Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

31 stycznia 2021 r.
18:41

Na jednym z lubelskich budynków zawisł tajemniczy baner „W tym miejscu powstaje największy w Europie sklep z wózkami inwalidzkimi."

108 A A

Baner powieszono na wyremontowanym właśnie budynku przy ulicy Okólnej 1 w Lublinie. Z Rafałem Kowalskim, właścicielem CWI, bo tak nazywał będzie się sklep rozmawiamy o miejscu, które powstało w odpowiedzi na potrzeby osób z niepełnosprawnościami.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Od czego wszystko się zaczęło?

Już od 2014 roku prowadzę sklep medyczny pod nazwą Centrum Wózków Inwalidzkich, czyli właśnie CWI, który funkcjonuje do dnia dzisiejszego, przy ul. Lubartowskiej 74A . Nowe CWI, które powstaje przy ul. Okólnej 1 To nowa odsłona prowadzonego przeze mnie od lat sklepu, w zupełnie nowym budynku, o wielokrotnie większej powierzchni, z wystawionymi w show-roomie ponad 100 modeli wózków inwalidzkich, oraz udogodnieniami, jaki w tej branży jeszcze nigdy nikt nie zrobił. Nowa odsłona CWI będzie czymś, czego jeszcze na Polskim rynku wózków inwalidzkich nigdy nie było.

Skąd pomysł na biznes?

Ten pomysł nie powstał nagle. Jestem magistrem fizjoterapii. Po studiach, podobnie jak wielu moich kolegów, pracowałem w sklepie medycznym. Wtedy po raz pierwszy zobaczyłem, że osoby z niepełnosprawnościami mają ogromny kłopot z dokonaniem właściwych zakupów. Wymarzyłem sobie wtedy, że stworzę takie miejsce, w którym będzie się to wszystko odbywać w sposób prawidłowy. Pierwsza odsłona sklepu była taka na jaką było mnie stać 3 lata po studiach, od tamtej pory pomysł we mnie dojrzewał, był wielokrotnie zmieniany żeby dziś mieć taką postać jaka powstaje na ul. Okólnej.

Osoby z niepełnosprawnościami mają problemu z kupnem wózków?

Zakup wózka to bardzo poważna decyzja. Tutaj nic nie może być przypadkowe, bo wózki powstają z myślą o konkretnej osobie. Stąd chyba najważniejsze jest przetestowanie sprzętu i sprawdzenie, czy konkretny wózek nie jest za wysoki, czy jest odpowiednio szeroki oraz czy siedzisko ma odpowiedni kąt nachylenia. Każdy człowiek jest inny i potrzebuje dobranego dla siebie sprzętu. Osoby z niepełnosprawnościami mają różne schorzenia i potrzebują różnych wózków. To musi być sprzęt szyty na miarę.

Jak dotychczas dokonywali zakupów?

Robili to w sklepach, które niestety nie mają wielu modeli demonstracyjnych. Mogli też zwrócić się do przedstawiciela handlowego któregoś z producentów z prośbą o przywiezienie im takiego wózka do domu. I tu był jednak problem, bo w ten sposób można się „przymierzyć” tylko do jednego wózka na raz. Zakładając, że potem umawiamy się z kolejnymi przedstawicielami znacznie wydłużony jest czas zakupu. W dodatku nie do końca pamięta się, jak wygodny był pierwszy czy drugi testowany wózek. W domu nie ma też warunków do pełnego przetestowania sprzętu.

Rozumiem, że w CWI będzie można wytestować wiele urządzeń.

To będzie prawdziwy park maszynowy, bo przetestowanie to podstawa. W odróżnieniu od testów w warunkach domowych u nas będzie można przejechać po torze przeszkód. Będą więc różne nawierzchnie żeby sprawdzić np. jak wózek sprawdza się na trawie i różne poziomy pomagające w sprawdzeniu jak wjeżdża się na krawężnik. Zarówno parking, jak i cały budynek będzie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Będziemy mieć prawdopodobnie jedyną w regionie łazienkę w pełni przygotowaną do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Będą szerokie korytarze umożliwiające swobodne odwracanie się na wózkach. Z czego jestem bardzo dumny, na miejscu będzie również kilku rehabilitantów, którzy pracują z osobami z niepełnosprawnościami i mogą pomóc w doborze wózka. Będzie lekarz, który po wyborze sprzętu wypisze na niego zlecenie. Będziemy mieć też dział, który poinformuje o możliwościach pozyskania dofinansowania na zakup i pomoże wypełnić stosowny wniosek.

Nieoficjalnie mówi się, że zakłada Pan największy sklep tego typu w Europie.

Przeprowadziłem analizę tego co dzieje się na rynku europejskim i według posiadanych przeze mnie informacji rzeczywiście tak jest. Cieszę się, że dzieje się to właśnie w Lublinie, w którym mieszkam i w którym wychowuje dzieci. To miasto, podobnie zresztą jak cały kraj, wymaga jeszcze wielu zmian, w kontekście obsługi osób z niepełnosprawnościami. Dlatego postanowiłem zrobić ukłon w ich stronę i stworzyć coś, co nie tylko dorówna, ale i przebije to co na zachodzie Europy. Stąd w naszym budynku znajdzie się CWI caffee czyli poczekalnia z kawą, z której korzystać można będzie jak z kawiarni. Zawsze będzie można tam przyjechać na spotkanie ze znajomymi. Będzie sala konferencyjna, w której odbywać będą się najróżniejsze szkolenia dla opiekunów, fizjoterapeutów, lekarzy, rodziców itd. po to żeby zwiększać świadomość na temat niepełnosprawności, która w Polsce niestety jeszcze na bardzo niskim poziomie. Ponadto stworzona będzie sala profesjonalnych pomiarów, magazyn, serwis oraz sala zabaw dla dzieci na wózkach.

Kim będą klienci? Czy to mieszkańcy Lublina?

Absolutnie nie! Zapraszamy wszystkich. Co więcej stworzyliśmy ciekawą propozycję dla mieszkańców całego województwa lubelskiego. Wiemy, że wśród osób z niepełnosprawnościami jest kilka procent osób totalnie wykluczonych komunikacyjnie, które np. nie mogą opuszczać mieszkania bo żyją na piętrze, a windy nie ma. To też osoby samotne, którym nie ma kto towarzyszyć do sklepu. Specjalnie z myślą o nich kupujemy samochód w pełni przystosowany do przewozu osób na wózku, a do tego przywieziemy ich i odwieziemy za darmo.

Kiedy CWI zostanie otwarte?

Kończymy prace adaptacyjne. Otwarcie szykujemy na 20 marca. Liczymy na to, że do tego czasu nie będzie już obostrzeń związanych z epidemią. Jeśli obostrzenia się wydłużą, duża powierzchnia budynku i tak pozwoli na bezpieczne przeprowadzenie uroczystości otwarcia.

Czy na otwarciu będzie obecny wasz ambasador?

Liczymy na obecność naszego Ambasadora, czyli Krzysztofa Cegielskiego. To były żużlista, który uległ wypadkowi i wylądował na wózku i jest dziś komentatorem żużla nr 1 w Polsce. Zaprosić chcemy też przedstawicieli wszystkich środowisk związanych z pomocą osobom niepełnosprawnym m.in. rehabilitantów, lekarzy, pracowników PFRON, NFZ i MOPR. Chcemy aby zapoznali się z naszymi rozwiązaniami i mogli informować o nich wszystkie osoby z niepełnosprawnościami.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zmierz ciśnienie i saturację. A potem porozmawiaj o swoim zdrowiu
LUBLIN
15 maja 2024, 10:00

Zmierz ciśnienie i saturację. A potem porozmawiaj o swoim zdrowiu

Bezpłatne pomiary, plan żywieniowy i lekcja udzielania pierwszej pomocy. Lubelski oddział NFZ zaprasza na środę z profilaktyką.

Paweł Domagała w Centrum Kongresowym UP
18 maja 2024, 15:30

Paweł Domagała w Centrum Kongresowym UP

Aktor, wokalista, muzyk – Paweł Domagała zrobił sobie prezent na 40-te urodziny i zadebiutować jako stand-uper w programie „Zresztą nieważne”.

The Family Stallone: Koniec z Hollywood. Czas na drugi sezon (wideo)
film

The Family Stallone: Koniec z Hollywood. Czas na drugi sezon (wideo)

Sylvester Stallone z rodziną opuszcza Hollywood. Córki rozjeżdżają się po USA, a on wraz zoną wybiera Palm Beach. Premiera drugiego sezonu programu The Family Stallone.

Kadrowe roszady w straży pożarnej. Był pełniącym obowiązki. Teraz już na stałe

Kadrowe roszady w straży pożarnej. Był pełniącym obowiązki. Teraz już na stałe

Było trochę kadrowych zmian i przetasowań, ale wygląda na to, że zamojscy strażacy mają już nowego komendanta na stałe.

Lwowska w przebudowie. Zamkną fragment ulicy na dwa miesiące
ZAMOŚĆ

Lwowska w przebudowie. Zamkną fragment ulicy na dwa miesiące

To największa tegoroczna inwestycja drogowa w Zamościu. Przebudowa ulicy Lwowskiej już się rozpoczęła. Są pierwsze utrudnienia w ruchu.

Czasoprzestrzeń Gomułki w bibliotece. Zaproszenie na wernisaż
21 maja 2024, 11:00

Czasoprzestrzeń Gomułki w bibliotece. Zaproszenie na wernisaż

We wtorek, 21 maja w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu otwarta zostanie wystawa prac Roberta Gomułki. Wernisaż „Czasoprzestrzeni” zaplanowano na godz. 11. Ekspozycja będzie dostępna do czerwca.

Rozwiązania egzaminu ósmoklasisty. Sprawdź
galeria

Rozwiązania egzaminu ósmoklasisty. Sprawdź

Dzisiejszy egzamin ósmoklasisty rozwiązały specjalnie dla nas panie polonistki ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Lublinie. Sprawdźcie arkusze

Śleboda: śledztwo na Podhalu w sześciu odcinkach

Śleboda: śledztwo na Podhalu w sześciu odcinkach

Na Podhalu trwają zdjęcia do najnowszej produkcji własnej SkyShowtime Original w Polsce. W rolach głównych: Maria Dębska, Maciej Musiał i Piotr Pacek. O czym jest Śleboda?

Ulica Wapienna w Lublinie idzie do przebudowy
film

Ulica Wapienna w Lublinie idzie do przebudowy

Remont ulicy Wapiennej w Lublinie to jedna z wyczekiwanych inwestycji. Mieszkańcy się cieszą, jednak nadal nie wszyscy.

Jarmark Hetmański: dwa dni na zakupy i muzykę
1 czerwca 2024, 12:00
galeria

Jarmark Hetmański: dwa dni na zakupy i muzykę

Jeśli zbliża się czerwiec, to wiadomo, że zbliża się też Jarmark Hetmański w Zamościu. Tegoroczny, już 30. zaplanowano na pierwszy weekend przyszłego miesiąca. Znamy program wydarzenia.

Płyty, muzyka i nagrania. Jak powstaje dźwięk?

Płyty, muzyka i nagrania. Jak powstaje dźwięk?

Bardzo łatwo można przesadzić z „poprawianiem” artysty. Na każdym etapie realizacji utworu muzycznego trzeba pilnować naturalności, bo tylko ona spowoduje, że będzie on wiarygodny – rozmowa z Markiem Majewskim, gitarzystą, wokalistą i właścicielem studia MAJART Studio w Lubartowie

Były sędzia uciekł na Białoruś przez przejście graniczne w Lubelskiem

Były sędzia uciekł na Białoruś przez przejście graniczne w Lubelskiem

Były polski sędzia Tomasz Szmydt uciekł na Białoruś przez przejście graniczne w Terespolu. Poprosił tam o azyl polityczny.

Kali w Fabryce Kultury Zgrzyt
17 maja 2024, 20:00

Kali w Fabryce Kultury Zgrzyt

25-lecie działalności, to wyśmienita sposobność do podsumowań. Z tej okazji Kali wydał tzw. projekt życia – dwupłytowy album „Zapiski z Landary”, który jest ukoronowaniem jego dotychczasowej drogi artystycznej. W piątek w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt będzie można usłyszeć ten niezwykły album na żywo.

Czy mieszkańcy Lubelszczyzny mogą czuć się bezpiecznie? Posłanka Wcisło to sprawdziła
Wideo

Czy mieszkańcy Lubelszczyzny mogą czuć się bezpiecznie? Posłanka Wcisło to sprawdziła

Nie będzie oszczędności jeśli chodzi o bezpieczeństwo Polek i Polaków. Nie ma tutaj limitów – zapowiada posłanka Marta Wcisło, liderka listy Koalicji Obywatelskiej w województwie lubelskim w wyborach do Parlamentu Europejskiego i dodaje: Bezpieczna Lubelszczyzna to bezpieczna Polska w Unii Europejskiej. We wtorek parlamentarzystka KO przedstawiła raport dotyczący bezpieczeństwa w naszym regionie.

Dużo zdrowia pani Zofio! Najstarsza mieszkanka gminy skończyła 100 lat

Dużo zdrowia pani Zofio! Najstarsza mieszkanka gminy skończyła 100 lat

Zofia Chęć z Wojciechowa Kolonii Pierwszej jest najstarszą mieszkanką gminy Wojciechów. Ostatnio świętowała swoje 100. urodziny.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium