Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Wideo

13 maja 2025 r.
12:00

„Wtorek na Dzielni - Straż Miejska”. Ruszamy nowym cyklem o pracy dzielnicowych SM w Lublinie

Autor: Zdjęcie autora PP/KZ

Codzienne wyzwania, lokalne problemy i sposoby ich rozwiązywania – dzielnicowi straży miejskiej w Lublinie zdradzają kulisy swojej pracy. W pierwszym odcinku cyklu odwiedziliśmy dzielnicę Abramowice.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Startujemy z nowym cyklem programów poświęconych pracy dzielnicowych Straży Miejskiej w Lublinie. W ramach serii mieszkańcy poznają nie tylko kulisy służby, ale także problemy, z którymi funkcjonariusze mierzą się na co dzień.

Ponad 13 tysięcy mandatów na łączną kwotę 1,8 mln zł wystawili w ubiegłym roku lubelscy strażnicy miejscy. To prawie dwa tysiące więcej niż w 2023 roku. Większość dotyczyła nieprawidłowego parkowania. Ale nie tylko. Dyżurny Straży Miejskiej codziennie, przez całą odbiera kilkadziesiąt telefonów z prośbą o interwencję. To nie tylko zakłócanie porządku, picie alkoholu w miejscach publicznych, ale również bałagan na posesji, dzikie wysypiska, uszkodzone gałęzie drzew i wiele innych.

– Reagujemy na każdy sygnał – zapewnia Robert Gogola, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Lublinie. – Na każdej dzielnicy mamy też dzielnicowego, który zna wszystkie bolączki mieszkańców. 

Nasza redakcja postanowiła dokładnie przyjrzeć się pracy strażników miejskich w poszczególnych częściach miasta. Co dwa tygodnie będziemy z kamerą w innej dzielnicy. Towarzyszyć nam będzie dzielnicowy Straży Miejskiej, który opowie o tym, dlaczego nie można usunąć niektórych wraków z ulicy, gdzie na dzielnicy nie warto parkować, żeby nie narazić się na mandat albo jak zmusić sąsiada, żeby sprzątał po swoim psie.

Na stronie internetowe dziennikwschodni.pl oraz w papierowym wydaniu gazety znajdziecie co dwa tygodnie, w poniedziałek obszerne informacje o swojej dzielnicy. Będziemy je prezentować alfabetycznie. Poznacie też swojego dzielnicowego, do którego zawsze będziecie mogli się zwrócić w razie potrzeby.

Zachęcamy również do zgłaszania swoich uwag dotyczących problemów na dzielnicy, pracy strażników czy tego, co należałoby zmienić. Wspólnie możemy zdziałać wile. Sprawmy, żeby nasze miasto było jeszcze bardziej bezpieczne, czyste i przyjazne wszystkim.  

W premierowym odcinku towarzyszymy starszemu inspektorowi Stanisławowi Jakubowskiemu podczas patrolu w dzielnicy Abramowice.

– Choć to dzielnica peryferyjna, problemów nie brakuje. Jak podkreśla inspektor, zgłoszenia mieszkańców dotyczą między innymi spożywania alkoholu w miejscach publicznych – przede wszystkim przy sklepach, przystankach autobusowych i stacji transformatorowej. To miejsca, które wieczorami przyciągają młodzież, gdzie oprócz picia alkoholu dochodzi do wandalizmu, malowania graffiti i zakłócania ciszy nocnej – mówi starszy inspektor Stanisław Jakubowski.

Innym istotnym problemem są nielegalne wysypiska śmieci. – Jeszcze dziesięć lat temu w pobliskim lesie zalegały ogromne ilości odpadów, porzucanych m.in. w głębokich rowach – dawnych wojennych transzejach. Śmieci te pochodziły zarówno z gospodarstw domowych, jak i rolniczych. Dzięki uporowi straży miejskiej oraz współpracy z właścicielami działek, teren został uprzątnięty, choć wymagało to wielu lat pracy i negocjacji. Tam, gdzie nie można było zidentyfikować właściciela terenu, do akcji wkraczali skazani z lubelskiego zakładu karnego – ich pomoc w sprzątaniu nielegalnych wysypisk okazała się nieoceniona – mówi st. insp. Jakubowski.

Dzielnicowi mierzą się również z problemem niewłaściwego parkowania – głównie na trawnikach, co prowadzi do niszczenia zieleni miejskiej. Pojawiają się też wraki – porzucone samochody, które z czasem są dewastowane przez wandali. W takich przypadkach strażnicy starają się dotrzeć do właścicieli i nakłonić ich do usunięcia pojazdu w trybie pilnym. Choć mają prawo do nakładania mandatów, inspektor Jakubowski zaznacza, że w pracy dzielnicowego kluczowe są rozmowa i empatia. Zamiast karania, często stawia się na wyjaśnianie, tłumaczenie i budowanie pozytywnych relacji z mieszkańcami.

Niektóre z interwencji w dzielnicy Abramowice

Śmieci

  • ul. Klonowica - zaśmiecony teren zielony przy kontenerze na odzież używaną – po interwencji teren uprzątnięto, a kontener opróżniono
  • ul. Abramowicka – zaśmiecona posesja zużytymi oponami oraz częściami samochodowymi – ciągłe czynności kontrolne spowodowały uprzątnięcie podwórza
  • ul. Żeglarska – dzikie wysypisko w pasie drogi – po zgłoszeniu do Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Lublin wysypisko zlikwidowano
  • ul. Wólczańska – składowisko odpadów drewnianych i innych na działce rolnej – po interwencji odpady usunięto
  • ul. Klonowica – działka zaśmiecona gałęziami, gabarytami, odpadami komunalnymi, zarośnięta wysokimi chwastami – ustalono właściciela, sprawa w toku
  • ul. Abramowicka – przepełnione kontenery na odzież używaną przy sklepach, po zgłoszeniach zostały zabrane przez właścicieli

Picie alkoholu

  • ul. Abramowicka – stałe i liczne kontrole

Bezpieczeństwo

  • Makowa – na nieogrodzonej posesji znajdowała się niezabezpieczona, głęboka studnia – po wyczerpaniu prawnych możliwości (właścicielka przebywa za granicą), studnia została zabezpieczona przez sąsiadów
  • ul. Odległa – uszkodzone znaki drogowe – po naprawie zostały ponownie ustawione
  • ul. Abramowicka – błoto z budowy, po wielokrotnych interwencjach kierownik ukarany mandatem karnym
  • ul. Podleśna – ubytki nawierzchni drogi – zgłoszenie przekazano do Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Lublinie – ubytki uzupełniono
  • ul. Wólczańska - zagrożenie pożarowe na terenie łąk przy Czerniejówce – przypomnienie o obowiązku koszenia łąk 

Różne

  • ul. Abramowicka – zgłoszenie dotyczące nielegalnej wycinki drzew – podczas interwencji właścicielka posesji przedstawiła odpowiednie dokumenty zezwalające na prowadzenie prac
  • ul. Wólczańska - łąki przy rz. Czerniejówce - zagrożenie pożarowe – kontrole obowiązku koszenia łąk,
  • ul. Wólczańska – stare gałęzie i konary w Czerniejówce, sprawa w toku
  • ul. Wólczańska – niezabezpieczone, opuszczone posesje, sprawa w toku
  • ul. Wólczańska przy stacji trafo – gromadzenie się młodzieży oraz spożywanie alkoholu, zaśmiecanie
  • ul. Podleśna - wjazd do lasu, podrzucanie śmieci, bezpańskie psy

 Wraki aut

  • ul. Abramowicka – porzucony samochód osobowy, brak możliwości usunięcia, właściciel jest osobą bezdomną
  • ul. Powojowa – po interwencji auta zostały zabrane przez właściciela.
e-Wydanie

Pozostałe informacje

W drugiej turze wyborów Trzaskowski - 30,8 proc. i Nawrocki - 29,1 proc.
Aktualizacja

W drugiej turze wyborów Trzaskowski - 30,8 proc. i Nawrocki - 29,1 proc.

Rafał Trzaskowski z wynikiem 30,8 proc. głosów i Karol Nawrocki, który zdobył 29,1 proc. poparcia spotkają się w drugiej turze wyborów prezydenckich - wynika z sondażu exit poll wykonanego przez Ipsos dla TVP, TVN24 i Polsat News.

Fatalny wieczór w powiecie bialskim. W bloku wybuchła butla z gazem

Fatalny wieczór w powiecie bialskim. W bloku wybuchła butla z gazem

Groźny wybuch gazu w Piszczacu w powiecie bialskim. Z bloku trzeba było ewakuować mieszkańców. Jedna osoba w ciężkim stanie trafiła do szpitala.

Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak na II konferencji PKW, 18 bm. w Warszawie. Trwa głosowanie w I turze wyborów prezydenta RP. Do jego zakończenia obowiązuje cisza wyborcza.
Aktualizacja

Wybory prezydenckie – wysoka frekwencja i incydenty

PKW przekazała, że w trwających w niedzielę wyborach prezydenckich frekwencja na godz. 17 wyniosła 50,69 proc. i do tego czasu odnotowano 202 incydenty; żaden z nich nie spowodował przedłużenia ciszy wyborczej. Ogłoszenie wyników jest przewidywane na poniedziałek późnym wieczorem albo w nocy.

13 goli w meczu Tomasovia - Sygnał, Łada stanęła Okoniem w Lublinie i reszta wyników Keeza IV ligi
galeria

13 goli w meczu Tomasovia - Sygnał, Łada stanęła Okoniem w Lublinie i reszta wyników Keeza IV ligi

Tak, w tytule nie ma żadnego błędu. Tomasovia pokonała u siebie Sygnał Lublin... 8:5. Takie wyniki nawet w hokeju za często się nie zdarzają. Spotkanie zaczęło się niespodziewanie, bo w ósmej minucie po akcji Szymona Raka prawym skrzydłem, nogę w polu karnym dostawił jedynie Tomasz Karwat i było 0:1.

Uwaga, groźny wypadek na S17

Uwaga, groźny wypadek na S17

Około godziny 17.30, pomiędzy węzłem Skrudki i Żyrzyn, w kierunku Lublina, doszło do zderzenie trzech samochodów osobowych.

Poznaj sąd "od kuchni". Przed nami kolejna edycja wydarzenia "Noc Otwartych Sądów"
23 maja 2025, 17:00

Poznaj sąd "od kuchni". Przed nami kolejna edycja wydarzenia "Noc Otwartych Sądów"

Za nami Noc Muzeów, która co roku gromadzi tłumy odwiedzających. Za to przed nami inne nocne wydarzenie, które może być równie interesujące - Noc Otwartych Sądów.

Co zrobić w Radzyniu za 30 tys. zł? Mieszkańcy mogą kliknąć

Co zrobić w Radzyniu za 30 tys. zł? Mieszkańcy mogą kliknąć

Kwota nie jest wielka, ale władze miasta liczą, że pozwoli mieszkańcom na zmianę czegoś w otoczeniu. W Radzyniu Podlaskim można zgłosić pomysł do budżetu obywatelskiego. Powstała nawet specjalna strona internetowa do obsługi tego budżetu.

Pobili i zostawili. Teraz grozi im minimum 3 lat więzienia

Pobili i zostawili. Teraz grozi im minimum 3 lat więzienia

Najmniej 3 lata, a najwięcej 20 lat w więzieniu spędzą 33-latek z powiatu opolskiego, który wraz ze swoim 43-letnim kolegą dotkliwie pobili 54-latka. Potem zostawili zakrwawionego mężczyznę pod sklepem.

Głosowanie w komisji nr 1 w Opolskim Centrum Kultury
galeria

Opole Lubelskie wybiera. "To jest mój obowiązek"

Trwają wybory na prezydenta RP. Z aparatem odwiedziliśmy dzisiaj m.in. obwodową komisję wyborczą w Opolu Lubelskim, gdzie jak mówią jej członkowie, frekwencja do południa była umiarkowana.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Moi piłkarze zagrali do końca i za to im dziękuję

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Moi piłkarze zagrali do końca i za to im dziękuję

W ostatnim domowym meczu sezonu Górnik Łęczna rzutem na taśmę zremisował z Wisłą Płock 2:2. Ten wynik sprawił, że zespół trenera Pavola Stano nie ma już szans na baraże, a Nafciarze nie zdołają wywalczyć bezpośredniego awansu do PKO BP Ekstraklasy. Jak mecz w Łęcznej podsumowali trenerzy?

Dla Zuzanny z Puław to pierwsze głosowanie w wyborach w życiu. Osiemnastolatka w tym roku zdobyła prawo wyborcze
wybory prezydenckie
galeria

Puławianie poszli do urn. Głosowanie przebiega bez zakłóceń

Jedni robią to po raz pierwszy, inni w wyborach biorą udział regularnie od wielu lat. Wszystkich łączy poczucie obywatelskiego obowiązku i przywileju współdecydowania o tym, kto trafi do Pałacu Prezydenckiego i zastąpi Andrzeja Dudę. W Puławach głosowanie przebiega spokojnie.

Koniec kiepskiej passy, Motor pokonał Zagłębie Lubin
ZDJĘCIA, WIDEO
galeria
film

Koniec kiepskiej passy, Motor pokonał Zagłębie Lubin

Motor od 30 marca czekał na wygraną u siebie. Przełamanie przyszło w ostatniej próbie, bo drużyna Mateusza Stolarskiego w niedzielę żegnała się ze swoimi kibicami. No i pożegnała się kompletem punktów po zwycięstwie nad Zagłębiem Lubin 1:0.

Szimonetta Planeta rozegrała w Kaliszu dwa dobre mecze

PGE MKS FunFloor w finale Orlen Puchar Polski uległ KGHM MKS Zagłębie Lubin

Jadąc do Kalisza wszyscy w obozie PGE MKS FunFloor Lublin byli mocno skoncentrowani na półfinałowym spotkaniu z KPR Gminy Kobierzyce. Nic w tym dziwnego, wszak ekipa z Dolnego Śląska niedawno rozbiła lubelski zespół ostatecznie odbierając mu nadzieje na mistrzostwo Polski.

105 lat temu urodził się św. Jan Paweł II. Przypominamy najważniejsze momenty związane z Lublinem
Historia
galeria

105 lat temu urodził się św. Jan Paweł II. Przypominamy najważniejsze momenty związane z Lublinem

18 maja 2025 roku przypada 105. rocznica urodzin św. Jana Pawła II – papieża, który na zawsze zapisał się w historii Kościoła, Polski i świata. To wyjątkowa okazja do refleksji nad jego nauczaniem i dziedzictwem duchowym. Z tej okazji przypominamy jego związki z Lublinem.

PKW podała frekwencję na godzinę 12. Lublin z najwyższą

PKW podała frekwencję na godzinę 12. Lublin z najwyższą

Państwowa Komisja Wyborcza podała frekwencję wyborczą na godzinę 12. W całej Polsce do urn poszło 20,28 proc.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium