Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Studia

28 kwietnia 2011 r.
12:53
Edytuj ten wpis

Juwenalia 2011 od kuchni: Jakie zachcianki mają gwiazdy?

Czego studenci nie wiedzą o imprezach, na których spędzą prawie cały maj? (Jacek Świerczyński / Arch
Czego studenci nie wiedzą o imprezach, na których spędzą prawie cały maj? (Jacek Świerczyński / Arch

Większość gwiazd życzy sobie komfortowy pokój w hotelu, catering i wódkę. Ale są i tacy artyści, którzy nie wystąpią bez Jacka Danielsa, Martini i truskawek. Czego studenci nie wiedzą o imprezach, na których spędzą prawie cały maj?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Juwenalia, Kozienalia, Kulturalia, Feliniada, Medykalia 2011 (program, koncerty)

Kilkanaście ogromnych koncertów, ponad 50 gwiazd, setki imprez towarzyszących. To wszystko czeka studentów w maju: na Lubelskich Dniach Kultury Studenckiej.

Kilka dni temu poznaliśmy szczegółowy program majowych imprez. Studenci już rezerwują sobie terminy na koncerty ulubionych artystów i umawiają się ze znajomymi. W Internecie aż huczy od zapowiedzi tego, co będzie się działo w maju w Lublinie.

Studenci przyjdą na ten czy inny koncert, kupią piwo, kiełbasę z grilla. I będą bawili się do białego rana. Nie mając pojęcia o tym, że nad tym koncertem, piwem i kiełbasą od ponad pół roku pracował sztab ludzi. Postanowiliśmy sprawdzić i pokazać od kuchni, jak się robi juwenalia.

Kto rządzi Feliniadą

– Zaczynamy już w październiku – mówi Magda Łukasik z samorządu lubelskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. Przy Feliniadzie Magda pracuje od pięciu lat. Najpierw pomagała starszym kolegom, przyglądała się, zbierała doświadczenia. Teraz to ona rządzi Feliniadą: jest szefową samorządu UP i przewodniczącą komitetu organizacyjnego. To ona i jej ludzie podejmują ostateczne decyzje o tym, kto wystąpi na Felinie dla studentów, jakiego piwa się napiją i czy obok sceny będzie wesołe miasteczko.

– Nasz główny zespół to ok. 15 osób, cały uczelniany samorząd – wyjaśnia Magda. – Ale współpracuje z nami ok. 50 kolejnych osób. W końcu to ogromne wydarzenie, z dużym budżetem i widownią liczoną w dziesiątkach tysięcy ludzi. To my bierzemy za wszystko odpowiedzialność.

W korowodzie

Na UMCS sztab organizacyjny jest jeszcze większy. – Łącznie przy Kozienaliach pracuje nawet 100 osób, cała armia ludzi – mówi Paweł Romański z samorządu UMCS. – Może się tylko wydawać, że Kozienalia to tylko kilka koncertów. Ale tak naprawdę to całe logistyczne przedsięwzięcie. Od platformy i tancerzy na korowodzie, przez dziesiątki imprez towarzyszących, aż po ogromne koncerty z największymi gwiazdami.

Wszystko to na UMCS spina grupa ok. 6–7 osób. Nad Kozienaliami pracują od ponad pół roku. – Startujemy zwykle w okolicach listopada – mówi Romański.

Zaklepać artystów

Na początek: burza mózgów. – Zaczynamy od zaplanowania artystów, których chcielibyśmy widzieć w maju na swoich koncertach – mówi Magda Łukasik. – Wymieniamy się doświadczeniami z poprzednich lat, słuchamy podpowiedzi studentów. W zeszłym roku zamieściliśmy na Facebooku pytanie: jakich zespołów chcą u nas studenci. Większość ich życzeń potem znalazła odzwierciedlenie w programie.

– Chodzi o to, żeby jak najszybciej zaklepać artystów – podkreśla Romański. – Kto pierwszy, ten lepszy. Jeśli my zarezerwujemy jakiś zespół, to wiadomo, że żadna lubelska uczelnia już go nam nie zabierze, i że na pewno wystąpi u nas.

Studenci, podpisując umowy z artystami, zastrzegają w nich, że np. w ciągu dwóch miesięcy przed i dwóch miesięcy po koncercie dany wokalista czy zespół nie wystąpi na innym koncercie w Lublinie.

– No i umawiamy się z menedżerami na dyskrecję – dodaje Łukasik. – Chodzi o to, żeby informacja o naszych gwiazdach została podana przez nas, i to w odpowiednim momencie.

Udostępnij na Facebook
\
Poszukiwanie sponsorów

Zaklepane gwiazdy to także karta przetargowa w rozmowach ze sponsorami. – Im lepszy grafik koncertów, tym większa szansa na lepszych sponsorów i zebranie większych pieniędzy – mówią studenci.

– Najtrudniejsze jest co roku dopięcie budżetu – podkreśla Romański. – To sprawa absolutnie najważniejsza. Bez pieniędzy nie da się niczego zrobić – dodaje Łukasik.

– Dla nas w tym roku było to o tyle trudne, że z okazji 20-lecia Kozienaliów chcieliśmy przygotować coś wyjątkowego. Żeby przy podobnym budżecie, jak w poprzednich latach, zrobić jak najwięcej atrakcji i jak najwięcej jak najciekawszych koncertów – mówi Paweł Romański.

VAT psuje budżety

Studentom przybył jeszcze jeden problem. –23-procentowy VAT, którym zostali objęci artyści – wyjaśnia Arkadiusz Urzędowski, szef samorządu Politechniki Lubelskiej. – Jest po prostu drożej. Musieliśmy stawać na głowie, żeby dopiąć budżet.

Najwięcej pieniędzy dają browary. W Lublinie dwie z pięciu największych majowych imprez będzie sponsorowała Perła, dwie inne – Lech. Jedynie KUL musi sobie radzić bez pomocy browaru, bo na tej uczelni sprzedaż alkoholu w czasie koncertów jest zabroniona. Każdy browar ma jednak swoje wymagania. Na koncertach, które sponsoruje, może być sprzedawane tylko jego piwo. Studenci nie mogą wnosić na teren imprez żadnego swojego alkoholu. A na plakatach informacyjnych i przy scenie logo browaru musi być największe ze wszystkich.

Pół roku logistyki

Scena to trzecia (po artystach i sponsorach) kwestia do załatwienia. – Jak już znamy gwiazdy, które u nas wystąpią, możemy zacząć szukać sceny, oświetlenia i nagłośnienia, które będzie im odpowiadało – mówi Paweł Romański. Różne zespoły mają różne wymagania, m.in. dotyczące mocy nagłośnienia.

– Tak naprawdę logistyka zajmuje nam pół roku – wylicza Magda Łukasik. – Oprócz sceny i wszystkich rzeczy z nią związanych trzeba zamówić ochronę, punkty gastronomiczne, zaplecze medyczne, toalety dla studentów, a nawet wesołe miasteczko. Wszystkie imprezy trzeba zgłosić do sanepidu, do Straży Miejskiej, na policję. Uzgodnić całość z miastem.

Ostatnie umowy są podpisywane jeszcze na kilka dni przed koncertami.

Wymagania specjalne

W tym czasie już na dobre trwają przygotowania do korowodu, który na początek Lubelskich Dni Kultury Studenckiej przejdzie ulicami miasta. Każda uczelnia szykuje swoją platformę (zwykle to specjalnie udekorowana i nagłośniona naczepa tira), swój program z konkretnym motywem przewodnim (w tym roku to m.in. Euro 2012, piraci i karetka), DJ-ów i tancerzy.

W kolejnych tygodniach imprezy przeniosą się na poszczególne uczelnie. – Gdy już zbliżają się nasze koncerty, robi się naprawdę gorąco – podkreśla Łukasik. – Trema? Pewnie, że jest.
Trzeba zadbać o porządek i bezpieczeństwo kilkudziesięciu tysięcy bawiących się osób. Ale także o… artystów. Od menedżerów każdej z gwiazd, które wystąpią w maju w Lublinie, studenci otrzymują wytyczne, co muszą przygotować.

Każdy artysta musi mieć zapewniony pokój w dobrym hotelu, catering, alkohol do pokoju i do garderoby. – Większość gwiazd nie ma szczególnych wymagań: coś do jedzenia, zimne napoje, ewentualnie wódka – zdradzają studenci. – Ale niektórzy mają specjalne zachcianki: Jacka Danielsa, Martini, truskawki. Czasem od tych szczegółów zależy, czy koncert będzie udany…

Lubelskie Dni Kultury Studenckiej 2011

4 maja (środa) – korowód, koncert inauguracyjny: Roots Manuva, Supersci, Virus Syndicate (plac Zamkowy)
5 maja (czwartek) – Vavamuffin, Habakuk (Medykalia – Uniwersytet Medyczny)
6 maja (piątek) – Perfect, Plagyat (Medykalia – Uniwersytet Medyczny)
7 maja (sobota) – Weekend, Veegas (Medykalia – Uniwersytet Medyczny)
8 maja (niedziela) – Ira, Strachy na Lachy (Medykalia – Uniwersytet Medyczny)
12 maja (czwartek) – Paprika Korps, Off-C, Bob One (Kozienalia – UMCS)
13 maja (piątek) – Velvet, Groovebusters (Kozienalia – UMCS)
14 maja (sobota) – Hunter, Farben Lehre (Kozienalia – UMCS)
15 maja (niedziela) – Kazik Na Żywo, Renesans (Kozienalia – UMCS)

17 maja (wtorek) – HiFi Banda, WNZ, Bezimienni (klub Kazik)
18 maja (środa) – Coma, Mirror Field, Adhezja (Kulturalia – KUL), Abradab (Red Bull Tour Bus – UMCS)
19 maja (czwartek) – Kalwi & Remi, C-Bool, Allan White, Max Farenthide (Juwenalia – PL)
20 maja (piątek) – East West Rockers, Junior Stress (Juwenalia – PL)
21 maja (sobota) – Kukiz i Piersi, Whisky, Jacek i Placek (Juwenalia – PL)
22 maja (niedziela) – T.Love, Enej, Panta Koina (Juwenalia – PL)

25 maja (środa) – Robert M., Hazel & Drum Live Show, Buco DJ (Feliniada – Uniwersytet Przyrodniczy)
26 maja (czwartek) – Kult, Blenders, Pan Trup, Nobo (Feliniada – Uniwersytet Przyrodniczy)
27 maja (piątek) – Jamal, Alicetea, Tallib, Sensithief Sound System (Feliniada – Uniwersytet Przyrodniczy)
28 maja (sobota) – Boys, Akcent, Veegas, Diadem (Feliniada – 
Uniwersytet Przyrodniczy)

Dziennik Wschodni i MM Moje Miasto Lublin są patronami medialnymi Feliniady, Juwenaliów, Kozienaliów i Medykaliów – tylko u nas: zapowiedzi, relacje, zdjęcia i wideo z koncertów, wywiady z gwiazdami, informacje o imprezach towarzyszących

Pozostałe informacje

ChKS Chełm wygrał 3:1 z KKS Mickiewiczem Kluczbork i wywalczył sportowy awans do PlusLigi

ChKS Chełm mistrzem PLS 1. Ligi. Chełmianie lepsi od KKS Mickiewicza Kluczbork

W trzecim spotkaniu finałowym play-off ChKS Chełm pokonał KKS Mickiewicza Kluczbork 3:1 i wywalczył awans do PlusLigi. Chełmian czeka teraz weryfikacja pod względem formalnym i finansowanym przed wydaniem licencji na występ w elicie

Kibice Orlen Oil Motoru będą musieli chwilę poczekać na kolejny mecz swoich pupili

Orlen Oil Motor nie pojedzie w Grudziądzu. Piątkowy mecz przełożony

Nie w najbliższy piątek, a dopiero w niedzielę, 18 maja odbędzie się mecz piątej kolejki PGE Ekstraligi: Bayersystem GKM Grudziądz z Orlen Oil Motorem Lublin.

Papież Leon XIV

Nowy papież potrafi wsłuchać się w głos serca drugiego człowieka

Wiesław Dawidowski, który podobnie jak Leon XIV jest augustianinem powiedział, że to będzie bardzo spokojny pontyfikat. Nowy papież jest nie tylko wielkim dyplomatą, ale przede wszystkim potrafi wsłuchać się w głos serca drugiego człowieka – dodał.

Julia Ostrowska rozegrała dobry mecz

Polska przegrała z Hiszpanią i straciła szansę na awans do półfinału mistrzostw Europy U-17

Biało-Czerwone były wyraźnie słabsze od drużyny z Półwyspu Iberyjskiego.

Rywalizacja pomiędzy Patobasketem (biał-zielone stroje) i Matematyką jest bardzo wyrównana

Czas poznać mistrza rozgrywek LNBA

W sobotę o godz. 17.30 w hali I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica odbędzie się wielki finał rozgrywek.

Skonfiskowane papierosy

Palenia bezakcyzowych szkodzi Skarbowi Państwa

Ponad 3500 paczek papierosów bez polskich znaków skarbowych akcyzy zabezpieczyli w tym tygodniu łukowscy policjanci. Taką ilość nielegalnych wyrobów tytoniowych mieli 43-latek z Siedlec i 50-latek z powiatu węgrowskiego. W przypadku wprowadzenia do obiegu takiej ilości bezakcyzowych papierosów Skarb Państwa straciłby ponad 55 tysięcy złotych.

Nowy cmentarz komunalny sąsiaduje z istniejącą, coraz bardziej zapełnioną, parafialną nekropolią. Pełne otwarcie gminnego obiektu prawdopodobnie jeszcze w tym roku

Kłopoty z cmentarzem. Wody gruntowe za wysoko

Nowy cmentarz komunalny przy ul. Pożowskiej w Końskowoli może już przyjmować urny z prochami zmarłych. Grzebanie tradycyjne ciągle nie jest możliwe - a to z powodu zbyt wysokiego poziomu wód.

Remont drogi powiatowej w Ortelu Królewskim

Droga powiatowa w remoncie. Mieszkańcy kilku wsi muszą jeździć objazdami

Niedługo mieszkańcy będą cieszyć się z nowej jakości drogi powiatowej z Ortela Królewskiego do Łomaz, ale póki co muszą korzystać z objazdów.

 kardynał Robert Prevost
Aktualizacja

Nowym papieżem został kardynał Robert Prevost z USA i przyjął imię Leona XIV. Pierwsze słowa biskupa Rzymu

Kardynałowie zebrani na konklawe w Kaplicy Sykstyńskiej wybrali w czwartek papieża. Po godz. 18 z komina na dachu kaplicy uniósł się biały dym. Rozległy się dzwony. Na placu wiwatują tysiące ludzi. Nowym papieżem został kardynał Robert Prevost z USA i przyjął imię Leona XIV.

Młodzieżowa Rada Miasta w Radzyniu Podlaskim

"Widzę potencjał w młodzieży i w mieście". 15 młodych osób ma głos

Najpierw trzeba było wysłać zgłoszenie z podpisami poparcia, później komisja oceniała kandydaturę. W końcu Młodzieżowa Rada Miasta w Radzyniu Podlaskim zebrała się na inauguracyjnej sesji.

W składzie Polaków na mecz z Izraelem pojawił się Piotr Jarosiewicz z Azotów, zabrakło za to Marka Marciniaka

Reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych gorsza od Izraela. Nieudany debiut nowego trenera

W spotkaniu piątej kolejki eliminacji mistrzostw Europy reprezentacja Polski mężczyzn przegrała na wyjeździe z Izraelem 31:33. Tym samym awans na przyszłoroczny czempionat Starego Kontynentu stanął pod znakiem zapytania. Wszystko wyjaśni się w niedzielę, kiedy zostanie rozegrana ostatnia seria spotkań

Poszukiwany w drodze na dwuletni "turnus" resocjalizacyjny

„Nikogo nie ma w domu”, dopóki nie przyjechali strażacy

Kryminalni z Puław zatrzymali 43-latka poszukiwanego dwoma listami gończymi. Mężczyzna ukrywał się za granicą, jednak wrócił niedawno do domu i próbował się ukryć. Zaręczali za niego sąsiedzi... do czasu, gdy na miejsce przyjechali strażacy, aby wyważyć drzwi. Wówczas mężczyzna opuścił mieszkanie dobrowolnie.

Lublin uczcił Dzień Zwycięstwa. Uroczystości z udziałem wojska i mieszkańców
galeria

Lublin uczcił Dzień Zwycięstwa. Uroczystości z udziałem wojska i mieszkańców

W czwartek, 8 maja, na Placu Litewskim odbyły się uroczystości z okazji Narodowego Dnia Zwycięstwa, upamiętniające zakończenie II wojny światowej.

Wielka radość strażaków. Dostali więcej, niż chcieli

Wielka radość strażaków. Dostali więcej, niż chcieli

Planowali kupić jeden defibrylator AED, a stać ich na trzy takie urządzenia. Bo zbiórka pieniędzy podczas I Dni Otwartych OSP w Krasnobrodzie poszła znacznie lepiej, niż zakładano.

Nagrodzeni artyści
Świdnik

Burmistrz nagrodził młodych artystów

Są niezwykle utalentowani, zdolni i dzielą się tym z innymi. To artyści, którzy zostali docenieni nie tylko przez ich odbiorców, ale i władze miasta. Kilkudziesięciu młodych artystów otrzymało kilka dni temu stypendia i nagrody od władz miasta.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium