Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

19 lutego 2021 r.
7:41

Dziś mają przyjąć lubelską uchwałę antysmogową

15 6 A A
Akcja ekologów w Lublinie
Akcja ekologów w Lublinie (fot. Maciej Kaczanowski)

Krakowscy medycy przeprowadzili pierwsze w Polsce badania reakcji krwi zdrowych osób na smog i udowodnili istnienie alergii na pył zawieszony. W przeciwieństwie jednak do innych rodzajów alergii – w tej na smog nie ma odczulania. Czy w walce z tym pomoże lubelska uchwała antysmogowa?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dziś sejmik ma głosować nad przyjęciem lubelskiej uchwały antysmogowej. Powstaje ona już od kilku lat.

Ekolodzy – np. Towarzystwo dla Natury i Człowieka – apelują o wpisanie do lubelskiej uchwały antysmogowej czterech punktów, bez których ich zdaniem to prawo nie będzie skutecznym narzędziem w walce ze smogiem. Te punkty nazwali „Czterema oddechami dla Lubelszczyzny”.

Te punkty to: zapisanie regionalnych normy dla węgla (wyższe niż określone przez rząd), wymiana pozaklasowych pieców w ciągu 6 lat (kozy, kominki czy kuchnie węglowe), w ciągu 5 lat likwidacja palenisk węglowych w budynkach z dostępem do sieci cieplnej, zakaz rozpalania w kominkach rekreacyjnych w dniach o dużym zanieczyszczeniu powietrza.

Aktywiści cały czas jeżdżą po województwie lubelskim i przedstawiają argumenty, za wprowadzeniem do projektu uchwały „czterech oddechów”. Zbierają także podpisy pod tym pomysłem. Dodatkowo zachęcają mieszkańców, aby w tej sprawie wysyłali maile do radnych sejmiku województwa.

Takie uchwały ma już 13 z 16 województw w Polsce.

Tylko szkodzi

Krakowscy medycy przeprowadzili pierwsze w Polsce badania reakcji krwi zdrowych osób na smog i udowodnili istnienie alergii na pył zawieszony.

Projekt lekarzy z Collegium Medicum UJ w Krakowie trwał trzy lata. Były to pilotażowe badania przeprowadzone na krwi osób spełniających ścisłe kryteria.

– Zauważyliśmy, że trafiają do nas pacjenci z przewlekłymi chorobami dróg oddechowych, katarem, kaszlem, dusznościami w okresie jesienno-zimowym. I nie są to alergicy. Jeśli wyjeżdżali w rejony, gdzie powietrze jest czyste, np. nad morze, to ich dolegliwości mijały.

Badaliśmy tych pacjentów, ale nie do końca potrafiliśmy wskazać, co jest źródłem ich dolegliwości – mówi koordynator projektu prof. Ewa Czarnobilska, kierownik Katedry Toksykologii i Chorób Środowiskowych Collegium Medicum UJ.

Krew i krakowski smog

Lekarze postanowili zbadać reakcje tych osób na smog nie narażając ich bezpośrednio na zanieczyszczenia środowiska.

– Trudno byłoby eksponować pacjentów w komorze na zanieczyszczenie powietrza – żadna komisja etyczna nie wyraziłaby zgody na taki eksperyment – mówi profesor.

Badanych pacjentów podzielono na dwie grupy. Pierwszą z nich stanowiły osoby bez żadnych alergii, a drugą uczuleni, ale tylko na brzozę, pylącą wiosną.

Do testów posłużyła świeżo pobrana krew pacjentów. W uniwersyteckim laboratorium wyeksponowano ją na krakowski smog. Próbki smogu pochodziły z mierników pyłu zawieszonego PM2,5 przy stacjach pomiaru jakości powietrza. Pozyskanie takich próbek było możliwe dzięki współpracy lekarzy z Akademią Górniczo-Hutniczą – to naukowcy z AGH opracowali metodę ekstrakcji próbek smogu ze specjalnych krążków pomiarowych, które trafiły do laboratorium.

Alergię na większość

Medycy dodali próbki smogu do świeżej krwi badanych. Okazało się, że pył PM2,5 uczulił 75 proc. zdrowych osób oraz 83 proc. osób z alergią na brzozę.

– Było to pierwsze takie w Polsce, i według mojej wiedzy - w świecie, badanie reakcji krwi na smog. Udowodniliśmy, że komórki krwi, tzw. bazofile, które są źródłem histaminy - głównego mediatora odpowiedzialnego za reakcje alergiczne, aktywują się pod wpływem pyłu PM2,5. Komórki krwi na PM2,5 reagują podobnie, jak gdybyśmy je aktywowali pyłkiem brzozy u osoby uczulonej – mówi prof. Ewa Czarnobilska, podkreślając że dzięki nowoczesnej aparaturze badanie było bardzo precyzyjne.

Wyniki prac krakowskich lekarzy oznaczałyby, że smog jest alergenem.

Odczulacza brak

– Jest wiele publikacji, które mówią, że zanieczyszczenie powietrza powoduje przewlekłe choroby dróg oddechowych, ale nikt nie udowodnił, że to zanieczyszczenie powietrza może wywołać u osoby zdrowej reakcje alergiczną, czyli że można mieć alergię na smog – podkreśla koordynator projektu.

Póki co w naukach klinicznych nie istnieje pojęcie „alergia na smog”, ale według autorów krakowskich badań to się wkrótce zmieni.

– Problemem będzie leczenie alergii na smog. Bo na tę alergię nie możemy odczulić tak jak na psa, kota, brzozę, trawę czy inne alergeny. Tu leczyć można będzie tylko objawowo - próbując zatrzymać rozwój choroby – powiedziała lekarz z CM UJ.

Badanie nie miało charakteru epidemiologicznego, a pilotażowy. Przeprowadzono je na krwi 30 pacjentów, ściśle wyselekcjonowanych.

Jak się bronić

Lekarze zbadali także zawartość moczu u zdrowych pacjentów narażonych na krakowski smog. Okazało się, że pochodne rakotwórczego benzo(a)pirenu były obecne w moczu u wszystkich badanych, co świadczy o przenikaniu smogu do naszych organizmów.

Wcześniej badacze z UJ udowodnili, że smog zwiększa ryzyko rozwoju różnorodnych alergii, przyczynia się do astmy. Wykazali m.in., że liczba astmatyków i osób z alergicznym nieżytem nosa jest wyższa wśród mieszkających blisko głównych traktów komunikacyjnych niż u mieszkających w spokojniejszych i bardziej zielonych miejscach.

Osobom, które czują, że smog źle na nie wpływa, lekarze zalecają monitorowanie jakości powietrza, np. za pomocą aplikacji. Kiedy zanieczyszczenie wzrasta trzeba zamykać okna. Wietrzyć pomieszczenia należy tylko wtedy, kiedy powietrze jest dobrej jakości. Można zainwestować w oczyszczacze powietrza. Lekarze proponują, aby po powrocie z zewnątrz myć w szczególności twarz, w tym płukać śluzówki solą fizjologiczną.

 

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Janusz_Paliwas / 6 dni temu o 07:53
+6
Obniżcie ostateczną cenę za gaz, a nie 50 pozycji opłat, stałych, zmienny, mocowych... 1573 taryf niepojętych dla przeciętnego POlaka, to ludzie z bogactwa przestaną palić śmieciami w kopciuchach. Wszelkie inne takie tam deklaracje, zarządzenia możecie sobie wsadzić w buty.
Avatar
mgrM / 6 dni temu o 10:02
+3
Ekoterroryzm w czystej postaci. Tych "ekologów" to należy traktować armatkami wodnymi i gazem łzawiącym.
Avatar
LAS / 6 dni temu o 08:50
+3
Obniżcie ostateczną cenę za gaz, a nie 50 pozycji opłat, stałych, zmienny, mocowych... 1573 taryf niepojętych dla przeciętnego POlaka,  to ludzie z bogactwa przestaną palić śmieciami w kopciuchach. Wszelkie inne takie tam deklaracje, zarządzenia możecie sobie wsadzić w buty.
Gazyfikacja aktualnie obejmuje nie więcej niż 50% całego kraju, co oznacza, że nie należy zapominać o  cenach energii elektrycznej, w której taryfa  " antysmogowa "  poszła ostro w górę i pewnie głównie dlatego, by pokryć milionowe wynagrodzenia zarządów PGE. Ewentualną uchwałę antysmogową sejmik powinien przykleić sobie do luster, bo jak wsadzą w buty, to będą oddychać czystszym powietrzem niż z poziomu średniego wzrostu człowieka.
Gazyfikacja aktualnie obejmuje nie więcej niż 50% całego kraju, co oznacza, że nie należy zapominać o  cenach energii elektrycznej, w której taryfa  " antysmogowa "  poszła ostro w górę i pewnie głównie dlatego, by pokryć milionowe wynagrodzenia zarządów PGE. Ewentualną uchwałę antysmogową sejmik powinien przykleić sobie do luster, bo jak wsadzą w buty, to będą oddychać czystszym powietrzem niż z poziomu średniego wzrostu człowieka. rozwiń
Avatar
-felipe_96. / 6 dni temu o 18:33
+1
Problem smogu nie jest bez przyczyny, zwala się winę na mieszkańców, że palą drewnem czy węglem albo dieslami jeżdżą a przypomnijcie sobie miasto Lublin sprzed kilkunastu lat - jakie jeździły autobusy głośne i dymiące, jakie były gorszej jakości samochody, a ludzie w najlepsze używali drewna i węgla - kilkanaście lat temu było zdecydowanie mniej ekologicznie ale dziwnym zbiegiem okoliczności problemu smogu nie było. Problem smogu dziwne, że pojawiać się zaczął odkąd obecny prezydent zaczął rządzić, czyli po 2010 roku mniej więcej i o ile z początków rządów nie było tego problemu jeszcze taki widocznego to od kilku lat jest, a czemu? przyjrzyjcie się inwestycjom modernizacyjnym, budowlanym w mieście - bloki stawiane koło bloków w skandalicznie bliskich odległościach od siebie, plac litewski - wielka betonowo- marmurowa płyta, plac teatralny - jeszcze gorzej to wygląda( w dodatku blady, ponury i pesymistyczny, nikt tam dłużej nie chce przebywać, w tej łysości), plac Kaczyńskiego - podobne zjawisko, beton i marmur( a przypomnijcie sobie jak kiedyś tam była pętla autobusowa, która wyglądała bardzo ładnie - na środku rondka był pomnik dookoła niego bratki rosły, owszem miejsca oczekiwania ludzi na autobus i chodniki wokoło były nieładne, powybrzuszane ale to dało się zrobić i problemu by nie było, ale nieopodal rosły dwa potężne drzewa - nie ma ani jednego), to miejsce nie jest takie jak dawniej było - dziś tylko deskorolkami się w lecie tu tłuką, a zimie jest ponuro, pusto. Do czego się to wszystko sprowadza? pod jaki wspólny mianownik? - ano taki, że pod różne inwestycje, przebudowy, modernizacje wynikające z dofinansowania z UE niestety ale ilość drzew jaka idzie pod topór jest zatrważająco wysoka, a po ukończeniu prac jest łyso, beton, marmur, asfalt w pobliżu i nic poza tym( acha niektóre nowego obiekty na tzw. tarasach na dachach mają zielono - ale to nie to samo, kiedy ludzie woleliby mieć roślinność na ziemi, w postaci m.in drzew a nie jakieś porosty, mchy i inne cuda). Brak drzew to brak filtracji CO2. Potem ni stąd ni zowąd pojawiają się tzw. "ekolodzy", którzy protestują i płaczą, że się drzewa usuwa i poniekąd można przyznać im rację, że skala wycinki jest za duża, ale na jakie pseudo-kompromisowe z nimi działanie idzie ratusz? Ano wymyśla, żeby w miejscach parkingowych posadzić roślinność( jakieś krzewy czy drzewa) - ekolodzy szczęśliwi, bo ratusz o nich pamiętał, szkoda tylko, ze zwykli ludzie już nie koniecznie bo tracą możliwość dogodnego dojazdu i możliwości zaparkowania - a nie wszystkich przecież zmusi się do poruszania się taksówkami, autobusami czy rowerami albo nawet pieszo - rower czy piesze wędrówki są dobre dla ludzi, którzy mają dość blisko do pracy czy miejsca nauki ale nie dla pozostałych, komunikacja miejska owszem ma przyszłość i należy ją rozwijać(ale jest jeszcze mnóstwo do zrobienia i poniekąd skorygowania by miała ona w sobie prestiż i funkcjonowała na wysokim poziomie, by stała się korzystniejszą alternatywą wobec transportu indywidualnego) ale wszystkich do transportu zbiorowego się nie upchnie. Poza tym dziwne, że ekolodzy jakoś nie widzieli w ostatnich latach niezidentyfikowanych samolotów latających na niebie i rozpylających coś w powietrzu - kto wie, może to się przyczyniało też do intensyfikacji smogu, przecież tam mogły być metale ciężkie jak bar, stront czy nie daj aluminium? - zbadał ktoś to? wątpię, organy ścigania, policja, ABW, wojsko - milczą w tym temacie, a przecież każdy widział w ostatnich kilku latach jak nieba wyglądały jakby były osnute pajęczyną, oby już te samoloty niezidentyfikowane nie latały nad niebem bo to jest naruszenie przestrzeni lotniczej, jeżeli latają samoloty bez pozwolenia na przelot - to przestępstwo.
Problem smogu nie jest bez przyczyny, zwala się winę na mieszkańców, że palą drewnem czy węglem albo dieslami jeżdżą a przypomnijcie sobie miasto Lublin sprzed kilkunastu lat - jakie jeździły autobusy głośne i dymiące, jakie były gorszej jakości samochody, a ludzie w najlepsze używali drewna i węgla - kilkanaście lat temu było zdecydowanie mniej ekologicznie ale dziwnym zbiegiem okoliczności problemu smogu nie było. Problem smogu dziwne, że pojawiać się zaczął odkąd obecny prezydent zaczął rządzić, czyli po 2010 roku mniej więcej i o ile z p... rozwiń
Avatar
TECZOWY_ZSL / 6 dni temu o 12:30
0
NAŁOŻYĆ SANKCJE NA ETNĘ we Włoszech!!!! Jak ona smie emitować miliony ton co2 do atmosfery !!! how dare you etna !!!! ;)
Avatar
_XD_ / 6 dni temu o 20:52
-2
Problem smogu nie jest bez przyczyny, zwala się winę na mieszkańców, że palą drewnem czy węglem albo dieslami jeżdżą a przypomnijcie sobie miasto Lublin sprzed kilkunastu lat - jakie jeździły autobusy głośne i dymiące, jakie były gorszej jakości samochody, a ludzie w najlepsze używali drewna i węgla - kilkanaście lat temu było zdecydowanie mniej ekologicznie ale dziwnym zbiegiem okoliczności problemu smogu nie było. Problem smogu dziwne, że pojawiać się zaczął odkąd obecny prezydent zaczął rządzić, czyli po 2010 roku mniej więcej i o ile z początków rządów nie było tego problemu jeszcze taki widocznego to od kilku lat jest, a czemu? przyjrzyjcie się inwestycjom modernizacyjnym, budowlanym w mieście - bloki stawiane koło bloków w skandalicznie bliskich odległościach od siebie, plac litewski - wielka betonowo- marmurowa płyta, plac teatralny - jeszcze gorzej to wygląda( w dodatku blady, ponury i pesymistyczny, nikt tam dłużej nie chce przebywać, w tej łysości), plac Kaczyńskiego - podobne zjawisko, beton i marmur( a przypomnijcie sobie jak kiedyś tam była pętla autobusowa, która wyglądała bardzo ładnie - na środku rondka był pomnik dookoła niego bratki rosły, owszem miejsca oczekiwania ludzi na autobus i chodniki wokoło były nieładne, powybrzuszane ale to dało się zrobić i problemu by nie było, ale nieopodal rosły dwa potężne drzewa - nie ma ani jednego), to miejsce nie jest takie jak dawniej było - dziś tylko deskorolkami się w lecie tu tłuką, a zimie jest ponuro, pusto. Do czego się to wszystko sprowadza? pod jaki wspólny mianownik? - ano taki, że pod różne inwestycje, przebudowy, modernizacje wynikające z dofinansowania z UE niestety ale ilość drzew jaka idzie pod topór jest zatrważająco wysoka, a po ukończeniu prac jest łyso, beton, marmur, asfalt w pobliżu i nic poza tym( acha niektóre nowego obiekty na tzw. tarasach na dachach mają zielono - ale to nie to samo, kiedy ludzie woleliby mieć roślinność na ziemi, w postaci m.in drzew a nie jakieś porosty, mchy i inne cuda). Brak drzew to brak filtracji CO2. Potem ni stąd ni zowąd pojawiają się tzw. "ekolodzy", którzy protestują i płaczą, że się drzewa usuwa i poniekąd można przyznać im rację, że skala wycinki jest za duża, ale na jakie pseudo-kompromisowe z nimi działanie idzie ratusz? Ano wymyśla, żeby w miejscach parkingowych posadzić roślinność( jakieś krzewy czy drzewa) - ekolodzy szczęśliwi, bo ratusz o nich pamiętał, szkoda tylko, ze zwykli ludzie już nie koniecznie bo tracą możliwość dogodnego dojazdu i możliwości zaparkowania - a nie wszystkich przecież zmusi się do poruszania się taksówkami, autobusami czy rowerami albo nawet pieszo - rower czy piesze wędrówki są dobre dla ludzi, którzy mają dość blisko do pracy czy miejsca nauki ale nie dla pozostałych, komunikacja miejska owszem ma przyszłość i należy ją rozwijać(ale jest jeszcze mnóstwo do zrobienia i poniekąd skorygowania by miała ona w sobie prestiż i funkcjonowała na wysokim poziomie, by stała się korzystniejszą alternatywą wobec transportu indywidualnego) ale wszystkich do transportu zbiorowego się nie upchnie. Poza tym dziwne, że ekolodzy jakoś nie widzieli w ostatnich latach niezidentyfikowanych samolotów latających na niebie i rozpylających coś w powietrzu - kto wie, może to się przyczyniało też do intensyfikacji smogu, przecież tam mogły być metale ciężkie jak bar, stront czy nie daj aluminium? - zbadał ktoś to? wątpię, organy ścigania, policja, ABW, wojsko - milczą w tym temacie, a przecież każdy widział w ostatnich kilku latach jak nieba wyglądały jakby były osnute pajęczyną, oby już te samoloty niezidentyfikowane nie latały nad niebem bo to jest naruszenie przestrzeni lotniczej, jeżeli latają samoloty bez pozwolenia na przelot - to przestępstwo.
 Kolejny wysryw gębosraja.
 Kolejny wysryw gębosraja. rozwiń
Avatar
_XD_ / 6 dni temu o 20:52
-2
Problem smogu nie jest bez przyczyny, zwala się winę na mieszkańców, że palą drewnem czy węglem albo dieslami jeżdżą a przypomnijcie sobie miasto Lublin sprzed kilkunastu lat - jakie jeździły autobusy głośne i dymiące, jakie były gorszej jakości samochody, a ludzie w najlepsze używali drewna i węgla - kilkanaście lat temu było zdecydowanie mniej ekologicznie ale dziwnym zbiegiem okoliczności problemu smogu nie było. Problem smogu dziwne, że pojawiać się zaczął odkąd obecny prezydent zaczął rządzić, czyli po 2010 roku mniej więcej i o ile z początków rządów nie było tego problemu jeszcze taki widocznego to od kilku lat jest, a czemu? przyjrzyjcie się inwestycjom modernizacyjnym, budowlanym w mieście - bloki stawiane koło bloków w skandalicznie bliskich odległościach od siebie, plac litewski - wielka betonowo- marmurowa płyta, plac teatralny - jeszcze gorzej to wygląda( w dodatku blady, ponury i pesymistyczny, nikt tam dłużej nie chce przebywać, w tej łysości), plac Kaczyńskiego - podobne zjawisko, beton i marmur( a przypomnijcie sobie jak kiedyś tam była pętla autobusowa, która wyglądała bardzo ładnie - na środku rondka był pomnik dookoła niego bratki rosły, owszem miejsca oczekiwania ludzi na autobus i chodniki wokoło były nieładne, powybrzuszane ale to dało się zrobić i problemu by nie było, ale nieopodal rosły dwa potężne drzewa - nie ma ani jednego), to miejsce nie jest takie jak dawniej było - dziś tylko deskorolkami się w lecie tu tłuką, a zimie jest ponuro, pusto. Do czego się to wszystko sprowadza? pod jaki wspólny mianownik? - ano taki, że pod różne inwestycje, przebudowy, modernizacje wynikające z dofinansowania z UE niestety ale ilość drzew jaka idzie pod topór jest zatrważająco wysoka, a po ukończeniu prac jest łyso, beton, marmur, asfalt w pobliżu i nic poza tym( acha niektóre nowego obiekty na tzw. tarasach na dachach mają zielono - ale to nie to samo, kiedy ludzie woleliby mieć roślinność na ziemi, w postaci m.in drzew a nie jakieś porosty, mchy i inne cuda). Brak drzew to brak filtracji CO2. Potem ni stąd ni zowąd pojawiają się tzw. "ekolodzy", którzy protestują i płaczą, że się drzewa usuwa i poniekąd można przyznać im rację, że skala wycinki jest za duża, ale na jakie pseudo-kompromisowe z nimi działanie idzie ratusz? Ano wymyśla, żeby w miejscach parkingowych posadzić roślinność( jakieś krzewy czy drzewa) - ekolodzy szczęśliwi, bo ratusz o nich pamiętał, szkoda tylko, ze zwykli ludzie już nie koniecznie bo tracą możliwość dogodnego dojazdu i możliwości zaparkowania - a nie wszystkich przecież zmusi się do poruszania się taksówkami, autobusami czy rowerami albo nawet pieszo - rower czy piesze wędrówki są dobre dla ludzi, którzy mają dość blisko do pracy czy miejsca nauki ale nie dla pozostałych, komunikacja miejska owszem ma przyszłość i należy ją rozwijać(ale jest jeszcze mnóstwo do zrobienia i poniekąd skorygowania by miała ona w sobie prestiż i funkcjonowała na wysokim poziomie, by stała się korzystniejszą alternatywą wobec transportu indywidualnego) ale wszystkich do transportu zbiorowego się nie upchnie. Poza tym dziwne, że ekolodzy jakoś nie widzieli w ostatnich latach niezidentyfikowanych samolotów latających na niebie i rozpylających coś w powietrzu - kto wie, może to się przyczyniało też do intensyfikacji smogu, przecież tam mogły być metale ciężkie jak bar, stront czy nie daj aluminium? - zbadał ktoś to? wątpię, organy ścigania, policja, ABW, wojsko - milczą w tym temacie, a przecież każdy widział w ostatnich kilku latach jak nieba wyglądały jakby były osnute pajęczyną, oby już te samoloty niezidentyfikowane nie latały nad niebem bo to jest naruszenie przestrzeni lotniczej, jeżeli latają samoloty bez pozwolenia na przelot - to przestępstwo.
 Kolejny wysryw gębosraja.
 Kolejny wysryw gębosraja. rozwiń
Avatar
-felipe_96. / 6 dni temu o 18:33
+1
Problem smogu nie jest bez przyczyny, zwala się winę na mieszkańców, że palą drewnem czy węglem albo dieslami jeżdżą a przypomnijcie sobie miasto Lublin sprzed kilkunastu lat - jakie jeździły autobusy głośne i dymiące, jakie były gorszej jakości samochody, a ludzie w najlepsze używali drewna i węgla - kilkanaście lat temu było zdecydowanie mniej ekologicznie ale dziwnym zbiegiem okoliczności problemu smogu nie było. Problem smogu dziwne, że pojawiać się zaczął odkąd obecny prezydent zaczął rządzić, czyli po 2010 roku mniej więcej i o ile z początków rządów nie było tego problemu jeszcze taki widocznego to od kilku lat jest, a czemu? przyjrzyjcie się inwestycjom modernizacyjnym, budowlanym w mieście - bloki stawiane koło bloków w skandalicznie bliskich odległościach od siebie, plac litewski - wielka betonowo- marmurowa płyta, plac teatralny - jeszcze gorzej to wygląda( w dodatku blady, ponury i pesymistyczny, nikt tam dłużej nie chce przebywać, w tej łysości), plac Kaczyńskiego - podobne zjawisko, beton i marmur( a przypomnijcie sobie jak kiedyś tam była pętla autobusowa, która wyglądała bardzo ładnie - na środku rondka był pomnik dookoła niego bratki rosły, owszem miejsca oczekiwania ludzi na autobus i chodniki wokoło były nieładne, powybrzuszane ale to dało się zrobić i problemu by nie było, ale nieopodal rosły dwa potężne drzewa - nie ma ani jednego), to miejsce nie jest takie jak dawniej było - dziś tylko deskorolkami się w lecie tu tłuką, a zimie jest ponuro, pusto. Do czego się to wszystko sprowadza? pod jaki wspólny mianownik? - ano taki, że pod różne inwestycje, przebudowy, modernizacje wynikające z dofinansowania z UE niestety ale ilość drzew jaka idzie pod topór jest zatrważająco wysoka, a po ukończeniu prac jest łyso, beton, marmur, asfalt w pobliżu i nic poza tym( acha niektóre nowego obiekty na tzw. tarasach na dachach mają zielono - ale to nie to samo, kiedy ludzie woleliby mieć roślinność na ziemi, w postaci m.in drzew a nie jakieś porosty, mchy i inne cuda). Brak drzew to brak filtracji CO2. Potem ni stąd ni zowąd pojawiają się tzw. "ekolodzy", którzy protestują i płaczą, że się drzewa usuwa i poniekąd można przyznać im rację, że skala wycinki jest za duża, ale na jakie pseudo-kompromisowe z nimi działanie idzie ratusz? Ano wymyśla, żeby w miejscach parkingowych posadzić roślinność( jakieś krzewy czy drzewa) - ekolodzy szczęśliwi, bo ratusz o nich pamiętał, szkoda tylko, ze zwykli ludzie już nie koniecznie bo tracą możliwość dogodnego dojazdu i możliwości zaparkowania - a nie wszystkich przecież zmusi się do poruszania się taksówkami, autobusami czy rowerami albo nawet pieszo - rower czy piesze wędrówki są dobre dla ludzi, którzy mają dość blisko do pracy czy miejsca nauki ale nie dla pozostałych, komunikacja miejska owszem ma przyszłość i należy ją rozwijać(ale jest jeszcze mnóstwo do zrobienia i poniekąd skorygowania by miała ona w sobie prestiż i funkcjonowała na wysokim poziomie, by stała się korzystniejszą alternatywą wobec transportu indywidualnego) ale wszystkich do transportu zbiorowego się nie upchnie. Poza tym dziwne, że ekolodzy jakoś nie widzieli w ostatnich latach niezidentyfikowanych samolotów latających na niebie i rozpylających coś w powietrzu - kto wie, może to się przyczyniało też do intensyfikacji smogu, przecież tam mogły być metale ciężkie jak bar, stront czy nie daj aluminium? - zbadał ktoś to? wątpię, organy ścigania, policja, ABW, wojsko - milczą w tym temacie, a przecież każdy widział w ostatnich kilku latach jak nieba wyglądały jakby były osnute pajęczyną, oby już te samoloty niezidentyfikowane nie latały nad niebem bo to jest naruszenie przestrzeni lotniczej, jeżeli latają samoloty bez pozwolenia na przelot - to przestępstwo.
Problem smogu nie jest bez przyczyny, zwala się winę na mieszkańców, że palą drewnem czy węglem albo dieslami jeżdżą a przypomnijcie sobie miasto Lublin sprzed kilkunastu lat - jakie jeździły autobusy głośne i dymiące, jakie były gorszej jakości samochody, a ludzie w najlepsze używali drewna i węgla - kilkanaście lat temu było zdecydowanie mniej ekologicznie ale dziwnym zbiegiem okoliczności problemu smogu nie było. Problem smogu dziwne, że pojawiać się zaczął odkąd obecny prezydent zaczął rządzić, czyli po 2010 roku mniej więcej i o ile z p... rozwiń
Avatar
TECZOWY_ZSL / 6 dni temu o 12:30
0
NAŁOŻYĆ SANKCJE NA ETNĘ we Włoszech!!!! Jak ona smie emitować miliony ton co2 do atmosfery !!! how dare you etna !!!! ;)
Avatar
mgrM / 6 dni temu o 10:02
+3
Ekoterroryzm w czystej postaci. Tych "ekologów" to należy traktować armatkami wodnymi i gazem łzawiącym.
Avatar
LAS / 6 dni temu o 08:50
+3
Obniżcie ostateczną cenę za gaz, a nie 50 pozycji opłat, stałych, zmienny, mocowych... 1573 taryf niepojętych dla przeciętnego POlaka,  to ludzie z bogactwa przestaną palić śmieciami w kopciuchach. Wszelkie inne takie tam deklaracje, zarządzenia możecie sobie wsadzić w buty.
Gazyfikacja aktualnie obejmuje nie więcej niż 50% całego kraju, co oznacza, że nie należy zapominać o  cenach energii elektrycznej, w której taryfa  " antysmogowa "  poszła ostro w górę i pewnie głównie dlatego, by pokryć milionowe wynagrodzenia zarządów PGE. Ewentualną uchwałę antysmogową sejmik powinien przykleić sobie do luster, bo jak wsadzą w buty, to będą oddychać czystszym powietrzem niż z poziomu średniego wzrostu człowieka.
Gazyfikacja aktualnie obejmuje nie więcej niż 50% całego kraju, co oznacza, że nie należy zapominać o  cenach energii elektrycznej, w której taryfa  " antysmogowa "  poszła ostro w górę i pewnie głównie dlatego, by pokryć milionowe wynagrodzenia zarządów PGE. Ewentualną uchwałę antysmogową sejmik powinien przykleić sobie do luster, bo jak wsadzą w buty, to będą oddychać czystszym powietrzem niż z poziomu średniego wzrostu człowieka. rozwiń
Avatar
Janusz_Paliwas / 6 dni temu o 07:53
+6
Obniżcie ostateczną cenę za gaz, a nie 50 pozycji opłat, stałych, zmienny, mocowych... 1573 taryf niepojętych dla przeciętnego POlaka, to ludzie z bogactwa przestaną palić śmieciami w kopciuchach. Wszelkie inne takie tam deklaracje, zarządzenia możecie sobie wsadzić w buty.
Zobacz wszystkie komentarze 6

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin. Dwie gminy, jedno rondo, taka sama nazwa

Lublin. Dwie gminy, jedno rondo, taka sama nazwa

„Rondo Jaworzniacy” – taka nazwa pojawi się na mapie Lublina. Rada Miasta nadała ją dzisiaj części ronda na ul. Choiny, tuż obok nowej pętli trolejbusowej.

Zagrożenie rośnie. Poziom Bugu przekroczył stan ostrzegawczy

Zagrożenie rośnie. Poziom Bugu przekroczył stan ostrzegawczy

– W związku z sytuacją strażacy utrzymują w gotowości sprzęt ratowniczy i logistyczny – informują służby.

Orkiestra św. Mikołaja na żywo w Chatce Żaka
26 lutego 2021, 19:00

Orkiestra św. Mikołaja na żywo w Chatce Żaka

W piątek, 26 lutego o godz. 19 w Chatce Żaka (ul. Radziszewskiego 16) zostanie zorganizowany pierwszy w tym roku koncert z udziałem Orkiestry św. Mikołaja.

Bychawa. W środku nocy audi wjechało w dom
zdjęcia

Bychawa. W środku nocy audi wjechało w dom

36¬-letnim kierowcą zajął się zespół karetki pogotowia.

Burmistrz Radzynia Podlaskiego zakażony Covid-19

Burmistrz Radzynia Podlaskiego zakażony Covid-19

Burmistrz Radzynia Podlaskiego Jerzy Rębek zakażony koronawirusem. Na testy skierowano też urzędników.

Lublin. Z domu znikały pieniądze. Postawili kamerę przy skarbonce dziecka
wideo
film

Lublin. Z domu znikały pieniądze. Postawili kamerę przy skarbonce dziecka

24-latka miała sprzątać w domu. Jednak regularnie podkradała pieniądze. Wpadła, kiedy właściciele domu nagrali, jak okrada dziecięcą skarbonkę.

Ekspert: Obecnie częściej zakażają się młodzi, to pierwszy efekt szczepień

Ekspert: Obecnie częściej zakażają się młodzi, to pierwszy efekt szczepień

Obecnie częściej zakażają się koronawirusem SARS-CoV-2 młodzi ludzie. To pierwszy efekt szczepień - powiedział PAP w czwartek wirusolog prof. Włodzimierz Gut. Dodał, że bardzo niekorzystną okolicznością jest zbyt mała dostępność szczepionki.

Chełm: Jest dotacja, będzie remont budynku muzeum przy ul. Lubelskiej

Chełm: Jest dotacja, będzie remont budynku muzeum przy ul. Lubelskiej

150 tys. zł dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dostało muzeum w Chełmie. Placówka wyda te pieniądze na prace konserwatorskie elewacji budynku przy ul. Lubelskiej 57, tzw. Zielonej Witryny oraz stolarki drzwiowej i dachu.

Ogłoszenie Starosty Parczewskiego

Ogłoszenie Starosty Parczewskiego

Wystawa ikon w DDK Węglin
28 lutego 2021, 17:00

Wystawa ikon w DDK Węglin

Od 28 lutego w Dzielnicowym Domu Kultury Węglin (ul. Judyma 2a) będzie można podziwiać wystawę prac uczestników zajęć "Spotkania z temperą". Ekspozycja prezentująca ikony zostanie otwarta o godz. 17, a wernisaż będzie dostępny na żywo i online.

Zamek Lubelski gotowy po remoncie. 6 marca przyjmie pierwszych gości [zdjęcia]
galeria

Zamek Lubelski gotowy po remoncie. 6 marca przyjmie pierwszych gości [zdjęcia]

W sobotę 6 marca lubelski Zamek będzie mógł przyjąć pierwszych zwiedzających po ponad dwuletniej przerwie. W otwarciu placówki w tym terminie przeszkodzić może jedynie wprowadzenie kolejnych obostrzeń związanych z pandemią.

Zatrzymani w Lublinie przez łowców pedofili zostają na wolności

Zatrzymani w Lublinie przez łowców pedofili zostają na wolności

Dwaj mężczyźni zatrzymani w Lublinie przez łowców pedofili usłyszeli już zarzuty. Jednemu z nich grozi nawet 12 lat więzienia. Sąd postanowił jednak, że obaj poczekają na zakończenie śledztwa na wolności.

Hetman Zamość rozpocznie rundę od meczu z KS Wiązownica. Nikomu łatwo punktów nie oddadzą

Hetman Zamość rozpocznie rundę od meczu z KS Wiązownica. Nikomu łatwo punktów nie oddadzą

Startuje runda wiosenna w grupie czwartej. Sporo zmian w przerwie zimowej zaszło zwłaszcza w ostatniej drużynie w tabeli. Hetman ma nowego trenera i sporo nowych zawodników. A na dzień dobry zamościanie zmierzą się u siebie z KS Wiązownica (sobota, godz. 14).

Lublin: Rozwój za pożyczone. Miasto wypuści obligacje za 140 mln zł

Lublin: Rozwój za pożyczone. Miasto wypuści obligacje za 140 mln zł

140 mln zł ma w tym roku pożyczyć samorząd Lublina poprzez emisję obligacji. Zgodziła się na to dzisiaj Rada Miasta, która zmieniła wcześniejszy plan dotyczący długu

Lublinianka wystąpi w popularnym telewizyjnym show. Do zgarnięcia jest 150 tys. zł

Lublinianka wystąpi w popularnym telewizyjnym show. Do zgarnięcia jest 150 tys. zł

Katarzyna Głuszak z Lublina będzie jedną z uczestniczek 3. sezonu popularnego show "Ninja Warrior Polska" w telewizji Polsat. Na drodze po główną nagrodę – 150 tys. zł – będzie musiała wykazać się nie lada atletyzmem.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.