Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Hrubieszów

18 kwietnia 2021 r.
21:18

Hrubieszów: Szpital gotowy do strajku, mieszkańcy do protestu. Co na to dyrektorka?

Autor: Zdjęcie autora agdy
92 1 A A
Takie ulotki pojawiły się na klatkach schodowych i w przestrzeni publicznej Hrubieszowa
Takie ulotki pojawiły się na klatkach schodowych i w przestrzeni publicznej Hrubieszowa (fot. archiwum)

Pracownicy szpitala w Hrubieszowie zgłosili gotowość do strajku. To ich odpowiedź na zmianę dyrektora i konflikt z władzami powiatu. Mieszkańcy utworzyli w mediach społecznościowych grupę wsparcia. W trzy dni, blisko 1000 osób stanęło wirtualnie murem za medykami.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Od zeszłego tygodnia w szpitalu w Hrubieszowie jest nowy dyrektor. Teoretycznie sporu między poprzednim szefem szpitala a władzami starostwa już nie ma. Jednak emocje wcale nie opadły, wręcz przeciwnie. Dawno w mieście i powiecie nie było sprawy, która by tak podzieliła mieszkańców.

Dariusz Gałecki, dyrektor Szpitala Powiatowego im. Świętej Jadwigi Królowej w Hrubieszowie złożył rezygnację ze stanowiska 23 marca, 26 marca władze powiatu hrubieszowskiego jej nie przyjęły. 13 kwietnia Zarząd Powiatu Hrubieszowskiego zmienił zdanie i podjął uchwałę na mocy której rezygnację Dariusza Gałeckiego przyjął. Tego samego dnia dyrektor opuścił placówkę, bo został zwolniony z obowiązku świadczenia pracy.

I tego samego dnia w szpitalu pojawiła się nowa pani dyrektor, która do tej pory była zastępcą dyrektora do spraw pielęgniarstwa w Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II w Nowym Targu.

Gotowi do strajku

– W naszym odczuciu, pozostawienie szpitala bez kolejnego lekarza specjalisty jakim jest dyrektor Dariusz Gałecki godzi bezpośrednio w bezpieczeństwo naszych pacjentów, za których czujemy się odpowiedzialni. Z drugiej strony zatrudnienie nowego dyrektora z tak wysoką pensją znacząco pogarsza i tak trudną sytuację naszego szpitala. Uwzględniając powyższe oraz fakt, iż do chwili obecnej Rada Powiatu nie zajęła stanowiska w przedmiotowej sprawie, jesteśmy zmuszeni do podjęcia decyzji o ogłoszeniu gotowości do strajku – poinformowali w piątek pracownicy SP ZOZ w Hrubieszowie. Dokument, który dostali powiatowi radni, bo hrubieszowska placówka jest szpitalem powiatowym, podpisali przedstawiciele wszystkich związków zawodowych, które tam działają.

– Pracuję tu kilkanaście lat i widząc pozytywne zmiany jakie nastąpiły w ciągu kilku ostatnich, będę całym sercem wspierać szpital. Trzeba być pozbawionym człowieczeństwa, żeby w dobie pandemii, ogromnej liczby zachorowań w naszym regionie robić taki cyrk jaki robi starostwo. Brak mi słów już. Dyrektor Gałecki pracował "za trzech". Na oddziale ginekologicznym, pełnił dyżury na oddziale Covid a także pełnił funkcję dyrektora. Można było zauważyć jak stara się doprowadzić szpital do porządku po poprzednikach i kiedy zaczęło mu się to udawać, i w końcu szpital zaczął funkcjonować, starostwo doprowadziło do złożenia przez niego wypowiedzenia. Nie dziwię się dyrektorowi, bo każdy ma jakieś granice wytrzymałości – ocenia sytuację jeden z pracowników hrubieszowskiego szpitala.

Takich głosów na forach jest bardzo dużo.

W podobnym tonie wypowiadali się lekarze, którzy napisali oświadczenie wysłane do lubelskiego wojewody i premiera. Była to ich odpowiedź na stanowisko władz powiatu, które ich zdaniem deprecjonują ich pracę i przypisują pracownikom służby zdrowia odpowiedzialność za zaistniałą sytuację.

Jeszcze w marcu, 35 osób, głównie lekarzy, złożyło wypowiedzenia z pracy. Zrobili to w geście solidarności z dyrektorem Gałeckim, opowiadając się po jego stronie w sporze z władzami powiatu.

– Doktor Dariusz Gałecki nie został odsunięty od pracy w szpitalu, tylko musieliśmy przyjąć jego rezygnację w taki sam sposób jak został powołany, bo inaczej uchwała by była niezgodna z prawem – mówi Aneta Karpiuk, starosta powiatu hrubieszowskiego pytana dlaczego lekarz w ogóle zniknął ze szpitala a nie tylko z dyrektorskiego gabinetu. A jest to podnoszone w wielu wypowiedziach i komentarzach.

- Powiat nie zawiera umów z lekarzami tylko dyrektor szpitala. Z tego co wiem pani dyrektor mówiła, że jeżeli pan dyrektor zechce pracować w szpitalu na pewno mu to umożliwi. Wszystkie decyzje jakie podjęliśmy w sprawie szpitala były podyktowane troską o zdrowie mieszkańców powiatu – dodaje.

Murem za szpitalem

– W związku z zaistniałą sytuacją dotyczącą naszego szpitala, mieszkańcy Hrubieszowa w akcie solidarności z personelem medycznym przyłączają się do gotowości rozpoczęcia strajku. Mamy pełną świadomość że działania starosty, pani Anety Karpiuk wpływają negatywnie na funkcjonowanie placówki medycznej co wiąże się z dużym niepokojem mieszkańców i potencjalnych pacjentów hrubieszowskiego szpitala. Doskonale zdajemy sobie sprawę z faktu, że odejście pana dyrektora Dariusza Gałeckiego było spowodowane działaniami pani starosty. Jako społeczeństwo mamy pełne prawo do wyrażania swojego niezadowolenia. Nie możemy biernie przyglądać się na działania starosty, które godzą w dobro nas wszystkich – napisali administratorzy i twórcy grupy na Facebooku.

Utworzona 16 kwietnia grupa Mieszkańcy Hrubieszowa i Powiatu murem za Szpitalem, 18 kwietnia do godz. 19 miała 981 członków.

Jak informują administratorzy grupy, to od decyzji pracowników szpitala zależy jak będzie wyglądał społeczny protest i kiedy do niego dojdzie.

Alicja Jarosińska, od 13 kwietnia p.o. dyrektor szpitala w Hrubieszowie (fot. Podhalański Szpital Specjalistyczny)

Nie przewiduję likwidacji żadnego oddziału

– Znam oczywiście doniesienia medialne na temat ogłaszania gotowości do strajku, a jednocześnie przypomnieć należy w tym miejscu oświadczenie lekarzy naszego szpitala, także publikowane w mediach, w którym jednoznacznie zapewniają pacjentów: „Dobrem najwyższym jest dla nas zdrowie naszych pacjentów oraz przyszłość naszego szpitala, który stanowi równocześnie dobro wspólne całej lokalnej społeczności powiatu. Żaden z nas, lekarzy, nigdy nie pozostawi chorego bez pomocy, ani nie odejdzie od łóżka chorego pacjenta.” – mówi Alicja Jarosińska, p.o. dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Hrubieszowie.

– Oczywistością jest, że mieszkańcy regionu zdecydowanie opowiadają się po stronie wszystkich, z natury kompetencji zawodowych odpowiedzialnych lekarzy, z których żaden „nigdy nie pozostawi chorego bez pomocy, ani nie odejdzie od łóżka chorego pacjenta.” Wielokrotnie dotąd spotykałam się z naciskami związków zawodowych i zawsze udawało się uspokoić emocje i skierować aktywność zawodową personelu medycznego na opiekę nad pacjentami, bo ta misja jest dla nas najważniejsza – dodaje.

Kilka dni temu pani dyrektor zapowiadała, że czeka do wtorku na decyzje osób, które złożyły wypowiedzenia. Zapytaliśmy, czy coś się zmieniło w związku z rozwojem sytuacji?

– Zgodnie z ustaleniami przyjętymi w rozmowach kadrowych do wtorku będą podjęte przez część pracowników indywidualne decyzje co do wycofania wypowiedzeń umowy o pracę lub podtrzymujące chęć rezygnacji z zatrudnienia. Dla większości pracowników okres wypowiedzenia upływa z dniem 30 czerwca. Naturalny ruch kadrowy tworzy oczywiste, zwykłe zmiany w strukturze zatrudnienia, dlatego procedury kadrowe są znane, określone przepisami prawa. Niektórzy pracownicy odchodzą z miejsc pracy, inni zgłaszają chęć zatrudnienia, to są zwykłe sytuacje – wyjaśnia kierująca od 13 kwietnia dyrektorka.

W mediach i oświadczeniach radnych powiatowych pojawia się wątek planowanej likwidacji oddziałów. Jakoby Alicja Jarosińska wyraziła się, że ma taki zamiar. Chodzi o dziecięcy ale nie tylko. Z relacji wynika, że nowa dyrektor chce wprowadzić zmiany w hrubieszowskim szpitalu. 

– Nie jest przewidziane likwidowanie któregokolwiek oddziału w hrubieszowskim szpitalu. Rzeczywiście, oddział pediatryczny ma małe wykorzystanie miejsc – z przyczyn ogólnie znanych, ale wszystkie oddziały pediatryczne w szpitalach powiatowych w okresie pandemii nie mają pełnego wykorzystania łóżek. Liczę, że po ustaniu pandemii ta sytuacja się zmieni. Najbliższe szpitalne oddziały pediatryczne są oddalone od Hrubieszowa o ok. 50 km, dlatego uważam, że nasz szpital powinien mieć oddział pediatryczny – wyjaśnia.

Zapytaliśmy też o to jak ma zamiar zareagować na apele i komentarze mieszkańców w stylu: proszę zrezygnować, proszę wracać do domu, chcemy dyrektora Gałeckiego.

– Organem założycielskim i właścicielskim dla szpitala jest starostwo powiatowe. Zarząd Powiatu Hrubieszowskiego powierzył mi pełnienie obowiązków dyrektora SP ZOZ w Hrubieszowie na czas trwania stanu epidemii oraz na kolejne 90 dni od jego odwołania. „Głosy formułujące oczekiwania” można ewentualnie kierować do organu założycielskiego, czyli do zarządu. Każdy obywatel może zwracać się do organów samorządowych z pytaniami, wnioskami, petycjami obywatelskimi, propozycjami – uważa Jarosińska.

Wiele osób zastanawiało się jak doszło do tego, że osoba z drugiego końca Polski – Alicja Jarosińska do tej pory pracowała w szpitalu w Nowym Targu – nagle zjawiła się w Hrubieszowie. Na dodatek radny powiatowy, Marcin Zając napisał w oświadczeniu: pan Marcin Romanowski podkreśla także, że pani Alicja Jarosińska, p.o. dyrektora szpitala jest osobą kompetentną i posiada duże doświadczenie menedżerskie, które – jego zdaniem – pozwoli wyjść z tej trudnej sytuacji.

Zapytaliśmy: czy się państwo znają i czy to właśnie minister z Solidarnej Polski skontaktował panią dyrektor z władzami w Hrubieszowie?

– Mimo trudnej sytuacji epidemicznej pozwólmy sobie na uśmiech i dlatego proszę przyjąć ten żart, że wiele lat temu ówczesny premier Marek Belka, dopytywany przez komisję sejmową o znajomość z pewną osobą odpowiedział żartobliwie, że zna tę osobę „niemal tak, jak Jennifer Lopez”. W takim samym stopniu znam pana ministra Marcina Romanowskiego – „niemal tak, jak Jennifer Lopez” - z mediów. Każdy może ustalić bardzo łatwo, jaki mam dorobek zawodowy, bo wystarczy przejrzeć archiwalne i aktualne publikacje w internecie, a moje szczegółowe kompetencje zawodowe także są znane wielu osobom, bo od 33 lat pracuję zawodowo, a w tym od ok. 20 lat zarządzam różnymi placówkami ochrony zdrowia. Trudno być osobą anonimową i nie być zauważaną po tak wielu latach pracy w wielu miastach, w różnych placówkach ochrony zdrowia – odpowiedziała szefowa hrubieszowskiego szpitala.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 1

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Janusz_Paliwas / 18 kwietnia 2021 r. o 22:16
+12
Odważnie, jeszcze ludzkie pany gorszemu sortu zdradzieckich mord zlikwidują i będziecie musieli do Zamościa jeździć...
Avatar
Janusz_Paliwas / 18 kwietnia 2021 r. o 22:16
+12
Odważnie, jeszcze ludzkie pany gorszemu sortu zdradzieckich mord zlikwidują i będziecie musieli do Zamościa jeździć...
Zobacz wszystkie komentarze 1

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Alarmistyczne dane dla lubelskiego. „Na ulicach praktycznie nie widzi się młodych ludzi”

Alarmistyczne dane dla lubelskiego. „Na ulicach praktycznie nie widzi się młodych ludzi”

Nasze województwo ma coraz mniej mieszkańców. W ubiegłym roku liczba ludności zmniejszyła się o kilkanaście tysięcy. Ale to tylko statystyki, bo problem jest jeszcze poważniejszy. – Po analizie deklaracji śmieciowych okazało się, że brakuje nam około 900 mieszkańców – mówi wójt jednej z lubelskich gmin

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 10 maja 2021 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 10 maja 2021 r.

Wielka podróż tratwą z Puław do Morza Czarnego
Magazyn
galeria

Wielka podróż tratwą z Puław do Morza Czarnego

Inaczej patrzy się na kraje i miasta od strony wody. Mam nadzieję, że znajdę czas by trochę pozwiedzać – mówi Andrzej Łagowski, mieszkaniec gminy Wisznice, który 3 maja wyruszył z puławskiego portu w swoją podróż życia.

Lublin. Na Szambelańską wrócił Jarmark [zdjęcia]
zdjęcia

Lublin. Na Szambelańską wrócił Jarmark [zdjęcia]

Jarmark Tradycji znów się rozstawia. Sprzedawcy na klientów czekają w każdy weekend.

Miliony na lubelskie drogi rozdane. Teraz liczą na oszczędności
zdjęcia
galeria

Miliony na lubelskie drogi rozdane. Teraz liczą na oszczędności

364 km nowych dróg powstanie w województwie lubelskim w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Inwestycji może być więcej dzięki zapowiadanym oszczędnościom poprzetargowym.

Dwa wypadki pod Chełmem. Jeden śmiertelny. Zginął motocyklista

Dwa wypadki pod Chełmem. Jeden śmiertelny. Zginął motocyklista

Do dwóch groźnych wypadków doszło w niedzielę na drogach dojazdowych do Chełma. W obu wzięli udział motocykliści. Do tragedii doszło w Sielcu w gminie Leśniowice, gdzie motocyklista zginął na miejscu. Godzinę wcześniej w Horodyszczu jadący suzuki 32-latek po uderzeniu w peugeota trafił do szpitala.

Tanew Majdan Stary - Roztocze Szczebrzeszyn 4:1. Pozostałe wyniki zamojskiej okręgówki

Tanew Majdan Stary - Roztocze Szczebrzeszyn 4:1. Pozostałe wyniki zamojskiej okręgówki

Tanew Majdan Stary wygrała na swoim stadionie z Roztoczem Szczebrzeszyn i zachowała pozycję wicelidera. Do tego zespół trenera Krzysztofa Surmy w tym sezonie zdobył już 103 bramki i jest najlepiej grającym w ofensywie zespołem w lidze

Lublin, deptak, słońce i bańki. Pierwszy taki weekend [zdjęcia]
zdjęcia
galeria

Lublin, deptak, słońce i bańki. Pierwszy taki weekend [zdjęcia]

Tłumy na lubelskim deptaku, spacerowicze i dzieci. To był, zdaje się pierwszy tak ciepły weekend w tym roku.

Kryształ Werbkowice – Lublinianka 1:0, pozostałe wyniki grupy mistrzowskiej Hummel IV ligi

Kryształ Werbkowice – Lublinianka 1:0, pozostałe wyniki grupy mistrzowskiej Hummel IV ligi

Udana sobota gospodarzy w grupie mistrzowskiej. Wszystkie zespoły, które grały u siebie wywalczyły komplety punktów. Na drugim miejscu umocniła się Victoria Żmudź, która pokonała Lutnię Piszczac 1:0, a trzeci mecz bez porażki z rzędu zanotował Kryształ Werbkowice.

Lubelskie. Ksiądz miał kamerę w bucie i nagrywał małe dziewczynki. Mówił, że to przez stres

Lubelskie. Ksiądz miał kamerę w bucie i nagrywał małe dziewczynki. Mówił, że to przez stres

Karę duchownemu wymierzył sąd w Zamościu. Łukasza P. przyłapano na wakacjach w Chorwacji, kiedy w przymierzalni na plaży filmował rozebraną nastolatkę.

Parczew. Brak maseczki, to był tylko początek kłopotów

Parczew. Brak maseczki, to był tylko początek kłopotów

Uwagę policjantów zwrócił mężczyzna siedzący na ławeczce bez maseczki. Nie skończyło się tylko na tym przewinieniu.

Wybili nam piłkę z głowy, czyli opinie po meczu Motor Lublin - Sokół Ostróda
galeria

Wybili nam piłkę z głowy, czyli opinie po meczu Motor Lublin - Sokół Ostróda

Trwa dobra passa Motoru. Chociaż ekipa z Lublina jako pierwsza straciła gola w meczu z Sokołem Ostróda, to później zdobyła cztery i w dobrym stylu pokonała rywali. Jak spotkanie oceniają trenerzy obu drużyn?

Lubelskie. Nielegalna impreza na 100 osób w strażackiej remizie

Lubelskie. Nielegalna impreza na 100 osób w strażackiej remizie

Policja interweniowała w strażackiej remizie, gdzie bawiła się setka osób.

Samolot z pacjentami z Delhi lądował w Warszawie
wideo
film

Samolot z pacjentami z Delhi lądował w Warszawie

Troje pacjentów przetransportowanych w niedzielę z Delhi do Warszawy będzie leczonych w szpitalu MSWiA w stolicy; zostaną również poddani badaniu na okoliczność tego, z jaką odmianą koronawirusa mamy do czynienia - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk.

"Uciekałam z chemii i przychodziłam na treningi". Amazonki z Lublina pokazują, co to wola walki
Magazyn
galeria

"Uciekałam z chemii i przychodziłam na treningi". Amazonki z Lublina pokazują, co to wola walki

Amazonki Budowlani Lublin będą gospodarzem III Turnieju mistrzostw Polski Kobiet U 16 w Rugby 7. Zawody zaplanowano na 16 maja, początek o godzinie 11 na stadionie przy ul. Krasińskiego 11.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.