Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

10 stycznia 2020 r.
15:56

Uczą się tutaj głównie cudzoziemcy. Szkoła w Berezówce może przestać istnieć, bo gmina woli dom seniora

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
61 44 A A
Uczniowie ze szkoły w Berezówce
Uczniowie ze szkoły w Berezówce (fot. Archiwum E.Burda)

Jedyna taka szkoła w Polsce, w której większość uczniów to cudzoziemcy, może zostać zamknięta. Gmina ma pomysł, aby w budynku powstał m.in. dom dla seniorów. – Szkoła w Berezówce zyskuje uznanie w kraju, nie generując przy tym żadnych kosztów dla gminy – podkreśla z kolei dyrektor Barbara Protasiewicz.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Do placówki uczęszcza obecnie 70 dzieci. – 21 z nich to polscy uczniowie, a 49 to dzieci i młodzież z ośrodka dla cudzoziemców w Horbowie – zaznacza Protasiewicz. Mieszkają tam głównie Czeczeni, którzy ubiegają się o status uchodźcy.

Podstawówka w Berezówce miała zostać zamknięta, ale w 2012 roku szkołę zdecydowało się prowadzić stowarzyszenie "Za Rzeką Krzną". Założyli je nauczyciele oraz lokalna społeczność. Od początku było tak, że w ławce obok polskich uczniów siedzieli mali Czeczeni. I to właściwie dzięki nim, placówka może istnieć. Wszyscy uczą się zgodnie z polskim programem. – Dzierżawiliśmy ten budynek od gminy, płaciliśmy za wszystko, gmina nie dokładała ani grosza – podkreśla dyrektor. Szkoła utrzymuje się z subwencji oświatowej, a nauczyciele pracują w oparciu o Kodeks Pracy. Kilka razy udało się też sięgnąć po unijne dotacje.

 – Nie zaproponowano nam zastępczej siedziby – żali się Protasiewicz.

Okazuje sie, że gmina ma dwa pomysły na budynek w Berezówce. – W jednej części chcemy stworzyć świetlicę wiejską dla mieszkańców, a w drugiej dzienny dom pobytu dla seniorów – precyzuje Jan Sikora, wójt gminy Zalesie.

Dalej wskazuje, że 700 osób w gminie to osoby powyżej 65. roku życia. – Często to osoby niepełnosprawne, pozostawione bez opieki – dodaje. Jest jeszcze jeden powód. – Już teraz 25 uczniów z rejonu szkoły w Berezówce woli chodzić do szkoły w Zalesiu, gdzie mają lepsze warunki. Skoro tam dzieci polskie są w mniejszości, to może należałoby wykorzystać ten budynek inaczej – proponuje Sikora.

Ale nawet rodzice nie zgadzają się na likwidację szkoły. – Jesteśmy temu przeciwni. Mamy blisko do placówki, nasze dzieci czują się tu bezpiecznie, współpraca z nauczycielami jest dobra – podkreśla pani Mariola, której dziecko uczęszcza do podstawówki. – Wszyscy razem dbamy o rozwój naszych dzieci, organizujemy wspólnie różne uroczystości. Mamy także indywidualne kontakty, również z ludźmi z ośrodka – dodaje mieszkanka Berezówki.

Tymczasem wójt nie widzi w tym problemu, aby dzieci przeniosły się do szkoły w Zalesiu. – W sensie prawnym dzieci cudzoziemskie powinny uczęszczać do Zalesia, bo ta szkoła jest bliżej ośrodka dla cudzoziemców. Poza tym, w tym budynku mamy więcej miejsca, bo zwolniły się sale po gimnazjum – zaznacza Sikora i dodaje, że demografii nie da się oszukać. – Liczba dzieci maleje, nie da się utrzymać tej sieci szkół, jaka była kiedyś – podkreśla.

Z kolei dyrektor placówki przypomina, że kilkanaście lat temu żadna inna szkoła w okolicy nie chciała przyjąć cudzoziemców. – Od tego czasu nie zanotowaliśmy żadnych konfliktów czy interwencji. Relacje są bardzo dobre. Rodzice z ośrodka w Horbowie przyjeżdżają na zebrania – zaznacza Protasiewicz. Poza tym, nauczyciele doszkalali się na licznych kursach, aby móc pracować z uczniami cudzoziemskimi.

O sprawie dyrekcja poinformowała Urząd do Spraw Cudzoziemców. – Organizacja lokalnego systemu edukacji jest zadaniem własnym samorządu. W związku z zaistniałą sytuacją wystąpiliśmy pisemnie do wójta gminy z prośbą o informacje, czy planowana jest zmiana miejsca realizacji obowiązku szkolnego przez dzieci mieszkające w ośrodku w Kolonii Horbów – odpowiada Jakub Dudziak, rzecznik prasowy UdSC. – Ewentualna zmiana szkoły to niewątpliwie bardzo duże wyzwanie dla dzieci, które przywykły do placówki w Berezówce – przyznaje rzecznik.

Władze gminy zorganizują konsultacje społeczne w tej sprawie. – Chcemy, aby sprawa zamknęła się do końca lutego. Ostatecznie, to rada gminy podejmie decyzję– zapowiada Jan Sikora.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Srebro dla lubelskich terytorialsów

Srebro dla lubelskich terytorialsów

Reprezentacja z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej została wicemistrzem w biegu na orientację. Mundurowi musieli wykazać się w sprincie, sztafecie czy w odczytywaniu mapy.

Ostatnia chwila na skorzystanie z oferty Restaurant Week
NASZ PATRONAT

Ostatnia chwila na skorzystanie z oferty Restaurant Week

Jeszcze tylko do środy potrwa festiwal Restaurant Week. W tym wydarzeniu na Lubelszczyźnie udział bierze 20 restauracji.

Jerzy Żytkowski (organizator rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego): Medal jest najmniej ważny

Jerzy Żytkowski (organizator rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego): Medal jest najmniej ważny

Rozmowa z Jerzym Żytkowskim, organizatorem rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego

Ekologiczne meble z palet na Politechnice Lubelskiej

Ekologiczne meble z palet na Politechnice Lubelskiej

Studenci wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej z okazji Dnia Ziemi budowali ekologiczne ławeczki z palet. Posłużą im one w trakcie przerw.

Umowa podpisana ponad rok temu, a remontu dworca PKP nie widać

Umowa podpisana ponad rok temu, a remontu dworca PKP nie widać

Ponad rok temu Łuków zawarł umowę z kolejową spółką na remont nieczynnego dworca PKP. Od tego czasu nic się nie dzieje. Ale kolej ma już pewien konkret.

Wyprzedzał na przejściu dla pieszych. Był nietrzeźwy
film

Wyprzedzał na przejściu dla pieszych. Był nietrzeźwy

Radzyńska policja zatrzymała nietrzeźwego kierowcę Opla, który wyprzedzał inny pojazd tuż przed przejściem. Oprócz wysokiego mandatu, może długo posiedzieć za kratkami.

Próbowała przemycić półszlachetne kamienie. Miały być ozdobą akwarium

Próbowała przemycić półszlachetne kamienie. Miały być ozdobą akwarium

Podróżna tłumaczyła, że to zwyczajne kamienie ozdobne, które miały wypełnić jej akwarium. W Terespolu udaremniono przemyt 8 kg Czaroitu.

Zawodniczki Cementu-Gryfa Chełm wróciły z mistrzostw Polski z medalami

Zawodniczki Cementu-Gryfa Chełm wróciły z mistrzostw Polski z medalami

Zmagania toczyły się w kategorii U 20 i U 23. Na najwyższym stopniu podium stanęły Alicja Nowosad, Olga Padoshyk i Daniela Tkaczuk. Natomiast wicemistrzyniami kraju zostały Wiktoria Kamela i Marta Gajowniczek

Za nami już kolejny festiwal 3k6!
Wideo
film

Za nami już kolejny festiwal 3k6!

Gracze z całej Polski i nie tylko, w ubiegły weekend zjechali się do Lublina, aby wspólnie rywalizować!

Rodzina w komplecie! Pisklęta wróciły do gniazda sokołów
Wideo
film

Rodzina w komplecie! Pisklęta wróciły do gniazda sokołów

Nadszedł ten dzień, na który czekali wszyscy obserwatorzy ptasiej telenoweli z komina elektrociepłowni Wrotków. Do gniazda wróciły odchowane przez sokolnika pisklęta.

Bitwa o Europę nabiera tempa - czy Mirosław Piotrowski ma szansę  na mandat?
Dzień Wschodzi
film

Bitwa o Europę nabiera tempa - czy Mirosław Piotrowski ma szansę na mandat?

Opadł bitewny kurz walki o samorządy, a na horyzoncie kolejna bitwa. Tym razem o miejsca w parlamencie europejskim. Po przerwie do Brukseli chce wrócić prof. Mirosław Piotrowski. Był już europosłem przez 3 kadencje z poparcia Ligi Polskich Rodzin oraz Prawa i Sprawiedliwości. Tym razem kandyduje z listy Konfederacji. Z jakimi szansami na sukces? Zapraszamy do obejrzenia.

Za nami druga kolejka Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w Świdniku

Za nami druga kolejka Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w Świdniku

Zwycięstwa odniosły Ekolodzy Eco-World, Kelnerzy MTS Akapelka i Piekarze Adampol Team

Gnojowica pod domem wójta Dorohuska

Gnojowica pod domem wójta Dorohuska

Wczoraj rolnicy przed domem wójta Dorohuska Wojciecha Sawy wylali gnojówkę i podpalili opony. Był to odwet za rozwiązanie protestu na granicy.

Rafał Zwolak: Pogodzimy Zamość, bo moją partią są ludzie
Wybory 2024

Rafał Zwolak: Pogodzimy Zamość, bo moją partią są ludzie

W pierwszej turze wyborów jego przewaga nad urzędującym prezydentem sięgnęła 2854 głosów. W drugiej była jeszcze większa. Różnica wyniosła 6035 głosów. O nocy wyborczej, planach na przyszłość, również kadrowych i jego konkurencie rozmawiamy z Rafałem Zwolakiem, zwycięzcą wyborów prezydenckich w Zamościu.

GIS ostrzega: tej mąki lepiej nie kupuj

GIS ostrzega: tej mąki lepiej nie kupuj

Główny Inspektorat Sanitarny wycofał niektóre partie mąki migdałowej. Wszystko przez nadmiar aflatoksyn

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium