Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

COZL w Lublinie

Zbudowali szpital i to ich dobiło. W rok koszty wyższe o 65 mln złotych

Aż 46 milionów złotych straty miało w 2021 roku Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. Dyrekcja szpitala tłumaczy fatalny wynik finansowy koniecznością zatrudnienia nowych pracowników jeszcze przed podpisaniem kontraktu z NFZ.

Oddział medycyny paliatywnej przy ul. Biernackiego od dwóch tygodni przyjmuje pacjentów. Oddział geriatryczny ruszy 1 lipca

Dwa nowe oddziały szpitalne w Lublinie. Dla osób starszych i nieuleczalnie chorych

Dwa nowe oddziały szpitalne przeznaczone dla osób starszych oraz nieuleczalnie chorych powstają w Lublinie.

Wynalazcy opatrunku do leczenia trudno gojących się ran: dr hab. n. farm. Agata Przekora-Kuśmierz, dr n. farm. Paulina Kazimierczak, dr Michał Wójcik i dr n. farm. Władysław Vivcharenko
galeria

Wynalazki naukowców Uniwersytetu Medycznego zdobywają nagrody. Pomogą w leczeniu pacjentów

Leczenie trudno gojących się ran, zwalczanie chorób grzybiczych w jamie ustnej czy wczesne diagnozowanie miażdżycy, zanim jeszcze pojawią się objawy kliniczne. Wynalazki naukowców Uniwersytetu Medycznego zdobywają nagrody. Następny krok to ich wykorzystanie w leczeniu pacjentów.

COZL ma już w sumie 179 mln zł długu
Pierwsza strona
galeria

Leczą i toną w długach. Marszałkowskie szpitale mają już 1 miliard 131 milionów złotych zadłużenia

Wzrost cen i „presja płacowa”, czyli wynagrodzenia pracowników – z tego powodu zdaniem urzędników marszałka w 10 podległych mu zakładach opieki zdrowotnej pogorszyła się sytuacja finansowa. Cztery z nich zakończyły miniony rok stratą, a najwyższą zanotowało Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej.

Każda wymówka dobra, by oddać trochę krwi. Odznaczenia dla lubelskich honorowych krwiodawców
Zdjęcia
galeria

Każda wymówka dobra, by oddać trochę krwi. Odznaczenia dla lubelskich honorowych krwiodawców

Często zaczyna się przypadkowo, np. od wymówki, żeby nie pisać klasówki w szkole. Tak w wieku 19 lat zaczynał Tomasz Ogrodnik. Dziś ma lat 47, a na koncie oddanych prawie 80 litrów krwi. I olbrzymi wkład w promocję krwiodawstwa.

W Klinice Chirurgii Onkologicznej przy ul. Radziwiłłowskiej leczenie raka trzustki metodą radioterapii śródoperacyjnej zastosowano po raz pierwszy

To bardzo zdradliwy przypadek nowotworu. Pacjent z Lublina skorzystał z metody, która daje nadzieję także innym chorym

Najpierw długa chemioterapia, potem radioterapia, a na koniec chirurgiczne usunięcie guza z równoczesnym napromieniowaniem dużą dawką fal. 71-letni pacjent z Lublina przeszedł operację raka trzustki z wykorzystaniem radioterapii śródoperacyjnej. Gdyby nie ta metoda, jego rokowania byłyby znacznie gorsze.

Pierwszy przypadek małpiej ospy w Polsce. Jak przenosi się choroba? Na co zwrócić uwagę?

Pierwszy przypadek małpiej ospy w Polsce. Jak przenosi się choroba? Na co zwrócić uwagę?

O pierwszym przypadku małpiej ospy w Polsce poinformował dziś minister zdrowia Adam Niedzielski.

Natalka straciła nogę przez pijanego kierowcę. Po publikacjach w mediach biegła sądowa wreszcie wydała opinię

Natalka straciła nogę przez pijanego kierowcę. Po publikacjach w mediach biegła sądowa wreszcie wydała opinię

Siedmioletnia Natalia Bławat z Puław w wypadku spowodowanym przez pijanego kierowcę straciła nóżkę. Sprawa o odszkodowanie ślimaczy się, bo akta na kilka lat utknęły u sądowej biegłej. Dokumenty zostały zwrócone do sądu dopiero gdy sprawę nagłośniły media.

Lekarze odeszli ze szpitala. Jest problem z reaktywacją oddziału

Lekarze odeszli ze szpitala. Jest problem z reaktywacją oddziału

Parczewski szpital ma problem ze znalezieniem lekarzy geriatrów. Nowy dyrektor, Jarosław Ostrowski, próbuje nakłaniać do powrotu specjalistów, którzy w ubiegłym roku odeszli z placówki.

Robot da Vinci kosztował 14 milionów 950 tysięcy złotych. Zakup został w całości sfinansowany z pieniędzy województwa lubelskiego. Na zdjęciu: inauguracja jego działalności w kwietniu tego roku
Tylko u nas
galeria

Miało być dużo operacji, żeby nie marnować publicznych pieniędzy. Jak szpital wykorzystuje robota za 15 milionów?

Robot da Vinci kosztował 15 milionów złotych i miał wykonywać 400 operacji rocznie, żeby zakup „nie był marnowaniem publicznych pieniędzy”. Przez 1,5 miesiąca w szpitalu przy al. Kraśnickiej operacji zrobiono 8. Na dodatek w dwóch przypadkach pacjenci musieli przechodzić ponowne operacje z powodu komplikacji. Jeden z pacjentów zmarł.

Mało snu, dużo kawy i Studencki Nobel. Studentka z Lublina z wyjątkową nagrodą naukową
Rozmowa

Mało snu, dużo kawy i Studencki Nobel. Studentka z Lublina z wyjątkową nagrodą naukową

– Z każdą kolejną nagrodą wiem, że ta praca, ten czas, który przeznaczam na naukę, jest po prostu czasem dobrze zagospodarowanym. I zwyczajnie jest bardzo miło czegoś takiego doświadczyć – rozmowa z Alicją Formą, studentką V roku kierunku lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie i jednocześnie doktorantką I roku w Szkole Doktorskiej UMLub, która zdobyła Studenckiego Nobla w dziedzinie medycyny i farmacji.

Dominika Marek ma 19 lat i jest harcerką ZHR. Zawsze interesowała się udzielaniem pierwszej pomocy

Zachowała zimną krew. I wiedziała co zrobić. Sąsiedzi dziękują 19-letniej harcerce z Lublina

„Jako jedyna zachowała zimną krew. Od razu podbiegła i wiedziała co robić. Tu chcielibyśmy przeprosić, że trochę staliśmy jak głąby. Ale widok był mrożący krew w żyłach” – to fragment wpisu w mediach społecznościowych sąsiada mężczyzny, który w piątek przewrócił się i zaczął silnie krwawić.

Jak dbać o zęby dziecka i kiedy pierwszy raz pójść do dentysty. Biała niedziela w Lublinie
Zdjęcia
galeria

Jak dbać o zęby dziecka i kiedy pierwszy raz pójść do dentysty. Biała niedziela w Lublinie

Kornel i Oliwier to prawie 3-letni bliźniacy. Razem z rodzicami byli dziś na placu Litewskim, gdzie studenci Uniwersytetu Medycznego urządzili „białą niedzielę”. Chłopcy po kolei dzielnie siadali na fotelu dentystycznym, a jedna ze studentek oglądała ich ząbki, a następnie przekazywała uwagi rodzicom.

Rodzice, pytajcie, co młodzież ogląda w komórkach

Rodzice, pytajcie, co młodzież ogląda w komórkach

W trakcie pandemii młodzież spędzała średnio ponad 16 godz. w tygodniu, korzystając z mediów społecznościowych, ponad 14 godz. – oglądając filmy i seriale, oraz prawie 8 godz. grając w gry – podsumowali badacze z Polski i Holandii. Ostrzegają, że na młodzież wpływa nie tylko czas przed ekranem, ale i oglądane treści.

Co schować w pudełku życia i co każda kobieta powinna zrobić przynajmniej raz w miesiącu
galeria

Co schować w pudełku życia i co każda kobieta powinna zrobić przynajmniej raz w miesiącu

Od dziś do 10 czerwca trwają Lubelskie Dni Promujące Zdrowie. Można skorzystać z porad, badań profilaktycznych, konsultacji i wykładów. Wydarzenie zaczęło się od piątkowego festynu na placu Kaczyńskiego.

Lekarz z Lublina usłyszał zarzuty przyjmowania łapówek

Znany lekarz z Lublina zatrzymany przez CBA. Chodzi o łapówki

Prezes Fundacji Pomocy Transplantologii w Szczecinie oraz były prezes zarządu tej fundacji, lekarz patomorfolog i pulmonolog z Lublina, zostali zatrzymani przez CBA. W prokuraturze usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz prania brudnych pieniędzy.

W „pachnących nowością” salach dla małych pacjentów na szóstym piętrze szpitala są już meble. Beata Zams skompletowała zespół pielęgniarski. Dyrektor Fimiarz znalazł lekarzy, ale brakuje mu jeszcze ordynatora.

W Zamościu znowu będą leczyć dzieci

Są przygotowane sale, stoją już w nich łóżka, szafki i foteliki dla małych pacjentów. Jest skompletowany zespół lekarzy i pielęgniarek. Brakuje jeszcze sprzętu, ale to niewielki problem. Poważniejszym jest brak ordynatora dla pediatrii tworzonej w szpitalu „papieskim” w Zamościu.

W Lublinie powstanie Regionalne Centrum Pulmonologii. Ale może być problem z lekarzami

W Lublinie powstanie Regionalne Centrum Pulmonologii. Ale może być problem z lekarzami

Osoby cierpiące na gruźlicę, astmę, inne choroby płuc czy alergie – wszystkie będą mogły otrzymać pomoc w Regionalnym Centrum Pulmonologii, które za niecałe dwa lata powstanie przy szpitalu przy ul. Herberta. Pieniądze na inwestycję już są. Jedyny problem może być z lekarzami.

W Polsce pali 3 mln kobiet i 5 mln mężczyzn. Czas rzucić

W Polsce pali 3 mln kobiet i 5 mln mężczyzn. Czas rzucić

O szkodliwym wpływie palenia papierosów na zdrowie wiedzą nawet dzieci, wciąż jednak zbyt wiele osób nadal pali i nie jest w stanie rozstać się z nałogiem. Onkolog prof. Wojciech Rogowski, koordynator Oddziału Onkologii w Wojewódzkim Szpitalu im. Janusza Korczaka w Słupsku uważa, że od 10 lat nie odnotowujemy sukcesów w tej walce i co gorsza, nie mamy żadnej strategii jak to zmienić.

Zdjęcie ilustracyjne

Jakie masz ciśnienie? Nie tylko to będzie można sprawdzić na festynie w Lublinie

Z bezpłatnych porad zdrowotnych będzie można skorzystać na piątkowym festynie organizowanym na pl. Kaczyńskiego przez samorząd Lublina. Przez najbliższy tydzień będzie można skorzystać z badań i specjalistycznych konsultacji w gabinetach.

W supernowoczesnym zakładzie na terenie specjalnej strefy ekonomicznej w Lublinie powstaje 60 proc. „rurek” do kroplówek, strzykawek i wyrobów do diagnostyki laboratoryjnej
galeria

Wielka lubelska firma pada i jeszcze nasyłają kontrole. Ale jest szansa dla Margomedu

Do walczącego o przetrwanie producenta podstawowych wyrobów medycznych dla szpitali zapukali w środę kontrolerzy. Na szczęście pukają też przedsiębiorcy zainteresowani wsparciem i współpracą. Jeśli się nie uda uratować lubelskiej fabryki, to spory problem będzie mieć też każdy szpital w Polsce.

Do tej pory lekarz anestezjolog dyżurował w części szpitala przy Biernackiego na stałe, teraz będzie się pojawiać tylko na planowe zabiegi
Alarm24

Anestezjolog tylko na telefon. "Nikt nie chce mieć dziecka na sumieniu"

Do tej pory lekarz anestezjolog dyżurował w części szpitala przy Biernackiego na stałe, teraz będzie się pojawiać tylko na planowe zabiegi. Będzie też pod telefonem w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia pacjenta. Dyrekcja tłumaczy te zmiany „racjonalizacją czasu pracy lekarzy”.

Jastków. Lekarz rodzinny wraca od 1 czerwca

Jastków. Lekarz rodzinny wraca od 1 czerwca

Od dziś, bo prawie miesięcznej przerwie, znowu będzie można korzystać z pomocy lekarza rodzinnego w ośrodku zdrowia w Panieńszczyźnie. Działalność rozpoczyna tu nowy ośrodek zdrowia – Osasuna Centrum Medyczne Jastków.

Szpital w Lublinie zaprasza palaczy. Zanotujcie te numery

Szpital w Lublinie zaprasza palaczy. Zanotujcie te numery

Będzie można zadzwonić i poprosić specjalistę o konsultacje. Jest też możliwe umówienie się na badanie tomograficzne.

Mali pacjenci mogą korzystać z kącika na 6. piętrze szpitala dziecięcego

Zapomnieć na chwilę o leczeniu. W szpitalu dziecięcym powstało nowe miejsce dla pacjentów

Są kolorowe meble, regały z zabawkami i książkami. Dzieci leczone w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym mogą korzystać z nowego kącika zabaw.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium