Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

29 stycznia 2020 r.
20:39

Jak chcesz płacić za śmieci? Plan spotkań z mieszkańcami Zamościa

Autor: Zdjęcie autora agdy
0 11 A A
Z dokumentów przygotowanych przez urzędników wynikało, że dotychczasowy system opłat od osoby ma się zmienić i związać wysokość rachunku za gospodarowanie odpadami w mieście z ilością zużytej wody
Z dokumentów przygotowanych przez urzędników wynikało, że dotychczasowy system opłat od osoby ma się zmienić i związać wysokość rachunku za gospodarowanie odpadami w mieście z ilością zużytej wody (fot. Kazimierz Chmiel / archiwum)

Każdy mieszkaniec Zamościa może powiedzieć w jaki sposób mają być, jego zdaniem, naliczane opłaty za śmieci. Prezydent wydał zarządzenie i 5 lutego zaczną się konsultacje społeczne. Będą spotkania na osiedlach i możliwość telefonicznego zgłoszenia uwag w urzędzie miasta.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Konsultacje to efekt wniosku jaki złożyli radni po poniedziałkowej sesji. Zdjęli co prawda z porządku obrad projekty, które miały przynieść mieszkańcom podwyżki i zmianę sposobu naliczania opłat ale chcieli poznać zdanie mieszkańców.

Z dokumentów przygotowanych przez urzędników wynikało, że dotychczasowy system opłat od osoby ma się zmienić i związać wysokość rachunku za gospodarowanie odpadami w mieście z ilością zużytej wody. Proponowana stawka to 10 zł za metr sześcienny kranówki.

Konsultacje, które będą organizowane na mocy zarządzenia prezydenta Andrzeja Wnuka mają trwać od 5 do 22 lutego w formie badania opinii publicznej. Zaczynają się na osiedlu Orzeszkowej-Reymonta a kończą na osiedlu Janowice.

Będą polegały na przedstawieniu mieszkańcom poszczególnych osiedli proponowanych metod ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia wysokości stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, uiszczanej przez właścicieli nieruchomości zamieszkałych, położonych na terenie Zamościa. Ma się to dziać bezpośrednio po zakończeniu zebrań sprawozdawczych.

Równolegle można uwagi zgłosić telefonicznie. Opinie będzie zbierał inspektor w Wydziale Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM. Wystarczy zadzwonić: (084) 677 24 3l lub (084) 677 04 18.

Choć konsultacje będą w lutym, to już w piątek 31 stycznia o godz. 12 nadzwyczajna sesja rady miasta.

W porządku obrad projekty uchwał, które 27 stycznia zdjęli radni. Gdyby radni je przegłosowali, to od 1 kwietnia mieszkańcy zapłacą 30 zł miesięcznie od osoby za odbiór sortowanych odpadów komunalnych. A 90 zł gdy są zmieszane. I tak by było do końca tego roku. Od 1 stycznia 2021 by weszły stawki naliczane w powiązaniu ze zużyciem wody.

Gdzie i kiedy konsultacje

Janowice (okręg wyborczy nr 1)

22 lutego o godz. 17 w PGK ul. Krucza 10.

Karolówka (okręg wyborczy nr 1)

18 lutego o godz.17 w Szkole Podstawowej nr 8, ul. Prusa 10

Kilińskiego (okręg wyborczy nr 2; BO-3)

12 lutego o godz. 17 w III Liceum Ogólnokształcącym, ul. Kilińskiego 15

Orzeszkowej – Reymonta (okręg wyborczy nr 1)

5 lutego o godz. 17 w świetlicy osiedlowej przy ul. Orzeszkowej 28

Majdan (okręg wyborczy nr 2; BO-1)

6 lutego o godz. 17 w Podstawowej Szkole Katolickiej przy ul. Sikorskiego 11

Nowe Miasto (okręg wyborczy nr 4)

14 lutego o godz. 17 w Szkole Podstawowej nr 2 przy ul. Lwowskiej 15

Słoneczny Stok (okręg wyborczy nr 4)

15 lutego o godz. 15 w Szkole Podstawowej nr 2 przy ul. ul. Lwowskiej 15

Partyzantów (okręg wyborczy nr 3)

7 lutego o godz. 17 w Zamojskim Domu Kultury przy ul. Partyzantów 13

Planty (okręg wyborczy nr 3)

8 lutego o godz. 11 w Szkole Podstawowej nr 10 przy ul. Peowiaków 30A

Powiatowa (okręg wyborczy nr 2)

10 lutego o godz. 17 w Szkole Podstawowej nr 9 przy ul. Kalinowej 5A

Rataja (okręg wyborczy nr 2)

21 lutego o godz. 17 w Szkole Podstawowej nr 9 przy ul. ul. Kalinowej 5A

Promyk (okręg wyborczy nr 4)

19 lutego o godz. 17 w Szkole Podstawowej nr 7 przy ul. Sienkiewicza 5

Stare Miasto (okręg wyborczy nr 1)

11 lutego o godz.17. 30 w Ratuszu Sala Consulatus, Rynek Wielki 13

Św. Piątka (okręg wyborczy nr 4)

17 lutego o godz.17 w Szkole Podstawowej nr 6 przy ul. Orlej 5

Zamczysko (okręg wyborczy nr 4)

13 lutego o godz.17. 30 w świetlicy osiedlowej przy ul. Obronnej 15

Zamoyskiego (okręg wyborczy nr 3)

20 lutego o godz.17 w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 3 przy ul. Zamoyskiego 62

e-Wydanie

Komentarze 11

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Zamość / 29 stycznia 2020 o 21:30
+8
Tak jest opłata powinna być związana z wielkością pojemnika. Ludzie powinni płacić za odbiór tego co wyrzucili a nie tego co mogło by zostać wyrzucone. A poza tym materiały posortowane szkło plastik papier itd są odsprzedawane do przetwórstwa więc skoro mamy obowiązek segregacji to odbierane jest więcej gotowego surowca i stanowi to określony przychód więc skoro coraz więcej przychodów to skąd coraz wyższe ceny za wywóz. Gdzie i jak te sumy się rozchodzą bo śmieciarze jakoś szczególnych podwyżek nie dostają częstotliwość wywozu śmieci też jakoś dwukrotnie nie wzrosła a opłaty za ich wywóz owszem.
Tak jest opłata powinna być związana z wielkością pojemnika. Ludzie powinni płacić za odbiór tego co wyrzucili a nie tego co mogło by zostać wyrzucone. A poza tym materiały posortowane szkło plastik papier itd są odsprzedawane do przetwórstwa więc skoro mamy obowiązek segregacji to odbierane jest więcej gotowego surowca i stanowi to określony przychód więc skoro coraz więcej przychodów to skąd coraz wyższe ceny za wywóz. Gdzie i jak te sumy się rozchodzą bo śmieciarze jakoś szczególnych podwyżek nie dostają częstotliwość wywozu śmieci też ja... rozwiń
Avatar
Gość / 29 stycznia 2020 o 21:59
+5
NIEMIECKA RODZINA PŁACI MNIEJ ZA ŚMIECI NIŻ rodzina POLSKA !!!!!- co te komusze samorządy wyprawiają? Czy ZSLowcy kiedyś się w końcu nażrą?!
Avatar
wb / 29 stycznia 2020 o 21:06
+5
Absurdalna podwyżka bez uzsadnienia. Skąd biedni mieszkancy miasta, głownie osoby starsze o niskich emeryturach, renciści, osoby niepelnosprawne mają brać na tak wysokie opłaty?
Avatar
Zamoscianka / 30 stycznia 2020 o 09:01
+4
To jakaś paranoja.... To jak nasza rodzina liczy 5osob x 90zl x 12mies 5580zl!!!! A segregowane 1800!!! Może faktycznie od pojemnika, tylko że tu też w przypadku 5ciu osób i więcej należą się już dwa duży i maly
Avatar
Mieszkaniec Zamoscia / 30 stycznia 2020 o 18:30
+3
Co ma zurzycie wody do ilosci smieci? Przy 2 nastolatkach w domu zurzycie wody mamy duze, a śmieci 2 worki zmieszanych przy obecnej seregacji. A co w przypadku podlewania ogrodu latem, albo napełnienia basenu? Totalnie bez sensu taki system przeliczania. Ilość zurzytej wody nie ma przełozenia na ilość wytworzonych śmieci.
Avatar
Gość / 29 stycznia 2020 o 20:47
+3
4 osoby x 90 PLN x12 miesięcy za niesegregowane solidarnie =====4320 PLN rocznie Qrw a mac....
Avatar
Gość / 29 stycznia 2020 o 21:24
+2
Mają mi płacić od każdego kg dostarczonych posegregowanych odpadów i mogą aproponować opłatę za wywóz śmici na wysypisko od kosza lub kilograma.
Avatar
Do Zamoya ( urzędnika?) / 31 stycznia 2020 o 20:07
0
To może niech inna gmina spala śmieci z połowy Europy u siebie. Chyba nie myślisz, że Twoje odpadki są bardzo energetyczne, że coś ogrzeją. Czy tak dobrze Ci płacą za Twoją propagandę, że będziesz mógł wyjechać z biednego, zatrutego Zamościa
Avatar
zamoy / 30 stycznia 2020 o 17:56
0
Konsultacje czy nie to i tak bez lokalnej spalarni to dopiero początek podwyżek. To nie tylko sprawa Zamościa, wszystkie gminy w Polsce mają ten sam problem bo zgodnie z przepisami po odzysku reszta śmieci MUSI trafić do eko spalarni a takich w Polsce jest teraz chyba dziesięć. Nikt tego konsultacjami nie przeskoczy
Avatar
Gość / 29 stycznia 2020 o 21:11
0
Niech będzie tak jak kiedyś od wielkości pojemnika na odpady.
Avatar
Do Zamoya ( urzędnika?) / 31 stycznia 2020 o 20:07
0
To może niech inna gmina spala śmieci z połowy Europy u siebie. Chyba nie myślisz, że Twoje odpadki są bardzo energetyczne, że coś ogrzeją. Czy tak dobrze Ci płacą za Twoją propagandę, że będziesz mógł wyjechać z biednego, zatrutego Zamościa
Avatar
Mieszkaniec Zamoscia / 30 stycznia 2020 o 18:30
+3
Co ma zurzycie wody do ilosci smieci? Przy 2 nastolatkach w domu zurzycie wody mamy duze, a śmieci 2 worki zmieszanych przy obecnej seregacji. A co w przypadku podlewania ogrodu latem, albo napełnienia basenu? Totalnie bez sensu taki system przeliczania. Ilość zurzytej wody nie ma przełozenia na ilość wytworzonych śmieci.
Avatar
zamoy / 30 stycznia 2020 o 17:56
0
Konsultacje czy nie to i tak bez lokalnej spalarni to dopiero początek podwyżek. To nie tylko sprawa Zamościa, wszystkie gminy w Polsce mają ten sam problem bo zgodnie z przepisami po odzysku reszta śmieci MUSI trafić do eko spalarni a takich w Polsce jest teraz chyba dziesięć. Nikt tego konsultacjami nie przeskoczy
Avatar
Zamoscianka / 30 stycznia 2020 o 09:01
+4
To jakaś paranoja.... To jak nasza rodzina liczy 5osob x 90zl x 12mies 5580zl!!!! A segregowane 1800!!! Może faktycznie od pojemnika, tylko że tu też w przypadku 5ciu osób i więcej należą się już dwa duży i maly
Avatar
Gość / 29 stycznia 2020 o 21:59
+5
NIEMIECKA RODZINA PŁACI MNIEJ ZA ŚMIECI NIŻ rodzina POLSKA !!!!!- co te komusze samorządy wyprawiają? Czy ZSLowcy kiedyś się w końcu nażrą?!
Avatar
Zamość / 29 stycznia 2020 o 21:30
+8
Tak jest opłata powinna być związana z wielkością pojemnika. Ludzie powinni płacić za odbiór tego co wyrzucili a nie tego co mogło by zostać wyrzucone. A poza tym materiały posortowane szkło plastik papier itd są odsprzedawane do przetwórstwa więc skoro mamy obowiązek segregacji to odbierane jest więcej gotowego surowca i stanowi to określony przychód więc skoro coraz więcej przychodów to skąd coraz wyższe ceny za wywóz. Gdzie i jak te sumy się rozchodzą bo śmieciarze jakoś szczególnych podwyżek nie dostają częstotliwość wywozu śmieci też jakoś dwukrotnie nie wzrosła a opłaty za ich wywóz owszem.
Tak jest opłata powinna być związana z wielkością pojemnika. Ludzie powinni płacić za odbiór tego co wyrzucili a nie tego co mogło by zostać wyrzucone. A poza tym materiały posortowane szkło plastik papier itd są odsprzedawane do przetwórstwa więc skoro mamy obowiązek segregacji to odbierane jest więcej gotowego surowca i stanowi to określony przychód więc skoro coraz więcej przychodów to skąd coraz wyższe ceny za wywóz. Gdzie i jak te sumy się rozchodzą bo śmieciarze jakoś szczególnych podwyżek nie dostają częstotliwość wywozu śmieci też ja... rozwiń
Avatar
jarosław jarosław !! / 29 stycznia 2020 o 21:25
-4
Absurdalna podwyżka bez uzsadnienia. Skąd biedni mieszkancy miasta, głownie osoby starsze o niskich emeryturach, renciści, osoby niepelnosprawne mają brać na tak wysokie opłaty?
 Jak się na 500plus nie załapali to z 13 emerytury !!
Avatar
Gość / 29 stycznia 2020 o 21:24
+2
Mają mi płacić od każdego kg dostarczonych posegregowanych odpadów i mogą aproponować opłatę za wywóz śmici na wysypisko od kosza lub kilograma.
Avatar
Gość / 29 stycznia 2020 o 21:11
0
Niech będzie tak jak kiedyś od wielkości pojemnika na odpady.
Avatar
wb / 29 stycznia 2020 o 21:06
+5
Absurdalna podwyżka bez uzsadnienia. Skąd biedni mieszkancy miasta, głownie osoby starsze o niskich emeryturach, renciści, osoby niepelnosprawne mają brać na tak wysokie opłaty?
Zobacz wszystkie komentarze 11

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Straż Miejska w Lublinie będzie nosić kamery mocowane do mundurów i nagrywać interwencje

Straż Miejska w Lublinie będzie nosić kamery mocowane do mundurów i nagrywać interwencje 0 0

Funkcjonariusze Straży Miejskiej mają nosić podczas służby kamery mocowane do mundurów. Tak zdecydował ich komendant, który miałby dostać z kasy miasta pieniądze na zakup „kamer nasobnych”. Ostateczną decyzję w sprawie tego wydatku ma podjąć w czwartek Rada Miasta

Chełm: Za szybko wszedł w zakręt i zatrzymał się na latarni

Chełm: Za szybko wszedł w zakręt i zatrzymał się na latarni 0 0

Samotną szarżą w środę o świcie popisał się 20-letni mieszkaniec Chełma. Jazdę zakończył na przydrożnej latarni

W Chełmie będzie jaśniej, bo umyją klosze latarń i wymienią spalone żarówki

W Chełmie będzie jaśniej, bo umyją klosze latarń i wymienią spalone żarówki 4 0

Umyją klosze i wymienią spalone żarówki w Chełmie. Za 360 tys. zł rocznie.

Kadra MKS Perły Lublin ponownie rośnie w siłę

Kadra MKS Perły Lublin ponownie rośnie w siłę 0 0

MKS Perła ma już cztery punkty przewagi nad Metraco Zagłębiem Lubin. Ważniejszy od różnicy punktowej jest to, że kadra mistrzyń Polski jest coraz szersza

Wystawa prac Lecha Majewskiego w Galerii Saskiej
29 lutego 2020, 12:00

Wystawa prac Lecha Majewskiego w Galerii Saskiej 0 0

W sobotę, 29 lutego o godz. 12 zostanie otwarta wystawa prac Lecha Majewskiego. Dzieła artysty będzie można podziwiać na ogrodzeniu Ogrodu Saskiego do 29 maja.

Pierwszy obywatel Francji zmarł z powodu zakażenia koronawirusem. Nagranie z pokładu samolotu, który przyleciał z Rzymu
Aktualizacja

Pierwszy obywatel Francji zmarł z powodu zakażenia koronawirusem. Nagranie z pokładu samolotu, który przyleciał z Rzymu 4 9

Zmarł pierwszy obywatel Francji zakażony koronawirusem - podaje Wirtualna Polska, powołując się na BFMTV oraz agencję ASP. 60-letni mężczyzna zmarł ostatniej nocy. Z kolei nagranie z pokładu samolotu, którzy przyleciał z Rzymu, opublikował były piłkarz Artur Wichniarek

Kierowca busa miał zasnąć za kierownicą. Wjechał w barierkę i w inny samochód [zdjęcia]
galeria

Kierowca busa miał zasnąć za kierownicą. Wjechał w barierkę i w inny samochód [zdjęcia] 0 1

Kierowca busa zasnął za kierownicą, a jego auto uderzył najpierw w barierkę ochronną, a potem w inny samochód - wynika ze wstępnych ustaleń policjantów. Do zdarzenia doszło wczoraj rano na obwodnicy Kocka (pow. lubartowski).

Puławy: Kolejny blok mieszkalny powstaje przy ulicy Kopernika

Puławy: Kolejny blok mieszkalny powstaje przy ulicy Kopernika 14 5

Nowy blok mieszkalny powstaje na rogu Spacerowej i Kopernika w Puławach. Budynek będzie wyglądał tak samo, jak jego starszy o kilka lat sąsiad od tego samego dewelopera. W pobliżu rośnie także kilka kolejnych budynków wielorodzinnych. To obecnie najszybciej rozwijająca się część miasta.

Środa Popielcowa 2020. W Lublinie rozpoczął się Wielki Post [zdjęcia]
galeria

Środa Popielcowa 2020. W Lublinie rozpoczął się Wielki Post [zdjęcia] 7 16

Środa popielcowa (Popielec) rozpoczęła dziś Wielki Post. Katolicy uczestniczą w mszach świętych z obrzędem posypania głów popiołem na znak żałoby i pokuty.

Czołowe zderzenie busa i osobówki. Auta zostały niemal doszczętnie zniszczone [zdjęcia]
galeria

Czołowe zderzenie busa i osobówki. Auta zostały niemal doszczętnie zniszczone [zdjęcia] 15 0

Jedna osoba trafiła do szpitala w wyniku czołowego zderzenia samochodu osobowego z busem. Do wypadku doszło na trasie pomiędzy miejscowościami Panasówka i Hedwiżyn. Droga w tamtym miejscu jest zablokowana.

MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski z kolejnymi medalami

MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski z kolejnymi medalami 0 0

Zawodnicy MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski z Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Wiśle-Kubalonka przywieźli aż 7 medali

"Gramy dla Mai" - koncert charytatywny
29 lutego 2020, 19:00

"Gramy dla Mai" - koncert charytatywny 0 0

W sobotę, 29 lutego o godz. 19 w Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) zostanie zorganizowany koncert charytatywny ciężko chorei Mai.

Lubelskie: Złodzieje ukradli metalowe przęsła przy kopcu Henryka Sienkiewicza

Lubelskie: Złodzieje ukradli metalowe przęsła przy kopcu Henryka Sienkiewicza 0 5

Złodzieje ogołocili kopiec Henryka Sienkiewicza w Okrzei (powiat łukowski) z ogrodzenia. Skradzione przęsła były wykonane ze stali.

Wojewoda lubelski powołał nową szefową lubelskiego sanepidu

Wojewoda lubelski powołał nową szefową lubelskiego sanepidu 0 2

Wojewoda lubelski powołał nową szefową Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Odwołaną niedawno Irminę Nikiel zastąpiła Maria Korniszuk.

Targi Edukacyjne już wkrótce w Lublinie!
galeria

Targi Edukacyjne już wkrótce w Lublinie! 0

Symulator dachowania, amerykańska ciężarówka szkoleniowa, łazik marsjański, a do tego gotowanie na żywo, chemicy i mechanicy, występy teatralne i koncerty, turnieje szachowe, tłumy młodzieży i przede wszystkim szeroka oferta edukacyjna szkół ponadpodstawowych i uczelni – tak zapowiadają się Targi Edukacyjne, które już 5 i 6 marca odbędą się w Targach Lublin. Tu zaplanujesz swoją przyszłość.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!