Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

3 kwietnia 2003 r.
16:23
Edytuj ten wpis

Złoty interes Maryli

Autor: Zdjęcie autora Beata Biała

Pracuje kilkanaście godzin na dobę. Jeździ po Warszawie i okolicy, gdzie kupuje srebro na kilogramy, odbiera przesyłki pereł z Kalifornii, gotową biżuterię wiezie na lotnisko, by wysłać ją do Niemiec czy Izraela, remontuje własny dom i jeszcze tworzy nowe wzory. Tempo jej życia osiąga zawrotne prędkości. Bywa, że jest zmęczona ale zawsze szczęśliwa, bo niezależna.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować



Kiedy po pierwszym roku rzuciła studia na kierunku zarządzanie i marketing na Politechnice Lubelskiej, jeszcze nie wiedziała, że podstawy ekonomiki, tworzenie biznesplanów i kosztorysów całkiem niedługo przydadzą się jej do prowadzenia własnej, świetnie prosperującej firmy.
– Zajęcia z chemii na tym kierunku studiów były dla mnie abstrakcją – opowiada Maria Maryla Dubiel, lubelska projektantka biżuterii. – Do dziś nie rozumiem, co wspólnego z marketingiem mają estry. Pomyślałam, że tak naprawdę studia te można zrobić w trzy, a nie w pięć lat. Po co marnować czas?
Wtedy jeszcze nie wiedziała, że za kilka lat źródłem jej utrzymania będzie projektowanie i sprzedaż biżuterii. Wszystko, jak to w życiu bywa, okazało się kwestią przypadku.
Niemiecki złotnik i magia Paryża
W Kazimierzu Dolnym poznała złotnika, a ten zaraził ją swą pasją. Dzięki jego namowom zrobiła dwutygodniowy kurs złotniczy w Hameln koło Hannoveru, który dał jej podstawy warsztatowe. Metody, które dziś stosuje przy wyrobie biżuterii, to efekt prób i błędów oraz wielu godzin spędzonych przy stole złotniczym. Paryż z kolei ukształtował jej spojrzenie na świat i świadomość artystyczną. Maryla szuka inspiracji w ludziach i miejscach – europejska stolica sztuki, z całym swym bogactwem kulturowym, historią i niepowtarzalnymi ludźmi, których można spotkać w metrze, na ciasnych uliczkach dzielnicy łacińskiej, czy w ulicznych kawiarenkach, wywarła na niej niezapomniane wrażenie.
Po powrocie z Niemiec skompletowała skromny warsztat złotniczy – stół, walcarka, szczypce, palnik, parę pilników... Tak zaczęła się przygoda z unikatową biżuterią artystyczną. Na początku tworzyła głównie naszyjniki i pierścionki.
Pierwsza wystawa biżuterii Maryli w warszawskiej galerii „Milano” w 1996 roku odniosła sukces. Jednak wkrótce okazało się, że to ambitne, czasochłonne i wymagające nakładów zajęcie nie zapewni jej stałego dochodu. Piękne, a zarazem drogie formy potrzebują amatora. Owszem, byli i stali klienci, ale sterta niezapłaconych rachunków ciągle rosła. Kiedy zaczęły odpadać z lodówki, postanowiła skomercjalizować swoje kolekcje i wejść na rynek szerszego odbiorcy.
Sztuka modna
To, co dzisiaj tworzy, najłatwiej można określić jako współczesna biżuteria artystyczna. Proste formy o niejednoznacznej fabule. Jej kolekcje powstają zazwyczaj ze srebra, nierzadko łączonego ze złotem, perłami, czy bursztynem. Biżuterię Maryli Dubiel można spotkać w galeriach na terenie całego kraju, jednak ambicje i operatywność artystki sięgają dalej. Nazwisko Dubiel znane jest już za oceanem, współpracuje z galeriami w USA i Kanadzie. Jej kolekcje sprzedają się także w Danii, Niemczech, Norwegii, Hiszpanii, na Litwie, w Izraelu. Swoją ofertę kilka razy w roku przedstawia na specjalistycznych targach w kraju i za granicą.
– Mimo komercji, ciągle są to kolekcje autorskie – wyjaśnia M. Dubiel. – Choć koszty obniża się zastosowaniem maszyn do wytwarzania niektórych elementów, nadal wykonywane są głównie ręcznie. Dzięki temu na moją biżuterię pozwolić może sobie praktycznie każdy. Niektóre wzory dostępne są już za kilkanaście złotych.
Dzisiaj Maryla do stołu złotniczego siada głównie po to, by opracować nowe wzory. Wykonywaniem biżuterii zajmują się zatrudnione przez nią osoby. Do niej, jak na właścicielkę złotego interesu przystało, należy zaopatrzenie pracowni w materiały, przyjmowanie zamówień, wysyłanie biżuterii, ściąganie należności od sprzedawców, i wiele, wiele innych mało artystycznych obowiązków, niezbędnych w prowadzeniu firmy. Kiedy więc tworzy?
Skulona w kucki
na schodach albo w łazience zamyka się w sobie i koncentruje. Nagle przychodzi olśnienie. Pomysły rodzą się często w samochodzie, kiedy z domu w Falenicy jedzie do swojej galerii na Nowym Świecie. Właśnie w samochodzie wymyśliła, jak kolorować srebro w jej ostatniej „spławikowej” kolekcji. Ma pewien dar – wyczuwa trendy. Jej biżuteria jest modna. Choć, jak sama podkreśla, nie wie, czy to dobrze, czy źle. Mówią, że sztuka nie może być modna...

Pozostałe informacje

Problemy dyrektorki wiejskiej podstawówki. Zasiądzie na ławie oskarżonych

Problemy dyrektorki wiejskiej podstawówki. Zasiądzie na ławie oskarżonych

Gdy przedstawiano jej zarzuty, odmówiła składania wyjaśnień. Ale przed sądem coś powiedzieć będzie musiała, bo Prokuratura Rejonowa w Hrubieszowie oskarżyła dyrektorkę Szkoły Podstawowej w Trzeszczanach o przekroczenie uprawnień. Grozi za to do 3 lat więzienia.

Eksplozja nowych brzmień na żywo!
9 maja 2025, 19:00

Eksplozja nowych brzmień na żywo!

Już w najbliższy piątek (9 maja) na scenie lubelskiego klubu TrzyMaj, pojawi się zespół Twoosty Mayonez – uważany jedno z najciekawszych zjawisk na polskiej scenie jazzowej.

Tej amunicji w Polsce nie wytwarza nikt inny. Zwiększą produkcję i zatrudnienie w Lubelskiem

Tej amunicji w Polsce nie wytwarza nikt inny. Zwiększą produkcję i zatrudnienie w Lubelskiem

Nawet 150 tysięcy sztuk pocisków rocznie zamierza produkować Mesko. Pierwsze sztuki amunicji już zeszły z linii produkcyjnych w Kraśniku. Firma się rozbudowuje i będzie poszukiwać nowych pracowników.

PGE Start Lublin w ostatnim meczu fazy zasadniczej zagra z liderem rozgrywek

PGE Start Lublin w ostatnim meczu fazy zasadniczej zagra z liderem rozgrywek

PGE Start Lublin zakończy sezon zasadniczy środowym meczem z Anwilem Włocławek

A2 na odcinku Swory-Biała Podlaska

Pierwsza taka decyzja GDDKiA. Budowa nowego odcinka A2 tylko dla wybranych państw

Jest przetarg na budowę autostrady A2 od węzła Biała Podlaska w kierunku wschodnim. GDDKiA zdecydowała się na wykluczenie z udziału w tym postępowaniu wykonawców z tzw. państw trzecich. To pierwsza taka decyzja inwestora.

zdjęcie ilustracyjne
galeria

Matura 2025. Co można wnieść na egzamin z matematyki?

W poniedziałek ruszyły matury. Dziś obowiązkowy egzamin z matematyki na poziomie podstawowym.

Zamojski Szpital Niepubliczny ma z KPO do wydania ponad 9 mln zł na unowocześnienie ZOL

Za pieniądze z KPO. Więcej łóżek dla ciężko chorych pacjentów

Tuż przed majówką podpisana została umowa na modernizację zakładu opiekuńczo-leczniczego w Zamojskim Szpitalu Niepublicznym. Inwestycję finansowaną dzięki pieniądzom z Krajowego Planu Odbudowy zrealizuje miejscowa firma.

W drugim meczu finału PLS 1. Ligi ChKS Chełm pokonał KKS Mickiewicza Kluczbork 3:0

ChKS Chełm po raz drugi lepszy od KKS Mickiewicza Kluczbork

W drugim meczu finału PLS 1. Ligi ChKS Chełm pokonał na wyjeździe KKS Mickiewicza Kluczbork 3:0. Do wygrania finałowej rywalizacji chełmianom brakuje już tylko jednego zwycięstwa

Julia Ostrowska zaliczyła dobry mecz

Dwie piłkarki Górnika Łęczna zagrały na Wyspach Owczych

Właśnie na dalekich Wyspach Owczych odbywają się mistrzostw Europy U-17. W kadrze powołanej przez Paulinę Kawalec znajdują się dwie zawodniczki na co dzień w Górniku Łęczna – Julia Ostrowska oraz dowołana w ostatniej chwili Wiktoria Skrzypczak.

Niezwykły koncert w Domu Kultury LSM – koncert dla „Szeli”
15 maja 2025, 19:00

Niezwykły koncert w Domu Kultury LSM – koncert dla „Szeli”

Jerzy "Szela" Stankiewicz był cenionym muzykiem, charyzmatycznym wokalistą i popularyzatorem bluesa, szczególnie aktywnym na lubelskiej scenie muzycznej. Zmarł zaledwie kilka dni po swoich 60. urodzinach, które świętował koncertem z zespołem Teksasy. Przyjaciele pamiętają o swoim kolędzie, dlatego 15 maja w DK LSM odbędzie się specjalny koncert – Tribute to Szela.

Matematyka - królowa nauk. Sprawdź w naszym quizie, czy zdałbyś egzamin

Matematyka - królowa nauk. Sprawdź w naszym quizie, czy zdałbyś egzamin

Już we wtorek uczniowie z całej Polski zmierzą się na egzaminie maturalnym z królową nauk - matematyką. A ty, pamiętasz jeszcze wzór na deltę? Sprawdź się w naszym quizie!

Punk rock z Lubelszczyzny
9 maja 2025, 19:00

Punk rock z Lubelszczyzny

Rzadko mamy okazję posłuchać na żywo punk rockowych składów pochodzących z Lubelszczyzny. Najbliższa ku temu okazja będzie w piątek (9 maja) maja, kiedy to w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt wystąpią: Patologia, Destruktor, Bliss oraz Dzieci z Mąki.

Kto zrobi najładniejsze zdjęcia z rzepakiem? SW-4 podjęły wyzwanie
z lotu ptaka
galeria

Kto zrobi najładniejsze zdjęcia z rzepakiem? SW-4 podjęły wyzwanie

Dzisiaj nad powiatem ryckim i puławskim latały trzy śmigłowce SW-4 "Puszczyk" z 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie. Ich załogi wykonały kilka zdjęć malowniczego, wiosennego krajobrazu.

Adam Kuś może być zadowolony z występu na Bałkanach

Adam Kuś najlepszym góralem wyścigu Belgrad – Banjaluka

Ostatnie dni były bardzo pracowite dla zawodników Monogo Lubelskie Perła Polski. W końcówce kwietnia nasz zespół wystartował w prestiżowym wyścigu Belgrad – Banjaluka. I chociaż w klasyfikacji generalnej próżno szukać zawodników Monogo na czołowych pozycjach, to jednak ten start można zaliczyć do udanych.

Marita Alban Juarez Quartet – odkryj peruwiańskie rytmy na koncercie w Klubie Muzycznym CSK
Koncert
8 maja 2025, 19:00

Marita Alban Juarez Quartet – odkryj peruwiańskie rytmy na koncercie w Klubie Muzycznym CSK

Jeszcze nie opadł kurz po sobotnim – jubileuszowym – koncercie Piotra Wojtasika, a już 8 maja w Klubie Muzycznym CSK odbędzie się kolejne muzyczne wydarzenie, obok którego nie można przejść obojętnie. Tego dnia wystąpi Marita Alban Juarez Quartet, w składzie którego występują najlepsi obecni polscy jazzmani młodego pokolenia jak np. Dominik Wania czy Andrzej Święs.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium