Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

27 czerwca 2019 r.
18:21

Prezydentowi Puław dostało się za plagę komarów w mieście i konflikt z Azotami

41 81 A A
Ostatecznie Paweł Maj absolutorium otrzymał
Ostatecznie Paweł Maj absolutorium otrzymał (fot. Radosław Szczęch)

Radni udzielili wotum zaufania oraz absolutorium prezydentowi Pawłowi Majowi. Ale jednomyślności nie było. Najostrzej nowego prezydenta krytykowała radna Ewa Wójcik, która obarczyła go winą nawet za plagę komarów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zgodnie z przepisami prezydent odpowiada za wykonanie całego budżetu za poprzedni rok. Mimo że nową funkcję sprawował w tym czasie zaledwie przez ostatnie 1,5 miesiąca. Do wykonania uchwały budżetowej radni, jak również Regionalna Izba Obrachunkowa, nie mieli uwag. Większość z nich (17) zagłosowało także za udzieleniem Pawłowi Majowi absolutorium oraz wotum zaufania (15 głosów).

Prezydenta poparli radni Prawa i Sprawiedliwości, Niezależnych Wyborców oraz Koalicji Samorządowej. Jedynym klubem, który (w większości) nie udzielił poparcia Majowi, byli „Samorządowcy”. W roli krytycznych recenzentów jego działalności wystąpił były prezydent, Janusz Grobel oraz Ewa Wójcik. Ta ostatnia, jako jedyna w całej radzie, zagłosowała przeciw udzieleniu wotum zaufania obecnemu włodarzowi miasta.

Jak wyjaśniła, na zaufanie składa się zasób wiedzy, umiejętności i dobrej woli, które pozwalają ocenić, że dana osoba spełni pokładane w niej oczekiwania. Była wiceprezydent Puław wytknęła Majowi m.in. pochopne obniżenie dodatków motywacyjnych dla dyrektorów szkół, deprecjonowanie osiągnięć byłej dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, doszukiwanie się zaniedbań w spółkach miejskich oraz niewłaściwy sposób postępowania z pracownikami. Majowi „dostało się” także za plagę komarów.

– Pan prezydent Janusz Grobel nie mówił, tylko robił. Zwalczał komary, zanim zaczynały kąsać. Pan Maj ogłosił zwalczanie komarów, ale te nadal kąsają jak najęte. Rozumiem, że nie czytają Facebooka – wyjaśniła Ewa Wójcik.

Równie krytyczny w stosunku do swojego następcy, był radny Janusz Grobel, który zarzucił Majowi m.in. chaotyczność w podejmowaniu decyzji, czego przykładem miało być odstąpienie od ogłoszenia konkursu na wiceprezydenta, a następnie kłopoty z jego wyborem związane również z zasiadaniem w gabinecie osób do tego niepowołanych.

Lider „Samorządowców” krytykował również za zbyt wolną obsadę stanowisk radców prawnych. – Czy to zaniechanie, oszczędności, a może nikt nie kwapił się do pracy z prezydentem? – pytał Janusz Grobel, który źle ocenia także decyzję Maja o połączeniu niektórych wydziałów Ratusza. – Stworzyło to bałagan kompetencyjny i organizacyjny. Nie usprawniło funkcjonowania Urzędu Miasta – ocenił.

Były prezydent „wstydem” nazwał natomiast postawę swojego następcy w stosunku do zarządu Zakładów Azotowych. – Takiej sytuacji nie było, żeby władze miasta toczyły z nim wojnę. Brakuje na to słów, to jest po prostu wstyd – mówił Grobel. Na jego liście uwag znalazło się także zahamowanie programu rewitalizacji, niewłaściwe zimowe utrzymanie ulic, zły stan poziomego oznakowania dróg oraz lakoniczne i spóźnione odpowiedzi na zgłaszane interpelacje. – To wynika ze złej woli albo braku zrozumienia prostych pytań – ocenił były prezydent.

Po stronie Maja stanęła Marzanna Pakuła (Niezależni) uznając, że przez byłego włodarza miasta przemawia rozgoryczenie, złość i żal związane z trudnościami w pogodzeniu się z „utratą czegoś”. – A nowy prezydent zawsze oznacza nowe decyzje i nowe zasady – uznała, przypominając m.in. o powszechnych problemach urzędów z pozyskaniem nowych pracowników, a także o wysokim stanie wody, który doprowadził do plagi komarów.

Z kolei o tym, że w Ratuszu nie ma „chaosu” przekonywał wiceprezydent, Paweł Szabłowski. – Połączone wydziały pracują bardzo dobrze – podkreślił. Głos zabrał także radny Andrzej Kuszyk (Niezależni) pytając, ile osób z narodowych mniejszości w poprzednich latach podjęło pracę lub podjęło się odpracowywania zaległości czynszowych. Samorządowiec przypomniał również, że obecny prezydent w przeszłości proponował postawienie na ekologiczny sposób likwidacji komarów - poprzez budki dla jerzyków.

e-Wydanie

Komentarze 81

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 27 czerwca 2019 o 20:11
+32
Janusz, Ewa... wasz czas minął. Wasze rządy ocenili mieszkańcy negatywnie. Dajcie sobie już spokój.
Avatar
Gość / 27 czerwca 2019 o 21:53
+26
Ujadania pewnego choleryka i zasuszonej manipulantki nie da się oglądać. Wiem że trudno oderwać się od koryta. Ale żeby na absolutorium posługiwać się ordynarnymi plotami ?
Avatar
Gość / 27 czerwca 2019 o 19:42
+26
Przecież publicznie wyjaśniono że za Janusza, w ostatnich latach komary pierwszy raz roku opryskiwano dopiero w lipcu lub nawet we wrześniu bo ich po prostu nie było. Plaga komarów była 9 lat temu w 2010 roku po wylewie Wisły. Nie zwalczyl ją Janusz ale rząd wprowadził stan klęski żywiołowej i cała dolina Wisły, na terenie calego województwa, była pryskana z samolotów wojskowych na koszt państwa. Ciekawe jak wtedy Janusz zareagował i czy choć raz w historii za jego rządów sam z siebie odkomarzal w czerwcu jak robi to obecny prezydent?
Avatar
Gość / 27 czerwca 2019 o 21:29
+24
Emerytka i emeryt tak ujadaja az wstyd sluchac. Byli tacy dobrzy a mieszkancy Pulaw im podziekowali. Do mieszkancow miejcie pretensje a nie do obecnego prezydenta. Gdzie te komary?Prezydent nie wchodzi w konflikt z Z A tylko odwaznie mowi co mysli zamiast mruczec. Wasz czas sie skonczyl nie cyrkujcie.
Avatar
Why / 27 czerwca 2019 o 21:04
+20
Ach jak boli utrata stołka i rozpad układzików, bardzo dobrze że teraz wszystko jest nagrywane dzięki temu mieszkańcy mogą zobaczyć i posłuchać tego rozgoryczenia po przegranych wyborach. Radny Grobel nie mógł sobie odmówić ataku podobnie jak Radna Wójcik, dwie osoby które najwięcej złego zrobiły dla mieszkańców, ale dla siebie duuuuużo dobrego oj dużo. Naprawdę daliby już spokój i zajęli się tym by działać wspólnie na rzecz Miasta, a nie ciągle rzucać kłody pod nogi. 
Avatar
Gość / 27 czerwca 2019 o 20:01
+20
Obejrzyjcie sesje. Szalenstwo, zawiść nienawiść i wymysły . Nie zrozumie nigdy jak tacy ludzie mogli rządzić miastem.
Avatar
Gość / 27 czerwca 2019 o 19:58
+19
Oglądałem sesje na Youtube. Janusz G.pełna kompromitacja. Poslugiwanie się na sesji czytanymi z kartki rynsztokowymi plotami niezwiązanym z absolutorium z roku 2018 jest hańbą i upadkiem.
Avatar
Lpu / 27 czerwca 2019 o 22:31
+17
Śmieszne są te teksty radnych z ugrupowania Grobla. Ciężko widzę pogodzić się z porażką. Mógł odejść z godnością a teraz zwyczajnie rozmienia się na drobne. Wójcikowa za chwilę powie że za Grobla nie było takich upałów :) Zwykła nagonka na obecnego prezydenta.
Avatar
Komentator / 27 czerwca 2019 o 22:35
+16
Co to za program integracyjny dla społeczności Romów o którym wspominała Wójcik? Coś Maj miał im kupić? Zrobić? Czy te zarzuty mają coś wspólnego z 2018 rokiem? Komedia....
Avatar
Ggjvff / 27 czerwca 2019 o 21:59
+16
Panie Maj co co z salą dla 3ki. Miało być w 2 tygodnie, mija już duuuużo więcej. Oszukałeś nas pan.
 Przestan klamac i pierdziec bajkami. Kiedy gdzie i co dokładnie ci Maj obiecał! Jeśli nie podasz wiarygodnych szczegółów  obiecuje Ci że jako człowiek  Puław podam Cię do sądu o rozpowszechnianie kłamstw zniesławienie miasta. 
Avatar
Gość / 10 lipca 2019 o 16:37
0
Skończyła się " Puławska Grobla" to niektórym to nie pasi że "obcy" wskoczył na stanowisko. Przez lata rządzili i robili co chcieli i dla kogo chcieli. A jeśli chodzi o komary to fakt ruzga Majowi się w czerwcu należała, ale niech Grobel z Wójcikową nie mówią że komarów w PLY nie było, bo chyba ich wtedy w Puławach nie było. Komary były i to co roku !!! Pan Maj niech się uczy i miejmy nadzieję że za rok czy dwa pokaże co potrafi. Pan Grobel niech się jeszcze wytłumaczy dlaczego zatrudnił Koconia na stanowisko v-ce, człowieka, który wyjechał z Janowca na taczce za złe zarządzanie gminą.
Skończyła się " Puławska Grobla" to niektórym to nie pasi że "obcy" wskoczył na stanowisko. Przez lata rządzili i robili co chcieli i dla kogo chcieli. A jeśli chodzi o komary to fakt ruzga Majowi się w czerwcu należała, ale niech Grobel z Wójcikową nie mówią że komarów w PLY nie było, bo chyba ich wtedy w Puławach nie było. Komary były i to co roku !!! Pan Maj niech się uczy i miejmy nadzieję że za rok czy dwa pokaże co potrafi. Pan Grobel niech się jeszcze wytłumaczy dlaczego zatrudnił Koconia na stanowisko v-ce, człow... rozwiń
Avatar
Gość / 7 lipca 2019 o 08:03
+1
Skoro Maj funkcję sprawował w tym czasie zaledwie przez ostatnie 1,5 miesiąca, to tak naprawdę to było absolutorium dla Grobla?
Avatar
Pani / 2 lipca 2019 o 23:17
-2
Dużo już zrobił Pan prezydent Maj  i jeszcze więcej z działa dla Puław
Avatar
Pani / 2 lipca 2019 o 23:12
-2
Pan Maj Prezyden jest najlepszy bo rozumie miasto i umie nas słuchać
Avatar
adek / 29 czerwca 2019 o 21:07
+1
Janusz, Ewa... wasz czas minął. Wasze rządy ocenili mieszkańcy negatywnie. Dajcie sobie już spokój.
ja czekam kiedy wejdą CBA, CBŚ i sprawdzą kto wykupował ziemię za poprzedniej władzy za śmieszne pieniądze zanim do wiadomości publicznej zostały podane trasy obwodnic i jak się te osoby obłowiły na odszkodowaniach, wykupieniach tych ziem przez państwo, w " emkach " ludzie dziwne rzeczy opowiadają o powiązaniach rodzinno - koleżeńskich
 To się nie doczekasz... W Polsce nie takie numery są zamiatane pod dywan. 
 To się nie doczekasz... W Polsce nie takie numery są zamiatane pod dywan.  rozwiń
Avatar
gorsiejszy sort / 29 czerwca 2019 o 20:02
+3
Pani Ewa jak była na stołku a Maj był radnym to przecież zakładała mu sprawy w sądzie...i jak się skończyło ? haha można poczytać na necie... Pani Ewo trzeba wiedzieć kiedy  " ze sceny zejść"... była Pani postrzegana przez mieszkańców jako pozytywna osoba a teraz jak z Pani wychodzi ten jad to traci Pani w oczach ludzi- czy warto tak się poświęcać dla polityki? i to na tak niskim szczeblu...
 a kiedy ona była tak postrzegana ?
Avatar
............................. / 29 czerwca 2019 o 20:00
0
Janusz, Ewa... wasz czas minął. Wasze rządy ocenili mieszkańcy negatywnie. Dajcie sobie już spokój.
 ja czekam kiedy wejdą CBA, CBŚ i sprawdzą kto wykupował ziemię za poprzedniej władzy za śmieszne pieniądze zanim do wiadomości publicznej zostały podane trasy obwodnic i jak się te osoby obłowiły na odszkodowaniach, wykupieniach tych ziem przez państwo, w " emkach " ludzie dziwne rzeczy opowiadają o powiązaniach rodzinno - koleżeńskich
Avatar
Gość / 29 czerwca 2019 o 17:17
0
Brawo Gres. bardzo dobrze oceniles byla wladze miasta. Chca jeszcze wrocic na swoje stolki. Ale pomarzyc dobra rzecz.
Avatar
Gres / 29 czerwca 2019 o 16:32
+2
Grobel i Wojcikowa caly czas tylko kopia pod obecnym prezydentem. Przestancie sie tak zachowywac. Po co miastu tacy radni. Uwazacie sie za najmadrzejszych?Ludzie Wam podziekowali dalej tego nie rozumiecie?
Nie podziękowali a wybrali na radnych. Zastanów się raczej jaką reperezentatywność ma radny majowy z 71 głosami mieszkańców.
 Większa niż choleryk czy  jadowita manipulantka, plujący na  sesji absolutoryjnej  szambem i rynsztokowymi  plotami.
Avatar
Gość / 29 czerwca 2019 o 15:03
-4
Grobel i Wojcikowa caly czas tylko kopia pod obecnym prezydentem. Przestancie sie tak zachowywac. Po co miastu tacy radni. Uwazacie sie za najmadrzejszych?Ludzie Wam podziekowali dalej tego nie rozumiecie?
 Nie podziękowali a wybrali na radnych. Zastanów się raczej jaką reperezentatywność ma radny majowy z 71 głosami mieszkańców.