Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

11 maja 2021 r.
6:32

Mieszkańcy Zamościa bronią drzew. Jest petycja i akcja plakatowa

Autor: Zdjęcie autora agdy

Stop wycince zamojskich drzew. Plakaty z takim hasłem pojawiły się na pniach. Te pnie mają na korze znaki, które dla drzew są wyrokiem. Już ponad 200 osób podpisało petycję w ich obronie. Mieszkańcy nie chcą, by Zamość pozbywał się drzew.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Miesiąc temu miasto informowało, że prezydent podpisał umowę z wykonawcą na przebudowę ulicy Marszałka Józefa Piłsudskiego wraz z odcinkiem ulicy Peowiaków. W ramach projektu zaplanowano nowe chodniki i ścieżki rowerowe, przebudowę zatok autobusowych, ulica zyska monitoring i kanalizację deszczową. A w miejscu istniejącego skrzyżowania ulic Piłsudskiego-Sadowej-Peowiaków powstanie rondo.

Prace już trwają, od 4 maja ruch kołowy kierowany jest tu na objazdy lub spowalniany ograniczeniami. Władze miasta i wykonawca proszą kierowców oraz pieszych o wyrozumiałość.

Tymczasem mieszkańcy w związku z tą inwestycją też mają prośbę.

Liczcie się z zielenią

Skierowali ją do prezydenta Andrzeja Wnuka, a zwracają się o zachowanie istniejącego drzewostanu, wytypowanego do wycinki przy realizacji inwestycji.

- Wyciąć i zabetonować jest najprościej. Urzędnicy w ogóle nie liczą się z zielenią. Koniecznie trzeba zamienić ich podejście do inwestycji, zmienić mentalność i o to nam najbardziej chodzi. Teraz w Zamościu tak to wygląda, że projektant i wykonawca w ogóle nie muszą brać pod uwagę drzew, bo te wycina się, by było jak najwygodniej zrealizować daną inwestycję – uważa Agnieszka Klimczuk, zamojska radna, która jest jedną z osób zaangażowanych w obronę drzew z ul. Piłsudskiego.

Ul. Piłsudskiego to część dawnego traktu lubelskiego, przy którym na początku XX wieku wybudowano koszary.

- One powstały między 1905 a 1911 dla carskiego wojska. I wówczas na terenie koszar posadzono drzewa. To te same których dziś bronimy. I trudno uwierzyć, że tak beztrosko miasto chce się ich pozbyć. Kiedy się rozmawia w Wydziale Inwestycji Miejskich i Zamówień Publicznych, to słyszymy, że chodnik ma iść prosto i już. A tam nawet jest miejsce, żeby chodnik czy ścieżka wyminęły drzewa, żeby ich nie trzeba było wycinać. Tylko przy realizacji inwestycji na tej ulicy, miasto chciało usunąć 77 drzew, potem stanęło na 68. Rozmawiałem z wykonawcą, ma być korekta przy zatoce przystankowej i dzięki temu zostaną uratowane stuletnie cisy. Wyrok na kilka innych drzew jest jedynie odroczony, bo podczas oględzin się okazało, że ptaki założyły gniazda – dodaje radny Janusz Kupczyk, który też nie może się pogodzić z podejściem urzędników do miejskiej zieleni i jest współautorem petycji, którą można podpisywać w wersji elektronicznej i w papierowej.

Oboje są z klubu radnych Zamojska Koalicja Obywatelska.

Pół parku w rok

Organizatorzy protestu zbieraniem podpisów i plakatowaniem drzew chcą zwrócić uwagę na problem fatalnej, ich zdaniem, polityki jaką prowadzi miasto. Jako przykład podają, że tylko w zeszłym roku miejscy urzędnicy wydali zgodę na wycinkę 340 drzew! W Parku Miejskim rosną 702 drzewa. - To tak jakbyśmy w rok wycięli niemal pół parku - tłumaczą.

- I nie można dać się zwieść nasadzeniami kompensacyjnymi, o których tyle się mówi. Młode drzewka giną zniszczone przypadkiem, usychają z braku pielęgnacji. Poza tym są wyliczenia: żeby zrekompensować wpływ na czystość powietrza, jaki ma dorodny jesion - jak ten stuletni, którego chcemy obronić - to by trzeba posadzić 1700 drzewek 10-letnich. Tyle młodych drzew w zamian za wycięte jedno okazałe! Przecież to w Zamościu niemożliwe – wyliczają radni, powołując się na opinię Leszka Pataja, rzeczoznawcy w zakresie dendrologii i ochrony środowiska.

Czysto i bezpiecznie

- Na razie wycięliśmy 20 drzew, to dopiero początek inwestycji więc trudno mówić ile ich faktycznie wytniemy. Ale mamy wszystkie potrzebne zgody i zezwolenia dotyczące tej inwestycji. Jako przedstawiciel inwestora stoję na stanowisku, że powinniśmy dążyć, żeby po remoncie droga była bezpieczna dla pojazdów, użytkowników ścieżek i chodników. I żeby spełniała standardy, także sanitarne. Myślę tu o odchodach ptaków, bo było w tej sprawie wiele interwencji i pism. Wiem o plakatach na drzewach, znam stanowisko protestujących. Ale mamy też wnioski mieszkańców, którzy chcieliby drzewa wyciąć – mówi Stanisław Flis, dyrektor Wydziału Inwestycji Miejskich i Zamówień Publicznych UM w Zamościu.

I tłumaczy, że z powodów bezpieczeństwa, drzewa nie mogą rosnąć na środku ścieżki. Po drugie inwestycja wymaga głębokich wykopów, które by poważnie uszkodziły systemy korzeniowe.

- Przy ul. Piłsudskiego będą posadzone nowe drzewa, sto klonów kulistych – dodaje dyrektor Flis.

Głogi z ul. Św. Piątka. Tak wyglądały dwa lata temu (fot. Obiektywem amatora)

Akcja „głogi”

- My się nie upieramy przy wszystkich drzewach. Są dwa buki, jeden w lepszej kondycji, drugi w słabszej, to oczywiście, można zostawić tylko tego zdrowego. Faktycznie gawrony mają gniazda nad ulicą, część drzew jest w złym stanie. Ale dlaczego one są w złym stanie? Bo o nie nikt nie dba. Dlaczego w takiej fatalnej kondycji są głogi na ul. Św. Piątka i nagle trzeba tyle ich usunąć. A kiedy ktoś się tymi głogami zajmował? – zauważa radny Kupczyk.

Głogi z ul. Św. Piątka to kolejna budząca kontrowersje sprawa w Zamościu. Drzewa mają już kilkadziesiąt lat i gdy kwitną, zamieniają ulicę w efektowny, różowy tunel.

- Wyładowania atmosferyczne czy silne wiatry powodują łamanie się gałęzi i upadanie ich na jezdnie czy chodnik. To dało nam podstawę do tego, żebyśmy opracowali ekspertyzę, w której ekspert określił  liczbę drzew, które są niezbędne aby je wyciąć i zastąpić nowymi. Nasze działania polegają poniekąd na rewitalizacji zadrzewień na ulicy Św. Piątka w związku z tym, że jest ona wizytówką Nowego Miasta. Nadal ulica Św. Piątka będzie ulicą głogów, będzie ulicą różową na wiosnę – zapewnia Marcin Nowak, dyrektor Zarządu Dróg Grodzkich w Zamościu, który razem z prezydentem Andrzejem Wnukiem dementowali informacje, że miasto wycina wszystkie drzewa z ul. Św. Piątka.

Władze tłumaczą, że zamiast 39 starych głogów pojawią się młode, 2-metrowe. I ma być ich więcej niż wyciętych, bo 68 sztuk.

Murem za drzewami

- Wierzymy, że prezydent dostrzeże problem i stanie po stronie mieszkańców, dla których ważne są „zielone płuca miasta”, a także walory estetyczne starych drzew, których tak niewiele pozostało przy ulicy Piłsudskiego – piszą autorzy petycji, którą w sobotę będzie można poprzeć w czasie planowanego happeningu. Wskazują w niej, że zieleń w mieście nie jest traktowana z należytą uwagą i szacunkiem; że w budżecie Zamościa brakuje projektów i faktycznego powiększania terenów zielonych, bo jeden park i planty, gdzie brak jest wysokiej zieleni, to za mało.

- Chcemy się spotkać na ul. Piłsudskiego, koło drzew, które próbujemy ocalić. Porozmawiać, pokazać dawne zdjęcia ulicy, przywołać wspomnienia związane z tymi drzewami – zapowiada Agnieszka Klimczuk. Szczegółowy program "Godziny dla zamojskich drzew" zaplanowanej na 15 maja, między godz. 9 a 10 pojawi się niebawem.

Do poniedziałkowego południa petycję podpisało 220 osób. Wersję papierową – pół setki.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Majówka? Wakacje? Dokąd polecimy z lubelskiego lotniska?
film

Majówka? Wakacje? Dokąd polecimy z lubelskiego lotniska?

Lublin stał się doskonałym miejscem na początek interesujących wycieczek? Jakie wakacyjne kierunki oferuje lubelskie lotnisko? Dokąd polecimy przez cały rok? O tych rzeczach rozmawiamy z Piotrem Jankowskim z Portu Lotniczego Lublin w dzisiejszym programie Dzień Wschodzi.

Co słychać w Jastkowie? Odwiedzamy nowy zalew i zespół pałacowo-parkowy
galeria

Co słychać w Jastkowie? Odwiedzamy nowy zalew i zespół pałacowo-parkowy

Długi weekend majowy to dobra okazja, by wyjechać za miasto. 7 km od granic Lublina powstaje nowy zalew. To część szerszego zagospodarowania malowniczej Doliny Ciemięgi, w której znajduje się również odnowiony zespół pałacowo-parkowy.

Premier Donald Tusk

Donald Tusk w orędziu: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków, super silną i nowoczesną – armię do wygrywania

Czasy są trudne, do polityki światowej wraca niepewność, brutalność i egoizm; wojna przestała być abstrakcją - podkreślił w czwartkowym orędziu telewizyjnym orędziu premier Donald Tusk. – Czy mamy się bać? Nie. My mamy być silni – dodał. Zapewnił też: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków.

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Rozmowa z Hansem Nielsenem, legendarnym żużlowcem Motoru Lublin

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty znieważenia i naruszenia nietykalności cielesnej usłyszał ojciec oraz syn, którzy mieli zaatakować ratowników medycznych na oddziale ratunkowym w Łukowie. Według ustaleń byli zniecierpliwieni długim oczekiwaniem na udzielenie pomocy. Obaj byli trzeźwi.

Lutnia Piszczac zainkasowała komplet punktów w spotkaniu z Unią Żabików

W środę i czwartek rozegrane zostały mecze 23. kolejki bialskiej klasy okręgowej

Podział punktów w spotkaniu LZS Sielczyk z Az-Bud Komarówka Podlaska. Orlęta Łuków z nowym trenerem rozbiły Absolwenta Domaszewnica. Victoria Parczew lepsza od Orła Czemierniki

Uciekać przed komendantem – zły pomysł
Kraśnik

Uciekać przed komendantem – zły pomysł

Dynamiczny pościg za przestępcą po ulicach  Kraśnika – sceny jak z filmu akcji miały dziś miejsce przed południem w tym mieście. Uciekał przestępca poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności. W bezpośrednim pościgu uczestniczył funkcjonariusz w cywilu oraz zastępca komendanta powiatowego policji w Kraśniku, który jako pierwszy ujął 30-letniego rzezimieszka.

Premier Donald Tusk (z prawej) w towarzystwie posła Michała Krawczyka

Dziś o godzinie 20 premier Donald Tusk wygłosi orędzie

Premier Donald Tusk wygłosi w czwartek o godzinie 20 orędzie – potwierdza podsekretarz stanu w kancelarii premiera Agnieszka Rucińska.

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

Pierwszy mecz finału play-off z Mickiewiczem Kluczbork w piątek o godzinie 17.30

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Jeśli jesteś aktywnym użytkownikiem Internetu, bardzo dobrze wiesz, że czat wideo nie jest już nowym formatem randek online. Pierwsze losowe wideo czaty Omegle i Chatroulette zostały uruchomione w 2009 roku i szybko zyskały popularność. Nie tylko dzięki temu, że są one wygodne, ale także dlatego że to zupełnie sposób na randkę.

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trwa długi, majowy weekend. Nad bezpieczeństwem na drogach czuwają policjanci ruchu drogowego. Nawet częste kontrole nie zastąpią rozsądku kierowców. Przekonali się o tym dwaj szoferzy. Tuż przed majówką jeden z nich „zarobił” jednorazowo 24 punkty karne, a drugi stracił prawo jazdy.

21 lat w Unii
galeria

21 lat w Unii

1 maja obchodzimy 21. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji przed budynkiem LUW przy ul. Spokojnej w Lublinie nastąpiło uroczyste podniesienie na maszty flag oraz odegranie hymnów Polski i UE.

W sobotę 24 maja wieczorem centrum miasta Puławy zamieni się w rajdowy odcinek specjalny
Puławy

Zbliża się Rajd Nadwiślański. Ściganie wraca na ulice Puław

W sobotę i niedzielę, 24 i 25 maja, odbędzie się Rajd Nadwiślański. Jeden z odcinków specjalnych, tak jak przed laty, poprowadzony zostanie ulicami Puław. Na kibiców czekać będzie również strefa artystyczno-gastronomiczno-piknikowa.

Briefing prezydent Michała Litwiniuka

"Haniebny happening Grzegorza Brauna". Prezydent Białej Podlaskiej potępia zdjęcie flagi Ukrainy

Prezydent Michał Litwiniuk (PO) potępia „haniebny happening” Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej i zapowiada, że flaga Ukrainy ponownie zawiśnie na fasadzie ratusza. W środę na wiecu wyborczym zwolennicy kontrowersyjnego polityka za jego namową przy użyciu drabiny ściągnęli flagę z budynku urzędu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium