Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

14 stycznia 2020 r.
17:06

Korepetytorzy potrzebni od zaraz. Ósmoklasiści słabo wypadli na próbnym egzaminie i powtarzają cały materiał w ferie

Autor: Zdjęcie autora ask
10 22 A A
(fot. Piotr Michalski)

Rodzice ósmoklasistów, którym nie najlepiej poszedł próbny egzamin na zakończenie szkoły, na gwałt szukają korepetytorów, którzy powtórzą z ich dziećmi cały materiałami. I w ogóle przy tym nie liczy się to, że są ferie. Nauka musi trwać!

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W tym roku egzamin ósmoklasisty rozpoczyna się we wtorek 21 kwietnia egzaminem z języka polskiego. Dzień później nastolatki zmierzą się z matematyką, a w czwartek z językiem obcym nowożytnym. Na naukę zostało więc zaledwie trzy miesiące.

– Do niedawna myślałam, że córka nie będzie potrzebowała dodatkowych zajęć. Próbny egzamin po raz pierwszy pisała w siódmej klasie i byliśmy bardzo zadowoleni z efektów – opowiada Weronika Łabuda, mama ósmoklasistki z Lublina. – Wyniki tegorocznej próby są jednak dramatycznie złe. Najgorzej jest z matematyką, z której dostała zaledwie 18 punków.

Egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać. Otrzymany wynik jest jednak brany pod uwagę przy rekrutacji do szkoły średniej. Niski może zaważyć o nieprzyjęciu do wymarzonej placówki.

– W trakcie roku szkolnego dużo czasu na korepetycje nie ma, bo przecież dziecko musi się uczyć na bieżąco do klasówek. Przy rekrutacji ważne są też stopnie ze świadectwa i nie można tu mieć taryfy ulgowej – mówi pani Weronika. – Dlatego zostaje przyspieszony kurs w ferie.

Nasza Czytelniczka płaci w trakcie ferii za korepetycje z matematyki. Trzy razy w tygodniu po dwie godziny dziennie. Jej dziecko po ich zakończeniu odrabia jeszcze zadane przez korepetytora zadania. Czasu na wypoczynek nie ma.

Niektórzy pracują jednak znacznie ciężej. – Syn w ferie wolne ma tylko niedziele. Na matematykę chodzi raz w tygodniu, a na polski i angielski dwa razy w tygodniu. Wszystko po trzy godziny lekcyjne. W soboty nadrabia czytanie lektur, bo wcześniej czytał tylko streszczenia i to się bardzo niekorzystnie odbiło na jego wiedzy – opowiada ojciec ucznia szkoły nr 45 w Lublinie. – Jest intensywnie, ale jak się bimbało przez osiem lat to takie są tego efekty. Sam jest sobie winny.

Nie wszyscy chętni załapią się jednak na korepetycje w ferie.

– Nie ma takiej możliwości. Wszystkie miejsca miałam już zarezerwowane pod koniec wakacji. Pod koniec grudnia dałam się namówić kilku zaprzyjaźnionym rodzicom, których dzieci bardzo źle wypadły na próbach. Spotykam się z nimi bardzo intensywnie w trakcie ferii. Rodzicom nie pozostawiam jednak złudzeń na 100-procentowy wynik egzaminu. Jeśli dziecko nie uczyło się w miarę regularnie, to nie ma już szans na nadrobienie całości materiału – uważa pani Katarzyna, korepetytorka z matematyki. 

e-Wydanie

Komentarze 22

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
rty / 14 stycznia 2020 o 19:07
+14
Czasami nauczyciele (przyp. wiem nieroby, lenie :)) mają rację. Trzeba było słuchać jak protestowali,  a nie mieszać ich z błotem. 
Avatar
Gość / 14 stycznia 2020 o 19:08
+9
Jak rodzice maja w *** za to dziecko ma smartfon, komputer ps4, to do kogo maja pretensje do nauczyciela??? Ja nim nie jestem!! macie gląbów to wasza wina czyli rodzicow
Avatar
babcia / 15 stycznia 2020 o 07:19
+8
RODZICE trzeba zabrać telefony, smartfony, gierki i wtedy w wolnym od tych rekwizytów czasie wezmą się za naukę, no i musicie trochę ich do nauki gonić a nie udawać że wasze dziecko to geniusz bo sprawnie korzysta z dobrodziejstw informatyki
Avatar
sefyj / 14 stycznia 2020 o 19:16
+6
Ktoś napisał, że "deforma czkawką się odbija". To nie jest deforma, tylko POWRÓT do sytuacji (systemu) sprzed 1999 r., kiedy tak jak i dziś była ośmioletnia szkoła podstawowa i nie było gimnazjum. BYŁO LEPIEJ przed wprowadzeniem gimnazjum, bo poziom w szkołach był wyższy, a łobuzerstwa w szkołach było mniej. Jeżeli powrót do czegoś co było lepsze określany jest jako deforma to brak słów. A tak na marginesie dodam, że słowo "deforma" bardzo lubią używać zwolennicy tzw. totalnej opozycji powtarzając je po politykach tejże opozycji.
 Nie można nazwać tego co zrobiono REFORMĄ!!!!! Można tu podać wiele argumentów, ale po co? Wystarczy zobaczyć wyniki PISA, pojechać do szkoły i porozmawiać z nauczycielami, siódmo i ósmoklasistami. Zniszczono NAJLEPSZY element edukacji nie dając nic w zamian. 
 Nie można nazwać tego co zrobiono REFORMĄ!!!!! Można tu podać wiele argumentów, ale po co? Wystarczy zobaczyć wyniki PISA, pojechać do szkoły i porozmawiać z nauczycielami, siódmo i ósmoklasistami. Zniszczono NAJLEPSZY element edukacji nie dając nic w zamian.  rozwiń
Avatar
Gość / 14 stycznia 2020 o 18:53
+6
Kończyć tą zabawę w edukację i jak najszybciej do łopaty. W końcu musicie spłacić to 500+ i zapracować na moją emeryturę, bo ZUS pieniądze wpłacone przez moją osobę już wydał.
Avatar
, / 14 stycznia 2020 o 17:29
+6
Więcej komputerów, więcej internetu! Trudno, jedne dzieci są mądrzejsze, a inne nie, życie nie jest sprawiedliwe. Czy warto pchać dziecko na siłę w tym zrąbanym systemie edukacji? Moim zdaniem nie... ale to niech już każdy sam decyduje o swoim dziecku. Indywidualny tok nauczania i edukacja domowa to najrozsądniesza wyjście jeżeli dziecko jest albo za mało "rozgarnięte" albo ponadprzeciętne.
Avatar
Gość / 14 stycznia 2020 o 17:26
+6
Dalej niech siedzą nosem komórkach, laptopach, grach. Rodzice szczęśliwi, że się dziećmi zajmować nie muszą, a wszystkiemu jak zwykle nauczyciele.
Avatar
kola / 14 stycznia 2020 o 19:04
+5
To szkoła i nauczyciel ma mi dziecko nauczyć a nie korepetytor. Wszystko co związane z nauką ma się odbywać w szkole i w godzinach lekcyjnych, żadnych prac domowych. Wyobraźcie sobie że po pracy szef daje Wam coś do zrobienia w domu... Chore. Przykład trzeba brać z krajów rozwiniętych.
 Napisz to Zalewskiej do Brukseli
Avatar
Czy mam rację? / 14 stycznia 2020 o 18:39
+5
To prawda, że w dzisiejszych czasach uczniowie bardzo dużo czasu spędzają w internecie. Gdyby większość czasu, który przeznaczają na siedzenie przed ekranem laptopa czy smartfona (chyba mało kto ma dziś komputer stacjonarny?) przeznaczali na sprawy związane ze szkołą, z nauką w internecie nie byłoby problemu. Mam na myśli to, że gdy ja chodziłem do szkoły nie było internetu, a wiele rzeczy trzeba było sprawdzać, poszukać, więc robiłem to w encyklopedii, słownikach, różnych książkach. Dziś prawie wszystko to jest w internecie, trzeba tylko trochę uważać, bo Wikipedia w odróżnieniu od Encyklopedii PWN może zawierać błędy. Inna sprawa jest taka, że po długim siedzeniu przed ekranem laptopa lub smartfona nie ma się chęci na pochylenie się nad książkami, zeszytami itd., czyli na dalsze siedzenie.
To prawda, że w dzisiejszych czasach uczniowie bardzo dużo czasu spędzają w internecie. Gdyby większość czasu, który przeznaczają na siedzenie przed ekranem laptopa czy smartfona (chyba mało kto ma dziś komputer stacjonarny?) przeznaczali na sprawy związane ze szkołą, z nauką w internecie nie byłoby problemu. Mam na myśli to, że gdy ja chodziłem do szkoły nie było internetu, a wiele rzeczy trzeba było sprawdzać, poszukać, więc robiłem to w encyklopedii, słownikach, różnych książkach. Dziś prawie wszystko to jest w internecie, trzeba tylko tr... rozwiń
Avatar
uiui / 14 stycznia 2020 o 17:48
+5
Deforma czkawką się odbija?
Avatar
Gość / 17 stycznia 2020 o 21:43
0
Straszne, popadanie w paranoje bo DZIECKO SIE NIE DOSTANIE DO WYMARZONEJ SZKOŁY! Uwierzcie że poza Jagiellońskim też jest życie i też można rozwinąć skrzydła, nie przymuszajcie dzieci do bezsensownego kucia bo nic z tego nie wyniknie
Avatar
Ojciec / 15 stycznia 2020 o 14:26
+3
Przecież ten egzamin nie ma żadnego znaczenia, liczy się tylko przy rekrutacji do szkoły średniej. Skoro wszyscy wypadli generalnie słabo to znaczy, że generalnie słaby rocznik pójdzie do szkół i nie trzeba mieć bardzo wysokich progów punktowych by dostać się do dobrych szkół. Jakby egzamin poszedł generalnie dobrze, a moje dziecko wypadło na nim słabo to byłby powód do zmartwienia, tak nie ma problemu. Rodzice odpuśccie.
Avatar
jurny wikary.... / 15 stycznia 2020 o 10:42
-1
........ w wyjątkowo promocyjnej cenie mogę udzielać korepetycji z religii dla dziewcząt i chłopców w wieku powyżej 15 lat!
Avatar
Gość / 15 stycznia 2020 o 09:28
-7
i niech nie płaczą belfry że mało zarabiają; matma , chemia po 50 placę; dzieńnie przyłazi do uczycielki 3 sztuki to daje 150 zeta razy 6 w tygodniu to 900 ; w miechu prawie 4 koła można żyć ? plus pensyjka ... eldorado papuga czy inny inżynier to przy korepie pikuś; może jeszcze konowały im dorównywają
Avatar
babcia / 15 stycznia 2020 o 07:19
+8
RODZICE trzeba zabrać telefony, smartfony, gierki i wtedy w wolnym od tych rekwizytów czasie wezmą się za naukę, no i musicie trochę ich do nauki gonić a nie udawać że wasze dziecko to geniusz bo sprawnie korzysta z dobrodziejstw informatyki
Avatar
Sdf / 14 stycznia 2020 o 22:58
+3
I wszyscy zadowoleni.. Nauczyciele, bo zarobią... Rodzice, bo dzieci wreszcie się uczą... ..
Avatar
hehe / 14 stycznia 2020 o 20:36
+1
Czy na tym zdjęciu jest św. Greta Turnberżanka? Jej korepetycje z pewnością by się przydały ;)
Avatar
pięćdziesiątka / 14 stycznia 2020 o 19:40
-4
Co tam komputer... Chodziliśmy do szkoły, tam nas uczyli nauczyciele a jak ktoś nie rozumiał to po łapach i raz dwa wiedza wchodziła do głowy. Po szkole kanapka z wodą i cukrem i na dwór do nocy. Kiedyś to było fajnie. tak jak teraz uczniowie nie mogą zrozumieć co do nich mówi nauczyciwl tak nauczyciwl nie potarfi przekazać tak żeby uczeń zrozumia tylko do przodu z materiałem a douczyć się to zapraszm na korepetycje indywidualne do mnie w cenie pro mocyjnej 60 zł za lekcję (45 min) inaczej na pewno będziesz miał zagrożenia albo nie zdasz...
Avatar
sefyj / 14 stycznia 2020 o 19:16
+6
Ktoś napisał, że "deforma czkawką się odbija". To nie jest deforma, tylko POWRÓT do sytuacji (systemu) sprzed 1999 r., kiedy tak jak i dziś była ośmioletnia szkoła podstawowa i nie było gimnazjum. BYŁO LEPIEJ przed wprowadzeniem gimnazjum, bo poziom w szkołach był wyższy, a łobuzerstwa w szkołach było mniej. Jeżeli powrót do czegoś co było lepsze określany jest jako deforma to brak słów. A tak na marginesie dodam, że słowo "deforma" bardzo lubią używać zwolennicy tzw. totalnej opozycji powtarzając je po politykach tejże opozycji.
 Nie można nazwać tego co zrobiono REFORMĄ!!!!! Można tu podać wiele argumentów, ale po co? Wystarczy zobaczyć wyniki PISA, pojechać do szkoły i porozmawiać z nauczycielami, siódmo i ósmoklasistami. Zniszczono NAJLEPSZY element edukacji nie dając nic w zamian. 
 Nie można nazwać tego co zrobiono REFORMĄ!!!!! Można tu podać wiele argumentów, ale po co? Wystarczy zobaczyć wyniki PISA, pojechać do szkoły i porozmawiać z nauczycielami, siódmo i ósmoklasistami. Zniszczono NAJLEPSZY element edukacji nie dając nic w zamian.  rozwiń
Avatar
Gość / 14 stycznia 2020 o 19:08
+9
Jak rodzice maja w *** za to dziecko ma smartfon, komputer ps4, to do kogo maja pretensje do nauczyciela??? Ja nim nie jestem!! macie gląbów to wasza wina czyli rodzicow
Zobacz wszystkie komentarze 22

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Szkolili się przez ferie i już są żołnierzami. Przysięga wojskowa w centrum Świdnika [zdjęcia]
galeria

Szkolili się przez ferie i już są żołnierzami. Przysięga wojskowa w centrum Świdnika [zdjęcia] 9 5

Kolejni żołnierze - ochotnicy złożyli w niedzielę w Świdniku przysięgę wojskową i zasilili szeregi 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”.

Bimbrownia w bloku. 54-latek podejrzany o nielegalne wytwarzanie alkoholu
ZDJĘCIA

Bimbrownia w bloku. 54-latek podejrzany o nielegalne wytwarzanie alkoholu 14 12

Wyrabianie napojów spirytusowych bez odpowiedniego wpisu do rejestru jest zakazane i podlega karze do roku pozbawienia wolności. Z takimi konsekwencjami prawnymi musi się liczyć 54-latek zatrzymany przez policjantów w Białej Podlaskiej.

Twierdził, że chce pomóc, a okradł 81-latkę. Złodziej został zatrzymany

Twierdził, że chce pomóc, a okradł 81-latkę. Złodziej został zatrzymany 0 0

Najpierw zaoferował pomoc przy pracach w gospodarstwie, później pożyczył 4 zł, a na koniec okradł 81-letnią kobietę. Sprawcy grozi kara więzienia do 10 lat.

Ksiądz z Lublina o wizycie duszpasterskiej: Nie chodzimy po kolędzie, żeby zbierać pieniądze
Magazyn

Ksiądz z Lublina o wizycie duszpasterskiej: Nie chodzimy po kolędzie, żeby zbierać pieniądze 44

Rozmowa z księdzem Robertem Śliżem z archidiecezji lubelskiej o tym, jak wygląda wizyta duszpasterska

Komunikacja miejska w Białaj Podlaskiej. Bilety będzie można kupić w biletomatach

Komunikacja miejska w Białaj Podlaskiej. Bilety będzie można kupić w biletomatach 1 3

Bilety komunikacji miejskiej będzie można kupić w biletomatach. Dwa urządzenia stanęły na przystankach przy ulicy Terebelskiej oraz Narutowicza.

Pijany kierowca uderzył w bariery energochłonne. Miał blisko 2,5 promila alkoholu [zdjęcia]

Pijany kierowca uderzył w bariery energochłonne. Miał blisko 2,5 promila alkoholu [zdjęcia] 0 3

23-letni kierowca hondy stracił panowanie nad autem i wjechał w bariery energochłonne. Do zdarzenia doszło w sobotę rano w Radzyniu Podlaskim, na skrzyżowaniu ul. Międzyrzeckiej i Pomiarowej. Mieszkaniec gminy Kąkolewnica był pijany.

Żona policjanta choruje na białaczkę. Funkcjonariusze apelują o oddawanie krwi

Żona policjanta choruje na białaczkę. Funkcjonariusze apelują o oddawanie krwi 39 4

Po raz kolejny policjanci z Krasnegostawu organizują zbiórkę krwi dla żony jednego z swoich kolegów – Izabeli Kowalik. Kobieta choruje na białaczkę. Zbiórkę krwi zaplanowano na początku lutego w dwóch miastach - Krasnymstawie i Zamościu.

"Chciał tylko zaatakować" samochód. Pijany kierowca zatrzymany na stacji paliw

"Chciał tylko zaatakować" samochód. Pijany kierowca zatrzymany na stacji paliw 8 7

Nie przejął się sądowym zakazem i pijany pojechał na stację paliw. Później tłumaczył policjantom, że "chciał tylko zatankować paliwo do swojego auta". 42-letni kierowca busa miał ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie.

Rodzinna tragedia w Chełmie. 14-latek zabił macochę, a jej syna ciężko zranił nożem?
NOWE INFORMACJE

Rodzinna tragedia w Chełmie. 14-latek zabił macochę, a jej syna ciężko zranił nożem? 78 6

Dramat w Chełmie. 14-latek zabił nożem macochę i ciężko ranił przyrodniego brata. Później uciekł z domu.

Nie żyje ugodzona nożem 39-letnia kobieta. 14-latka pilnuje w szpitalu policja

Nie żyje ugodzona nożem 39-letnia kobieta. 14-latka pilnuje w szpitalu policja 27 10

Nie żyje 39-letnia mieszkanka Chełma, która została ugodzona nożem. Do szpitala został przewieziony także zraniony 18-letni syn kobiety. W sprawie został zatrzymany 14-letni chłopak.

Studenci wracają do Polski po wizycie w Wuhan w Chinach. MSZ uspokaja ws. zagrożenia groźnym wirusem
film

Studenci wracają do Polski po wizycie w Wuhan w Chinach. MSZ uspokaja ws. zagrożenia groźnym wirusem 1 12

Po Polski mają przylecieć studenci z Politechniki Rzeszowskiej, którzy przebywali w chińskim mieście Wuhan, które jest centrum epidemii koronawirusa 2019-nCoV. Władze uspokajają, że warszawskie Lotnisko Chopina zapewnia, że jest odpowiednio przygotowane na przybycie podróżnych.

Niedziele handlowe w 2020 roku. Czy 26 stycznia zrobimy zakupy?

Niedziele handlowe w 2020 roku. Czy 26 stycznia zrobimy zakupy? 5 2

Dzisiaj jest pierwsza niedziela handlowa w 2020 roku, po zmianie przepisów. W sumie w bieżącym roku będzie zaledwie siedem niedziel, kiedy nie będzie obowiązywać zakaz handlu.

Jeszcze drożej za odpady? Nowe stawki i zasady. "Było bardzo burzliwe posiedzenie"
ZAMOŚĆ

Jeszcze drożej za odpady? Nowe stawki i zasady. "Było bardzo burzliwe posiedzenie" 2 16

W poniedziałek radni będą się musieli zmierzyć z problemem opłat za śmiecie. Nowe, wyższe stawki za gospodarowanie odpadami komunalnymi obowiązują zaledwie od początku stycznia. Prezydent chce je podnieść. Kolejny pomysł to zmiana metody ich naliczania. Już na posiedzeniach komisji działających w radzie miasta było burzliwie.

Biała Samorządowa: Decyzja wojewody była polityczna. Ale miasto posłuchało jego uwag

Biała Samorządowa: Decyzja wojewody była polityczna. Ale miasto posłuchało jego uwag 0 16

Miasto skieruje uchwałę "żłobkową" do konsultacji Rady Rodziców. Tymczasem, radni Białej Samorządowej uważają że decyzja wojewody, który unieważnił tę uchwałę, była polityczna.

Człowiek z Lublina i jego brzmienie. Współpracuje z uznanymi muzykami z całego świata
Magazyn

Człowiek z Lublina i jego brzmienie. Współpracuje z uznanymi muzykami z całego świata 36 1

- Cieszę się, że znani muzycy potrafią docenić moją pracę. Dla mnie najważniejsze jest to, że po tylu latach człowiek z Lublina zdobył sobie uznanie - Rozmowa z Grzegorzem Kulawiakiem, producentem i realizatorem muzycznym, właścicielem lubelskiego studia SinMix oraz byłym basistą grupy Ravendusk

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.