Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Powiat lubelski

17 stycznia 2021 r.
20:20

Ksiądz przed sądem raz jeszcze. Pies konał przed kościołem

121 13 A A
Proboszcz miał nie zwracać uwagi na czworonoga. Fundacja Ex Lege zawiadomiła o sprawie prokuraturę.
Proboszcz miał nie zwracać uwagi na czworonoga. Fundacja Ex Lege zawiadomiła o sprawie prokuraturę. (fot. FUNDACJE EX LEGE)

Rozpoczął się nowy proces księdza Marka J., oskarżonego o znęcanie się nad psem. Duchowny już raz został uniewinniony, ale po odwołaniu sprawa wróciła na wokandę.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Liczymy, że teraz rozstrzygnięcie będzie inne – nie ukrywa Marta Włosek, szefowa fundacji Ex Lege, która doprowadziła do oskarżenia Marka J. – Sprawa raz zakończyła się warunkowym umorzeniem, a następnie uniewinnieniem. Jednak sąd odwoławczy jasno wskazał, że należałoby ją rozstrzygnąć inaczej.

Ponowny proces Marka J. rozpoczął się w piątek. Sprawa dotyczy długotrwałego znęcania się nad psem, którym ksiądz miał się opiekować.

Atosa, mieszańca w typie bernardyna, zauważyła wolontariuszka fundacji Ex Lege. Latem 2018 r. była na mszy w miejscowości Łubki niedaleko Wojciechowa. Zaniedbany pies konał przed kościołem, w którym trwało nabożeństwo. Pies nie miał siły się podnieść. Z trudem oddychał. Był osowiały i brudny.

Jeszcze tego samego dnia Atos trafił do kliniki w Lublinie. Zajęli się nim lekarze i wolontariusze. Żył jeszcze osiem miesięcy. Pies należał do poprzedniego proboszcza parafii w Łubkach. Duchowny po przejściu na emeryturę przeniósł się do parafii w okolicach Chełma. Nie zabrał ze sobą czworonoga. Poprosił swojego następcę, by zajął się Atosem. Jednak według relacji mieszkańców, jeśli ktokolwiek dbał o psa, to głównie uczniowie i pracownicy pobliskiej szkoły.

Proboszcz miał nie zwracać uwagi na czworonoga. Fundacja Ex Lege zawiadomiła o sprawie opolską prokuraturę. Śledczy oskarżyli Marka J. o znęcanie się nad zwierzęciem. Ustalili, że duchowny pozostawił Atosa bez opieki. Doprowadził go do rażącego zaniedbania. Sąd Rejonowy Lublin-Zachód na jednym posiedzeniu umorzył postępowanie. Podstawą był „znikomy stopień społecznej szkodliwości czynu”.

Sąd Okręgowy w Lublinie, do którego odwołała się prokuratura i fundacja, był innego zdania. Przypomniał, że „całkowita obojętność i godzenie się na pozostawienie psa bez opieki medycznej była długotrwała i wynosiła blisko rok”. Sprawa wróciła do sądu rejonowego, który w listopadzie 2019 r. uniewinnił księdza.

– Marek J. opiekował się psem tak, jak potrafił, nie mając ku temu predyspozycji – ocenił sąd. Ksiądz tłumaczył również, że nie był właścicielem czworonoga.

Od rozstrzygnięcia ponownie odwołali się prokuratura i przedstawiciele fundacji Ex Lege. Stąd ponowny proces.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 13

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Max... / 18 stycznia 2021 r. o 00:20
+20
...bezrefleksyjne uwagi pod adresem duszpasterza nie biorą pod uwagę istotnego faktu! Psinka generuje koszty utrzymania oraz ewentualnej opieki weterynaryjnej i , co najistotniejsze, na tacę nie rzuci nawet skromnego banknotu! Niech więc zdycha nawet w męczarniach, oby tylko fundusz bogobojnego gospodarza nie ucierpiał....
Avatar
and / 17 stycznia 2021 r. o 20:44
+16
Bufon w sukience nie pochylił się nad życiem brata mniejszego ale sam oczekuje od innych czołobitności i szacunku godnego najwyższym dostojnikom w Bizancjum. Obłuda tego człowieka jest taka sama jak sędziego ułaskawiającego z idiotycznym stwierdzeniem niskiej szkodliwości społecznej czyli sloganu rodem z głębokiej komuny gdy nieistotna była krzywda osoby prywatnej a tym bardziej zwierzęcia zepchniętego do rangi przedmiotu.
Avatar
Janusz_Paliwas / 17 stycznia 2021 r. o 20:26
+16
I ten ,,człowiek'' naucza o miłości do bliźnich...
Avatar
syn / 17 stycznia 2021 r. o 20:32
+14
Podczas prawienie kazań i umoralniania innych można zapomnieć o żywym stworzeniu. Zresztą nie było jego.To jest miłość bliźniego i czynienie dobra w wykonaniu kleru.Brawo dla księdza proboszcza.
Avatar
Janusz_Paliwas / 17 stycznia 2021 r. o 21:51
+13
,,Katechizm kwestionuje bardzo bezpośrednio i zdecydowanie to, co byłoby wypaczonym antropocentryzmem: »Każde stworzenie posiada swoją własną dobroć i doskonałość. [...] Różne stworzenia, [...] w ich własnym bycie, odzwierciedlają, każde na swój sposób, jakiś promień nieskończonej mądrości i dobroci Boga. Z tego powodu człowiek powinien szanować dobroć każdego stworzenia, by unikać nieuporządkowanego wykorzystania rzeczy«" – zauważa Franciszek w encyklice „Laudato si".''
Avatar
Katka / 17 stycznia 2021 r. o 20:49
+11
Jaki sędzia wydał wyrok uniewinniający?
Avatar
Robik / 18 stycznia 2021 r. o 04:19
+9
Paliwas  typowy lewak nie tylko fałszywy prorok ale i  hipokryta.Uwierzyłbym ci ,gdybym nie wiedział kim jesteś. Chociaż trzeba przyznać, że twoje judaszowe pieniadze za hejtowanie zarabiasz ciężko chociażby przepisując katechizm. Mam nadzieję,że coś ci utkwi w pamięci - dla twego dobra
 Bardzo częsty w Polsce rodzaj ogłupienia/usprawiedliwienia. Najpierw obrzuca się rozmówcę wyzwiskami (np. "lewak", "fałszywy prorok ", "hipokryta"), a potem odrzuca się wygłaszane przez niego twierdzenia bez uzasadnienia. W końcu jakieś zdanie wyrażające poczucie wyższości. ... Gość nawet przez chwilę nie myśli odnieść się do wypowiedzi najwyższego dostojnika KRK czy "Katechizmu". To się dla niego nie liczy.
 Bardzo częsty w Polsce rodzaj ogłupienia/usprawiedliwienia. Najpierw obrzuca się rozmówcę wyzwiskami (np. "lewak", "fałszywy prorok ", "hipokryta"), a potem odrzuca się wygłaszane przez niego twierdzenia bez uzasadnienia. W końcu jakieś zdanie wyrażające poczucie wyższości. ... Gość nawet przez chwilę nie myśli odnieść się do wypowiedzi najwyższego dostojnika KRK czy "Katechizmu". To się dla niego nie liczy. rozwiń
Avatar
Janusz_Paliwas / 17 stycznia 2021 r. o 21:50
+8
 ,,I to właśnie dlatego chrześcijanin, ale wydaje się, że także niewierzący konserwatysta, nie może przyjąć tego rodzaju rozumowania. U podstaw chrześcijańskiego myślenia o moralności, o prawach człowieka i ochronie zwierząt leży bowiem prawda o stworzeniu świata przez Boga, o wyjątkowej godności człowieka. „Gdy zatem zanika wrażliwość na Boga, zostaje też zagrożona i zniekształcona wrażliwość na człowieka (...) Stworzenie (...) bez Stworzyciela zanika. (...) Co więcej, samo stworzenie zapada w mroki przez zapomnienie o Bogu. Człowiek nie potrafi już postrzegać samego siebie jako kogoś »przedziwnie odmiennego« od innych ziemskich stworzeń; uznaje, że jest tylko jedną z wielu istot żyjących, organizmem, który – w najlepszym razie – osiągnął bardzo wysoki stopień rozwoju. Zamknięty w ciasnym kręgu swojej fizycznej natury, staje się w pewien sposób »rzeczą« i przestaje rozumieć »transcendentny« charakter tego, że »istnieje jako człowiek«. Dlatego nie traktuje już życia jako wspaniałego daru Bożego, który został powierzony jego odpowiedzialności, aby on strzegł go z miłością i »czcił« jako rzeczywistość »świętą«. Życie staje się dla niego po prostu »rzeczą«, którą on uważa za swą wyłączną własność, poddającą się bez reszty jego panowaniu i wszelkim manipulacjom" – wskazuje św. Jan Paweł II w encyklice „Evangelium vitae" z 1995 r.''
 ,,I to właśnie dlatego chrześcijanin, ale wydaje się, że także niewierzący konserwatysta, nie może przyjąć tego rodzaju rozumowania. U podstaw chrześcijańskiego myślenia o moralności, o prawach człowieka i ochronie zwierząt leży bowiem prawda o stworzeniu świata przez Boga, o wyjątkowej godności człowieka. „Gdy zatem zanika wrażliwość na Boga, zostaje też zagrożona i zniekształcona wrażliwość na człowieka (...) Stworzenie (...) bez Stworzyciela zanika. (...) Co więcej, samo stworzenie zapada w mroki przez zapomnienie o Bogu. Człowiek nie po... rozwiń
Avatar
Robik / 18 stycznia 2021 r. o 04:35
+3
,,I to właśnie dlatego chrześcijanin, ale wydaje się, że także niewierzący konserwatysta, nie może przyjąć tego rodzaju rozumowania. U podstaw chrześcijańskiego myślenia o moralności, o prawach człowieka i ochronie zwierząt leży bowiem prawda o stworzeniu świata przez Boga, o wyjątkowej godności człowieka. „Gdy zatem zanika wrażliwość na Boga, zostaje też zagrożona i zniekształcona wrażliwość na człowieka ..."   – wskazuje św. Jan Paweł II w encyklice „Evangelium vitae" z 1995 r.''  To jest nieprzekonujcy wyimek. P. Wojtyła broni tu wyłącznie "wyjątkowej godności" życia człowieka. Można odnieść wrażenie, że chce nawet ominąć sprawę opieki ludzkiej nad zwierzętami (bo było przecież: "Czyńcie sobie ziemię poddaną"). ... Oczywiście, człowiekowi myślącemu (tj. samodzielnie) te opowiastki o stworzeniu świata przez Boga nie są wcale potrzebne dla rozpoznania zła w zadawaniu zwierzętom cierpienia.
 
  rozwiń
Avatar
Janusz_Paliwas / 17 stycznia 2021 r. o 22:30
+2
Paliwas  typowy lewak nie tylko fałszywy prorok ale i  hipokryta.Uwierzyłbym ci ,gdybym nie wiedział kim jesteś. Chociaż trzeba przyznać, że twoje judaszowe pieniadze za hejtowanie zarabiasz ciężko chociażby przepisując katechizm. Mam nadzieję,że coś ci utkwi w pamięci - dla twego dobra
   :) Mogę prosić o życiorys do 3 pokoleń wstecz, zeznanie podatkowe i scan umowy o pracę ?? :) ps. w którym sądzie mogę walaczyć o przyznane przez Ciebie mi pieniądze za komentarze ?? 
Avatar
Robik / 18 stycznia 2021 r. o 04:35
+3
,,I to właśnie dlatego chrześcijanin, ale wydaje się, że także niewierzący konserwatysta, nie może przyjąć tego rodzaju rozumowania. U podstaw chrześcijańskiego myślenia o moralności, o prawach człowieka i ochronie zwierząt leży bowiem prawda o stworzeniu świata przez Boga, o wyjątkowej godności człowieka. „Gdy zatem zanika wrażliwość na Boga, zostaje też zagrożona i zniekształcona wrażliwość na człowieka ..."   – wskazuje św. Jan Paweł II w encyklice „Evangelium vitae" z 1995 r.''  To jest nieprzekonujcy wyimek. P. Wojtyła broni tu wyłącznie "wyjątkowej godności" życia człowieka. Można odnieść wrażenie, że chce nawet ominąć sprawę opieki ludzkiej nad zwierzętami (bo było przecież: "Czyńcie sobie ziemię poddaną"). ... Oczywiście, człowiekowi myślącemu (tj. samodzielnie) te opowiastki o stworzeniu świata przez Boga nie są wcale potrzebne dla rozpoznania zła w zadawaniu zwierzętom cierpienia.
 
  rozwiń
Avatar
Robik / 18 stycznia 2021 r. o 04:19
+9
Paliwas  typowy lewak nie tylko fałszywy prorok ale i  hipokryta.Uwierzyłbym ci ,gdybym nie wiedział kim jesteś. Chociaż trzeba przyznać, że twoje judaszowe pieniadze za hejtowanie zarabiasz ciężko chociażby przepisując katechizm. Mam nadzieję,że coś ci utkwi w pamięci - dla twego dobra
 Bardzo częsty w Polsce rodzaj ogłupienia/usprawiedliwienia. Najpierw obrzuca się rozmówcę wyzwiskami (np. "lewak", "fałszywy prorok ", "hipokryta"), a potem odrzuca się wygłaszane przez niego twierdzenia bez uzasadnienia. W końcu jakieś zdanie wyrażające poczucie wyższości. ... Gość nawet przez chwilę nie myśli odnieść się do wypowiedzi najwyższego dostojnika KRK czy "Katechizmu". To się dla niego nie liczy.
 Bardzo częsty w Polsce rodzaj ogłupienia/usprawiedliwienia. Najpierw obrzuca się rozmówcę wyzwiskami (np. "lewak", "fałszywy prorok ", "hipokryta"), a potem odrzuca się wygłaszane przez niego twierdzenia bez uzasadnienia. W końcu jakieś zdanie wyrażające poczucie wyższości. ... Gość nawet przez chwilę nie myśli odnieść się do wypowiedzi najwyższego dostojnika KRK czy "Katechizmu". To się dla niego nie liczy. rozwiń
Avatar
Max... / 18 stycznia 2021 r. o 00:20
+20
...bezrefleksyjne uwagi pod adresem duszpasterza nie biorą pod uwagę istotnego faktu! Psinka generuje koszty utrzymania oraz ewentualnej opieki weterynaryjnej i , co najistotniejsze, na tacę nie rzuci nawet skromnego banknotu! Niech więc zdycha nawet w męczarniach, oby tylko fundusz bogobojnego gospodarza nie ucierpiał....
Avatar
kees22 / 17 stycznia 2021 r. o 23:02
-10
A gdzie ja pisałem że ja ci placę? Czytaj ze zrozumieniem i nie pisz bzdur.
Avatar
Janusz_Paliwas / 17 stycznia 2021 r. o 22:30
+2
Paliwas  typowy lewak nie tylko fałszywy prorok ale i  hipokryta.Uwierzyłbym ci ,gdybym nie wiedział kim jesteś. Chociaż trzeba przyznać, że twoje judaszowe pieniadze za hejtowanie zarabiasz ciężko chociażby przepisując katechizm. Mam nadzieję,że coś ci utkwi w pamięci - dla twego dobra
   :) Mogę prosić o życiorys do 3 pokoleń wstecz, zeznanie podatkowe i scan umowy o pracę ?? :) ps. w którym sądzie mogę walaczyć o przyznane przez Ciebie mi pieniądze za komentarze ?? 
Avatar
kees22 / 17 stycznia 2021 r. o 22:11
-15
 Paliwas  typowy lewak nie tylko fałszywy prorok ale i  hipokryta.Uwierzyłbym ci ,gdybym nie wiedział kim jesteś. Chociaż trzeba przyznać, że twoje judaszowe pieniadze za hejtowanie zarabiasz ciężko chociażby przepisując katechizm. Mam nadzieję,że coś ci utkwi w pamięci - dla twego dobra
Avatar
Janusz_Paliwas / 17 stycznia 2021 r. o 21:51
+13
,,Katechizm kwestionuje bardzo bezpośrednio i zdecydowanie to, co byłoby wypaczonym antropocentryzmem: »Każde stworzenie posiada swoją własną dobroć i doskonałość. [...] Różne stworzenia, [...] w ich własnym bycie, odzwierciedlają, każde na swój sposób, jakiś promień nieskończonej mądrości i dobroci Boga. Z tego powodu człowiek powinien szanować dobroć każdego stworzenia, by unikać nieuporządkowanego wykorzystania rzeczy«" – zauważa Franciszek w encyklice „Laudato si".''
Avatar
Janusz_Paliwas / 17 stycznia 2021 r. o 21:50
+8
 ,,I to właśnie dlatego chrześcijanin, ale wydaje się, że także niewierzący konserwatysta, nie może przyjąć tego rodzaju rozumowania. U podstaw chrześcijańskiego myślenia o moralności, o prawach człowieka i ochronie zwierząt leży bowiem prawda o stworzeniu świata przez Boga, o wyjątkowej godności człowieka. „Gdy zatem zanika wrażliwość na Boga, zostaje też zagrożona i zniekształcona wrażliwość na człowieka (...) Stworzenie (...) bez Stworzyciela zanika. (...) Co więcej, samo stworzenie zapada w mroki przez zapomnienie o Bogu. Człowiek nie potrafi już postrzegać samego siebie jako kogoś »przedziwnie odmiennego« od innych ziemskich stworzeń; uznaje, że jest tylko jedną z wielu istot żyjących, organizmem, który – w najlepszym razie – osiągnął bardzo wysoki stopień rozwoju. Zamknięty w ciasnym kręgu swojej fizycznej natury, staje się w pewien sposób »rzeczą« i przestaje rozumieć »transcendentny« charakter tego, że »istnieje jako człowiek«. Dlatego nie traktuje już życia jako wspaniałego daru Bożego, który został powierzony jego odpowiedzialności, aby on strzegł go z miłością i »czcił« jako rzeczywistość »świętą«. Życie staje się dla niego po prostu »rzeczą«, którą on uważa za swą wyłączną własność, poddającą się bez reszty jego panowaniu i wszelkim manipulacjom" – wskazuje św. Jan Paweł II w encyklice „Evangelium vitae" z 1995 r.''
 ,,I to właśnie dlatego chrześcijanin, ale wydaje się, że także niewierzący konserwatysta, nie może przyjąć tego rodzaju rozumowania. U podstaw chrześcijańskiego myślenia o moralności, o prawach człowieka i ochronie zwierząt leży bowiem prawda o stworzeniu świata przez Boga, o wyjątkowej godności człowieka. „Gdy zatem zanika wrażliwość na Boga, zostaje też zagrożona i zniekształcona wrażliwość na człowieka (...) Stworzenie (...) bez Stworzyciela zanika. (...) Co więcej, samo stworzenie zapada w mroki przez zapomnienie o Bogu. Człowiek nie po... rozwiń
Avatar
poker / 17 stycznia 2021 r. o 21:34
-13
Posłanka lewicowej partii .Nowoczesna, obecnie w koalicji z PO i SLD, porzuciła swojego psa, bo ani mąż, ani syn "nie mogli zapewnić mu opieki". I to jest ok? Nie pochwalam i nie akceptuję obojętności wobec cierpienia jakiegokolwiek stworzenia, więc proszę o symetrię.
Avatar
Katka / 17 stycznia 2021 r. o 20:49
+11
Jaki sędzia wydał wyrok uniewinniający?