Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

6 sierpnia 2008 r.
12:55
Edytuj ten wpis

Kto może zostać krwiodawcą

Wakacje to okres bardzo trudny dla centrów krwiodawstwa.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Rośnie liczba wypadków i zabiegów wymagających transfuzji, osoby oddające honorowo krew wyjeżdżają na wakacje. Dlatego apele o oddawanie krwi są cały czas aktualne.

Pan Roman oddał krew dla swojego kuzyna, który został ranny w wypadku.
- Ja mam grupę krwi AB, kuzyn ma inną. Poszedłem krew oddać, bo mówiono, że potrzebna jest dla niego. Ale przecież tak faktycznie moja krew będzie dla kogoś innego... - dziwi się pan Roman.

- Potrzebna jest każda grupa krwi - mówi Elżbieta Budzińska z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie. -

 Często prosimy rodzinę, żeby oddała krew dla swojego bliskiego. Nie musi ona być zgodna z jego grupą. Po prostu uzupełni nasze zapasy i może uratuje życie innego pacjenta. Rodzina dostaje zaświadczenie, że dla "ich” chorego została oddana krew. W sytuacji krytycznej, jeśli brakuje danej grupy, a zabieg nie jest pilny, odkłada się go. Przy zagrożeniu życia krew musimy mieć, również sprowadzając ją z innych placówek.

Jednak nie wszystkie osoby, które się zgłaszają, krew mogą oddać.

Nie każdy może być dawcą

- Jestem zdrowa i młoda, zgłosiłam się do stacji krwiodawstwa, bo potrzebna była krew dla mojej koleżanki. Niestety, nie mogłam jej oddać - mówi pani Monika, która czuje się tym nieco skonsternowana. Okazało się bowiem, że honorowym dawcą nie może zostać każdy, choć pozornie spełnia ten podstawowy warunek - jest zdrowy. Tymczasem pani Monika waży poniżej wymaganej normy i, mimo jej szlachetnych intencji, krwi od niej nie pobrano.

Najpierw dokładne badania

Pobieranie krwi odbywa się zgodnie ze wszystkimi procedurami - osoby zgłaszające się są zbadane przez lekarza, wykonuje się podstawowe badania krwi i dopiero wtedy - po zakwalifikowaniu - można zostać dawcą.

- Krew, którą pobieramy, jest dokładnie badana, podobnie jak dawca - mówi Elżbieta Budzińska. - Czasem właśnie tu okazuje się, że ktoś choruje na WZW typ "C”, albo że ma nietypową i bardzo rzadką grupę krwi. Ta pierwsza osoba już nie może być krwiodawcą, ale dzięki nam podejmuje specjalistyczne leczenie.

Krew może oddać osoba:

• pełnoletnia do 60 roku życia, jeśli oddaje ją pierwszy raz, jeśli kolejny - do 65 roku życia
• ważąca minimum 50 kg
• która nigdy nie chorowała na wirusowe zapalenie wątroby
• niechorująca na żadną chorobę przewlekłą - cukrzycę, astmę, choroby układu krążenia. Ci, którzy mają problemy z bardzo niskim ciśnieniem, nie zostaną dawcami
• która w ciągu ostatnich
6 miesięcy nie przechodziła żadnych zabiegów chirurgicznych, nawet takich, jak drobna rana głowy czy nogi, którą należało zszyć
• która w ciągu ostatnich
6 miesięcy nie miała wykonanego tatuażu, przekłucia uszu i innych części ciała
• która w ostatnim czasie nie przechodziła szczepień ochronnych, a aktualnie nie przyjmuje żadnych leków i ostatnio ich nie brała.

Ekspert radzi - Dowiedz się, jaką masz grupę

Elżbieta Budzińska z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie

Ci, którzy oddają krew, mają u nas zrobione badania bezpłatnie, dostają tzw. krew-kartę. Ona w razie potrzeby przyspiesza podanie krwi. Jest bardzo dużo wypadków komunikacyjnych, oznaczoną grupę powinni mieć policjanci, żołnierze. Dobrze by było, żeby każdy z nas taki dokument nosił w dowodzie osobistym.

Pozostałe informacje

Konsultacje i badania, czyli Dzień Matki w NFZ

Konsultacje i badania, czyli Dzień Matki w NFZ

W poniedziałek, 26 maja: pomiar ciśnienia, zdrowe nawyki żywieniowe czy informacje na temat programu profilaktycznego raka piersi i szyjki macicy. To wszystko w ramach Dnia Matki z NFZ.

Wisła Puławy zremisowała trzeci mecz w tym sezonie. Utrzymanie wciąż niepewne

Wisła Puławy zremisowała trzeci mecz w tym sezonie. Utrzymanie wciąż niepewne

W bardzo ważnym dla końcowego układu tabeli spotkania Wisła Puławy zremisowała bezbramkowo na swoim stadionie z innym zespołem walczącym o zachowanie ligowego bytu – Olimpią Grudziądz

Wrzesień 2018: do Lublina przyjechało 15 trolejbusów marki Ursus. Wówczas Lublin kupił je za ponad 34 mln złotych

Są pieniądze, jest przetarg. Lublin chce kupić 20 trolejbusów

Mają mieć po 12-metrów, mają mieć klimatyzację, monitoring i być wyposażone w rozwiązania „upraszczające korzystanie z transportu rowerowego”. MPK Lublin ogłasza przetarg na zakup 20 trolejbusów.

Na parkiecie jak na Kubie
foto
galeria

Na parkiecie jak na Kubie

Magiczna noc w El Cubano! Rytmy latino, iście latynoska atmosfera i uśmiechy na twarzach – tak wyglądała ostatnia impreza w El Cubano. Goście mogli liczyć nie tylko na wyjątkową selekcję muzyczną od DJ-a, ale też na pokaz tańca latynoskiego i spontaniczne animacje z udziałem publiczności i zaproszonych gości. Nie zabrakło też kubańskich drinków serwowanych w rytm tamborów. Zobacz naszą fotogalerię i poczuj klimat, który rozgrzewał serca do białego rana!

Lublinalia 2025: Tak się bawią studenci pierwszego dnia imprezy
ZDJĘCIA
galeria

Lublinalia 2025: Tak się bawią studenci pierwszego dnia imprezy

Pogoda nie odstraszyła Lublinian, którzy tłumnie ruszyli na błonia Browaru Perła, gdzie w piątek, 23 maja, rozpoczęły się Lublinalia.

Tytuł Dydaktyka Roku 2024 Politechniki Lubelskiej zdobyła mgr inż. arch. Katarzyna Drobek.

Najlepszy wykładowca Politechniki Lubelskiej? Studenci właśnie wybrali

Studenci oceniają wszystkich wykładowców i wszystkie formy zajęć. Robią to anonimowo. Rankingi powstają z sumowania ocen, jakie wystawili. A na koniec jest tytuł „Dydaktyka Roku”.

Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki. II tura wyborów prezydenckich w niedziele, 1 czerwca
II TURA

Trzaskowski kontra Nawrocki. W sondażu remis. O wszystkim zdecyduje debata?

W piątek, 23 maja, o godzinie 20 rozpocznie się debata, która może zadecydować o wyniku II wyborów prezydenckich. Ale w ten weekend czeka nas jeszcze sporo politycznych atrakcji.

Co roku Zielone Agro Show w Ułężu gromadzi dziesiątki wystawców i tysiące odwiedzających

Pokazy, wystawy i przyszłość rolnictwa. Zielone Agro Show już w ten weekend

24 i 25 maja na lotnisku w Ułężu kolejna edycja Zielonego Agro Show & Animal Show 2025. To jedna z najważniejszych wystaw w Polsce poświęconych nowoczesnym technologiom w branży rolniczej. W programie pokazy maszyn, specjalistyczne konferencje i okazja do wymiany doświadczeń.

Poznaj Carnaval Sztukmistrzów i Re:Tradycję od środka. Dołącz jako wolontariusz

Poznaj Carnaval Sztukmistrzów i Re:Tradycję od środka. Dołącz jako wolontariusz

Carnaval Sztukmistrzów i Re:tradycja – Jarmark Jagielloński juz niedługo. Warsztaty Kultury ogłosiły właśnie nabór wolontariuszy i wolontariuszek, którzy chcą zaangażować się w organizację tych wydarzeń.

Pętla taktyczna: 82 ochotników z lubelskiego zaraz rozpocznie służbę
WOJSKA OBRONY TERYTORIALNEJ

Pętla taktyczna: 82 ochotników z lubelskiego zaraz rozpocznie służbę

Obsługa karabinka MSBS Grot, ładowanie magazynków na czas, maskowanie, rzut granatem, pierwsza pomoc na polu walki – takimi umiejętnościami musieli wykazać się podczas „petli taktycznej” kandydaci do terytorialnej służby wojskowej.

Lublin gości Polonię z całego świata. Na KUL trwa kongres polonijny

Lublin gości Polonię z całego świata. Na KUL trwa kongres polonijny

Uroczystym otwarciem z udziałem rektora KUL, przedstawicieli władz samorządowych oraz gości z 19 krajów rozpoczął się w piątek Światowy Kongres Aktywnej Polonii. Wydarzenie potrwa do niedzieli i stanowi kulminację programu edukacyjnego dla Polonii, realizowanego przez Katolicki Uniwersytet Lubelski.

W samochodzie miała dwoje dzieci, a w organizmie prawie 2 promile

W samochodzie miała dwoje dzieci, a w organizmie prawie 2 promile

32-latka straciła panowanie nad autem i doprowadziła do kolizji drogowej. Na szczęście dzieciom nic się na stało.

Jarosław Szymański funkcję kierowniczą w PPN pełnił od 15 lat

Odwołano wieloletniego dyrektora. Stracił pracę przez wizytę Nawrockiej?

Jak twierdzą pracownicy Poleskiego Parku Narodowego – były już dyrektor jest osobą kompetentną i oddaną przyrodzie. Decyzja o zwolnieniu miała jednak zapaść z dnia na dzień, a wszystko zbiegło się w czasie z wizytą Marty Nawrockiej na Polesiu. – Oczywiście: nie wiem, czy to był główny powód. Możemy się tego domyślać, ale nie mamy pewności – mówi Kamila Grzywaczewska, radna wojewódzka PiS.

Szczęśliwy finał poszukiwań. W akcji pomógł policyjny dron

Szczęśliwy finał poszukiwań. W akcji pomógł policyjny dron

Policyjny dron pomógł odnaleźć 23-letniego mieszkańca powiatu łukowskiego, który będąc w kryzysie emocjonalnym uciekł z domu.

Paulina Tomasiak rozgrywa bardzo dobrą rundę wiosenną

Piłkarki Górnika Łęczna zakończą sezon w Sosnowcu

W sobotę o godz. 13, w Sosnowcu zawodniczki Górnika Łęczna zakończą sezon. Wiadomo, że finiszują na czwartej pozycji

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium