Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

14 stycznia 2020 r.
17:06

Korepetytorzy potrzebni od zaraz. Ósmoklasiści słabo wypadli na próbnym egzaminie i powtarzają cały materiał w ferie

Autor: Zdjęcie autora ask
10 22 A A
(fot. Piotr Michalski)

Rodzice ósmoklasistów, którym nie najlepiej poszedł próbny egzamin na zakończenie szkoły, na gwałt szukają korepetytorów, którzy powtórzą z ich dziećmi cały materiałami. I w ogóle przy tym nie liczy się to, że są ferie. Nauka musi trwać!

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W tym roku egzamin ósmoklasisty rozpoczyna się we wtorek 21 kwietnia egzaminem z języka polskiego. Dzień później nastolatki zmierzą się z matematyką, a w czwartek z językiem obcym nowożytnym. Na naukę zostało więc zaledwie trzy miesiące.

– Do niedawna myślałam, że córka nie będzie potrzebowała dodatkowych zajęć. Próbny egzamin po raz pierwszy pisała w siódmej klasie i byliśmy bardzo zadowoleni z efektów – opowiada Weronika Łabuda, mama ósmoklasistki z Lublina. – Wyniki tegorocznej próby są jednak dramatycznie złe. Najgorzej jest z matematyką, z której dostała zaledwie 18 punków.

Egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać. Otrzymany wynik jest jednak brany pod uwagę przy rekrutacji do szkoły średniej. Niski może zaważyć o nieprzyjęciu do wymarzonej placówki.

– W trakcie roku szkolnego dużo czasu na korepetycje nie ma, bo przecież dziecko musi się uczyć na bieżąco do klasówek. Przy rekrutacji ważne są też stopnie ze świadectwa i nie można tu mieć taryfy ulgowej – mówi pani Weronika. – Dlatego zostaje przyspieszony kurs w ferie.

Nasza Czytelniczka płaci w trakcie ferii za korepetycje z matematyki. Trzy razy w tygodniu po dwie godziny dziennie. Jej dziecko po ich zakończeniu odrabia jeszcze zadane przez korepetytora zadania. Czasu na wypoczynek nie ma.

Niektórzy pracują jednak znacznie ciężej. – Syn w ferie wolne ma tylko niedziele. Na matematykę chodzi raz w tygodniu, a na polski i angielski dwa razy w tygodniu. Wszystko po trzy godziny lekcyjne. W soboty nadrabia czytanie lektur, bo wcześniej czytał tylko streszczenia i to się bardzo niekorzystnie odbiło na jego wiedzy – opowiada ojciec ucznia szkoły nr 45 w Lublinie. – Jest intensywnie, ale jak się bimbało przez osiem lat to takie są tego efekty. Sam jest sobie winny.

Nie wszyscy chętni załapią się jednak na korepetycje w ferie.

– Nie ma takiej możliwości. Wszystkie miejsca miałam już zarezerwowane pod koniec wakacji. Pod koniec grudnia dałam się namówić kilku zaprzyjaźnionym rodzicom, których dzieci bardzo źle wypadły na próbach. Spotykam się z nimi bardzo intensywnie w trakcie ferii. Rodzicom nie pozostawiam jednak złudzeń na 100-procentowy wynik egzaminu. Jeśli dziecko nie uczyło się w miarę regularnie, to nie ma już szans na nadrobienie całości materiału – uważa pani Katarzyna, korepetytorka z matematyki. 

e-Wydanie

Komentarze 22

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
rty / 14 stycznia 2020 o 19:07
+14
Czasami nauczyciele (przyp. wiem nieroby, lenie :)) mają rację. Trzeba było słuchać jak protestowali,  a nie mieszać ich z błotem. 
Avatar
Gość / 14 stycznia 2020 o 19:08
+9
Jak rodzice maja w *** za to dziecko ma smartfon, komputer ps4, to do kogo maja pretensje do nauczyciela??? Ja nim nie jestem!! macie gląbów to wasza wina czyli rodzicow
Avatar
babcia / 15 stycznia 2020 o 07:19
+8
RODZICE trzeba zabrać telefony, smartfony, gierki i wtedy w wolnym od tych rekwizytów czasie wezmą się za naukę, no i musicie trochę ich do nauki gonić a nie udawać że wasze dziecko to geniusz bo sprawnie korzysta z dobrodziejstw informatyki
Avatar
sefyj / 14 stycznia 2020 o 19:16
+6
Ktoś napisał, że "deforma czkawką się odbija". To nie jest deforma, tylko POWRÓT do sytuacji (systemu) sprzed 1999 r., kiedy tak jak i dziś była ośmioletnia szkoła podstawowa i nie było gimnazjum. BYŁO LEPIEJ przed wprowadzeniem gimnazjum, bo poziom w szkołach był wyższy, a łobuzerstwa w szkołach było mniej. Jeżeli powrót do czegoś co było lepsze określany jest jako deforma to brak słów. A tak na marginesie dodam, że słowo "deforma" bardzo lubią używać zwolennicy tzw. totalnej opozycji powtarzając je po politykach tejże opozycji.
 Nie można nazwać tego co zrobiono REFORMĄ!!!!! Można tu podać wiele argumentów, ale po co? Wystarczy zobaczyć wyniki PISA, pojechać do szkoły i porozmawiać z nauczycielami, siódmo i ósmoklasistami. Zniszczono NAJLEPSZY element edukacji nie dając nic w zamian. 
 Nie można nazwać tego co zrobiono REFORMĄ!!!!! Można tu podać wiele argumentów, ale po co? Wystarczy zobaczyć wyniki PISA, pojechać do szkoły i porozmawiać z nauczycielami, siódmo i ósmoklasistami. Zniszczono NAJLEPSZY element edukacji nie dając nic w zamian.  rozwiń
Avatar
Gość / 14 stycznia 2020 o 18:53
+6
Kończyć tą zabawę w edukację i jak najszybciej do łopaty. W końcu musicie spłacić to 500+ i zapracować na moją emeryturę, bo ZUS pieniądze wpłacone przez moją osobę już wydał.
Avatar
, / 14 stycznia 2020 o 17:29
+6
Więcej komputerów, więcej internetu! Trudno, jedne dzieci są mądrzejsze, a inne nie, życie nie jest sprawiedliwe. Czy warto pchać dziecko na siłę w tym zrąbanym systemie edukacji? Moim zdaniem nie... ale to niech już każdy sam decyduje o swoim dziecku. Indywidualny tok nauczania i edukacja domowa to najrozsądniesza wyjście jeżeli dziecko jest albo za mało "rozgarnięte" albo ponadprzeciętne.
Avatar
Gość / 14 stycznia 2020 o 17:26
+6
Dalej niech siedzą nosem komórkach, laptopach, grach. Rodzice szczęśliwi, że się dziećmi zajmować nie muszą, a wszystkiemu jak zwykle nauczyciele.
Avatar
kola / 14 stycznia 2020 o 19:04
+5
To szkoła i nauczyciel ma mi dziecko nauczyć a nie korepetytor. Wszystko co związane z nauką ma się odbywać w szkole i w godzinach lekcyjnych, żadnych prac domowych. Wyobraźcie sobie że po pracy szef daje Wam coś do zrobienia w domu... Chore. Przykład trzeba brać z krajów rozwiniętych.
 Napisz to Zalewskiej do Brukseli
Avatar
Czy mam rację? / 14 stycznia 2020 o 18:39
+5
To prawda, że w dzisiejszych czasach uczniowie bardzo dużo czasu spędzają w internecie. Gdyby większość czasu, który przeznaczają na siedzenie przed ekranem laptopa czy smartfona (chyba mało kto ma dziś komputer stacjonarny?) przeznaczali na sprawy związane ze szkołą, z nauką w internecie nie byłoby problemu. Mam na myśli to, że gdy ja chodziłem do szkoły nie było internetu, a wiele rzeczy trzeba było sprawdzać, poszukać, więc robiłem to w encyklopedii, słownikach, różnych książkach. Dziś prawie wszystko to jest w internecie, trzeba tylko trochę uważać, bo Wikipedia w odróżnieniu od Encyklopedii PWN może zawierać błędy. Inna sprawa jest taka, że po długim siedzeniu przed ekranem laptopa lub smartfona nie ma się chęci na pochylenie się nad książkami, zeszytami itd., czyli na dalsze siedzenie.
To prawda, że w dzisiejszych czasach uczniowie bardzo dużo czasu spędzają w internecie. Gdyby większość czasu, który przeznaczają na siedzenie przed ekranem laptopa czy smartfona (chyba mało kto ma dziś komputer stacjonarny?) przeznaczali na sprawy związane ze szkołą, z nauką w internecie nie byłoby problemu. Mam na myśli to, że gdy ja chodziłem do szkoły nie było internetu, a wiele rzeczy trzeba było sprawdzać, poszukać, więc robiłem to w encyklopedii, słownikach, różnych książkach. Dziś prawie wszystko to jest w internecie, trzeba tylko tr... rozwiń
Avatar
uiui / 14 stycznia 2020 o 17:48
+5
Deforma czkawką się odbija?
Avatar
Gość / 17 stycznia 2020 o 21:43
0
Straszne, popadanie w paranoje bo DZIECKO SIE NIE DOSTANIE DO WYMARZONEJ SZKOŁY! Uwierzcie że poza Jagiellońskim też jest życie i też można rozwinąć skrzydła, nie przymuszajcie dzieci do bezsensownego kucia bo nic z tego nie wyniknie
Avatar
Ojciec / 15 stycznia 2020 o 14:26
+3
Przecież ten egzamin nie ma żadnego znaczenia, liczy się tylko przy rekrutacji do szkoły średniej. Skoro wszyscy wypadli generalnie słabo to znaczy, że generalnie słaby rocznik pójdzie do szkół i nie trzeba mieć bardzo wysokich progów punktowych by dostać się do dobrych szkół. Jakby egzamin poszedł generalnie dobrze, a moje dziecko wypadło na nim słabo to byłby powód do zmartwienia, tak nie ma problemu. Rodzice odpuśccie.
Avatar
jurny wikary.... / 15 stycznia 2020 o 10:42
-1
........ w wyjątkowo promocyjnej cenie mogę udzielać korepetycji z religii dla dziewcząt i chłopców w wieku powyżej 15 lat!
Avatar
Gość / 15 stycznia 2020 o 09:28
-7
i niech nie płaczą belfry że mało zarabiają; matma , chemia po 50 placę; dzieńnie przyłazi do uczycielki 3 sztuki to daje 150 zeta razy 6 w tygodniu to 900 ; w miechu prawie 4 koła można żyć ? plus pensyjka ... eldorado papuga czy inny inżynier to przy korepie pikuś; może jeszcze konowały im dorównywają
Avatar
babcia / 15 stycznia 2020 o 07:19
+8
RODZICE trzeba zabrać telefony, smartfony, gierki i wtedy w wolnym od tych rekwizytów czasie wezmą się za naukę, no i musicie trochę ich do nauki gonić a nie udawać że wasze dziecko to geniusz bo sprawnie korzysta z dobrodziejstw informatyki
Avatar
Sdf / 14 stycznia 2020 o 22:58
+3
I wszyscy zadowoleni.. Nauczyciele, bo zarobią... Rodzice, bo dzieci wreszcie się uczą... ..
Avatar
hehe / 14 stycznia 2020 o 20:36
+1
Czy na tym zdjęciu jest św. Greta Turnberżanka? Jej korepetycje z pewnością by się przydały ;)
Avatar
pięćdziesiątka / 14 stycznia 2020 o 19:40
-4
Co tam komputer... Chodziliśmy do szkoły, tam nas uczyli nauczyciele a jak ktoś nie rozumiał to po łapach i raz dwa wiedza wchodziła do głowy. Po szkole kanapka z wodą i cukrem i na dwór do nocy. Kiedyś to było fajnie. tak jak teraz uczniowie nie mogą zrozumieć co do nich mówi nauczyciwl tak nauczyciwl nie potarfi przekazać tak żeby uczeń zrozumia tylko do przodu z materiałem a douczyć się to zapraszm na korepetycje indywidualne do mnie w cenie pro mocyjnej 60 zł za lekcję (45 min) inaczej na pewno będziesz miał zagrożenia albo nie zdasz...
Avatar
sefyj / 14 stycznia 2020 o 19:16
+6
Ktoś napisał, że "deforma czkawką się odbija". To nie jest deforma, tylko POWRÓT do sytuacji (systemu) sprzed 1999 r., kiedy tak jak i dziś była ośmioletnia szkoła podstawowa i nie było gimnazjum. BYŁO LEPIEJ przed wprowadzeniem gimnazjum, bo poziom w szkołach był wyższy, a łobuzerstwa w szkołach było mniej. Jeżeli powrót do czegoś co było lepsze określany jest jako deforma to brak słów. A tak na marginesie dodam, że słowo "deforma" bardzo lubią używać zwolennicy tzw. totalnej opozycji powtarzając je po politykach tejże opozycji.
 Nie można nazwać tego co zrobiono REFORMĄ!!!!! Można tu podać wiele argumentów, ale po co? Wystarczy zobaczyć wyniki PISA, pojechać do szkoły i porozmawiać z nauczycielami, siódmo i ósmoklasistami. Zniszczono NAJLEPSZY element edukacji nie dając nic w zamian. 
 Nie można nazwać tego co zrobiono REFORMĄ!!!!! Można tu podać wiele argumentów, ale po co? Wystarczy zobaczyć wyniki PISA, pojechać do szkoły i porozmawiać z nauczycielami, siódmo i ósmoklasistami. Zniszczono NAJLEPSZY element edukacji nie dając nic w zamian.  rozwiń
Avatar
Gość / 14 stycznia 2020 o 19:08
+9
Jak rodzice maja w *** za to dziecko ma smartfon, komputer ps4, to do kogo maja pretensje do nauczyciela??? Ja nim nie jestem!! macie gląbów to wasza wina czyli rodzicow