Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

1 września 2021 r.
19:16

Paweł Skrzydlewski rektorem Akademii Zamojskiej. Opowiadał o "cnotach niewieścich", krytykował weganizm

Autor: Zdjęcie autora agdy
Paweł Skrzydlewski odebrał dziś nominację na rektora Akademii Zamojskiej z rąk Przemysława Czarnka
Paweł Skrzydlewski odebrał dziś nominację na rektora Akademii Zamojskiej z rąk Przemysława Czarnka (fot. Ministerstwo Edukacji i Nauki)

Od dzisiaj Zamość ma Akademię Zamojską, której pierwszym rektorem został Paweł Skrzydlewski. Nominował go minister Przemysław Czarnek. Rektor to etyk, absolwent KUL i doradca Czarnka

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zamość jest miastem akademickim. Sejm głosami posłów PiS przegłosował, a prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę która z dniem 1 września utworzyła Akademię Zamojską. Do środy nie było wiadomo, kto będzie jej rektorem. Ustawa określała jedynie, że powołuje go minister edukacji i nauki.

Wcześniejsze przypuszczenia się potwierdziły, reaktywowaną uczelnią pokieruje dr hab. Paweł Skrzydlewski. To absolwent filozofii KUL, profesor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie. Przez wiele lat był związany z Wydziałem Filozofii KUL. Od zeszłego roku pełni funkcję doradcy ministra edukacji i nauki.

Jak wylicza oficjalny komunikat ministerstwa pierwszy rektor to uczestnik projektów badawczych, w tym m.in. projektu „Pomniki Polskiej Filozofii Chrześcijańskiej XX wieku”, a także kierownik merytoryczny i pomysłodawca projektu „Nie broda czyni filozofa”.

– Prof. Skrzydlewski związany jest z naszą uczelnią od około ośmiu lat, zatrudniał go poprzedni rektor. W tym momencie nie mam informacji, że zrezygnował z pracy czy zmienia charakter zatrudnienia. Ale jeśli informacje się potwierdzą i prof. Skrzydlewski dostanie nominację na rektora Akademii Zamojskiej, oczywiście w żaden sposób nie będę blokować jego decyzji. Będę życzył sukcesów i bacznie się przyglądał jak akademia poradzi sobie na rynku. Z tego co czytałem w uchwale, ma mieć profil humanistyczny – mówił w środę w godzinach popołudniowych Arkadiusz Tofil, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie, który dodał, że w ocenie wielu osób, sytuacja która ma miejsce w Zamościu jest bez precedensu.

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie jest państwową placówką, która funkcjonuje na identycznych zasadach co zlikwidowana właśnie Uczelnia Państwowa im. Szymonowica w Zamościu. To na jej bazie powstała akademia.

– Oczywiście, że odczuwam ogromną satysfakcję z efektów naszych działań, zwłaszcza, że od początku brałem udział w pracach społecznego komitetu działającego na rzecz reaktywacji Akademii Zamojskiej. Bez politycznego poparcia, które mieliśmy, to by się nie udało – mówi prof. Wojciech Kolanowski, który dzisiaj w Zamościu był na spotkaniu z ministrem Przemysławem Czarnkiem i dwoma rektorami, Pawłem Skrzydlewskim, rektorem Akademii Zamojskiej i Andrzejem Samborskim, rektorem Uczelni Państwowej im. Szymonowica w Zamościu. – Spotkanie miało charakter organizacyjny – dodaje profesor, który potwierdza, że widział nominację prof. Skrzydlewskiego na stanowisko rektora Akademii Zamojskiej.

Mimo wielu prób, nie udało nam się w środę skontaktować z rektorem Skrzydlewskim.

Cnoty niewieście i niecnoty

O prof. Skrzydlewskim ostatnio w mediach było głośno po jego wypowiedzi na temat cnót niewieścich, które szczególnie akcentują godność kobiety. Padło to w kontekście priorytetów polityki oświatowej na następny rok szkolny.

Wcześniejsze jego wypowiedzi dotyczyły między innymi uczestników protestów przeciwko zaostrzenia prawa aborcyjnego. Uważał, że protesty inspirują wrogowie Polski, władza nie powinna iść na żadne kompromisy: "Dziś na ulice polskich miast wychodzą ludzie młodzi, często nastoletni lub dzieci. Ludzie, którzy kierowani podszeptami diabła sączonymi przez media, zwyrodniałych nauczycieli i profesorów, wykrzykują wulgaryzmy i mówią straszne rzeczy, protestując przeciwko piekłu zgotowanemu kobietom. Patrzą na to wszystko z radością wrogowie Polski, widząc w tym szansę na jej unicestwienie".

W zeszłym roku w czasie kampanii prezydenckiej w TVP krytykował Rafała Trzaskowskiego, który przyznał się do fascynacji filozofem Baruchem Spinozą.

Krytykuje też ruch wegański, który jego zdaniem nie dostrzega różnicy między zwierzęciem a człowiekiem, bardzo często odwołując się do światopoglądów orientalnych, bazujących na teorii reinkarnacji.  

Środowiska LGBT postrzega jako najemników obcych mocarstw, obcych fundacji kosmopolitycznych, które nienawidzą Pana Boga, nienawidzą tradycji.

Akademia dobra, Akademia zła

Pomysł reaktywowanie Akademii Zamojskiej pojawiał się w Zamościu co jakiś czas od wielu lat. W zeszłym roku powstał społeczny komitet, by tę ideę zrealizować. Gdy związany z naszym regionem Przemysław Czarnek został ministrem edukacji i nauki, członkowie komitetu uznali, że to szansa dla ich pomysłu.

W tym gronie był poseł PiS, Sławomir Zawiślak, który stał się posłem wnioskodawcą ustawy powołującej do życia akademię. Projekt trafił do Sejmu w połowie marca, 8 lipca ustawa została przyjęta, głosami PiS. Gorzej Akademii Zamojskiej poszło w Senacie. Ale Sejm, także głosami PiS, w sierpniu ustawę przegłosował. Stało się to na słynnym posiedzeniu z reasumpcją i „LexTVN”. 14 sierpnia ustawę podpisał prezydent.

Zwolennicy utworzenia Akademii Zamojskiej cały czas podkreślali, że to historyczny moment, bo Zamość i region otrzymały wyjątkową, prorozwojową szansę. Nie wyobrażają sobie aby można było ją zaprzepaścić. 

Największy sprzeciw i fale krytyki wzbudził fakt utworzenia AZ na bazie istniejącej od kilkunastu lat w Zamościu uczelni zawodowej. Ustawa z dniem 1 września powołała akademię, która przejęła wszystkie prawa i obowiązki Uczelni Państwowej im. Szymona Szymonowica.

Nieistniejąca już formalnie placówka posiadała prawo do prowadzenia kształcenia na 9 kierunkach studiów pierwszego stopnia: filologia, bezpieczeństwo narodowe, finanse i rachunkowość, informatyka, logistyka, mechanika i budowa maszyn, pedagogika, pielęgniarstwo, turystyka i rekreacja.

Zlikwidowana uczelnia w trakcie procedowania ustawy wyrażała stanowczy sprzeciw planom, jej władze tłumaczyły, że to pogwałcenie praworządności i zasad demokracji. Krytycznie o takim sposobie reaktywowania akademii wypowiadała się też Polska Akademia Nauk, Rada Główna Nauki i Szkolnictwa Wyższego a także Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich i Konferencja Publicznych Uczelni Zawodowych.

Jeszcze 1 września UPZ na swoim Fb zachęcała do rejestracji oferując studia licencjackie, inżynierskie i magisterskie (II stopnia).

(Wykorzystano informacje z materiałów OKO.press)

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Grupa Azoty "Puławy" traci pieniądze, zmniejsza zatrudnienie i zaciąga kredyty. Strata netto za rok 2024 przekracza 360 mln zł
biznes

Azoty nadal na hamulcu. Setki milionów złotych straty

Grupa kapitałowa Zakładów Azotowych pokazała wyniki finansowe za rok 2024. Nie ma powodów do radości. Spółki kontrolowane przez "Puławy" straciły w tym czasie ponad 367 mln zł. Sprzedaż krajowa spadła o jedną czwartą. Pracę straciło kilkaset osób.

Mitsune

Wschód Kultury - Inne Brzmienia 2025: Kto w lipcu zagra w Lublinie?

Międzygatunkowe eksploracje, muzyczne eksperymenty, japoński folk, improwizacje i na przykład muzyka połączona z archiwalnymi nagraniami NASA z misji księżycowej. Festiwal Wschód Kultury - Inne Brzmienia coraz bliżej, a organizatorzy prezentują kolejnych wykonawców.

79-latek potrącił 77-latkę. Starszy kierowca nie zauważył pieszej

79-latek potrącił 77-latkę. Starszy kierowca nie zauważył pieszej

Wczoraj około godziny 10:00 na Alejach Jana Pawła II w Zamościu doszło do niebezpiecznego zdarzenia drogowego. 79-letni kierowca cofając samochodem potrącił 77-letnią kobietę. Piesza trafiła do szpitala.

Lublin w popkulturze. Sprawdź, ile pamiętasz z filmowych i serialowych kadrów!
QUIZ

Lublin w popkulturze. Sprawdź, ile pamiętasz z filmowych i serialowych kadrów!

Lublin od lat przyciąga nie tylko turystów spragnionych historii i klimatycznych zaułków, ale także... filmowców! Stolica województwa lubelskiego to prawdziwy skarb dla reżyserów szukających niebanalnych lokalizacji – z jednej strony tętniące życiem Stare Miasto, z drugiej – zabytkowe ulice, klimatyczne kamienice i plenery, które z powodzeniem "grają" nie tylko Lublin, ale też Paryż, Wilno czy fikcyjne miasta z dawnych epok. Znasz te kultowe produkcje i wiesz że Lublin w nich występował? Sprawdź się w naszym quizie!

Tragiczny finał poszukiwań. Ciało seniorki znalezione w lesie

Tragiczny finał poszukiwań. Ciało seniorki znalezione w lesie

Zakończono poszukiwania 73-letniej seniorki z powiatu włodawskiego, która zaginęła w lutym ubiegłego roku.

Muzeum Wsi Lubelskiej ma nowych lokatorów

Muzeum Wsi Lubelskiej ma nowych lokatorów

Do Muzeum Wsi Lubelskiej zawitały wyjątkowe, czworonożne mieszkanki – owce świniarki wraz ze swoimi jagniętami. Zwierzęta będzie można podziwiać do jesieni. Nowych mieszkańców jest jednak więcej.

Chirurgia nie w Janowie Lubelskim. Na razie przez miesiąc

Chirurgia nie w Janowie Lubelskim. Na razie przez miesiąc

Przez cały maj zamknięty dla pacjentów zostanie oddział chirurgii w janowskim szpitalu. Nie jest znana przyczyna tej decyzji.

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nr 4 rozpoczął się nabór pacjentek do przełomowego badania, które może zrewolucjonizować sposób diagnozowania endometriozy. 160 kobiet w wieku 18–45 lat będzie mogło bezpłatnie przetestować innowacyjny test EndoRNA, który — jeśli okaże się skuteczny — może zastąpić bolesną laparoskopię.

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie

Sąd Okręgowy w Lublinie nie miał wątpliwości – Szymon C., 19-latek podejrzany o spowodowanie tragicznego wypadku w Chełmie, pozostanie dalej w areszcie. W wypadku który miał miejsce pod koniec marca zginęli dwaj 18-latkowie przewożeni w bagażniku.

Render nowego stadionu
Aktualizacja

Koniec projektu „nowy stadion żużlowy w Lublinie”

Kavoo Invest  odebrało pismo o odstąpieniu od umowy na zaprojektowanie nowego stadionu żużlowego w Lublinie. Do Ratusza wpłynęło potwierdzenie odbioru tego pisma.

Tak uroczystości wyglądały w ubiegłym roku

Trzy dni świętowania w Lublinie. Wojewoda zaprasza na uroczystości

Wojewoda lubelski Krzysztof Komorski zaprasza mieszkańców Lublina i regionu do udziału w uroczystościach z okazji 21. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, Dnia Flagi oraz Narodowego Święta Trzeciego Maja. Sprawdzamy program na nadchodzące dni

Zapomnij o Włoszech czy Hiszpanii: oto dlaczego Chorwacja to najlepszy kierunek w Europie

Zapomnij o Włoszech czy Hiszpanii: oto dlaczego Chorwacja to najlepszy kierunek w Europie

W czasach, gdy turystyczne zwyczaje zmieniają się w zawrotnym tempie, a podróżnicy coraz częściej szukają doświadczeń wykraczających poza klasyczne „pocztówki z wakacji”, Chorwacja wyrasta na prawdziwego lidera.

Nowe autobusy elektryczne będą wozić pasażerów w drugiej połowie maja

Pierwsze elektryki już w bazie MZK. Kiedy pasażerowie wsiądą do cichych solarisów?

Sześć autobusów elektrycznych dotarło już do Białej Podlaskiej. Trwają jeszcze procedury odbiorowe, ale już w drugiej połowie maja z nowego, zeroemisyjnego taboru skorzystają pasażerowie.

Morderca lekarza doprowadzony do prokuratury. Głos w sprawie zabrał lubelski rektor

Morderca lekarza doprowadzony do prokuratury. Głos w sprawie zabrał lubelski rektor

Sprawcą zbrodni na w Oddziale Ortopedii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie okazał się 35-letni funkcjonariusz Służby Więziennej zatrudniony w Katowicach. Dzisiaj został doprowadzony do Prokuratury w Krakowie, gdzie usłyszy zarzuty zabójstwa i usiłowania ataku na pielęgniarkę. – Objawiło się zło w najczystszej postaci – komentuje prof. Wojciech Załuska.

Rozliczamy podatek z Niemiec i Holandii? Praktyczny przewodnik

Rozliczamy podatek z Niemiec i Holandii? Praktyczny przewodnik

Rozliczenie podatku po pracy za granicą to obowiązek, który może przynieść wymierne korzyści finansowe. Wielu Polaków zatrudnionych w Niemczech lub Holandii ma prawo ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku. Choć na pierwszy rzut oka procedury mogą wydawać się skomplikowane, odpowiednia wiedza i przygotowanie pozwalają sprawnie przejść przez cały proces.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium