Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Na sygnale

28 czerwca 2017 r.
19:56

Muzułmanka opluta w Lublinie? Sprawdzono nagrania z kamer

0 60 A A

Prokuratura zajęła się sprawą oplucia muzułmanki w centrum Lublina. Śledczy sprawdzają również, czy policjanci rzeczywiście zlekceważyli jej zgłoszenie. Sprawdzone do tej pory nagrania z kamer nie pozwoliły na rozstrzygnięcie sprawy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Do incydentu miało dojść 21 czerwca przy Krakowskim Przedmieściu w Lublinie. Szczegóły jako pierwszy opisał portal Wirtualna Polska. Lublin odwiedzała grupa nastolatków z liceum w Berlinie. W większości młodzież z rodzin muzułmańskich. Uczniowie przyjechali do nas w ramach projektu edukacyjnego, by poszerzyć swoją wiedzę o Holokauście i problemach związanych z migracją.

Z relacji nastolatków wynika, że w pobliżu hotelu Europa do ich koleżanki noszącej na głowie chustę, podszedł mężczyzna i napluł jej w twarz. Jej koledzy zaalarmowali stojący w pobliżu patrol policji. Twierdzą, że mundurowi ich zignorowali, bo zajmowali się swoimi telefonami komórkowymi. Młodzi ludzie podeszli wówczas do patrolu przy Grand Hotelu. Z pomocą przechodniów tłumaczyli, co się stało. Mieli też wskazywać odchodzącego sprawcę.

Jak twierdzą, zostali wyśmiani przez policjantów. Kiedy incydent nagłośniły media, wyjaśnianiem sprawy zajęła się komenda wojewódzka.

– Policjanci przejrzeli nagrania z kamer miejskiego monitoringu. Z nagrań nie wynika, aby doszło do jakiegokolwiek incydentu z udziałem cudzoziemców czy innych grup – wyjaśnia nadkom. Andrzej Fijołek. – Nie wpłynęły do nas również żadne materiały filmowe czy zdjęciowe, dokumentujące przytaczane przez media incydenty.

Policjanci przyznają jednak, że z uwagi na zaprogramowany ruch kamer, nie udało się prześledzić „minuta po minucie” co działo się z młodzieżą w chwili rzekomej napaści. Nie można więc wykluczyć, że doszło do jakiegoś incydentu.

Wyjaśnianiem sprawy zajmują się dwie prokuratury.

– Wszczęliśmy dochodzenie w kierunku znieważenia na tle przynależności narodowej, etnicznej, rasowej i wyznaniowej – wyjaśnia Katarzyna Czekaj, szefowa Prokuratury Rejonowej Lublin-Południe. – Będziemy przesłuchiwać świadków i sprawdzimy nagrania z kamer monitoringu.

Zachowanie policjantów wobec młodzieży z Berlina bada Prokuratura Rejonowa Lublin-Północ. Uczniowie twierdzą, że mundurowi roześmiali im się w twarz. Przedstawiciele policji zaprzeczają jednak tym doniesieniom. Sugerują, że obie strony mogły się nie zrozumieć ze względu na barierę językową.

– Trudno jest się odnieść do tego, jak grupa obcojęzyczna rozumiała wypowiadane po polsku słowa. Z tej samej przyczyny trudno też ustalić, czy właściwie odbierane były gesty Polaków. Przykładem tego mogą być chociażby sami policjanci, których uśmiech i życzliwość zostały odebrane negatywnie – dodaje nadkom Fijołek.

W swoim sprawozdaniu z wizyty w Lublinie uczniowie odnotowali również, że nie wpuszczono ich do lubelskiej synagogi „ze względów bezpieczeństwa”. Z ich relacji wynika, że powodem miały być muzułmańskie stroje młodych ludzi.

Synagoga Jeszywas Chachmej Lublin, do której nie mogła wejść wycieczka z Niemiec, znajduje się w hotelu Ilan przy ul. Lubartowskiej.

– Tego dnia hotel był w całości zarezerwowany przez narodową reprezentację piłki nożnej jednego z europejskich państw i oddany do ich wyłącznej dyspozycji – tłumaczy Anna Chipczyńska, przewodnicząca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie. – Młodzieży zaproponowano zwiedzanie zabytkowego, XVI-wiecznego cmentarza żydowskiego. Grupa skorzystała z propozycji – otrzymała klucze do bramy cmentarza i zwiedziła go.

Komentarze 60

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 11 marca 2018 o 01:20
0
NIE DLA ISLAMU W LUBLINIE!
Avatar
Gość / 4 lipca 2017 o 12:56
0
Ciekawy przypadek solidarności muzułmańsko niemieckiej. Tym bardziej dziwny, że nie ma mowy o przewodniku-tłumaczu tej "pedagogicznej" wycieczki.
Avatar
Gość / 4 lipca 2017 o 07:35
0
Widać, że są przyzwyczajenie do specjalnego traktowania. U nas nikt taki pierdołami przejmować się nie będzie.
Avatar
Gość / 2 lipca 2017 o 23:57
0
ustawka jak nic
Avatar
Gość / 2 lipca 2017 o 12:57
0
mnie jakiś młody facet opluł na parkingu chciał rzucić się nawet do bicia i wymachiwał ręką krzycząc "a wiesz kim ja jestem? wiesz co ja ci mogę...?" okazało się że wcześniej przecięłam drogę psem na smyczy jego żonie. Pies "rozciągnął" się na smyczy i wszedł pierwszy na drogę a zaraz ja dobrnęłam do niego przez śnieg ...krzyżówka dróżek w śniegu i wszędzie było tylko miejsce dla 1 osoby na ścieżce ... no i akurat szła wzdłuż przecinającej moją trasę żonka pana pluja ... i MUSIAŁA czekać aż ja przejdę ...przecież to ONA miała pierwszeństwo...jak to pies może przeciąć jej drogę?? przecież powinnam go ściągnąć przed jaśnie panią z jej drogi...Potem mężuś mnie opluł i zwymyślał...i nikomu nie zgłaszałam tego incydentu... a ilu Polaków jest zwymyślanych i opluwanych zagranicą i czy zgłaszają to komukolwiek? Dlaczego nasza ambasada w Egipcie nie zajęła się Magdą Ż tylko wmawiano, że jest prostytutką a dziewczyna nie miała znikąd pomocy? "Dzieci z rodzin muzułmańskich imigrantów mieszkających w Berlinie" - przyjechały na religijne wakacje w Polsce ...a zeznania składała 18 letnia muzułmanka....no i muszą i chcą akurat tu przyjeżdżać chyba im to ktoś funduje...a dlaczego nie np do siebie, do dziadków nie jadą uczyć się swojej piękniejszej tradycji islamskiej i języka ? W dodatku zakapturzone w te irytujące wiejskie chustki i wyglądają jak uciemiężone średniowieczne zakonnice ...a tu wszyscy chodzą w spodenkach ...?
mnie jakiś młody facet opluł na parkingu chciał rzucić się nawet do bicia i wymachiwał ręką krzycząc "a wiesz kim ja jestem? wiesz co ja ci mogę...?" okazało się że wcześniej przecięłam drogę psem na smyczy jego żonie. Pies "rozciągnął" się na smyczy i wszedł pierwszy na drogę a zaraz ja dobrnęłam do niego przez śnieg ...krzyżówka dróżek w śniegu i wszędzie było tylko miejsce dla 1 osoby na ścieżce ... no i akurat szła wzdłuż przecinającej moją trasę żonka pana pluja ... i MUSIAŁA czekać aż ja przejdę ...przecież to O... rozwiń
Avatar
Gość / 30 czerwca 2017 o 19:21
0
Skoro nasze kobiety musza nosic szaliki u brudasow to niech sie nie dziwi ze zostala opluta. Kim ona jest? Niech sie dostosuje do naszych praw. POLSKA DLA POLAKOW!!!!
Avatar
Gość / 30 czerwca 2017 o 08:15
0
a Schetyna z PO-PSL - dawac wiecej, wiecej migrantow do Polski!
Avatar
Gość / 30 czerwca 2017 o 08:14
0
Szwedzkie władze przestają panować nad sytuacja w kraju "Ratujcie nas !"
Avatar
Gość / 30 czerwca 2017 o 08:12
0
"Pomocy!", woła szef szwedzkiej policji.
Avatar
Gość / 29 czerwca 2017 o 19:12
0
to wygląda na celową prowokacje ,wysłać muzułów z berlin na obóz w tej paskudnej Polsce?? sama pluła na wiatr charchoty ,to nie dziwota ,że sie siksa muslimska sama opluła
Avatar
Gość / 11 marca 2018 o 01:20
0
NIE DLA ISLAMU W LUBLINIE!
Avatar
Gość / 4 lipca 2017 o 12:56
0
Ciekawy przypadek solidarności muzułmańsko niemieckiej. Tym bardziej dziwny, że nie ma mowy o przewodniku-tłumaczu tej "pedagogicznej" wycieczki.
Avatar
Gość / 4 lipca 2017 o 07:35
0
Widać, że są przyzwyczajenie do specjalnego traktowania. U nas nikt taki pierdołami przejmować się nie będzie.
Avatar
Gość / 2 lipca 2017 o 23:57
0
ustawka jak nic
Avatar
Gość / 2 lipca 2017 o 12:57
0
mnie jakiś młody facet opluł na parkingu chciał rzucić się nawet do bicia i wymachiwał ręką krzycząc "a wiesz kim ja jestem? wiesz co ja ci mogę...?" okazało się że wcześniej przecięłam drogę psem na smyczy jego żonie. Pies "rozciągnął" się na smyczy i wszedł pierwszy na drogę a zaraz ja dobrnęłam do niego przez śnieg ...krzyżówka dróżek w śniegu i wszędzie było tylko miejsce dla 1 osoby na ścieżce ... no i akurat szła wzdłuż przecinającej moją trasę żonka pana pluja ... i MUSIAŁA czekać aż ja przejdę ...przecież to ONA miała pierwszeństwo...jak to pies może przeciąć jej drogę?? przecież powinnam go ściągnąć przed jaśnie panią z jej drogi...Potem mężuś mnie opluł i zwymyślał...i nikomu nie zgłaszałam tego incydentu... a ilu Polaków jest zwymyślanych i opluwanych zagranicą i czy zgłaszają to komukolwiek? Dlaczego nasza ambasada w Egipcie nie zajęła się Magdą Ż tylko wmawiano, że jest prostytutką a dziewczyna nie miała znikąd pomocy? "Dzieci z rodzin muzułmańskich imigrantów mieszkających w Berlinie" - przyjechały na religijne wakacje w Polsce ...a zeznania składała 18 letnia muzułmanka....no i muszą i chcą akurat tu przyjeżdżać chyba im to ktoś funduje...a dlaczego nie np do siebie, do dziadków nie jadą uczyć się swojej piękniejszej tradycji islamskiej i języka ? W dodatku zakapturzone w te irytujące wiejskie chustki i wyglądają jak uciemiężone średniowieczne zakonnice ...a tu wszyscy chodzą w spodenkach ...?
mnie jakiś młody facet opluł na parkingu chciał rzucić się nawet do bicia i wymachiwał ręką krzycząc "a wiesz kim ja jestem? wiesz co ja ci mogę...?" okazało się że wcześniej przecięłam drogę psem na smyczy jego żonie. Pies "rozciągnął" się na smyczy i wszedł pierwszy na drogę a zaraz ja dobrnęłam do niego przez śnieg ...krzyżówka dróżek w śniegu i wszędzie było tylko miejsce dla 1 osoby na ścieżce ... no i akurat szła wzdłuż przecinającej moją trasę żonka pana pluja ... i MUSIAŁA czekać aż ja przejdę ...przecież to O... rozwiń
Avatar
Gość / 30 czerwca 2017 o 19:21
0
Skoro nasze kobiety musza nosic szaliki u brudasow to niech sie nie dziwi ze zostala opluta. Kim ona jest? Niech sie dostosuje do naszych praw. POLSKA DLA POLAKOW!!!!
Avatar
Gość / 30 czerwca 2017 o 08:15
0
a Schetyna z PO-PSL - dawac wiecej, wiecej migrantow do Polski!
Avatar
Gość / 30 czerwca 2017 o 08:14
0
Szwedzkie władze przestają panować nad sytuacja w kraju "Ratujcie nas !"
Avatar
Gość / 30 czerwca 2017 o 08:12
0
"Pomocy!", woła szef szwedzkiej policji.
Avatar
Gość / 29 czerwca 2017 o 19:12
0
to wygląda na celową prowokacje ,wysłać muzułów z berlin na obóz w tej paskudnej Polsce?? sama pluła na wiatr charchoty ,to nie dziwota ,że sie siksa muslimska sama opluła
Zobacz wszystkie komentarze 60

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

PZLA 94 Mistrzostwa Polski. Podsumowanie pierwszego dnia

PZLA 94 Mistrzostwa Polski. Podsumowanie pierwszego dnia 3 1

Pierwszy dzień rozgrywanych w Lublinie MP przyniósł wiele niezapomnianych emocji. Brąz wywalczyła Joanna Bemowska i Arkadiusz Rogowski, srebro Paweł Fajdek, a złoto Damian Kopeć

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny 0 5

Jerzy Rębek burmistrz Radzynia Podlaskiego uważa że pikieta Marii Kosidło ma podtekst polityczny.

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka
31 sierpnia 2018, 20:00

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka 9 0

Co Gdzie Kiedy. 31 sierpnia o godz. 20 w Parku Bronowickim, w ramach cyklu Zatańcz z Lublinem, wystąpi zespół Rokiczanka. To okazja do wspólnej zabawy przy wspaniałej muzyce sprzed lat.

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali 0 10

O 1/5 miały zmniejszyć się wynagrodzenia samorządowców w związku ustawą przyjętą przez PiS. Tymczasem w wielu przypadkach obniżki były wręcz symboliczne. A niektórzy nawet zyskali na zmianie.

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota!
galeria

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota! 4 1

Wojciech Nowicki z Podlasia Białystok wywalczył złoty medal w konkursie rzutu młotem w Lublinie i wyprzedził Pawła Fajdka. Zawodnikowi Agrosu Zamość do złota zabrakło zaledwie 12 centymetrów. Trzecie miejsca zajął natomiast inny zawodnik Agrosu Arkadiusz Rogowski

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem!

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem! 1 1

Zawodnik Agrosu Zamość nie miał sobie równych i mimo ciężkich warunków na bieżni ze znakomitym wynikiem zdobył pierwsze miejsce na zawodach w Lublinie

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe
28 lipca 2018, 20:00

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe 7 1

Co Gdzie Kiedy. Retro-potańcówka dla miłośników klimatu lat 20-60 odbędzie się 28 lipca o godz. 20 w Teatralnej Cafe (ul. Peowiaków 1). Uczestnicy będą mogli bawić się przy dobrej muzyce do godz. 2 nad ranem.

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać 0 4

Coraz więcej obcokrajowców chce pozostać w Polsce na dłużej - mówi w rozmowie z PAP Jakub Dudziak z Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Z danych urzędu wynika, że w pierwszym półroczu tego roku liczba cudzoziemców z zezwoleniami na pobyt zwiększyła się o 25 tys. W połowie tego roku takie zezwolenia posiadało łącznie 350 tys. osób.

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę 10 8

Od 1 września nauczyciele, wychowawcy, bibliotekarze, logopedzi czy psychologowie będą musieli być zatrudniani na umowę o pracę. Osoby prowadzące działalność gospodarczą nie będą też mogły pracować w prywatnych przedszkolach czy poradniach.

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte
galeria

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte 5 0

o godzinie 17 na stadionie w Lublinie przy komplecie publiczności nastąpiło uroczyste otwarcie imprezy, która potrwa w naszym mieście aż do niedzieli

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe
22 lipca 2018, 9:45

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe 5 0

Autobusy – Jelcz 120M i Jelcz M11 przyjadą w niedzielę z Lublina do Kraśnika. Podczas przejazdów będzie można posłuchać o historii komunikacji w Kraśniku i ważnych dla niej miejscach. O tym wszystkim będzie opowiadać Maksym Bratko, autor książki „Historia Komunikacji Publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim”, której premierę zaplanowano na niedzielę.

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku 28 11

Od poniedziałku aż do końca wakacji na ul. Nowy Świat obowiązywać będzie ruch wahadłowy. Drogowcy zabierają się tutaj za przebudowę kanalizacji deszczowej. Skrót z Bronowic na Czuby coraz bardziej przypomina tor przeszkód.

Potrącenie pieszego. Utrudnienia na ul. Choiny

Potrącenie pieszego. Utrudnienia na ul. Choiny 0 8

Utrudnienia na ul. Choiny w Lublinie. Jak informuje nasz Czytelnik Paweł doszło do potrącenia pieszego na przejściu.

II Festiwal w Krainie Lubelskich Ryb

II Festiwal w Krainie Lubelskich Ryb 0

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.