Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

4 sierpnia 2011 r.
16:52
Edytuj ten wpis

Lotnisko w Świdniku: O krok od umowy (zdjęcia)

Autor: Zdjęcie autora rp
9 16 A A
Pas startowy będzie miał długość 2520 metrów i szerokość 45 metrów. Połączy się z drogą kołowania  d
Pas startowy będzie miał długość 2520 metrów i szerokość 45 metrów. Połączy się z drogą kołowania  d

Najprawdopodobniej w poniedziałek dowiemy się, jaka firma wybuduje pas startowy dla lotniska w Świdniku. Władze spółki Port Lotniczy Lublin ogłoszą to na specjalnej konferencji na terenie budowy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Pas startowy będzie miał długość 2520 metrów i szerokość 45 metrów. Połączy się z drogą kołowania długości ponad 200 metrów.

Tymczasem, rozpoczęły się prace przy odwodnieniu płyty postojowej. Trwają też roboty przy ogrodzeniu terenu lotniska wzdłuż lasu. – Montowany jest drut kolczasty, słupy i siatka ogrodzeniowa. Na terenie ogrodzenia umieszczane są tablice informacyjne – mówi Monika Kuśmierz z RO Media, agencji PR obsługującej inwestycje.

Kontynuowane są prace ziemne, a w kolejnych sektorach przyszłego lotniska trwa makroniwelacja terenu oraz dalsze prace przy korycie drogi startowej dla samolotów. Robotnicy pracują również przy regulacji studni, obsadzaniu włazów i pianowaniu starych kanałów.

Warstwa piachu układana jest w miejscu, gdzie będzie płyta postoju samolotów, a grunt stabilizowany jest cementem.
Budowa lotniska pochłonie 283,8 mln zł. Dokumentacja projektowa i środowiskowa to koszt 11 mln zł. Za zakup gruntów zarezerwowano 80,6 mln zł. Z kolei na zakup sprzętu i wyposażenia lotniska trzeba będzie wydać ok. 35 mln zł.

Daje to w sumie 410 mln zł. Skąd wziąć na to pieniądze? Według PLL, 144 mln zapewni Unia Europejska. Kolejne 150 mln zł pokryją wyemitowane przez port obligacje. Uzyskana przed trzema laty dotacja w ramach Kontraktu Wojewódzkiego to następne 17 mln zł.

Brakujące 99 mln zł to wkład własny miasta i województwa. Po uwzględnieniu gruntów wniesionych aportem przez samorządy, wartość wkładu własnego wyniesie ok. 65 mln zł.

Trzeba jeszcze doliczyć do niej podatek VAT. Z wyliczeń PLL wynika, że przekroczy on 93 mln zł (zwroty podatku na bieżąco trafiają do spółki). Łącznie więc wydatki na lotnisko przekroczą 504 mln zł.


Komentarze 16

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
jon / 5 sierpnia 2011 o 21:46
0
[quote name='jola z opola' timestamp='1312535895' post='511118']
hahahahahah, takie lotnisko jakie proponuje TA NIEDOJDA SOBCZAK to można budować dla aeroklubu a nie dla 400 tysięcznego Miasta. To jakaś kpina, krótki pas startowy, malutki terminal...

a 200 tys Rzeszów-ek buduje sobie nowy terminal pasażerski, ma drugi względem długosci pas startowy w Polsce, zaraz po Okęciu, ladują największe samoloty swiata jak Rusłan

[URL=http://imageshack.us/photo/my-images/825/jasionkap.jpg/][IMG]http://img825.imageshack.us/img825/6575/jasionkap.jpg[/IMG][/URL]

SOBCZAK PRECZ Z LUBLINA!!!
[/quote]
jolu, A -388 do Świdnika nie przyleci, tak więc projektowany pas wystarczy z nawiązką !
[quote name='jola z opola' timestamp='1312535895' post='511118']
hahahahahah, takie lotnisko jakie proponuje TA NIEDOJDA SOBCZAK to można budować dla aeroklubu a nie dla 400 tysięcznego Miasta. To jakaś kpina, krótki pas startowy, malutki terminal...

a 200 tys Rzeszów-ek buduje sobie nowy terminal pasażerski, ma drugi względem długosci pas startowy w Polsce, zaraz po Okęciu, ladują największe samoloty swiata jak Rusłan

[URL=http://imageshack.us/photo/my-images/825/jasionkap.jpg/][IMG]ht... rozwiń
Avatar
Gość / 5 sierpnia 2011 o 16:37
0
[quote name='PALUCH' timestamp='1312541455' post='511156']
CZY WY, DEFETYŚCI I MIERNOTY PESYMISTYCZNE UMIECIE SIĘ W ŻYCIU Z CZEGOKOLWIEK CIESZYĆ???? NIE BYŁO LOTNISKA, ŹLE, BEDZIE LOTNISKO TEŻ ŹLE.UMIECIE TYLKO SZCZEKAĆ I KRYTYKOWAĆ! A GDZIE ODROBINA PATRIOTYZMU LOKALNEGO GNIDY!!!
SZKLANKA PÓŁ PUSTA I PÓL PEŁNA!!
[/quote]
Avatar
DrWal / 5 sierpnia 2011 o 14:31
0
Dobra, a gdzie informacja, że trzeba wyrąbać jeszcze sporo lasu oraz, że z nieznanych publicznie przyczyn zwozi sie śmieci z wysypiska na placu budowy "lotniska"?
Avatar
Stefan / 5 sierpnia 2011 o 13:51
0
Dzisiaj rozbil sie w swidniku samolot i to akurat obok kopalni gazu.
Kolejna katastrofa. Dziwne ze Urzad lotniska nie wstrzyma lotow na lotnisku skoro trwa jego rozbudowa. Ile ludzi musi zginac aby ktos wreszcie zastanowil sie czy ta lokalizacja nie jest chybiona
Avatar
gość / 5 sierpnia 2011 o 13:44
0
Ja już nie czytam tej obłudy
Avatar
a / 5 sierpnia 2011 o 13:06
0
[quote name='PALUCH' timestamp='1312541455' post='511156']
CZY WY, DEFETYŚCI I MIERNOTY PESYMISTYCZNE UMIECIE SIĘ W ŻYCIU Z CZEGOKOLWIEK CIESZYĆ???? NIE BYŁO LOTNISKA, ŹLE, BEDZIE LOTNISKO TEŻ ŹLE.UMIECIE TYLKO SZCZEKAĆ I KRYTYKOWAĆ! A GDZIE ODROBINA PATRIOTYZMU LOKALNEGO GNIDY!!!
SZKLANKA PÓŁ PUSTA I PÓL PEŁNA!!
[/quote]
A czy ty nie masz chociaż odrobiny kultury. jeśli nie masz co pisać, to po co w ogóle zabierasz głos? Żeby poobrażać innych? Normalny człowiek jak nie ma nic do powiedzenia to siedzi sobie cicho...
[quote name='PALUCH' timestamp='1312541455' post='511156']
CZY WY, DEFETYŚCI I MIERNOTY PESYMISTYCZNE UMIECIE SIĘ W ŻYCIU Z CZEGOKOLWIEK CIESZYĆ???? NIE BYŁO LOTNISKA, ŹLE, BEDZIE LOTNISKO TEŻ ŹLE.UMIECIE TYLKO SZCZEKAĆ I KRYTYKOWAĆ! A GDZIE ODROBINA PATRIOTYZMU LOKALNEGO GNIDY!!!
SZKLANKA PÓŁ PUSTA I PÓL PEŁNA!!
[/quote]
A czy ty nie masz chociaż odrobiny kultury. jeśli nie masz co pisać, to po co w ogóle zabierasz głos? Żeby poobrażać innych? Normalny człowiek jak nie ... rozwiń
Avatar
PALUCH / 5 sierpnia 2011 o 12:50
0
CZY WY, DEFETYŚCI I MIERNOTY PESYMISTYCZNE UMIECIE SIĘ W ŻYCIU Z CZEGOKOLWIEK CIESZYĆ???? NIE BYŁO LOTNISKA, ŹLE, BEDZIE LOTNISKO TEŻ ŹLE.UMIECIE TYLKO SZCZEKAĆ I KRYTYKOWAĆ! A GDZIE ODROBINA PATRIOTYZMU LOKALNEGO GNIDY!!!
SZKLANKA PÓŁ PUSTA I PÓL PEŁNA!!
Avatar
Gość / 5 sierpnia 2011 o 12:21
0
[size="3"]Pas startowy długości 2520 metrów wystarczy do lotów w najdalsze zakątki Europy (np. Lizbona) i do Afryki Północnej.

Problem w tym, że lotnisko ma być gotowe w III kwartale 2012 ... zostało już tylko 12 miesięcy.

Poza tym będzie to najdroższe i najmniejsze lotnisko ... jak wszystko w Polsce B, czyli zadupiu Unii Europejskiej.[/size]
Avatar
wielkopolanin P-n / 5 sierpnia 2011 o 11:48
0
Wstyd i hanba dla Lublina 400tysięcznego buduje najmniejsze ,najgorsze,najdrozsze ,lotniskow w POLSCE rozwoju na nast.epne lata .Wstyd sie przyznac ze Rzeszówek 170 tys mieszkabnców ma lotnisko z pasem startowym 300m a terminal 25 tys etrow kwadratowych znajomi śmieja się z naszch włodarzy -KTO ich WYBRAŁ do rzadzenia regionem .Jak bezmózgowcy moga rzadzic tak ładnym miastem Lublinem i regionem .Lotnisko region dla obywateli ponad 2mil mieszkanców .
Avatar
jola z opola / 5 sierpnia 2011 o 11:18
0
hahahahahah, takie lotnisko jakie proponuje TA NIEDOJDA SOBCZAK to można budować dla aeroklubu a nie dla 400 tysięcznego Miasta. To jakaś kpina, krótki pas startowy, malutki terminal...

a 200 tys Rzeszów-ek buduje sobie nowy terminal pasażerski, ma drugi względem długosci pas startowy w Polsce, zaraz po Okęciu, ladują największe samoloty swiata jak Rusłan

[URL=http://imageshack.us/photo/my-images/825/jasionkap.jpg/][IMG]http://img825.imageshack.us/img825/6575/jasionkap.jpg[/IMG][/URL]

SOBCZAK PRECZ Z LUBLINA!!!
Avatar
jon / 5 sierpnia 2011 o 21:46
0
[quote name='jola z opola' timestamp='1312535895' post='511118']
hahahahahah, takie lotnisko jakie proponuje TA NIEDOJDA SOBCZAK to można budować dla aeroklubu a nie dla 400 tysięcznego Miasta. To jakaś kpina, krótki pas startowy, malutki terminal...

a 200 tys Rzeszów-ek buduje sobie nowy terminal pasażerski, ma drugi względem długosci pas startowy w Polsce, zaraz po Okęciu, ladują największe samoloty swiata jak Rusłan

[URL=http://imageshack.us/photo/my-images/825/jasionkap.jpg/][IMG]http://img825.imageshack.us/img825/6575/jasionkap.jpg[/IMG][/URL]

SOBCZAK PRECZ Z LUBLINA!!!
[/quote]
jolu, A -388 do Świdnika nie przyleci, tak więc projektowany pas wystarczy z nawiązką !
[quote name='jola z opola' timestamp='1312535895' post='511118']
hahahahahah, takie lotnisko jakie proponuje TA NIEDOJDA SOBCZAK to można budować dla aeroklubu a nie dla 400 tysięcznego Miasta. To jakaś kpina, krótki pas startowy, malutki terminal...

a 200 tys Rzeszów-ek buduje sobie nowy terminal pasażerski, ma drugi względem długosci pas startowy w Polsce, zaraz po Okęciu, ladują największe samoloty swiata jak Rusłan

[URL=http://imageshack.us/photo/my-images/825/jasionkap.jpg/][IMG]ht... rozwiń
Avatar
Gość / 5 sierpnia 2011 o 16:37
0
[quote name='PALUCH' timestamp='1312541455' post='511156']
CZY WY, DEFETYŚCI I MIERNOTY PESYMISTYCZNE UMIECIE SIĘ W ŻYCIU Z CZEGOKOLWIEK CIESZYĆ???? NIE BYŁO LOTNISKA, ŹLE, BEDZIE LOTNISKO TEŻ ŹLE.UMIECIE TYLKO SZCZEKAĆ I KRYTYKOWAĆ! A GDZIE ODROBINA PATRIOTYZMU LOKALNEGO GNIDY!!!
SZKLANKA PÓŁ PUSTA I PÓL PEŁNA!!
[/quote]
Avatar
DrWal / 5 sierpnia 2011 o 14:31
0
Dobra, a gdzie informacja, że trzeba wyrąbać jeszcze sporo lasu oraz, że z nieznanych publicznie przyczyn zwozi sie śmieci z wysypiska na placu budowy "lotniska"?
Avatar
Stefan / 5 sierpnia 2011 o 13:51
0
Dzisiaj rozbil sie w swidniku samolot i to akurat obok kopalni gazu.
Kolejna katastrofa. Dziwne ze Urzad lotniska nie wstrzyma lotow na lotnisku skoro trwa jego rozbudowa. Ile ludzi musi zginac aby ktos wreszcie zastanowil sie czy ta lokalizacja nie jest chybiona
Avatar
gość / 5 sierpnia 2011 o 13:44
0
Ja już nie czytam tej obłudy
Avatar
a / 5 sierpnia 2011 o 13:06
0
[quote name='PALUCH' timestamp='1312541455' post='511156']
CZY WY, DEFETYŚCI I MIERNOTY PESYMISTYCZNE UMIECIE SIĘ W ŻYCIU Z CZEGOKOLWIEK CIESZYĆ???? NIE BYŁO LOTNISKA, ŹLE, BEDZIE LOTNISKO TEŻ ŹLE.UMIECIE TYLKO SZCZEKAĆ I KRYTYKOWAĆ! A GDZIE ODROBINA PATRIOTYZMU LOKALNEGO GNIDY!!!
SZKLANKA PÓŁ PUSTA I PÓL PEŁNA!!
[/quote]
A czy ty nie masz chociaż odrobiny kultury. jeśli nie masz co pisać, to po co w ogóle zabierasz głos? Żeby poobrażać innych? Normalny człowiek jak nie ma nic do powiedzenia to siedzi sobie cicho...
[quote name='PALUCH' timestamp='1312541455' post='511156']
CZY WY, DEFETYŚCI I MIERNOTY PESYMISTYCZNE UMIECIE SIĘ W ŻYCIU Z CZEGOKOLWIEK CIESZYĆ???? NIE BYŁO LOTNISKA, ŹLE, BEDZIE LOTNISKO TEŻ ŹLE.UMIECIE TYLKO SZCZEKAĆ I KRYTYKOWAĆ! A GDZIE ODROBINA PATRIOTYZMU LOKALNEGO GNIDY!!!
SZKLANKA PÓŁ PUSTA I PÓL PEŁNA!!
[/quote]
A czy ty nie masz chociaż odrobiny kultury. jeśli nie masz co pisać, to po co w ogóle zabierasz głos? Żeby poobrażać innych? Normalny człowiek jak nie ... rozwiń
Avatar
PALUCH / 5 sierpnia 2011 o 12:50
0
CZY WY, DEFETYŚCI I MIERNOTY PESYMISTYCZNE UMIECIE SIĘ W ŻYCIU Z CZEGOKOLWIEK CIESZYĆ???? NIE BYŁO LOTNISKA, ŹLE, BEDZIE LOTNISKO TEŻ ŹLE.UMIECIE TYLKO SZCZEKAĆ I KRYTYKOWAĆ! A GDZIE ODROBINA PATRIOTYZMU LOKALNEGO GNIDY!!!
SZKLANKA PÓŁ PUSTA I PÓL PEŁNA!!
Avatar
Gość / 5 sierpnia 2011 o 12:21
0
[size="3"]Pas startowy długości 2520 metrów wystarczy do lotów w najdalsze zakątki Europy (np. Lizbona) i do Afryki Północnej.

Problem w tym, że lotnisko ma być gotowe w III kwartale 2012 ... zostało już tylko 12 miesięcy.

Poza tym będzie to najdroższe i najmniejsze lotnisko ... jak wszystko w Polsce B, czyli zadupiu Unii Europejskiej.[/size]
Avatar
wielkopolanin P-n / 5 sierpnia 2011 o 11:48
0
Wstyd i hanba dla Lublina 400tysięcznego buduje najmniejsze ,najgorsze,najdrozsze ,lotniskow w POLSCE rozwoju na nast.epne lata .Wstyd sie przyznac ze Rzeszówek 170 tys mieszkabnców ma lotnisko z pasem startowym 300m a terminal 25 tys etrow kwadratowych znajomi śmieja się z naszch włodarzy -KTO ich WYBRAŁ do rzadzenia regionem .Jak bezmózgowcy moga rzadzic tak ładnym miastem Lublinem i regionem .Lotnisko region dla obywateli ponad 2mil mieszkanców .
Avatar
jola z opola / 5 sierpnia 2011 o 11:18
0
hahahahahah, takie lotnisko jakie proponuje TA NIEDOJDA SOBCZAK to można budować dla aeroklubu a nie dla 400 tysięcznego Miasta. To jakaś kpina, krótki pas startowy, malutki terminal...

a 200 tys Rzeszów-ek buduje sobie nowy terminal pasażerski, ma drugi względem długosci pas startowy w Polsce, zaraz po Okęciu, ladują największe samoloty swiata jak Rusłan

[URL=http://imageshack.us/photo/my-images/825/jasionkap.jpg/][IMG]http://img825.imageshack.us/img825/6575/jasionkap.jpg[/IMG][/URL]

SOBCZAK PRECZ Z LUBLINA!!!
Zobacz wszystkie komentarze 16

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Upalny dzień w PRL. Dla ochłody napój dla imperialistów czy syfon z wodą sodową?
Magazyn

Upalny dzień w PRL. Dla ochłody napój dla imperialistów czy syfon z wodą sodową? 0 0

W PRL-u nie trzeba było baru czy restauracji, aby ugasić pragnienie. Coca-colę okrzyknięto w latach 50. napojem imperialistów. W sklepach królowała oranżada, a na ulicy popularna „gruźliczanka” - woda sodowa z sokiem (droższa) i bez soku (tańsza), sprzedawana z saturatorów.

Francuscy organiści w Puławach
23 lipca 2018, 19:00

Francuscy organiści w Puławach 5 0

W poniedziałek, 23 lipca o godz. 19 w Kościele pw. św. Brata Alberta w Puławach wystąpi duet organistów z Francji - Eric Lebrun oraz Marie-Ange Leurent. Wydarzenie odbędzie się w ramach trwającego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej.

Lewart Lubartów – Orlęta Łuków 3:3. Dużo goli i dużo testów

Lewart Lubartów – Orlęta Łuków 3:3. Dużo goli i dużo testów 1 0

Do przerwy w starciu Lewartu z Orlętami Łuków padła tylko jedna bramka. W drugiej połowie obie ekipy się rozstrzelały i ostatecznie zawody zakończyły się remisem 3:3. Zarówno Łukasz Mierzejewski, jak i Robert Różański mieli w składach wiele nowych twarzy

Obława na agresywnie jeżdżących kierowców w Lublinie. 90 kontroli, 60 wykroczeń

Obława na agresywnie jeżdżących kierowców w Lublinie. 90 kontroli, 60 wykroczeń 21 9

Lubelscy policjanci skontrowali blisko 90 pojazdów oraz ujawnili 60 wykroczeń w ruchu drogowym.

Nieruchomości w dwóch częściach Puław na sprzedaż. Co może tam powstać?

Nieruchomości w dwóch częściach Puław na sprzedaż. Co może tam powstać? 2 0

Grunty w dwóch częściach Puław chce sprzedać Urząd Miasta. Chodzi o trzy działki pod usługi przy ul. Sosnowej oraz jedną większą nieruchomość położoną w strefie ekonomicznej przy ul. Komunalnej.

Wieczorny maraton na rolkach po Lublinie. Tym razem w nietypowych strojach [zdjęcia]
galeria

Wieczorny maraton na rolkach po Lublinie. Tym razem w nietypowych strojach [zdjęcia] 12 3

To był już czwarty w tym roku przejazd rolkarzy przez Lublin. Tym razem część z nich pojawiła się w przebraniach zwierząt.

Żniwowanie w Muzeum Wsi Lubelskiej
22 lipca 2018, 11:00

Żniwowanie w Muzeum Wsi Lubelskiej 7 0

Co Gdzie Kiedy. Muzeum Wsi Lubelskiej zaprasza na kolejną odsłonę wakacyjnych pokazów dawnego rzemiosła. W niedzielę, 22 lipca o godz. 11 w Skansenie rozpoczną się pokazy żniwowania.

Poradnia Leczenia Ran Przewlekłych powstała w bialskim szpitalu

Poradnia Leczenia Ran Przewlekłych powstała w bialskim szpitalu 0 0

Przy szpitalu w Białej Podlaskiej zaczęła funkcjonować Poradnia Leczenia Ran Przewlekłych. Placówka podpisała umowę z lubelskim NFZ.

Śmiertelny wypadek na drodze krajowej nr 19. Nie żyje pieszy

Śmiertelny wypadek na drodze krajowej nr 19. Nie żyje pieszy 7 0

Do tragicznego wypadku doszło po godz. 1 w nocy na drodze krajowej nr 19 w miejscowości Firlej.

Wraca Puławskie Kino Samochodowe
27 lipca 2018, 0:00

Wraca Puławskie Kino Samochodowe 8 3

Co Gdzie Kiedy. Gratka dla miłośników kina w Puławach. W dniach 27-29 lipca odbędzie się kolejna już edycja Puławskiego Kina Samochodowego, nawiązującego do amerykańskiej tradycji seansów.

94 PZLA MP. Podsumowanie drugiego dnia. Kto zdobył medale? [zdjęcia, wideo]
galeria
film

94 PZLA MP. Podsumowanie drugiego dnia. Kto zdobył medale? [zdjęcia, wideo] 7 1

Małgorzata Hołub-Kowalik i Karol Zalewski złotymi medalistami w biegu na 400 metrów. To dość spora niespodzianka bo za faworytów w obu przypadkach uchodzili inni uczestnicy finału

Tłumy na koncercie Siła Kobiet na pl. Zamkowym w Lublinie [zdjęcia]
galeria
film

Tłumy na koncercie Siła Kobiet na pl. Zamkowym w Lublinie [zdjęcia] 104 28

W Lublinie trwa koncert Siła Kobiet. Na scenie występują: Paulina Przybysz, Monika Brodka, Katarzyna Nosowska i Kayah. Na plac Zamkowy przyszły tłumy

Wjechał samochodem w rowerzystki. 13-latka nie żyje
kraj
film

Wjechał samochodem w rowerzystki. 13-latka nie żyje 5 3

Radomyśl (woj. wielkopolskie). Na trasie Wschowa-Radomyśl samochód osobowy uderzył w dwie nastolatki jadące na rowerach. Młodsza z dziewcząt, 13-latka, zginęła na miejscu. Jej rok starsza koleżanka została przewieziona do szpitala. Przyczyny wypadku bada prokuratura.

Lato na Placu Litewskim: Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek
2 sierpnia 2018, 17:00

Lato na Placu Litewskim: Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek 2 0

Co Gdzie Kiedy. Popularny spektakl Centrum Kultury - Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek będzie można zobaczyć bezpłatnie w ramach wakacyjnego projektu Lato na Placu Litewskim. Pokaz odbędzie się dwukrotnie - w czwartek, 2 sierpnia i piątek, 3 sierpnia o godz. 17 przy pomniku Unii Lubelskiej.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!