Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

12 czerwca 2022 r.
17:04

Każda wymówka dobra, by oddać trochę krwi. Odznaczenia dla lubelskich honorowych krwiodawców

105 1 A A

Często zaczyna się przypadkowo, np. od wymówki, żeby nie pisać klasówki w szkole. Tak w wieku 19 lat zaczynał Tomasz Ogrodnik. Dziś ma lat 47, a na koncie oddanych prawie 80 litrów krwi. I olbrzymi wkład w promocję krwiodawstwa.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Tomasz Ogrodnik na co dzień pracuje jako BHP-owiec w Zakładach Azotowych Puławy. W sobotę w Lublinie odebrał Złoty Krzyż Zasługi przyznany przez prezydenta Andrzeja Dudę za zasługi w działalności na rzecz honorowego krwiodawstwa.

– Pierwszy raz oddałem krew, bo nie chciałem pisać klasówki semestralnej z polskiego, w 1994 roku. Od tamtej pory tak mi się spodobało, że systematycznie oddaję krew. W zależności od tego, co jest potrzebne: płytki, osocze albo krew pełną – mówi nagrodzony.

Oprócz bycia krwiodawcą, jest także promotorem oddawania krwi. I zaprasza wszystkich chętnych w środę 15 czerwca na kolejną akcję w puławskich Azotach. – Razem z klubem już 8 lat organizujemy te zbiórki i za każdym razem łezka się w oku zakręci na koniec dnia. Człowiek czuje się fajnie, bo 90-100 osób oddało krew, odzew jest niesamowity. To jest coś dającego siłę do działania.

Tomasz Ogrodnik (fot. Maciej Kaczanowski)

Akcje promocji krwiodawstwa, m.in. wśród uczniów, organizuje w powiecie lubartowskim Jarosław Krupka, który został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi. Sam oddał do tej pory prawie 40 litrów krwi. – Swoją przygodę zacząłem w 2001 roku w wojsku. Każdy, kto oddawał krew, dostawał dodatkowo dwa dni przepustki – przyznaje Jarosław Krupka, który na co dzień pracuje fizycznie w masarni.

– Cieszę się, że młodsze pokolenia biorą z nas przykład, bo – wcześniej czy później – zdrowie czy PESEL nie pozwoli robić tego dłużej. Ktoś musi nas zastąpić. A na dziś ta krew jest lekiem, którego nie da się w żadnej fabryce wyprodukować – mówi Tomasz Ogrodnik. – Zachęcam, żeby spróbować chociaż raz. To wciąga, uzależnia w taki sposób pozytywny. Człowiek po 10 minutach wychodzi pół kilograma lżejszy.

Jarosław Krupka dodaje: – Mój brat miał operację serca. Była potrzebna krew, więc doskonale wiem, jak bardzo się w ten sposób pomaga.

Jarosław Krupka (fot. Maciej Kaczanowski)

W sobotę pośmiertnie Brązowym Krzyżem Zasługi odznaczono także śp. Elżbietę Budzińską, wieloletnią pracownicę RCKiK w Lublinie.

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym nagrodzono także blisko 100 osób, które dostały od ministra zdrowia odznaki Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu. Żeby ją uzyskać, każdy musiał oddać co najmniej 20 litrów.

– Kiedy byłem studentem Politechniki Lubelskiej mieliśmy zajęcia ze studium wojskowego – mówił do krwiodawców wojewoda lubelski Lech Sprawka. – Kiedy zbliżał się koniec semestru, prowadzący zajęcia postawili warunek, że ci którzy oddadzą honorowo krew, będą mieli zaliczone przedmioty. Byłem jednym z tych, którzy skorzystali z tej oferty – mówił Sprawka, który dodał, że sam ma brązową odznakę honorowego dawcy.

Latem potrzeba więcej krwi

– Lato niesie ze sobą zwiększoną liczbę wypadków na drogach, czy podczas prac polowych. Ale także honorowi dawcy wyjeżdżają na wakacje i troszeczkę mniej ich przychodzi oddawać krew – mówi Paweł Filip, kierownik działu promocji i marketingu w RCKiK w Lublinie. W Lublinie szczególnie potrzebne są grupy krwi 0 Rh-, 0 Rh+ oraz B Rh-. Lato wprawdzie przynosi więcej wypadków, ale najwięcej krwi wykorzystuje się podczas planowych zabiegów i operacji w szpitalach.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zamość. Moje auto, moja pasja, moje oczko w głowie
ZDJĘCIA
galeria

Zamość. Moje auto, moja pasja, moje oczko w głowie

Kupują z reguły okazyjnie, a później... zaczynają się już duże wydatki. Życie kręci się wtedy między pracą, domem, a garażem. Kiedy już można z niego wyjechać, czas mija od zlotu do zlotu. Około takich 200 pasjonatów motoryzacji dotarło w środę swoimi zabytkowymi pojazdami do Zamościa.

Zmiany w sztabie szkoleniowym Azotów Puławy

Zmiany w sztabie szkoleniowym Azotów Puławy

Sztab szkoleniowy Azotów Puławy nie będzie dalej pracował z zespołem. Puławski klub opuszczają skrzydłowy Dawid Fedeńczak i rozgrywający Władysław Ostrouszko

Krwawy początek majówki. 4 osoby zginęły

Krwawy początek majówki. 4 osoby zginęły

4 osoby zginęły, 7 zostało rannych. Początek długiego weekendu wyjątkowo tragiczny

Lublin. Ogień na Wojennej
galeria

Lublin. Ogień na Wojennej

Na ul. Wojennej pracują 4 jednostki straży pożarnej policja i pogotowie ratunkowe. Na 4 piętrze bloku sąsiedzi zauważyli ogień. Trwa gaszenie. Nie było osób poszkodowanych.

W samym sercu Starego Miasta. Miejsce przepełnione zapachem i historią
ZDJĘCIA
galeria

W samym sercu Starego Miasta. Miejsce przepełnione zapachem i historią

W tym roku to miejsce obchodzi 20-lecie swojego istnienia. Największym prezentem dla nich jest zadowolenie klientów, ale chyba także zagranie w hollywoodzkiej produkcji filmowej.

Polska już 20 lat w Unii Europejskiej. Tak rocznicę świętował Zamość
ZDJĘCIA/WIDEO
galeria

Polska już 20 lat w Unii Europejskiej. Tak rocznicę świętował Zamość

Były balony, ciasteczka i wiatraczki. Była wspólnie odśpiewana i odegrana "Oda do radości", również z wieży Ratusza. W środę 1 maja 2024 roku Zamość celebrował 20 lat członkostwa Polski w strukturach Unii Europejskiej.

Majówka 2024. Wyjątkowy wernisaż na dziedzińcu Akademii Zamojskiej
4 maja 2024, 12:00

Majówka 2024. Wyjątkowy wernisaż na dziedzińcu Akademii Zamojskiej

W samo południe, w sobotę 4 maja na dziedzińcu pięknie odnowionego gmachu dawnej Akademii Zamojskiej odbędzie się wyjątkowy wernisaż. Swoje prace malarskie wystawi niepełnosprawny artysta Arkadiusz Sokołowski.

Studenci mają głos – Dni Kultury Studenckiej 2024
galeria

Studenci mają głos – Dni Kultury Studenckiej 2024

Maj to miesiąc, gdy władzę w Lublinie przejmują studenci. Będą imprezy, koncerty i wspólne grillowania. Jednak większość atrakcji jest biletowana.

Polska 20 lat w UE. To był dobry czas dla kolei, również w Lubelskiem

Polska 20 lat w UE. To był dobry czas dla kolei, również w Lubelskiem

Zmodernizowane linie, stacje, przystanki. Nowe odcinki torów, nowoczesne systemy sterowania – tego wszystkiego na polskiej kolei nie byłoby, gdyby nie miliardowe dotacje z Unii Europejskiej. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A podsumowują największe inwestycje. Część z nich zrealizowano również w woj. lubelskim.

Miasto przypomina mieszkańcom: Po psie trzeba sprzątać

Miasto przypomina mieszkańcom: Po psie trzeba sprzątać

Kiedy ma się psa, ma się też obowiązki. I właściciele czworonogów nie powinni o nich zapominać. Władze Lublina im na to nie pozwolą. Będą "przypominacze".

Sznur ciężarówek do Koroszczyna. „Niektórzy wynajmują pola rolne pod bazy tuż przed terminalem”

Sznur ciężarówek do Koroszczyna. „Niektórzy wynajmują pola rolne pod bazy tuż przed terminalem”

Sznur ciężarówek do terminala w Koroszczynie coraz częściej sięga ponad 20 kilometrów. Bywa, że dociera aż do Międzyrzeca Podlaskiego. Kierowcy narzekają jednak, że niektórzy przewoźnicy wpychają się do kolejki.

Majówka bez grilla? Niemożliwe! Oto kilka sprawdzonych przepisów

Majówka bez grilla? Niemożliwe! Oto kilka sprawdzonych przepisów

Pewnie niektórzy rzucali już na coś na ruszt wcześniej, ale to właśnie majówka tradycyjnie zaczyna sezon grillowy w Polsce. Co będzie lepsze: mięso czy warzywa? To dobre i to dobre, a w kolejce na grilla są jeszcze ryby, owoce i sery. O ulubione dania z grilla zapytaliśmy kiedyś Jeana Bosa, który przez wiele lat pracował jako szef kuchni na dworze króla Belgów.

Z radiowozów przesiedli się na rowery. Gdzie można spotkać takie patrole?

Z radiowozów przesiedli się na rowery. Gdzie można spotkać takie patrole?

Nie tylko w radiowozach, nie tylko pieszo, ale również rowerami przemierzają teren policjanci z Zamościa i Zwierzyńca. Takie patrole po zimowej przerwie zostały wznowione we wtorek.

Majówka 2024 na drogach. Oby wszyscy bezpiecznie dotarli do celu

Majówka 2024 na drogach. Oby wszyscy bezpiecznie dotarli do celu

Długi majowy weekend to czas wyjazdów i wzmożonego ruchu na drogach. Nad bezpieczeństwem tych, którzy dzisiaj albo w kolejnych dniach ruszą w trasę, czuwać będą policjanci. Już teraz apelują o rozwagę i rozsądek. Bo o wypadek nietrudno. Tylko we wtorek w regionie doszło do dwóch śmiertelnych wypadków.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!