Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Studia

8 grudnia 2021 r.
16:09

Katolicki Uniwersytet Lekarski

Od października 2023 roku KUL chce kształcić przyszłych medyków. W środę uczelnia podpisała porozumienie o współpracy w tej sprawie z kilkoma lubelskimi szpitalami. Wsparcie finansowe zapowiada Ministerstwo Zdrowia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Plany otwarcia medycyny na najstarszej lubelskiej uczelni sięgają lat 30. ubiegłego wieku. Temat wrócił w ostatnich latach. – W styczniu będziemy gotowi, aby przekazać liczącą ok. 1400 stron dokumentację do Polskiej Komisji Akredytacyjnej i innych gremiów, które będą weryfikowały nasz wniosek o pozytywną opinię na otwarcie kierunku lekarskiego – mówi rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski.

Będzie prosektorium?

Na potrzeby kierunku lekarskiego miałaby być wykorzystywana infrastruktura niedawno uruchomionego pielęgniarstwa i położnictwa, laboratoria Wydziału Nauk Ścisłych i Nauk o Zdrowiu, czy powstające Centrum Symulacji Medycznych. Uniwersytet rozważa też budowę prosektorium.

Jest to jednak wciąż zbyt mała baza, by prowadzić studia z medycyny. Dlatego uczelnia podpisała umowę o współpracy z kilkoma jednostkami z Lublina i regionu. Lista jest dość długa, a znalazły się na niej m.in. lubelskie szpitale im. Jana Bożego, neuropsychiatryczny, wojewódzki przy al. Kraśnickiej, wojskowy przy Al. Racławickich, Uniwersytecki Szpital Dziecięcy, Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej, Instytut Medycyny Wsi czy szpital powiatowy w Puławach.

Według wstępnych założeń niektóre oddziały tych placówek miałyby zostać przekształcone w uczelniane kliniki, a przedstawiciele personelu mieliby pełnić rolę kadry dydaktycznej. Przykładowo klinika onkologii miałaby działać w COZL.

– Naczelna Izba Lekarska podała, że w Polsce brakuje 68 tys. lekarzy. Jako dyrektor kierujący dużym szpitalem doświadczam tego na co dzień. Nieraz są to dramatyczne historie, gdy braki są tak duże, że lekarze muszą zostawać dłużej w pracy. Dlatego popieram tę inicjatywę – mówi prof. Elżbieta Starosławska, szefowa COZL.

Klinika reumatologii miałaby powstać w lecznicy w Puławach. Wobec opisywanego przez nas zamknięcia oddziału dziecięcego w szpitalu przy al. Kraśnickiej, klinika pediatrii na dziś miałaby działać w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym, który znajduje się w strukturach Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Zapomoga od ministerstwa

– Rywalizacja czy konkurencja nie jest twórcza. Moim zadaniem jest przede wszystkim odpowiedzialność za obszar mojego uniwersytetu, ale będziemy współpracować i mam nadzieję, że będzie to współpraca skuteczna – tłumaczy rektor uczelni medycznej prof. Wojciech Załuska, który także podpisał się pod porozumieniem z KUL.

Najstarszy lubelski uniwersytet będzie mógł liczyć na rządową pomoc. – Minister zdrowia w przyszłym roku będzie dysponował dodatkową pulą środków. Część będzie przeznaczona na wsparcie utworzenia kierunku lekarskiego na KUL – zapowiada wiceminister zdrowia Piotr Bromber. I dodaje: – Te działania wpisują się w szerszy kontekst zwiększania liczby miejsc, gdzie mogą być kształceni przyszli lekarze. To wszystko po to, żeby w dużo większym stopniu determinować poczucie bezpieczeństwa pacjentów, bo jest ono uzależnione od liczby personelu.

W pierwszych latach na kierunku lekarskim na KUL ma kształcić się po 60 studentów. Docelowo ta liczba ma zostać podwojona. Dla porównania na Uniwersytecie Medycznym w tym roku przyjęto 320 chętnych.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Magda Balsam zaliczyła kolejny, niezły występ

PGE MKS FunFloor Lublin rozgromił Piotrcovię

Zgodnie z planem przebiegał wtorkowy mecz PGE MKS FunFloor z Piotrcovią. Lublinianki do przerwy prowadziły 16:8, a ostatecznie pokonały rywalki 34:19.

Po dwóch dniach imprezy w Lublinie AZS UMCS ma na koncie siedem medali

Mistrzostwa Polski w pływaniu: Są pierwsze złote medale dla AZS UMCS Lublin

Drugiego dnia mistrzostw Polski w pływaniu zawodnicy AZS UMCS wywalczyli dwa złote medale i jeden srebrny. W sumie, po dwóch dniach imprezy, która rozgrywana jest na Aqua Lublin mają na koncie siedem krążków.

Bartosz Wolski zostaje w Motorze

Motor Lublin przedłużył kontrakt z ważnym piłkarzem

Kolejny ważny zawodnik zostaje w Motorze na dłużej. We wtorek klub z Lublina poinformował, że kontrakt Bartosza Wolskiego został automatycznie przedłużony o jeden sezon, czyli do końca rozgrywek 25/26.

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski

Polak leci w kosmos. Jest oficjalna data startu misji

Dokładnie za miesiąc – 29 maja – Sławosz Uznański-Wiśniewski zostanie drugim Polakiem w Kosmosie. Będzie tam testował między innymi specjalny „hełm” z Lublina.

Na zdjęciu ekipa LSM, która wystąpi na tegorocznych Marleykach.
10 maja 2025, 21:00

Święto muzyki reggae – Marleyki 2025

Marleyki to bez wątpienia najweselsza stypa świata! To coroczne święto muzyki reggae i muzyczny hołd dla ojca założyciela, Roberta Nesty Marleya, znanego szerzej jako Bob Marley.

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Agencja Mienia Wojskowego ogłasza przetarg na sprzedaż powojskowego sprzętu i pojazdów. Kiedy? 8 maja. Na kupców czekają 152 pozycje o łącznej wartości blisko 500 tys. zł. Są samochody, łódź, maszyny, części zamienne, instrumenty muzyczne oraz drewno opałowe. Zyski ze sprzedaży trafią na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego kupowane są nowoczesne urządzenia dla polskiej armii.

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

Wielu mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny już w czwartek, 1 maja, rozpoczyna długi weekend. Teoretycznie 2 maja jest dniem pracującym, ale urzędy informują, że tego dnia nic nie załatwimy.

Tegoroczny Dzień Otwarty na WSPA

12 kierunków studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Rekrutacja na WSPA

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Nowości to na przykład HR z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji oraz Kryminologia i profilaktyka społeczna.

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams
NA POLIGONIE

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams

Pierwszy kurs dla czołgistów M1A1 Abrams prowadzony wyłącznie przez polskich instruktorów. Taki kurs właśnie rozpoczął się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Do tej pory polskich wojskowych uczyli specjaliści z USA.

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm
galeria
film

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm

Plac Litewski zamienił się w wielką, otwartą scenę taneczną. Mieszkańcy Lublina zatańczyli i świętowali Międzynarodowy Dzień Tańca. To była pierwsza tego typu impreza w naszym mieście.

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Będą zajęcia praktyczne i teoretyczne. Będzie coś dla posiadaczy zabytkowych motocykli, będzie parada. Wszystko w Lublinie i za darmo. Zapisy już trwają.

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Przetarg rozstrzygnięty, pieniądze są, a umowa właśnie została podpisana. W ciągu roku na ulice Lublina wyjedzie 20 wodorowych autobusów.

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

We wtorek poznaliśmy werdykt Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN na sezon 25/26. Motor Lublin dostał zgodę na grę w PKO BP Ekstraklasie bez żadnych nadzorów. Gdyby beniaminek dostał się do europejskich pucharów, to również mógłby w nich zagrać, bo otrzymał licencję także na występy w rozgrywkach UEFA.

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Samochody sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych są coraz częściej spotykane na polskich drogach. Wielu kierowców decyduje się na import, ponieważ auta z Ameryki oferują lepsze wyposażenie, a ich zakup bywa bardziej opłacalny niż nabycie analogicznego modelu w Europie.

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Codzienne porządki w domu wymagają nie tylko sprawnego sprzętu, ale również odpowiednio dobranych akcesoriów. Jednym z istotnych elementów wpływających na skuteczność odkurzania są worki, które odpowiadają za zatrzymywanie zanieczyszczeń wewnątrz urządzenia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium