Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

23 maja 2023 r.
18:22

Radni nie chcą żeby hala była zabytkiem "Rozporządzanie tym mieniem zostanie ograniczone"

0 A A
(fot. MOSiR)

Puławski samorząd zamierza zwrócić się do lubelskiego konserwatora, by ten nie włączał hali sportowej przy al. Partyzantów do wojewódzkiej ewidencji zabytków. Urzędnicy wskazują przy tym nieścisłości w karcie budynku przygotowanej na zlecenie LWKZ.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Mimo politycznych podziałów pomiędzy prezydentem, a opozycyjną wobec niego radą miejską, w tej sprawie zarówno Paweł Maj, jak i klub Prawa i Sprawiedliwości mówią jednym głosem. Chodzi o możliwość nałożenia podstawowej ochrony konserwatorskiej na halę MOSiR z lat 70-tych ubiegłego wieku. Budynek może trafić do wojewódzkiej ewidencji zabytków.

Postępowanie w tym kierunku prowadzi już LWKZ, o czym miejskie władze dowiedziały się 19 kwietnia. Skutkiem ewentualnego włączenia hali do wspomnianej ewidencji byłaby konieczność uzyskania zgody konserwatora na rozbiórkę budynku oraz wszelkie roboty wymagające pozwolenia na budowę. Co ważne, od decyzji konserwatora dotyczącej włączenia obiektu, prawo nie przewiduje odwołania.

Tuż przed czwartkową sesją rady miasta, prezydent Puław zwrócił się z apelem do radnych, by ci przyjęli zaproponowane przez niego stanowisko dotyczące hali. Dokument mówi o "głebokim zaniepokojeniu" radnych perspektywą sytuacji, "gdy w oparciu o subiektywną ocenę wąskiej grupy ludzi, działania inwestycyjne i remontowe nieruchomości należących do Miasta Puławy miałyby zostać ograniczane".

Urzędnicy przyznają, że hala jest ważnym obiektem o bogatej tradycji sportowej, ale w ostatnich dekadach przechodząc kolejne remonty, traciła swoją oryginalną tkankę.

- Obecny stan budynku oddala go od pierwotnego wyglądu hali, który został przedstawiony w karcie ewidencyjnej obiektu (...). Tym bardziej trudno uznać go za zabytek - oceniają miejskie władze.

Samorządowcy podkreślają, że chcą "zachować autonomię" w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych, w tym poprawy jakości infrastruktury sportowej. Przypominają jednocześnie o kosztach, jakie miasto ponosiło w przeszłości z powodu "zewnętrznych wpływów" na przebieg modernizacji poszczególnych budynków.

Stanowisko najpewniej zostanie przyjęte. - W tej sprawie między nami i prezydentem nie ma rozbieżności. Uważam, że w mieście mamy wiele zabytków, ale ta hala na pewno nim nie jest. I nie powinniśmy dopuścić do sytuacji, w której możliwości rozporządzania tym mieniem zostaną ograniczone. Byłoby to szkodą dla mieszkańców - mówi radna Halina Jarząbek, przewodnicząca klubu PiS w puławskiej radzie.

Poza argumentami natury ogólnej, puławscy urzędnicy przekazali konserwatorowi także listę zmian w konstrukcji budynku, które w ich opinii są argumentem przeciwko włączeniu go do ewidencji. Chodzi m.in. o przeprowadzony w połowie lat 90-tych remont dachu w wymianą betonowych płyt, wymianę części okien, oświetlenia, dobudowanie zjeżdżalni basenowej, przebudowę pływalni, schodów wejściowych, usunięcie oryginalnych okładzin itd. Autorem danych w karcie jest architekt Marcin Semeniuk współpracujący ze stowarzyszeniem "Puławianie". Według Pawła Maja, taki dokument nie może być podstawą do włączenia budynku do ewidencji.

Z kolei samo stowarzyszenie, a dokładniej jej prezes, Szymon Karczewski, w rozmowie z nami przyznał, że w przyszłości nie wyklucza starań o wyższy poziom ochrony starej hali, jakim byłoby wpisanie jej do rejestru zabytków. Aktywność miłośników modernistycznej architektury w tej materii ma być uzależniona od postawy puławskiego samorządu.

Bez względu na to, jaką przyszłość czeka halę, jedno jest pewne - zachowanie status quo przez kolejną dekadę nie wchodzi w grę. Stan techniczny budynku, co potwierdzają raporty, jest opłakany, a zgoda na jego użytkowanie udzielona została warunkowo. Do wymiany zakwalifikowano m.in. dach, który moderniści uznają za zabytkowy.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Roztocze zaszumiało na majówkę
galeria

Roztocze zaszumiało na majówkę

Roztoczańskie atrakcje zazwyczaj przyciągają tłumy. Malownicza ścieżka Szumy nad Tanwią okazała się hitem na spędzenie czasu w majówkę.

Motocykliści pod lupą drogówki

Motocykliści pod lupą drogówki

Dzisiaj od rana policjanci z łęczyńskiej drogówki szczególnie bacznie przyglądają się kierowcom jednośladów.

Kardiologia dziecięca. Niezwykle ważna dziedzina, która ma przed sobą wiele wyzwań
Magazyn
film

Kardiologia dziecięca. Niezwykle ważna dziedzina, która ma przed sobą wiele wyzwań

O trudzie ukończenia specjalizacji, wyzwaniach i rozwoju lubelskiej kardiologii dziecięcej rozmawiamy z dr. n. med. Moniką Wójtowicz-Marzec, lekarzem kierującym Oddziałem Noworodkowym Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie.

Wypożyczalnia sprzętu wodnego i minigolf już czynne. Ile zapłacimy za sportowe atrakcje nad Zalewem Zemborzyckim?
Zdjęcia
galeria

Wypożyczalnia sprzętu wodnego i minigolf już czynne. Ile zapłacimy za sportowe atrakcje nad Zalewem Zemborzyckim?

Z początkiem maja uruchomiona została wypożyczalnia sprzętu wodnego w Ośrodku Słoneczny Wrotków nad Zalewem Zemoborzyckim. Nad lubelskim „morzem” można też już pograć w minigolfa. Ile zapłacimy za sportowe atrakcje?

Remis Chełmianki i minimalna porażka Podlasia Biała Podlaska

Remis Chełmianki i minimalna porażka Podlasia Biała Podlaska

Zespół Grzegorza Bonina wywalczył w wyjazdowym meczu z Wiślanami Jaśkowice punkt, a ekipa z północy województwa minimalnie przegrała w Połańcu z tamtejszymi Czarnymi

Mateusz Cierniak nie miał sobie równych w słoweńskim Krsko

Mateusz Cierniak nie miał sobie równych w słoweńskim Krsko

W sobotę w niemieckim Stralsund i w słoweńskim Krsko odbyła się trzecia runda eliminacyjna do Speedway Euro Championship. W tych drugich zawodach kapitalną formę zaprezentował Mateusz Cierniak. Dzięki temu zawodnik Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w finale SEC Challenge w Daugavpils na Łotwie

Mistrz boksu spocznie w rodzinnym grobowcu na cmentarzu w Krasieninie
Zdjęcia
galeria

Mistrz boksu spocznie w rodzinnym grobowcu na cmentarzu w Krasieninie

Pogrzeb Henryka Prażmy, jednego z najlepszych pięściarzy w kategorii ciężkiej w okręgu lubelskim w latach 50- i 60-tych, odbędzie się w najbliższy wtorek (7 maja) w Krasieninie. Msza żałobna zostanie odprawiona w kościele pw. Narodzenia NMP i Św. Sebastiana o godzinie 15:00. Mistrz boksu spocznie w rodzinnym grobowcu na miejscowym cmentarzu.

I po Lublinaliach. Tak bawiliście się ostatniego dnia imprezy
Zdjęcia
galeria

I po Lublinaliach. Tak bawiliście się ostatniego dnia imprezy

Największa studencka impreza w Lublinie – Lublinalia, czyli łączona impreza trzech lubelskich uczelni (UMCS, Uniwersytet Przyrodniczy i Uniwersytet Medyczny) dobiegła końca. Przez trzy dni, od czwartku do soboty, na festiwalowej scenie wystąpiło 12 artystów. Ostatniego dnia zagrali i zaśpiewali: Organek, Kayah, Pidżama Porno i Lordofon.

To muzeum koniecznie trzeba zobaczyć. Otrzymało wyróżnienie w prestiżowym konkursie EMYA
Zdjęcia

To muzeum koniecznie trzeba zobaczyć. Otrzymało wyróżnienie w prestiżowym konkursie EMYA

Muzeum i Miejsce Pamięci w Sobiborze zdobyło wyróżnienie w prestiżowym konkursie na najlepsze europejskie muzeum roku EMYA 2024 (European Museum of the Year Award)!

Chciwość i pożądanie. Ludzie zawsze chcą więcej

Chciwość i pożądanie. Ludzie zawsze chcą więcej

Przyjemność, praca, pasja i miłość splatają się w moim życiu i płyną szczęśliwie w różnych dawkach. Myślę, że nie jest dobrze być poza życiowym balansem. Dobrze jest stać równo na obu nogach – ROZMOWA z Janem Hussakowskim, reżyserem spektaklu „Balladyna”, którego premierę zobaczymy 10 maja w Teatrze Osterwy

Majówka na grillu - jak nie zepsuć potraw - przepisy

Majówka na grillu - jak nie zepsuć potraw - przepisy

Najważniejsze: nie grillujemy na żywym ogniu, który zwęgli potrawy i nada im gorzki smak. A na powierzchni potrawy wytworzą się rakotwórcze substancje.

Tarkawica. Śmierć motorowerzysty

Tarkawica. Śmierć motorowerzysty

Dziś przed południem, 4 maja, 64-letni mężczyzna kierujący motorowerem marki Yamasaki na zakręcie w Tarkawicy (pow. Ostrówek Lubelski) stracił panowanie nad jednośladem i staranował ogrodzenie jednego z domów

Wisła Grupa Azoty nie składa broni. Cenne zwycięstwo na Kaszubach

Wisła Grupa Azoty nie składa broni. Cenne zwycięstwo na Kaszubach

Wisła Grupa Azoty Puławy sprawiła swoim kibicom bardzo miłą niespodziankę. W sobotę podopieczni trenera Mikołaja Raczyńskiego wygrali w Stężycy z tamtejszą Radunią i wciąż są w grze o pozostanie w przyszłym sezonie na centralnym poziomie rozgrywkowym

Trener Motoru przed meczem z Wisłą Płock: Mamy w sobie dużo dobrej energii

Trener Motoru przed meczem z Wisłą Płock: Mamy w sobie dużo dobrej energii

W niedzielę o godzinie 15.00 Motor Lublin rozegra jeden z kluczowych meczów w tym sezonie. Żółto-biało-niebiescy zmierzą się w Płocku z tamtejszą Wisłą i chcąc myśleć o barażach o PKO BP Ekstraklasę nie mogą tego spotkania przegrać. O tym jakie nastroje panują w obozie lublinian przed tym spotkaniem zdradził trener Mateusz Stolarski

Pierwsze krajowe truskawki, cena?

Pierwsze krajowe truskawki, cena?

Na targu pod Zamkiem można było dziś kupić pierwsze krajowe truskawki, spod Zwolenia. Cena za kilogram 28 zł, za łubiankę 70 zł

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium