Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

6 marca 2021 r.
19:39

Pomagają dzieciom z zaburzeniami mowy i słuchu. Kto pomoże im rozliczyć inwestycję?

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
1 2 A A

Pomagają dzieciom z zaburzeniami mowy i słuchu od ponad 30 lat. A teraz sami potrzebują wsparcia. Oddział Polskiego Związku Głuchych w Białej Podlaskiej musi znaleźć 400 tys. zł, aby rozliczyć inwestycję związaną z rozbudową swojej siedziby

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Prace ruszyły w 2019 roku. – Wzrost zapotrzebowania na różnego rodzaju terapie spowodował, że nasze warunki lokalowe były niewystarczające. Korzystaliśmy również z lokalu ZGL przy ulicy Kąpielowej i to nadal było zbyt mało pomieszczeń dla nas – tłumaczy Jowita Władyczuk, prezes Polskiego Związku Głuchych w Lubelskim Centrum Medycznym.

Podczas wbicia pierwszego szpadla, do zdjęć ochoczo pozowali między innymi poseł PiS Dariusz Stefaniuk, prezydent Białej Podlaskiej Michał Litwiniuk (PO) czy pracownicy filii urzędu marszałkowskiego.

Dzisiaj większość z nich rozkłada ręce.

280 podopiecznych w małym ośrodku

Z pomocy ośrodka korzysta obecnie ponad 280 podopiecznych, z czego 80 proc. to właśnie najmłodsi mieszkańcy Białej Podlaskiej.

– Jest spore zapotrzebowanie na zajęcia logopedyczne, neurologopedyczne, pedagogiczne, z integracji sensorycznej – wymienia Jowita Władyczuk. Ale warunki lokalowe pozostawiały wiele do życzenia.

– Bywało tak, że musiałam dzielić się pokojem z koleżanką terapeutką

– przyznaje Magdalena Dąbrowska, neurologopeda i terapeuta emisji głosu. A z jej obserwacji wynika, że liczba dzieci potrzebujących takiej pomocy rośnie. – Mowa tu zwłaszcza o dzieciach z zaburzeniami integracyjnymi, czyli nie tylko z zaburzeniami słuchu. Dobrze jeżeli trafią do nas w wieku do 2 roku życia, to wtedy w dużym stopniu zostają wyrehabilitowane zanim pójdą do szkoły – opowiada terapeutka.

Rozliczenie z firmami czeka

Budowę na wstępie oszacowano na 1,2 mln złotych.

– Już w trakcie prac wiedzieliśmy, że nam zabraknie pieniędzy. Zaczęłam wtedy wysyłać pisma do ministerstw, ale odpowiedzi były odmowne – nie ukrywa prezeska. Bialskie firmy pomogły ośrodkowi, dostarczając materiały budowlane. – W budowę włożyliśmy nasze środki własne. Pomogli też darczyńcy. Ale wciąż brakuje 400 tys. zł. To suma potrzebna jest na rozliczenie z bialskimi firmami budowlanymi – precyzuje Władyczuk.

W nowej siedzibie znalazło się 6 sal.

– Liczba zgłaszających się do naszej placówki rośnie z każdym rokiem – podkreśla Władyczuk.

„Brak podstaw prawnych do dotacji”

Szefowa ośrodka nie tylko pisała do resortów w stolicy, pukała też do różnych urzędów, w tym do prezydenta Białej Podlaskiej. Co mówią urzędnicy?

– Program współpracy Gminy Miejskiej Biała Podlaska z organizacjami pozarządowymi określa, że współpraca ta może mieć charakter finansowy polegający na zlecaniu realizacji zadań publicznych na zasadach określonych w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie – tłumaczy Gabriela Kuc-Stefaniuk, rzeczniczka magistratu.

Magistrat podkreśla też, że ośrodek może ubiegać się o „dofinasowanie realizowanego zadania publicznego biorąc udział w konkursach ogłaszanych przez miasto. Może również złożyć swoje propozycje do projektu Programu”.

– Ośrodek nie złożył takich propozycji do Programu na rok 2021. Poza tym, nie przystępował do konkursów ogłaszanych przez miasto ani w 2020 roku ani w latach ubiegłych – dodaje Kuc-Stefaniuk. Dlatego samorząd nie miał „podstaw prawnych do udzielenia z budżetu jednostki samorządu terytorialnego dotacji stowarzyszeniu z przeznaczeniem na budowę obiektu budowlanego”. – Niemniej pan prezydent Michał Litwiniuk pozostaje w bieżącym kontakcie z panią prezes, by ustalić dodatkowe, oprócz dotychczasowego wsparcia spółek miejskich, formy pomocy – dodaje Kuc-Stefaniuk.

Moralny obowiązek według posła

Kiedy sprawa zaczęła być nagłaśniania w mediach, na ostatniej sesji radni z Białej Samorządowej złożyli wniosek do prezydenta, aby znalazł w tegorocznym budżecie pieniądze dla Polskiego Związku Głuchych.

– Pan prezydent może odnieść się w formie poprawki przesuwającej pewne kwoty w budżecie – mówi Bogusław Broniewicz, przewodniczący rady z Białej Samorządowej. – Powołaliśmy się na zapisy ustawy o samorządzie gminnym, które mówią wprost, że miasto powinno dbać o zdrowie swojej społeczności, a w naszym rozumieniu tym jest pomoc temu stowarzyszeniu – dodaje radny. Jeśli prezydent nie wdroży wniosku w życie, radni Białej Samorządowej zgłoszą taką poprawkę do budżetu na najbliższej sesji.

Również poseł Dariusz Stefaniuk (PiS), były prezydent Białej Podlaskiej uważa, że władze powinny pomóc.

– To moralny obowiązek nagłaśniać tą sprawę. Taki ośrodek powinien w mieście powstać i władze powinny inwestycję współfinansować – podkreśla parlamentarzysta. – Tyle się teraz mówi o tym, że Biała Podlaska to miasto, które łączy. Będę namawiał radnych Zjednoczonej Prawicy, aby poparli projekt poprawki dotyczący wsparcia ośrodka.

Zdaniem Stefaniuka pomóc mogą też spółki miejski. – Spółki prowadzą swoją politykę, wspierając różne inicjatywy, na przykład sportowe, albo promując się w prasie. Te pieniądze lepiej byłyby wydane, gdyby spółki wsparły inwestycję Związku Głuchych.

Ośrodek nie uzyskał też wsparcia w ministerstwach, do których pisała pani prezes.

– Ministerstwo Zdrowia nie odmówiło pomocy Polskiemu Związkowi Głuchych, lecz poinformowało o braku podstaw prawnych dla sfinansowania wnioskowanej inwestycji, wskazując jednocześnie na potencjalne źródła jej wsparcia – odpowiada nam Jarosław Rybarczyk z biura prasowego resortu zdrowia. – Dysponentem środków budżetowych, które można przeznaczyć na ten cel jest Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Dofinansowanie robót budowlanych leży w jego gestii – słyszymy z kolei w wydziale prasowym Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Motoparada Klasyków w Zamościu przyciągnęła tłumy miłośników czterech kółek z całego regionu
Zdjęcia
galeria

Motoparada Klasyków w Zamościu przyciągnęła tłumy miłośników czterech kółek z całego regionu

Roztoczańskie Muzeum PRL zaprosiło do Zamościa miłośników starych samochodów i motocykli na "Speed Car 1-MajowąMotoparadę Klasyków". To motoryzacyjno-patriotyczne wydarzenie zgromadziło ponad dwieście unikatowych pojazdów, w tym zarówno kultowe modele z okresu PRL, jak i samochody z lat 90.

Orlen Oil Motor Lublin w niedzielę zdobył Częstochowę!
Zdjęcia
galeria

Orlen Oil Motor Lublin w niedzielę zdobył Częstochowę!

Kolejny mecz i kolejna wygrana lubelskich żużlowców. Po dwóch meczach na własnym stadionie Bartosz Zmarzlik wraz z kolegami cieszyli się z wyjazdowej wygranej nad Krono-Plast Włókniarzem Częstochowa

Gnał jak szalony. Stracił prawo jazdy i 5 tysięcy złotych!

Gnał jak szalony. Stracił prawo jazdy i 5 tysięcy złotych!

Aż 5 tysięcy złotych mandatu, zatrzymane prawo jazdy i 15 punktów karnych – to konsekwencje przewinienia, jakiego w niedzielę dopuścił się w Celejowie 41-letni kierowca forda.

Trenerski dwugłos po meczu Wisły Płock z Motorem Lublin

Trenerski dwugłos po meczu Wisły Płock z Motorem Lublin

Piłkarze Motoru Lublin w meczu 31. kolejki Fortuna I ligi przegrali w Płocku z Wisłą 0:1. Zespół trenera Mateusza Stolarskiego spadł na ósme miejsce w ligowej tabeli. - Jeżeli chcemy dalej liczyć się w walce o najwyższe cele, musimy być bezwzględni w ostatnich trzech spotkaniach. Kolejny mecz już w piątek i mam nadzieję, że szybką odpowiedź dostaniemy i szybko zareagujemy - powiedział po niedzielnym spotkaniu szkoleniowiec lubelskiej drużyny.

Mecz o "sześć" punktów dla rywali. Motor Lublin minimalnie przegrywa w Płocku

Mecz o "sześć" punktów dla rywali. Motor Lublin minimalnie przegrywa w Płocku

W wyjazdowym spotkaniu Motor Lublin przegrał z Wisłą Płock 0:1. Gola na wagę trzech punktów strzelił dla gospodarzy Słowak Jakub Grić. Porażka sprawiła, że miejsce w szóstce oddaliło się od Motoru

MKS Funfloor Lublin słabszy od Zagłębia Lubin. Puchar Polski dla odwiecznych rywalek
Zdjęcia/Wideo
galeria

MKS Funfloor Lublin słabszy od Zagłębia Lubin. Puchar Polski dla odwiecznych rywalek

Niedzielny finał Orlen Pucharu Polski kobiet pomiędzy KGHM MKS Zagłebie Lubin oraz MKS FunFloor był kolejnym jednostronnym meczem

Krono-Plast Włókniarz Częstochowa - Orlen Oil Motor Lublin [zapis relacji na żywo]

Krono-Plast Włókniarz Częstochowa - Orlen Oil Motor Lublin [zapis relacji na żywo]

O godzinie 16.30 Orlen Oil Motor Lublin powalczy o kolejną wygraną w PGE Ekstralidze. Tym razem Bartosz Zmarzlik i spółka zmierzą się na wyjeździe z Krono-Plast Włókniarzem Częstochowa.

Władza zmienia się, ale robić trzeba

Władza zmienia się, ale robić trzeba

Nowa rada miasta oraz burmistrz Krzysztof Staruch, którzy rozpoczną urzędowanie 7 maja będą pracować z budżetem uchwalonym jeszcze w poprzedniej kadencji. I chociaż może on być zmieniany w trakcie roku budżetowego, to część zadań jest już w trakcie realizacji i zostaną w najbliższych miesiącach dokończone.

Tak kiedyś zdawano egzamin maturalny
Zdjęcia
galeria

Tak kiedyś zdawano egzamin maturalny

Już za dwa dni, we wtorek (7 maja), tegoroczni maturzyści przystąpią do pierwszego egzaminu pisemnego - z języka polskiego. Matura była i jest jednym z najważniejszych etapów w edukacji. Jak wyglądała dawniej? Jakie panowały zwyczaje? Jak ubierali się maturzyści? Zobaczcie fotogalerię, która zabierze Was w nostalgiczną podróż do lat 30-tych, 50-tych i 80-tych ubiegłego wieku.

Rozpoczęły się powroty z majówki. Policja apeluje o ostrożność

Rozpoczęły się powroty z majówki. Policja apeluje o ostrożność

Kończy się wyjątkowo długi weekend. Dzisiaj większość osób, które spędzały majówkę poza domem będzie wracać do miejsca zamieszkania. – To, czy dojedziemy bezpiecznie do celu, w dużej mierze zależy od nas samych: kierowców i pieszych – mówi podkom. Kamil Karbowniczek z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie i apeluje o ostrożność oraz zachowanie rozsądku.

Rowerowe patrole wróciły na ulice. W tych miastach spotkacie cyklistów w mundurach

Rowerowe patrole wróciły na ulice. W tych miastach spotkacie cyklistów w mundurach

Z początkiem maja w Zamościu i Zwierzyńcu ponownie można spotkać policjantów pełniących służbę na rowerach. Cykliści w mundurach dbają o bezpieczeństwo mieszkańców i turystów, reagują również na łamanie przepisów prawa.

Mamy kolejną kwalifikację na igrzyska olimpijskie! Do Paryża pojedzie także lekkoatletka AZS UMCS

Mamy kolejną kwalifikację na igrzyska olimpijskie! Do Paryża pojedzie także lekkoatletka AZS UMCS

Za 82 dni w Paryżu rozpoczną się igrzyska olimpijskie, najważniejsza tegoroczna impreza sportowa na świecie. Kolejną zawodniczką z województwa lubelskiego, która będzie rywalizowała w stolicy Francji została w sobotę kraśniczanka Alicja Wrona – Kutrzepa, zawodniczka AZS UMCS Lublin!

Avia Świdnik wygrywa w Krośnie. Wojciech Białek bohaterem

Avia Świdnik wygrywa w Krośnie. Wojciech Białek bohaterem

Avia Świdnik zainkasowała komplet punktów po wyjazdowej wygranej 3:2 z Karpatami Krosno. Bohaterem spotkania był doświadczony Wojciech Białek, zdobywca dwóch bramek

Jesteście miłośnikami filmu Ogniem i mieczem? Warto odwiedzić zamek w Janowcu
Zdjęcia/Wideo
galeria

Jesteście miłośnikami filmu Ogniem i mieczem? Warto odwiedzić zamek w Janowcu

To nie lada gratka dla miłośników ekranizacji „Ogniem i mieczem” w reżyserii Jerzego Hoffmana. Na zamku w Janowcu można zobaczyć rekwizyty z filmu od premiery którego mija 25 lat, a także stroje w których swoje role odgrywali m.in. Izabella Scorupco, filmowa Helena Kurcewiczówna i Michał Żebrowski, który wcielił się w postać Jana Skrzetuskiego.

Roztocze zaszumiało na majówkę
galeria

Roztocze zaszumiało na majówkę

Roztoczańskie atrakcje zazwyczaj przyciągają tłumy. Malownicza ścieżka Szumy nad Tanwią okazała się hitem na spędzenie czasu w majówkę.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium