Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

22 stycznia 2021 r.
7:58

Joanna Mucha przyznaje, że chciała odejść z polityki, ale pojawił się Hołownia

90 23 A A
Joanna Mucha
Joanna Mucha (fot. Maciej Kaczanowski)

– Już podjęłam decyzję o wyjściu z polityki i czekałam na moment, w którym będę mogła to zakomunikować i zająć się pracą na uczelni – mówi Joanna Mucha, była posłanka Platformy Obywatelskiej, a teraz w ruchu Szymona Hołowni.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Długo dojrzewała w pani decyzja o tym, by odejść z Platformy Obywatelskiej i związać się z ruchem Szymona Hołowni?

– Miałam o tym nie mówić, ale Szymon wspomniał o tym podczas środowej konferencji prasowej. Już podjęłam decyzję o wyjściu z polityki i czekałam na moment, w którym będę mogła to zakomunikować i zająć się pracą na uczelni. Podczas pierwszego spotkania z Szymonem Hołownią myślałam, że może przyda mu się moja wiedza, rada czy inna pomoc. Zaczęliśmy rozmawiać więcej i dłużej, i okazało się, że na wiele tematów patrzymy podobnie. Podsumowując, od momentu, w którym podjęłam decyzję o dołączeniu do Polski 2050 do chwili jej ogłoszenia minęło niewiele czasu.

Konsultowała to pani z kimś?

– Nie czułam takiej potrzeby. Rozmawiałam o tym z rodziną, z którą zawsze omawiam takie tematy. Pierwszy raz w życiu podejmowałam decyzję o odejściu z partii, więc nie miałam w tym doświadczenia, ale podjęłam ją samodzielnie.

Pytam, bo z rozmów z politykami PO wynika, że choć niektórzy spodziewali się takiego ruchu z pani strony, to jednak było to ogromnym zaskoczeniem.

– Zaskoczenie było bardzo duże. Tym bardziej, że tę informację długo udawało się utrzymać w tajemnicy. Wypłynęła godzinę przed konferencją prasową, a i tego mogliśmy uniknąć. Dla mnie najbardziej zaskakujące było to, że kontaktowało się ze mną wiele koleżanek i kolegów z Platformy, którzy mówili, że rozumieją tę decyzję i wierzą, że jeszcze będziemy współpracować, może nie w jednej partii, ale w koalicji rządzącej w kolejnej kadencji. Spodziewałam się gorszego przyjęcia.

Negatywne reakcje też były?

– Jedna. I to taka, która nie miała kontekstu politycznego. Ogólnie od środowego popołudnia telefon nie przestaje dzwonić. Odebrałam około pół tysiąca wiadomości, w tym kilkadziesiąt od osób z klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej.

W Platformie spędziła pani 18 lat. Cztery razy dostawała się pani do Sejmu, w ostatnich wyborach zdobywając ponad 57 tysięcy głosów. Była pani konstytucyjnym ministrem, nie tak dawno starała się u funkcje przewodniczącej lokalnych i krajowych struktur partii. Dlaczego więc uznała pani, że nie ma w niej dla pani miejsca?

– To nie stało się nagle. Dochodzenie do tej decyzji trwało cztery lata, czyli od momentu, w którym Grzegorz Schetyna (były szef PO – przyp. aut.) ogłosił, że Platforma będzie totalną opozycją. Rozmawiałam, prosiłam kolegów, żeby nie szli w tę stronę, bo to koleina, z której nie da się wyjść.

Miałam wrażenie, że walę głową w mur i choć sypie się tynk, to fundamenty pozostają nietknięte. Nie chciałam być dłużej outsiderem.

Czym zatem przekonał panią Szymon Hołownia?

– Azymutem ustawionym na przyszłość, nadaniem priorytetu ekologii, ale też progresywnym podejściem do wielu spraw, poza kwestiami światopoglądowymi. Ważnym czynnikiem byli ludzie, z których wielu znałam już wcześniej. Nie bez znaczenia był też autentyczny entuzjazm, którego bardzo brakuje na polskiej scenie politycznej. To trzeba wykorzystać.

A nie boi się pani, że te kwestie światopoglądowe mogą was w przyszłości poróżnić?

– Rozmawialiśmy o tym i doszliśmy do przekonania, że nawet mimo tych różnic, jesteśmy w stanie tak podejść do tych spraw, żeby większość problemów rozwiązać. Jeśli mówimy o aborcji, Szymon jest przeciwnikiem liberalizacji prawa w tym zakresie, a ja jestem jej zwolenniczką. Ale zgadzamy się w tym, że najważniejsze jest doprowadzenie do tego, aby przypadków aborcji było jak najmniej. Zgadzamy się, że potrzebna jest edukacja seksualna, poradnictwo związane z antykoncepcją i dostęp do ginekologów. Jeśli państwo wykonałoby te zadania, wyeliminowałoby to 80 proc. niechcianych ciąż. Wzajemne przerzucanie się epitetami typu „zabójca dzieci” czy „zabójca kobiet” rozwiąże zero procent problemów.

Wspomniała pani o ludziach skupionych wokół Polski 2050. Tuż przed ogłoszeniem pani decyzji o rezygnacji z funkcji lidera lokalnych struktur ruchu poinformował Jakub Jakubowski. Pojawiły się komentarze, że to z pani powodu.

– Nie zdążyłam jeszcze poznać pana Jakuba. Mamy sporo wspólnych znajomych, którzy mówią o nim same dobre rzeczy. Z tego, co mi wiadomo, swoją decyzję podjął już wcześniej i nie było to związane z moim przejściem do Polski 2050. Postaram się z nim spotkać i mam nadzieję na rozmowę. Chcę się zaangażować w pracę lokalnych struktur, ale najpierw muszę z nimi porozmawiać i spytać ludzi, którzy je tworzą o to, jak widzą moją rolę. To jest organizacja, która już prężnie funkcjonuje.

A nie obawia się pani, że część wyborców nie wybaczy pani zmiany barw politycznych?

– Wielu moich wyborców komunikowało mi, że głosują dla mnie mimo tego, że jestem w Platformie a nie dlatego, że w niej jestem. Na pewno będzie spora grupa osób niezadowolonych, ale moim zdaniem była to jedyna słuszna decyzja, która daje szanse na odsunięcie od władzy Prawa i Sprawiedliwości. Mam nadzieję, że uda mi się pozyskać nowych wyborców, którzy do tej pory na mnie nie głosowali.

Ogólnie staram się jednak nie patrzeć na to w ten sposób, czy ktoś się na mnie obrazi, czy nie. Życie nauczyło mnie jednej rzeczy. Jeśli chcesz osiągnąć sukces, musisz go wypracować. Polska 2050 to nieprawdopodobna machina. Do tej pory nie widziałam tak sprawnie funkcjonującego mechanizmu politycznego. Jeśli będzie on dalej tak działać, będzie sukces.

Niektórzy komentując pani odejście podawali przykład Janusza Palikota, który odchodząc z Platformy w 2010 roku zrezygnował z mandatu poselskiego. Pojawiły się głosy, że pani też powinna tak zrobić.

– Jak już wspomniałam, uważam, że wielu moich wyborców głosowało na mnie, a nie na szyld partyjny. Gdybym zrezygnowała z mandatu, być może więcej osób byłoby niezadowolonych z tego faktu, niż zadowolonych z „eleganckiego” rozwiązania. Poza tym Janusz Palikot oddał mandat niespełna rok przed końcem kadencji. Ja umawiałam się z moimi wyborcami na cztery lata w Sejmie, dlatego podjęłam taką decyzję.

Jak widzi pani przyszłość Platformy Obywatelskiej?

– Polskie partie polityczne zwykle długo są w schyłkowych etapach swojego funkcjonowania. Raczej nie obserwujemy nagłych zniknięć. Zapewne Platforma znajdzie się w parlamencie kolejnej kadencji i mam nadzieję, że będziemy wspólnie rządzić. Ale jaki będzie jej kształt, trudno przewidzieć.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 23

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
qwerty38 / 22 stycznia 2021 r. o 08:14
+24
Już na wstępie ruch Hołowni został ośmieszony i teraz trzeba być desperatem aby na nich głosować. Trafił do nich bodajże najgorszy polityk z Lubelszczyzny, który co raz to się ośmiesza. O perypetiach zawodowych i rodzinnych nie wspominając. Jak wielu się smiało, że to PO bis tak teraz nie da się stwierdzić inaczej.
Avatar
TECZOWY_ZSL / 22 stycznia 2021 r. o 18:03
+16
Red. Lubecka: -   Co zrobiła pani jako posłanka   Lublina   dla regionu?   Joanna Mucha: -Bardzo wiele różnych rzeczy.   Koleżanka zgłosiła poprawkę ws. budowy   lotniska  . - Ale to koleżanka -MUCHA: Jesteśmy w kontakcie między sobą. - Która to koleżanka?MUCHA: -  Nie pamiętam nazwiska....   - KURTYNA .... buahahaaaaaa ;)
Avatar
Janusz_Paliwas / 22 stycznia 2021 r. o 08:02
+16
Biedactwo... urzekła mnie jej historia. Proszę oddać swój mandat kolejnej osobie z listy z której pani startowała i niech pani dalej się męczy z tą polityką. Jak nie - jest to jawna zdrada swoich wyborców, wręcz sprzedajność polityczna, a nie liczy się pani tylko mandat jaki pani dostała od swoich wyborców. Ale jak tak patrzę na poziom inteligencji polityków, to strach myśleć jaki poziom prezentują ludzie na nich głosujący...
Avatar
Przemek_Leniak / 22 stycznia 2021 r. o 10:24
+15
Wyniki Platformy Obywatelskiej w okręgu lubelskim: MUCHA Joanna 57.577 KRAWCZYK Michał 8.408 WCISŁO Marta 15.062 Te dane pokazują jak mocnym ciosem dla lubelskiej PO jest odejście Muchy.
 Tak szczerze to nie sądzę by miało to znaczenie Mucha była pierwsza na liście to i zebrała głosy Czarnek - dwójka na liście PIS miał 87 tys i to można określić jako wyraz osobistej popularności w zestawieniu z Tułajewem  który był jedynką i zebrał 54 tys. na listach KO widać że głosowano na listę zdecydowanie bardziej niż na konkretną osobę sondaże nie pokazują jakiegoś wzmocnienie hołownian: " Na Koalicję Obywatelską chce głosować 22,3 proc. ankietowanych. To spadek o 2,4 punktu procentowego w porównaniu do poprzedniego sondażu. Na Polskę 2050 Szymona Hołowni chce głosować 11 proc. respondentów (spadek o 0,3 punktu proc.)."
 Tak szczerze to nie sądzę by miało to znaczenie Mucha była pierwsza na liście to i zebrała głosy Czarnek - dwójka na liście PIS miał 87 tys i to można określić jako wyraz osobistej popularności w zestawieniu z Tułajewem  który był jedynką i zebrał 54 tys. na listach KO widać że głosowano na listę zdecydowanie bardziej niż na konkretną osobę sondaże nie pokazują jakiegoś wzmocnienie hołownian: " Na Koalicję Obywatelską chce głosować 22,3 proc. ankietowanych. To spadek o 2,4 punktu procentowego w porównaniu do ... rozwiń
Avatar
DetectiveCarter / 22 stycznia 2021 r. o 08:46
+13
A ja w gruncie rzeczy jestem Pani Posłance wdzięczny za ten ruch. Udowadnia on, że Pan Hołownia kompletnie nie ma ŻADNEGO pomysłu i jest kolejnym farbowanym lisem pokroju Pana Palikota czy Pana Petru. Pokazuje on, że w teorii ma wiele do zaproponowania, w praktyce kompletnie nic. Przy czym skundlił się szybciej niż Pan Kukiz. Podsumowując, ten ruch jakoś niespecjalnie osłabia PO (Pani Posłanka wielką liderką nie jest) natomiast umacnia PiS w tym kontekście, że przekonuje tych, którzy byli niepewni co do Hołowni ale nie są za PO, że nie warto na niego głosować. De facto więc nie zagłosują na PO, nie zagłosują na Hołownie, co umocni PiS bo pozostałe ruchy niewiele znaczą. Chcąc budować ruch oddolny powinien się skupiać raczej na nowych, znanych ale nieskompromitowanych twarzach. Taki transfer temu przeczy ...
A ja w gruncie rzeczy jestem Pani Posłance wdzięczny za ten ruch. Udowadnia on, że Pan Hołownia kompletnie nie ma ŻADNEGO pomysłu i jest kolejnym farbowanym lisem pokroju Pana Palikota czy Pana Petru. Pokazuje on, że w teorii ma wiele do zaproponowania, w praktyce kompletnie nic. Przy czym skundlił się szybciej niż Pan Kukiz. Podsumowując, ten ruch jakoś niespecjalnie osłabia PO (Pani Posłanka wielką liderką nie jest) natomiast umacnia PiS w tym kontekście, że przekonuje tych, którzy byli niepewni co do Hołowni ale nie są za PO, że nie warto... rozwiń
Avatar
siwy5u2 / 22 stycznia 2021 r. o 12:10
+11
problemem tych pseudo partyjek jak Hołowni czy Pertu jest to że nie ma tam przywództwa , żadnego. To samo jest także w PO , PSL  i innych.  Jedyne Kaczyński i Korwin są liderami w swoich ugrupowaniach i są tzw . samcami alfa.  To powoduje że jest posłuch i dyscyplina. Partia bez przywódcy alfa nie ma racji bytu. To tak jak w firmie , bez prawdziwego szefa firma nie przetrwa , pojawią się walki kogutów o przywództwo i wewnętrzne gierki. Taka już natura człowieka i nie co z tym dyskutować.  A rozpłakany Hołownia jakim jest liderem ??? Żadnym , ta partia to co najwyżej jakiś fanklub.
 A problemem Plaftormy jest jej oderwanie od rzeczywistości, arogancja  i olewanie zwykłych ludzi. Najlepiej to widać na przykładzie Lubelskiej PO.
 A problemem Plaftormy jest jej oderwanie od rzeczywistości, arogancja  i olewanie zwykłych ludzi. Najlepiej to widać na przykładzie Lubelskiej PO. rozwiń
Avatar
ping-pong-peng / 22 stycznia 2021 r. o 10:35
+10
Odejście Muchy to jest potężny cios w lubelską Platformę Obywatelską. Miejmy nadzieję, że to początek jej końca.
 Siwy ochłoń trollu bo zaraz z tego podniecenia potężnie popuścisz i będzie plama.
Avatar
Simplex01 / 22 stycznia 2021 r. o 10:14
+10
Jaka zdrada wyborców? To jest normalne, że ludzie wyciągają wnioski i zmieniają poglądy. Jak Platforma się sypie i nie ma nic do zaoferowania wyborcom to po co tam siedzieć? Może to Mucha została zdradzona przez partię a nie odwrotnie?
 Żeby zmienić poglądy najpierew trzeba je mieć. 
Avatar
_miki_ / 22 stycznia 2021 r. o 08:58
+10
płaczek akurat przechodził z tragarzami
Avatar
Stary-65 / 24 stycznia 2021 r. o 15:11
+6
teraz wszystkie szumowiny będą się pchały do Hołowni z Po,niedługo będzie to Szumownia 2050
Avatar
Paul / 4 lutego 2021 r. o 07:16
+1
Tyle szumu wokół Muchy . Taki jest dziś medialny świat. Kobieta nic nie robiła jako polityk, infantylność i trzymanie się żłobu. Miała zamiar odejść z polityki ale co? Pojawił się nowy żłób.
Avatar
Motormaxx / 25 stycznia 2021 r. o 22:19
+4
No cóż, niebawem należy spodziewać się zmiany nazwy z Polska 2050 na Wałownia 2050... Z ugrupowania, na które wielu Polaków zapewne oddałoby głosy zrobiło się polityczne "błoto". Jak cała reszta... Jedno wielkie szambo i tyle.
Avatar
Stary-65 / 24 stycznia 2021 r. o 15:11
+6
teraz wszystkie szumowiny będą się pchały do Hołowni z Po,niedługo będzie to Szumownia 2050
Avatar
Bobek27 / 23 stycznia 2021 r. o 16:11
+6
NIE PUCZ AŚKA BO TU MIEJSCA BRAK NA TWE BABSKIE ŁZY
Avatar
Zgredek Edek / 22 stycznia 2021 r. o 19:22
-6
Co zrobiła pani jako posłanka Lublina dla regionu? Joanna Mucha: -Bardzo wiele różnych rzeczy. Koleżanka zgłosiła poprawkę ws. budowy lotniska . - Ale to koleżanka -MUCHA: Jesteśmy w kontakcie między sobą. - Która to koleżanka?MUCHA: - Nie pamiętam nazwiska.... - KURTYNA .... buahahaaaaaa ;)
Już Einstein stwierdził, że są dwie rzeczy nieskończone: Wszechświat i Twoja głupota. Zmień lekarza. Ten Cię oszukuje. Lecz się na nogi.
Avatar
TECZOWY_ZSL / 22 stycznia 2021 r. o 18:03
+16
Red. Lubecka: -   Co zrobiła pani jako posłanka   Lublina   dla regionu?   Joanna Mucha: -Bardzo wiele różnych rzeczy.   Koleżanka zgłosiła poprawkę ws. budowy   lotniska  . - Ale to koleżanka -MUCHA: Jesteśmy w kontakcie między sobą. - Która to koleżanka?MUCHA: -  Nie pamiętam nazwiska....   - KURTYNA .... buahahaaaaaa ;)
Avatar
Zgredek Edek / 22 stycznia 2021 r. o 16:31
-6
Red. Lubecka: -  Co zrobiła pani jako posłanka   Lublina   dla regionu?   Joanna Mucha: -Bardzo wiele różnych rzeczy.   Koleżanka zgłosiła poprawkę ws. budowy   lotniska  . - Ale to koleżanka -MUCHA: Jesteśmy w kontakcie między sobą. - Która to koleżanka?MUCHA: -  Nie pamiętam nazwiska....   - KURTYNA .... buahahaaaaaa ;)[/quote] 
Już Einstein stwierdził, że są dwie rzeczy nieskończone: Wszechświat i Twoja głupota. Zmień lekarza. Ten Cię oszukuje. Lecz się na nogi.
rozwiń
Avatar
siwy5u2 / 22 stycznia 2021 r. o 12:15
+6
Wyniki Platformy Obywatelskiej w okręgu lubelskim: MUCHA Joanna 57.577 KRAWCZYK Michał 8.408 WCISŁO Marta 15.062 Te dane pokazują jak mocnym ciosem dla lubelskiej PO jest odejście Muchy.
Tak szczerze to nie sądzę by miało to znaczenie Mucha była pierwsza na liście to i zebrała głosy Czarnek - dwójka na liście PIS miał 87 tys i to można określić jako wyraz osobistej popularności w zestawieniu z Tułajewem  który był jedynką i zebrał 54 tys. na listach KO widać że głosowano na listę zdecydowanie bardziej niż na konkretną osobę sondaże nie pokazują jakiegoś wzmocnienie hołownian: "  Na Koalicję Obywatelską chce głosować 22,3 proc. ankietowanych. To spadek o 2,4 punktu procentowego w porównaniu do poprzedniego sondażu.    Na Polskę 2050 Szymona Hołowni chce głosować 11 proc. respondentów (spadek o 0,3 punktu proc.)."
 Tylko dlaczego drugi na liście Krawczyk osiągnął tak słaby wynik mino wysokiego miejsca i poparcia prezydenta Żuka? Platforma Obywatelska nie cieszy się popularnościa na Lubelszczyźnie, a odejscie Muchy i Burego to tylko pogłębi. I bardzo dobrze.
 Tylko dlaczego drugi na liście Krawczyk osiągnął tak słaby wynik mino wysokiego miejsca i poparcia prezydenta Żuka? Platforma Obywatelska nie cieszy się popularnościa na Lubelszczyźnie, a odejscie Muchy i Burego to tylko pogłębi. I bardzo dobrze. rozwiń
Avatar
siwy5u2 / 22 stycznia 2021 r. o 12:11
+3
Odejście Muchy to jest potężny cios w lubelską Platformę Obywatelską. Miejmy nadzieję, że to początek jej końca.
Avatar
siwy5u2 / 22 stycznia 2021 r. o 12:10
+11
problemem tych pseudo partyjek jak Hołowni czy Pertu jest to że nie ma tam przywództwa , żadnego. To samo jest także w PO , PSL  i innych.  Jedyne Kaczyński i Korwin są liderami w swoich ugrupowaniach i są tzw . samcami alfa.  To powoduje że jest posłuch i dyscyplina. Partia bez przywódcy alfa nie ma racji bytu. To tak jak w firmie , bez prawdziwego szefa firma nie przetrwa , pojawią się walki kogutów o przywództwo i wewnętrzne gierki. Taka już natura człowieka i nie co z tym dyskutować.  A rozpłakany Hołownia jakim jest liderem ??? Żadnym , ta partia to co najwyżej jakiś fanklub.
 A problemem Plaftormy jest jej oderwanie od rzeczywistości, arogancja  i olewanie zwykłych ludzi. Najlepiej to widać na przykładzie Lubelskiej PO.
 A problemem Plaftormy jest jej oderwanie od rzeczywistości, arogancja  i olewanie zwykłych ludzi. Najlepiej to widać na przykładzie Lubelskiej PO. rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 23

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Bychawa. W środku nocy audi wjechało w dom
zdjęcia

Bychawa. W środku nocy audi wjechało w dom

36¬-letnim kierowcą zajął się zespół karetki pogotowia.

Burmistrz Radzynia Podlaskiego zakażony Covid-19

Burmistrz Radzynia Podlaskiego zakażony Covid-19

Burmistrz Radzynia Podlaskiego Jerzy Rębek zakażony koronawirusem. Na testy skierowano też urzędników.

Lublin. Z domu znikały pieniądze. Postawili kamerę przy skarbonce dziecka
wideo
film

Lublin. Z domu znikały pieniądze. Postawili kamerę przy skarbonce dziecka

24-latka miała sprzątać w domu. Jednak regularnie podkradała pieniądze. Wpadła, kiedy właściciele domu nagrali, jak okrada dziecięcą skarbonkę.

Ekspert: Obecnie częściej zakażają się młodzi, to pierwszy efekt szczepień

Ekspert: Obecnie częściej zakażają się młodzi, to pierwszy efekt szczepień

Obecnie częściej zakażają się koronawirusem SARS-CoV-2 młodzi ludzie. To pierwszy efekt szczepień - powiedział PAP w czwartek wirusolog prof. Włodzimierz Gut. Dodał, że bardzo niekorzystną okolicznością jest zbyt mała dostępność szczepionki.

Chełm: Jest dotacja, będzie remont budynku muzeum przy ul. Lubelskiej

Chełm: Jest dotacja, będzie remont budynku muzeum przy ul. Lubelskiej

150 tys. zł dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dostało muzeum w Chełmie. Placówka wyda te pieniądze na prace konserwatorskie elewacji budynku przy ul. Lubelskiej 57, tzw. Zielonej Witryny oraz stolarki drzwiowej i dachu.

Ogłoszenie Starosty Parczewskiego

Ogłoszenie Starosty Parczewskiego

Wystawa ikon w DDK Węglin
28 lutego 2021, 17:00

Wystawa ikon w DDK Węglin

Od 28 lutego w Dzielnicowym Domu Kultury Węglin (ul. Judyma 2a) będzie można podziwiać wystawę prac uczestników zajęć "Spotkania z temperą". Ekspozycja prezentująca ikony zostanie otwarta o godz. 17, a wernisaż będzie dostępny na żywo i online.

Zamek Lubelski gotowy po remoncie. 6 marca przyjmie pierwszych gości [zdjęcia]
galeria

Zamek Lubelski gotowy po remoncie. 6 marca przyjmie pierwszych gości [zdjęcia]

W sobotę 6 marca lubelski Zamek będzie mógł przyjąć pierwszych zwiedzających po ponad dwuletniej przerwie. W otwarciu placówki w tym terminie przeszkodzić może jedynie wprowadzenie kolejnych obostrzeń związanych z pandemią.

Zatrzymani w Lublinie przez łowców pedofili zostają na wolności

Zatrzymani w Lublinie przez łowców pedofili zostają na wolności

Dwaj mężczyźni zatrzymani w Lublinie przez łowców pedofili usłyszeli już zarzuty. Jednemu z nich grozi nawet 12 lat więzienia. Sąd postanowił jednak, że obaj poczekają na zakończenie śledztwa na wolności.

Hetman Zamość rozpocznie rundę od meczu z KS Wiązownica. Nikomu łatwo punktów nie oddadzą

Hetman Zamość rozpocznie rundę od meczu z KS Wiązownica. Nikomu łatwo punktów nie oddadzą

Startuje runda wiosenna w grupie czwartej. Sporo zmian w przerwie zimowej zaszło zwłaszcza w ostatniej drużynie w tabeli. Hetman ma nowego trenera i sporo nowych zawodników. A na dzień dobry zamościanie zmierzą się u siebie z KS Wiązownica (sobota, godz. 14).

Lublin: Rozwój za pożyczone. Miasto wypuści obligacje za 140 mln zł

Lublin: Rozwój za pożyczone. Miasto wypuści obligacje za 140 mln zł

140 mln zł ma w tym roku pożyczyć samorząd Lublina poprzez emisję obligacji. Zgodziła się na to dzisiaj Rada Miasta, która zmieniła wcześniejszy plan dotyczący długu

Lublinianka wystąpi w popularnym telewizyjnym show. Do zgarnięcia jest 150 tys. zł

Lublinianka wystąpi w popularnym telewizyjnym show. Do zgarnięcia jest 150 tys. zł

Katarzyna Głuszak z Lublina będzie jedną z uczestniczek 3. sezonu popularnego show "Ninja Warrior Polska" w telewizji Polsat. Na drodze po główną nagrodę – 150 tys. zł – będzie musiała wykazać się nie lada atletyzmem.

Lublin. Radni uznali, że warto upamiętnić "Krakowskiego Korczaka"

Lublin. Radni uznali, że warto upamiętnić "Krakowskiego Korczaka"

„Krakowski Korczak”, jak bywa nazywany Dawid Alter Kurzmann, może zostać patronem jednej z lubelskich ulic. Petycję w tej sprawie rozpatrzyła dziś rano Rada Miasta, która uznała, że Kurzmann jest wart upamiętnienia.

Paskudny wypadek pod Zamościem. Zakleszczonego kierowcę wyciągali strażacy

Paskudny wypadek pod Zamościem. Zakleszczonego kierowcę wyciągali strażacy

32-letni kierowca opla po zderzeniu z ciężarówką z obrażeniami ciała trafił do szpitala. Do wypadku doszło w środę tuż przed godziną 22 na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Sitaniec-Wolica.

Lublin: Będzie więcej pieniędzy na naprawy jezdni. Całkowity koszt remontów? 80 mln zł

Lublin: Będzie więcej pieniędzy na naprawy jezdni. Całkowity koszt remontów? 80 mln zł

Na załatanie 70 ulic wystarczyć ma pieniędzy zarezerwowanych na to dzisiaj przez Radę Miasta. Mowa o dodatkowych 2 mln zł dla Zarządu Dróg i Mostów na łatanie ulic po zimie. Sam prezydent przyznaje, że na kompleksowe remonty ulic trzeba wydać nawet… 80 mln zł

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.