Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

6 grudnia 2022 r.
14:59

Od przezroczystej rybki po zestaw do peelingu. Lubelscy naukowcy z medalami

Wykrywanie mięsa królika w produktach spożywczych, wpływ ekstraktów z winorośli na pielęgnację skóry, albo zestaw do peelingu skóry twarzy. To tylko niektóre patenty naukowców Uniwersytetu Medycznego w Lublinie nagrodzone na Międzynarodowej Wystawie Wynalazków i Technologii INNO WINGS 2022. Kolejny cel to ich komercjalizacja i wykorzystanie w biznesie lub życiu codziennym.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Zestaw do peelingu skóry twarzy posiada specjalną maskę, na której zamocowane są dysze do podawania środka np. peelingującego, czy środka odżywczego do pielęgnacji twarzy. Zestaw jest też wyposażony w specjalne okulary, żeby ten środek nie dostawał się bezpośrednio do oczu – opowiada prof. Dorota Krasowska z Uniwersytetu Medycznego, która wraz z naukowcami z Politechniki Lubelskiej (dr inż. Krzysztof Ciecieląg, dr hab. inż. Bernard Połennik, mgr inż. Maciej Nowicki, dr hab. inż. Jerzy Jóźwik) dostała na wystawie srebrny medal za projekt.

– Takie urządzenie nie bardzo może zastąpić człowieka, bo kontakt z człowiekiem w każdym obszarze będzie inny aniżeli z urządzeniem. Niemniej jednak zestaw może być wykorzystany w domu do samodzielnej pielęgnacji twarzy – dodaje prof. Krasowska.

Następnym krokiem ma być komercjalizacja wyników badań naukowców. Może to się odbywać w sposób bezpośredni (np. przez sprzedaż patentu) lub pośredni czyli tworzenie spółek typu start up, spin off lub spin out.

– Mamy tutaj awangardę twórców, dlatego że państwo swoim przykładem pokazują, że nie tylko można prowadzić naukę, ale oprócz, a nie zamiast nauki, również możemy komercjalizować i mieć korzyści z wdrożenia – mówi prof. Jarosław Dudka, prorektor UM ds. współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym.

Innym nagrodzonym na wystawie projektem badawczym był ten dotyczący depigmentacji ryb danio. Depigmentacji czyli pozbawiania koloru. Bo rybki Danio, bardzo często wykorzystywane w badaniach naukowych, są transparentne tylko przez trzy doby swego życia. – W pewnym momencie zaczyna się u nich pojawiać pigment, który później możemy obserwować u dorosłych ryb jako słynne paski – mówi mgr farm. Monika Maciąg, członkini nagrodzonego zespołu.

Pigmentacja utrudnia naukowcom obserwację zmian zachodzących wewnątrz organizmu danio. – Żeby nie stosować żadnych inwazyjnych technik, czy też obserwowania post mortem, co się wydarzyło w organizmie, my wywoływaliśmy właśnie tę depigmentację – dodaje Monika Maciąg. W ten sposób naukowcy mogą łatwiej obserwować zmiany fizjologiczne, czy anatomiczne zachodzące u ryb.

Pogodzić pracę naukową z byciem tatą

Nad projektem dotyczących ryb danio pracował zespół złożony także z dr hab. n. farm. Anity Płazińskiej i dr n. farm. Artura Wnorowskiego. Ten ostatni na wczorajsze podsumowanie wystawy w rektoracie Uniwersytetu Medycznego przyszedł z… 9-miesięczną córką Klaudią. Dziewczynka z ciekawością przyglądała się rektorowi wręczającemu dyplom tacie.

– Ciężko jest pogodzić pracę na uczelni z tatusiowaniem czy mamusiowaniem. Obecnie żona robi doktorat, więc to ona bardziej udziela się naukowo. A ja coś tam troszeczkę przy komputerze wieczorami, jeżeli czas na to pozwoli. Jest to trudne i teraz trochę bardziej rozumiem młode mamy – przyznaje dr Artur Wnorowski.

Jak dodaje, naukowcem jest się jednak całą dobę i mimo przebywania na urlopie tacierzyńskim stara się uczestniczyć w życiu swojej uczelni. – Nie da się tak zupełnie odciąć od wszystkich współprac naukowych, kontaktów, projektów, które przecież biegną czy jesteśmy na urlopie czy nie. Ludzie generują wyniki, potrzebują konsultacji, pomysłów więc to mimo wszystko się dzieje. Tak, z jednej strony można bujać wózek, a z drugiej strony przez telefon planować eksperymenty – mówi Wnorowski. I uśmiecha się: – Plastikowe probówki w pracy są dobre, można je gryźć, jak się ząbki wyrzynają.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Mieszkańcy odetchną z ulgą. Wreszcie zmienią windę, która była ich zmorą

Mieszkańcy odetchną z ulgą. Wreszcie zmienią windę, która była ich zmorą

Stara, awaryjna winda przy ul. Wyżynnej 16 przestanie uprzykrzać życie lokatorom. Pół roku temu mieszkańcy musieli pokonywać nawet dziesięć pięter po schodach. Nowa widna ma być gotowa najpóźniej za pół roku.

Przemysław Banaszak odchodzi z Górnika Łęczna, ale zostaje w Betclic I Lidze

Przemysław Banaszak odchodzi z Górnika Łęczna, ale zostaje w Betclic I Lidze

O odejściu Przemysława Banaszaka z Górnika Łęczna mówiło się już od ponad tygodnia. W środę, na dwa dni przed inauguracją rozgrywek w PKO BP Ekstraklasie i Betclic I Lidze kibice zielono-czarnych oficjalnie dowiedzieli się o odejściu napastnika do Śląska Wrocław

Nowoczesne rozwiązania banku podczas zaciągania kredytu gotówkowego

Nowoczesne rozwiązania banku podczas zaciągania kredytu gotówkowego

Zaciągnięcie kredytu gotówkowego jeszcze nigdy nie było tak proste! Wypełnij wniosek online, podpisz umowę elektronicznie i skorzystaj z dopasowanej oferty. Dowiedz się, jak nowoczesne rozwiązania bankowe łączą wygodę, bezpieczeństwo i szybkość działania.

Hakowce – praktyczne rozwiązanie dla transportu odpadów budowlanych i przemysłowych, wynajem, sprzedaż oraz zastosowania w Polsce

Hakowce – praktyczne rozwiązanie dla transportu odpadów budowlanych i przemysłowych, wynajem, sprzedaż oraz zastosowania w Polsce

Hakowce to niezwykle funkcjonalne samochody ciężarowe specjalnego przeznaczenia, które zyskują na popularności w całej Polsce – zarówno w dużych miastach, jak i na terenach wiejskich. Swoją wszechstronność zawdzięczają systemowi hakowemu umożliwiającemu szybki załadunek i rozładunek kontenerów różnego typu. Dzięki temu hakowiec sprawdza się w branży budowlanej, komunalnej, recyklingowej oraz w przemyśle ciężkim.

W ramach pierwszego etapu przebudowy całkowicie wyburzono trybuny okalające stadion OSiR.  Główna została przebudowana, po jej obu stronach powstały dodatkowe. Poza tym powstała infrastruktura lekkoatletyczna, nowoczesne zaplecze, pomieszczenia magazynowe i kasy
Zamość
galeria

Nie tylko trybuny. Jak było z brakiem zgody na użytkowanie stadionu OSiR?

Chodziło nie tylko o brak trybun, jak przekonywały władze miasta. Błędów przy budowie i w dokumentacji inwestycji na stadionie OSiR w Zamościu było więcej. Wskazał na nie w swoim oświadczeniu komendant miejski straży pożarnej.

Dlaczego SPF latem to konieczność - jak chronić skórę skutecznie?

Dlaczego SPF latem to konieczność - jak chronić skórę skutecznie?

Ochrona przeciwsłoneczna to jeden z najważniejszych filarów pielęgnacji skóry, szczególnie w sezonie letnim. Promieniowanie UV, nawet przy zachmurzeniu, oddziałuje na skórę codziennie, prowadząc do fotostarzenia, przebarwień, a w dłuższej perspektywie – uszkodzeń komórkowych. Dlatego stosowanie kremów z filtrem SPF latem to nie wybór, a konieczność.

Kiedyś mieszkańcy chcieli odnowy tego miejsca. Czy basen wróci na Tatary?
galeria

Kiedyś mieszkańcy chcieli odnowy tego miejsca. Czy basen wróci na Tatary?

Ponad dekadę temu mieszkańcy zbierali podpisy pod projektem zakładającym odnowienie pływalni na lubelskich Tatarach. Radni wtedy jednogłośnie poparli pomysł. Co z tymi planami dzieje się po ponad 10 latach?

W tym miejscu ma powstać nowa ulica

Projektują nową ulicę od Akademickiej. Ma usprawnić ruch do szkoły i filii AWF

Będzie nowe połączenie drogowe między ulicą Akademicką a Sitnicką w Białej Podlaskiej. Na razie powstaje projekt.

Nowym zawodnikiem Chełmianki został Damian Urban

Damian Urban i Maciej Jabłoński to nowi zawodnicy III-ligowej Chełmianki

23-letni lewy wahadłowy Damian Urban Chełm i 19 letni pomocnik Maciej Jabłoński zasilili kadrę Chełmianki Chełm

Jan Urban nowym selekcjonerem? Michał Probierz już mu pogratulował

Jan Urban nowym selekcjonerem? Michał Probierz już mu pogratulował

Od kilkunastu dni nazwisko Jana Urbana w polskich mediach wymieniane jest przez wszystkie przypadki w kontekście objęcia przez niego reprezentacji narodowej. W czwartek Polski Związek Piłki Nożnej planował oficjalne zaprezentowanie nowego selekcjonera. W środę Cezarego Kuleszę ubiegł… Michał Probierz, który publicznie złożył gratulacje Urbanowi

Wypadek na S17. Droga zablokowana
ZDJĘCIA

Wypadek na S17. Droga zablokowana

Zderzenie dwóch aut osobowych na trasie Piaski-Zamość. Jedna osoba jest ranna.

Drogi, oświetlenie i kanalizacja - inwestycje w Głusku

Drogi, oświetlenie i kanalizacja - inwestycje w Głusku

Nowe drogi, oświetlenie i rozbudowa sieci kanalizacyjnej – to inwestycje, na które samorząd gminy Głusk podpisał właśnie umowy. Prace już się rozpoczęły.

„Jesteśmy już w pierwszej fazie wojny”. Generał Jakubczyk o zagrożeniach, słabości służb i gotowości Polski
Dzień Wschodzi
film

„Jesteśmy już w pierwszej fazie wojny”. Generał Jakubczyk o zagrożeniach, słabości służb i gotowości Polski

Zdaniem generała brygady Artura Jakubczyka, Polska już teraz znajduje się w pierwszym etapie nowoczesnej wojny hybrydowej. – Mamy do czynienia z działaniami dezinformacyjnymi, cyberatakami i próbami destabilizacji społecznej. A służby specjalne? Są kompletnie nieprzygotowane – ostrzega były zastępca dowódcy 18. Dywizji Zmechanizowanej i szef strategii wywiadu NATO.

Jak wspierać na co dzień pracę wątroby?

Jak wspierać na co dzień pracę wątroby?

Wątroba to cichy bohater organizmu – codziennie filtruje krew, wspiera trawienie i neutralizuje toksyny1. Choć rzadko daje o sobie znać, jej kondycja w dużej mierze zależy od Twoich codziennych wyborów. Dowiedz się, co możesz zrobić, by ją odciążyć i wspierać jej pracę na co dzień.

Religia raz w tygodniu? Większość jest na tak
SONDA

Religia raz w tygodniu? Większość jest na tak

Czy religia powinna ustąpić miejsca matematyce, informatyce albo... po prostu dłuższemu spaniu? Z najnowszego sondażu wynika, że ponad połowa Polaków popiera ograniczenie liczby lekcji religii w szkołach do jednej godziny tygodniowo.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty