kwalifikacje. Powoli przestawałem się temu wszystkiemu dziwić.
Nie poddaję się

Końcówkę wakacji miałem ostrą. Najpierw konkurs na starszego referenta w Lubelskim Urzędzie Skarbowym. W teście z ustaw dostałem 25 punktów na 30. Powoli zaczynałem traktować to wszystko jak sport.

Czekając na rozmowę kwalifikacyjną z naczelnikiem spisałem nazwiska osób, które wchodziły do pokoju. Wszystkie dziewięć. Wyobraźcie sobie jak się zdziwiłem, gdy pracę dostał ktoś, kogo nawet na tych rozmowach nie było! W papierach pewnie jest w porządku, bo mógł przecież przyjść drugiego dnia, prawda?

Nie mówię, że jestem świetny. Nie można być dobrym we wszystkim. Chodzi o coś zupełnie innego.
We wrześniu starałem się o posadę w kuratorium. Wydawało mi się, że to stanowisko stworzone dla mnie: podobnymi rzeczami zajmowałem się już w Warszawie. Ale, niestety, komisję bardziej interesowało to, że jestem urzędnikiem służby cywilnej. Zaczynam mieć wrażenie, że bardziej mi to przeszkadza niż pomaga. Taką osobę trudniej zwolnić, trzeba jej też więcej płacić.

Ze stażystą nie wygrasz

W rekrutacji prowadzonej przez Komendę Miejską Policji i lubelski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad poległem już na pierwszym etapie. Nie przeszedłem dalej, chociaż spełniałem wymogi formalne. W dyrekcji pracę dostała osoba, która od dawna pracuje na tym stanowisku. Łatwo było to sprawdzić na stronie internetowej GDDKiA.

Znów próbuję w kancelarii marszałka. Tym razem na stanowisko ds. organizacji pracy Marszałka i członków Zarządu. Z planowanych dwóch etapów rekrutacji zrobili trzy, ale – co tam – powoli zacząłem się przyzwyczajać. Po teście zostało pięć osób. Wśród nich pewna pani stażystka. Od razu wiedziałem, że wygra.

Gdy czekaliśmy na korytarzu, powiedziałem tym, którzy najbardziej liczyli na ta robotę, by nie cieszyli się na zapas. Bo skoro wśród nas jest stażysta, to już wszystko wiadomo. Oni byli tacy, jak ja pół roku wcześniej. Pełni nadziei, ambitni i naiwni.

Siadłem przed komisją. – Zawsze przegrywam ze stażystami. Czy teraz będzie tak samo? – zapytałem. Ktoś mi odpowiedział: Proszę próbować dalej. Więc spróbowałem. Ale już tylko raz.
Drugi, bo nie z Kraśnika?

Specjalista ds. edukacji – to stanowisko w Urzędzie Statystycznym byłoby dla mnie idealne. I kontakt z ludźmi, i służba cywilna. Po zdanym teście trzeba było zrobić prezentację. Temat bardzo ogólny: statystyka. Zależało mi na tej pracy, postanowiłem zrobić najlepszą prezentację, jaką potrafię. I... znów byłem drugi. Tym razem przegrałem z kobietą spod Kraśnika.

Wydaje mi się, że to kolejna prawidłowość. W lubelskich urzędach pracę znajdują zwykle osoby pochodzące z dwóch regionów: z okolic Kraśnika i Chełma. Ciekawe...

Napisałem wtedy do Szefa Służby Cywilnej w Polsce. O tym, że stanowiska tworzone są pod konkretne osoby, a w trakcie trwania konkursu zmienia się jego zasady.

Nie chodziło mi o to, by komuś zaszkodzić. Raczej o to, by trzymać się ustalonych z góry reguł. Mam za sobą szkolenia, na których wiele się mówiło o podnoszeniu jakości pracy czy etyce w służbie publicznej. W Lublinie te zasady są łamane.

Wszelkie podręczniki o szukaniu pracy też można wyrzucić do kosza. Nie ma sensu profesjonalnie pisać CV, skoro rzadko kto je czyta? (mam za sobą dziesięć różnych rozmów kwalifikacyjnych, pytanie o rzecz z CV padło raz). Znajomość języków? A po co, jeśli członkowie komisji przeważnie nie potrafią tego sprawdzić.

Odpowiedź z Warszawy dostałem dość szybko: Nie są w stanie w każdej komisji posadzić obserwatora z zewnątrz. Tak się dzieje tylko na konkursach na wyższe stanowiska w służbie cywilnej.

Jak na Lublin

Dlaczego tak się uparłem? Bo zawsze, bardziej niż pieniądze, liczyło się to, co robię. Zawsze też chciałem pracować w administracji. Nawet pracę magisterską pisałem o etyce pracy w urzędzie. Nigdy też nie zależało mi na kasie.

W Warszawie zaczynałem od 1100 zł na rękę. Po 4,5 roku zarabiałem 4 tys. zł. Tutaj wystarczyło, bym na początek dostał 1500. Do tego przysługuje mi 700 zł dodatku dla urzędnika służby cywilnej (pracodawca wykłada z tego tylko 200 zł – resztę pokrywa ministerstwo). Razem to 2200. Przyzwoicie jak na Lublin.

Rok temu wydawało mi się, że wracam do Lublina z jakimś doświadczeniem. Ale pozycja "praca w stolicy” w CV wcale mi nie pomogła. Okazało się, że w Lublinie hasło "Warszawa” działa jak płachta na byka. Tylko że to nie jest tak. Znam siebie, wiem jak pracuję. Jestem ambitny, ale potrafię grać drugie skrzypce.

Czym jest dla mnie ten wywiad? Pożegnaniem z administracją.

Udostępnij na Facebook


Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 177

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 11 lutego 2019 r. o 10:50
+14
Od października podobnie pracuję nad zdobyciem pracy u urzędzie... i mam identyczne spostrzeżenia... To nie tylko w Lublinie tak działa...
Avatar
sr / 4 października 2019 r. o 22:21
+5
Nepotyzm lubelski to patologia, chyba łatwiej wygrać w Totka niż dostać pracę w urzędzie w Lublinie.
Avatar
Gość / 19 marca 2018 r. o 12:29
+4
Lubelski nepotyzm urzędniczy ma podobno tradycje jeszcze w czasach carskich, z tym nikt nie wygra. ponadto dochodzą namaszczeni przez partie polityczne.
Avatar
chucherko / 4 marca 2011 r. o 11:02
+3
Dokładnie tak jest z konkursami na urzędnicze stanowiska jak opowiada ten Pan ! sama tego doświadczam. Wybierają stażystów albo po rodzinie. Wszędzie kolesiostwo ! Aż się niedobrze człowiekowi robi... Ale mam nadzieję, że kiedyś ktoś za to beknie.
Avatar
Pawel / 4 marca 2011 r. o 10:02
+3
Żadna nowość w każdym urzędzie, w każdej większej firmie z państwowymi tradycjami tak jest. Ale dobrze że o tym się pisze i piętnuje takie zachowania.
Avatar
Andrew / 4 marca 2011 r. o 09:32
+3
Brawo Dziennik Wschodni - bardzo odważny artykuł !
Więcej takich a zacznę was kupować !
Avatar
folkatka / 4 marca 2011 r. o 09:13
+3
Powodzenia gdzie indziej, kolego.
Nie warto babrać się w lubelskich urzędach.
Avatar
Bartek / 4 marca 2011 r. o 10:49
+2
Nie lubię takich sfrustrowanych wypowiedzi jak wyżej.

Chłopak napisał prawdę, chciał, starał się, widać, że jakiś ideowiec czy coś. Szkoda, że nigdy go nie spotkam jak przyjdę jako "petent" bo dość mam tej kawy w szklankach i pogaduszek na korytarzu i klepania się po ramieniu, tych dziuniek na korytarzach w szpilkach biegających z ryzami papieru w ta i z powrotem...może w końcu ktoś by tam pracował uczciwie.\

Nie mam nic przeciwko zatrudnieniu znajomych- Lublin to małe miasto- każdy każdego zna- ale niechaj te osoby mają predyspozycje i umiejętności.
Niech piszą przemyślane pisma, niech potrafią po angielsku poprawienie odpowiedzieć, przekierować rozmowę, niech mają wysoką kulturą osobistą, niech poprawnie się wypowiadają...nie proszę o wiele! Za takie pieniądze naprawdę nie chcę wiele.
Nie lubię takich sfrustrowanych wypowiedzi jak wyżej.

Chłopak napisał prawdę, chciał, starał się, widać, że jakiś ideowiec czy coś. Szkoda, że nigdy go nie spotkam jak przyjdę jako "petent" bo dość mam tej kawy w szklankach i pogaduszek na korytarzu i klepania się po ramieniu, tych dziuniek na korytarzach w szpilkach biegających z ryzami papieru w ta i z powrotem...może w końcu ktoś by tam pracował uczciwie.\

Nie mam nic przeciwko zatrudnieniu znajomych- Lublin to małe miasto- każdy każdego zna- ale n... rozwiń
Avatar
Al / 4 marca 2011 r. o 13:16
+1
Zostań najpierw stażystą
Avatar
wqr / 4 marca 2011 r. o 09:59
+1
nastepny urzedas jak by ich tutaj bbylo malo na pewno bedzie mial co robic
Avatar
ChesterNag / 6 lutego 2020 r. o 14:18
-1
teen chat rooms too don stanylacdia.tk asian dating in sydney chat.
Avatar
ChesterNag / 6 lutego 2020 r. o 06:05
-1
adult chat room xxx 36 teen webcam real sorority webcam girl solo.
Avatar
ChesterNag / 5 lutego 2020 r. o 23:32
0
vintage camel cigarette got gay cam extreme teen camp monday.
Avatar
sr / 4 października 2019 r. o 22:21
+5
Nepotyzm lubelski to patologia, chyba łatwiej wygrać w Totka niż dostać pracę w urzędzie w Lublinie.
Avatar
sanko / 28 maja 2019 r. o 09:10
-9
Pewnie, że nie ma żadnych problemów ze znalezieniem pracy - ta jest dla każdego, w różnych branżach. Przecież pracy jest mnóstwo. EuroKadra wstawia pracowników po kilku dniach od podpisania umowy. Rynek wygląda inaczej niż kiedyś. Jeśli komuś zależy na zatrudnieniu, to je na bank otrzyma.
Avatar
kasson / 14 maja 2019 r. o 09:18
-7
EuroKadra - nie ma problemów, każdy ma pracę, trzeba tylko chcieć. Agencje zatrudnienia wstawiają pracowników z dnia na dzień. Kwestia taka, jakie macie oczekiwania, jakie jest wasze podejście. Możliwości pracy są ogromne, ale czy to wykorzystacie, to już całkiem inna kwestia. Na pewno kto chce pracować, ten coś znajdzie.
Avatar
Gość / 11 lutego 2019 r. o 10:50
+14
Od października podobnie pracuję nad zdobyciem pracy u urzędzie... i mam identyczne spostrzeżenia... To nie tylko w Lublinie tak działa...
Avatar
KennethBrier / 28 sierpnia 2018 r. o 15:39
0
wh0cd1923259 viagra
Avatar
BrettNic / 25 sierpnia 2018 r. o 15:32
-1
wh0cd1923259 albuterol
Avatar
v / 19 marca 2018 r. o 12:33
-2
No to przecież lubelskie ZSL zaczeło współpracę z komunistami i tak sobie do dzisiaj to trwa. ZSL nie tak łatwo wykorzenić.
Zobacz wszystkie komentarze 177

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Puławy. Przeciekający basen do remontu

Puławy. Przeciekający basen do remontu

Dwudziestopięciometrowy basen w Szkole Podstawowej nr 11 im. H. Sienkiewicza czeka poważny remont. Z powodu nieszczelności i wynikających z niej przecieków, konieczna będzie wymiana izolacji. Do czasu zakończenia robót pływalnia będzie nieczynna.

Lubelskie. Fotopułapka w gęstym polu. Nie była tam przypadkowo
zdjęcia, wideo
galeria
film

Lubelskie. Fotopułapka w gęstym polu. Nie była tam przypadkowo

Policja i pogranicznicy zlikwidowali sporą plantacje mariuhuany. W mieszkaniu jej właściciela znaleziono specjalistyczny sprzęt.

Lublin. Schował się przed policją i wybrał bardzo ciasną kryjówkę

Lublin. Schował się przed policją i wybrał bardzo ciasną kryjówkę

Policjanci nie mieli problemu z namierzeniem kryjówki. Siedział w niej skulony mężczyzna.

Tokio 2020: Laura Bernat z AZS UMCS w półfinale na 200 m stylem grzbietowym

Tokio 2020: Laura Bernat z AZS UMCS w półfinale na 200 m stylem grzbietowym

Najmłodsza reprezentantka Polski na XXXII Igrzyska Olimpijskie w Tokio wystartowała w czwartek na swoim koronnym dystansie. Laura Bernat z AZS UMCS Lublin spisała się znakomicie i awansowała do półfinału na 200 m stylem grzbietowym z 13 czasem.

Samochód wjechał w busy drogowców. Zginęły dwie osoby
wideo
film

Samochód wjechał w busy drogowców. Zginęły dwie osoby

Kórnik (woj. wielkopolskie). Samochód uderzył w busy z pracownikami drogowymi na drodze ekspresowej S11 w pobliżu Kórnika pod Poznaniem.

Międzyrzec Podlaski. Potańcówki przy muzyce na żywo. Zbierają na dechy

Międzyrzec Podlaski. Potańcówki przy muzyce na żywo. Zbierają na dechy

Tańczą obertasy i poleczki przy akompaniamencie muzyki tradycyjnej. Aby potańcówki nabrały jeszcze większej oprawy, potrzebują drewnianej podłogi. Stowarzyszenie „Idziemy w kulturę” właśnie uruchomiło zbiórkę na ten cel.

Gwiazdy w Ogrodzie Saskim. Daria Zawiałow, Ralph Kaminski, Mery Spolsky
3 września 2021, 20:00

Gwiazdy w Ogrodzie Saskim. Daria Zawiałow, Ralph Kaminski, Mery Spolsky

To nowa inicjatywa kulturalna w Lublinie. We wrześniu odbędzie się pierwsza edycja organizowanego przez Dzielnicowy Dom Kultury Bronowice festiwalu Lublin Youth. W Muszli Koncertowej Ogrodu Saskiego wystąpią cztery muzyczne gwiazdy: Ralph Kaminski, Mery Spolsky, Daria Zawiałow i Janek Traczyk.

1 sierpnia. Co się tego dnia będzie działo w Lublinie
galeria

1 sierpnia. Co się tego dnia będzie działo w Lublinie

W niedzielę będziemy obchodzić 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i akcji „Burza” na Lubelszczyźnie.

Damian Jeszke (Pszczółka Start Lublin): Na końcu zawsze liczy się wynik zespołu

Damian Jeszke (Pszczółka Start Lublin): Na końcu zawsze liczy się wynik zespołu

Rozmowa z Damianem Jeszke, koszykarzem Pszczółki Start Lublin

Związkowcy jasno. Są przeciwko obowiązkowym szczepieniom

Związkowcy jasno. Są przeciwko obowiązkowym szczepieniom

Jesteśmy przeciwnikami wprowadzenia przymusu szczepień przeciw COVID-19 - powiedział Sławomir Wittkowicz z Forum Związków Zawodowych odnosząc się do wypowiedzi przewodniczącego Rady Medycznej przy premierze prof. Andrzeja Horbana na temat obowiązkowych szczepień.

Drzewo uszkodziło jeden z najcenniejszych zabytków Puław

Drzewo uszkodziło jeden z najcenniejszych zabytków Puław

Rosnąca w Parku Czartoryskich choina kaukaska złamała się i spadła na jeden z najcenniejszych zabytków miasta Puławy - zbudowany ponad dwieście lat temu Dom Gotycki. Ucierpiała kolumna z piaskowca, rynna, balustrada i część portyku.

Potrzebują miejsca dla dzieci. Starosta włodawski szuka na ten cel pieniędzy

Potrzebują miejsca dla dzieci. Starosta włodawski szuka na ten cel pieniędzy

Starosta włodawski zabiega o środki na stworzenie w powiecie drugiej Placówki Opiekuńczo Wychowawczej. Obecna jest przepełniona.

Uzdrowisko w Nałęczowie uwolni się od nadmiaru spalin oraz hałasu. Ruszył przetarg na obwodnicę

Uzdrowisko w Nałęczowie uwolni się od nadmiaru spalin oraz hałasu. Ruszył przetarg na obwodnicę

Za trzy lata gotowa ma być obwodnica Nałęczowa – ogłosił dzisiaj Zarząd Dróg Wojewódzkich, który jesienią zamierza wybrać wykonawcę robót. Uzdrowisko uwolni się od nadmiaru spalin oraz hałasu ciężarówek przedzierających się przez centrum

"Mała Makrama" - warsztaty w Puławach
4 lipca 2021, 10:00

"Mała Makrama" - warsztaty w Puławach

4, 6, 11 i 13 sierpnia o godz. 10 w Domu Chemika w Puławach (ul. Wojska Polskiego 4) odbywać się będą warsztaty tworzenia makramy.

Cisowianka Drzewce celuje w kolejny awans

Cisowianka Drzewce celuje w kolejny awans

Cisowianka Drzewce dokonała dwóch kolejnych, ciekawych transferów. Tym razem beniaminek lubelskiej klasy okręgowej pozyskał: Adriana Dudkowskiego i Konrada Szczotkę.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.