Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

1 września 2021 r.
19:16

Paweł Skrzydlewski rektorem Akademii Zamojskiej. Opowiadał o "cnotach niewieścich", krytykował weganizm

Autor: Zdjęcie autora agdy
146 16 A A
Paweł Skrzydlewski odebrał dziś nominację na rektora Akademii Zamojskiej z rąk Przemysława Czarnka
Paweł Skrzydlewski odebrał dziś nominację na rektora Akademii Zamojskiej z rąk Przemysława Czarnka (fot. Ministerstwo Edukacji i Nauki)

Od dzisiaj Zamość ma Akademię Zamojską, której pierwszym rektorem został Paweł Skrzydlewski. Nominował go minister Przemysław Czarnek. Rektor to etyk, absolwent KUL i doradca Czarnka

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zamość jest miastem akademickim. Sejm głosami posłów PiS przegłosował, a prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę która z dniem 1 września utworzyła Akademię Zamojską. Do środy nie było wiadomo, kto będzie jej rektorem. Ustawa określała jedynie, że powołuje go minister edukacji i nauki.

Wcześniejsze przypuszczenia się potwierdziły, reaktywowaną uczelnią pokieruje dr hab. Paweł Skrzydlewski. To absolwent filozofii KUL, profesor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie. Przez wiele lat był związany z Wydziałem Filozofii KUL. Od zeszłego roku pełni funkcję doradcy ministra edukacji i nauki.

Jak wylicza oficjalny komunikat ministerstwa pierwszy rektor to uczestnik projektów badawczych, w tym m.in. projektu „Pomniki Polskiej Filozofii Chrześcijańskiej XX wieku”, a także kierownik merytoryczny i pomysłodawca projektu „Nie broda czyni filozofa”.

– Prof. Skrzydlewski związany jest z naszą uczelnią od około ośmiu lat, zatrudniał go poprzedni rektor. W tym momencie nie mam informacji, że zrezygnował z pracy czy zmienia charakter zatrudnienia. Ale jeśli informacje się potwierdzą i prof. Skrzydlewski dostanie nominację na rektora Akademii Zamojskiej, oczywiście w żaden sposób nie będę blokować jego decyzji. Będę życzył sukcesów i bacznie się przyglądał jak akademia poradzi sobie na rynku. Z tego co czytałem w uchwale, ma mieć profil humanistyczny – mówił w środę w godzinach popołudniowych Arkadiusz Tofil, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie, który dodał, że w ocenie wielu osób, sytuacja która ma miejsce w Zamościu jest bez precedensu.

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie jest państwową placówką, która funkcjonuje na identycznych zasadach co zlikwidowana właśnie Uczelnia Państwowa im. Szymonowica w Zamościu. To na jej bazie powstała akademia.

– Oczywiście, że odczuwam ogromną satysfakcję z efektów naszych działań, zwłaszcza, że od początku brałem udział w pracach społecznego komitetu działającego na rzecz reaktywacji Akademii Zamojskiej. Bez politycznego poparcia, które mieliśmy, to by się nie udało – mówi prof. Wojciech Kolanowski, który dzisiaj w Zamościu był na spotkaniu z ministrem Przemysławem Czarnkiem i dwoma rektorami, Pawłem Skrzydlewskim, rektorem Akademii Zamojskiej i Andrzejem Samborskim, rektorem Uczelni Państwowej im. Szymonowica w Zamościu. – Spotkanie miało charakter organizacyjny – dodaje profesor, który potwierdza, że widział nominację prof. Skrzydlewskiego na stanowisko rektora Akademii Zamojskiej.

Mimo wielu prób, nie udało nam się w środę skontaktować z rektorem Skrzydlewskim.

Cnoty niewieście i niecnoty

O prof. Skrzydlewskim ostatnio w mediach było głośno po jego wypowiedzi na temat cnót niewieścich, które szczególnie akcentują godność kobiety. Padło to w kontekście priorytetów polityki oświatowej na następny rok szkolny.

Wcześniejsze jego wypowiedzi dotyczyły między innymi uczestników protestów przeciwko zaostrzenia prawa aborcyjnego. Uważał, że protesty inspirują wrogowie Polski, władza nie powinna iść na żadne kompromisy: "Dziś na ulice polskich miast wychodzą ludzie młodzi, często nastoletni lub dzieci. Ludzie, którzy kierowani podszeptami diabła sączonymi przez media, zwyrodniałych nauczycieli i profesorów, wykrzykują wulgaryzmy i mówią straszne rzeczy, protestując przeciwko piekłu zgotowanemu kobietom. Patrzą na to wszystko z radością wrogowie Polski, widząc w tym szansę na jej unicestwienie".

W zeszłym roku w czasie kampanii prezydenckiej w TVP krytykował Rafała Trzaskowskiego, który przyznał się do fascynacji filozofem Baruchem Spinozą.

Krytykuje też ruch wegański, który jego zdaniem nie dostrzega różnicy między zwierzęciem a człowiekiem, bardzo często odwołując się do światopoglądów orientalnych, bazujących na teorii reinkarnacji.  

Środowiska LGBT postrzega jako najemników obcych mocarstw, obcych fundacji kosmopolitycznych, które nienawidzą Pana Boga, nienawidzą tradycji.

Akademia dobra, Akademia zła

Pomysł reaktywowanie Akademii Zamojskiej pojawiał się w Zamościu co jakiś czas od wielu lat. W zeszłym roku powstał społeczny komitet, by tę ideę zrealizować. Gdy związany z naszym regionem Przemysław Czarnek został ministrem edukacji i nauki, członkowie komitetu uznali, że to szansa dla ich pomysłu.

W tym gronie był poseł PiS, Sławomir Zawiślak, który stał się posłem wnioskodawcą ustawy powołującej do życia akademię. Projekt trafił do Sejmu w połowie marca, 8 lipca ustawa została przyjęta, głosami PiS. Gorzej Akademii Zamojskiej poszło w Senacie. Ale Sejm, także głosami PiS, w sierpniu ustawę przegłosował. Stało się to na słynnym posiedzeniu z reasumpcją i „LexTVN”. 14 sierpnia ustawę podpisał prezydent.

Zwolennicy utworzenia Akademii Zamojskiej cały czas podkreślali, że to historyczny moment, bo Zamość i region otrzymały wyjątkową, prorozwojową szansę. Nie wyobrażają sobie aby można było ją zaprzepaścić. 

Największy sprzeciw i fale krytyki wzbudził fakt utworzenia AZ na bazie istniejącej od kilkunastu lat w Zamościu uczelni zawodowej. Ustawa z dniem 1 września powołała akademię, która przejęła wszystkie prawa i obowiązki Uczelni Państwowej im. Szymona Szymonowica.

Nieistniejąca już formalnie placówka posiadała prawo do prowadzenia kształcenia na 9 kierunkach studiów pierwszego stopnia: filologia, bezpieczeństwo narodowe, finanse i rachunkowość, informatyka, logistyka, mechanika i budowa maszyn, pedagogika, pielęgniarstwo, turystyka i rekreacja.

Zlikwidowana uczelnia w trakcie procedowania ustawy wyrażała stanowczy sprzeciw planom, jej władze tłumaczyły, że to pogwałcenie praworządności i zasad demokracji. Krytycznie o takim sposobie reaktywowania akademii wypowiadała się też Polska Akademia Nauk, Rada Główna Nauki i Szkolnictwa Wyższego a także Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich i Konferencja Publicznych Uczelni Zawodowych.

Jeszcze 1 września UPZ na swoim Fb zachęcała do rejestracji oferując studia licencjackie, inżynierskie i magisterskie (II stopnia).

(Wykorzystano informacje z materiałów OKO.press)

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

50 implantów jodu w walce z rakiem. To pierwsze takie zabiegi w Lublinie
NAUKA I MEDYCYNA

50 implantów jodu w walce z rakiem. To pierwsze takie zabiegi w Lublinie

Implanty z jodem zamiast tradycyjnego leczenia raka gruczołu krokowego. Nowa metoda wprowadzona przez COZL może osiągać nawet stuprocentową skuteczność.

Agata Kornhauser-Duda w Puławach. Pakowała świąteczne paczki
WSPARCIE
galeria

Agata Kornhauser-Duda w Puławach. Pakowała świąteczne paczki

Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę: w Puławach, w Szkole Podstawowej nr 2, z wolontariuszami spotkała się pierwsza dama, małżonka prezydenta Andrzeja Dudy, która objęła tę inicjatywę honorowym patronatem.

Odkryj magię roślin egzotycznych w Twoim domu

Odkryj magię roślin egzotycznych w Twoim domu

Rośliny egzotyczne od lat przyciągają uwagę miłośników natury i aranżacji wnętrz. Ich niezwykłe kształty, intensywne kolory i egzotyczny wygląd potrafią odmienić każde wnętrze, nadając mu charakteru i unikalności.

Dlaczego uzdatnianie wody jest tak istotne?

Dlaczego uzdatnianie wody jest tak istotne?

Woda jest jednym z najważniejszych zasobów na naszej planecie. Codziennie wykorzystujemy ją do picia, gotowania, higieny osobistej oraz wielu procesów przemysłowych. Niestety, woda, która trafia do naszych kranów, nie zawsze spełnia najwyższe standardy jakości.

Świetnie zaczęli, ale źle skończyli. Kolejna domowa porażka Azotów Puławy

Świetnie zaczęli, ale źle skończyli. Kolejna domowa porażka Azotów Puławy

W spotkaniu drugiej kolejki rundy rewanżowej Azoty Puławy przegrały z COROTOP Gwardią Opole 26:29. Była to trzecia domowa porażka puławian.

Kacper Stokowski (z prawej) był trzeci na 100 m stylem grzbietowym

MŚ w pływaniu: Kacper Stokowski z AZS UMCS Lublin znowu na podium

Drugi dzień mistrzostw świata na krótkim basenie i drugi medal Kacpra Stokowskiego. Zawodnik AZS UMCS Lublin w środę był trzeci na 100 metrów stylem grzbietowym.

Iwona Kuś, była prezes MZK Puławy, zwołała konferencję prasową, na której opowiedziała o powodach złożenia do prokuratury zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa na jej szkodę
SPISEK I PRZYSTANKI

Była prezes MZK idzie do prokuratury. Cel: ukaranie związku

Iwona Kuś dwukrotnie traciła stanowisko prezesa Miejskiego Zakładu Komunikacji w Puławach. Za swoje odwołanie winą nie obarcza rady nadzorczej, ale szefową jednego ze związków zawodowych: Renatę Wyskwar. Ta miała stać za spiskiem, który sprowadził czarne chmury nad byłą szefową MZK.

Marihuana za 1 163 745 złotych. Jest akt oskarżenia
KONTROLA NA GRANICY

Marihuana za 1 163 745 złotych. Jest akt oskarżenia

Kontrola ciężarówki w Terespolu skończyła się odnalezieniem 89 foliowych pakietów. Było w nich marihuana. A dokładnie: 25 861,09 grama suszu. Jest akt oskarżenia w tej sprawie.

Odkrywanie sztuki kobiecej. Rozpoczyna się Festiwal Sztuki Kobiet Demakijaż
festiwal
13 grudnia 2024, 18:00

Odkrywanie sztuki kobiecej. Rozpoczyna się Festiwal Sztuki Kobiet Demakijaż

W najbliższy weekend (13-15 grudnia) rozpocznie się dziewiąta edycja Festiwalu Sztuki Kobiet Demakijaż. W programie znalazły się projekcje filmowe, spotkania, warsztaty i wieczorne koncerty. Będzie to okazja do odkrywania kobiecej sztuki w całej jej różnorodności.

NBA – Najlepsza liga koszykówki na świecie

NBA – Najlepsza liga koszykówki na świecie

NBA (National Basketball Association) to nie tylko liga koszykówki – to prawdziwe widowisko, które każdego roku przyciąga miliony fanów z całego świata. Niezależnie od tego, czy kibicujesz Los Angeles Lakers, Boston Celtics, czy młodym gwiazdom, takim jak Luka Dončić czy Ja Morant, NBA to sportowa magia na najwyższym poziomie. Ale gdzie oglądać NBA za darmo? O tym dowiesz się w dalszej części artykułu.

Kraty nierdzewne i kwasoodporne - zastosowanie i zalety w budownictwie

Kraty nierdzewne i kwasoodporne - zastosowanie i zalety w budownictwie

Współczesne budownictwo wymaga rozwiązań, które łączą trwałość, funkcjonalność i estetykę. Kraty nierdzewne i kwasoodporne doskonale wpisują się w te potrzeby, oferując niezrównaną odporność na korozję oraz wszechstronność zastosowań. Sprawdźmy, dlaczego te elementy konstrukcyjne zdobywają uznanie w wielu sektorach budownictwa.

Cztery kilometry i trzy miejscowości. Ma być lepiej i bezpieczniej
POCZĄTEK BUDOWY

Cztery kilometry i trzy miejscowości. Ma być lepiej i bezpieczniej

Przebudowa drogi powiatowej nr 2427L – za tymi słowami kryje się bardzo ważna inwestycja. Ważna przede wszystkim dla mieszkańców miejscowości Czółna, Tomaszówka i Niedrzwica Duża.

Grzejnik dekoracyjny – funkcjonalność i styl w jednym

Grzejnik dekoracyjny – funkcjonalność i styl w jednym

Dobór odpowiedniego grzejnika to dziś nie tylko kwestia praktyczna, ale również estetyczna. Współczesne grzejniki dekoracyjne łączą wysoką wydajność z atrakcyjnym wyglądem, stając się integralnym elementem aranżacji wnętrz. Dzięki różnorodnym formom i materiałom z łatwością można dopasować je do stylu każdego pomieszczenia.

Egzon Kryeziu po niespełna roku wrócił na boisko
NA BOISKU

Egzon Kryeziu po roku przerwy znowu pojawił się na boisku. Wszyscy w Górniku Łęczna na niego czekali

Kiedy piłkarz wchodzi na boisko w końcowych minutach spotkania z reguły nie jest przesadnie zadowolony, bo wolałby wybiec na murawę w pierwszym składzie. Jednak w przypadku wracającego do gry Egzona Kryeziu, który zagrał pięć minut w meczu ze Stalą Rzeszów pojawienie się na murawie miało zupełnie inny wymiar.

STING 3.0, czyli Sting, Dominic Miller i Chris Maas
DO ZOBACZENIA

Sting: Miał być jeden koncert, a będą dwa

Termin pierwszego koncertu Stinga w Polsce pozostaje bez zmian: 20 października 2025 roku. Ale będzie jeszcze jeden koncert: 21 października 2025 roku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium