Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Studia

28 kwietnia 2011 r.
12:53
Edytuj ten wpis

Juwenalia 2011 od kuchni: Jakie zachcianki mają gwiazdy?

0 0 A A
Czego studenci nie wiedzą o imprezach, na których spędzą prawie cały maj? (Jacek Świerczyński / Arch
Czego studenci nie wiedzą o imprezach, na których spędzą prawie cały maj? (Jacek Świerczyński / Arch

Większość gwiazd życzy sobie komfortowy pokój w hotelu, catering i wódkę. Ale są i tacy artyści, którzy nie wystąpią bez Jacka Danielsa, Martini i truskawek. Czego studenci nie wiedzą o imprezach, na których spędzą prawie cały maj?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Juwenalia, Kozienalia, Kulturalia, Feliniada, Medykalia 2011 (program, koncerty)

Kilkanaście ogromnych koncertów, ponad 50 gwiazd, setki imprez towarzyszących. To wszystko czeka studentów w maju: na Lubelskich Dniach Kultury Studenckiej.

Kilka dni temu poznaliśmy szczegółowy program majowych imprez. Studenci już rezerwują sobie terminy na koncerty ulubionych artystów i umawiają się ze znajomymi. W Internecie aż huczy od zapowiedzi tego, co będzie się działo w maju w Lublinie.

Studenci przyjdą na ten czy inny koncert, kupią piwo, kiełbasę z grilla. I będą bawili się do białego rana. Nie mając pojęcia o tym, że nad tym koncertem, piwem i kiełbasą od ponad pół roku pracował sztab ludzi. Postanowiliśmy sprawdzić i pokazać od kuchni, jak się robi juwenalia.

Kto rządzi Feliniadą

– Zaczynamy już w październiku – mówi Magda Łukasik z samorządu lubelskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. Przy Feliniadzie Magda pracuje od pięciu lat. Najpierw pomagała starszym kolegom, przyglądała się, zbierała doświadczenia. Teraz to ona rządzi Feliniadą: jest szefową samorządu UP i przewodniczącą komitetu organizacyjnego. To ona i jej ludzie podejmują ostateczne decyzje o tym, kto wystąpi na Felinie dla studentów, jakiego piwa się napiją i czy obok sceny będzie wesołe miasteczko.

– Nasz główny zespół to ok. 15 osób, cały uczelniany samorząd – wyjaśnia Magda. – Ale współpracuje z nami ok. 50 kolejnych osób. W końcu to ogromne wydarzenie, z dużym budżetem i widownią liczoną w dziesiątkach tysięcy ludzi. To my bierzemy za wszystko odpowiedzialność.

W korowodzie

Na UMCS sztab organizacyjny jest jeszcze większy. – Łącznie przy Kozienaliach pracuje nawet 100 osób, cała armia ludzi – mówi Paweł Romański z samorządu UMCS. – Może się tylko wydawać, że Kozienalia to tylko kilka koncertów. Ale tak naprawdę to całe logistyczne przedsięwzięcie. Od platformy i tancerzy na korowodzie, przez dziesiątki imprez towarzyszących, aż po ogromne koncerty z największymi gwiazdami.

Wszystko to na UMCS spina grupa ok. 6–7 osób. Nad Kozienaliami pracują od ponad pół roku. – Startujemy zwykle w okolicach listopada – mówi Romański.

Zaklepać artystów

Na początek: burza mózgów. – Zaczynamy od zaplanowania artystów, których chcielibyśmy widzieć w maju na swoich koncertach – mówi Magda Łukasik. – Wymieniamy się doświadczeniami z poprzednich lat, słuchamy podpowiedzi studentów. W zeszłym roku zamieściliśmy na Facebooku pytanie: jakich zespołów chcą u nas studenci. Większość ich życzeń potem znalazła odzwierciedlenie w programie.

– Chodzi o to, żeby jak najszybciej zaklepać artystów – podkreśla Romański. – Kto pierwszy, ten lepszy. Jeśli my zarezerwujemy jakiś zespół, to wiadomo, że żadna lubelska uczelnia już go nam nie zabierze, i że na pewno wystąpi u nas.

Studenci, podpisując umowy z artystami, zastrzegają w nich, że np. w ciągu dwóch miesięcy przed i dwóch miesięcy po koncercie dany wokalista czy zespół nie wystąpi na innym koncercie w Lublinie.

– No i umawiamy się z menedżerami na dyskrecję – dodaje Łukasik. – Chodzi o to, żeby informacja o naszych gwiazdach została podana przez nas, i to w odpowiednim momencie.

Udostępnij na Facebook
\
Poszukiwanie sponsorów

Zaklepane gwiazdy to także karta przetargowa w rozmowach ze sponsorami. – Im lepszy grafik koncertów, tym większa szansa na lepszych sponsorów i zebranie większych pieniędzy – mówią studenci.

– Najtrudniejsze jest co roku dopięcie budżetu – podkreśla Romański. – To sprawa absolutnie najważniejsza. Bez pieniędzy nie da się niczego zrobić – dodaje Łukasik.

– Dla nas w tym roku było to o tyle trudne, że z okazji 20-lecia Kozienaliów chcieliśmy przygotować coś wyjątkowego. Żeby przy podobnym budżecie, jak w poprzednich latach, zrobić jak najwięcej atrakcji i jak najwięcej jak najciekawszych koncertów – mówi Paweł Romański.

VAT psuje budżety

Studentom przybył jeszcze jeden problem. –23-procentowy VAT, którym zostali objęci artyści – wyjaśnia Arkadiusz Urzędowski, szef samorządu Politechniki Lubelskiej. – Jest po prostu drożej. Musieliśmy stawać na głowie, żeby dopiąć budżet.

Najwięcej pieniędzy dają browary. W Lublinie dwie z pięciu największych majowych imprez będzie sponsorowała Perła, dwie inne – Lech. Jedynie KUL musi sobie radzić bez pomocy browaru, bo na tej uczelni sprzedaż alkoholu w czasie koncertów jest zabroniona. Każdy browar ma jednak swoje wymagania. Na koncertach, które sponsoruje, może być sprzedawane tylko jego piwo. Studenci nie mogą wnosić na teren imprez żadnego swojego alkoholu. A na plakatach informacyjnych i przy scenie logo browaru musi być największe ze wszystkich.

Pół roku logistyki

Scena to trzecia (po artystach i sponsorach) kwestia do załatwienia. – Jak już znamy gwiazdy, które u nas wystąpią, możemy zacząć szukać sceny, oświetlenia i nagłośnienia, które będzie im odpowiadało – mówi Paweł Romański. Różne zespoły mają różne wymagania, m.in. dotyczące mocy nagłośnienia.

– Tak naprawdę logistyka zajmuje nam pół roku – wylicza Magda Łukasik. – Oprócz sceny i wszystkich rzeczy z nią związanych trzeba zamówić ochronę, punkty gastronomiczne, zaplecze medyczne, toalety dla studentów, a nawet wesołe miasteczko. Wszystkie imprezy trzeba zgłosić do sanepidu, do Straży Miejskiej, na policję. Uzgodnić całość z miastem.

Ostatnie umowy są podpisywane jeszcze na kilka dni przed koncertami.

Wymagania specjalne

W tym czasie już na dobre trwają przygotowania do korowodu, który na początek Lubelskich Dni Kultury Studenckiej przejdzie ulicami miasta. Każda uczelnia szykuje swoją platformę (zwykle to specjalnie udekorowana i nagłośniona naczepa tira), swój program z konkretnym motywem przewodnim (w tym roku to m.in. Euro 2012, piraci i karetka), DJ-ów i tancerzy.

W kolejnych tygodniach imprezy przeniosą się na poszczególne uczelnie. – Gdy już zbliżają się nasze koncerty, robi się naprawdę gorąco – podkreśla Łukasik. – Trema? Pewnie, że jest.
Trzeba zadbać o porządek i bezpieczeństwo kilkudziesięciu tysięcy bawiących się osób. Ale także o… artystów. Od menedżerów każdej z gwiazd, które wystąpią w maju w Lublinie, studenci otrzymują wytyczne, co muszą przygotować.

Każdy artysta musi mieć zapewniony pokój w dobrym hotelu, catering, alkohol do pokoju i do garderoby. – Większość gwiazd nie ma szczególnych wymagań: coś do jedzenia, zimne napoje, ewentualnie wódka – zdradzają studenci. – Ale niektórzy mają specjalne zachcianki: Jacka Danielsa, Martini, truskawki. Czasem od tych szczegółów zależy, czy koncert będzie udany…

Lubelskie Dni Kultury Studenckiej 2011

4 maja (środa) – korowód, koncert inauguracyjny: Roots Manuva, Supersci, Virus Syndicate (plac Zamkowy)
5 maja (czwartek) – Vavamuffin, Habakuk (Medykalia – Uniwersytet Medyczny)
6 maja (piątek) – Perfect, Plagyat (Medykalia – Uniwersytet Medyczny)
7 maja (sobota) – Weekend, Veegas (Medykalia – Uniwersytet Medyczny)
8 maja (niedziela) – Ira, Strachy na Lachy (Medykalia – Uniwersytet Medyczny)
12 maja (czwartek) – Paprika Korps, Off-C, Bob One (Kozienalia – UMCS)
13 maja (piątek) – Velvet, Groovebusters (Kozienalia – UMCS)
14 maja (sobota) – Hunter, Farben Lehre (Kozienalia – UMCS)
15 maja (niedziela) – Kazik Na Żywo, Renesans (Kozienalia – UMCS)

17 maja (wtorek) – HiFi Banda, WNZ, Bezimienni (klub Kazik)
18 maja (środa) – Coma, Mirror Field, Adhezja (Kulturalia – KUL), Abradab (Red Bull Tour Bus – UMCS)
19 maja (czwartek) – Kalwi & Remi, C-Bool, Allan White, Max Farenthide (Juwenalia – PL)
20 maja (piątek) – East West Rockers, Junior Stress (Juwenalia – PL)
21 maja (sobota) – Kukiz i Piersi, Whisky, Jacek i Placek (Juwenalia – PL)
22 maja (niedziela) – T.Love, Enej, Panta Koina (Juwenalia – PL)

25 maja (środa) – Robert M., Hazel & Drum Live Show, Buco DJ (Feliniada – Uniwersytet Przyrodniczy)
26 maja (czwartek) – Kult, Blenders, Pan Trup, Nobo (Feliniada – Uniwersytet Przyrodniczy)
27 maja (piątek) – Jamal, Alicetea, Tallib, Sensithief Sound System (Feliniada – Uniwersytet Przyrodniczy)
28 maja (sobota) – Boys, Akcent, Veegas, Diadem (Feliniada – 
Uniwersytet Przyrodniczy)

Dziennik Wschodni i MM Moje Miasto Lublin są patronami medialnymi Feliniady, Juwenaliów, Kozienaliów i Medykaliów – tylko u nas: zapowiedzi, relacje, zdjęcia i wideo z koncertów, wywiady z gwiazdami, informacje o imprezach towarzyszących

Pozostałe informacje

MŚ w pływaniu: Kacper Stokowski za podium na 50 m stylem grzbietowym

MŚ w pływaniu: Kacper Stokowski za podium na 50 m stylem grzbietowym

Kacper Stokowski na pewno zaliczy mistrzostwa świata na krótkim basenie do udanych. Do tej pory zawodnik AZS UMCS wywalczył dwa brązowe medale. Jeden w sztafecie 4x100 metrów stylem dowolnym oraz indywidualnie na 100 m stylem grzbietowym. W piątek 25-latek znowu miał okazję wystąpić w finale. Tym razem na 50 m grzbietem. Niestety, musiał się zadowolić piątą lokatą.

Seria zwycięstw trwa. Start Lublin po bardzo dobrej drugiej połowie pokonał Zastal
ZDJĘCIA
galeria

Seria zwycięstw trwa. Start Lublin po bardzo dobrej drugiej połowie pokonał Zastal

Szósta wygrana w tym sezonie, a czwarta z rzędu. Start Lublin w piątkowy wieczór przedłużył dobrą passę podczas spotkania z Zastalem Zielona Góra. Gospodarze wygrali 91:82, ale znacznie lepiej spisali się w drugiej połowie. W tym czasie zdobyli 50 punktów, a stracili tylko 32.

Jaka szorowarka do dywanów – co trzeba wiedzieć o szorowarkach?

Jaka szorowarka do dywanów – co trzeba wiedzieć o szorowarkach?

Wybór odpowiedniej szorowarki do dywanów znacząco usprawnia czyszczenie i poprawia efektywność pracy. Warto więc znać różnice między urządzeniami domowymi a profesjonalnymi, by dostosować sprzęt do swoich potrzeb.

Jaki środek przeciw pleśni na ścianie wybrać?

Jaki środek przeciw pleśni na ścianie wybrać?

Jak usunąć pleśń ze ściany? To pytanie zadaje sobie wiele osób, których dotknął problem „niepożądanego gościa” w domu. Pleśń jest zarówno problemem estetycznym, jak i zdrowotnym. Warto wiedzieć, co robić, gdy już pojawi się na naszych ścianach oraz w jaki sposób skutecznie się jej pozbyć. Poznajcie sprawdzony środek na niepożądane plamy!

Koszmarny pożar w Idalinie. Zginął ojciec i trójka dzieci
zdjęcia
galeria
film

Koszmarny pożar w Idalinie. Zginął ojciec i trójka dzieci

W nocy z czwartku na piątek w niewielkiej miejscowości Idalin w gminie Józefów nad Wisłą doszło do tragicznego w skutkach pożaru. Z budynku uratowała się matka i czternastoletni syn. Ojciec rodziny i trójka pozostałych dzieci zginęli na miejscu. Sąsiedzi założyli internetową zbiórkę na nowy dom dla pogorzelców.

Oszust spędzi święta w więzieniu

Sukces puławskich policjantów. Oszust trafił do więzienia

Do tymczasowego aresztu trafił 24-latek podejrzany o szereg oszustw wobec seniorów z całej Polski, w tym z Puław. Został ustalony przez puławskich kryminalnych i zatrzymany we Wrocławiu przez tamtejszych policjantów.

Jedno zdjęcie, trzy słowa - rozpoznasz znanych lubelskich celebrytów?
QUIZ

Jedno zdjęcie, trzy słowa - rozpoznasz znanych lubelskich celebrytów?

Ich nazwiska zna cała Polska, pojawiają się na scenach, boiskach oraz szklanych ekranach. Mało kto wie, że są związani z województwem lubelskim.

Choinka za krew

Choinka za krew

Honorowi dawcy nie będą musieli kupować choinki. W najbliższą środę, leśnicy podarują drzewko każdemu, kto zdecyduje się oddać krew.

Ukradli skarbonkę z napiwkami. Słono za to zapłacą

Ukradli skarbonkę z napiwkami. Słono za to zapłacą

Zamojscy policjanci zatrzymali dwóch złodziei, którzy połasili się na napiwki jednej z restauracji. Grozi im kilka lat więzienia.

Muzyka, wino i śpiew - niedziela na zamku w Janowcu

Muzyka, wino i śpiew - niedziela na zamku w Janowcu

Świąteczne utwory wykonanywane na żywo, stoiska gastronomiczne, kramy z ozdobami, św. Mikołaj, warsztaty plastyczne, animacje z Magicznymi Ogrodami - to wszystko i wiele więcej czeka na wszystkich, którzy w sobotę i niedzielę wybiorą się do zamku w Janowcu.

Jak wyłączyć iPhone’a i go zresetować?

Jak wyłączyć iPhone’a i go zresetować?

Prawdopodobnie większość osób choć raz w życiu musiała zresetować swój telefon. Zazwyczaj użytkownik telefonu jest do tego zmuszony ze względu na to, że urządzenie nie odpowiada i nie można z nim nic zrobić. Smartfon warto jednak zresetować również wtedy, gdy przekazuje się go w użytkowanie innej osobie. Co muszą zrobić posiadacze iPhone’a, by zresetować swoje smartfony?

Nie idzie u siebie, to może pójdzie na wyjeździe? Azoty Puławy zagrają w Lubinie

Nie idzie u siebie, to może pójdzie na wyjeździe? Azoty Puławy zagrają w Lubinie

Trzy porażki z rzędu przed własną publicznością i na razie wystarczy. W niedzielę Azoty Puławy poszukają punktów w Lubinie. Tamtejsze Zagłębie to czwarta drużyna w tabeli Orlen Superligi, tyle że od końca. Spotkanie zaplanowano na godz. 16.

Kinga Linkiewicz idzie jak burza. Podbiła publiczność w Rydze

Kinga Linkiewicz idzie jak burza. Podbiła publiczność w Rydze

Wokalny talent Kingi Linkiewicz przekracza kolejne granice. Tym razem, 23-latka podbiła Rygę. To jej jedenasty międzynarodowy sukces.

Lublin ogłasza konkurs na realizację programu „Dzielnice Kultury”

Lublin ogłasza konkurs na realizację programu „Dzielnice Kultury”

Miasto Lublin ogłosiło konkurs na realizację zadań z zakresu kultury i sztuki w ramach programu „Dzielnice Kultury” na 2025 rok. Oferty można składać do 30 grudnia 2024 roku.

Eliminacje mistrzostw świata 2026 w piłce nożnej. Jedna z potęg w grupie z Polakami

Eliminacje mistrzostw świata 2026 w piłce nożnej. Jedna z potęg w grupie z Polakami

W piątek punktualnie w południe w siedzibie FIFA rozlosowano grupy eliminacji mistrzostw świata, które w 2026 roku odbędą się w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Meksyku. Losowana z drugiego koszyka Polska trafiła do grupy G, gdzie zagra między innymi z jedną z europejskich potęg. Którą? Odpowiedź poznamy w przyszłym roku

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium