Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

17 kwietnia 2008 r.
15:39
Edytuj ten wpis

Chce wysłać sąsiada do "psychiatryka"

Autor: Zdjęcie autora Bogdan Nowak
0 13 A A

Konflikt sąsiadujących ze sobą rodzin z Bełżca trwa od 10 lat. Ostatnio się jednak zaostrzył.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Jeden z mężczyzn złożył do sądu wniosek o zamknięcie sąsiada... w zakładzie psychiatrycznym.

- Sąsiad jest agresywny - żali się Adam P. z Bełżca (nazwisko do wiadomości redakcji). - Za groźby karalne wobec nas został już skazany przez sąd na cztery lata w zawieszeniu. To nie ostudziło jego zapędów. Obawiam się o bezpieczeństwo mojej rodziny, w tym 7-letniego dziecka.

Zwaśnione rodziny mieszkają kilkadziesiąt metrów od siebie. Ich konflikt zaczął się od kładki nad rzeczką. Należała do Leszka L., ale korzystali z niej też inni. Ktoś ją ukradł i spirala wzajemnych oskarżeń zaczęła się nakręcać. Doszło do coraz ostrzejszych kłótni. Sprawa trafiła w końcu do sądu, który uznał, że Leszek L., "wielokrotnie, posługując się widłami groził sąsiadowi zabójstwem i spaleniem jego zabudowań”. Wyrok zapadł w 2003 r. Leszek L. został skazany na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na cztery lata oraz grzywnę. - Ani w sądzie, ani na policji nie chcą męża słuchać! Bo cierpi na zespół omamowo-urojeniowy i ostrą psychozę. Sąsiedzi to wykorzystują. To oni go prześladują, rzucają w niego kamieniami i wyzywają - żali się Zofia L., żona Leszka.

Ostatnio konflikt się zaostrzył. - Sąsiad zaatakował moją 60-letnią matkę - mówi Adam P. - Upadła i się potłukła. Teraz moja rodzina boi się wychodzić z domu! Jeśli ktoś tego człowieka nie powstrzyma, dojdzie do tragedii. Złożyłem do sądu wniosek o zamknięcie go w zakładzie psychiatrycznym. - Ta kobieta przechodziła obok mnie i się potknęła - tłumaczy Leszek K. - Byłem zdumiony, kiedy mnie oskarżono. Czuję się prześladowany. Napisałem w tej sprawie do Ministerstwa Sprawiedliwości i Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. W nasze sądy przestałem już wierzyć.

Co na to mieszkańcy wioski? - Pana Leszka widuję często - mówi jeden z rolników. - Jeździ sobie do sklepu rowerem i nikomu nie wadzi. To sąsiedzki konflikt, który można rozwiązać przy odrobinie dobrej woli. - Rodzina P. jest taka, że do rany przyłóż - mówi 20-latek, którego spotkaliśmy pod sklepem. - Jak trzeba wypiją, czy pogadają. A ten Leszek to psychiczny. Takich nikt we wsi nie chce i nie lubi.

Filip Kościuszko - psychiatra z Centrum Zdrowia Psychicznego w Zamościu

Zespół omamowo-urojeniowy oraz ostrą psychozę można leczyć. Jeśli osoba cierpiąca na takie zaburzenia bierze leki, może normalnie w społeczeństwie funkcjonować. Czy to kwalifikuje do leczenia w zamkniętym zakładzie? Gdyby każdą osobę z zaburzeniami psychicznymi zamykać, dotyczyłoby to ok. 3,5 mln Polaków! Jednak o tym może zdecydować jedynie sąd na podstawie opinii biegłych.

Komentarze 13

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
miecio / 22 czerwca 2012 o 16:22
0
Odpowiem pani powyżej;z sąsiadką trzeba się dogadać i nie szukać sprawiedliwości w sądzie bo jej tam nie ma-jeśli chce sie pani o tym przekonać to proszę iść do sądu-straci pani zdrowie,pieniądze i wiarę w sprawiedliwość w sądzie,Najlepsze wyjście to znosić sąsiadkę,albo lepsze-się z nią zaprzyjażnić....czy nie lepiej razem kawę wypić niż włóczyć się po sądach...pozdrawiam
Avatar
wiem co mówie / 10 maja 2008 o 18:17
0
A ja mam przeczucie że biedna rodzina ma problemy, ma taką samą sąsiadkę pisałam już o mojej sprawie na innym forum. Ludzie nie litujcie się nad psychicznie chorymi tylko ich leczcie!!! Moja też ma zaburzenia psychiczne, tylko to że wpędza moją rodzine do grobu stałymi awanturami i obelgami to już nikogo nie interesuje! Ona ma problem z sobą a przez to nich idzie po pomoc. Powoli mnie wpędza w chorobę psychiczną i co wy na to? Gdzie tu sprawiedliwość??? Ja takich ludzi to bym wysłała na księżyc!!! Pytanie do tego pana głowy rodziny jak on to zrobił i na jakiej podstawie oskarżył sąsiada? jeśli jest jakiś wyrok w tej sprawie, na który mogłabym się powołać to proszę o pomoc pomóżcie i mi wiem przez jakie piekło przechodzicie.
A ja mam przeczucie że biedna rodzina ma problemy, ma taką samą sąsiadkę pisałam już o mojej sprawie na innym forum. Ludzie nie litujcie się nad psychicznie chorymi tylko ich leczcie!!! Moja też ma zaburzenia psychiczne, tylko to że wpędza moją rodzine do grobu stałymi awanturami i obelgami to już nikogo nie interesuje! Ona ma problem z sobą a przez to nich idzie po pomoc. Powoli mnie wpędza w chorobę psychiczną i co wy na to? Gdzie tu sprawiedliwość??? Ja takich ludzi to bym wysłała na księżyc!!! Pytanie do tego... rozwiń
Avatar
hj / 19 kwietnia 2008 o 21:39
0
Mógłby być.
Avatar
elo / 19 kwietnia 2008 o 03:03
0
odpowiem ps.stroskany a gdyby było rok więzienia w zawieszeniu na 4 lata okresu próby-czy mógłby być taki wyrok?
Avatar
Gość / 18 kwietnia 2008 o 21:46
0
To że ktoś choruje nie znaczy, że jest zagrożeniem dla ludzi. Choroba jak każda inna, nie należy od razu skazywać takiej osoby, oraz pozbawiać obrony. W tym wypadku Pan L. nikomu nie zagraża... to tylko urojenie sąsiadów którzy za wszelką cenę chcą go wykończyć. Dlatego że choruje nie są jego zeznania brane pod uwagę.
Adam Przednowek myśli że jest ponad prawem i może zrobić z sąsiadem co mu się podoba.
Jak można być takim, aby w niedzielę pod ołtarzem wyciągać jęzor po komunię, a po wyjściu z kościoła być oprawcą dla sąsiada.
Wymyślają jakieś zdarzenia a Policja kieruje sprawę do sądu. Pani Maria Przednowek upozorowała upadek na chodniku.... i oskarżyła o to Pana L. i co? sprawa trwa 2 lata, koszty pokrywa Państwo, a sąd chce sprawę umorzyć.
Ze względu na chorobę nie może dowieźć swoich racji. I dlatego, że uchodzi im to płazem brną coraz bardziej w kłamstwa. Policja każdą skargę na L. kieruje do sądu(prawdopodobnie dla profitów) i tak sądy mają co robić a koszty pokrywa zazwyczaj Państwo.
To że ktoś choruje nie znaczy, że jest zagrożeniem dla ludzi. Choroba jak każda inna, nie należy od razu skazywać takiej osoby, oraz pozbawiać obrony. W tym wypadku Pan L. nikomu nie zagraża... to tylko urojenie sąsiadów którzy za wszelką cenę chcą go wykończyć. Dlatego że choruje nie są jego zeznania brane pod uwagę.
Adam Przednowek myśli że jest ponad prawem i może zrobić z sąsiadem co mu się podoba.
Jak można być takim, aby w niedzielę pod ołtarzem wyciągać jęzor po komunię, a po wyjściu z kościoła być oprawc... rozwiń
Avatar
do Ediego / 18 kwietnia 2008 o 18:58
0
Zgadzam się. Cieszę się, że ktoś w ten sposób w internecie pisze. Spodziwałam się czegoś innego. Komentarze pod tekstem o zabójczyni noworodka z Zamościa (patrz niżej) mogą przyprawić o zawrót głowy. Niektórzy internauci, w większości chrześcijanie, już wydali surowy, straszny, wyrok na tę kobietę. Nie bronię jej, ale nie wiadomo jeszcze jak było naprawdę. W jakim stanie psychicznym popełniła swój czyn. Widać, że nie było to przemyślane. Gdyby działała w sposób wyrachowany, zrobiłaby to w taki sposób, że nikt, nigdy tego biednego dziecka by nie znalazł. Myślę, że w chwili popełnienia tego czynu mogła być np. pod wpływem szoku poprrodowego lub jakiegoś innego zaburzenia.
Zgadzam się. Cieszę się, że ktoś w ten sposób w internecie pisze. Spodziwałam się czegoś innego. Komentarze pod tekstem o zabójczyni noworodka z Zamościa (patrz niżej) mogą przyprawić o zawrót głowy. Niektórzy internauci, w większości chrześcijanie, już wydali surowy, straszny, wyrok na tę kobietę. Nie bronię jej, ale nie wiadomo jeszcze jak było naprawdę. W jakim stanie psychicznym popełniła swój czyn. Widać, że nie było to przemyślane. Gdyby działała w sposób wyrachowany, zrobiłaby to w taki sposób, że nikt, nigdy tego biednego dziecka by ... rozwiń
Avatar
kl / 18 kwietnia 2008 o 18:37
0
Psychoza to nie jest zabawa. Różnie chyba w takich sytuacjach może być.
Avatar
edi / 18 kwietnia 2008 o 18:26
0
Takie sytuacje zdarzają się w wielu miejscowościach. Trudno powiedzieć kto w tym wypadku ma rację. Jednak osób z zaburzeniami psychicznymi nie brakuje i nigdzie nie spotykają się ze zrozumieniem. Niestety. Określenia wariat, świr, nienormalny, głupek, czubek, słyszy się na każdym kroku. Wypowiadając takie słowa warto się czasami zastanowić. Choroba psychiczna może się przytrafić każdemu. Nie jest, a przynajmniej nie powinno być to coś wstydliwego czy nienormalnego. Jest jednak inaczej. Zastanówmy się nad tym chociaż chwilę. Myślę, że pod tym względem czeka nas jeszcze ogrom pracy.
Takie sytuacje zdarzają się w wielu miejscowościach. Trudno powiedzieć kto w tym wypadku ma rację. Jednak osób z zaburzeniami psychicznymi nie brakuje i nigdzie nie spotykają się ze zrozumieniem. Niestety. Określenia wariat, świr, nienormalny, głupek, czubek, słyszy się na każdym kroku. Wypowiadając takie słowa warto się czasami zastanowić. Choroba psychiczna może się przytrafić każdemu. Nie jest, a przynajmniej nie powinno być to coś wstydliwego czy nienormalnego. Jest jednak inaczej. Zastanówmy się nad tym chociaż chwilę. Myślę, że pod tym... rozwiń
Avatar
stroskany / 18 kwietnia 2008 o 17:17
0
Czy ktoś w ogóle zastanawia nad tym co pisze w artykule prasowym? Nie można wg. polskiego prawa skazać kogoś na cztery lata w zawieszeniu - można ewentualnie karę do 2 lat pozbawienia wolności zawiesić na okres od 2 do 5 lat. Droga Redakcjo, czasem warto sprawdzić co się pisze, bo może się okazać, że artykuł przeczyta np. student 2 roku prawa dla którego takie sformułowanie wskazuje na rażące zaniedbania przy zbieraniu materiału źródłowego, a tym samym podważa wiarygodność całej wypowiedzi.
Avatar
oo / 18 kwietnia 2008 o 10:31
0
Kiedyś Adam PRZEDNOWEK rozbijał się na zabawach, teraz nie ma na kim więc czepił się sąsiada. Powinno to mu się ukrócić. Nie zawsze pieniądze i znajomości mu pomogą!
Avatar
miecio / 22 czerwca 2012 o 16:22
0
Odpowiem pani powyżej;z sąsiadką trzeba się dogadać i nie szukać sprawiedliwości w sądzie bo jej tam nie ma-jeśli chce sie pani o tym przekonać to proszę iść do sądu-straci pani zdrowie,pieniądze i wiarę w sprawiedliwość w sądzie,Najlepsze wyjście to znosić sąsiadkę,albo lepsze-się z nią zaprzyjażnić....czy nie lepiej razem kawę wypić niż włóczyć się po sądach...pozdrawiam
Avatar
wiem co mówie / 10 maja 2008 o 18:17
0
A ja mam przeczucie że biedna rodzina ma problemy, ma taką samą sąsiadkę pisałam już o mojej sprawie na innym forum. Ludzie nie litujcie się nad psychicznie chorymi tylko ich leczcie!!! Moja też ma zaburzenia psychiczne, tylko to że wpędza moją rodzine do grobu stałymi awanturami i obelgami to już nikogo nie interesuje! Ona ma problem z sobą a przez to nich idzie po pomoc. Powoli mnie wpędza w chorobę psychiczną i co wy na to? Gdzie tu sprawiedliwość??? Ja takich ludzi to bym wysłała na księżyc!!! Pytanie do tego pana głowy rodziny jak on to zrobił i na jakiej podstawie oskarżył sąsiada? jeśli jest jakiś wyrok w tej sprawie, na który mogłabym się powołać to proszę o pomoc pomóżcie i mi wiem przez jakie piekło przechodzicie.
A ja mam przeczucie że biedna rodzina ma problemy, ma taką samą sąsiadkę pisałam już o mojej sprawie na innym forum. Ludzie nie litujcie się nad psychicznie chorymi tylko ich leczcie!!! Moja też ma zaburzenia psychiczne, tylko to że wpędza moją rodzine do grobu stałymi awanturami i obelgami to już nikogo nie interesuje! Ona ma problem z sobą a przez to nich idzie po pomoc. Powoli mnie wpędza w chorobę psychiczną i co wy na to? Gdzie tu sprawiedliwość??? Ja takich ludzi to bym wysłała na księżyc!!! Pytanie do tego... rozwiń
Avatar
hj / 19 kwietnia 2008 o 21:39
0
Mógłby być.
Avatar
elo / 19 kwietnia 2008 o 03:03
0
odpowiem ps.stroskany a gdyby było rok więzienia w zawieszeniu na 4 lata okresu próby-czy mógłby być taki wyrok?
Avatar
Gość / 18 kwietnia 2008 o 21:46
0
To że ktoś choruje nie znaczy, że jest zagrożeniem dla ludzi. Choroba jak każda inna, nie należy od razu skazywać takiej osoby, oraz pozbawiać obrony. W tym wypadku Pan L. nikomu nie zagraża... to tylko urojenie sąsiadów którzy za wszelką cenę chcą go wykończyć. Dlatego że choruje nie są jego zeznania brane pod uwagę.
Adam Przednowek myśli że jest ponad prawem i może zrobić z sąsiadem co mu się podoba.
Jak można być takim, aby w niedzielę pod ołtarzem wyciągać jęzor po komunię, a po wyjściu z kościoła być oprawcą dla sąsiada.
Wymyślają jakieś zdarzenia a Policja kieruje sprawę do sądu. Pani Maria Przednowek upozorowała upadek na chodniku.... i oskarżyła o to Pana L. i co? sprawa trwa 2 lata, koszty pokrywa Państwo, a sąd chce sprawę umorzyć.
Ze względu na chorobę nie może dowieźć swoich racji. I dlatego, że uchodzi im to płazem brną coraz bardziej w kłamstwa. Policja każdą skargę na L. kieruje do sądu(prawdopodobnie dla profitów) i tak sądy mają co robić a koszty pokrywa zazwyczaj Państwo.
To że ktoś choruje nie znaczy, że jest zagrożeniem dla ludzi. Choroba jak każda inna, nie należy od razu skazywać takiej osoby, oraz pozbawiać obrony. W tym wypadku Pan L. nikomu nie zagraża... to tylko urojenie sąsiadów którzy za wszelką cenę chcą go wykończyć. Dlatego że choruje nie są jego zeznania brane pod uwagę.
Adam Przednowek myśli że jest ponad prawem i może zrobić z sąsiadem co mu się podoba.
Jak można być takim, aby w niedzielę pod ołtarzem wyciągać jęzor po komunię, a po wyjściu z kościoła być oprawc... rozwiń
Avatar
do Ediego / 18 kwietnia 2008 o 18:58
0
Zgadzam się. Cieszę się, że ktoś w ten sposób w internecie pisze. Spodziwałam się czegoś innego. Komentarze pod tekstem o zabójczyni noworodka z Zamościa (patrz niżej) mogą przyprawić o zawrót głowy. Niektórzy internauci, w większości chrześcijanie, już wydali surowy, straszny, wyrok na tę kobietę. Nie bronię jej, ale nie wiadomo jeszcze jak było naprawdę. W jakim stanie psychicznym popełniła swój czyn. Widać, że nie było to przemyślane. Gdyby działała w sposób wyrachowany, zrobiłaby to w taki sposób, że nikt, nigdy tego biednego dziecka by nie znalazł. Myślę, że w chwili popełnienia tego czynu mogła być np. pod wpływem szoku poprrodowego lub jakiegoś innego zaburzenia.
Zgadzam się. Cieszę się, że ktoś w ten sposób w internecie pisze. Spodziwałam się czegoś innego. Komentarze pod tekstem o zabójczyni noworodka z Zamościa (patrz niżej) mogą przyprawić o zawrót głowy. Niektórzy internauci, w większości chrześcijanie, już wydali surowy, straszny, wyrok na tę kobietę. Nie bronię jej, ale nie wiadomo jeszcze jak było naprawdę. W jakim stanie psychicznym popełniła swój czyn. Widać, że nie było to przemyślane. Gdyby działała w sposób wyrachowany, zrobiłaby to w taki sposób, że nikt, nigdy tego biednego dziecka by ... rozwiń
Avatar
kl / 18 kwietnia 2008 o 18:37
0
Psychoza to nie jest zabawa. Różnie chyba w takich sytuacjach może być.
Avatar
edi / 18 kwietnia 2008 o 18:26
0
Takie sytuacje zdarzają się w wielu miejscowościach. Trudno powiedzieć kto w tym wypadku ma rację. Jednak osób z zaburzeniami psychicznymi nie brakuje i nigdzie nie spotykają się ze zrozumieniem. Niestety. Określenia wariat, świr, nienormalny, głupek, czubek, słyszy się na każdym kroku. Wypowiadając takie słowa warto się czasami zastanowić. Choroba psychiczna może się przytrafić każdemu. Nie jest, a przynajmniej nie powinno być to coś wstydliwego czy nienormalnego. Jest jednak inaczej. Zastanówmy się nad tym chociaż chwilę. Myślę, że pod tym względem czeka nas jeszcze ogrom pracy.
Takie sytuacje zdarzają się w wielu miejscowościach. Trudno powiedzieć kto w tym wypadku ma rację. Jednak osób z zaburzeniami psychicznymi nie brakuje i nigdzie nie spotykają się ze zrozumieniem. Niestety. Określenia wariat, świr, nienormalny, głupek, czubek, słyszy się na każdym kroku. Wypowiadając takie słowa warto się czasami zastanowić. Choroba psychiczna może się przytrafić każdemu. Nie jest, a przynajmniej nie powinno być to coś wstydliwego czy nienormalnego. Jest jednak inaczej. Zastanówmy się nad tym chociaż chwilę. Myślę, że pod tym... rozwiń
Avatar
stroskany / 18 kwietnia 2008 o 17:17
0
Czy ktoś w ogóle zastanawia nad tym co pisze w artykule prasowym? Nie można wg. polskiego prawa skazać kogoś na cztery lata w zawieszeniu - można ewentualnie karę do 2 lat pozbawienia wolności zawiesić na okres od 2 do 5 lat. Droga Redakcjo, czasem warto sprawdzić co się pisze, bo może się okazać, że artykuł przeczyta np. student 2 roku prawa dla którego takie sformułowanie wskazuje na rażące zaniedbania przy zbieraniu materiału źródłowego, a tym samym podważa wiarygodność całej wypowiedzi.
Avatar
oo / 18 kwietnia 2008 o 10:31
0
Kiedyś Adam PRZEDNOWEK rozbijał się na zabawach, teraz nie ma na kim więc czepił się sąsiada. Powinno to mu się ukrócić. Nie zawsze pieniądze i znajomości mu pomogą!