Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

15 czerwca 2022 r.
10:08

Wynalazki naukowców Uniwersytetu Medycznego zdobywają nagrody. Pomogą w leczeniu pacjentów

5 0 A A
Wynalazcy opatrunku do leczenia trudno gojących się ran: dr hab. n. farm. Agata Przekora-Kuśmierz, dr n. farm. Paulina Kazimierczak, dr Michał Wójcik i dr n. farm. Władysław Vivcharenko
Wynalazcy opatrunku do leczenia trudno gojących się ran: dr hab. n. farm. Agata Przekora-Kuśmierz, dr n. farm. Paulina Kazimierczak, dr Michał Wójcik i dr n. farm. Władysław Vivcharenko (fot. Maciej Kaczanowski)

Leczenie trudno gojących się ran, zwalczanie chorób grzybiczych w jamie ustnej czy wczesne diagnozowanie miażdżycy, zanim jeszcze pojawią się objawy kliniczne. Wynalazki naukowców Uniwersytetu Medycznego zdobywają nagrody. Następny krok to ich wykorzystanie w leczeniu pacjentów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Hybrydowy, superchłonny i całkowicie biodegradowalny materiał opatrunkowy do leczenia trudno gojących się ran – to jeden z ostatnich wynalazków lubelskich naukowców.

– Pracowaliśmy nad implantem kostnym, który był na bazie polimerów naturalnych i przypadkiem odkryliśmy materiał, który by spełniał wymagania idealnego opatrunku na rany – opowiada prof. Agata Przekora-Kuśmierz z Uniwersytetu Medycznego.

To, co wyróżnia ten opatrunek to jego duża chłonność. – Rany przewlekłe, trudno gojące się, produkują nadmiar wydzieliny, sączą się. Taki materiał możemy położyć na ranę i będzie pochłaniał nadmiar wysięku. Przy okazji zatrzymuje go w swojej strukturze, więc zapewnia optymalną wilgotność w miejscu rany. To ważne dla przyśpieszenia procesów regeneracyjnych – zachwala prof. Przekora-Kuśmierz.

Z problemami trudno gojących się ran borykają się najczęściej osoby chorujące na cukrzycę. Ale materiał będzie można stosować także na rany odleżynowe czy po ciężkich poparzeniach.

Odkrycie ma dodatkowy walor – materiał jest biodegradowalny.

– Jest duży problem, jeśli chodzi o materiały higieny osobistej, które zaśmiecają naszą planetę. Nasz materiał opatrunkowy składa się z dwóch naturalnych polimerów, które są stosunkowo szybko degradowalne – podkreśla Agata Przekora-Kuśmierz.

Wynalazek z Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji Intarg 2021 wrócił ze złotym medalem. Teraz czas na badania, a potem poszukiwania firmy, która będzie go produkować. – Zainteresowanie już jest – zdradza prof. Przekora-Kuśmierz.

Prof. Anna Bogucka-Kocka w towarzystwie Rektora UM prof. Wojciecha Załuski i Prorektora ds. Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym prof. Jarosława Dudki (fot. Maciej Kaczanowski)

Zanim choroba zaatakuje

Prof. Anna Bogucka-Kocka pracowała aż przy czterech wyróżnionych wynalazkach. Jednym z nich jest szukanie związków o aktywności przeciwpasożytniczej. Jej zdaniem, to temat zaniedbany, bo na choroby pasożytnicze cierpią głównie osoby z tzw. trzeciego świata, a ich leczenie firmy farmaceutyczne nie postrzegają jako opłacalne.

– Naszym zadaniem jako farmaceutów jest poszukiwanie związków, które mogą być kandydatami na leki, nawet jeśli za naszego życia nie staną się lekami. Ale w ten sposób wzbogacamy wiedzę i pulę związków, które mają udowodnione działanie – uważa prof. Anna Bogucka-Kocka.

Kolejny wynalazek dotyczy diagnozowania miażdżycy tętnic, zanim jeszcze pacjent ma objawy kliniczne.

– Chcielibyśmy znaleźć takie biomarkery, które pozwolą określić: tak kiedyś będę chorować, bo ten proces jest procesem ukrytym, ale postępującym. Nie dajemy gwarancji, że wyleczymy pacjenta, bo pewnych chorób nie da się wyleczyć. Ale da się powstrzymać ich rozwój – przekonuje prof. Bogucka-Kocka.

Właśnie trwają pierwsze badania wynalazku. Następnym etapem będzie aplikowanie o pieniądze, które pozwolą na stworzenie dużej grupy badawczej.

Preparat farmaceutyczny na bazie olejków eterycznych do leczenia infekcji grzybiczych jamy ustnej. Autorzy wynalazku: dr hab. n. farm. Tomasz Baj, prof. dr hab. Anna Malm, dr n. farm. Anna Biernasiuk, dr hab. n. farm. Agnieszka Ludwiczuk, prof. dr hab. n. med. Jolanta Szymańska i dr Piotr Bilski (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu) (fot. Maciej Kaczanowski)

Przeciw grzybicy

Osoby korzystające z protez czy aparatów ortodontycznych często są narażone na kandydozę, chorobę grzybiczą jamy ustnej. Podobnie jest w przypadku alergików czy astmatyków, którzy przewlekle stosują wziewne sterydy. Im wszystkim pomóc może preparat farmaceutyczny na bazie olejków eterycznych do leczenia infekcji grzybiczych jamy ustnej.

– Nasz preparat jest ważnym narzędziem jeśli chodzi o profilaktykę – uważa prof. Anna Malm z Uniwersytetu Medycznego, członkini zespołu, który opracował wynalazek. Preparat przeszedł już badania i teraz trwają rozmowy z producentem, który zechciałby zainwestować. – Jest prosty w przygotowaniu i niedrogi jeśli chodzi o koszty produkcji – zachwala prof. Malm.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Z lewej prof. Sabina Bober z KUL, z prawej wicestarosta puławski, Piotr Rzetelski z PSL-u
Puławy

Problem z żydowską tablicą od marszałka. Zabrakło miejsca na pamięć

W przedwojennych Puławach żyło 3600 Żydów. Podczas wojny cała ta społeczność została z miasta wygnana przez Niemców, a żydowska dzielnica zniszczona. Dzisiaj lokalne władze miasta i powiatu puławskiego mają problem ze znalezieniem miejsca na tablicę poświęconą ich pamięci.

Kto dokończy puławską elektrociepłownię? Polimex zrywa kontrakt
Puławy

Kto dokończy puławską elektrociepłownię? Polimex zrywa kontrakt

Największa i jedna z bardziej pechowych inwestycji energetycznych na Lubelszczyźnie, nowy blok węglowy w Puławach, ma kolejny problem. Jej główny wykonawca - Polimex-Mostostal oświadczył, że odstępuje od kontraktu. Chodzi o zadanie warte 1,2 mld zł.

Aluron CMC Warta Zawiercie górą w Lublinie, Bogdanka LUK z drugą porażką u siebie
ZDJĘCIA
galeria

Aluron CMC Warta Zawiercie górą w Lublinie, Bogdanka LUK z drugą porażką u siebie

Znakomita atmosfera, ogromne emocje, pięć setów i jedyne czego zabrakło to wygrana. Po świetnym meczu Bogdanka LUK Lublin przegrała w hali Globus im. Tomasza Wojtowicza z Aluron CMC Wartą Zawiercie w hicie 16. kolejki.

Mikołajkowy półmetek
foto
galeria

Mikołajkowy półmetek

W nowo otwartym Klubie Paradox pojawił się Mikołaj ze śnieżynkami i rozkręcili grubą imprezę. Miał dużo prezentów muzycznych w klimacie latino i polskich hitów. Zobaczcie jak się bawi Lublin.

Imponujący powrót, czyli opinie po meczu Start Lublin - Zastal Zielona Góra
galeria

Imponujący powrót, czyli opinie po meczu Start Lublin - Zastal Zielona Góra

Start Lublin słabo zaczął, ale dużo lepiej zakończył piątkowy mecz z Zastalem Zielona Góra. Jak spotkanie oceniają gospodarze?

Obecnie w Lublinie Ruch zlikwidował wszystkie swoje kioski. W przeszłości takich punktów było łącznie 12.
MAGAZYN

Kioski Ruchu: to już koniec

Kiedyś były praktycznie na każdej ulicy, na każdym osiedlu. Dzisiaj w Lublinie nie ma już ani jednego.

Znęcał się nad rodzicami i groził im nożem. To nie pierwsza taka sytuacja

Znęcał się nad rodzicami i groził im nożem. To nie pierwsza taka sytuacja

Wyzywał, poniżał, popychał, nie pozwalał spać – schorowani rodzice 34-letniego mężczyzny nie mieli łatwego życia. O losie ich syna zdecyduje teraz sąd.

Camilla Herrem

ME piłkarek ręcznych: Norwegia i Dania zagrają w finale

Za nami pierwsze kluczowe rozstrzygnięcia trwających od 28 listopada mistrzostw Europy w piłce ręcznej kobiet. W piątkowych półfinałach rozegranych w Wiedniu triumfowały reprezentacje Norwegii i Danii, które w niedzielę zagrają o złoty medal. O najniższe stopień podium powalczą Francuzki i Węgierki.

Ptasia grypa zaczyna nowy sezon. Czy jest się czego obawiać?
ROZMOWA Z EKSPERTEM

Ptasia grypa zaczyna nowy sezon. Czy jest się czego obawiać?

Co roku zabija w Polsce miliony ptaków hodowlanych uderzając w rodzimy przemysł drobiarski. O ile zeszły sezon był pod względem spokojny, ten zaczął się o wiele gorzej. Na Lubelszczyźnie mamy już cztery ogniska: trzy w powiecie lubartowskim i jedno w ryckim. O tym skąd się wziął wirus H5N1, gdzie występuje najczęściej i czy może być groźny dla ludzi, rozmawiamy z prof. KrzysztofemŚmietanką z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach.

Mikołajki w Helium
foto
galeria

Mikołajki w Helium

Jeśli chcecie zobaczyć, jak się bawiliście na ostatniej imprezie w Helium Club, to zapraszamy do naszej fotogalerii. Tym razem fotki z cotygodniowego Ladies Night w Mikołajkowym wydaniu. Tak się bawi Lublin!

Zgubił narkotyki w sklepie. Wszystko nagrały kamery

Zgubił narkotyki w sklepie. Wszystko nagrały kamery

Do nietypowej sytuacji doszło w jednym ze sklepów spożywczych na terenie Świdnika. 20-latkowi wypadł woreczek strunowy, który szybko trafił wraz z właścicielem w ręce policji.

Wyprzedzanie zakończone tragedią. Nie żyje 39-latka

Wyprzedzanie zakończone tragedią. Nie żyje 39-latka

Kobieta próbowała wyprzedzić kilka samochodów na raz, ale jej jazda zakończyła się kraksą na drzewie. Razem z nią podróżowało dziecko.

Siała baba mak, nie wiedziała jak… więc zrobiła struclę makową!
DZIENNIK ZE SMAKIEM
film

Siała baba mak, nie wiedziała jak… więc zrobiła struclę makową!

Gdy zakwas na barszcz gotowy, a śledzie się marynują, warto pomyśleć o czymś słodkim na świąteczny stół.

The Analogs w Zgrzycie
koncert
14 grudnia 2024, 19:00

The Analogs w Zgrzycie

Dziś w Fabryce Kultury Zgrzyt będzie głośno i skocznie ponieważ wystąpi jeden z najbardziej znanych polskich zespołów street punkowych – The Analogs, którego koncerty są bardzo żywiołowe. Jako support zaprezentuje się Offensywa.

Jutro zrobimy zakupy. A jak będzie w następnym roku?
ZMIANY

Jutro zrobimy zakupy. A jak będzie w następnym roku?

Przed nami dwie niedziele handlowe. W następnym roku może być ich więcej, ale wszystko zależy od decyzji prezydenta.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium