Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły sponsorowane

16 lutego 2023 r.
10:54

Gorące okresy w handlu międzynarodowym - jak się na nie przygotować?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Współcześnie cały świat jest połączony dzięki technologii i kontaktom handlowym. Dużą rolę odgrywa w nim logistyka – właśnie ona umożliwia handel międzynarodowy. Popyt na różne dobra cały czas rośnie, co wywiera coraz większą presję na branżę łańcucha dostaw.

Można powiedzieć, że w świecie logistyki jedyną pewną rzeczą jest to, że nic nie jest pewne – udowodniły to ostatnie lata. Kluczem do stałego łańcucha dostaw jest skrupulatne planowanie i przygotowanie — szczególnie pod uwagę należy wziąć „gorące okresy” w handlu międzynarodowym.

W jakich miesiącach istnieje największy popyt na usługi logistyczne?

Kluczowym okresem w międzynarodowym handlu jest na pewno okres od chińskiego Złotego Tygodnia do sezonu świątecznego. Te ważne chińskie obchody trwają od 1 dnia października. Handel i transport w Chinach wtedy praktycznie zamiera, co wpływa oczywiście na międzynarodowy handel towarami. Oznacza to więc, że okres od października to końca roku jest okresem zwiększonego zapotrzebowania na każdy rodzaj transportu, co wpływa oczywiście na jego dostępność oraz ceny.

Handel międzynarodowy polski – jak gorące okresy w logistyce wpływają na transport?

Skuteczne planowanie wokół tych okresów może pomóc usprawnić operacje w łańcuchu dostaw, a tym samym pomóc uniknąć opóźnień i zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze. W szczytowych okresach firmy często doświadczają problemów, takich jak wysokie koszty wysyłki, brak kontenerów, opóźnienia w dostawach i inne. Ponieważ wszystkie firmy spieszą się, aby dostarczyć swoje towary na czas przed okresem świątecznym, popyt na transport znacznie wzrasta, co skutkuje wyższymi cenami frachtu i kosztami we wszystkich metodach transportu.

Co więcej, zwiększa to presję na usługi magazynowania i dostawców jak np. firmy kurierskie, aby przetwarzali zamówienia, co wpływa na czas dostawy. Ponadto porty i służby celne w wielu krajach posiadają okrojoną kadrę, szczególnie podczas chińskiego Nowego Roku i Złotego Tygodnia. Oznacza to, że przetwarzają w pierwszej kolejności ładunki priorytetowe, pozostawiając wszystkie pozostałe przesyłki do czasu powrotu pracowników z urlopów.

Jak dobrze zaplanować dostawy w okresie zwiększonego zapotrzebowania na usługi logistyczne?

Chociaż utrzymanie kontroli nad łańcuchem dostaw w tych okresach może wydawać się trudne, istnieje kilka sposobów na ulepszenie istniejących procesów, aby lepiej radzić sobie w szczytowych okresach wysyłki.

Planuj z wyprzedzeniem

Zacznij planować import albo eksport potrzebnych towarów co najmniej kilka miesięcy przed kluczowymi datami. Upewnij się też, że bierzesz pod uwagę okres po każdym z okresów urlopowych, ponieważ lubią się one przeciągać i nie wszystko wraca do normy już pierwszego dnia po okresie świątecznym. Opracuj konkretny i kompleksowy plan wysyłki do poszczególnych krajów, aby określić, gdzie będziesz potrzebował wysyłek, ile kontenerów musisz zarezerwować, z jaką firmą będziesz wysyłać swoje towary i jakie masz opcje transportu. A ponieważ koszty wysyłki stają się szczególnie wysokie w szczytowych sezonach, pamiętaj, aby wynegocjować stawki frachtu i porównać oferty przed podjęciem decyzji o spedycji.

Poznaj alternatywne środki transportu

Podczas planowania transportu warto jest wziąć pod uwagę charakter dostarczanych produktów i nasz budżet i na ich podstawie określić najlepszy dla nas środek transportu. Oczywiście czasami nie mamy wyboru – jeżeli na przykład handel międzynarodowy produktami rolnymi jest naszym głównym źródłem dochodu, to musimy dobrać również środek transportu do naszych towarów.

Jeżeli jednak do wyboru mamy kilka różnych środków transportu, to weź pod uwagę, że koszty frachtu lotniczego będą znacznie wyższe niż koszty frachtu morskiego, więc jeśli nie zależy Ci na czasie lub Twoje produkty nie są uważane za produkty o dużej wartości lub łatwo psujące się, unikaj opcji transportu lotniczego.

Gdy już zdecydujesz, która opcja wysyłki jest odpowiednia dla Twojej firmy, zacznij przeglądać harmonogramy wysyłki, aby znaleźć najbliższe terminy rejsów i zarezerwować je z wyprzedzeniem, aby zapewnić sobie miejsce w dobrej cenie.

Śledź swoje przesyłki

Dokładna wiedza o tym, gdzie w danym momencie znajduje się Twoja przesyłka, może pomóc w lepszym planowaniu i spełnieniu oczekiwań klientów. Może również odgrywać rolę w zwiększeniu przychodów i obniżeniu kosztów operacyjnych. Śledzenie przesyłki w czasie rzeczywistym staje się w coraz większym stopniu istotną częścią każdego procesu wysyłkowego. Korzystając z narzędzi do planowania tras, przewoźnicy i spedytorzy mogą planować przesyłki i udostępniać klientom szczegółowe informacje i daty transportu.

Pamiętaj, że świadomość szczytowych okresów wysyłki w ciągu roku to pierwszy krok do nauczenia się, jak planować w tych miesiącach transport.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Nazwisko nowego dyrektora CKF Stylowy w Zamościu powinniśmy poznać przed końcem wakacji

Będzie w kim wybierać. Siedmioro chętnych do kierowania kinem

Aż tylu kandydatów zgłosiło się do konkursu na stanowisko dyrektora Centrum Kultury Filmowej w Zamościu. Rozstrzygnięcie powinno nastąpić przed końcem wakacji.

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Przed nami początek sezonu 2025/2026. W pierwszym meczu piłkarze Motoru Lublin przed swoimi kibicami zmierzą się z Arką Gdynia. Po spotkaniu do domu będzie można wrócić autobusem.

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie
19 lipca 2025, 19:30

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie

W zeszłym roku potańcówki w Skansenie były prawdziwym hitem. W tym roku organizatorzy również zapraszają na taneczny parkiet.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski – Radosław Sikorski (w środku), Litwy – Kęstutis Budrys (z prawej strony) i Ukrainy – Andrij Sybiha podczas konferencji prasowej po spotkaniu z okazji obchodów 5. rocznicy powołania Trójkąta Lubelskiego
galeria

Sikorski: Trójkąt Lubelski udziela i będzie udzielał wsparcia bohatersko walczącej Ukrainie

Szef MSZ Radosław Sikorski podkreślił w środę w Lublinie, że Polska zapewniła Ukrainie już 45 pakietów różnego rodzaju uzbrojenia i amunicji. – Pracujemy nad kolejnymi dostawami – dodał minister.

Plażowicze nad Zalewem Zemborzyckim w pierwszych latach jego istnienia
STARE ZDJĘCIA
galeria

Zalew Zemborzycki ma już 51 lat. Wspomnienia z budowy i wielkiego otwarcia

Plany jego powstania pojawiły się już kilkanaście lat po II wojnie światowej, ale wtedy inne inwestycje miały pierwszeństwo. Jednak po wielkiej powodzi w latach 60. wrócono do nich. Ostatecznie budowę Zalewu Zemborzyckiego ukończono w lipcu 1974 roku i dziś to "lubelskie morze" kończy 51 lat.

Hrubieszów, liczący obecnie ponad 17 tys. mieszkańców to najdalej wysunięte na wschód miasto Polski. Jest położony nad Huczwą, dopływem Bugu, w odległości zaledwie 5 km od granicy z Ukrainą

Trzy lata na wydanie 80 mln. W mieście wiele się zmieni i sporo przybędzie

Łatwiej chyba powiedzieć, czego w Hrubieszowie nie będzie za trzy lata, niż wymienić długą listę przedsięwzięć zaplanowanych do realizacji z funduszy szwajcarskich. Projekt miasta został tak wysoko oceniony, że samorząd będzie miał do wydania ponad 80 mln zł.

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Koniec oczekiwania na nowego selekcjonera. W środę Polski Związek Piłki Nożnej oficjalnie potwierdził, że naszą kadrę narodową poprowadzi Jan Urban

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca
22 sierpnia 2025, 0:00

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca

To jeden z największych festiwali kultury tradycyjnej w Polsce. W dniach od 22 do 24 sierpnia będą koncerty, warsztaty taneczne i muzyczne i wystawy z dziełami sztuki ludowej z różnych krajów. 19 edycja Festiwalu Re:tradycja - Jarmark Jagielloński będzie odsłoną związana z tańcem tradycyjnym.

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a z pewnością ucieszy mieszkańców, zwłaszcza działkowiczów korzystających z przystanku w Styrzyńcu. Gmina postawi tu wiatę przystankową.

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie
galeria

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie

Były odznaczenia i awanse na wyższe stopnie, a 35 nowo przyjętych do służby funkcjonariuszy złożyło ślubowanie – tak w środę zakończyły się Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie.

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

29-latek z powiatu parczewskiego miał w pomieszczeniach gospodarczych arsenał broni i amunicji. Teraz grozi mu za to nawet 8 lat więzienia.

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

W środę rano na drodze między Końskowolą a Sielcami spacerowały sobie trzy konie. Za ich nie dopilnowanie właściciel dostał mandat.

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie
galeria

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie

W środę przed południem po centrum Lublina poruszało się kilka kolumn rządowych. Do miasta zjechali ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy, którzy spotkali się na lubelskim zamku w ramach 5. rocznicy powołania „Trójkąta Lubelskiego”.

zdjęcie ilustracyjne

Temat hejnału powróci. Radny proponuje konkurs, ale urząd go nie chce

Na ostatniej sesji rady temat hejnału miasta zdjęto z porządku obrad. Ale urząd pomysłu nie porzuca. Nie ogłosi jednak konkursu, jak sugerował radny Marek Dzyr.

Mieszkańcy odetchną z ulgą. Wreszcie zmienią windę, która była ich zmorą

Mieszkańcy odetchną z ulgą. Wreszcie zmienią windę, która była ich zmorą

Stara, awaryjna winda przy ul. Wyżynnej 16 przestanie uprzykrzać życie lokatorom. Pół roku temu mieszkańcy musieli pokonywać nawet dziesięć pięter po schodach. Nowa widna ma być gotowa najpóźniej za pół roku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium