Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Wybory 2015

28 października 2015 r.
15:32

Najwięksi wygrani i przegrani w wyborach parlamentarnych

Wybory parlamentarne przyniosły dużo nieoczekiwanych rozstrzygnięć.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jednym z największych zaskoczeń tegorocznych wyborów jest porażka Zjednoczonej Lewicy, która jako komitet koalicyjny musiała przekroczyć ośmioprocentowy próg wyborczy. Do szczęścia zabrakło 0,45 proc. W tej sytuacji w nadchodzącej kadencji nie zobaczymy wielu znanych osób o lewicowych poglądach. Jedną z nich jest lubelski polityk Janusz Palikot, który w Lublinie zdobył ponad 15 tys. głosów. W Sejmie zabraknie też m.in. szefa SLD i posła pięciu kadencji Leszka Millera, czy mających parlamentarne doświadczenie Jerzego Wenderlicha, Włodzimierza Czarzastego, Joanny Senyszyn czy Dariusza Jońskiego. W tej samej sytuacji jest też Barbara Nowacka, która co prawda do tej pory mandatu poselskiego nie sprawowała, ale była twarzą Zjednoczonej Lewicy.

Progu wyborczego nie przekroczyła także partia KORWiN. Z tego powodu w parlamencie pracować nie będzie jej ekscentryczny lider Janusz Korwin-Mikke, ale też Przemysław Wipler, który cztery lata temu wywalczył mandat startując z listy PiS.

Do Sejmu dostało się Polskie Stronnictwo Ludowe, ale niespodziewanie posłami nie zostało kilku rozpoznawalnych polityków tego ugrupowania. Największym zaskoczeniem jest porażka prezesa PSL Janusza Piechocińskiego. Jego los podzielili m.in. Stanisław Żelichowski, Jan Bury, czy Józef Zych, który posłem był nieprzerwanie od 1989 roku. Do Senatu z kolei nie dostał się m.in. Waldemar Pawlak.

Po pięciu kadencjach z rzędu w sejmowych ławach zabraknie miejsca dla Ludwika Dorna. Polityk przez lata związany z PiS, swego czasu nazywany „trzecim bliźniakiem”, nieoczekiwanie wystartował z radomskiej listy PO. Z kolei w Małopolsce reelekcji nie uzyskała inna kandydatka PO, była snowboardzistka Jagna Marczułajtis-Walczak.

Do Senatu nie dostał się Roman Giertych. Były wicepremier i szef Ligi Polskich Rodzin startował w okręgu podwarszawskim z poparciem Platformy. Na koniec kolejny lubelski wątek – senatorem nie będzie kandydujący z własnego komitetu wyborczego Krzysztof Cugowski. Wokalista Budki Suflera w Lublinie przegrał z onkologiem, prof. Andrzejem Stanisławkiem z PiS.

Im się udało

Wśród tych, którym się udało, znanych twarzy nie brakuje. Jednym z wygranych jest rockman Paweł Kukiz, który wprowadził do Sejmu swój komitet, a sam uzyskał ponad 76 tysięcy głosów w Warszawie. Jego kolegą z sejmowej ławy będzie inny muzyk – raper Piotr „Liroy” Marzec, który był liderem listy w Kielcach. Z komitetu Kukiza do parlamentu dostali się też m.in. działacz solidarnościowego podziemia Kornel Morawiecki, prezes Ruchu Narodowego i były szef Młodzieży Wszechpolskiej Robert Winnicki czy właściciel browaru Ciechan Marek Jakubiak, który swego czasu zasłynął homofobicznym komentarzem pod adresem byłego pięściarza Dariusza Michalczewskiego.

Nowym ugrupowaniem w Sejmie będzie też Nowoczesna Ryszarda Petru. Znany ekonomista uzyskał trzeci wynik w Warszawie.

Posłem PO został Tomasz Kucharski, dwukrotny mistrz olimpijski i pięciokrotny medalista mistrzostw świata w wioślarstwie. Do Sejmu powraca Michał Kamiński, niegdyś związany m.in. z PiS, a ostatnio z PO. Mandat zdobył w okręgu podwarszawskim.

Powrót notuje też inny polityk, który kiedyś odszedł z PiS. Zbigniew Ziobro, szef Solidarnej Polski zdeklasował rywali startując z ostatniego miejsca na kieleckiej liście PiS. Posłanką tego ugrupowania została też m.in. dziennikarka Joanna Lichocka, ostatnio związana z Gazetą Polską.

Wideo: TVN24/x-news

Pozostałe informacje

Przełom w leczeniu otyłości w Zamościu – pierwsza operacja bariatryczna w szpitalu wojewódzkim

Przełom w leczeniu otyłości w Zamościu – pierwsza operacja bariatryczna w szpitalu wojewódzkim

W Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim im. Jana Pawła II w Zamościu rozpoczęła się nowa era w leczeniu chorób cywilizacyjnych. W marcu przeprowadzono tam pierwszą operację bariatryczną – uznaną na świecie metodę leczenia ciężkiej i olbrzymiej otyłości.

Młodzież wzięła dobry przykład. Motor Lublin wygrywa na inaugurację Ekstraligi U-24

Młodzież wzięła dobry przykład. Motor Lublin wygrywa na inaugurację Ekstraligi U-24

Od zwycięstwa do zwycięstwa kroczy w PGE Ekstralidze Orlen Oil Motor Lublin, a we wtorek przykład ze starszych kolegów wzięła lubelska młodzież. Na inaugurację Ekstraligi U-24 Motor Lublin nie dał na swoim torze żadnych szans Impakt Włókniarzowi Częstochowa

Ponad tysiąc stypendiów dla najzdolniejszych uczniów z Lubelszczyzny

Ponad tysiąc stypendiów dla najzdolniejszych uczniów z Lubelszczyzny

Najlepsi uczniowie z regionu przez najbliższe dziesięć miesięcy będzie otrzymywać dodatkowy zastrzyk gotówki. Pieniądze mogą przeznaczyć m.in. na rozwój swoich pasji, czy zakup sprzętu.

Emmanuel Lecomte to jeden z liderów PGE Start Lublin

Czas na energetyczne derby. PGE Start kontra PGE Spójnia

Sponsorem Startu i Spójni jest PGE, dlatego w środowisku mówi się o „energetycznych” derbach. I właśnie energia będzie słowem kluczowym tej rywalizacji, która rozpocznie się o godz. 17.30.

Zdjęcie ilustracyjne

Wypadek na drodze wojewódzkiej. Trzy osoby poszkodowane

Na ten moment wiadomo, że jedna z osób poszkodowanych trafiła do szpitala. Nie miejscu trwają utrudnienia w ruchu.

Centrum nieprzejezdne. Idzie barwny korowód z okazji 3 maja
UTRUDNIENIA W RUCHU

Centrum nieprzejezdne. Idzie barwny korowód z okazji 3 maja

W sobotę 3 maja w Lublinie odbędzie się barwny korowód tańczący poloneza. Na kierowców w czasie obchodów święta czekają utrudnienia.

Zdjęcie ilustracyjne

Cień Sahrynia nad Tomaszowem. Pamięć kpt. Jachymka na celowniku

W lokalnej społeczności jest uważany za bohatera, który bronił polskiej ludności przed atakami UPA. Jednak jego działalność budzi kontrowersje wśród mniejszości ukraińskiej. Sprawą zajęli się radni Tomaszowa Lubelskiego.

Już w półfinale play-off Bogdanka LUK Lublin sprawiła niespodziankę eliminując mistrza Polski JSW Jastrzębski Węgiel. W finale zagra z wicemistrzem z Zawiercia

Bogdanka LUK Lublin zaczyna walkę o złoto z Aluron CMC Wartą Zawiercie

W pierwszym meczu finałowym play-off o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin zmierzy się na wyjeździe z Aluron CMC Wartą Zawiercie. Pierwszy gwizdek środowego spotkania o godzinie 18.

Magda Balsam zaliczyła kolejny, niezły występ

PGE MKS FunFloor Lublin rozgromił Piotrcovię

Zgodnie z planem przebiegał wtorkowy mecz PGE MKS FunFloor z Piotrcovią. Lublinianki do przerwy prowadziły 16:8, a ostatecznie pokonały rywalki 34:19.

Po dwóch dniach imprezy w Lublinie AZS UMCS ma na koncie siedem medali

Mistrzostwa Polski w pływaniu: Są pierwsze złote medale dla AZS UMCS Lublin

Drugiego dnia mistrzostw Polski w pływaniu zawodnicy AZS UMCS wywalczyli dwa złote medale i jeden srebrny. W sumie, po dwóch dniach imprezy, która rozgrywana jest na Aqua Lublin mają na koncie siedem krążków.

Bartosz Wolski zostaje w Motorze

Motor Lublin przedłużył kontrakt z ważnym piłkarzem

Kolejny ważny zawodnik zostaje w Motorze na dłużej. We wtorek klub z Lublina poinformował, że kontrakt Bartosza Wolskiego został automatycznie przedłużony o jeden sezon, czyli do końca rozgrywek 25/26.

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski

Polak leci w kosmos. Jest oficjalna data startu misji

Dokładnie za miesiąc – 29 maja – Sławosz Uznański-Wiśniewski zostanie drugim Polakiem w Kosmosie. Będzie tam testował między innymi specjalny „hełm” z Lublina.

Na zdjęciu ekipa LSM, która wystąpi na tegorocznych Marleykach.
10 maja 2025, 21:00

Święto muzyki reggae – Marleyki 2025

Marleyki to bez wątpienia najweselsza stypa świata! To coroczne święto muzyki reggae i muzyczny hołd dla ojca założyciela, Roberta Nesty Marleya, znanego szerzej jako Bob Marley.

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Agencja Mienia Wojskowego ogłasza przetarg na sprzedaż powojskowego sprzętu i pojazdów. Kiedy? 8 maja. Na kupców czekają 152 pozycje o łącznej wartości blisko 500 tys. zł. Są samochody, łódź, maszyny, części zamienne, instrumenty muzyczne oraz drewno opałowe. Zyski ze sprzedaży trafią na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego kupowane są nowoczesne urządzenia dla polskiej armii.

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

Wielu mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny już w czwartek, 1 maja, rozpoczyna długi weekend. Teoretycznie 2 maja jest dniem pracującym, ale urzędy informują, że tego dnia nic nie załatwimy.

Sonda: Jak oceniasz wyniki wyborów parlamentarnych?

Liczba głosów: 5120
53.59%
Nie jestem zadowolony
42.42%
Jestem zadowolony
3.98%
Nie mam zdania

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!