Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

9 maja 2024 r.
11:48

Zamienił stołek burmistrza na starosty. Nietypowy sojusz w powiecie świdnickim

Waldemar Jakson do wtorku był burmistrzem Świdnika. Od dzisiaj jest starostą świdnickim
Waldemar Jakson do wtorku był burmistrzem Świdnika. Od dzisiaj jest starostą świdnickim (fot. Katarzyna Nastaj)

Powiat świdnicki już z władzami. W czwartek przed południem podczas nadzwyczajnej sesji radni funkcję starosty powierzyli Waldemarowi Jaksonowi z Prawa i Sprawiedliwości, który do wtorku przez ponad 25 lat był burmistrzem Świdnika. Wicestarostą został Dariusz Kołodziejczyk, a członkiem zarządu Anna Dygulska. Oboje ostatnio byli sekretarzami w gminach powiatu świdnickiego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W Radzie Powiatu Świdnickiego, o czym już informowaliśmy w poniedziałek, doszło do sojuszu Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego z Prawem i Sprawiedliwością, choć po wyborach, które odbyły się 7 kwietnia wydawało się, że jakiekolwiek porozumienie można włożyć pomiędzy bajki. Komitet Wyborców Rodzina i Prawo (czytaj Prawo i Sprawiedliwość) zdobył 9 mandatów w 19-osobowej Radzie Powiatu i by mieć większość wystarczyło, by dogadał się z jednym z dwóch radnych Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców. Ci, jednak nie byli zainteresowani utrwalaniem „rodzinno-biznesowych” powiązań nie tylko w powiecie, ale i mieście, czemu dali wyraz także dzień później podczas pierwszej sesji Rady Miasta.

W sukurs zwycięzcom wyborów przyszli za to miejscowa Platforma Obywatelska i PSL. Szefowie lokalnych struktur dogadali się i zawarli porozumienie ponad podziałami. Na jego mocy wiceprzewodniczącym Powiatu w poniedziałek został Marcin Najda (poparcie PSL), a dzień później w Radzie Miasta Robert Syryjczyk z PO. W powiecie koalicjanci PiS otrzymać mieli ponadto stołek wicestarosty. I tak też się stało.

Wybory starosty świdnickiego – na to stanowisko Waldemara Jaksona zgłosił Dariusz Kołodzieczyk - poprzedziła dyskusja, w której pytania kandydatowi postanowili zadać radni opozycyjni. Łukasz Czemrys z Konfederacji zapytał czy Jakson jest członkiem jakiejś partii politycznej i z czego się utrzymuje, bo do wtorku był burmistrzem?

– Jestem członkiem PiS w chwili obecnej, a utrzymuje się z tego, co zaoszczędziłem – odpowiedział Jakson, dodając że złożył wniosek o emeryturę.

Jakub Osina, który startował z list Koalicji 15 Października rozpoczął z kolei od mocnych słów o „bandzie trojga: PiS, PSL, PO”, odnosząc się tym samym do zawartego porozumienia i zapytał, czy Jakson w sposób rekordowy, jak miało to miejsce w mieście, zadłuży także powiat. Jak przyznał z przekąsem zadał pytanie w imieniu radnego Roberta Syryjczyka z PO, który jeszcze nie tak dawno martwił się o stan gminnej kasy, przypominając że na koniec 2023 roku zadłużenie wynosiło ponad 83 miliony złotych.

- Czy taką politykę finansową zamierza pan ze swoimi koalicjantami z PSL i PO prowadzić także w starostwie? Czy chce pan ten rekord pobić w odniesieniu do budżetu starostwa? – pytał i prosił też o wskazanie najważniejszych inwestycji, które chce jako starosta Waldemar Jakson zamierza zrealizować w powiecie.

Jakson odpowiadając radnemu już na wstępie podkreślił, że ten stawiając pytanie użył inwektyw „banda trojga” i dalej powiedział. - Jeżeli będzie taka potrzeba i dla dobra powiatu, to będę to robił. - mówił o możliwej emisji obligacji i zaciąganiu kredytów. Jakson za przykład podał Lublin i prezydenta Krzysztofa Żuka, gdzie wskaźnik zadłużenia jest wielokrotnie wyższy, ale  dzięki tym pieniądzom udało się zrealizować wiele inwestycji. O tych, które będzie planował przeprowadzić poinformuje, jak zapadną uzgodnienia nowego Zarządu Powiatu z przedstawicielami gmin.

Za wyborem Waldemara Jaksona na starostę w tajnym głosowaniu było 14 z 18 obecnych na sesji radnych: z Rodziny i Prawa, PSL i PO , 4 zagłosowało przeciw.

– Bardzo dziękuje państwu za zaufanie. Dziękuję mojemu poprzednikowi, zarządowi, który wcześniej sprawował władzę – rozpoczął swoje wystąpienie nowy starosta i po chwili odniósł się do porozumienia, które doprowadziło do jego wyboru na funkcję starosty. - Głównym naszym celem było inicjowanie jak najbardziej racjonalnej i merytorycznej dyskusji o najważniejszych problemach powiatu świdnickiego, a nie to kto z jakiej partii jest, jakie ma poglądy formacyjne ,tylko to o chce zrobić dla naszych „Małych Ojczyzn” – mówił. - Jestem ogromnie zadowolony, że po raz pierwszy w historii powiatu zawarliśmy takie porozumienie „Małych Ojczyzn”, porozumienie ludzi którzy mają różne poglądy – powiedział Waldemar Jakson i po chwili na swojego zastępcę zgłosił Dariusza Kołodzieczyka, byłego starostę z PSL, ostatnio sekretarza w gminie Trawniki.

 - To bardzo doświadczony samorządowiec. Był starostą, jako burmistrz z nim współpracowałem mimo, że mieliśmy różne poglądy Na pewno będzie pomocny w pracy Zarządu i bardzo ważnym elementem tego Zarządu – przyznał starosta Jakson.

Za wyborem Dariusza Kołodziejczyka głosowało 13 radnych, 4 głosowało przeciw, 1 wstrzymał się od głosu.

- Różne medialne informacje pojawiają się o tworzeniu tej koalicji. Podzielam głos pana starosty, będziemy starali się działać na rzecz wspólnego dobra powiatu świdnickiego – powiedział po wyborze Dariusz Kołodziejczyk.

Ostatnim punktem czwartkowej nadzwyczajnej sesji był wybór członka Zarządu Powiatu. Waldemar Jakson zgłosił do Zarządu na etatowego członka Annę Dygulską, sekretarza gminy Mełgiew. Za głosowało 15 radnych, przeciw było 2, wstrzymał się 1.

Przypomnijmy! W poniedziałek przewodniczącym Rady Powiatu został Andrzej Mańka (Rodzina i Prawo czytaj PiS), a wiceprzewodniczącymi Marcin Najda, który startował w wyborach z listy Trzeciej Drogi (PSL), sekretarz UM w Piaskach i radny Rodziny i Prawa Zbigniew Twaróg.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Magda Balsam zaliczyła kolejny, niezły występ

PGE MKS FunFloor Lublin rozgromił Piotrcovię

Zgodnie z planem przebiegał wtorkowy mecz PGE MKS FunFloor z Piotrcovią. Lublinianki do przerwy prowadziły 16:8, a ostatecznie pokonały rywalki 34:19.

Po dwóch dniach imprezy w Lublinie AZS UMCS ma na koncie siedem medali

Mistrzostwa Polski w pływaniu: Są pierwsze złote medale dla AZS UMCS Lublin

Drugiego dnia mistrzostw Polski w pływaniu zawodnicy AZS UMCS wywalczyli dwa złote medale i jeden srebrny. W sumie, po dwóch dniach imprezy, która rozgrywana jest na Aqua Lublin mają na koncie siedem krążków.

Bartosz Wolski zostaje w Motorze

Motor Lublin przedłużył kontrakt z ważnym piłkarzem

Kolejny ważny zawodnik zostaje w Motorze na dłużej. We wtorek klub z Lublina poinformował, że kontrakt Bartosza Wolskiego został automatycznie przedłużony o jeden sezon, czyli do końca rozgrywek 25/26.

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski

Polak leci w kosmos. Jest oficjalna data startu misji

Dokładnie za miesiąc – 29 maja – Sławosz Uznański-Wiśniewski zostanie drugim Polakiem w Kosmosie. Będzie tam testował między innymi specjalny „hełm” z Lublina.

Na zdjęciu ekipa LSM, która wystąpi na tegorocznych Marleykach.
10 maja 2025, 21:00

Święto muzyki reggae – Marleyki 2025

Marleyki to bez wątpienia najweselsza stypa świata! To coroczne święto muzyki reggae i muzyczny hołd dla ojca założyciela, Roberta Nesty Marleya, znanego szerzej jako Bob Marley.

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Agencja Mienia Wojskowego ogłasza przetarg na sprzedaż powojskowego sprzętu i pojazdów. Kiedy? 8 maja. Na kupców czekają 152 pozycje o łącznej wartości blisko 500 tys. zł. Są samochody, łódź, maszyny, części zamienne, instrumenty muzyczne oraz drewno opałowe. Zyski ze sprzedaży trafią na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego kupowane są nowoczesne urządzenia dla polskiej armii.

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

Wielu mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny już w czwartek, 1 maja, rozpoczyna długi weekend. Teoretycznie 2 maja jest dniem pracującym, ale urzędy informują, że tego dnia nic nie załatwimy.

Tegoroczny Dzień Otwarty na WSPA

12 kierunków studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Rekrutacja na WSPA

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Nowości to na przykład HR z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji oraz Kryminologia i profilaktyka społeczna.

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams
NA POLIGONIE

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams

Pierwszy kurs dla czołgistów M1A1 Abrams prowadzony wyłącznie przez polskich instruktorów. Taki kurs właśnie rozpoczął się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Do tej pory polskich wojskowych uczyli specjaliści z USA.

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm
galeria
film

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm

Plac Litewski zamienił się w wielką, otwartą scenę taneczną. Mieszkańcy Lublina zatańczyli i świętowali Międzynarodowy Dzień Tańca. To była pierwsza tego typu impreza w naszym mieście.

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Będą zajęcia praktyczne i teoretyczne. Będzie coś dla posiadaczy zabytkowych motocykli, będzie parada. Wszystko w Lublinie i za darmo. Zapisy już trwają.

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Przetarg rozstrzygnięty, pieniądze są, a umowa właśnie została podpisana. W ciągu roku na ulice Lublina wyjedzie 20 wodorowych autobusów.

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

We wtorek poznaliśmy werdykt Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN na sezon 25/26. Motor Lublin dostał zgodę na grę w PKO BP Ekstraklasie bez żadnych nadzorów. Gdyby beniaminek dostał się do europejskich pucharów, to również mógłby w nich zagrać, bo otrzymał licencję także na występy w rozgrywkach UEFA.

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Samochody sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych są coraz częściej spotykane na polskich drogach. Wielu kierowców decyduje się na import, ponieważ auta z Ameryki oferują lepsze wyposażenie, a ich zakup bywa bardziej opłacalny niż nabycie analogicznego modelu w Europie.

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Codzienne porządki w domu wymagają nie tylko sprawnego sprzętu, ale również odpowiednio dobranych akcesoriów. Jednym z istotnych elementów wpływających na skuteczność odkurzania są worki, które odpowiadają za zatrzymywanie zanieczyszczeń wewnątrz urządzenia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium