Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

15 lutego 2018 r.
17:25

Dla nich to bohater, dla wojewody osoba symbolizująca komunizm. Nie chcą zmiany nazwy ulicy

0 58 A A

Mieszkańcy Józefowa na Roztoczu zbulwersowani są decyzją wojewody o zmianie nazwy ulicy Miszki Tatara. Argumentują, że nie był komunistą, a osobą która przelała krew w ich obronie i dlatego zasługuje na pamięć i szacunek. Urzędnicy są jednak nieugięci

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pochodzący z podjałtańskiej wsi Miszka Tatar był żołnierzem radzieckim, który po ucieczce z niemieckiej niewoli dowodził wcielonym potem do Gwardii Ludowej oddziałem partyzanckim. 1 czerwca 1943, gdy niemiecka karna ekspedycja zajęła Józefów i spędziła jego mieszkańców pod kościelny mur, zaalarmowane oddziały partyzanckie (polskie i radzieckie) przyszły z pomocą.

Niemców udało się odeprzeć, a mieszkańcy uniknęli masowej egzekucji. W bitwie zginął jednak Miszka, ale okoliczności jego śmierci są niejasne. Niektórzy mówią, że dosięgła go niemiecka kula, a inni że umarł z ręki komisarza politycznego z jego oddziału.

Przecież on nas bronił

– Pamięć o Miszce jest u nas bardzo żywa – podkreśla Roman Dziura, burmistrz Józefowa. – To dla nas bohater. Dlatego kiedy samorządy miały czas na zmianę nazw ulic związaną z tzw. ustawą dezubekizacyjną, celowo zachowaliśmy ulicę jego imienia.

Dziura podkreśla, że już kilka lat temu sprawdzali, czy Miszka był bohaterem pozytywnym. Urzędnicy na zaproszenie jego rodziny pojechali na Krym i rozmawiali z pamiętającymi go ludźmi.

– Dużo czasu spędziłem także na rozmowach z członkami Armii Krajowej, którzy działali na tym terenie – nadmienia burmistrz. – Podkreślali, że nigdy nie działał na szkodę Polski, tylko walczył za nas ze wspólnym okupantem. Mówili, że morale, jakie wprowadził w swoim obozie, Polacy mogli mu tylko zazdrościć. Mówili o nim wyłącznie pozytywnie. A teraz strasznie źle się czuję z tym, że skoro AK-owcy sami go pozytywnie zweryfikowali w walce, to mówi się o nim źle. On nas obronił, a my nie mogliśmy obronić jego dobrej pamięci.

Symbol komunizmu

Mowa o decyzji wojewody lubelskiego w sprawie zmiany nazwy ulicy Miszki Tatara, jaką wydał w grudniu. Uzasadniając ją powoływał się na opinię Instytutu Pamięci Narodowej, w której Tatar uznany został za osobę symbolizującą komunizm.

– Nie ulega wątpliwości, że Miszka Tatar był żołnierzem Armii Czerwonej, a następnie członkiem oddziału partyzanckiego należącego do Gwardii Ludowej – formacji podporządkowanej ZSRR i reprezentującej sowiecką rację stanu – podkreśla wojewoda Przemysław Czarnek.

– Jak można nie uszanować człowieka, który oddał życie za ratowanie naszych ojców i matek – pytają w liście otwartym do wojewody mieszkańcy Józefowa i absolwenci tamtejszego ogólniaka. – Nikt nie wykreśli z kart historii bohaterskich dokonań Miszki Tatara i jego oddziału, żaden urzędnik nie zmieni opinii, że Atamonow (właściwe nazwisko Miszki – red.) był jednym z najwybitniejszych partyzantów Zamojszczyzny. Żadna decyzja administracyjna nie umniejszy uznania, jakie należy się walecznemu dowódcy.

Skomplikowane życiorysy

List mieszkańców Józefowa trafił już na biurko wojewody. Nie zmieni on jednak podjętej decyzji. – Nazwy ulic, pomników, czy tablice upamiętniać muszą niepodważalne autorytety, które złożyły dla narodu polskiego i naszego społeczeństwa istotne oraz niepodważalne zasługi, a ich postawa osobista nie budzi najmniejszych zastrzeżeń – mówi Radosław Brzózka, doradca wojewody. – Nie odnosząc się do samego Miszki Tatara, trzeba stwierdzić, że istnieje grupa ludzi, którzy pozytywnie zapisali się na kartach historii, ale ich skomplikowane życiorysy sprawiają, że – mimo zasług – nie sposób stawiać ich na piedestał.

Brzózka uważa, że decyzja wojewody była słuszna, bo zgodna z ustawą o dekomunizacji. – Miszka Tatar był żołnierzem mocarstwa wrogiego niepodległemu państwu polskiemu, które doprowadziło do wprowadzenia w Polsce ustroju totalitarnego. Nie można upamiętniać osób, które propagowały, czy pochwalały komunizm. Mimo że obiegowa, lokalna opinia docenia ich zasługi, to musimy pamiętać, że informacje na ich temat zdobywane przez mieszkańców w trakcie minionego systemu nie zawsze są zgodne z prawdą – dodaje.

Polityka historyczna

Mieszkańców Józefowa to nie przekonuje. – Naszym celem jest krzewienie prawdy historycznej, a nie uprawianie polityki historycznej – podkreślają w liście do wojewody. – Jesteśmy przekonani, że doraźne decyzje polityczne skazane są na fiasko.

– Wojewoda zmienił nazwę ulicy Miszki Tatara na Czesława Mużacza „Selima”. Jestem przekonany, że Selim, który o Miszce powiedział wiele dobrego, nigdy by na to nie pozwolił. Oni ramię w ramię walczyli z niemieckim okupantem i nawzajem znali swoje zasługi – dodaje Roman Dziura. – Napisałem o tym do wojewody. Napisałem do IPN, ale oni nie chcą słuchać naszych racji. Mamy nadzieję, że chociaż pomnik Miszki nam zostawią. Rozmawiałem wczoraj o tym z pracownikiem lubelskiego IPN. Mam nadzieję, że zaczną nas słuchać zamiast bazować na fabrykowanych przez sowietów dokumentach.

Czytaj więcej o:

Komentarze 58

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 15 lutego 2018 o 19:26
+3
Jeżeli mieszkańcy Józefowa (i nie tylko) czegoś sobie nie życzą, to żaden urzędnik pasiony z ich podatków nie ma prawa zmieniać ich woli. Od tego mają swoich radnych. Wojewoda niech zadba o wykonywanie swoich obowiązków ( a jest ich sporo), a nie codziennie lansuje się w lubelskiej tv. Z tego poprawy warunków życia na wschodzie nie przybędzie
Avatar
Gość / 15 lutego 2018 o 17:56
+3
Niestety wojewoda to reprezentant rządu w terenie i nie mamy szansy go odwołać. Ale jak widzicie w całej Polsce się z nas śmieją, że jesteśmy tu we wschodniej Polsce zapleczem pisu. Tak sobie po prostu wybieramy. Dziwię się tylko jak człowiek z tak mierną wiedzą historyczną ukończył studia wyższe? To nie pierwsza tego typu decyzja wojewody. Ja rozumiem, że jego doradca Brzózka choć to jego rówieśnik nie miał możliwości dowiedzieć się, ze blok w którym mieszkał i szkoła do której chodził była zbudowana w Polsce Ludowej. Natomiast wojewoda, który ma tytuł naukowy doktora nie wie o tym jak wyglądały oddziały partyzanckie i jaki miały cel? Nawet nie wie, że Miszka Tatar był żołnierzem Armii Radzieckiej. Wstyd, po prostu wstyd. Muszę go kiedyś zapytać czy słyszał o oddziałach Armii Ludowej, czy tylko słyszał o żołnierzach przeklętych przez ówczesne społeczeństwo?
Niestety wojewoda to reprezentant rządu w terenie i nie mamy szansy go odwołać. Ale jak widzicie w całej Polsce się z nas śmieją, że jesteśmy tu we wschodniej Polsce zapleczem pisu. Tak sobie po prostu wybieramy. Dziwię się tylko jak człowiek z tak mierną wiedzą historyczną ukończył studia wyższe? To nie pierwsza tego typu decyzja wojewody. Ja rozumiem, że jego doradca Brzózka choć to jego rówieśnik nie miał możliwości dowiedzieć się, ze blok w którym mieszkał i szkoła do której chodził była zbudowana w Polsce Ludowej. Natomiast wojewoda, ... rozwiń
Avatar
Gość / 15 lutego 2018 o 17:54
+3
I o takich przypadkach trzeba głośno mówić, bo życie i historia nie jest czarno-biała. Co z tego, że był żołnierzem radzieckim jak ratował życie cywilów. Nie jeden komunista w czasie wojny robił więcej dla ludzi niż przykładny chrześcijanin, inny komunista okazał się zwyczajną gnidą. Nie jeden żołnierz wyklęty walczył z najeźdźcą i pomagał zwykłym ludziom, inny gwałcił, palił i okradał. To wszytko nie jest takie proste. A dzisiaj włądza wykorzystuje historię propagandowo jak bolszewicy, naziści, faszyści itp.
Avatar
Juras / 15 lutego 2018 o 18:44
+2
Jestem rodowitym Lubelakiem, ale od dziecka darzę Józefów dużą sympatią, gdyż pod koniec lat 50-tych, jako 8-letni chłopiec przebywałem tam na koloniach letnich i polubiłem te miasteczko za jego urok oraz partyzancką przeszłość. Co roku wraz z żoną i wnukami kilkakrotnie odwiedzamy Roztocze a raz na kilka lat trafiamy do Józefowa by wędrować okolicznymi szlakami, do pięknych kamieniołomów a przy okazji też porozmawiać z sympatycznymi mieszkańcami miasteczka. Za każdym razem dostrzegamy też jak Józefów pięknieje - co bardzo dobrze świadczy o jego mieszkańcach. Zmęczeni wędrówką chętnie siadamy na ławce odnowionego Placu w centrum miejscowości. Wszystkich zachęcam do udania się na wędrówkę po tych uroczych terenach. A tego lata, będąc na Roztoczu specjalnie wstąpię do Józefowa by idąc drogą do wieży widokowej, zapalić świeczkę przy pomniku bohaterskiego obrońcy mieszkańców tego miasteczka. Mam nadzieję, że żaden barbarzyńca nie zniszczy tego skromnego pomnika.
Jestem rodowitym Lubelakiem, ale od dziecka darzę Józefów dużą sympatią, gdyż pod koniec lat 50-tych, jako 8-letni chłopiec przebywałem tam na koloniach letnich i polubiłem te miasteczko za jego urok oraz partyzancką przeszłość. Co roku wraz z żoną i wnukami kilkakrotnie odwiedzamy Roztocze a raz na kilka lat trafiamy do Józefowa by wędrować okolicznymi szlakami, do pięknych kamieniołomów a przy okazji też porozmawiać z sympatycznymi mieszkańcami miasteczka. Za każdym razem dostrzegamy też jak Józefów pięknieje - co bardzo dobrze świadczy o ... rozwiń
Avatar
ament / 15 lutego 2018 o 18:12
+2
Dla nieuków jest przeciż jasne: rosjanie byli źli, kradli kury a niemcy byli dobrzy, dawali cukierki... Politykom w głowach się już pomieszało! Zapamiętajcie raz na zawsze nieuki: jak by nie armia radziecka nacji polskiej już by nie było...!!! Żadna głupawa propaganda "anty komunistyczna" tego nie zmieni! Mogą zmienić myślenie ciemnej masy ale faktów historycznych się nie da!!! 
Avatar
Gość / 15 lutego 2018 o 18:11
+2
Czarnek i wszystko jasne to jest taki suski patrz caryca naczelny nieuk Polski smiech o blazenada kto nami rzadzi pod sklepem znalazlo by sie paru bardziej kumatych
Avatar
Gość / 15 lutego 2018 o 18:08
+2
Widzę, że kolejny znawca historii się znalazł. Chyba również z biura wojewody - kolejny doradca. Człowieku jak już Cię Polska Ludowa nauczyła pisać to nie znaczy, ze musisz przelewać tu swoje pomysły dotyczące historii.
Avatar
Gość / 15 lutego 2018 o 17:49
+2
Wojewoda to masakra
Avatar
Gość / 15 lutego 2018 o 23:32
+1
Mieszkańcy Jozefowa, nie pozwólcie zabierać sobie swoich bohaterów, to Wasze miasto, to Wasz bohater, to on ratował Wasze matki i ojców ratował przed kulami faszystów, ani nie Czarnek ani nie Kaczyński. Obecna władza swoją arogancją wobec społeczeństwa systematycznie traci mandat zdobyty w wyborach, dlatego obywatelskie nieposłuszeństwo w przypadku kontrowersyjnych decyzji staje się obowiązkiem każdego z nas.
Avatar
Gość / 15 lutego 2018 o 23:00
+1
! napisał:
Niech zrobią ulice nazwiskiem rudego lokaja to będzie taki publiczny wychodek !
 Wyobraź sobie, że ty też jesteś lokajem. Nie wiem - też rudym, może blondynem, brunetem lub łysym, ale jesteś. Masz mentalność lokaja. On rzadko miewa własne zdanie. Tak jak ty. 
Avatar
Gość / 22 lutego 2018 o 15:06
0
Ale Lech Kaczyński był większym bohaterem bo " poległ" w wypadku.
Avatar
Gość / 18 lutego 2018 o 20:13
0
Mam nadzieję że będziecie to pamiętali PISowi w najbliższych wyborach samorządowych i parlamentarnych.
Avatar
Gość / 18 lutego 2018 o 09:48
0
Józefów nie umie obronić tych, którzy bronili Józefowa! Skandal!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
Gość / 16 lutego 2018 o 17:32
0
Postawić pomnik Jacka i Placka,może tez być Manekin PIS !
Avatar
Henio / 16 lutego 2018 o 16:21
0
undefined napisał:
A co z Radziecką, Partyzantów, Obrońców Pokoju, Braterstwa Broni? Też mają pasudną konotację. Ps. Piszę z Zamościa.
 Na początek zamiast za pisanie weź się za czytanie.
Avatar
Gość / 16 lutego 2018 o 13:13
0
Wąwolnicę spalili przeklęci! ciekawe czy dziś żyłby jakiś polak gdyby ruscy doszli do np. Bugu i powiedzieli- pies was jeb... polaki. radźcie sobie sami.
Avatar
Gość / 16 lutego 2018 o 12:06
0
Piotr Zychowicz „Skazy na pancerzach" Ciekawa lektura. Prawdziwa historia 'Wyklętych" forowanych przez PIS.
Avatar
Gość / 16 lutego 2018 o 11:29
0
Według współczesnego polskiego historyka Macieja Korkucia w swoich odezwach „Ogień” ostrzegał wszystkich konfidentów i ludzi pełniących w UB kierownicze stanowiska, że będą na każdym kroku wieszani i strzelani, nie patrząc na ich pochodzenie, a ich dobytek zostanie skonfiskowany na rzecz oddziałów partyzanckich. Z tego powodu działalność jego oddziałów wymierzona była zarówno w osoby narodowości polskiej, jak i pochodzenia niemieckiego, słowackiego i żydowskiego.
Avatar
Gość / 16 lutego 2018 o 11:02
0
A co z Radziecką, Partyzantów, Obrońców Pokoju, Braterstwa Broni? Też mają pasudną konotację. Ps. Piszę z Zamościa.
Avatar
n / 16 lutego 2018 o 10:14
0
Przynajmniej nasze babki mają wnuki. Ta kobieta w ciąży, którą zamordował Kuraś "Ogień" miała mniej szczęścia. 
Zobacz wszystkie komentarze 58

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Najmniej i najbardziej zadłużone gminy i miasta w woj. lubelskim

Najmniej i najbardziej zadłużone gminy i miasta w woj. lubelskim 0 0

Ani złotówki długu nie ma zaledwie jedno spośród 42 miast naszego województwa. To Świdnik. Spośród wszystkich 213 gmin zadłużonych nie jest tylko 10. Najwięcej do spłacenia ma samorząd Lublina, którego dług wynosi prawie tyle, co łączne zadłużenie wszystkich pozostałych gmin z województwa

Mocne, świąteczne granie w Puławach
26 grudnia 2018, 20:30

Mocne, świąteczne granie w Puławach 1 0

Co Gdzie Kiedy. Klub Peweks w Puławach (ul. Centralna 1) zaprasza na głośny, metalowy koncert w drugi dzień świąt, 26 grudnia o godz. 20.30.

To pierwszy bankomat tego typu w Polsce. "Pracownicy austriackiej firmy byli zaskoczeni..."

To pierwszy bankomat tego typu w Polsce. "Pracownicy austriackiej firmy byli zaskoczeni..." 7 5

Końskowola Mieszkańcy mogą już korzystać z jednego z najnowcześniejszych modeli bankomatów w Polsce. Urządzenie zamontowano przy ul. Pożowskiej na zlecenie miejscowego Banku Spółdzielczego. Kolejny sprzęt tego rodzaju trafi na Rynek w Kazimierzu Dolnym. Maszyna umożliwia wpłaty i wypłaty gotówki.

Sylwester miejski 2018/19 w Lublinie: Już wiemy, kto wystąpi

Sylwester miejski 2018/19 w Lublinie: Już wiemy, kto wystąpi 23 4

Znamy szczegóły plenerowej imprezy sylwestrowej, która tym razem będzie zorganizowana na dwóch scenach ustawionych na końcach deptaka Krakowskiego Przedmieścia. Z jednej strony wystąpią DJ-e z Litwy, z drugiej znani już w Lublinie rodzimi muzycy. Okazuje się, że będzie też trzecia, ze sztukmistrzami

Prapremiera polska spektaklu "Marleni" Teatru Starego
12 stycznia 2019, 12:00

Prapremiera polska spektaklu "Marleni" Teatru Starego 0 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 12 stycznia o godz. 19 w Teatrze Starym odbędzie się uroczysta prapremiera polska spektaklu Marleni na podstawie sztuki Thei Dorn. Przedstawienie reżyseruje Mikołaj Grabowski.

Sąsiadka zamieniła ich życie w horror. Lokatorzy wyprowadzają się
film

Sąsiadka zamieniła ich życie w horror. Lokatorzy wyprowadzają się 0 3

Jeden z bloków w podwarszawskim Karczewie wyludnia się. Lokatorzy wyprowadzają się, bo nie chcą żyć z uciążliwą sąsiadką. Dlaczego od lat nikt nie potrafi rozwiązać problemu?

25 lat politologii UMCS. Uniwersytet podpisał umowę na budowę nowej siedziby
galeria

25 lat politologii UMCS. Uniwersytet podpisał umowę na budowę nowej siedziby 14 5

Chyba najmilszą niespodziankę władzom Wydziału Politologii UMCS w Lublinie, jego pracownikom i studentom przygotował rektor tej uczelni prof. Stanisław Michałowski. – Dwa dni temu podpisaliśmy z firmą Warbud umowę na budowę nowej siedziby wydziału – oznajmił w piątek rektor podczas uroczystości 25-lecia Wydziału Politologii.

"Lubelskie drogi do wolności". Wystawa na dworcu [zdjęcia]
galeria

"Lubelskie drogi do wolności". Wystawa na dworcu [zdjęcia] 0 0

40 prac uczniów z całego województwa wyróżniono w konkursie plastycznym „lubelskie drogi do Wolności” zorganizowanym przez spółkę Lubelskie Dworce.

By zupa była niedroga. UMCS chce wskrzesić swoją dawną stołówkę

By zupa była niedroga. UMCS chce wskrzesić swoją dawną stołówkę 57 5

Największa lubelska uczelnia postanowiła wskrzesić zamkniętą przed laty stołówkę. Chcieli tego sami studenci, którzy prosili o miejsce, gdzie będą mogli zjeść tanio, smacznie i jeszcze raz tanio. Rektor UMCS obiecał, że stołówka powróci i właśnie zabiera się za remont budynku przy Langiewicza, choć nie jest to łatwe

TBV Start - King Szczecin, w niedzielę o godz. 18.30

TBV Start - King Szczecin, w niedzielę o godz. 18.30 0 0

Kibice w hali Globus będą mogli po raz pierwszy obejrzeć w akcji Joe Thomassona

16-metrowa choinka stanęła w centrum Lublina [zdjęcia]
galeria

16-metrowa choinka stanęła w centrum Lublina [zdjęcia] 1 4

16-metrowa choinka stanęła w piątek na placu przed pedetem, tuż przy szopce.

Jadłodzielnia w Lublinie już otwarta. Nawet garmażerka i sklepy będą tu zostawiać swoje jedzenie [wideo]
galeria
film

Jadłodzielnia w Lublinie już otwarta. Nawet garmażerka i sklepy będą tu zostawiać swoje jedzenie [wideo] 75 8

Zasada jest prosta: masz za dużo jedzenia, możesz je tu przynieść. Chcesz coś wziąć, to po prostu bierzesz. Za nic nie musisz płacić, ani nikogo pytać o zgodę. Samoobsługowa Jadłodzielnia działa od piątku na targowisku przy al. Tysiąclecia w Lublinie.