Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.
Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)
Aż 46 milionów złotych straty miało w 2021 roku Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. Dyrekcja szpitala tłumaczy fatalny wynik finansowy koniecznością zatrudnienia nowych pracowników jeszcze przed podpisaniem kontraktu z NFZ.
Dwa nowe oddziały szpitalne przeznaczone dla osób starszych oraz nieuleczalnie chorych powstają w Lublinie.
Leczenie trudno gojących się ran, zwalczanie chorób grzybiczych w jamie ustnej czy wczesne diagnozowanie miażdżycy, zanim jeszcze pojawią się objawy kliniczne. Wynalazki naukowców Uniwersytetu Medycznego zdobywają nagrody. Następny krok to ich wykorzystanie w leczeniu pacjentów.
Wzrost cen i „presja płacowa”, czyli wynagrodzenia pracowników – z tego powodu zdaniem urzędników marszałka w 10 podległych mu zakładach opieki zdrowotnej pogorszyła się sytuacja finansowa. Cztery z nich zakończyły miniony rok stratą, a najwyższą zanotowało Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej.
Często zaczyna się przypadkowo, np. od wymówki, żeby nie pisać klasówki w szkole. Tak w wieku 19 lat zaczynał Tomasz Ogrodnik. Dziś ma lat 47, a na koncie oddanych prawie 80 litrów krwi. I olbrzymi wkład w promocję krwiodawstwa.
Najpierw długa chemioterapia, potem radioterapia, a na koniec chirurgiczne usunięcie guza z równoczesnym napromieniowaniem dużą dawką fal. 71-letni pacjent z Lublina przeszedł operację raka trzustki z wykorzystaniem radioterapii śródoperacyjnej. Gdyby nie ta metoda, jego rokowania byłyby znacznie gorsze.
O pierwszym przypadku małpiej ospy w Polsce poinformował dziś minister zdrowia Adam Niedzielski.
Siedmioletnia Natalia Bławat z Puław w wypadku spowodowanym przez pijanego kierowcę straciła nóżkę. Sprawa o odszkodowanie ślimaczy się, bo akta na kilka lat utknęły u sądowej biegłej. Dokumenty zostały zwrócone do sądu dopiero gdy sprawę nagłośniły media.
Parczewski szpital ma problem ze znalezieniem lekarzy geriatrów. Nowy dyrektor, Jarosław Ostrowski, próbuje nakłaniać do powrotu specjalistów, którzy w ubiegłym roku odeszli z placówki.
Robot da Vinci kosztował 15 milionów złotych i miał wykonywać 400 operacji rocznie, żeby zakup „nie był marnowaniem publicznych pieniędzy”. Przez 1,5 miesiąca w szpitalu przy al. Kraśnickiej operacji zrobiono 8. Na dodatek w dwóch przypadkach pacjenci musieli przechodzić ponowne operacje z powodu komplikacji. Jeden z pacjentów zmarł.
– Z każdą kolejną nagrodą wiem, że ta praca, ten czas, który przeznaczam na naukę, jest po prostu czasem dobrze zagospodarowanym. I zwyczajnie jest bardzo miło czegoś takiego doświadczyć – rozmowa z Alicją Formą, studentką V roku kierunku lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie i jednocześnie doktorantką I roku w Szkole Doktorskiej UMLub, która zdobyła Studenckiego Nobla w dziedzinie medycyny i farmacji.
„Jako jedyna zachowała zimną krew. Od razu podbiegła i wiedziała co robić. Tu chcielibyśmy przeprosić, że trochę staliśmy jak głąby. Ale widok był mrożący krew w żyłach” – to fragment wpisu w mediach społecznościowych sąsiada mężczyzny, który w piątek przewrócił się i zaczął silnie krwawić.
Kornel i Oliwier to prawie 3-letni bliźniacy. Razem z rodzicami byli dziś na placu Litewskim, gdzie studenci Uniwersytetu Medycznego urządzili „białą niedzielę”. Chłopcy po kolei dzielnie siadali na fotelu dentystycznym, a jedna ze studentek oglądała ich ząbki, a następnie przekazywała uwagi rodzicom.
W trakcie pandemii młodzież spędzała średnio ponad 16 godz. w tygodniu, korzystając z mediów społecznościowych, ponad 14 godz. – oglądając filmy i seriale, oraz prawie 8 godz. grając w gry – podsumowali badacze z Polski i Holandii. Ostrzegają, że na młodzież wpływa nie tylko czas przed ekranem, ale i oglądane treści.
Od dziś do 10 czerwca trwają Lubelskie Dni Promujące Zdrowie. Można skorzystać z porad, badań profilaktycznych, konsultacji i wykładów. Wydarzenie zaczęło się od piątkowego festynu na placu Kaczyńskiego.
Prezes Fundacji Pomocy Transplantologii w Szczecinie oraz były prezes zarządu tej fundacji, lekarz patomorfolog i pulmonolog z Lublina, zostali zatrzymani przez CBA. W prokuraturze usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz prania brudnych pieniędzy.
Są przygotowane sale, stoją już w nich łóżka, szafki i foteliki dla małych pacjentów. Jest skompletowany zespół lekarzy i pielęgniarek. Brakuje jeszcze sprzętu, ale to niewielki problem. Poważniejszym jest brak ordynatora dla pediatrii tworzonej w szpitalu „papieskim” w Zamościu.
Osoby cierpiące na gruźlicę, astmę, inne choroby płuc czy alergie – wszystkie będą mogły otrzymać pomoc w Regionalnym Centrum Pulmonologii, które za niecałe dwa lata powstanie przy szpitalu przy ul. Herberta. Pieniądze na inwestycję już są. Jedyny problem może być z lekarzami.
O szkodliwym wpływie palenia papierosów na zdrowie wiedzą nawet dzieci, wciąż jednak zbyt wiele osób nadal pali i nie jest w stanie rozstać się z nałogiem. Onkolog prof. Wojciech Rogowski, koordynator Oddziału Onkologii w Wojewódzkim Szpitalu im. Janusza Korczaka w Słupsku uważa, że od 10 lat nie odnotowujemy sukcesów w tej walce i co gorsza, nie mamy żadnej strategii jak to zmienić.
Z bezpłatnych porad zdrowotnych będzie można skorzystać na piątkowym festynie organizowanym na pl. Kaczyńskiego przez samorząd Lublina. Przez najbliższy tydzień będzie można skorzystać z badań i specjalistycznych konsultacji w gabinetach.
Do walczącego o przetrwanie producenta podstawowych wyrobów medycznych dla szpitali zapukali w środę kontrolerzy. Na szczęście pukają też przedsiębiorcy zainteresowani wsparciem i współpracą. Jeśli się nie uda uratować lubelskiej fabryki, to spory problem będzie mieć też każdy szpital w Polsce.
Do tej pory lekarz anestezjolog dyżurował w części szpitala przy Biernackiego na stałe, teraz będzie się pojawiać tylko na planowe zabiegi. Będzie też pod telefonem w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia pacjenta. Dyrekcja tłumaczy te zmiany „racjonalizacją czasu pracy lekarzy”.
Od dziś, bo prawie miesięcznej przerwie, znowu będzie można korzystać z pomocy lekarza rodzinnego w ośrodku zdrowia w Panieńszczyźnie. Działalność rozpoczyna tu nowy ośrodek zdrowia – Osasuna Centrum Medyczne Jastków.
Będzie można zadzwonić i poprosić specjalistę o konsultacje. Jest też możliwe umówienie się na badanie tomograficzne.
Są kolorowe meble, regały z zabawkami i książkami. Dzieci leczone w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym mogą korzystać z nowego kącika zabaw.