Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Powiat lubelski

17 stycznia 2021 r.
20:20

Ksiądz przed sądem raz jeszcze. Pies konał przed kościołem

121 13 A A
Proboszcz miał nie zwracać uwagi na czworonoga. Fundacja Ex Lege zawiadomiła o sprawie prokuraturę.
Proboszcz miał nie zwracać uwagi na czworonoga. Fundacja Ex Lege zawiadomiła o sprawie prokuraturę. (fot. FUNDACJE EX LEGE)

Rozpoczął się nowy proces księdza Marka J., oskarżonego o znęcanie się nad psem. Duchowny już raz został uniewinniony, ale po odwołaniu sprawa wróciła na wokandę.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Liczymy, że teraz rozstrzygnięcie będzie inne – nie ukrywa Marta Włosek, szefowa fundacji Ex Lege, która doprowadziła do oskarżenia Marka J. – Sprawa raz zakończyła się warunkowym umorzeniem, a następnie uniewinnieniem. Jednak sąd odwoławczy jasno wskazał, że należałoby ją rozstrzygnąć inaczej.

Ponowny proces Marka J. rozpoczął się w piątek. Sprawa dotyczy długotrwałego znęcania się nad psem, którym ksiądz miał się opiekować.

Atosa, mieszańca w typie bernardyna, zauważyła wolontariuszka fundacji Ex Lege. Latem 2018 r. była na mszy w miejscowości Łubki niedaleko Wojciechowa. Zaniedbany pies konał przed kościołem, w którym trwało nabożeństwo. Pies nie miał siły się podnieść. Z trudem oddychał. Był osowiały i brudny.

Jeszcze tego samego dnia Atos trafił do kliniki w Lublinie. Zajęli się nim lekarze i wolontariusze. Żył jeszcze osiem miesięcy. Pies należał do poprzedniego proboszcza parafii w Łubkach. Duchowny po przejściu na emeryturę przeniósł się do parafii w okolicach Chełma. Nie zabrał ze sobą czworonoga. Poprosił swojego następcę, by zajął się Atosem. Jednak według relacji mieszkańców, jeśli ktokolwiek dbał o psa, to głównie uczniowie i pracownicy pobliskiej szkoły.

Proboszcz miał nie zwracać uwagi na czworonoga. Fundacja Ex Lege zawiadomiła o sprawie opolską prokuraturę. Śledczy oskarżyli Marka J. o znęcanie się nad zwierzęciem. Ustalili, że duchowny pozostawił Atosa bez opieki. Doprowadził go do rażącego zaniedbania. Sąd Rejonowy Lublin-Zachód na jednym posiedzeniu umorzył postępowanie. Podstawą był „znikomy stopień społecznej szkodliwości czynu”.

Sąd Okręgowy w Lublinie, do którego odwołała się prokuratura i fundacja, był innego zdania. Przypomniał, że „całkowita obojętność i godzenie się na pozostawienie psa bez opieki medycznej była długotrwała i wynosiła blisko rok”. Sprawa wróciła do sądu rejonowego, który w listopadzie 2019 r. uniewinnił księdza.

– Marek J. opiekował się psem tak, jak potrafił, nie mając ku temu predyspozycji – ocenił sąd. Ksiądz tłumaczył również, że nie był właścicielem czworonoga.

Od rozstrzygnięcia ponownie odwołali się prokuratura i przedstawiciele fundacji Ex Lege. Stąd ponowny proces.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 13

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Max... / 18 stycznia 2021 r. o 00:20
+20
...bezrefleksyjne uwagi pod adresem duszpasterza nie biorą pod uwagę istotnego faktu! Psinka generuje koszty utrzymania oraz ewentualnej opieki weterynaryjnej i , co najistotniejsze, na tacę nie rzuci nawet skromnego banknotu! Niech więc zdycha nawet w męczarniach, oby tylko fundusz bogobojnego gospodarza nie ucierpiał....
Avatar
and / 17 stycznia 2021 r. o 20:44
+16
Bufon w sukience nie pochylił się nad życiem brata mniejszego ale sam oczekuje od innych czołobitności i szacunku godnego najwyższym dostojnikom w Bizancjum. Obłuda tego człowieka jest taka sama jak sędziego ułaskawiającego z idiotycznym stwierdzeniem niskiej szkodliwości społecznej czyli sloganu rodem z głębokiej komuny gdy nieistotna była krzywda osoby prywatnej a tym bardziej zwierzęcia zepchniętego do rangi przedmiotu.
Avatar
Janusz_Paliwas / 17 stycznia 2021 r. o 20:26
+16
I ten ,,człowiek'' naucza o miłości do bliźnich...
Avatar
syn / 17 stycznia 2021 r. o 20:32
+14
Podczas prawienie kazań i umoralniania innych można zapomnieć o żywym stworzeniu. Zresztą nie było jego.To jest miłość bliźniego i czynienie dobra w wykonaniu kleru.Brawo dla księdza proboszcza.
Avatar
Janusz_Paliwas / 17 stycznia 2021 r. o 21:51
+13
,,Katechizm kwestionuje bardzo bezpośrednio i zdecydowanie to, co byłoby wypaczonym antropocentryzmem: »Każde stworzenie posiada swoją własną dobroć i doskonałość. [...] Różne stworzenia, [...] w ich własnym bycie, odzwierciedlają, każde na swój sposób, jakiś promień nieskończonej mądrości i dobroci Boga. Z tego powodu człowiek powinien szanować dobroć każdego stworzenia, by unikać nieuporządkowanego wykorzystania rzeczy«" – zauważa Franciszek w encyklice „Laudato si".''
Avatar
Katka / 17 stycznia 2021 r. o 20:49
+11
Jaki sędzia wydał wyrok uniewinniający?
Avatar
Robik / 18 stycznia 2021 r. o 04:19
+9
Paliwas  typowy lewak nie tylko fałszywy prorok ale i  hipokryta.Uwierzyłbym ci ,gdybym nie wiedział kim jesteś. Chociaż trzeba przyznać, że twoje judaszowe pieniadze za hejtowanie zarabiasz ciężko chociażby przepisując katechizm. Mam nadzieję,że coś ci utkwi w pamięci - dla twego dobra
 Bardzo częsty w Polsce rodzaj ogłupienia/usprawiedliwienia. Najpierw obrzuca się rozmówcę wyzwiskami (np. "lewak", "fałszywy prorok ", "hipokryta"), a potem odrzuca się wygłaszane przez niego twierdzenia bez uzasadnienia. W końcu jakieś zdanie wyrażające poczucie wyższości. ... Gość nawet przez chwilę nie myśli odnieść się do wypowiedzi najwyższego dostojnika KRK czy "Katechizmu". To się dla niego nie liczy.
 Bardzo częsty w Polsce rodzaj ogłupienia/usprawiedliwienia. Najpierw obrzuca się rozmówcę wyzwiskami (np. "lewak", "fałszywy prorok ", "hipokryta"), a potem odrzuca się wygłaszane przez niego twierdzenia bez uzasadnienia. W końcu jakieś zdanie wyrażające poczucie wyższości. ... Gość nawet przez chwilę nie myśli odnieść się do wypowiedzi najwyższego dostojnika KRK czy "Katechizmu". To się dla niego nie liczy. rozwiń
Avatar
Janusz_Paliwas / 17 stycznia 2021 r. o 21:50
+8
 ,,I to właśnie dlatego chrześcijanin, ale wydaje się, że także niewierzący konserwatysta, nie może przyjąć tego rodzaju rozumowania. U podstaw chrześcijańskiego myślenia o moralności, o prawach człowieka i ochronie zwierząt leży bowiem prawda o stworzeniu świata przez Boga, o wyjątkowej godności człowieka. „Gdy zatem zanika wrażliwość na Boga, zostaje też zagrożona i zniekształcona wrażliwość na człowieka (...) Stworzenie (...) bez Stworzyciela zanika. (...) Co więcej, samo stworzenie zapada w mroki przez zapomnienie o Bogu. Człowiek nie potrafi już postrzegać samego siebie jako kogoś »przedziwnie odmiennego« od innych ziemskich stworzeń; uznaje, że jest tylko jedną z wielu istot żyjących, organizmem, który – w najlepszym razie – osiągnął bardzo wysoki stopień rozwoju. Zamknięty w ciasnym kręgu swojej fizycznej natury, staje się w pewien sposób »rzeczą« i przestaje rozumieć »transcendentny« charakter tego, że »istnieje jako człowiek«. Dlatego nie traktuje już życia jako wspaniałego daru Bożego, który został powierzony jego odpowiedzialności, aby on strzegł go z miłością i »czcił« jako rzeczywistość »świętą«. Życie staje się dla niego po prostu »rzeczą«, którą on uważa za swą wyłączną własność, poddającą się bez reszty jego panowaniu i wszelkim manipulacjom" – wskazuje św. Jan Paweł II w encyklice „Evangelium vitae" z 1995 r.''
 ,,I to właśnie dlatego chrześcijanin, ale wydaje się, że także niewierzący konserwatysta, nie może przyjąć tego rodzaju rozumowania. U podstaw chrześcijańskiego myślenia o moralności, o prawach człowieka i ochronie zwierząt leży bowiem prawda o stworzeniu świata przez Boga, o wyjątkowej godności człowieka. „Gdy zatem zanika wrażliwość na Boga, zostaje też zagrożona i zniekształcona wrażliwość na człowieka (...) Stworzenie (...) bez Stworzyciela zanika. (...) Co więcej, samo stworzenie zapada w mroki przez zapomnienie o Bogu. Człowiek nie po... rozwiń
Avatar
Robik / 18 stycznia 2021 r. o 04:35
+3
,,I to właśnie dlatego chrześcijanin, ale wydaje się, że także niewierzący konserwatysta, nie może przyjąć tego rodzaju rozumowania. U podstaw chrześcijańskiego myślenia o moralności, o prawach człowieka i ochronie zwierząt leży bowiem prawda o stworzeniu świata przez Boga, o wyjątkowej godności człowieka. „Gdy zatem zanika wrażliwość na Boga, zostaje też zagrożona i zniekształcona wrażliwość na człowieka ..."   – wskazuje św. Jan Paweł II w encyklice „Evangelium vitae" z 1995 r.''  To jest nieprzekonujcy wyimek. P. Wojtyła broni tu wyłącznie "wyjątkowej godności" życia człowieka. Można odnieść wrażenie, że chce nawet ominąć sprawę opieki ludzkiej nad zwierzętami (bo było przecież: "Czyńcie sobie ziemię poddaną"). ... Oczywiście, człowiekowi myślącemu (tj. samodzielnie) te opowiastki o stworzeniu świata przez Boga nie są wcale potrzebne dla rozpoznania zła w zadawaniu zwierzętom cierpienia.
 
  rozwiń
Avatar
Janusz_Paliwas / 17 stycznia 2021 r. o 22:30
+2
Paliwas  typowy lewak nie tylko fałszywy prorok ale i  hipokryta.Uwierzyłbym ci ,gdybym nie wiedział kim jesteś. Chociaż trzeba przyznać, że twoje judaszowe pieniadze za hejtowanie zarabiasz ciężko chociażby przepisując katechizm. Mam nadzieję,że coś ci utkwi w pamięci - dla twego dobra
   :) Mogę prosić o życiorys do 3 pokoleń wstecz, zeznanie podatkowe i scan umowy o pracę ?? :) ps. w którym sądzie mogę walaczyć o przyznane przez Ciebie mi pieniądze za komentarze ?? 
Avatar
Robik / 18 stycznia 2021 r. o 04:35
+3
,,I to właśnie dlatego chrześcijanin, ale wydaje się, że także niewierzący konserwatysta, nie może przyjąć tego rodzaju rozumowania. U podstaw chrześcijańskiego myślenia o moralności, o prawach człowieka i ochronie zwierząt leży bowiem prawda o stworzeniu świata przez Boga, o wyjątkowej godności człowieka. „Gdy zatem zanika wrażliwość na Boga, zostaje też zagrożona i zniekształcona wrażliwość na człowieka ..."   – wskazuje św. Jan Paweł II w encyklice „Evangelium vitae" z 1995 r.''  To jest nieprzekonujcy wyimek. P. Wojtyła broni tu wyłącznie "wyjątkowej godności" życia człowieka. Można odnieść wrażenie, że chce nawet ominąć sprawę opieki ludzkiej nad zwierzętami (bo było przecież: "Czyńcie sobie ziemię poddaną"). ... Oczywiście, człowiekowi myślącemu (tj. samodzielnie) te opowiastki o stworzeniu świata przez Boga nie są wcale potrzebne dla rozpoznania zła w zadawaniu zwierzętom cierpienia.
 
  rozwiń
Avatar
Robik / 18 stycznia 2021 r. o 04:19
+9
Paliwas  typowy lewak nie tylko fałszywy prorok ale i  hipokryta.Uwierzyłbym ci ,gdybym nie wiedział kim jesteś. Chociaż trzeba przyznać, że twoje judaszowe pieniadze za hejtowanie zarabiasz ciężko chociażby przepisując katechizm. Mam nadzieję,że coś ci utkwi w pamięci - dla twego dobra
 Bardzo częsty w Polsce rodzaj ogłupienia/usprawiedliwienia. Najpierw obrzuca się rozmówcę wyzwiskami (np. "lewak", "fałszywy prorok ", "hipokryta"), a potem odrzuca się wygłaszane przez niego twierdzenia bez uzasadnienia. W końcu jakieś zdanie wyrażające poczucie wyższości. ... Gość nawet przez chwilę nie myśli odnieść się do wypowiedzi najwyższego dostojnika KRK czy "Katechizmu". To się dla niego nie liczy.
 Bardzo częsty w Polsce rodzaj ogłupienia/usprawiedliwienia. Najpierw obrzuca się rozmówcę wyzwiskami (np. "lewak", "fałszywy prorok ", "hipokryta"), a potem odrzuca się wygłaszane przez niego twierdzenia bez uzasadnienia. W końcu jakieś zdanie wyrażające poczucie wyższości. ... Gość nawet przez chwilę nie myśli odnieść się do wypowiedzi najwyższego dostojnika KRK czy "Katechizmu". To się dla niego nie liczy. rozwiń
Avatar
Max... / 18 stycznia 2021 r. o 00:20
+20
...bezrefleksyjne uwagi pod adresem duszpasterza nie biorą pod uwagę istotnego faktu! Psinka generuje koszty utrzymania oraz ewentualnej opieki weterynaryjnej i , co najistotniejsze, na tacę nie rzuci nawet skromnego banknotu! Niech więc zdycha nawet w męczarniach, oby tylko fundusz bogobojnego gospodarza nie ucierpiał....
Avatar
kees22 / 17 stycznia 2021 r. o 23:02
-10
A gdzie ja pisałem że ja ci placę? Czytaj ze zrozumieniem i nie pisz bzdur.
Avatar
Janusz_Paliwas / 17 stycznia 2021 r. o 22:30
+2
Paliwas  typowy lewak nie tylko fałszywy prorok ale i  hipokryta.Uwierzyłbym ci ,gdybym nie wiedział kim jesteś. Chociaż trzeba przyznać, że twoje judaszowe pieniadze za hejtowanie zarabiasz ciężko chociażby przepisując katechizm. Mam nadzieję,że coś ci utkwi w pamięci - dla twego dobra
   :) Mogę prosić o życiorys do 3 pokoleń wstecz, zeznanie podatkowe i scan umowy o pracę ?? :) ps. w którym sądzie mogę walaczyć o przyznane przez Ciebie mi pieniądze za komentarze ?? 
Avatar
kees22 / 17 stycznia 2021 r. o 22:11
-15
 Paliwas  typowy lewak nie tylko fałszywy prorok ale i  hipokryta.Uwierzyłbym ci ,gdybym nie wiedział kim jesteś. Chociaż trzeba przyznać, że twoje judaszowe pieniadze za hejtowanie zarabiasz ciężko chociażby przepisując katechizm. Mam nadzieję,że coś ci utkwi w pamięci - dla twego dobra
Avatar
Janusz_Paliwas / 17 stycznia 2021 r. o 21:51
+13
,,Katechizm kwestionuje bardzo bezpośrednio i zdecydowanie to, co byłoby wypaczonym antropocentryzmem: »Każde stworzenie posiada swoją własną dobroć i doskonałość. [...] Różne stworzenia, [...] w ich własnym bycie, odzwierciedlają, każde na swój sposób, jakiś promień nieskończonej mądrości i dobroci Boga. Z tego powodu człowiek powinien szanować dobroć każdego stworzenia, by unikać nieuporządkowanego wykorzystania rzeczy«" – zauważa Franciszek w encyklice „Laudato si".''
Avatar
Janusz_Paliwas / 17 stycznia 2021 r. o 21:50
+8
 ,,I to właśnie dlatego chrześcijanin, ale wydaje się, że także niewierzący konserwatysta, nie może przyjąć tego rodzaju rozumowania. U podstaw chrześcijańskiego myślenia o moralności, o prawach człowieka i ochronie zwierząt leży bowiem prawda o stworzeniu świata przez Boga, o wyjątkowej godności człowieka. „Gdy zatem zanika wrażliwość na Boga, zostaje też zagrożona i zniekształcona wrażliwość na człowieka (...) Stworzenie (...) bez Stworzyciela zanika. (...) Co więcej, samo stworzenie zapada w mroki przez zapomnienie o Bogu. Człowiek nie potrafi już postrzegać samego siebie jako kogoś »przedziwnie odmiennego« od innych ziemskich stworzeń; uznaje, że jest tylko jedną z wielu istot żyjących, organizmem, który – w najlepszym razie – osiągnął bardzo wysoki stopień rozwoju. Zamknięty w ciasnym kręgu swojej fizycznej natury, staje się w pewien sposób »rzeczą« i przestaje rozumieć »transcendentny« charakter tego, że »istnieje jako człowiek«. Dlatego nie traktuje już życia jako wspaniałego daru Bożego, który został powierzony jego odpowiedzialności, aby on strzegł go z miłością i »czcił« jako rzeczywistość »świętą«. Życie staje się dla niego po prostu »rzeczą«, którą on uważa za swą wyłączną własność, poddającą się bez reszty jego panowaniu i wszelkim manipulacjom" – wskazuje św. Jan Paweł II w encyklice „Evangelium vitae" z 1995 r.''
 ,,I to właśnie dlatego chrześcijanin, ale wydaje się, że także niewierzący konserwatysta, nie może przyjąć tego rodzaju rozumowania. U podstaw chrześcijańskiego myślenia o moralności, o prawach człowieka i ochronie zwierząt leży bowiem prawda o stworzeniu świata przez Boga, o wyjątkowej godności człowieka. „Gdy zatem zanika wrażliwość na Boga, zostaje też zagrożona i zniekształcona wrażliwość na człowieka (...) Stworzenie (...) bez Stworzyciela zanika. (...) Co więcej, samo stworzenie zapada w mroki przez zapomnienie o Bogu. Człowiek nie po... rozwiń
Avatar
poker / 17 stycznia 2021 r. o 21:34
-13
Posłanka lewicowej partii .Nowoczesna, obecnie w koalicji z PO i SLD, porzuciła swojego psa, bo ani mąż, ani syn "nie mogli zapewnić mu opieki". I to jest ok? Nie pochwalam i nie akceptuję obojętności wobec cierpienia jakiegokolwiek stworzenia, więc proszę o symetrię.
Avatar
Katka / 17 stycznia 2021 r. o 20:49
+11
Jaki sędzia wydał wyrok uniewinniający?
Zobacz wszystkie komentarze 13

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Mgła mózgowa, zapominanie słów. Neurolodzy i psychiatrzy mają coraz więcej takich pacjentów

Mgła mózgowa, zapominanie słów. Neurolodzy i psychiatrzy mają coraz więcej takich pacjentów

Zapominają słów, mają problemy z koncentracją, przestają radzić sobie w pracy. Pacjenci z takimi powikłaniami po Covid-19 coraz częściej zgłaszają się do neurologów i psychiatrów.

Pszczółka Start Lublin dzisiaj zmierzy się z PGE Spójnia Stargard

Pszczółka Start Lublin dzisiaj zmierzy się z PGE Spójnia Stargard

Dla obu ekip ten mecz ma duże znaczenie

Niebezpieczne znalezisko w sadzawce. Przyjechali saperzy

Niebezpieczne znalezisko w sadzawce. Przyjechali saperzy

W sobotę mieszkaniec gminy Urszulin znalazł w sadzawce przedmiot wyglądem przypominający niewybuch.

Biała Podlaska: Czy mieszkańcy doczekają się przebudowy ulicy Podmiejskiej w tym roku?

Biała Podlaska: Czy mieszkańcy doczekają się przebudowy ulicy Podmiejskiej w tym roku?

Wątpliwości w tej sprawie ma przewodniczący rady miasta Bogusław Broniewicz (Biała Samorządowa). Jeszcze nie wiadomo, czy samorząd dostanie na ten cel dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych.

Puławy. Trudno znaleźć kierownika hali

Puławy. Trudno znaleźć kierownika hali

Na rynku brakuje specjalistów z odpowiednim doświadczeniem, którzy wyraziliby chęć pracy w nowej hali widowiskowej. Puławski MOSiR jak dotąd bezskutecznie próbuje znaleźć kierownika obiektu.

Chcą odwołać burmistrza Łęcznej

Chcą odwołać burmistrza Łęcznej

Hubert Znajomski zrobił pierwszy krok w kierunku przeprowadzenia referendum lokalnego w sprawie odwołania Leszka Włodarskiego z funkcji burmistrza Łęcznej przed upływem kadencji. Burmistrz nie jest zaskoczony tym ruchem.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 2 marca 2021 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 2 marca 2021 r.

Wciąż gramy dla Ninki z Lublina. Megafanka „Ojca Mateusza” wkracza do akcji
galeria

Wciąż gramy dla Ninki z Lublina. Megafanka „Ojca Mateusza” wkracza do akcji

Ponad 66 tys. zł udało się uzbierać dzięki trwającym przez ostatnie dwa tygodnie licytacjom w ramach „Walentynek dla Ninki”. Chodzi o zbiórkę pieniędzy na leczenie chorej na rdzeniowy zanik mięśni (SMA) niespełna dwuletniej Niny Słupskiej z Lublina, która potrzebuje „najdroższego leku świata”. To wciąż kropla w morzu potrzeb, bo do zebrania zostało jeszcze niespełna 7 mln zł.

Finał piłkarskiego Pucharu Polski znowu w Lublinie?
galeria

Finał piłkarskiego Pucharu Polski znowu w Lublinie?

Arena Lublin ponownie może być miejscem rozegrania finałowego meczu Pucharu Polski. O takiej szansie poinformował wczoraj prezydent miasta Krzysztof Żuk. Powołał się przy tym na rozmowę z prezesem Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniewem Bońkiem.

Koncert „Chwała Bohaterom!” w Świdniku
Zdjęcia
galeria

Koncert „Chwała Bohaterom!” w Świdniku

W Miejskim Ośrodku Kultury w Świdniku odbył się koncert „Chwała Bohaterom!".

Lublin. Była radna PiS nie chce przeprosić rodziny Tadeusza Mazowieckiego. Rachunek to 8 mln zł

Lublin. Była radna PiS nie chce przeprosić rodziny Tadeusza Mazowieckiego. Rachunek to 8 mln zł

Była lubelska radna PiS mimo prawomocnego rozstrzygnięcia sądu nie zamierza przepraszać za nazwanie Tadeusza Mazowieckiego „stalinowcem i agentem NKWD”. Anna Jaśkowska złożyła wniosek o kasację wyroku. Jej pełnomocnik ocenia, że publikacja przeprosin może kosztować aż 8 mln zł.

Słony koszt spacerów po parku Ludowym w Lublinie
galeria

Słony koszt spacerów po parku Ludowym w Lublinie

Na 74 tys. zł oszacowane zostały przez Ratusz koszty naprawy nowej fontanny w parku Ludowym. Mowa o wodotrysku urządzonym w miejscu amfiteatru, gdzie zamiast sceny jest niecka z dyszami w postaci srebrzystych kul.

Kraśnik. Tankowali i nie chcieli płacić. Audi było przygotowane do takiej akcji

Kraśnik. Tankowali i nie chcieli płacić. Audi było przygotowane do takiej akcji

Tablica rejestracyjna była zasłonięta. Nie było też naklejki na przedniej szybie. To miało zapewnić bezkarność dwóm mężczyznom.

Od wtorku kolejna tura zapisów na szczepienia pracowników żłobków

Od wtorku kolejna tura zapisów na szczepienia pracowników żłobków

We wtorek rozpocznie się kolejna tura zapisów na szczepienia pracowników instytucji opieki nad dziećmi, pieczy zastępczej oraz placówek wsparcia dziennego. Rejestracja potrwa do środy (3 marca). Szczepienia są dobrowolne.

Domy w miejscu pól

Domy w miejscu pól

Dziś upubliczniony miał być projekt nowego planu zagospodarowania dzielnicy Szerokie. Na terenach przeznaczonych dotąd pod produkcję rolną wyznaczone mają być nowe strefy pod zabudowę.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.