Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

10 grudnia 2021 r.
6:35

Młócka w lubelskim skansenie. Mocne oskarżenia wobec dyrektor muzeum

72 12 A A
Bogna Bender-Motyka
Bogna Bender-Motyka (fot. Maciej Kaczanowski)

Coraz bardziej napięta atmosfera w Muzeum Wsi Lubelskiej. Iskrzy między dyrektorką a częścią pracowników, którzy zarzucają swojej przełożonej mobbing. W roli negocjatora miedzy szefową a załogą – jeden z wicemarszałków.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Bogna Bender-Motyka kieruje skansenem od dwóch i pół roku. Przed objęciem funkcji pracowała jako dziennikarka w TVP3 Lublin. Próbowała też swoich sił w polityce. W 2014 i 2018 z list PiS startowała do sejmiku województwa, a w 2015 – do Sejmu. Działaczce Solidarnej Polski nigdy jednak nie udało się zdobyć mandatu.

W marcu 2019, tuż po przejęciu przez PiS władzy w regionie, bez konkursu objęła dyrektorskie stanowisko w Muzeum Wsi Lubelskiej. Po roku pełnienia obowiązków została powołana na pięcioletnią kadencję.

„Działania odwetowe” zamiast merytorycznej dyskusji

Niedługo później do Urzędu Marszałkowskiego zaczęły docierać pierwsze skargi na jej zachowanie. Część pracowników skarżyła się też na decyzje personalne. Ich zdaniem – działające na szkodę muzeum. – Mimo że początki były obiecujące, padały deklaracje dialogu i współpracy, to szybko doszło do konfliktu – mówią nam pracownicy instytucji (chcą pozostać anonimowi).

Jak twierdzą, przełożona nie dopuszcza do dyskusji w sprawach ważnych dla muzeum, a osoby wyrażające odmienne zdanie spotykają się z „działaniami odwetowymi”.

– Od zastraszania podczas bezpośrednich rozmów lub pism w formie reprymendy, przez pozbawienie tych osób nagród, do utraty stanowiska włącznie – wyliczają rozmówcy.

Inspekcja pyta o mobbing

Po sygnałach od załogi we wrześniu tego roku muzeum skontrolowała Państwowa Inspekcja Pracy. Kontrola dotyczyła m.in. wykorzystywania i oznakowania przez dyrekcję monitoringu.

Inspektorzy przeprowadzili też anonimowe ankiety wśród pracowników. Na 68 ankietowanych prawie połowa (33 osoby) wskazały na występowanie co najmniej jednego z nieakceptowanych zachowań co najmniej raz w miesiącu.

Według przyjętej w badaniu metodologii, mogło to prowadzić do sytuacji o znamionach mobbingu.

Jednym z momentów, które zaogniły konflikt, było odejście z pracy byłej wicedyrektor – doktora historii sztuki w zakresie muzeologii Beaty Skrzydlewskiej. Na to stanowisko powołała ją sama Bender-Motyka. Jednak w grudniu 2020 Skrzydlewska, która nadzorowała i kierowała pracą działów merytorycznych, złożyła wypowiedzenie.

– O powodach mojej decyzji poinformowałam w piśmie do marszałka. Mogę tylko powiedzieć, że pracownicy działów merytorycznych są bardzo dobrze przygotowani do pracy. Dzięki nim muzeum pozyskuje wiele środków zewnętrznych. Jeśli chodzi o obecne zarządzanie instytucją, nie chcę się wypowiadać na ten temat – to cały komentarz Skrzydlewskiej w tej sprawie.

Kto pierwszy do zwolnienia?

W ostatnim czasie emocje w skansenie podgrzało wprowadzanie nowego regulaminu organizacyjnego. W pierwszej kolejności, w związku z planowaną redukcją etatów, typowane do zwolnienia miałyby być osoby w wieku emerytalnym, a w dalszej – przebywające w czasie oceny na zwolnieniu lekarskim (o ile jego powodem nie jest ciąża, wypadek w pracy czy choroba zawodowa). Jeżeli po zastosowaniu tych dwóch kryteriów nie zostaną wybrane cztery osoby, wyboru pracowników do zwolnienia miałaby dokonać dyrekcja.

– Całkowicie pominięta została ocena merytoryczna. Obawiamy się, że w ten sposób pani dyrektor chce pozbyć się osób dla siebie niewygodnych, z ogromną wiedzą, doświadczeniem i dorobkiem, a przede wszystkim z odwagą, by sprzeciwiać się temu, co dzieje się w muzeum – mówią nasi rozmówcy.

Na proponowane przez dyrekcję zasady nie zgadzają się też związkowcy z „Solidarności”.

Muzeum Wsi Lubelskiej (fot. Maciej Kaczanowski)

Zawsze w kontrze

Szefowa skansenu przekonuje, że wśród jej podwładnych jest „grupa osób, która zawsze jest w kontrze do dyrekcji”. – Niezależnie od tego, kto pełni tę funkcję – stwierdza Bender-Motyka. – Pracownicy są wykształceni, świetnie przygotowani merytorycznie, mają ogromną wiedzę, którą niektórzy zdobywali przez dziesiątki lat pracy. Jednak za firmę odpowiadam ja. To trudny czas dla instytucji kultury i w tej chwili najbardziej wskazana jest powściągliwość w wyrażaniu emocji i ocen oraz rozwaga.

Pytana o zarzuty związane z mobbingiem zapewnia: – Nic takiego nie miało miejsca. Mamy wypracowane procedury antymobbingowe.

I dodaje: Muzeum zatrudnia prawie 80 osób. To duża grupa, w której mogą się zdarzać odmienne zdania. Jednak jestem przekonana, że wszystkim nam zależy na rozwoju skansenu. Jako dyrektor instytucji pragnę zapewnić, że żaden z pracowników nie zostanie bez należnych świadczeń.

Wicemarszałek w roli negocjatora

O komentarz poprosiliśmy wicemarszałka województwa Zbigniewa Wojciechowskiego, który kilkukrotnie brał w spotkaniach dyrekcji z załogą.

– Poświęciłem sporo czasu, żeby wyjaśnić sytuację w muzeum. Pojawiły się pewne nieporozumienia, ale w trakcie rozmów o nowym regulaminie dyrekcja uwzględniła większość postulatów załogi. Wydawało mi się, że sytuacja się uspokoiła. Najwyraźniej tak nie jest – mówi Wojciechowski. I zapowiada, że sprawą zajmie się marszałkowski Departament Kultury, Edukacji i Dziedzictwa Narodowego. – Poproszę też panią dyrektor o rozmowę – zapowiada.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Apollo13 / 10 grudnia 2021 r. o 08:07
Większość ludzi z PISu nigdy nie powinna zajmować stanowisk kierowniczych. To jeden z wielu podobnych przypadków gdzie ludzie skarżą się na mobbing. PIS toczy nasze państwo jak gangrena.
Avatar
METATRON / 10 grudnia 2021 r. o 07:11
Moje pytanie dotyczy tego, czy to prawda, że montowano ukryte kamery i podsłuchy w miejscach do tego nieprzeznaczonych i nieoznakowanych, aby zbierać haki na pracowników? Jakie są ustalenia PIP i czy nie jest prawdą, że występowały naciski polityczne na PIP. Do tego chcę wiedzieć, skąd u ludzi PiS taka agresywna polityka zagarniania instytucji publicznych i przestrzeni?! Za czasów SLD, oraz PO i PSL, były jednak jakieś konkursy na stanowiska, nic nie ustawiano po widzi mi się. Myślę, ze Polskę toczy rak w postaci PiS.
Avatar
adam_p_l / 10 grudnia 2021 r. o 13:16
Dziwne, że dopiero teraz to szambo wylało. Podobno wokół dyrekcji już tylko same miernoty co donoszą na resztę i mają z tego profity. Pewnie lada moment zaczną w komentarzach bronić dyrektorkę i piać nad nią z zachwytu :)) A jak z covidem? Czy to prawda, że nie pozwolono na pracę zdalną nawet jak pojawiły się przypadki zachorowań i ludzie zarażali się jeden od drugiego, nawet zaszczepieni???
Avatar
marian64 / 10 grudnia 2021 r. o 09:40
Zanosi się na wykopki w środku zimy. A potem nowe nasadzenia ;)
Avatar
Gutek / 10 grudnia 2021 r. o 12:21
Pan Zbigniew Wojciechowski zasłynął ustawieniem pomnika Józefa Piłsudskiego na pl. Litewskim , a poza tym nie widzę nic więcej czym mógłby się pochwalić .
Avatar
Kroll / 10 grudnia 2021 r. o 19:02
Pisowscy urzędnicy garściami czerpią z ewangelii i nauk kościoła. Mają usta pełne Boga i haseł o moralności. Ale jak zaczyna się walka o stołki i mamonę to hamulce puszczają. Zgnoić, podeptać, sponiewierać, ośmieszyć - cały wachlarz działań mających na celu zeszmacić wszystkich którzy stają na drodze. I wtedy nie ma Boga, papieża ojca, encyklik : jest mobing.
Avatar
Janusz_Paliwas / 10 grudnia 2021 r. o 07:14
PO pissie zostaną tylko zgliszcza tego kraju.
Avatar
maria-antonina / 10 grudnia 2021 r. o 09:10
A moje pytanie ;-)  czy to prawda ,że włodarze naszego województwa to tzw:"chamy i ciemniaki" z komuszego awansu społecznego ?   to po co te nasze pytania. :-)
Avatar
12344567890 / 11 grudnia 2021 r. o 08:33
Przyrodnia siostra Pawłowicz ?
Avatar
LAS / 10 grudnia 2021 r. o 07:42
PO pissie zostaną tylko zgliszcza tego kraju.
Ten kraj przetrwał rządy AWS, SLD, PSL, PO więc przetrwa i PiS. Potop szwedzki, rewolucję, sanację, okupację i sowietyzację pomijam, bo wszystko po tamtym było i jest emanacją wcześniejszego.
Avatar
Abc-123 / 12 grudnia 2021 r. o 08:49
Nie prawda. Nie było żadnych podsłuchów bo i po co?
Avatar
altor / 11 grudnia 2021 r. o 20:07
w języku polskim nie ma słowa "młócka", pewnie chodziło o "młocka"!
Avatar
12344567890 / 11 grudnia 2021 r. o 08:33
Przyrodnia siostra Pawłowicz ?
Avatar
Kroll / 10 grudnia 2021 r. o 19:02
Pisowscy urzędnicy garściami czerpią z ewangelii i nauk kościoła. Mają usta pełne Boga i haseł o moralności. Ale jak zaczyna się walka o stołki i mamonę to hamulce puszczają. Zgnoić, podeptać, sponiewierać, ośmieszyć - cały wachlarz działań mających na celu zeszmacić wszystkich którzy stają na drodze. I wtedy nie ma Boga, papieża ojca, encyklik : jest mobing.
Avatar
adam_p_l / 10 grudnia 2021 r. o 13:16
Dziwne, że dopiero teraz to szambo wylało. Podobno wokół dyrekcji już tylko same miernoty co donoszą na resztę i mają z tego profity. Pewnie lada moment zaczną w komentarzach bronić dyrektorkę i piać nad nią z zachwytu :)) A jak z covidem? Czy to prawda, że nie pozwolono na pracę zdalną nawet jak pojawiły się przypadki zachorowań i ludzie zarażali się jeden od drugiego, nawet zaszczepieni???
Avatar
Gutek / 10 grudnia 2021 r. o 12:21
Pan Zbigniew Wojciechowski zasłynął ustawieniem pomnika Józefa Piłsudskiego na pl. Litewskim , a poza tym nie widzę nic więcej czym mógłby się pochwalić .
Avatar
marian64 / 10 grudnia 2021 r. o 09:40
Zanosi się na wykopki w środku zimy. A potem nowe nasadzenia ;)
Avatar
maria-antonina / 10 grudnia 2021 r. o 09:10
A moje pytanie ;-)  czy to prawda ,że włodarze naszego województwa to tzw:"chamy i ciemniaki" z komuszego awansu społecznego ?   to po co te nasze pytania. :-)
Avatar
Apollo13 / 10 grudnia 2021 r. o 08:07
Większość ludzi z PISu nigdy nie powinna zajmować stanowisk kierowniczych. To jeden z wielu podobnych przypadków gdzie ludzie skarżą się na mobbing. PIS toczy nasze państwo jak gangrena.
Avatar
LAS / 10 grudnia 2021 r. o 07:42
PO pissie zostaną tylko zgliszcza tego kraju.
Ten kraj przetrwał rządy AWS, SLD, PSL, PO więc przetrwa i PiS. Potop szwedzki, rewolucję, sanację, okupację i sowietyzację pomijam, bo wszystko po tamtym było i jest emanacją wcześniejszego.
Zobacz wszystkie komentarze 12

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Zainspiruj się Avril Lavigne i na nowo odkryj bojówki damskie! Jak nosimy je w 2023 roku?

Zainspiruj się Avril Lavigne i na nowo odkryj bojówki damskie! Jak nosimy je w 2023 roku?

Bojówki damskie – czy pamiętasz ten przebojowy trend z początku XXI wieku? Każda dziewczyna miała parę takich spodni w szafie. Skąd wziął się ten fason wtedy i jak wygląda teraz? Sprawdź!

Przyczepy gastronomiczne - oryginalne i przemyślane rozwiązania dla gastronomii

Przyczepy gastronomiczne - oryginalne i przemyślane rozwiązania dla gastronomii

Gastronomia w ostatnim czasie przechodzi wiele nowych rewolucji, a właściciele restauracji, cukierni i innych lokali gastronomicznych stają przed różnymi wyzwaniami. Wielu z nich musi na nowo zdefiniować swój biznes i obmyślić nowy plan działania. Przyczepy gastronomiczne dają restauratorom nowe możliwości.

Szymon Ładniak został zawodnikiem prestiżowej serii Ferrari Challenge Europe

Szymon Ładniak został zawodnikiem prestiżowej serii Ferrari Challenge Europe

Zaproszenie do startów w serii Ferrari Challenge Europe pokazuje tylko, jak wielkie sukcesy w poprzednim sezonie osiągnął Szymon Ładniak. Przypomnijmy, że w serii ADAC TCR Germany był najlepszy w kategorii juniorów, a w klasyfikacji generalnej zajął trzecie miejsce.

The Crew Motorfest: Hawaje i Lamborghini dla każdego (wideo)
film

The Crew Motorfest: Hawaje i Lamborghini dla każdego (wideo)

Wyścigi uliczne w Honolulu i piękne plaże za oknem sportowych samochodów. W The Crew Motorfest zagramy jeszcze w tym roku.

Idealna bluza damska

Idealna bluza damska

Jaka powinna być idealna bluza damska? W zależności od gustu: rozpinana lub bez zamka, długa lub krótsza, ocieplana lub bez polaru. Wszystko zależy od pory roku i naszych wymagań oraz zainteresowań. Także od mody. Warto bowiem tego lata i wiosny celować w pastelowe kolory, gdyż będą one modne. Nadchodzące lato będzie kolorowe i energiczne, zatem celujmy w takie bluzy. A które są lepsze: rozpinane czy wciągane? Sprawdźmy zalety wymienionych.

Wycinka lasu w Kraśniku trafi do Sejmu. Poseł KO mówi o cięciu dla pieniędzy
Tylko u nas

Wycinka lasu w Kraśniku trafi do Sejmu. Poseł KO mówi o cięciu dla pieniędzy

Chce mi się płakać, jak wchodzę do lasu. Te stosy ściętych pni ściskają mi serce – mówi Milena Kozak-Chrzanowska, obrończyni lasu w Kraśniku.

Kusmi Tea - Ekskluzywne herbaty

Kusmi Tea - Ekskluzywne herbaty

Kusmi Tea to ekskluzywne herbaty, które zadowolą nawet najbardziej wymagających klientów. W ofercie znajdziesz wiele ich rodzai od czarnej herbaty po białe, green tea, rooibos oraz infuzje. Jaką wybierzesz?

W Domu Kultury LSM pojawią się barwne krawaty
8 lutego 2023, 17:00

W Domu Kultury LSM pojawią się barwne krawaty

Pochodzące z kolekcji Kazimierza Witka krawaty będzie można podziwiać w Domu Kultury LSM (ul. Wallenroda 4a). Otwarcie wystawy nastąpi 8 lutego o godz. 17.

Matura 2023. Duże zmiany na egzaminie. Będzie trudniej, czy łatwiej?

Matura 2023. Duże zmiany na egzaminie. Będzie trudniej, czy łatwiej?

W maju absolwenci liceów ogólnokształcących po raz pierwszy zdawać będą tzw. nową maturę, o której mówi się, że będzie dużo trudniejsza od poprzedniczki. Ministerstwo Edukacji uspakaja, że wymagania będą dostosowane do poziomu licealistów, którzy w związku ze zdalnym nauczaniem przyswoili znacznie mniej wiedzy niż ich koledzy z młodszych roczników.

Pieniądze z 500 plus. Od dziś można składać wnioski

Pieniądze z 500 plus. Od dziś można składać wnioski

W środę ,1 lutego, ZUS zaczął przyjmować wnioski o świadczenie wychowawcze 500 plus na nowy okres. Jak złożyć wniosek?

KS Cisowianka Drzewce imponuje formą na początku okresu przygotowawczego

KS Cisowianka Drzewce imponuje formą na początku okresu przygotowawczego

Przygotowania do startu rundy wiosennej lubelskiej klasy okręgowej powoli się rozkręcają, a zespoły rozgrywają już pierwsze sparingi. Na pierwszy plan wysuwa się triumf KS Cisowianka Drzewce

Radzyń Podlaski: Ukarano urzędników, a teraz ratusz chwali przycięcie topoli

Radzyń Podlaski: Ukarano urzędników, a teraz ratusz chwali przycięcie topoli

Sprawa ogołoconych topoli na miejskim targowisku wywołała w ubiegłym roku internetową burzę. Teraz, urzędnicy z radzyńskiego ratusza przekonują, że drzewa mają się świetnie.

Dwie osoby zginęły w wybuchu gazu. W liście pożegnalnym oskarżają księdza
wideo

Dwie osoby zginęły w wybuchu gazu. W liście pożegnalnym oskarżają księdza

"Jeśli ktoś się zastanawia, jak doszło do tej tragedii w Katowicach-Szopienicach to oto kilka słów wyjaśnienia" — tak rozpoczyna się list, który dotarł do naszej redakcji już po tragedii. Jego autorzy podkreślają, że doszło do niej nieprzypadkowo, a o doprowadzenie do całej sytuacji oskarżyli księdza.

Miejska spółka poszła drogą lex deweloper. Radni stają twardo przeciw nowym blokom

Miejska spółka poszła drogą lex deweloper. Radni stają twardo przeciw nowym blokom

Towarzystwo Budownictwa Społecznego nie dostało zgody Rady Miasta Zamość na to, by przy ul. Wyszyńskiego zbudować dwa pięciokondygnacyjne bloki z podziemnymi garażami.

Górnik Zabrze – Azoty Puławy 26:30. Witamy w ćwierćfinale PGNiG Pucharu Polski

Górnik Zabrze – Azoty Puławy 26:30. Witamy w ćwierćfinale PGNiG Pucharu Polski