Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

22 czerwca 2021 r.
7:58

Jak miał 9 lat poszedł na studia. Co teraz robi młody geniusz z Lublina?

0 3 A A
Zyskałem wiedzę i nowe umiejętności, dzięki którym mogę robić coraz większe postępy, pracując nad napędem elektrycznym – opowiada nam Kamil Wroński
Zyskałem wiedzę i nowe umiejętności, dzięki którym mogę robić coraz większe postępy, pracując nad napędem elektrycznym – opowiada nam Kamil Wroński (fot. Maciej Kaczanowski)

Miał 9 lat, gdy został studentem Politechniki Lubelskiej. Teraz może zostać najmłodszym przedsiębiorcą w Polsce. 14-letni Kamil Wroński kompletuje już zespół do swojej firmy. – Jest też dużo inwestorów, którzy chcą wykupywać udziały – mówi jego tata.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W ciągu ostatnich pięciu lat w moim życiu dużo się zmieniło. Przede wszystkim nawiązałem współpracę z firmą STMicroelectronics. To jedna z największych firm technologicznych na świecie. Zyskałem wiedzę i nowe umiejętności, dzięki którym mogę robić coraz większe postępy, pracując nad napędem elektrycznym – opowiada nam Kamil Wroński, który jako dziewięciolatek o wybitnym talencie do nauk ścisłych zaczął w 2016 r. zajęcia na Politechnice Lubelskiej. Stał się wtedy najmłodszym w Polsce studentem.

– Kamilowi wystarczy, że o czymś posłucha i on to już umie – mówi Joanna Wrońska, mama geniusza, który lada dzień skończy podstawówkę. – Na świadectwie będzie miał 7 szóstek i 10 piątek. I idzie do liceum ogólnokształcącego, do klasy o profilu matematyczno-fizyczno-informatycznym. Już od roku nasz syn współpracuje z jednym z liceów w ramach indywidualnego toku nauczania.

– Zamierzamy kontynuować nauczanie indywidualne w zakresie przedmiotów ścisłych, natomiast na pozostałe przedmioty Kamil będzie chodzić razem z innymi uczniami – tłumaczy mama wszechstronnie uzdolnionego chłopca. – Jest bardzo dobry ze wszystkiego za co się zabierze. Czy to jest chemia, matematyka, fizyka, historia czy język polski. Jemu to wszystko bardzo łatwo przychodzi.

Po skończeniu liceum i zdaniu matury chłopak będzie mógł oficjalnie wybrać kierunek studiów, choć już zalicza na uczelni poszczególne przedmioty. – Priorytetem jest zaliczanie kolejnych szczebli edukacji – opowiada pani Joanna. Gdy jej syn zda maturę, będzie mógł uzupełnić brakujące zajęcia na uczelni. – Wcześniej tego zrobić nie może.

Wybitny 14-latek ma już kolejne wyzwanie. – Planuję otworzyć start-up, aby nauczyć się wdrażać projekty na rynek. Mimo to cały czas moim głównym projektem jest napęd do samochodu elektrycznego. Na tym teraz przede wszystkim się skupiam – opowiada Kamil. – Nie wiem kiedy to skończę, takich rzeczy nie da się przewidzieć.

Na Politechnice Lubelskiej Kamil pracuje nad budową systemu kontroli i sterowania układem pomiaru przepływów dwufazowych.

– Kamil bardzo lubi techniczną stronę pracy badawczej, posiada w tym zakresie dużą wiedzę i umiejętności. Stworzył oprogramowanie mikrokontrolera oraz zbudował urządzenia elektroniczne, które odczytują wyniki pomiarów z czujników i sterują zaworami – przyznaje prof. Andrzej Rysak z Katedry Informatyzacji i Robotyzacji Produkcji, który współpracuje z nastolatkiem. – Wygląda to naprawdę interesująco. Jestem pełen podziwu i bardzo wysoko oceniam jego zaangażowanie i wkład pracy.

Firma, którą chce teraz założyć nastolatek, ma się zajmować urządzeniem ustawiającym panele słoneczne w stronę słońca. – Dzięki temu znacznie zwiększa się ich wydajność – wyjaśnia Kamil. Współpracowników do tego projektu szukał na Facebooku.

– Mieszkańcy Lublina praktycznie nie zareagowali. Odezwało się natomiast bardzo dużo osób z innych miast m.in. z Wrocławia, Poznania, Warszawy i Krakowa. Niektóre listy motywacyjne i CV były przewspaniałe, od osób z naprawdę ogromnym doświadczeniem. To jest bardzo pozytywne – mówi Patryk Wroński, tata Kamila. – Jest też bardzo dużo firm, które chcą już wykupywać udziały i proponują naprawdę spore pieniądze.

– Nasz syn otrzymuje też propozycje współpracy od różnych firm i uczelni – zdradza mama nastolatka. – Między innymi dostał propozycję robienia doktoratu. Dopóki nie ma matury, to jest z tym problem, choć pojawiło się pewne rozwiązanie. Nasz syn może robić tzw. doktorat z wolnej stopy.

W takim przypadku nie obowiązuje program studiów doktoranckich i asystentura. Praca doktorska wymaga jednak przeprowadzenia badań, za które samemu trzeba zapłacić.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Nieruchomości -> Sprzedam -> Działki

Sprzedam pole gm. Niemce

Pryszczowa Góra

83 000,00 zł

Różne -> Sprzedam

sprzedam ubrania

Lublin

0,00 zł

Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

linat

Zamość

199,00 zł

Hobby -> Sport i rekreacja -> Sprzedam

rower

Zamość

335,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

hydrau

Zamość

99,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam
Domek drewniany letniskowy całoroczny 4m/5m 20mm

Domek drewniany letniskowy całoroczny 4m/5m 20mm

cała Polska

32 000,00 zł

Komunikaty