Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Opole Lubelskie

27 marca 2021 r.
21:28

Na mszy zwróciła uwagę na brak maseczek. Proboszcz: A pani jest z policji?

Autor: Zdjęcie autora ask
410 43 A A

Danuta Gargas została wyproszona z kościoła, w którym odbywała się msza pogrzebowa jej koleżanki. Wszystko dlatego, że spytała dlaczego proboszcz pozwala uczestniczyć w niej osobom bez założonych maseczek. Inni mieszkańcy parafii w Józefowie nad Wisłą twierdzą, że ksiądz na maseczki w kościele się nie zgadza. Odkąd zaczęła się epidemia wielu z nich jeździ więc do innych świątyń.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

 Nie jestem praktykującą katoliczką. Do kościoła chodzę teraz najczęściej na pogrzeby  przyznaje Danuta Gargas.  W tym tygodniu byłam na pogrzebie koleżanki, która umarła na Covid-19 i na pogrzebie kolegi syna, który zmarł z tego samego powodu.

Oba odbywały się w kościele parafialnym w Józefowie nad Wisłą. W sobotę pani Danuta poszła tam po raz trzeci. Także na pogrzeb.

 Strasznie się zdenerwowałam, bo zobaczyłam, że wielu ludzi nie ma maseczek. Wielu miało też poodsłaniane nosy  relacjonuje.  Postanowiłam, że po mszy porozmawiam z nimi. Powiem, że nie mogą się tak zachowywać, bo mamy pandemię i mnóstwo ludzi każdego dnia umiera. Mam kłopoty z pamięcią i dlatego postanowiłam nagrać na telefonie, kto nie ma maseczki. Zrobiłam tak, bo nie zapamiętałabym wszystkich osób. Chciałam ich potem na spokojnie o te maseczki poprosić, bo przez ich zachowanie wkrótce i dla młodych może już nie być miejsc w szpitalach.

Kobieta podkreśla, że nie chciała przeszkadzać w pogrzebie. Po telefon sięgnęła z bezsilności.

Na nagraniu widać, że większość wiernych ma maseczki. Gdy kamera obraca się widać jednak osobę z odsłoniętą twarzą. Widać też osoby, które mają tylko zasłoniete usta i brodę.

Nagrywanie nie spodobało się odprawiającemu mszę proboszczowi. Zwrócił uwagę na niewłaściwość tego zachowania. Później padnie też zdanie, że msza nie jest miejscem do dyskusji.

 Proszę księdza dlaczego ludzie są bez maseczek  pyta na nagraniu pani Danuta.

 Ale proszę pani, czy pani jest z policji?  odpowiada pytaniem ksiądz.  Czym pani jest zagrożona?

W tym czasie do kobiety podchodzi kościelny. On także nie ma maseczki. Mówi:  Wyjdź stąd. Nie przeszkadzaj.

Kobieta wychodzi. Przy drzwiach rzuca jeszcze:  To ksiądz jest zagrożeniem dla tych ludzi! Ludzie umierają!

 Proszę pani, każdy człowiek jest wolny  odpowiada proboszcz.

 Nie wolny, bo są zaostrzenia  tłumaczy kobieta.

Nie wytrzymałam

 Nie mogłam już dłużej milczeć  przyznaje kilka godzin po zdarzeniu Danuta Gargas. Wciąż mówi drżącym od emocji głosem.  To co dzieje się w tym kościele może doprowadzić do tego, że umrze jeszcze więcej osób. Ksiądz jest przeciwnikiem używania maseczek. Jak jest przekazanie znaku pokoju to każe żeby ludzie podawali sobie ręce. 

Mieszkańcy Józefowa nad Wisłą, których zapytaliśmy o to co dzieje się w kościele, opowiadają chętnie. Proszą tylko o zachowanie anonimowości. Ksiądz w niewielkiej społeczności jest osobą ważną. Nie warto z nim zadzierać. 

 Ksiądz przed kościołem opuszczał kobietom maseczki z twarzy. Mówił, że w kościele trzeba je zdejmować. W piątek na Drodze Krzyżowej było 50 osób. Wiem, bo liczyłem. Cztery miały maseczki  to jeden głos.

 Kiedy była msza za mieszkankę, która umarła na koronawirus to ksiądz powiedział jej córkom, żeby oddały hołd matce i zdjęły maseczki. To mądre kobiety. Nie zrobiły tego  to inny głos.

 Jesienią na koronawirusa umarła pani, która prowadziła u nas kiosk. Jak już bardzo źle się czuła i miała kłopoty z oddychaniem to powiedziała, że szkoda, że ksiądz tego nie widzi to by się opamiętał  relacjonuje osoba, która wtedy z nią rozmawiała przez telefon.

 Ksiądz zawsze mówi, żeby zdejmować maseczki. Mówi, że przez nich nie widać uśmiechu, a dzieci nie widzą mimiki rodziców. Mówi, że dzieci są więzione w domu na lekcjach i że teraz się próbuje  ludzi ubezwłasnowolnić tymi maseczkami  opowiada inny rozmówca.  Ludzie boją się odezwać. Dla nich ksiądz to autorytet.

Parafia podzielona

Dlatego część parafian odkąd rozpoczęła się epidemia do kościoła w Józefowie nie chodzi.

 Mamy wybór. Są kościoły, gdzie księża przed mszą przypominają o dystansie. A w Annopolu ksiądz kupił nawet maseczki i przed mszą kościelny je rozdaje tym co zapomnieli wchodząc z domu słyszymy.

Wielu do kościoła jednak przychodzi. Niektórzy z nich maseczek nie zakładają lub odsłaniają nosy. Jak relacjonują mieszkańcy, z którymi rozmawiamy, zdarza się, że na mszy ktoś kaszle. Nikt nie wie, czy to koronawirus, czy zwykłe przeziębienie lub alergia. Ale są i tacy, którzy mieszkają na terenie innych parafii ale przyjeżdząją do kościoła w Józefowie właśnie po to, żeby modlić się bez maseczek.

 Nie wiem, czy do tego kościoła jeszcze wrócę  przyznaje Danuta Gargas.  Wychodząc usłyszałam, jak jakiś mężczyzna siedzący przy ołtarzu krzyknął za mną: "Won stąd i więcej się tu nie pokazuj". Wszyscy to słyszeli. Ksiądz też, ale nie zareagował.

Ksiądz tłumaczy

- Nieprawdą jest, że ktoś wyrzucił tę panią z kościoła - podkreśla proboszcz Andrzej Walencik. Kiedy opowiadam, że na nagraniu znajduje się scena, gdy kobieta wypraszana jest przez kościelnego mówi: - Nie słyszałem tego.

Proboszcz zaprzecza, by kiedykolwiek ściągał komuś maseczki z twarzy lub by namawiał do ich nienoszenia na terenie kościoła.

- Nie było takich sytuacji. Zresztą przed kościołem umieszczona jest informacja i każdy wie jakie są obostrzenia. Ja nie mam jednak ustawowego prawa żeby ten obowiązek wymuszać - podkreśla. - Może ktoś nie może maseczek nosić. Nie mogę kontrolować i prosić o pokazanie dokumentów, czy są jakieś przeciwskazania. 

Burmistrz zaprasza do szpitala 

Po tym jak pani Danuta opublikowała w mediach społecznościowych nagranie z kościoła głos zabrał burmistrz Józefowa nad Wisłą,  Grzegorz Kapica.

- Paweł 26 lat, Darek 58 lat, Dawid 34 lata, Gosia 40 lat, Tomek 50 lat, Reginka 67 lat, wymieniać dalej? - pyta komentując nagranie. - Zejdźcie ludzie na ziemię jak nie chcecie wymrzeć jak nierozumne stworzenia.

(fot. facebook)
Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 43

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Janusz_Paliwas / 27 marca 2021 r. o 21:31
+72
Kiepski ten przewodnik stada... Księga Przypowieści Salomona 16.18-19 mówi nam, że „pycha chodzi przed upadkiem, a wyniosłość ducha przed ruiną. Lepiej być pokornym z ubogimi, niż dzielić łupy z pyszałkami.”
Avatar
PISFAN / 28 marca 2021 r. o 09:07
+64
Jeżeli SANEPID miał by w sobie chociaż odrobinę odwagi wysłał do proboszcza w kontrolera który wlepił by mandat na parę tysi za brak u niektórych wiernych baranów maseczek to by się księżulo może nauczył że jednak on też jest obywatelem RP i polskie prawo też go obowiązuje i za mandaty chociaż może i nie swoje ale trzeba płacić tak jak my
Avatar
FelixFelix / 28 marca 2021 r. o 09:49
+57
Brawa dla Burmistrza, przynajmniej jeden co nie liże butów Proboszczowi.
Avatar
Normalny54 / 28 marca 2021 r. o 10:51
+54
Straszne, niesprawiedliwe, nieuczciwe, bezmyślne i po prostu głupie. Przez takich jak on, pieprzymy się z tą pandemią już rok.
Avatar
mirass / 27 marca 2021 r. o 22:50
+53
"Kościół jak zabijał, tak i zabija. Msze w covidzie sieją śmierć. Gangsterzy w sutannach to doskonałe wiedzą, ale mamona znaczy dla nich stokroć więcej niż ludzkie życie." - Jan Hartman
Avatar
___K___ / 28 marca 2021 r. o 10:04
+47
Jeżeli SANEPID miał by w sobie chociaż odrobinę odwagi wysłał do proboszcza w kontrolera który wlepił by mandat na parę tysi za brak u niektórych wiernych baranów maseczek   to by się księżulo może nauczył że jednak on też jest obywatelem RP i  polskie prawo też go obowiązuje i za mandaty chociaż może i nie swoje ale trzeba płacić tak jak my
Od dawna powtarzam, że kler w Polsce stoi ponad prawem. Skazanie księdza w Polsce za cokolwiek jest tak rzadkim wydarzeniem, że chyba cuda się zdarzają częściej. 
Avatar
___K___ / 28 marca 2021 r. o 10:05
+45
Pan Kościelny to rycerz Pana Proboszcza. Pan Proboszcz to rycerz Pana Biskupa. Pan Biskup to rycerz Pana Papieża.  A Pan Papież - no właśnie. I tu zaczyna się problem.  Odpowiedzi nie ma a więc Pan Kościelny nie odpowiada przed nikim. A tym bardziej Pan Proboszcz. A co na to Pan Policjant?  Czyim rycerzem jest Pan Policjant?
Sam słyszałem wypowiedź oberpolicjanta, który mówił coś w stylu "nie mamy w zwyczaju kontrolowania kościołów". Innymi słowy - "nie będziemy kontrolować tego, czy kler ma przepisy w doopie, czy może gdzieś jeszcze głębiej".
Sam słyszałem wypowiedź oberpolicjanta, który mówił coś w stylu "nie mamy w zwyczaju kontrolowania kościołów". Innymi słowy - "nie będziemy kontrolować tego, czy kler ma przepisy w doopie, czy może gdzieś jeszcze głębiej". rozwiń
Avatar
Dziedzic_Pruski / 28 marca 2021 r. o 13:05
+38
Brawo Pani Danuto!
Avatar
Kroll / 27 marca 2021 r. o 21:43
+35
Pan Kościelny to rycerz Pana Proboszcza. Pan Proboszcz to rycerz Pana Biskupa. Pan Biskup to rycerz Pana Papieża. A Pan Papież - no właśnie. I tu zaczyna się problem. Odpowiedzi nie ma a więc Pan Kościelny nie odpowiada przed nikim. A tym bardziej Pan Proboszcz. A co na to Pan Policjant? Czyim rycerzem jest Pan Policjant?
Avatar
antypiss / 28 marca 2021 r. o 08:50
+34
Trzeba mieć pusto w głowie, żeby chodzić na takie przedstawienia z czarami.
Avatar
___K___ / 29 marca 2021 r. o 21:13
-4
Jebać maski! Ksiądz zrobił dobrze że zakazał ich na mszy. Tylko niewolnicy się trują własnymi wydechami. Czy wy nie widzicie że rządowi i mediom nie chodzi o żadną epidemię i o żadne zdrowie tylko o eksperyment społeczny by sprawdzić jak bardzo jesteście posłuszni na absurdalne polecenia? To wstęp do nowej strasznej rzeczywistości.
Myj paszczę, nie będziesz miał problemu.
Avatar
___K___ / 29 marca 2021 r. o 21:13
+4
Jeżeli SANEPID miał by w sobie chociaż odrobinę odwagi wysłał do proboszcza w kontrolera który wlepił by mandat na parę tysi za brak u niektórych wiernych baranów maseczek   to by się księżulo może nauczył że jednak on też jest obywatelem RP i  polskie prawo też go obowiązuje i za mandaty chociaż może i nie swoje ale trzeba płacić tak jak my
Od dawna powtarzam, że kler w Polsce stoi ponad prawem. Skazanie księdza w Polsce za cokolwiek jest tak rzadkim wydarzeniem, że chyba cuda się zdarzają częściej.
A słyszałeś żeby w Polsce skazano lekarza albo sędziego? Jeden złodziej sędzia ukradł 50 zł a drugi złodziej w todze stwierdził że ten pierwszy był roztargniony. Może i proboszcz był roztargniony że pierd..ił takie kocopoły. Jemu już nie wolno? A gówniary na strajkach to co nie roznoszą koronki? Czy tej grupy już to nie dotyczy?  20 osób na pogrzebie i 2000 tysiące gòwniarstwa na strajkach ale tam pewnie każdy posłusznie w maseczce jak władza nakazuje
Pomijasz, w wygodny dla siebie sposób, fakt, iż niejeden strajk kobiet został spacyfikowany, w tym niektóre bardzo brutalnie. Jakie dwa miliony (2000 tysiące, to dwa miliony) i jakiego gówniarstwa? Ile mandatów wręczono uczestnikom strajków? Czy więc parę nie można też wlepić księżom?
Przynajmniej do nich nie strzelali jak za tōska do górników. A kto przychodzi na te strajki ,gownarzeria PO-jeby kododarmozjady lewaki puszczalskie. Cały element i degeneraci społeczni. Jak to mawiał w WÓDZ gorszy sort
Może to twój wódz (raczej przewodnik kaczego stada), ale na pewno nie wszystkich Polaków.
Może to twój wódz (raczej przewodnik kaczego stada), ale na pewno nie wszystkich Polaków. rozwiń
Avatar
___K___ / 29 marca 2021 r. o 21:12
+1
Chrystus Pan cierpiał okrutnie wskutek zdrady Judasza. Księża cierpią przez judaszowe podłości innych drani - w tym: covidowych dewotek i nachodzących kościoły dziennikarzyn. Warto przypomnieć o tym, że przerwanie obrzędu religijnego (np. przez covidową dewotkę) jest przestępstwem i powinno być ścigane karnie.
Ponieważ nie wiem, więc pytam - jaki paragraf mówi o tym, co piszesz? Od razu tez odpowiem - to, że kobitka wyciągnęła telefon i nagrała nim coś trudno będzie zakwalifikować jako przerwanie obrzędu religijnego. Przy okazji - w kosciele nie ma zakazu fotografowania ani filmowania.
Apage, satanas!
A z którego to kodeksu, Japolanku? Czyżbyś klamał we wcześniejszym wpisie?
A z którego to kodeksu, Japolanku? Czyżbyś klamał we wcześniejszym wpisie? rozwiń
Avatar
_XD_ / 29 marca 2021 r. o 12:49
+2
Jebać maski! Ksiądz zrobił dobrze że zakazał ich na mszy. Tylko niewolnicy się trują własnymi wydechami. Czy wy nie widzicie że rządowi i mediom nie chodzi o żadną epidemię i o żadne zdrowie tylko o eksperyment społeczny by sprawdzić jak bardzo jesteście posłuszni na absurdalne polecenia? To wstęp do nowej strasznej rzeczywistości.
  Gdyby częściej myli zęby i w ogóle dbali o jamę ustną, to by się nie "truli". XD Swoją drogą, Kurski ma rozmach. Namówić cały świat, żeby grał w fejkową pandemię, tylko po to, żeby otumaniać naiwnych Polaczków. Dobrze zainwestowane 2mld. XD
  Gdyby częściej myli zęby i w ogóle dbali o jamę ustną, to by się nie "truli". XD Swoją drogą, Kurski ma rozmach. Namówić cały świat, żeby grał w fejkową pandemię, tylko po to, żeby otumaniać naiwnych Polaczków. Dobrze zainwestowane 2mld. XD rozwiń
Avatar
_XD_ / 29 marca 2021 r. o 12:43
+4
Jeżeli SANEPID miał by w sobie chociaż odrobinę odwagi wysłał do proboszcza w kontrolera który wlepił by mandat na parę tysi za brak u niektórych wiernych baranów maseczek   to by się księżulo może nauczył że jednak on też jest obywatelem RP i  polskie prawo też go obowiązuje i za mandaty chociaż może i nie swoje ale trzeba płacić tak jak my
Od dawna powtarzam, że kler w Polsce stoi ponad prawem. Skazanie księdza w Polsce za cokolwiek jest tak rzadkim wydarzeniem, że chyba cuda się zdarzają częściej.
A słyszałeś żeby w Polsce skazano lekarza albo sędziego? Jeden złodziej sędzia ukradł 50 zł a drugi złodziej w todze stwierdził że ten pierwszy był roztargniony. Może i proboszcz był roztargniony że pierd..ił takie kocopoły. Jemu już nie wolno? A gówniary na strajkach to co nie roznoszą koronki? Czy tej grupy już to nie dotyczy?  20 osób na pogrzebie i 2000 tysiące gòwniarstwa na strajkach ale tam pewnie każdy posłusznie w maseczce jak władza nakazuje
Pomijasz, w wygodny dla siebie sposób, fakt, iż niejeden strajk kobiet został spacyfikowany, w tym niektóre bardzo brutalnie. Jakie dwa miliony (2000 tysiące, to dwa miliony) i jakiego gówniarstwa? Ile mandatów wręczono uczestnikom strajków? Czy więc parę nie można też wlepić księżom?
Przynajmniej do nich nie strzelali jak za tōska do górników. A kto przychodzi na te strajki ,gownarzeria PO-jeby kododarmozjady lewaki puszczalskie. Cały element i degeneraci społeczni. Jak to mawiał w WÓDZ gorszy sort
 Pewnie dlatego, że w przeciwieństwie do rzeczonych górników, nikt z marszu kobiet nie palił opon, ani nie próbował się wedrzeć do budynku zarządu. A mimo to, i tak tajniacy z teleskopówkani robili robotę.
 Pewnie dlatego, że w przeciwieństwie do rzeczonych górników, nikt z marszu kobiet nie palił opon, ani nie próbował się wedrzeć do budynku zarządu. A mimo to, i tak tajniacy z teleskopówkani robili robotę. rozwiń
Avatar
_XD_ / 29 marca 2021 r. o 12:40
+2
ORMO-kobieta popełniła falstart: parę godzin później tęczowi biegacze też olali obostrzenia: ***s://wydarzenia.interia.pl/galerie/kraj/gdansk-bieg-rownosci-od-dzis-trenujemy-razem-zdjecie,iId,3055162,iAId,408810
  No jak możesz w dalszym ciągu promować te kłamliwe, proniemieckie, polskojęzyczne obce media, które okradają Polaków nie płacąc podwójne za reklamy? Klikasz w to i masz grzech od razu. A pismo mówi: " Jeśli twoja ręka jest dla ciebie powodem grzechu, odetnij ją; lepiej jest dla ciebie ułomnym wejść do życia wiecznego, niż z dwiema rękami pójść do piekła w ogień nieugaszony." XD
  No jak możesz w dalszym ciągu promować te kłamliwe, proniemieckie, polskojęzyczne obce media, które okradają Polaków nie płacąc podwójne za reklamy? Klikasz w to i masz grzech od razu. A pismo mówi: " Jeśli twoja ręka jest dla ciebie powodem grzechu, odetnij ją; lepiej jest dla ciebie ułomnym wejść do życia wiecznego, niż z dwiema rękami pójść do piekła w ogień nieugaszony." XD rozwiń
Avatar
KSSK / 29 marca 2021 r. o 10:29
+7
Te mohery to tylko wiedza jak wlaczyc telewizje trwam i ze rydzyk pewnie robi szczepionki za ich tacowy hajs. Ludzie umieraja? Ona to chyba filozofia przewaza wszystkich, media przetyraly leb a w biedronce pewnie pcha sie do kolejki nie trzymajac 2 metrow jak to te obostrzenia nakazuja. elo pozdro z fartem!!!
Avatar
XR- / 29 marca 2021 r. o 08:49
-19
Jebać maski! Ksiądz zrobił dobrze że zakazał ich na mszy. Tylko niewolnicy się trują własnymi wydechami. Czy wy nie widzicie że rządowi i mediom nie chodzi o żadną epidemię i o żadne zdrowie tylko o eksperyment społeczny by sprawdzić jak bardzo jesteście posłuszni na absurdalne polecenia? To wstęp do nowej strasznej rzeczywistości.
Avatar
Wielejebny / 28 marca 2021 r. o 21:06
-24
Jeżeli SANEPID miał by w sobie chociaż odrobinę odwagi wysłał do proboszcza w kontrolera który wlepił by mandat na parę tysi za brak u niektórych wiernych baranów maseczek   to by się księżulo może nauczył że jednak on też jest obywatelem RP i  polskie prawo też go obowiązuje i za mandaty chociaż może i nie swoje ale trzeba płacić tak jak my
Od dawna powtarzam, że kler w Polsce stoi ponad prawem. Skazanie księdza w Polsce za cokolwiek jest tak rzadkim wydarzeniem, że chyba cuda się zdarzają częściej.
A słyszałeś żeby w Polsce skazano lekarza albo sędziego? Jeden złodziej sędzia ukradł 50 zł a drugi złodziej w todze stwierdził że ten pierwszy był roztargniony. Może i proboszcz był roztargniony że pierd..ił takie kocopoły. Jemu już nie wolno? A gówniary na strajkach to co nie roznoszą koronki? Czy tej grupy już to nie dotyczy?  20 osób na pogrzebie i 2000 tysiące gòwniarstwa na strajkach ale tam pewnie każdy posłusznie w maseczce jak władza nakazuje
Pomijasz, w wygodny dla siebie sposób, fakt, iż niejeden strajk kobiet został spacyfikowany, w tym niektóre bardzo brutalnie. Jakie dwa miliony (2000 tysiące, to dwa miliony) i jakiego gówniarstwa? Ile mandatów wręczono uczestnikom strajków? Czy więc parę nie można też wlepić księżom?
 Przynajmniej do nich nie strzelali jak za tōska do górników. A kto przychodzi na te strajki ,gownarzeria PO-jeby kododarmozjady lewaki puszczalskie. Cały element i degeneraci społeczni. Jak to mawiał w WÓDZ gorszy sort
 Przynajmniej do nich nie strzelali jak za tōska do górników. A kto przychodzi na te strajki ,gownarzeria PO-jeby kododarmozjady lewaki puszczalskie. Cały element i degeneraci społeczni. Jak to mawiał w WÓDZ gorszy sort rozwiń
Avatar
poker / 28 marca 2021 r. o 20:32
-18
ORMO-kobieta popełniła falstart: parę godzin później tęczowi biegacze też olali obostrzenia: ***s://wydarzenia.interia.pl/galerie/kraj/gdansk-bieg-rownosci-od-dzis-trenujemy-razem-zdjecie,iId,3055162,iAId,408810
Zobacz wszystkie komentarze 43

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lubelskie: Pojemniki i beczki pełne były nieznanych substancji [zdjęcia]
galeria

Lubelskie: Pojemniki i beczki pełne były nieznanych substancji [zdjęcia]

Policjanci, strażacy oraz pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Lublinie skontrolowali jedną z posesji w gminie Ryki. Znaleziono na niej beczki oraz pojemniki wypełnione nieznanymi substancjami. Za nielegalne składowanie odpadów grozi kara do 5 lat więzienia.

W poniedziałek najmłodsi wracają do szkół. "Nauka w szkole jest jednak dla dzieci lepsza"

W poniedziałek najmłodsi wracają do szkół. "Nauka w szkole jest jednak dla dzieci lepsza"

Szczegóły są jeszcze ustalane, ale już w poniedziałek najmłodsi uczniowie klas podstawówek zasiądą w szkolnych ławkach. Nie wszyscy na raz, ale dzieci nie kryją szczęścia. Zadowoleni są też rodzice i nauczyciele.

E-commerce, Wielkanoc i trzecia fala koronawirusa

E-commerce, Wielkanoc i trzecia fala koronawirusa

Od rozpoczęcia globalnej pandemii gospodarka znacznie ucierpiała, co możemy zaobserwować po ilości małych i większych biznesów, które od tego czasu upadły. Najbardziej zamrożenie gospodarki odczuły przede wszystkim lokale gastronomiczne i sportowo-rozrywkowe. Ratunkiem dla wielu biznesów stał się e-commerce.

Chełm: Srebrne antepedium z ołtarza bazyliki trafiło do renowacji

Chełm: Srebrne antepedium z ołtarza bazyliki trafiło do renowacji

Okazja jest po temu jest okrągła, bo w tym roku mija 370. rocznica tego triumfu oręża polskiego w bitwie pod Beresteczkiem. Ikona Matki Bożej Chełmskiej była w obozie wojsk króla Jana Kazimierza. Na cześć tego wydarzenia wykonano srebrne antepedium które umieszczono w ołtarzu chełmskiej bazyliki.

Ważne! Rusza wiosenna akcja szczepień lisów przeciwko wściekliźnie

Ważne! Rusza wiosenna akcja szczepień lisów przeciwko wściekliźnie

W dniach 24-26 kwietnia 2021 r.* na terenie województwa lubelskiego planowane jest przeprowadzenie ochronnego szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.

Hetman Żółkiewka i Brat-Cukrownik powalczą o awans. Dwóch się bije, skorzysta trzeci?

Hetman Żółkiewka i Brat-Cukrownik powalczą o awans. Dwóch się bije, skorzysta trzeci?

O awans do IV ligi walczyć będą Hetman Żółkiewka i Brat-Cukrownik Siennica Nadolna. Karty w lidze może rozdawać Ogniwo Wierzbica.

Koronawirus Lubelskie, 23 kwietnia: 300 zakażeń mniej niż tydzień temu

Koronawirus Lubelskie, 23 kwietnia: 300 zakażeń mniej niż tydzień temu

W województwie lubelskim jest 475 nowych zakażeń koronawirusem - wynika z oficjalnych danych rządu z 23 kwietnia 2021 r. To o 300 zakażeń mniej niż zanotowano w piątek 16 kwietnia.

10 858 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Zmarło 539 chorych

10 858 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Zmarło 539 chorych

10 858 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 539 ofiar śmiertelnych - Ministerstwo Zdrowia podało dzisiaj o godz. 10.30. najnowszy raport na temat sytuacji epidemiologicznej w Polsce.

Studia inżynierskie na Wydziale Mechaniczno-Technologicznym w Stalowej Woli
galeria

Studia inżynierskie na Wydziale Mechaniczno-Technologicznym w Stalowej Woli

Mieszczący się w Stalowej Woli Wydział Mechaniczno-Technologiczny jest najmłodszym wydziałem Politechniki Rzeszowskiej. Pomimo tego, że kształcenie politechniczne w hutniczym mieście sięga swoją historią roku 1965, to samodzielny wydział istnieje nieco ponad 4 lata.

Unijne pieniądze pomagają troszczyć się o zdrowe kręgosłupy najmłodszych

Unijne pieniądze pomagają troszczyć się o zdrowe kręgosłupy najmłodszych

Ruch to zdrowie. To dobrze znane wszystkim hasło, które dziś bardziej niż kiedykolwiek wcześniej powinniśmy wziąć sobie do serca.

Przegląd tygodnia. Wyszło szydło z worka, wiadomo czyja to sprawka

Przegląd tygodnia. Wyszło szydło z worka, wiadomo czyja to sprawka

Autorski przegląd wydarzeń tygodnia.

Spotkanie online z Andrzejem Malingą
23 kwietnia 2021, 11:00

Spotkanie online z Andrzejem Malingą

W Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie zaprasza na spotkanie online z Andrzejem Malingą. Wydarzenie odbędzie się 23 kwietnia o godz. 11.

Jak się ochronić przed powodzią. Najbardziej zagrożone dwa miasta w regionie

Jak się ochronić przed powodzią. Najbardziej zagrożone dwa miasta w regionie

Do 22 czerwca potrwają konsultacje społeczne dotyczące aktualizacji tzw. planów zarządzania ryzykiem powodziowym. Celem są inwestycje zabezpieczające przed skutkami powodzi, zwłaszcza w Dęblinie i Krasnymstawie.

Dwa mecze w trzy dni. Żużlowcy Motoru Lublin odrabiają zaległości

Dwa mecze w trzy dni. Żużlowcy Motoru Lublin odrabiają zaległości

Nie lada wyzwanie stoi w najbliższych dniach przed Motorem Lublin. Dzisiaj żółto-biało-niebiescy podejmą na własnym torze Eltrox Włókniarza Częstochowa (godz. 18), a w niedzielę Betard Spartę Wrocław (godz. 19.15)

Lublin: Będzie remont kapliczki Chrystusa Frasobliwego

Lublin: Będzie remont kapliczki Chrystusa Frasobliwego

Miasto wybrało firmę, która zaprojektuje remont kapliczki Chrystusa Frasobliwego niszczejącej tuż przed budynkiem lubelskiego Centrum Kultury. Kompletna dokumentacja niezbędna do ratowania zabytku powinna być gotowa we wrześniu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!