Budżet obywatelski to najprostszy sposób na to, by władze miasta wykonały dokładnie to, czego oczekują jego mieszkańcy. W Puławach jego najnowsza, siódma już edycja, wkrótce się rozpocznie. Swoje propozycje będzie można składać do 6 września. Głosowanie w październiku.
O tym, jakie zmiany w mieście są najbardziej potrzebne, najlepiej wiedzą ci, którzy mieszkają najbliżej. To mieszkańcy danego osiedla potrafią wskazać obszary, na którym potrzebne są dodatkowe miejsca parkingowe oraz takie gdzie przydałoby się więcej zieleni.
W ciągu ostatnich lat, to właśnie obywatelskie projekty pozwoliły wypłoszyć kruki ze Skweru Niepodległości, zbudować parking przy MP nr 3, przedłużyć sieć ścieżek rowerowych, zwiększyć ilość wiat przystankowych, placów zabaw, miejsc wypoczynku, doprowadzić do przebudowy błoni itp. Nie można zapominać także o pierwszych edycjach BO, które zostały zdominowane przez projekty remontów przychodni oraz zakupy wyposażenia dla szkół.
W tym roku do wydania jest 2,1 mln zł. Żeby część tych pieniędzy została przeznaczona na wskazany projekt, najpierw należy do wymyślić, opisać na udostępnionym przez Ratusz formularzu, znaleźć 20 popierających go osób, zebrać ich podpisy i złożyć w Urzędzie Miasta (osobiście, pocztą lub wysyłając ich skan drogą elektroniczną). Na projekty urzędnicy będą czekać od 1 sierpnia do 6 września.
O tym, które pomysły spełniają kryteria, zdecyduje komisja ds. budżetu obywatelskiego. Odsiewane będą te, które są zbyt drogie, niezgodne z prawem, znajdują się na terenie należącym do prywatnych właścicieli, innych samorządów lub spółdzielni mieszkaniowych itp. Niestety, jak pokazała historia, do kosza trafić mogą także te propozycje, które nie podobają się radnym.
Samo głosowanie potrwa tydzień. Głosy za pośrednictwem internetu będzie można oddawać od 21 do 28 października. Wyniki mają zostać opublikowane jeszcze w tym samym miesiącu, kilka dni po zamknięciu serwerów. Na wykonanie zaczekamy natomiast do roku 2020.