Minęło niemal 79 lat, bez jednego dnia, od momentu rozpoczęcia likwidacji getta w Zamościu. Dzisiaj spotkali się uczestnicy rocznicowych obchodów, którzy wzięli udział w „Marszu pamięci dla naszych Sąsiadów”
- W kwietniu 1941 r. Niemcy wydali rozporządzenie, nakazujące żydowskim mieszkańcom Zamościa przesiedlenie się do położonej na przedmieściach Nowej Osady (okolice wokół Nowego Rynku, ul. Partyzantów i Lwowskiej). Była to dzielnica zamieszkana niegdyś główne przez najbiedniejsze warstwy społeczności żydowskiej. W większości zabudowa Nowej Osady składała się z prymitywnych, drewnianych domków, pozbawionych infrastruktury sanitarnej. Liczba i powierzchnia domów były zdecydowanie niewystarczające. Nowi mieszkańcy z konieczności byli kwaterowani w sklepach, stajniach, a także komórkach - pisze w „Zagładzie Żydów w Zamościu” Adam Kopciowski (więcej informacji TUTAJ).
Uczestnicy marszu zebrali się w piątek na skwerze przy ulicy Reja, a potem przeszli na przystanek PKP Zamość Starówka, skąd w 1942 r. odjeżdżały transporty do obozów zagłady w Bełżcu i Sobiborze.