Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

14 lutego 2023 r.
9:04

Pomnik Kaczyńskiego będzie nieco mniejszy. Dotarliśmy do dokumentacji, którą PIS trzymało w tajemnicy

0 A A
(fot. wizualizacja)

O metr krótszy będzie pomnik Lecha Kaczyńskiego, który ma stanąć w pobliżu pl. Teatralnego w Lublinie. Tak wynika z projektu decyzji o warunkach zabudowy. Wniosek o jej wydanie złożyła fundacja związana z „Solidarnością”, a w dokumentacji znalazły się utrzymywane dotychczas w tajemnicy nazwiska projektantów monumentu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zgodnie z uchwałą Rady Miasta z 20 października ubiegłego roku pomnik ma stanąć na skwerze abp. Życińskiego, czyli w zagajniku sąsiadującym z pl. Teatralnym przy Centrum Spotkania Kultur. Dokument określił także wysokość pomnika. Odlana z brązu postać tragicznie zmarłego prezydenta ma mieć 291 cm wysokości. Za nią zaprojektowano konstrukcję z kamiennych płyt o zróżnicowanej wysokości (od 2,9 m z lewej do 4,1 m z prawej strony) i o długości 11 metrów (12 m z cokołem). Radni zastrzegli jednak, by finalnie bryła stanowiąca tło dla figury przedstawiającej Lecha Kaczyńskiego została istotnie zmniejszona.

Ma być krótszy o metr

Dotarliśmy do projektu decyzji o warunkach zabudowy dla tego przedsięwzięcia. To dokument niezbędny do rozpoczęcia starań o pozwolenie na budowę. Z załączonej do niego wizualizacji wynika, że konstrukcja będzie krótsza o metr, a wraz z cokołem –o półtora. W treści projektu pisma pojawia się maksymalna dopuszczalna wysokość określona na 4,1 m. Czyli dokładnie tyle, ile przewiduje październikowa uchwała.

– Wniosek o ustalenie warunków zabudowy dla budowy pomnika śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego wpłynął w grudniu ubiegłego roku i uzupełniono go miesiąc później, w styczniu tego roku. Aktualnie trwa postępowanie w tej sprawie, projekt decyzji skierowano do uzgodnień – informuje Joanna Bobowska z biura prasowego w lubelskim Ratuszu.

Postawili masz, teraz chcą pomnika

Wniosek złożyła Fundacja “Ruch Solidarności Rodzin”. Ta sama, która odpowiadała za finansowaną przez spółki Skarbu Państwa budowę 35-metrowego Masztu Niepodległości na rondzie obok lubelskiego zamku. Pod dokumentem datowanym na 15 grudnia podpisali się prezes zarządu fundacji Marek Wątorski i członek zarządu Wiesława Stec. Oboje pełnią istotne funkcje w zarządzie NSZZ „Solidarność” Regionu Środkowowschodniego.

W latach 2007-2020 Fundacja “Ruch Solidarności Rodzin” otrzymała 2,5 mln zł dofinansowania z funduszy europejskich na realizację siedmiu projektów dotyczących m.in. edukacyjnego rozwoju gmin Niemce i Kraśnik. Wartość wszystkich projektów wynosiła 2,9 mln zł. W komisji rewizyjnej fundacji zasiada m.in. Józef Michalczyk. Taką samą funkcję pełni w Stowarzyszeniu Rozwoju Lubelszczyzny “Rozwój i Praca”. Wiceprezesem zarządu w tej organizacji jest nie kto inny jak sam minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Należy do niej również Teresa Misiuk, lubelski kurator oświaty.

W dokumentacji, do której dotarliśmy, znajdują się m.in. nazwiska projektantów pomnika (fot. TOMA)

Znamy projektantów

Wśród załączników dołączonych do dokumentacji możemy znaleźć także utrzymywaną dotychczas w tajemnicy informację o autorach projektu pomnika. Są to lubelscy artyści Maria Marek-Prus i Piotr Prus. To autorzy m.in. monumentu przedstawiającego Romana Dmowskiego, jaki w 2006 roku został odsłonięty w Warszawie. Ich dzieła mogą kojarzyć także mieszkańcy regionu. To oni zaprojektowali trzymetrową miedzianą kurę będącą symbolem organizowanego w Lublinie Jarmarku Jagiellońskiego, makietę dawnego kościoła farnego na lubelskim pl. Po Farze, rzeźby niedźwiedzi i ducha Bielucha usytuowane w dolinie rzeki Uherki w Chełmie czy pomniki Józefa Piłsudskiego i Jana Olszewskiego w Tomaszowie Lubelskim.

Odsłonięcie na urodziny?

Zadzwoniliśmy do pracowni, która zaprojektowała monument Lecha Kaczyńskiego. Telefon odebrał Piotr Prus.

– Proszę się kontaktować z komitetem budowy pomnika – usłyszeliśmy w słuchawce, gdy zapytaliśmy, czy pomnik jest już gotowy.

Jedynym przedstawicielem Komitetu Społecznego Budowy Pomnika Śp. Lecha Kaczyńskiego, który do tej pory wystąpił publicznie jest marszałek województwa Jarosław Stawiarski. Polityk PiS podpisał się pod ubiegłorocznym wnioskiem do Rady Miasta o przyjęcie uchwały w sprawie lokalizacji pomnika. Wczoraj nie chciał z nami na ten temat rozmawiać.

Dodzwoniliśmy się do członkini zarządu Fundacji „Ruch Solidarności Rodzin” Wiesławy Stec. Po konsultacji z Markiem Wątorskim przekazała nam, że prace związane z budową pomnika są na „etapie uzgodnieniowym”, a o termin jego planowanego odsłonięcia powinniśmy pytać rzecznika społecznego komitetu. – Kto nim został? – dopytujemy. – To jest w fazie ustaleń – słyszymy w odpowiedzi.

Ale w kuluarach krąży już nieoficjalna data.

– Mówi się o okolicach urodzin Lecha Kaczyńskiego (18 czerwca – red.). To krótki termin, ale patrząc na zaangażowanie w ten projekt wielu osób, możliwy do osiągnięcia – twierdzi jeden z naszych rozmówców z Prawa i Sprawiedliwości. Ale zaznacza, że oficjalne decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły.

Otoczenie pomnika nawiązuje do architektury budynku Centrum Spotkania Kultur, który dominuje przy placu – możemy przeczytać w opisie projektu pomnika Lecha Kaczyńskiego.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Wieża Trynitarska albo albo Ogród Botaniczny. Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał albo Muzeum Czartoryskich. A może Muzeum Badań Polarnych? Przed nami Noc Muzeów 2024. Co i kiedy można zobaczyć?

O wyzwaniach biznesu. Konferencja Akademii WSEI w Kazimierzu
Patronat Dziennik Wschodniego

O wyzwaniach biznesu. Konferencja Akademii WSEI w Kazimierzu

Sytuacja w Europie, po rozpoczęciu przez Rosjan pełnoskalowej wojny w Ukrainie, stawia przed biznesem wyzwania. O nich będą dyskutować naukowcy i praktycy podczas konferencji naukowej zorganizowanej przez Akademię WSEI w Kazimierzu. Początek obrad już w środę, 15 maja.

Studencka Wiosna Teatralna
22 maja 2024, 15:00

Studencka Wiosna Teatralna

XII Ogólnopolski Festiwal Studencka Wiosna Teatralna powraca! Przygotujcie się na trzy dni pełne amatorskiego teatru studenckiego! W dniach 22-24 maja, w kolebce teatru alternatywnego – ACKiM UMCS Chatka Żaka w Lublinie wystąpią teatry studenckie z całego kraju.

Amerykańska legenda na świdnickim niebie

Amerykańska legenda na świdnickim niebie

Takiej podniebnej maszyny jeszcze na Świdnik Air Festival nie widzieliśmy – Miejski Ośrodek Kultury odsłania kolejne karty i zdradza, co zobaczymy na IV edycji Świdnik Air Festival.

Cyfrowe bliźniaki i aplikacja pomogą pacjentom

Cyfrowe bliźniaki i aplikacja pomogą pacjentom

Aplikacja do rehabilitacji mowy i wirtualni pacjenci chorzy na cukrzycę typu 1 – to rozwiązania stworzone przez naukowców Politechniki Lubelskiej. Będzie je można sprawdzić już jutro, 15 maja, w Lublinie.

Czy osoby z niepełnosprawnością mogą zagłosować w Lublinie?

Czy osoby z niepełnosprawnością mogą zagłosować w Lublinie?

Osoby z niepełnosprawnością na co dzień zmagają się z wieloma przeszkodami. Coraz więcej miejsc jest przystosowana tak, aby ułatwić im codzienne funkcjonowanie. Ale nie wszystkie i nie wszędzie.

Ekstraliga U24: Pogoń Motoru Lublin zakończona połowicznym sukcesem

Ekstraliga U24: Pogoń Motoru Lublin zakończona połowicznym sukcesem

Kolejny wyrównany mecz na torze przy Al. Zygmuntowskich w ramach Ekstraligi U24. We wtorek Motor po dwunastu biegach przegrywał z Enea Stalą Gorzów 33:39. Mimo to „Koziołki” wywalczyły jeden punkt. Po pościgu lubelskiej drużyny w końcówce zawody zakończyły się remisem 45:45.

Buenos Aires i Nowy Jork, czyli jazz w Lublinie
18 maja 2024, 20:00

Buenos Aires i Nowy Jork, czyli jazz w Lublinie

Cykl Lublin Jazz prezentuje najciekawsze zjawiska we współczesnym jazzie i muzyce improwizowanej. Tym razem na scenie CK wystąpi trio z Ameryki Łacińskiej i Północnej.

Pociągiem z Łukowa do Radomia. Ciszej i bezpieczniej

Pociągiem z Łukowa do Radomia. Ciszej i bezpieczniej

Sprawniejsze i bezpieczniejsze podróże między Łukowem a Radomiem Głównym obiecuje PKP. Wszystko za sprawą prac na 6-kilometrowym odcinku między miejscowościami Łuków a Łuków Łapiguz.

Strażacy ćwiczą gaszenie pożarów lasów
film

Strażacy ćwiczą gaszenie pożarów lasów

W Nadleśnictwie Krasnystaw trwają ćwiczenia Państwowej Straży Pożarnej. Dziś strażacy z Lubelszczyzny trenują walkę z pożarami lasów pod okiem instruktorów z Wielkopolski.

Zmierz ciśnienie i saturację. A potem porozmawiaj o swoim zdrowiu
LUBLIN
15 maja 2024, 10:00

Zmierz ciśnienie i saturację. A potem porozmawiaj o swoim zdrowiu

Bezpłatne pomiary, plan żywieniowy i lekcja udzielania pierwszej pomocy. Lubelski oddział NFZ zaprasza na środę z profilaktyką.

Paweł Domagała w Centrum Kongresowym UP
18 maja 2024, 15:30

Paweł Domagała w Centrum Kongresowym UP

Aktor, wokalista, muzyk – Paweł Domagała zrobił sobie prezent na 40-te urodziny i zadebiutować jako stand-uper w programie „Zresztą nieważne”.

The Family Stallone: Koniec z Hollywood. Czas na drugi sezon (wideo)
film

The Family Stallone: Koniec z Hollywood. Czas na drugi sezon (wideo)

Sylvester Stallone z rodziną opuszcza Hollywood. Córki rozjeżdżają się po USA, a on wraz zoną wybiera Palm Beach. Premiera drugiego sezonu programu The Family Stallone.

Kadrowe roszady w straży pożarnej. Był pełniącym obowiązki. Teraz już na stałe

Kadrowe roszady w straży pożarnej. Był pełniącym obowiązki. Teraz już na stałe

Było trochę kadrowych zmian i przetasowań, ale wygląda na to, że zamojscy strażacy mają już nowego komendanta na stałe.

Lwowska w przebudowie. Zamkną fragment ulicy na dwa miesiące
ZAMOŚĆ

Lwowska w przebudowie. Zamkną fragment ulicy na dwa miesiące

To największa tegoroczna inwestycja drogowa w Zamościu. Przebudowa ulicy Lwowskiej już się rozpoczęła. Są pierwsze utrudnienia w ruchu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty