Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

27 stycznia 2020 r.
9:28

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega przed e-papierosami. Polscy lekarze biją na alarm

246 21 A A
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne (fot. Archiwum)

Szpitale w całej Polsce dostały polecenie, by informować sanepid o każdym pacjencie, którego choroba może mieć związek z używaniem e-papierosów. O ich szkodliwości ostrzega już oficjalnie Światowa Organizacja Zdrowia. Według niej elektroniczne papierosy zwiększają ryzyko chorób płuc i serca.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Informację z sanepidu dostaliśmy kilka dni temu – mówi Marta Podgórska, rzeczniczka lubelskiego szpitala SPSK 4 przy ul. Jaczewskiego. – Monitoringiem na pewno zostanie u nas objęty oddział pulmonologii, ale być może rozszerzymy to także na inne oddziały.

Każdy przypadek zachorowania mogącego wynikać z używania e-papierosów musi być zgłaszany sanepidowi, który przekazuje informacje głównemu inspektorowi sanitarnemu kraju. To on zarządził cotygodniowe składanie raportów. Jednym z powodów są niepokojące informacje napływające z USA.

– Tam mówi się już o epidemii ze względu na setki przypadków hospitalizacji związanych z używaniem e-papierosów, a także o zgonach. Chcemy poznać skalę tego problemu w Polsce i podjąć odpowiednie działania, żeby zapobiec podobnym sytuacjom – tłumaczy Jan Bondar, rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego. – Słynny jest już przypadek 17-latki z Wejherowa, jeszcze z ubiegłego roku, która regularnie używała e-papierosów, a stan jej płuc był taki, jakby 40 lat paliła tradycyjne papierosy. W tym roku mieliśmy dwa nowe przypadki hospitalizacji z powodu uszkodzeń płuc, w których lekarz wykluczył inne przyczyny.

– Pulmonolodzy dostrzegają szkodliwość e-papierosów i badają związek między ich zażywaniem, a chorobami płuc – podkreśla Podgórska. Dodaje, że według specjalistów zarządzone raportowanie zachorowań jest bardzo dobrą inicjatywą. – Ten problem na pewno trzeba monitorować – przyznaje rzeczniczka szpitala. – Z drugiej strony doświadczenie kliniczne naszej placówki nie dało dotychczas jednoznacznego potwierdzenia związku między używaniem e-papierosów, a chorobami płuc. Wynika to m.in. z faktu, że problem jest stosunkowo nowy.

GIS tłumaczy, że zarządził raportowanie także ze względu na rosnącą popularność elektronicznych papierosów wśród młodych ludzi, w tym nastolatków.

– Marketing w tej grupie wiekowej bardzo dobrze działa. Używanie e-papierosów stało się modne, to fajny gadżet, ładnie pachnie, więc coraz więcej młodych po nie sięga, nie zwracając uwagi na konsekwencje – zauważa Bondar. – A oprócz nikotyny, która uzależnia, w składzie są też inne szkodliwe substancje chemiczne – podkreśla rzecznik. I dodaje, że w ciągu ostatnich lat liczba młodych osób, które sięgnęły po e-papierosy wzrosła kilkakrotnie.

Na razie w żadnym z oddziałów szpitalnych w naszym regionie nie stwierdzono zachorowań podlegających zgłoszeniu do sanepidu. – Więc przekazujemy do GIS tzw. raporty zerowe – mówi Anna Strzyż, zastępca dyrektora Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie.

Wiele wskazuje na to, że takie meldunki są tylko kwestią czasu. Zaledwie tydzień temu Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła alarmujący raport o e-papierosach. Stwierdziła, że ich używanie zwiększa ryzyko chorób płuc i serca, a niepalących naraża na wdychanie nikotyny i innych szkodliwych substancji. Elektroniczne papierosy są również bardzo szkodliwe dla kobiet w ciąży oraz młodych ludzi, którzy uzależniają się od nikotyny i potem chętniej sięgają np. po tradycyjne papierosy.

Komisja Europejska na podstawie danych z monitoringu powikłań po e-papierosach, ma opracować rekomendacje dotyczące koniecznych zmian na rynku.

e-Wydanie

Komentarze 21

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 27 stycznia 2020 o 09:55
+20
Równie szkodliwe jest marketowe żarcie, tak popularne w Polsce suplementy diety (90% reklam w TV to reklamy sumplementow i pseudolekow) oraz fast food (w tym tak lubiane przez polska cebule kebaby) ale nikomu nawet nie przyjdzie do glowy zeby nakladac na sprzedaz tego jedzeniowego syfu jakies restrykcje czy akcyze.
Avatar
osk / 27 stycznia 2020 o 11:31
+19
jak czytam że lekarze biją na alarm to śmiech mnie ogarnia .bo lekarzy nasze zdrowie g...o obchodzi ,najważniejsza jest tylko kasa 
Avatar
Gość / 27 stycznia 2020 o 15:58
+16
przez który koncern tytoniowy artykuł sponsorowany bo sprzedaż spada??
Avatar
Matej / 27 stycznia 2020 o 15:05
+16
Śmiać mi się chcę z tych pseudo artykułów, które mają na celu wprowadzenie ciemnoty w błąd. Czemu nie napiszecie, że w Wielkiej Brytanii w szpitalach daje się kobietom w ciąży e papierosy jako substytut zwykłego kiepa. Śmiech na sali. Od razu czuć, że ten materiał jest sponsorowany zresztą jak większość.
Avatar
Pioter / 27 stycznia 2020 o 15:10
+14
ARTYKUŁ PRZEZ KOGO OPŁACONY BYŁ? :))))))))))))) Czemu nie ostrzegacie przed napojami, gdzie każdy może sobie dosypać thc czy innego świństwa? Wtedy nagłówki będą NAPOJE ZABIJAJĄ? Zwyczajna propaganda na rynek E-PAPIEROSÓW. Pokończyły się pieniążki koncernom tytoniowym widzę :)
Avatar
Gość / 27 stycznia 2020 o 09:40
+13
W USA dodawali do liquidow roznych nielegalnych substancji - w tym dopalaczy, stad te zgony. Skad ta nagonka na e-fajki? Czyzby tytoniowe lobby a moze poprostu zbyt duzo ludzi dzieki temu ( w tym ja) rzucilo palenie papierosow i wplywy do budzetow sa mniejsze;p
Avatar
Gość / 27 stycznia 2020 o 11:56
+10
Należę do tych szczęśliwców, którzy nie palą. Mój ojciec jest palaczem nałogowym, pomimo wieku 70+ nadal pali kilkanaście papierosów dziennie, ma naprawdę końskie zdrowie. W mieszkaniu wszystko śmierdzi dymem tytoniowym, który najlepiej smakuje jak np. siadasz do obiadu. Ile ojciec w życiu przepalił pieniędzy to głowa mała. No cóż, to straszny nałóg, tak jak i każdy inny zresztą.
Avatar
Gość / 27 stycznia 2020 o 10:05
+10
jak ktoś kupuje lewe liquidy żeby było taniej i leje dziwne wyciągi typu THC to niech się nie dziwi że potem płuca, z legalnego rynku są znacznie zdrowsze nic niż tytoń, a i koncerny tytoniowe robią co mogą żeby nie spadała im sprzedaż na rzecz e-papierosów siejąc totalną dezinformację również wśród lekarzy, płynie gruba kasa anty e-papierosowa bo spada sprzedaż tytoniu
Avatar
Gość / 27 stycznia 2020 o 09:39
+10
papierosy to gówno..e-papierosy to też gówno..alkohol też gówno...jak widzę zwłaszcza gówniarza z tymi gównami to śmiać mi się chce bo gówniarz robi za dorosłego nie wiedząc że jest tylko szczylem...
Avatar
nk / 27 stycznia 2020 o 10:21
+9
kurczę pieczone serio to jest jeszcze uważane za fajne, za popularne, modne to palenie?? dzieciaki nadal tak chętnie po to sięgają jak w latach 90tych? ja nigdy nie paliłam bo po prostu to śmierdzi. od ludzi którzy palą - śmierdzi - i ubranie i włosy i mieszkanie, no wszystko jest przesiąknięte tym smrodem. jak mijam zadymionego to wstrzymuję oddech i szybko wyprzedzam.. nie mam nic do palaczy póki nie psują powietrza wokól mnie, że muszę wdychać ich nie wiem jak to nazwać , ich wyziewy. nigdy nie zrozumiem tej chęci bycia palaczem=śmierdzącym... nie powiem, miałam kiedys ochotę sprobować, by sprawdzić czy mi się spodoba, sprobowałam, ale po pierwsze ten dym, po drugie szkoda spalać kasę, po trzecie próba była jedna i na tym koniec bo jak lepiej nie ryzykować dłużej, jeśli wciąga.. pozdrawiam palaczy i życzę rzucenia nałogu! powodzenia
kurczę pieczone serio to jest jeszcze uważane za fajne, za popularne, modne to palenie?? dzieciaki nadal tak chętnie po to sięgają jak w latach 90tych? ja nigdy nie paliłam bo po prostu to śmierdzi. od ludzi którzy palą - śmierdzi - i ubranie i włosy i mieszkanie, no wszystko jest przesiąknięte tym smrodem. jak mijam zadymionego to wstrzymuję oddech i szybko wyprzedzam.. nie mam nic do palaczy póki nie psują powietrza wokól mnie, że muszę wdychać ich nie wiem jak to nazwać , ich wyziewy. nigdy nie zrozumiem tej chęci bycia palaczem=śmierdzą... rozwiń
Avatar
Łowca kretynizmów / 30 stycznia 2020 o 15:02
0
Dureń durnia durniem pogania w tych komentarzach. Wdychanie syfu jest baaardzo zdrowe. Smacznego.
Avatar
Oskar / 28 stycznia 2020 o 10:29
+7
Spadek sprzedaży wyrobów tytoniow koncerny już nie zarabiają tyle iile powinni to trzeba coś wymyśleć aby ludzie powrócili do zwykłych papierów ciemny lód zawsze złapie takie głupie teksty jak lekarze biją na alarm, ludzie umierają, epidemia. Najlepsze jest to że ludzie umierają od zwykłych fajek dostają raka organizm trują ale to jest normalne ich zdrowie niech robią co chcą( jak kasa się zgadza koncernom). Bo czemu fajek nie zakazać jak są tak szkodliwe
Avatar
16 dzień / 27 stycznia 2020 o 21:21
+2
kurczę pieczone serio to jest jeszcze uważane za fajne, za popularne, modne to palenie?? dzieciaki nadal tak chętnie po to sięgają jak w latach 90tych? ja nigdy nie paliłam bo po prostu to śmierdzi. od ludzi którzy palą - śmierdzi - i ubranie i  włosy i mieszkanie, no wszystko jest przesiąknięte tym smrodem. jak mijam zadymionego to wstrzymuję oddech i szybko wyprzedzam.. nie mam nic do palaczy póki nie psują powietrza wokól mnie, że muszę wdychać ich nie wiem jak to nazwać , ich wyziewy. nigdy nie zrozumiem tej chęci bycia palaczem=śmierdzącym... nie powiem, miałam kiedys ochotę sprobować, by sprawdzić czy mi się spodoba, sprobowałam, ale po pierwsze ten dym, po drugie szkoda spalać kasę, po trzecie próba była jedna i na tym koniec bo jak lepiej nie ryzykować dłużej, jeśli wciąga.. pozdrawiam palaczy i życzę  rzucenia nałogu! powodzenia
 dzięki za życzenia nie palę 16 dzień ;) , wiem że to dopiero pierwsze kamienie za mną na drodze na Ewrest ,trzymaj  za mnie kciuki by się udało
 dzięki za życzenia nie palę 16 dzień ;) , wiem że to dopiero pierwsze kamienie za mną na drodze na Ewrest ,trzymaj  za mnie kciuki by się udało rozwiń
Avatar
Gość / 27 stycznia 2020 o 15:58
+16
przez który koncern tytoniowy artykuł sponsorowany bo sprzedaż spada??
Avatar
Pioter / 27 stycznia 2020 o 15:10
+14
ARTYKUŁ PRZEZ KOGO OPŁACONY BYŁ? :))))))))))))) Czemu nie ostrzegacie przed napojami, gdzie każdy może sobie dosypać thc czy innego świństwa? Wtedy nagłówki będą NAPOJE ZABIJAJĄ? Zwyczajna propaganda na rynek E-PAPIEROSÓW. Pokończyły się pieniążki koncernom tytoniowym widzę :)
Avatar
Matej / 27 stycznia 2020 o 15:05
+16
Śmiać mi się chcę z tych pseudo artykułów, które mają na celu wprowadzenie ciemnoty w błąd. Czemu nie napiszecie, że w Wielkiej Brytanii w szpitalach daje się kobietom w ciąży e papierosy jako substytut zwykłego kiepa. Śmiech na sali. Od razu czuć, że ten materiał jest sponsorowany zresztą jak większość.
Avatar
ja / 27 stycznia 2020 o 14:25
+6
palę e-papierosy już długo. Na pewno za długo i na pewno dłużej niż planowałem. To co mogę o tym powiedzieć to z pewnością lepsza cena, brak smrodu i w sumie tyle pozytywów. Nigdy nie zakładałem, że to zdrowe. Kasłałem jak paliłem tradycyjne, kaszlę i teraz, palę bardzo dużo, bo gdy klasyk się kończy to ile jesteś w stanie spalić? 3 pod rząd? Może, ale to już w japie jest tragedia. Elektronika kopci się non stop. Poza tym to zupełnie inny rodzaj uzależnienia. Mówi się, że to nikotyna i tamto też, ale zauważyłem, że jak okazjonalnie sięgnę po tradycyjnego, to nijak mnie to nie nasyca i ledwie skończę palić wyciągam elektronika. Wmawianie ludziom, że to znacznie zdrowsze powinno być karalne. Jedno się zgadza, a przynajmniej w moim przypadku elektronik pomógł mi rzucić tradycyjne, choć nie uwolnił mnie od nałogu tylko wepchnął w drugi, inny, nie wiadomo na ile mniej czy bardziej niebezpieczny. W tych wszystkich ogłoszeniach odnośnie szkodliwości pewnie jest sporo prawdy, ale pewnie też nie bez wpływu są straty dla niektórych koncernów tytoniowych czy problem z obłożeniem akcyzą jak w u nas.
palę e-papierosy już długo. Na pewno za długo i na pewno dłużej niż planowałem. To co mogę o tym powiedzieć to z pewnością lepsza cena, brak smrodu i w sumie tyle pozytywów. Nigdy nie zakładałem, że to zdrowe. Kasłałem jak paliłem tradycyjne, kaszlę i teraz, palę bardzo dużo, bo gdy klasyk się kończy to ile jesteś w stanie spalić? 3 pod rząd? Może, ale to już w japie jest tragedia. Elektronika kopci się non stop. Poza tym to zupełnie inny rodzaj uzależnienia. Mówi się, że to nikotyna i tamto też, ale zauważyłem, że jak okazjonalnie sięgnę po... rozwiń
Avatar
Karollo / 27 stycznia 2020 o 14:17
-11
Elektroniczne papierosy są również bardzo szkodliwe dla kobiet w ciąży oraz młodych ludzi, którzy uzależniają się od nikotyny i potem chętniej sięgają np. po tradycyjne papierosy. Hahahahahaha no nie wytrzymie halyna
Avatar
gość / 27 stycznia 2020 o 12:42
+1
WHO nie dostała odsypu ze sprzedaży e-papierosów od producentów i robi raban o kasę. Proste jak budowa cepa. A różni usłużni głupcy i inni funkcyjni głównie w POlsce ujadają aby wesprzeć swoich mocodawców.
Avatar
Gość / 27 stycznia 2020 o 11:56
+10
Należę do tych szczęśliwców, którzy nie palą. Mój ojciec jest palaczem nałogowym, pomimo wieku 70+ nadal pali kilkanaście papierosów dziennie, ma naprawdę końskie zdrowie. W mieszkaniu wszystko śmierdzi dymem tytoniowym, który najlepiej smakuje jak np. siadasz do obiadu. Ile ojciec w życiu przepalił pieniędzy to głowa mała. No cóż, to straszny nałóg, tak jak i każdy inny zresztą.
Zobacz wszystkie komentarze 21

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Chełm: „Trójka” doczeka się remontu boiska szkolnego

Chełm: „Trójka” doczeka się remontu boiska szkolnego 0 0

Ponad 541 tys. zł będzie kosztować Urząd Miasta w Chełmie modernizacja boiska szkolnego przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3. Przetarg, do którego przystąpiło siedem firm z całej Polski, wygrało przedsiębiorstwo Supreme Sport z Warszawy.

Energia Kozienice - Lublinianka 1:1. Za dużo zmarnowanych sytuacji

Energia Kozienice - Lublinianka 1:1. Za dużo zmarnowanych sytuacji 0 0

Lublinianka powinna wygrać w sobotę z Energią Kozienice, ale zmarnowała kilka dobrych sytuacji. Efekt? Wynik remisowy 1:1.

Skoki Narciarskie. Stefan Kraft wygrał sobotni konkurs w Rasnovie
film

Skoki Narciarskie. Stefan Kraft wygrał sobotni konkurs w Rasnovie 0 0

Drugie miejsce zajął Niemiec Karl Geiger, trzeci był jego rodak Constantin Schmid

Są jeszcze dostępne bilety na spektakl "Klaps! 50 twarzy Greya"
9 marca 2020, 18:00

Są jeszcze dostępne bilety na spektakl "Klaps! 50 twarzy Greya" 0 0

9 marca o godz. 18 na scenie Centrum Spotkania Kultury (plac Teatralny 1) Teatr Polonia zaprezentuje spektakl komediowy "Klaps! 50 twarzy Greya" w gwiazdorskiej obsadzie. Można jeszcze nabywać wejściówki na przedstawienie.

"Utraciliśmy sześciu niebieskich braci". Policyjne psy zginęły w wyniku awarii ciepłowniczej
film

"Utraciliśmy sześciu niebieskich braci". Policyjne psy zginęły w wyniku awarii ciepłowniczej 0 2

Warszawa. W piątek wieczorem odeszli nasi towarzysze służby: Magnet, Jogin, Edamis, Lasso, Jerk i Long. Brakuje słów, by opisać rozmiar tej tragedii. Żegnajcie nasi niebiescy bracia – napisała Komenda Stołeczna Policji po tragicznym wypadku, do którego na terenie policyjnych koszar w Warszawie. W wyniku awarii ciepłowniczej zginęło sześć policyjnych psów.

GKS Tychy – Górnik Łęczna 2:0. Porażka w generalnym sprawdzianie

GKS Tychy – Górnik Łęczna 2:0. Porażka w generalnym sprawdzianie 0 3

W ostatnim sparingu przed startem rozgrywek Górnik Łęczna przegrał w Tychach z tamtejszym GKS. Już w najbliższy weekend zielono-czarni zagrają pierwszy mecz o punkty w tym roku

Chełmianka – Omega Stary Zamość 4:0. Cztery transfery tuż-tuż

Chełmianka – Omega Stary Zamość 4:0. Cztery transfery tuż-tuż 0 2

Znowu dobry wynik młodej drużyny z Chełma. W sobotę podopieczni Jana Konojackiego pokonali występującą w zamojskiej klasie okręgowej Omegę Stary Zamość 4:0.

Zwłoki mężczyzny znalezione na rzece Krzna w Białej Podlaskiej

Zwłoki mężczyzny znalezione na rzece Krzna w Białej Podlaskiej 10 2

Zwłoki mężczyzny zauważono na rzece Krzna dzisiaj po godz. 9 - informuje portal bp24.pl. Na miejscu pracują służby ratownicze. Na razie nie udało się ustalić tożsamości mężczyzny.

10 tys. kroków przy kasie samoobsługowej. Internauci poruszeni: "Ja na dyżurze w szpitalu 10 tysięcy kroków robię do godziny 11"
Magazyn

10 tys. kroków przy kasie samoobsługowej. Internauci poruszeni: "Ja na dyżurze w szpitalu 10 tysięcy kroków robię do godziny 11" 18 5

W połowie lutego opublikowaliśmy tekst, w którym pracownicy sklepów skarżyli się na wyjątkowo wyczerpującą ich zdaniem pracę na tzw. kasach samoobsługowych. Artykuł wzbudził ogromne poruszenie. Pracownicy innych branż denerwowali się, że ich zajęcia są znacznie trudniejsze. Pracownicy sklepów apelowali: „Nie narzekajmy! Cieszmy się, że nie wyparły nas jeszcze roboty”.

Motor znowu lepszy od Wisły Puławy, tym razem w sparingu

Motor znowu lepszy od Wisły Puławy, tym razem w sparingu 0 0

Zwycięstwo w lidze, wygrana w Pucharze Polski, a teraz także przy okazji gry kontrolnej. W sobotę Motor Lublin pokonał w Puławach tamtejszą Wisłę 3:1.

Lubelskie: Uwaga na silny wiatr. Może powiać z prędkością nawet 75 km/h

Lubelskie: Uwaga na silny wiatr. Może powiać z prędkością nawet 75 km/h 6 1

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym wiatrem, który może powiać dzisiaj wieczorem i w nocy w całym województwie lubelskim. W porywach będzie on osiągał prędkość nawet 75 km/h.

Puławy: Tancerze zmieniają scenę. Turniej „O pierścień księżnej Izabeli” z inną oprawą

Puławy: Tancerze zmieniają scenę. Turniej „O pierścień księżnej Izabeli” z inną oprawą 9 0

W tym roku już po raz 19. tancerze z całej Polski będą rywalizować w turnieju „O pierścień księżnej Izabeli” w Puławach. Impreza promująca tradycyjne, polskie tańce zmieni oprawę. Miasto skorzysta z obiektu przy ZST.

Domówka w klimacie PRL w DDK Czuby Południowe
22 lutego 2020, 18:00

Domówka w klimacie PRL w DDK Czuby Południowe 0 0

Nietypowo, bo w sobotę, Dzielnicowym Dom Kultury Czuby Południowego (ul. Wyżynna 16) zaprasza na kolejną odsłonę cyklu "Piątek wieczorową porą". Wszystko z powodu 5. urodzin DDK. Będzie zabawa w stylu PRL. Start 22 lutego o godz. 18.

Jechał zbyt szybko i wypadł z drogi. Jego auto dachowało

Jechał zbyt szybko i wypadł z drogi. Jego auto dachowało 0 2

Kierowca jechał zbyt szybko, a jego samochód wypadł z drogi w pobliżu miejscowości Korolówka-Osada (pow. włodawski) i dachował w przydrożnym rowie. 37-latek wyszedł z tego zdarzenia bez szwanku.

Górnik Łęczna celuje w awans do Fortuna I Ligi w swoje 40-te urodziny
Magazyn

Górnik Łęczna celuje w awans do Fortuna I Ligi w swoje 40-te urodziny 18 5

Górnik Łęczna kończy zimowy okres przygotowawczy. W sobotę zespół trenera Kamila Kieresia rozegra ostatni sparing przed startem drugiej ligi. W niedzielę wieczorem drużyna zaprezentuje się kibicom, a już w przyszły weekend rozegra pierwszy w tym roku mecz o ligowe punkty. Cel na najbliższą rundę jest jasny: awans do Fortuna I Ligi. Tym bardziej, że w tym sezonie klub świętował 40-lecie istnienia

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!