Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

12 maja 2020 r.
20:52

Związkowcy z PZL-Świdnik: "Tarcza antykryzysowa" nie dla nas. Parlamentarzyści odwołali spotkanie z zarządem firmy

Autor: Zdjęcie autora jsz
119 16 A A
(fot. Jacek Szydłowski/archiwum)

- Dla takich firm, jak nasza nie ma pomocy - alarmują związkowcy z PZL-Świdnik. Z pracą w fabryce ma się pożegnać ponad 200 osób. Planowane na wtorek spotkanie parlamentarzystów z zarządem firmy nie doszło do skutku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Musiałem je odwołać, ponieważ Prawo i Sprawiedliwość zwołało na wtorek posiedzenie sejmu - wyjaśnia Michał Krawczyk, przewodniczący Lubelskiego Zespołu Parlamentarnego. - Nie wiedzieliśmy o tym, planując spotkanie. Informacja o posiedzeniu pojawiła się w poniedziałek o godz. 22:00.

Parlamentarzyści z naszego regionu mieli rozmawiać z prezes PZL-Świdnik o sytuacji w firmie i możliwościach wyjścia z kryzysu. Rozmowy zorganizowano w poniedziałek, po spotkaniu LZP ze związkowcami. W piątek posłowie z naszego regionu mają rozmawiać o problemach z PZL-Świdnik z przedstawicielami rządu. W związku z epidemią fabryka zatrudniająca ok. 3 tys. ludzi ma coraz większe problemy. Rządowe „tarcze” finansowe niewiele zmieniają - alarmują związkowcy.

- Dzisiaj rozmawialiśmy z zarządem firmy i uzyskaliśmy jasną odpowiedź, że dla takich zakładów jak nasz, jedyna pomoc to obniżenie czasu pracy i poborów oraz dopłaty do pensji. Nie ma innych narzędzi - mówi Piotr Sadowski, szef Związku Zawodowego Inżynierów i Techników w PZL-Świdnik. - Możemy przez 3 miesiące korzystać z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Nic więcej. To wszystko, co opowiadają politycy niestety mija się z prawdą.

Związkowcy zwracają uwagę, że firma nie może skorzystać np. z preferencyjnych kredytów z państwową gwarancją. Mogłaby jedynie ubiegać się o zawieszenie składek ZUS na 3 miesiące.

- To nas nie interesuje, bo składki i tak trzeba będzie zapłacić. Może potem dojść do kumulacji i będzie jeszcze większy problem - dodaje Piotr Sadowski. - Faktycznie więc, pomoc jest żadna. Nawet pieniądze z FGŚP to nie jest żadne wsparcie od państwa. To po prostu skorzystanie ze środków, które jako pracownicy przez wiele lat odkładaliśmy.

Wiadomo już, że z pracą w PZL-Świdnik pożegna się 210 osób. We wtorek związkowcy otrzymali oficjalne potwierdzenie w tej sprawie.

- Kolejne zwolnienia będą zależały od tego, czy uda się wprowadzić oszczędności, wykorzystać urlopy i zrobić 3-tygodniową przerwę w sierpniu - wyjaśnia Piotr Sadowski. - Według aktualnych wyliczeń nie mamy pracy dla ok. jednej trzeciej załogi. Kierownicy musieli już ocenić swoich pracowników i m.in. na tej podstawie dział personalny ma podejmować decyzje o zwolnieniach.

Według związkowców, formalnie w zakładzie nie będzie zwolnień grupowych. Pracownicy mają być zwalniani etapami.

Trudna sytuacja w firmie to głównie efekt braku rządowych zamówień. Obiecywany podczas ubiegłorocznej kampanii wyborczej kontrakt na modernizację 30 śmigłowców „Sokół” najprawdopodobniej nie doczeka się realizacji.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 16

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
adamczuk / 12 maja 2020 r. o 21:32
+58
Prosty temat - niech opozycja zgłosi poprawkę do budżetu - zwiększenie wydatków na modernizację śmigłowców Sokół. Jeżeli cała opozycja zagłosuje za to decydujący będzie głos posłów PiS z naszego regionu. Jeżeli Soboń i kompania zagłosują przeciw to mogą się już na lubelszczyźnie nie pokazywać.
Avatar
małe miki / 12 maja 2020 r. o 22:22
+34
Kiedyś to była super firma.... Ale to dawno. Ostatnie lata to porażka WSK Świdnik. Każdy rząd ma gdzies co tu dzieje dzieje. Nie zależy by to firma polska była, były zamówienia właśnie tu, praca dla nas Polaków. Boże ile kiedyś tu zamówień było.....
Avatar
kajetan08 / 13 maja 2020 r. o 07:54
+30
Proszę nie wypisywać bzdur jeśli nie wiecie o co chodzi. Tarcza antykryzysowa nie dla WSK z prostej przyczyny. Za rok 2019 WSK uzyskało zysk na czysto 270 mln PLN(cały zysk na czysto Leonardo za 2019 to 1 mld 700 mln euro). Te pieniądze wyparowały do Włoch i Polski rząd o tym wie i dla tego tych pieniędzy nie da z tarczy. Kolejna sprawa to kłamstwa Pana Sadowskiego,który przekonuje że rząd Włoch zamówił kolejne śmigłowce w ramach kryzysu. Kontrakt na 16 śmigłowców był negocjowany od 2018 roku i teraz zwyczajnie został podpisany. Co ważne dostawy tych śmigłowców od 2022-25. Zastanawiające jest że żadne kontrakty na kupno helikopterów nie zostały zerwane. Fabryki we Włoszech pracują na III zmiany to samo w Anglii, nie ma tam zwolnień ani ograniczania produkcji. Związki typu ZZIiT i Sierpień80 zajmują się polityką a nie walką o pracowników. Zaprzedały się zarządowi. Przykre.
Proszę nie wypisywać bzdur jeśli nie wiecie o co chodzi. Tarcza antykryzysowa nie dla WSK z prostej przyczyny. Za rok 2019 WSK uzyskało zysk na czysto 270 mln PLN(cały zysk na czysto Leonardo za 2019 to 1 mld 700 mln euro). Te pieniądze wyparowały do Włoch i Polski rząd o tym wie i dla tego tych pieniędzy nie da z tarczy. Kolejna sprawa to kłamstwa Pana Sadowskiego,który przekonuje że rząd Włoch zamówił kolejne śmigłowce w ramach kryzysu. Kontrakt na 16 śmigłowców był negocjowany od 2018 roku i teraz zwyczajnie został podpisany. Co ważne dos... rozwiń
Avatar
TECZOWY_ZSL / 13 maja 2020 r. o 10:07
+24
Sprywatyzowana przez ...? No to pozamiatane.... Odnośnie dofinansowania i wsparcia polecam przeczytać tekst o LEONARDO z włoskiego bankowego profitdividend.com - "la liquidità rafforzata a 5 miliardi di euro"
Avatar
WSumieToNikt / 13 maja 2020 r. o 10:19
+19
Prosty temat - niech opozycja zgłosi poprawkę do budżetu - zwiększenie wydatków na modernizację śmigłowców Sokół. Jeżeli cała opozycja zagłosuje za to decydujący będzie głos posłów PiS z naszego regionu. Jeżeli Soboń i kompania zagłosują przeciw to mogą się już na lubelszczyźnie nie pokazywać.
Pokazywać to się nie mają ci co sprywatyzowali tę firmę. Z tego co krzyczą związkowcy to okazuje się, że egzystuje ona tylko dzięki zamówieniom od polskiego rządu, więc po co było prywatyzować? Żeby koncern wyprowadzał od nas tylko kasę do Włoch? Nie słyszałem, żeby jakieś zamówienia od rządu zostały anulowane więc skąd ten kryzys? Czyżby właściciel ostatecznie chce wykończyć ten zakład? Kolejny przykład że "kapitał nie ma narodowości"...
Pokazywać to się nie mają ci co sprywatyzowali tę firmę. Z tego co krzyczą związkowcy to okazuje się, że egzystuje ona tylko dzięki zamówieniom od polskiego rządu, więc po co było prywatyzować? Żeby koncern wyprowadzał od nas tylko kasę do Włoch? Nie słyszałem, żeby jakieś zamówienia od rządu zostały anulowane więc skąd ten kryzys? Czyżby właściciel ostatecznie chce wykończyć ten zakład? Kolejny przykład że "kapitał nie ma narodowości"... rozwiń
Avatar
ukash / 13 maja 2020 r. o 08:05
+10
Miało być 40 śmigłowców a będzie tylko 4 (cztery) a propaganda sukcesu jest jakby ich było 400
Avatar
PISFAN / 12 maja 2020 r. o 23:04
+10
No to panowie widzę was jak w najbliższych wyborach weźmiecie licznie udział i po raz kolejny zagłosujecie na PIS bo tego oczekuje od was wasz szef Duduś No i jeszcze jedno roboty to może nie będziecie mieli ale rząd da wam po tysiaku na wczasy
Avatar
inz_gajny / 13 maja 2020 r. o 16:39
+9
Są bardzo ładne zdjęcia, jak to Solidarność pozuje z rządzącymi ! Jak historia pokazuje - takie koalicje zawsze kończą się tak samo. Jeszcze przechodzi tłumaczenie, że Balcerowicz, że Tusk... Gdzie dziś jest Solidarność, która murem za Soboniem i władzami miasta ? Świdnik PiSem stoi, choć już chyba leży...
Avatar
Motormaxx / 12 maja 2020 r. o 22:49
+7
Cały ten cyrk z koronawirusem w tle i dewastacja polskiej gospodarki nie dzieje się bez przyczyny. Dbałość o obcy biznes, banki i demolka w polskich firmach to nie jest przypadek. Tak uważam.
Avatar
TECZOWY_ZSL / 13 maja 2020 r. o 17:38
+3
Są bardzo ładne zdjęcia, jak to Solidarność pozuje z rządzącymi !  Jak historia pokazuje - takie koalicje zawsze kończą się tak samo. Jeszcze przechodzi tłumaczenie, że Balcerowicz, że Tusk... Gdzie dziś jest Solidarność, która murem za Soboniem i władzami miasta ? Świdnik PiSem stoi, choć już chyba leży...
 Zapytaj lepiej dlaczego niejaki Aaron L. jest ojroposłem zamiast odsiadywać dożywocie za dziesiątki skrajnie niekorzystnych dla polskiego skarbu państwa   prywatyzacji.
Avatar
TECZOWY_ZSL / 20 maja 2020 r. o 23:19
-1
"Największe wsparcie dostali: Black Red White SA – 23 271 557,46 zł, WSK PZL Świdnik – 17 828 619,09 zł, JOBON sp. z o.o. – 8 284 251,69 zł, Fabryka Łożysk Tocznych Kraśnik SA – 7 719 123,21 zł, Meble Black Red White sp. z o.o. – 5 354 807,73 zł."
Avatar
___K___ / 14 maja 2020 r. o 09:14
+1
Są bardzo ładne zdjęcia, jak to Solidarność pozuje z rządzącymi !  Jak historia pokazuje - takie koalicje zawsze kończą się tak samo. Jeszcze przechodzi tłumaczenie, że Balcerowicz, że Tusk... Gdzie dziś jest Solidarność, która murem za Soboniem i władzami miasta ? Świdnik PiSem stoi, choć już chyba leży...
Zapytaj lepiej dlaczego niejaki Aaron L. jest ojroposłem zamiast odsiadywać dożywocie za dziesiątki skrajnie niekorzystnych dla polskiego skarbu państwa   prywatyzacji.
Nie mogę się pozbyć wrażenia, że masz jakąś obsesję na punkcie tego człowieka. Twoja wola. Natomiast jeśli masz jakiś cień podejrzeania popełnienia przez niego przestępstwa, to w czym problem? Prokuratura, zwłaszcza ta dzisiejsza, podlegająca panu Ziobro, z pewnością chętnie się temu przyjrzy. I mam nadzieję, że będzie w tych działaniach tak sprawna, jak w umarzaniu postępowań niewygodnych dla obecnie rządzącej ekipy...
Nie mogę się pozbyć wrażenia, że masz jakąś obsesję na punkcie tego człowieka. Twoja wola. Natomiast jeśli masz jakiś cień podejrzeania popełnienia przez niego przestępstwa, to w czym problem? Prokuratura, zwłaszcza ta dzisiejsza, podlegająca panu Ziobro, z pewnością chętnie się temu przyjrzy. I mam nadzieję, że będzie w tych działaniach tak sprawna, jak w umarzaniu postępowań niewygodnych dla obecnie rządzącej ekipy... rozwiń
Avatar
TECZOWY_ZSL / 13 maja 2020 r. o 17:38
+3
Są bardzo ładne zdjęcia, jak to Solidarność pozuje z rządzącymi !  Jak historia pokazuje - takie koalicje zawsze kończą się tak samo. Jeszcze przechodzi tłumaczenie, że Balcerowicz, że Tusk... Gdzie dziś jest Solidarność, która murem za Soboniem i władzami miasta ? Świdnik PiSem stoi, choć już chyba leży...
 Zapytaj lepiej dlaczego niejaki Aaron L. jest ojroposłem zamiast odsiadywać dożywocie za dziesiątki skrajnie niekorzystnych dla polskiego skarbu państwa   prywatyzacji.
Avatar
inz_gajny / 13 maja 2020 r. o 16:39
+9
Są bardzo ładne zdjęcia, jak to Solidarność pozuje z rządzącymi ! Jak historia pokazuje - takie koalicje zawsze kończą się tak samo. Jeszcze przechodzi tłumaczenie, że Balcerowicz, że Tusk... Gdzie dziś jest Solidarność, która murem za Soboniem i władzami miasta ? Świdnik PiSem stoi, choć już chyba leży...
Avatar
WSumieToNikt / 13 maja 2020 r. o 10:19
+19
Prosty temat - niech opozycja zgłosi poprawkę do budżetu - zwiększenie wydatków na modernizację śmigłowców Sokół. Jeżeli cała opozycja zagłosuje za to decydujący będzie głos posłów PiS z naszego regionu. Jeżeli Soboń i kompania zagłosują przeciw to mogą się już na lubelszczyźnie nie pokazywać.
Pokazywać to się nie mają ci co sprywatyzowali tę firmę. Z tego co krzyczą związkowcy to okazuje się, że egzystuje ona tylko dzięki zamówieniom od polskiego rządu, więc po co było prywatyzować? Żeby koncern wyprowadzał od nas tylko kasę do Włoch? Nie słyszałem, żeby jakieś zamówienia od rządu zostały anulowane więc skąd ten kryzys? Czyżby właściciel ostatecznie chce wykończyć ten zakład? Kolejny przykład że "kapitał nie ma narodowości"...
Pokazywać to się nie mają ci co sprywatyzowali tę firmę. Z tego co krzyczą związkowcy to okazuje się, że egzystuje ona tylko dzięki zamówieniom od polskiego rządu, więc po co było prywatyzować? Żeby koncern wyprowadzał od nas tylko kasę do Włoch? Nie słyszałem, żeby jakieś zamówienia od rządu zostały anulowane więc skąd ten kryzys? Czyżby właściciel ostatecznie chce wykończyć ten zakład? Kolejny przykład że "kapitał nie ma narodowości"... rozwiń
Avatar
TECZOWY_ZSL / 13 maja 2020 r. o 10:07
+24
Sprywatyzowana przez ...? No to pozamiatane.... Odnośnie dofinansowania i wsparcia polecam przeczytać tekst o LEONARDO z włoskiego bankowego profitdividend.com - "la liquidità rafforzata a 5 miliardi di euro"
Avatar
Adam_z_Lublina / 13 maja 2020 r. o 09:49
+3
PiS-owskie rządy doprowadzają do ruiny kolejne przedsiębiorstwa! Korzystali z globalnej prosperity, ale nic nie odłożyli na ciężkie chwile i teraz jak nadejdzie kryzys będziemy w czarnej *** ! Gdzie jest Soboń ? Gdzie jest pseudoSolidarność ?
Avatar
ukash / 13 maja 2020 r. o 08:05
+10
Miało być 40 śmigłowców a będzie tylko 4 (cztery) a propaganda sukcesu jest jakby ich było 400
Avatar
kajetan08 / 13 maja 2020 r. o 07:54
+30
Proszę nie wypisywać bzdur jeśli nie wiecie o co chodzi. Tarcza antykryzysowa nie dla WSK z prostej przyczyny. Za rok 2019 WSK uzyskało zysk na czysto 270 mln PLN(cały zysk na czysto Leonardo za 2019 to 1 mld 700 mln euro). Te pieniądze wyparowały do Włoch i Polski rząd o tym wie i dla tego tych pieniędzy nie da z tarczy. Kolejna sprawa to kłamstwa Pana Sadowskiego,który przekonuje że rząd Włoch zamówił kolejne śmigłowce w ramach kryzysu. Kontrakt na 16 śmigłowców był negocjowany od 2018 roku i teraz zwyczajnie został podpisany. Co ważne dostawy tych śmigłowców od 2022-25. Zastanawiające jest że żadne kontrakty na kupno helikopterów nie zostały zerwane. Fabryki we Włoszech pracują na III zmiany to samo w Anglii, nie ma tam zwolnień ani ograniczania produkcji. Związki typu ZZIiT i Sierpień80 zajmują się polityką a nie walką o pracowników. Zaprzedały się zarządowi. Przykre.
Proszę nie wypisywać bzdur jeśli nie wiecie o co chodzi. Tarcza antykryzysowa nie dla WSK z prostej przyczyny. Za rok 2019 WSK uzyskało zysk na czysto 270 mln PLN(cały zysk na czysto Leonardo za 2019 to 1 mld 700 mln euro). Te pieniądze wyparowały do Włoch i Polski rząd o tym wie i dla tego tych pieniędzy nie da z tarczy. Kolejna sprawa to kłamstwa Pana Sadowskiego,który przekonuje że rząd Włoch zamówił kolejne śmigłowce w ramach kryzysu. Kontrakt na 16 śmigłowców był negocjowany od 2018 roku i teraz zwyczajnie został podpisany. Co ważne dos... rozwiń
Avatar
___K___ / 13 maja 2020 r. o 07:49
+3
PO przynajmniej kupiło sprzęt. Można było się z tym nie zgadzać ale byli konkretni. PiS wydał wszystko na socjal. Zresztą kryzys odsłonił ich zaniedbania. Kumulacja roczników szkolnych i tłok uniemożliwia podział klas. Brak sprzętu w służbie zdrowia. Problemy z pomocą dla firm. Obok pada też lotnisko. Zaczynamy tonąć jak titanic
 Ale orkiestra (TVPiS) gra do końca ku uciesze bezrozumnej gawiedzi! :-)