Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

29 marca 2021 r.
18:36

Spotkanie w ratuszu, powoływanie się na znajomości. Co jest jeszcze w akcie oskarżenia ws. Piotra Kowalczyka?

107 96 A A
Piotr Kowalczyk
Piotr Kowalczyk (fot. Maciej Kaczanowski)

Milion za pomoc w wielkiej budowie. Taką propozycję miał usłyszeć agent CBA podający się za biznesmena zainteresowanego budową. Pomoc w załatwieniu formalności miał oferować Piotr Kowalczyk, były przewodniczący Rady Miasta. Przed sądem staną wraz z nim trzy inne osoby. Do winy przyznaje się jedna.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na ławie oskarżonych oprócz Kowalczyka (zgadza się na publikację danych i wizerunku) zasiądzie też architekt Adam M. oraz biznesmeni Maciej Sz. i Mariusz P. Zamojska Prokuratura Okręgowa zarzuca im tzw. płatną protekcję, za którą grozi od pół roku do ośmiu lat więzienia.

Prokuratura twierdzi, że oskarżeni, powołując się na wpływy w instytucjach państwowych i samorządowych, podjęli się pomocy w załatwieniu zgody na „budynek mieszkalno-usługowy” przy ul. Zana. Mieli za to dostać milion złotych.

Akt oskarżenia to efekt akcji Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Podstawiony agent

4 lipca 2019 r. podający się za biznesmena agent CBA spotkał się w restauracji z Maciejem S. i Mariuszem P. Chciał rozmawiać o zakupie działki w Lublinie. Tego samego dnia wyraził zainteresowanie zakupem ziemi przy Zana wraz z koncepcją budynku mieszkalno-usługowego.

Procedury miał wziąć na siebie Mariusz P. Na spotkaniu miał powiedzieć, że prezydent Lublina to jego przyjaciel, a wojewoda (był nim Przemysław Czarnek) jest jego kuzynem, więc „nie będzie żadnych problemów z uzyskaniem pozwolenia na budowę, czy też innymi zagadnieniami”.

Telefon do prezydenta

Niedługo później z udającym biznesmena agentem spotkał się Maciej S., który miał negocjować cenę działki. Przekazał, że jej właściciel chce 21 mln zł, ale może uda się zbić kwotę do 18 mln zł.

Polecił też zarezerwować 1 mln zł na tzw. „sponsoring dla ludzi”, potrzebny przy uzyskiwaniu pozwolenia na budowę. Ta kwota miała być przekazana architektowi Adamowi M. Agent spotkał się z nim 6 sierpnia w kawiarni na deptaku.

W kawiarni architekt miał oświadczyć, że zorganizuje spotkanie z prezydentem miasta. Miał wybierać do niego numer, ale się nie dodzwonił. Wtedy, jak wynika z aktu oskarżenia, miał pójść do Ratusza.

Według śledczych architekt wrócił po kilkudziesięciu minutach. Miał przekazać, że usłyszał od prezydenta, że obecne przepisy wykluczają na tej działce budynek wyższy niż 55 m. Dodał, że w Lublinie są dwie lokalizacje, które będą mieć przychylność prezydenta.

Wybrali inne działki

Następnego dnia agent CBA wraz z Maciejem S. obejrzeli kolejne działki. Wybór padł na trzy parcele po drugiej stronie ul. Zana.

Na jednej jest sklep z dywanami, na drugiej drogeria i spożywczy. Obowiązujący plan zagospodarowania nie mówi o funkcji mieszkaniowej, ale dopuszcza m.in. handel, usługi i biura. Plan pozwala na obiekt mający minimum 12 m wysokości. Trzecia działka to leżący między nimi wąski pas gruntu, nieprzeznaczony pod zabudowę.

Spotkanie w Ratuszu

10 października w sprawie pojawia się nazwisko Piotra Kowalczyka. Tego dnia były przewodniczący Rady Miasta poznał się z funkcjonariuszem CBA, któremu miał być przedstawiony przez architekta Adama M. jako „prawa ręka” prezydenta.

Po kilkunastu minutach udali się do Ratusza, na umówione spotkanie z prezydentem i szefową wydziału architektury, Ewą Bogutą. To ona miała przekazać rozmówcom, że budowa obiektu o interesującej ich wysokości jest możliwa na wspomnianych działkach.

Na tym spotkaniu Kowalczyk miał się zobowiązać do marketingowego „ograniczenia sprzeciwu lokalnej społeczności” wobec budowy. Zapytał też Bogutę, czy inwestor dostanie zgodę, zanim zaryzykuje pieniądze. W odpowiedzi miał usłyszeć, że tak, ale zgoda będzie miała charakter „nieformalny”.

Po wyjściu z Ratusza uczestnicy spotkania mieli pójść do pobliskiej restauracji. Nie było już z nimi Kowalczyka, który był opisywany przez architekta Adama M. jako osoba, która przez ostatnie lata „faktycznie rządziła Lublinem” i bardzo dobrze zna prezydenta „przychylnie nastawionego do inwestycji”.

Architekt miał też stwierdzić, że w przypadku uzyskania zgody na „każde kolejne” 10 m wysokości budynku ponad wspomniane 55 m, oczekuje wraz z Kowalczykiem „odpowiedniego dodatku motywacyjnego”.

20 listopada agent CBA spotkał się z Maciejem S., Adamem M. i Piotrem Kowalczykiem w hotelu na obrzeżach miasta. Dwaj ostatni mieli powiedzieć „inwestorowi”, że projekt będzie trudny do zrealizowania i „jeżeli ma się udać, to tylko dzięki im”.

Sam Kowalczyk miał dodać, że „ma dar przekonywania”, a stawki za usługę ujęte w umowie są „dobrze przemyślane” i nie podlegają negocjacjom.

Po wyjściu Kowalczyka architekt miał przekazać agentowi, że prezydent daje zgodę, z której się nie wycofa, a na realizację planów mają cztery lata, do ewentualnej zmiany władzy w mieście. Na koniec uczestnicy umówili się na podpisanie umowy.

Podpisy zostały złożone 3 grudnia w biurze firmy prowadzonej przez Adama M. i Kowalczyka. Po chwili do pomieszczenia wkroczyli funkcjonariusze CBA, którzy zatrzymali uczestników spotkania.

Kowalczyk: jestem niewinny

Powyższy przebieg wydarzeń wyłania się z aktu oskarżenia sporządzonego głównie na podstawie zeznań Macieja S. To on jako jedyny przyznał się do zarzutów i chce dobrowolnie poddać się karze. Pozostali mężczyźni odmówili wyjaśnień.

Kowalczyk od początku zapewnia o swojej niewinności. Mówi, że jeszcze nie miał okazji poznać ustaleń śledczych. – Zamojska prokuratura uprawia brudną grę polityczną. Wiedząc, że jestem niewinny, muszę temu stawić czoła – przekonuje.

Były przewodniczący Rady Miasta przypomina, że to właśnie zamojscy śledczy niedawno zdecydowali o umorzeniu postępowania wobec ministra Zbigniewa Ziobry za agitację wyborczą w miejscowym Ratuszu. Oni też umorzyli sprawę antyimigranckich billboardów wymierzonych w trakcie kampanii wyborczej w prezydenta Żuka.

– Nieprzypadkowo ta sprawa trafiła do Zamościa. Mam nadzieję, że jak najszybciej będę mógł przedstawić przed sądem dowody na moja niewinność – mówi Kowalczyk.

Ratusz: spotkania są normą

Lubelski Ratusz proszony o komentarz potwierdza, że doszło do spotkania z podającym się za biznesmena agentem. – Odbyło się ono na prośbę inwestora, który deklarował chęć budowy najwyższego biurowca w województwie lubelskim, jako jednej z najbardziej prestiżowych inwestycji dla miasta – informuje Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta miasta. Dodaje, że podobne spotkania z zainteresowanymi inwestowaniem w Lublinie przedsiębiorcami są normą.

– Akt oskarżenia skierowany do sądu nie obejmuje działań osób zatrudnionych w Urzędzie Miasta Lublin – podkreśla Duma. – Nie wypowiadamy się co do poszczególnych twierdzeń zawartych w tym akcie, którego treści nie znamy.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 96

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
anne / 29 marca 2021 r. o 19:31
+71
Fakt, trochę to dziwne, że nawet Kowalczyk nie zna aktu oskarżenia, ale już DW w cudowny sposób do ustaleń śledczych dotarł. Ah, te znajomości.
Avatar
Ferenc / 29 marca 2021 r. o 19:44
+64
Mocno naciągana ta historia. Ja tu widzę bardziej lobbing a nie łapownictwo czy korupcję. Z tego co wiem lobbing nie jest w Polsce zakazany. I gdyby Kowalczyk „faktycznie rządził Lublinem”, to raczej nie zdarzałaby się sytuacje w których zaprzyjaźniony architekt "usłyszał od prezydenta, że obecne przepisy wykluczają na tej działce budynek wyższy niż 55 m. Dodał, że w Lublinie są dwie lokalizacje, które będą mieć przychylność prezydenta.".
Avatar
milenaaa / 29 marca 2021 r. o 19:22
+60
Czy ja dobrze rozumiem że oskarżany czlowiek nie mógł się zapoznać z aktem oskarżenia? A media mogły? to chyba nie jest normalne. Ja się pytam- Czy tak wygląda państwo prawa?
Avatar
mlody123 / 29 marca 2021 r. o 20:10
+55
Cóż... W Warszawie można było dwie wieże zbudować... W Lublinie nawet na jedną nie pozwolili... Jeśli to jest materiał na skazanie kogokolwiek to nie wiem jak komentować sprawę dwóch wież przy Srebrnej... Ktoś tu sobie jaja robi... I kpi z inteligencji suwerena...
Avatar
zLublina / 29 marca 2021 r. o 22:42
+51
"Na tym spotkaniu Kowalczyk miał się zobowiązać do marketingowego „ograniczenia sprzeciwu lokalnej społeczności” wobec budowy" - to jest człowiek który wybrany przez ludzi na radnego miał pilnować interesów tej lokalnej społeczności a za kilka srebrników zobowiązał się  ich uciszyć aby pilnować swojego interesu. DNA Platformy Obywatelskiej.
 nie chcę się czepiać ale przypomnij mi proszę kto swego czasu wspominał coś o kopercie z 50 tyś zł która miała zostać przekazana księdzu zasiadającemu w radzie spółki Srebrna? :) czy to nie był przypadkiem prezes PiS we własnej osobie? :)
 nie chcę się czepiać ale przypomnij mi proszę kto swego czasu wspominał coś o kopercie z 50 tyś zł która miała zostać przekazana księdzu zasiadającemu w radzie spółki Srebrna? :) czy to nie był przypadkiem prezes PiS we własnej osobie? :) rozwiń
Avatar
DWkomentator / 29 marca 2021 r. o 20:28
+48
Mocno naciągana ta historia. Ja tu widzę bardziej lobbing a nie łapownictwo czy korupcję. Z tego co wiem lobbing nie jest w Polsce zakazany. I gdyby Kowalczyk „faktycznie rządził Lublinem”, to raczej nie zdarzałaby się sytuacje w których zaprzyjaźniony architekt "usłyszał od prezydenta, że obecne przepisy wykluczają na tej działce budynek wyższy niż 55 m. Dodał, że w Lublinie są dwie lokalizacje, które będą mieć przychylność prezydenta.".
 Lobbing a może pośrednictwo? W biurach czy agencjach nieruchomości za szukanie działek, załatwianie formalności, pozwoleń w urzędach czy zaklepanie pod stołem najlepszych mieszkań w danej inwestycji deweloperskiej też każą sobie płacić. I to kosmiczne pieniądze. Jak masz znajomości to zapłacisz mniej, może będzie trochę szybciej ale ogólnie świat na znajomościach jest oparty.
 Lobbing a może pośrednictwo? W biurach czy agencjach nieruchomości za szukanie działek, załatwianie formalności, pozwoleń w urzędach czy zaklepanie pod stołem najlepszych mieszkań w danej inwestycji deweloperskiej też każą sobie płacić. I to kosmiczne pieniądze. Jak masz znajomości to zapłacisz mniej, może będzie trochę szybciej ale ogólnie świat na znajomościach jest oparty. rozwiń
Avatar
milenaaa / 29 marca 2021 r. o 22:26
+42
Jakaś ta cała afera dęta i jak sądzę niezawisly sąd też tak uzna. Poza tym to są kluczowe pytania - czy to były legalne dzialania CBA? Czy agent miał prawo prowokować? Wystarczy przypomnieć sobie sprawę agenta Tomka
Avatar
krystyna688 / 29 marca 2021 r. o 20:27
+37
Epidemia szaleje, ludzie umierają, wszyscy myślący ludzie uważają że rząd sobie z tym nie radzi. To jest prawdziwa afera, a nie taka pseudo afera gdzie widać że nazwisko człowieka w tytule jest tylko wabikiem na czytelnika a w artykule jakoś wygląda on na ofiarę tej sytuacji, która nawet słowa złego nie powiedziała
Avatar
milenaaa / 29 marca 2021 r. o 20:09
+35
Z tego opisu wyraźnie widac że kowalczyk nie miał z tym nic wspólnego. Już wcześniej mówił o tym w mediach mecenas Giertych, że nie ma śladu dowodu na jego klienta, a on chyba się zna. Każdy kto ma rozum to to widzi
Avatar
Janusz_Paliwas / 29 marca 2021 r. o 18:49
+34
Ja też mam znajomości w szpitalu. Znam numer do pani w rejestracji...
Avatar
_DX_ / 9 kwietnia 2021 r. o 08:44
-11
"Na tym spotkaniu Kowalczyk miał się zobowiązać do marketingowego „ograniczenia sprzeciwu lokalnej społeczności” wobec budowy. " - czy to również Kowalczyk prowadzi obsługę marketingową tego forum w postaci farmy trolli? Sąd powinien to wyjaśnić.
Avatar
_DX_ / 9 kwietnia 2021 r. o 08:43
-9
Może trzeba poprosic P. Katarzynę M. aby wykonała telefon do sędziego i odbyła z nim rozmowę towarzyską.
Avatar
_DX_ / 9 kwietnia 2021 r. o 08:42
-6
"Na tym spotkaniu Kowalczyk miał się zobowiązać do marketingowego „ograniczenia sprzeciwu lokalnej społeczności” wobec budowy" - to jest człowiek który wybrany przez ludzi na radnego miał pilnować interesów tej lokalnej społeczności a za kilka srebrników zobowiązał się  ich uciszyć aby pilnować swojego interesu. DNA Platformy Obywatelskiej.
 +1
Avatar
_DX_ / 9 kwietnia 2021 r. o 08:41
-7
Czy w ten sam sposób załatwia się umowy najmu, budowy na terenach zielonych, koszmarnie drogie zlecenia robót budowlanych w Lublinie ?   Czy marketingowe „ograniczenie sprzeciwu lokalnej społeczności” to są ludzie którzy 24/7 pilnują wpisów na tym forum i próbują wyprać brudy otoczenia ratusza przez minusowanie ? Przecież te łapówki na fakturę VAT są wliczone np. w ceny mieszkań za które później płacą mieszkańcy. Czy nie wstyd  wam bronić tego szamba?
 +1
Avatar
_DX_ / 9 kwietnia 2021 r. o 08:40
-6
1 marca 2016 roku miało miejsce w Urzędzie Miasta Lublin inne spotkanie. Odbyło się ono na ponad tydzień przed oficjalnym przejęciem przez TBV sp. z o.o. sp.k. spółki Echo Projekt - 133 wraz z aportem w postaci Górek Czechowskich. Najpierw wypierano się takiego spotkania, a później twierdzono, że rozmowy z inwestorami są normą. Zapomnieli tylko poinformować mieszkańców o gotowych już planach zabudowy niemal 40% całego obszaru Górek Czechowskich między innymi 14 piętrowymi blokami. Później pod te plany przygotowano zmianę SUiKZP umożliwiającą zabudowę wszystkich wierzchowin. Zwieńczeniem było pierwsze w historii naszego miasta referendum lokalne rozpisane w interesie jednego wybranego dewelopera, a następnie zmiana SUiKZP procedowana na sesji organu stanowiącego Lublina zwołaną na niedzielę w drugi weekend wakacji...
 +1
 +1 rozwiń
Avatar
_DX_ / 9 kwietnia 2021 r. o 08:39
-10
Mam nadzieję, że nie okaże się za jakiś czas, że ten co się przyznał zaczął nagle robić piorunującą karierę i wylądował w którejś ze spółek skarbu państwa. Dożyliśmy czasów gdy obywatel nie ma żadnego zaufania do państwa, instytucji i służb, bo wszystkim zaczęli trząść politycy wiadomej opcji.
  Ty lepiej miej nadzieję, żeby twój pan i pracodawca nie trafił za kraty, bo gdzie ty znajdziesz nową pracę?
Avatar
_DX_ / 9 kwietnia 2021 r. o 08:39
-9
To dlatego w tym mieście nie ma zadnych inwestorow z zewnątrz,  tylko sami lokalni powiązani za sobą kolesie, bo powazni inwestorzy omijaja takie skorumpowane miasta i nie chcą tam inwestować. Podziekujce za to ludziom ktorych wybraliście.
  I dlatego ceny mieszkań w Lublinie są takie wysokie. To deweloperzy sztucznie je wywindowali między innymi przez łapówki.
Avatar
_DX_ / 9 kwietnia 2021 r. o 08:37
-12
To dlatego w tym mieście nie ma zadnych inwestorow z zewnątrz,  tylko sami lokalni powiązani za sobą kolesie, bo powazni inwestorzy omijaja takie skorumpowane miasta i nie chcą tam inwestować. Podziekujce za to ludziom ktorych wybraliście.
  Zgadza się. Lublin to takie rosyjskie miasteczko, gdzie rządzą układy, znajomości i łapówki, a farmy trolli manipuluja i próbują robić ludziom wodę z mózgu. Nie jest więc dziwne, że żaden poważny inwestor nie chce wejść do Lublina. Nie pomogą tu żadne lotniska i autostrady jak miastem rządzi układ dewelopersko-ratuszowo-urzędniczy.
  Zgadza się. Lublin to takie rosyjskie miasteczko, gdzie rządzą układy, znajomości i łapówki, a farmy trolli manipuluja i próbują robić ludziom wodę z mózgu. Nie jest więc dziwne, że żaden poważny inwestor nie chce wejść do Lublina. Nie pomogą tu żadne lotniska i autostrady jak miastem rządzi układ dewelopersko-ratuszowo-urzędniczy. rozwiń
Avatar
_DX_ / 9 kwietnia 2021 r. o 08:37
-12
Jak tam szef szajki, dewelo-fantomas? Zachowuje sP0kój, ufając że oskarżeni dochowają dewelo-omerty, czy jednak trochę trzęsie P0rtkami?
  Trzęsie pewnie nieźle. Na konferencji prasowej, która została zwołana przez ratusz po aresztowaniu Kowalczyka Żuk był bardzo zdenerwowany (jest film w interenecie). Teraz nabiera sensu wydawanie tej ratuszowej propagandowej gazetki. Trzeba spróbować propagandą sukcesu przykryć tę patologię.
Avatar
zorro532 / 2 kwietnia 2021 r. o 07:59
+15
Mam nadzieję, że nie okaże się za jakiś czas, że ten co się przyznał zaczął nagle robić piorunującą karierę i wylądował w którejś ze spółek skarbu państwa. Dożyliśmy czasów gdy obywatel nie ma żadnego zaufania do państwa, instytucji i służb, bo wszystkim zaczęli trząść politycy wiadomej opcji.
 Wcale się nie zdziwię jeśli tak właśnie będzie.
Zobacz wszystkie komentarze 96

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Prezydent Andrzej Duda zapisał się na szczepienie przeciw COVID-19

Prezydent Andrzej Duda zapisał się na szczepienie przeciw COVID-19

Prezydent Andrzej Duda poinformował w piątek, że zarejestrował się na szczepienie przeciw COVID-19. Dzisiaj dzień naszego rocznika, właśnie zarejestrowałem się na szczepienie, a Ty? - napisał prezydent.

Gdzie jest 16-letnia Joanna Gibka? Szukają jej już od dwóch miesięcy
galeria

Gdzie jest 16-letnia Joanna Gibka? Szukają jej już od dwóch miesięcy

Policja po raz kolejny zwraca się z apelem o pomoc w poszukiwaniach 16-letniej Joanny Gibkiej, mieszkanki miejscowości Niechmirów w gm. Burzenin (woj. łódzkie).

Lublin: Ratusz wyznacza tereny pod piłkę i żużel

Lublin: Ratusz wyznacza tereny pod piłkę i żużel

W piątek ogłoszony został projekt zagospodarowania terenu po Lubelskim Klubie Jeździeckim. Ma tu powstać akademia piłkarska oraz nowy stadion żużlowy. W planie nie ma ani słowa o jeździectwie i stajniach. Uwagi do projektu można zgłaszać do końca maja

Tragedia na drodze. Cysterna zderzyła się z osobową skodą, kierowca nie miał szans
galeria

Tragedia na drodze. Cysterna zderzyła się z osobową skodą, kierowca nie miał szans

Do tragicznego wypadku którego doszło dzisiaj przed godz. 5 rano na „krajowej dwójce” w Białej Podlaskiej.

Rusza runda wiosenna w bialskiej klasie okręgowej. Unia Żabików i Grom Kąkolewnica faworytami

Rusza runda wiosenna w bialskiej klasie okręgowej. Unia Żabików i Grom Kąkolewnica faworytami

Unia Żabików i Grom Kąkolewnica rozpoczynają walkę o wygranie rozgrywek, Kujawiak Stanin i Ar-Tig Huta Dąbrowa o utrzymanie

Chełm. Matka miała 2,5 promila. Dziecko trafiło do rodziny zastępczej

Chełm. Matka miała 2,5 promila. Dziecko trafiło do rodziny zastępczej

2,5 promila alkoholu w organizmie miała 40-letnia matka, która opiekowała się swoim 6-tygodniowym dzieckiem.

Ostatni raz był widziany na Rynku w Kazimierzu Dolnym. Poszukiwania zaginionego

Ostatni raz był widziany na Rynku w Kazimierzu Dolnym. Poszukiwania zaginionego

Puławscy policjanci poszukują 50-letniego Krzysztofa Siedleckiego. Ostatni raz widziany był 20 kwietnia w centrum Kazimierza Dolnego.

Lubelskie: Pojemniki i beczki pełne były nieznanych substancji [zdjęcia]
galeria

Lubelskie: Pojemniki i beczki pełne były nieznanych substancji [zdjęcia]

Policjanci, strażacy oraz pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Lublinie skontrolowali jedną z posesji w gminie Ryki. Znaleziono na niej beczki oraz pojemniki wypełnione nieznanymi substancjami. Za nielegalne składowanie odpadów grozi kara do 5 lat więzienia.

W poniedziałek najmłodsi wracają do szkół. "Nauka w szkole jest jednak dla dzieci lepsza"

W poniedziałek najmłodsi wracają do szkół. "Nauka w szkole jest jednak dla dzieci lepsza"

Szczegóły są jeszcze ustalane, ale już w poniedziałek najmłodsi uczniowie klas podstawówek zasiądą w szkolnych ławkach. Nie wszyscy na raz, ale dzieci nie kryją szczęścia. Zadowoleni są też rodzice i nauczyciele.

E-commerce, Wielkanoc i trzecia fala koronawirusa

E-commerce, Wielkanoc i trzecia fala koronawirusa

Od rozpoczęcia globalnej pandemii gospodarka znacznie ucierpiała, co możemy zaobserwować po ilości małych i większych biznesów, które od tego czasu upadły. Najbardziej zamrożenie gospodarki odczuły przede wszystkim lokale gastronomiczne i sportowo-rozrywkowe. Ratunkiem dla wielu biznesów stał się e-commerce.

Chełm: Srebrne antepedium z ołtarza bazyliki trafiło do renowacji

Chełm: Srebrne antepedium z ołtarza bazyliki trafiło do renowacji

Okazja jest po temu jest okrągła, bo w tym roku mija 370. rocznica tego triumfu oręża polskiego w bitwie pod Beresteczkiem. Ikona Matki Bożej Chełmskiej była w obozie wojsk króla Jana Kazimierza. Na cześć tego wydarzenia wykonano srebrne antepedium które umieszczono w ołtarzu chełmskiej bazyliki.

Ważne! Rusza wiosenna akcja szczepień lisów przeciwko wściekliźnie

Ważne! Rusza wiosenna akcja szczepień lisów przeciwko wściekliźnie

W dniach 24-26 kwietnia 2021 r.* na terenie województwa lubelskiego planowane jest przeprowadzenie ochronnego szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.

Hetman Żółkiewka i Brat-Cukrownik powalczą o awans. Dwóch się bije, skorzysta trzeci?

Hetman Żółkiewka i Brat-Cukrownik powalczą o awans. Dwóch się bije, skorzysta trzeci?

O awans do IV ligi walczyć będą Hetman Żółkiewka i Brat-Cukrownik Siennica Nadolna. Karty w lidze może rozdawać Ogniwo Wierzbica.

Koronawirus Lubelskie, 23 kwietnia: 300 zakażeń mniej niż tydzień temu

Koronawirus Lubelskie, 23 kwietnia: 300 zakażeń mniej niż tydzień temu

W województwie lubelskim jest 475 nowych zakażeń koronawirusem - wynika z oficjalnych danych rządu z 23 kwietnia 2021 r. To o 300 zakażeń mniej niż zanotowano w piątek 16 kwietnia.

10 858 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Zmarło 539 chorych

10 858 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Zmarło 539 chorych

10 858 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 539 ofiar śmiertelnych - Ministerstwo Zdrowia podało dzisiaj o godz. 10.30. najnowszy raport na temat sytuacji epidemiologicznej w Polsce.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.