Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Ekologia

11 lutego 2021 r.
14:45

Śnieg, mróz a ekolog jeździ autostopem po Lubelskiem. Ma ważny powód

3 4 A A
Krzysztof Gorczyca: Taki antysmogowy autostop uprawiam, żeby kiedyś przy zimowym oddechu przestał nam zgrzytać w zębach benzopiren
Krzysztof Gorczyca: Taki antysmogowy autostop uprawiam, żeby kiedyś przy zimowym oddechu przestał nam zgrzytać w zębach benzopiren (fot. Towarzystwo dla Natury i Człowieka)

W środę Radzyń Podlaski, dzisiaj Biłgoraj, jutro Chełm. Lubelscy ekolodzy jeżdżą po regionie i tłumaczą samorządowcom co trzeba robić, by smog nie zabijał. Zachęcają też, by pisać do radnych sejmiku, którzy będą głosować nad projektem lubelskiej uchwały antysmogowej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Lubelskie jest jednym z kilku województw, które wciąż nie mają uchwały antysmogowej. Na Sejmiku Województwa Lubelskiego taki dokument ma być głosowany w poniedziałek, 15 lutego.

– Niezależnie od wyniku tego głosowania, wokół tej uchwały powstał duży ruch. Ludzie zaczęli angażować się w kwestie związane z poprawą stanu powietrza – cieszy się Krzysztof Gorczyca, prezes Towarzystwa dla Natury i Człowieka.

Od początku tygodnia ekolodzy z Lublina spotykają się z samorządowcami z regionu. Wczoraj byli w Radzyniu Podlaskim, dzisiaj będą w Biłgoraju, jutro w Chełmie.

– Są samorządy, które podchodzą do tego tematu z należytą powagą – przyznaje Gorczyca. – Choćby Biłgoraj, który przeznacza na wymianę źródeł ciepła podobne pieniądze, co mający kilkanaście razy więcej mieszkańców Lublin.
Przygotowania do lubelskiej uchwały antysmogowej rozpoczęły się w 2016 roku. Nie została uchwalona do dziś.

W aktualnej wersji dokumentu są zapisy, które zakazują używania pozaklasowych kotłów centralnego ogrzewania od 2024 roku. Od roku 2027 dopuszczone będą tylko kotły klasy piątej, a od 2030 r. – spełniające wymogi normy ekoprojektu.
Zdaniem ekologów w projekcie powinny pojawić się także cztery postulaty, które nazwali „czwórką dla powietrza”. Chodzi o wprowadzenie norm dla pieców i innych miejscowych ogrzewaczy oraz regionalnych norm jakości węgla. Propozycje dotyczą także zakazu używania pieców i kotłów na węgiel w budynkach z dostępem do sieci CO lub gazowej od 2026 roku i zakaz rekreacyjnego palenia w kominkach w dni, w których będą występowały podwyższone poziomy szkodliwych pyłów w powietrzu. Aktywiści zachęcają, by apele w tej sprawie wysyłać do radnych sejmiku, którzy nad projektem uchwały będą głosować w poniedziałek.

Wiele wskazuje na to, że przygotowany na najbliższą sesję dokument nie ulegnie zmianie.

– Uważam, że jest to optymalne i kompromisowe rozwiązanie. Rozumiemy uwagi ekologów, ale musimy pamiętać, że wielu mieszkańców naszego regionu nie będzie mogło sobie pozwolić na wymianę pieców z dnia na dzień ze względów finansowych – komentuje Sebastian Trojak (Solidarna Polska), członek zarządu województwa. I zapowiada: – Dokument będzie można nowelizować i wprowadzać w nim zmiany. Choćby wtedy, gdy poznamy dokładne dane z Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, która da nam pełniejszą wiedzę na temat źródeł ogrzewania. W tej chwili bazujemy tylko na szacunkach.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

W tych trzech gminach mieszkańcy ponownie pójdą do urn

W tych trzech gminach mieszkańcy ponownie pójdą do urn

W powiecie opolskim wyborcza rozgrywka dalej się toczy. Już 21 kwietnia mieszkańcy trzech gmin będą musieli ponownie zadecydować o tym, kogo widzą na stanowisku wójta lub burmistrza.

Rosyjski szpieg żył obok

Rosyjski szpieg żył obok

Paweł K. podejrzany o pomoc w planowaniu zamachu na prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, zoastał zatrzymany na terenie województwa lubelskiego - podała dzisiaj, 19 kwietnia w komunikacie Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego

Wisła Grupa Azoty Puławy jedzie na mecz z drużyną swojego byłego trenera

Wisła Grupa Azoty Puławy jedzie na mecz z drużyną swojego byłego trenera

Po porażce z Kotwicą Kołobrzeg Wisła Grupa Azoty Puławy zagra kolejny bardzo ważny mecz w kontekście walki o utrzymanie. W sobotę o godzinie 12.30 podopieczni trenera Mikołaja Raczyńskiego zmierzą się na wyjeździe z Olimpią Grudziądz

Pustki w banku krwi. Pilnie potrzebne te trzy grupy

Pustki w banku krwi. Pilnie potrzebne te trzy grupy

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa nie przestaje jeździć po województwie w poszukiwaniu dawców. Tym razem, nieocenioną pomocą byłoby podzielenie się krwią z grup A RhD -, B RhD – i 0 RhD-.

Darmowe badanie piersi. Gdzie zaparkuje mammobus?

Darmowe badanie piersi. Gdzie zaparkuje mammobus?

Postawienie szybkiej diagnozy to lepsze rokowania i większa skuteczność leczenia, dlatego tak ważna jest profilaktyka. Mobilne punkty badań znów przejadą przez region i zbadają kobiety pod kątem raka piersi.

Dogrywka w gminach powiatu lubartowskiego. Nie zapomnij o głosowaniu
wybory 2024

Dogrywka w gminach powiatu lubartowskiego. Nie zapomnij o głosowaniu

Już w najbliższą niedzielę 21 kwietnia zdecydujemy w drugiej turze wyborów, o tym kto będzie rządził w naszych małych ojczyznach. W jakich gminach powiatu lubartowskiego tak będzie?

Gdzie mieszkańców powiatu chełmskiego czeka wyborcza dogrywka

Gdzie mieszkańców powiatu chełmskiego czeka wyborcza dogrywka

Część z gmin już wybrała swoich wójtów i burmistrzów. Jednak nie wszyscy mieszkańcy są przekonani, który z kandydatów najlepiej zadba o ich małą ojczyznę. Już 21 kwietnia lokale wyborcze zostaną ponownie otwarte.

Profesor Piotrowski liderem  Konfederacji do Europarlamentu

Profesor Piotrowski liderem Konfederacji do Europarlamentu

- Unia do remontu, von der Leyen do więzienia – takie główne swoje hasło przyjął prof. Mirosław Piotrowski, oznajmiając na konferencji w Lublinie, że Konfederacja wskazała go jako kandydata otwierającego listę do Parlamentu Europejskiego na Lubelszczyźnie

Prezydent Białej Podlaskiej popiera kandydata na wójta. Chwali go za "tradycyjne wartości"
wybory 2024

Prezydent Białej Podlaskiej popiera kandydata na wójta. Chwali go za "tradycyjne wartości"

W gminie Biała Podlaska wyborcza dogrywka. Krzysztof Radzikowski zmierzy się z Konradem Gąsiorowskim. Jednego z kandydatów na wójta poparł właśnie prezydent Białej Podlaskiej.

Święta wojna może przybliżyć MKS FunFloor do srebra. "Stać nas na to, żeby pokazać się z dobrej strony"

Święta wojna może przybliżyć MKS FunFloor do srebra. "Stać nas na to, żeby pokazać się z dobrej strony"

MKS FunFloor w niedzielę o godz. 15 podejmie w hali Globus KGHM MKS Zagłębie Lubin.

Ostatnia sesja Sejmiku. Oni żegnają się z samorządem
Zdjęcia
galeria

Ostatnia sesja Sejmiku. Oni żegnają się z samorządem

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym rozpoczęła się ostania w tej kadencji sesja Sejmiku Województwa Lubelskiego. Dla ponad połowy radnych z 33-osobowego gremium dzisiejsze posiedzenie będzie pożegnaniem się z samorządem.

Wyborcza dogrywka w powiecie lubelskim. Kto jeszcze walczy?
wybory 2024

Wyborcza dogrywka w powiecie lubelskim. Kto jeszcze walczy?

Rady gmin, miast i powiatów już wybrane. Część wójtów i burmistrzów także. Są jednak w naszym regionie takie miejsca, gdzie do wyborów, wybrać wójtów i burmistrzów, pójdziemy jeszcze raz.

Będą włączać latarnie w dzień. O co chodzi?

Będą włączać latarnie w dzień. O co chodzi?

Dzisiaj w ciągu dnia latarnie wzdłuż drogi krajowej nr 74 czyli tzw. małej obwodnicy Zamościa mogą świecić. Dlaczego? Miasto uprzedza o takiej możliwości i wyjaśnia.

Prognoza pogody na weekend 19-21 kwietnia
Pogoda na weekend
film

Prognoza pogody na weekend 19-21 kwietnia

Zapraszamy do obejrzenia weekendowej prognozy pogody przygotowanej przez meteorologów z Instytutu Nauk o Ziemi i Środowisku UMCS. Prognozę opracowali meteorolodzy mgr Anna Brzozowska-Junak i dr Krzysztof Siwek. Prezentuje Adam Skiba.

Nie wszystkie miejskie trawniki będą gładkie jak dywan

Nie wszystkie miejskie trawniki będą gładkie jak dywan

Już koszą. Ale nie wszystkie miejskie trawniki będą gładkie jak dywan. 85 hektarów traw będzie oszczędzona. Wszystko z myślą o klimacie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium