Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

10 czerwca 2022 r.
15:33

To bardzo zdradliwy przypadek nowotworu. Pacjent z Lublina skorzystał z metody, która daje nadzieję także innym chorym

16 0 A A
W Klinice Chirurgii Onkologicznej przy ul. Radziwiłłowskiej leczenie raka trzustki metodą radioterapii śródoperacyjnej zastosowano po raz pierwszy
W Klinice Chirurgii Onkologicznej przy ul. Radziwiłłowskiej leczenie raka trzustki metodą radioterapii śródoperacyjnej zastosowano po raz pierwszy (fot. Iwona Burdzanowska)

Najpierw długa chemioterapia, potem radioterapia, a na koniec chirurgiczne usunięcie guza z równoczesnym napromieniowaniem dużą dawką fal. 71-letni pacjent z Lublina przeszedł operację raka trzustki z wykorzystaniem radioterapii śródoperacyjnej. Gdyby nie ta metoda, jego rokowania byłyby znacznie gorsze.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W środę w sali operacyjnej Kliniki Chirurgii Onkologicznej SPSK 1 w Lublinie pojawili się specjaliści z kilku dziedzin. Był onkolog kliniczny, radioterapeuta i chirurg. Z Uniwersytetu Medycznego w Salzburgu specjalnie przyjechał prof. Falk Roeder, który jest światowym specjalistą z zakresu leczenia raka metodą radioterapii śródoperacyjnej.

Wszystko dla 71-letniego mieszkańca Lublina, który pół roku temu dowiedział się, że ma raka trzustki.

Często jest za późno

Lekarze podkreślają, że rak trzustki to bardzo zdradliwy przypadek nowotworu, który kiedy da objawy, to często jest już za późno.

– Statystyki są takie, że 50 proc. chorych na raka trzustki pojawia się u pierwszego lekarza wtedy, kiedy są już obecne przerzuty odległe: w płucach, wątrobie. To jest taka podstępna choroba – przyznaje prof. Wojciech Polkowski, kierownik Kliniki Chirurgii Onkologicznej SPSK 1 w Lublinie.

Jedną z rzeczy, na którą warto zwrócić uwagę jest zachorowanie na cukrzycę. Endokrynolog leczący takiego chorego powinien sprawdzić, czy nie ma nawet subtelnych zmian ogniskowych na trzustce, które mogą świadczyć o nowotworze.

– Pół roku temu ten chory przyszedł do nas z pierwotnie nieresekcyjnym (nie dającym się całkowicie wyciąć – przyp. aut.) rakiem trzustki. Był poza zasięgiem leczenia chirurgicznego – mówi prof. Wojciech Polkowski. Dopiero wdrożenie wielomiesięcznego leczenia pozwoliło wykonać operację wycięcia guza.

Walka z rakiem rozpoczęła się jesienią. Onkolog kliniczny Joanna Czechowska podkreśla determinację chorego i jego rodziny. Kolejne kursy chemioterapii nie były łatwe do przejścia, bo składały się z leków sprawdzonych w bardziej zaawansowanych rakach trzustki.

– Ale dzięki temu schematowi, chory miał szansę uzyskać taką odpowiedź, jaką uzyskał. Czyli normalizację markerów, zmniejszenie guza, dążenie do tego, żeby kolejne etapy leczenia mogły być wdrożone – mówi lek. Joanna Czechowska. A chodziło o naświetlanie falami radiowymi oraz operację chirurgiczna, którą Joanna Czechowska nazywa wisienką na torcie. – Niebagatelna w tym wszystkim była osobowość pacjenta, który był zdeterminowany i zdecydował się na tak długie leczenie.

Radioterapia śródoperacyjna

W trakcie środowej operacji dodatkowo zastosowano metodę radioterapii śródoperacyjnej. Polega to na tym, że po wycięciu guza poddaje się napromieniowaniu konkretne miejsce zajęte przez raka. Dzięki temu promienie omijają wrażliwe organy, takie jak np. dwunastnicę.

– W trakcie zabiegu operacyjnego organy są odsuwane z pola napromieniowania. Widzimy dokładnie gdzie guz był zlokalizowany, dlatego unikamy tzw. błędu geograficznego i dawka jest deponowana dokładnie tam, gdzie powinna być zdeponowana. Powoduje to poprawę kontroli miejscowej i minimalizuje toksyczność leczenia – podkreśla dr Aleksandra Kozłowska, kierownik Zakładu Radioterapii SPSK 1 w Lublinie.

W środowej operacji brał udział gość specjalny, który przyjechał do Lublina z Austrii. Prof. Falk Roeder jest specjalistą w zakresie radioterapii śródoperacyjnej. Od wielu lat stosuje tą technikę w Salzburgu, a wcześniej w niemieckim Heidelbergu.

– Wyniki jakie osiągamy są moim zdaniem bardzo dobre, dlatego kontynuujemy rozwój tej techniki – mówił prof. Roeder.

– Z piśmiennictwa i z doświadczenia naszego gościa wynika, że metoda ta zmniejsza ryzyko wznowy miejscowej – dodaje dr Aleksandra Kozłowska.

Profesorowie Falk Roeder i Wojciech Polkowski podczas środowej operacji w Lublinie (fot. Iwona Burdzanowska)

Lepsze rokowania

Metoda radioterapii śródoperacyjnej nie przedłuża znacząco ani czasu hospitalizacji ani rekonwalescencji po zabiegu. Następnego dnia po operacji chory powinien samodzielnie pójść do toalety i zacząć wykonywać najprostsze czynności. Jeśli nie będzie żadnych powikłań, po niedzieli będzie mógł wyjść do domu.

– Nie chcę powiedzieć, że przez to wyleczyliśmy chorego, bo na to jest za wcześnie. Za miesiąc będziemy dysponować wynikiem mikroskopowym i znacznie większą informacją biopatologiczną – mówi prof. Wojciech Polkowski, który podkreśla, że dzięki skutecznemu leczeniu miejscowemu, łączącemu chirurgię z radioterapią, rokowania chorego znacznie się poprawiają.

Jeśli wszystko pójdzie dobrze to pacjent będzie mógł pojawiać się w poradni onkologicznej raz na kwartał, żeby zdawać relację z tego jak się czuje.

Zabieg radioterapii śródoperacyjnej lekarze zastosowali w klinice przy Radziwiłłowskiej po raz pierwszy u chorego na raka trzustki.

– Tego typu leczenie stosowane jest w nielicznych ośrodkach na świecie, które charakteryzują się tym, że potrafią wypracować model pracy zespołu wielodyscyplinarnego. Dzisiaj od rana do godzin popołudniowych nad jednym chorym pochylili się lekarze różnych specjalności na raz, w czasie tej samego seansu operacyjnego – mówi prof. Polkowski.

Wcześniej operacje z użyciem mobilnego przyspieszacza liniowego wykonywano w Lublinie u chorych na raka piersi. Można je stosować także w przypadku nowotworów jelita grubego, czy raka odbytnicy. W przyszłości planowany jest projekt badawczy dotyczący leczenia raka żołądka. Aparat może być też stosowany u chorych na mięsaki.

Najważniejsze to zacząć się leczyć

Niektórzy specjaliści zauważają, że leczenie chorych na raka w trakcie pandemii koronawirusa było utrudnione.

– Ja i mój zespół nigdy nie przestaliśmy pracować. W pandemii mieliśmy tylko dwa dwudniowe przestoje w operatywie, bo na oddziale zakażeni Covidem byli nie tylko chorzy ale i personel – mówi prof. Wojciech Polkowski. Dodaje jednak, że są obawy, co do opóźnień w rozpoznawaniu raka.

– Przez ostatnie dwa lata Covid rzeczywiście był niesłusznym usprawiedliwieniem opóźnień w diagnostyce i leczeniu. Mam nadzieję, że ten okres już się dla nas zakończył i nie będzie takich przykładów, że chory przychodzi do nas i okazuje się, że ostatnie badania pochodzą sprzed dwóch, trzech, czterech miesięcy. Pada nasze pytanie, co się z panem przez ten czas działo? Dotychczas słyszeliśmy, że Covid uniemożliwiał leczenie. Ale już tej wymówki teraz stosować nie można – przekonuje prof. Polkowski.

lek, Joanna Czechowska, prof. Wojciech Polkowski, prof. Falk Roeder i dr Aleksandra Kozłowska podczas konferencji po operacji (fot. Maciej Kaczanowski)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Lisy i jenoty tego nie lubią. Ponad tysiąc zwierząt do odstrzału
WAŻNE INFORMACJE

Lisy i jenoty tego nie lubią. Ponad tysiąc zwierząt do odstrzału

Wojewoda lubelski Krzysztof Komorski wydał rozporządzenie o wykonaniu odstrzału sanitarnego lisów i jenotów w powiatach zagrożonych wścieklizną.

Sprawdź się na płycie poślizgowej. Za darmo

Sprawdź się na płycie poślizgowej. Za darmo

Symulator dachowania, jazda na płycie poślizgowej i testy teoretyczne na prawo jazdy. Ośrodek Doskonalenia Techniki Jazdy w Lublinie zaprasza na niedzielną akcję „Bezpieczna zima z Mikołajem”.

Zatrzymali go do kontroli drogowej. Pójdzie siedzieć za więcej przewinień
WIDEO
film

Zatrzymali go do kontroli drogowej. Pójdzie siedzieć za więcej przewinień

Parczewscy policjanci zatrzymali kierowcę, który na swoim koncie miał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. Jak się okazało, to nie było jego jedyne przewinienie.

W rundzie jesiennej trener Robert Różański prowadził Grom Kąkolewnica

Robert Różański nie będzie już trenerem Gromu Kąkolewnica?

Umowa Roberta Różańskiego z Gromem Kąkolewnica dobiegła końca. Nadal nie wiadomo czy szkoleniowiec będzie prowadził drużynę.

Najpiękniejsze legendy ziemi janowskiej!

Najpiękniejsze legendy ziemi janowskiej!

Już 5 grudnia w Janowskim Ośrodku Kultury o godzinie 16.30 odbędzie się premiera zbioru niezwykłych opowieści pt. Najpiękniejsze legendy ziemi janowskiej. Wydawca książki – Wydawnictwo Regis – już dzisiaj zaprasza na jej uroczystą promocję. To idealna okazja, by zagłębić się w tajemnice regionu.

Dom we wsi pod Łukowem- tutaj dziewczynka mieszka teraz z ojcem

Oszpecała córeczkę i organizowała zbiórki. Monika B. posiedzi jeszcze w areszcie

Monika B. spod Łukowa miała oszpecać córeczkę, a potem organizować publiczne zbiórki pieniędzy na leczenie dziewczynki. Sąd właśnie przedłużył areszt wobec kobiety. A śledztwo w tej sprawie wciąż trwa.

Lodowisko na Rynku Wielkim w Zamościu zostanie uruchomione już w czwartek rano. Oficjalne otwarcie z imprezą i darmowym wstępem zaplanowano na piątkowe popołudnie

3, 2, 1, 0 i start lodowiska. Ślizgawka rusza w czwartek

W piątek po południu będzie mikołajkowa impreza na otwarcie, ale lodowisko na Rynku Wielkim w Zamościu zostanie udostępnione już dzień wcześniej.

Przewodnik po zakupie pralki: od małych po duże pojemności

Przewodnik po zakupie pralki: od małych po duże pojemności

Decydowanie się na zakup nowej pralki może stanowić spore wyzwanie biorąc pod uwagę bogactwo dostępnych modeli i funkcji. Aby dokonać wyboru urządzenia AGD, które w pełni zaspokoi indywidualne potrzeby użytkownika, konieczne jest rozważenie szeregu istotnych aspektów. Niniejszy przewodnik będzie koncentrował się na pralkach firmy Electrolux, cenionych za wysoką jakość wykonania, zaawansowanie technologiczne oraz efektywność w zakresie zużycia energii i wody.

Selekcjoner reprezentacji Polski: Trzymaliśmy plan na Hiszpanki w tajemnicy

Selekcjoner reprezentacji Polski: Trzymaliśmy plan na Hiszpanki w tajemnicy

Rozmowa z Arne Senstadem, selekcjonerem reprezentacji Polski piłkarek ręcznych

Jak Wybrać Najlepszy Sklep Motoryzacyjny w Lublinie?

Jak Wybrać Najlepszy Sklep Motoryzacyjny w Lublinie?

Poszukiwanie najlepszego sklepu motoryzacyjnego w Lublinie może być wyzwaniem, zwłaszcza dla kierowców, którzy szukają wysokiej jakości części samochodowych w przystępnych cenach. Wybór odpowiedniego miejsca ma kluczowe znaczenie dla komfortu, bezpieczeństwa i długowieczności Twojego auta. W tym artykule podpowiemy, na co zwrócić uwagę, wybierając sklep motoryzacyjny, jakie cechy świadczą o jego jakości oraz gdzie szukać sprawdzonych punktów sprzedaży w Lublinie.

Tajemnice ogrzewania płaszczyznowego - innowacji w instalacjach grzewczych i sanitarnych

Tajemnice ogrzewania płaszczyznowego - innowacji w instalacjach grzewczych i sanitarnych

Ogrzewanie płaszczyznowe to innowacyjna technologia, która zmienia sposób, w jaki postrzegamy komfort cieplny w budynkach. To rozwiązanie, które łączy nowoczesne podejście do efektywności energetycznej z wyjątkowym komfortem użytkowania przestrzeni. Jest niemal niewidoczne, ale jednocześnie niezwykle odczuwalne – równomiernie rozprowadza ciepło, sprawiając, że każdy krok po podłodze staje się przyjemnością. Dzięki swojej dyskretności idealnie wpisuje się w estetykę nowoczesnych wnętrz, eliminując widoczne grzejniki i dając pełną swobodę w aranżacji pomieszczeń. Co więcej, jego działanie nie ogranicza się tylko do podłóg – systemy te mogą być także instalowane w ścianach lub sufitach, co poszerza ich zastosowanie. To także rozwiązanie bardziej przyjazne dla środowiska, ponieważ działa efektywnie przy niższych temperaturach zasilania. Jak dokładnie działa i dlaczego warto się nim zainteresować? Przyjrzyjmy się bliżej temu fascynującemu systemowi.

Wyjeżdżasz za granicę? Na Mubi znajdziesz najlepsze ubezpieczenie na każdą podróż!

Wyjeżdżasz za granicę? Na Mubi znajdziesz najlepsze ubezpieczenie na każdą podróż!

Zagraniczna podróż to nie tylko piękne wspomnienia, relaks i oderwanie od codzienności, ale też cała masa przygotowań, wśród których nie może zabraknąć zakupu ubezpieczenia. Polisa może się przydać w razie różnego rodzaju kłopotów – od chorób i urazów począwszy, a skończywszy na problemach z autem. Gdzie szukać odpowiedniej ochrony i jak wybrać najlepszą?

Skuteczne metody redukcji bólu – co oferuje Fizjoterapia Jagiełło

Skuteczne metody redukcji bólu – co oferuje Fizjoterapia Jagiełło

Ból pleców, napięcie w karku czy dokuczliwe dolegliwości w stawach to problemy, które dotykają coraz większą część naszego społeczeństwa. Często wynikają one z siedzącego trybu życia, przeciążeń lub urazów. Szukając skutecznych metod redukcji bólu, warto postawić na profesjonalną fizjoterapię, która łączy nowoczesne metody z indywidualnym podejściem do pacjenta. W Lublinie godnym polecenia jest Gabinet Fizjoterapii Jagiełło, który specjalizuje się w kompleksowym leczeniu dolegliwości bólowych i poprawie jakości życia swoich pacjentów.

Foodcom S.A. zwiększa zasięg – nowa platforma dla rynku japońskiego

Foodcom S.A. zwiększa zasięg – nowa platforma dla rynku japońskiego

Foodcom S.A., globalny lider w handlu surowcami spożywczymi, paszowymi i przemysłowymi, ogłasza uruchomienie wersji japońskiej swojej strony internetowej. To kolejny krok w dynamicznej ekspansji firmy, która już wcześniej zaprezentowała dedykowane platformy dla rynków chińskiego, hinduskiego i arabskiego. Tym razem czas na Japonię – kraj o ogromnym potencjale, unikalnej kulturze i specyficznych potrzebach biznesowych.

Rozsypane zboże na ruchliwych ulicach Lublina. Może być ślisko
ZDJĘCIA
galeria

Rozsypane zboże na ruchliwych ulicach Lublina. Może być ślisko

W środę rano kierowcy podróżujący ruchliwymi ulicami Lublina natrafili na niezbyt bezpieczną niespodziankę. Na drodze znajduje się rozsypane zboże, które może stwarzać zagrożenie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium