Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

8 października 2021 r.
12:21

Lublin. W jednej szkole wolne miejsca. Aby dostać się do sąsiedniej, rodzice przemeldowują dzieci

Szkoła Podstawowa nr 16 w Lublinie
Szkoła Podstawowa nr 16 w Lublinie (fot. UM Lublin)

– Mimo wybudowania najnowocześniejszej szkoły w Polsce wciąż mamy problem z lawinową rozbudową Węglina Południowego i tam trzeba dosyć szybko podejmować decyzje – mówi Mariusz Banach, zastępca prezydenta Lublina ds. oświaty i wychowania. Rozmawiamy z nim o sytuacji szkół podstawowych w północnej części Lublina.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Rodzice uczniów Szkoły Podstawowej nr 16 wciąż skarżą się na wydłużone w tym roku godziny nauki. Wszystko przez przyjęcie dużej liczby pierwszoklasistów. Mówi się, że pani dyrektor chciała stworzyć mniej klas, ale były naciski „z miasta”.

– W rzeczywistości było wręcz przeciwnie. Rozmawialiśmy z panią dyrektor o tym, co można zrobić, żeby ten nabór ograniczyć. Zdajemy sobie sprawę z tego, że szkoła podstawowa nr 16 ma olbrzymią renomę i rodzicom zależy, żeby uczyli się w niej ich dzieci. Mamy również świadomość, że problem trzeba rozwiązać. Przypomnę również, że niedaleko „Szesnastki” znajdują się bardzo dobre szkoły, jak placówki numer 43 i 5, w których jest więcej miejsca.

• Ale rodzice ich nie wybierają...

– Rodzice pierwszoklasistów decydując się na zapisanie dziecka do „Szesnastki” zdawali sobie sprawę z tego, że jest tam bardzo wielu uczniów i lekcje będą odbywały się dłużej niż w okolicznych szkołach. Mimo to wybierali właśnie ją. Nie mamy możliwości, żeby namówić ich do zmiany decyzji. Możemy oczywiście zastanawiać się nad wielkością obwodu szkoły przy ul. Poturzyńskiej i nad jego zmniejszeniem. To jedyny mechanizm, który możemy zastosować, ponieważ zgodnie z przepisami szkoła podstawowa ma obowiązek przyjąć każdego, kto jest zameldowany w jej obwodzie.

• Nie jest jednak tajemnicą, że są rodzice, którzy specjalnie przemeldowują dzieci, żeby zostały one przyjęte na Poturzyńską.

– W tym przypadku nie mamy żadnych prawnych narzędzi do zabronienia takich działań. Wydaje mi się jednak, że wkrótce ta sytuacja zostanie uporządkowania i rodzice przestaną wykorzystywać ten mechanizm. Choćby z uwagi na przepełnienie szkoły. Natomiast na pewno nie planujemy rozbudowy „Szesnastki”.

• Czy miasto myśli o budowie nowej szkoły w tamtej okolicy biorąc pod uwagę przepełnienie Szkoły Podstawowej nr 14 przy ul. Słowikowskiej i ewentualną budowę blokowiska na górkach czechowskich?

– Problem „Czternastki” będzie wkrótce rozwiązany, ponieważ przy Zespole Szkół nr 12 budujemy aktualnie dodatkowy pawilon. Zależy nam, żeby uczniowie mogli się w nim uczyć już od września następnego roku. Zdajemy sobie sprawę, że jest to jedna z tych dzielnic miasta, w której musimy na bieżąco reagować na pojawiające się problemy. Z tego samego powodu konieczne jest możliwie szybkie wybudowanie dwóch szkół w innych częściach miasta.

• Gdzie?

– Mimo wybudowania najnowocześniejszej szkoły w Polsce wciąż mamy problem z lawinową rozbudową Węglina Południowego i tam trzeba dosyć szybko podejmować decyzje. Kolejna lokalizacja to Ponikwoda. Spodziewamy się, że przedłużenie ulicy Węglarza będzie wiązało się z wybudowaniem w tym rejonie wielu nowych mieszkań, zatem szkoła w tym miejscu będzie bardzo potrzebna.

• Wracając jednak do Czechowa. Pojawiła się informacja, że zlikwidowana ma zostać Szkoła Podstawowa nr 34...

– Dobrze, że pani o to pyta, bo rzeczywiście słychać takie głosy, ale zapewniam, że to plotki. Nikt takiego pomysłu nie ma. „34” funkcjonuje normalnie, chociaż jest tam problem z naborem i w tym roku powstała tylko jedna klasa pierwsza. Uzupełniający nabór nie był konieczny, ponieważ brakowało chętnych. Aktualnie placówka planuje przeprowadzić szerokie działania promocyjne.

• Osoby wskazujące na plany zlikwidowania szkoły przy ul. Kosmowskiej twierdzą, że na budynek ten ma ochotę Szkoła Podstawowa nr 26.

– Na to wszystko patrzymy w kontekście plotek. Takich planów nie ma. Sytuacja szkoły „26”, która działa dziś w trzech budynkach wymaga jednak zmian. Mamy rzeczywiście kilka innych pomysłów związanych z odciążeniem przepełnionego budynku na Bronowicach. Analizujemy kilka scenariuszy. Na ten moment jednak za wcześnie o nich mówić, dopóki nie podejmiemy ostatecznej decyzji. Mogę tylko powiedzieć, że rodzice dzieci uczęszczających na Bronowicką oczekują, że rozbudujemy istniejący budynek. To jednak niemożliwe. Teren, na którym istnieje szkoła ma złe warunki budowlane, na głębokości metra pod ziemią jest już woda.

Warto w tym miejscu dodać, że szykujemy się do kompleksowej zmiany organizacji szkolnictwa specjalnego w Lublinie. Jest to związane z budową nowoczesnego ośrodka przy ulicy Wyścigowej. Byłby to ośrodek dla dzieci z niepełnosprawnościami głównie ruchowymi, ale też dla dzieci niewidomych i niesłyszących. Wówczas w innych budynkach moglibyśmy stworzyć dogodną przestrzeń dla dzieci z autyzmem, które potrzebują specjalistycznych warunków i pobytu w małych 3-5 osobowych grupach. Dlatego trudno zaadaptować na ten cel istniejącą już szkołę.

• Czy wiadomo, kiedy ośrodek przy Wyścigowej mógłby przyjąć pierwsze dzieci?

– Uruchomiliśmy proces związany z ubieganiem się o środki zewnętrzne. W tej chwili mamy przygotowany program użytkowy. Podejmiemy działania, żeby w nowej perspektywie finansowej ten program się znalazł. Bardzo nam na nim zależy. Koszt jego realizacji to 100 mln zł.

Mariusz Banach (fot. UM Lublin)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Magda Balsam zaliczyła kolejny, niezły występ

PGE MKS FunFloor Lublin rozgromił Piotrcovię

Zgodnie z planem przebiegał wtorkowy mecz PGE MKS FunFloor z Piotrcovią. Lublinianki do przerwy prowadziły 16:8, a ostatecznie pokonały rywalki 34:19.

Po dwóch dniach imprezy w Lublinie AZS UMCS ma na koncie siedem medali

Mistrzostwa Polski w pływaniu: Są pierwsze złote medale dla AZS UMCS Lublin

Drugiego dnia mistrzostw Polski w pływaniu zawodnicy AZS UMCS wywalczyli dwa złote medale i jeden srebrny. W sumie, po dwóch dniach imprezy, która rozgrywana jest na Aqua Lublin mają na koncie siedem krążków.

Bartosz Wolski zostaje w Motorze

Motor Lublin przedłużył kontrakt z ważnym piłkarzem

Kolejny ważny zawodnik zostaje w Motorze na dłużej. We wtorek klub z Lublina poinformował, że kontrakt Bartosza Wolskiego został automatycznie przedłużony o jeden sezon, czyli do końca rozgrywek 25/26.

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski

Polak leci w kosmos. Jest oficjalna data startu misji

Dokładnie za miesiąc – 29 maja – Sławosz Uznański-Wiśniewski zostanie drugim Polakiem w Kosmosie. Będzie tam testował między innymi specjalny „hełm” z Lublina.

Na zdjęciu ekipa LSM, która wystąpi na tegorocznych Marleykach.
10 maja 2025, 21:00

Święto muzyki reggae – Marleyki 2025

Marleyki to bez wątpienia najweselsza stypa świata! To coroczne święto muzyki reggae i muzyczny hołd dla ojca założyciela, Roberta Nesty Marleya, znanego szerzej jako Bob Marley.

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Agencja Mienia Wojskowego ogłasza przetarg na sprzedaż powojskowego sprzętu i pojazdów. Kiedy? 8 maja. Na kupców czekają 152 pozycje o łącznej wartości blisko 500 tys. zł. Są samochody, łódź, maszyny, części zamienne, instrumenty muzyczne oraz drewno opałowe. Zyski ze sprzedaży trafią na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego kupowane są nowoczesne urządzenia dla polskiej armii.

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

Wielu mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny już w czwartek, 1 maja, rozpoczyna długi weekend. Teoretycznie 2 maja jest dniem pracującym, ale urzędy informują, że tego dnia nic nie załatwimy.

Tegoroczny Dzień Otwarty na WSPA

12 kierunków studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Rekrutacja na WSPA

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Nowości to na przykład HR z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji oraz Kryminologia i profilaktyka społeczna.

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams
NA POLIGONIE

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams

Pierwszy kurs dla czołgistów M1A1 Abrams prowadzony wyłącznie przez polskich instruktorów. Taki kurs właśnie rozpoczął się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Do tej pory polskich wojskowych uczyli specjaliści z USA.

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm
galeria
film

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm

Plac Litewski zamienił się w wielką, otwartą scenę taneczną. Mieszkańcy Lublina zatańczyli i świętowali Międzynarodowy Dzień Tańca. To była pierwsza tego typu impreza w naszym mieście.

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Będą zajęcia praktyczne i teoretyczne. Będzie coś dla posiadaczy zabytkowych motocykli, będzie parada. Wszystko w Lublinie i za darmo. Zapisy już trwają.

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Przetarg rozstrzygnięty, pieniądze są, a umowa właśnie została podpisana. W ciągu roku na ulice Lublina wyjedzie 20 wodorowych autobusów.

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

We wtorek poznaliśmy werdykt Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN na sezon 25/26. Motor Lublin dostał zgodę na grę w PKO BP Ekstraklasie bez żadnych nadzorów. Gdyby beniaminek dostał się do europejskich pucharów, to również mógłby w nich zagrać, bo otrzymał licencję także na występy w rozgrywkach UEFA.

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Samochody sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych są coraz częściej spotykane na polskich drogach. Wielu kierowców decyduje się na import, ponieważ auta z Ameryki oferują lepsze wyposażenie, a ich zakup bywa bardziej opłacalny niż nabycie analogicznego modelu w Europie.

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Codzienne porządki w domu wymagają nie tylko sprawnego sprzętu, ale również odpowiednio dobranych akcesoriów. Jednym z istotnych elementów wpływających na skuteczność odkurzania są worki, które odpowiadają za zatrzymywanie zanieczyszczeń wewnątrz urządzenia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

Wyważanie dynamiczne wentylatorów-wałów maszyn inż. mechanik dojazd

Lublin

350,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

33,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Komunikaty