Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

23 sierpnia 2021 r.
6:36

Nie ma komu operować. W szpitalach w regionie coraz częściej brakuje lekarzy

56 4 A A

Oddział chirurgii szpitala wojskowego w Dęblinie został zawieszony do końca roku, bo brakuje lekarzy. Problem ze specjalistami ma też coraz więcej innych szpitali w regionie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Sygnały o problemach kadrowych na kolejnych oddziałach w szpitalach w regionie, dostaliśmy po naszym piątkowym artykule o szpitalu w Hrubieszowie. Szefowa tamtejszego oddziału neurologii i równocześnie jedyny specjalista neurolog na oddziale złożyła wypowiedzenie. – Obecna sytuacja kadrowa na oddziale stwarza zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów – tłumaczyła lekarka.

Okazuje się, że największy problem ma w tej chwili szpital w Dęblinie.

– Aktualnie mamy jednego specjalistę na oddziale chirurgii, więc podjęliśmy decyzję w porozumieniu z wojewodą i dyrektorem lubelskiego NFZ, że od dzisiaj do końca roku zawieszamy oddział i nie będziemy operować. Jeśli w międzyczasie uda nam się pozyskać dwóch specjalistów, możemy w ciągu dwóch dni wznowić działalność – tłumaczy Wojciech Zomer, dyrektor szpitala wojskowego w Dęblinie. Dodaje: – Będziemy natomiast całodobowo zabezpieczać dyżury chirurga na izbie przyjęć i w gabinetach chirurgicznych. Trudno każdy przypadek odsyłać np. do Puław, bo ten szpital nie da rady przyjąć wszystkich.

Dyrektor szpitala jest już po rozmowach z lekarzem ze Lwowa. – Jest gotowy, żeby u nas pracować. Czeka jednak jeszcze na zgodę z Ministerstwa Zdrowia. Jestem też w trakcie rozmów z dwiema lekarkami z Lublina. Pomoc w pozyskaniu specjalistów obiecał nam również wojewoda – informuje Wojciech Zomer.

– Pacjenci będą kierowani do najbliższego szpitala czyli do Puław. Jeśli tam będzie problem z przyjęciem, ze względu na zbyt dużą liczbę pacjentów, to będą kierowani do Lublina – informuje Lech Sprawka, wojewoda lubelski. – Chirurgia w Dęblinie nie jest co prawda potężnym oddziałem, więc nie powinno to znacząco obciążyć innych szpitali. Niemniej jednak, mieszkańcy powiatu ryckiego stracili tymczasowo możliwość opieki w najbliższym miejscu i dla nich to na pewno będzie utrudnienie.

Wojewoda zapewnia, że pomoże w rozwiązaniu tego problemu. – Być może uda się uruchomić oddział szybciej niż po 31 grudnia. Zadeklarowałem pomoc w pozyskaniu specjalistów – zaznacza wojewoda.

Ale Dęblin to nie jedyne miejsce, które ma problem z lekarzami.

– Z brakami wśród lekarzy borykamy się od lat. Lekarze wolą pracować w większych ośrodkach w Lublinie, nie są zainteresowani dojeżdżaniem do terenowych placówek – przyznaje Piotr Derkaczew, dyrektor szpitala w Bychawie. Zaznacza: – Potrzebujemy lekarzy na oddział internistyczny, ale też do poradni specjalistycznych i ośrodków podstawowej opieki zdrowotnej. W tym momencie w ramach oddziału chorób wewnętrznych jest zatrudnionych 14 lekarzy – czterech na umowę o pracę, pozostali realizują świadczenia w formie kontraktów.

Jak tłumaczy dyrektor, obsada na oddziale zależy od liczby pacjentów. Na dyżurze jest przeważnie jeden lub dwóch lekarzy.

Podobnie jest w szpitalu w Krasnymstawie. – Posiadamy zasoby kadrowe niezbędne do zabezpieczenia opieki nad leczonymi pacjentami, lecz nie oznacza to, że nie występują problemy kadrowe dotyczące głównie lekarzy – mówi Andrzej Jarzębowski, dyrektor szpitala w Krasnymstawie. Przyznaje, że większość lekarzy zatrudnionych na umowy o pracę zbliża się do wieku emerytalnego. – Mamy też lekarzy w wieku senioralnym, którzy nadal pracują mimo osiągniętego wieku emerytalnego. Zatrudniamy także specjalistów na umowy cywilno-prawne w tym umowy kontraktowe, którzy zabezpieczają pracę oddziałów szpitalnych w podstawowych godzinach pracy i na dyżurach – tłumaczy Jarzębowski. Dodaje, że najwięcej kontraktów dotyczy specjalistów z zakresu anestezjologii i intensywnej terapii oraz radiologów. – Sporo lekarzy kontraktowych pracuje w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym oraz w oddziałach zabiegowych. Forma zatrudnienia kontraktowego jest bardziej atrakcyjna finansowo, dlatego na taką formę zatrudnienia bardzo często decydują się młodzi lekarze – zaznacza dyrektor.

Niektóre oddziały w krasnostawskim szpitalu mają też jednego lekarza dyżurnego.

– Zabezpieczenie dyżurowe oddziałów zabiegowych w tym oddziału urologicznego oraz ortopedycznego realizowane jest przez jednego lekarza. Podobnie wspólny pion dyżurowy posiadają oddziały pediatryczny i neonatologiczny, a także oddział neurologiczny i reumatologiczny – wyjaśnia Jarzębowski. Zaznacza, że takie rozwiązanie jest zgodne z rozporządzeniem Ministra Zdrowia i spełnia wymagania NFZ.

Z powodu braku lekarzy cały czas są zawieszone oddziały pediatrii w Zamojskim Szpitalu Niepublicznym i szpitalu w Międzyrzecu Podlaskim.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium